Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP2/443-1685/14/EK
z 11 marca 2015 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 2 grudnia 2014 r. (data wpływu 9 grudnia 2014 r.), uzupełnionym w dniach 3 lutego i 2 marca 2015 r. (daty wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku sprzedaży udziału w nieruchomości w drodze licytacji (KM …) – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 9 grudnia 2014 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 3 lutego i 2 marca 2015 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku sprzedaży udziału w nieruchomości w drodze licytacji (KM …).


We wniosku oraz jego uzupełnieniach, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Jako komornik sądowy przy Sądzie Rejonowym prowadzi Pan postępowanie egzekucyjne przeciwko dłużnikowi - Pani M.O. Egzekucja skierowana jest do nieruchomości gruntowej zabudowanej w postaci działki nr 217/64 i 217/65 położonej w I.., przy ul. C.., dla której Sąd Rejonowy prowadzi księgę wieczystą nr KW …. (udział ½ przysługujący Pani M.O.). Przedmiotowa nieruchomość jest nieruchomością gruntową zabudowaną o łącznej pow. 0,3951 ha (sklasyfikowaną zgodnie z wypisem z rejestru gruntów jako Ba). Działki tworzą zwarty, jednolity kompleks o prostokątnym kształcie. Nieruchomość zabudowana jest estakadą suwnicową ok. 90 m, ponadto na działkach posadowione są: wiata magazynowo-warsztatowa, budynek biurowy i socjalny niezwiązane trwale z gruntem. Obiekt posiada dostęp do drogi publicznej poprzez ustanowioną służebność gruntową. Wiata magazynowo-warsztatowa posadowiona na działce nr 217/64 o pow. użytkowej 315,30 m2, jest to obiekt o konstrukcji stalowej, jednokondygnacyjny. Brak stolarki okiennej, wejście w postaci wrót przesuwanych o konstrukcji stalowej obitych blachą. Wiata częściowo ocieplona.

Budynek biurowy posadowiony na działce nr 217/65 o pow. użytkowej 52 m2, to obiekt o konstrukcji kontenerowej, ocieplony i otynkowany, jednokondygnacyjny. W budynku znajdują się pomieszczenia, tj.: dwa biura, zapiecze kuchenne, wiatrołap, toaleta i schowek. Obiekt wyposażony jest w instalację: elektryczną, wodociągową, kanalizację, c.o. sterowane komputerowo, zasilane piecem gazowym jednofunkcyjnym i rozprowadzane za pomocą grzejników konwektorowych. Budynek socjalny posadowiony na działce nr 217/65 o pow. użytkowej 26,40 m2 to obiekt o konstrukcji kontenerowej, jednokondygnacyjnej, ocieplony i otynkowany. W budynku znajdują się pomieszczenia: socjalne, szatnia oraz toaleta z łazienką. Do składników budowlanych trwale z gruntem związanych należą: estakada suwnicowa, ogrodzenie z bramami, nawierzchnia betonowa i słupy oświetleniowe.

Z akt postępowania wynika, ze dłużnik prowadzi działalność gospodarczą pod adresem: …W rejestrze REGON prowadzonym przez Główny Urząd Statystyczny dłużnik figuruje jako osoba prowadząca działalność gospodarczą. Działalność zawieszona z dniem 7 maja 2013 r. W dniu 10 kwietnia 2012 r. dłużnik złożył oświadczenie, że jest „płatnikiem” podatku od towarów i usług.

Estakada suwnicowa stanowi budowlę w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane. Słupy oświetleniowe stanowią budowlę w rozumieniu przepisów ustawy Prawo budowlane i są własnością dłużnika. Komornik nie posiada wiedzy, czy dłużnik wykorzystywał estakadę suwnicową i słupy oświetleniowe w prowadzonej działalności gospodarczej. Z informacji udostępnionych przez Naczelnika Urzędu Skarbowego nie wynika, że dłużnik uzyskiwał dochody z tytułu najmu.

Działki nr 217/64 i 217/65 zlokalizowane są pod adresem ul. …. Zgodnie z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego działki nr 217/64 i 217/65 obręb nr 2 znajdują się w granicach ustaleń oznaczonych symbolem – 40SMPR – składów, magazynów, parkingów, garaży i rzemiosła bez zabudowy mieszkaniowej.

Powierzchnia działki nr 217/65 wynosi 0,3096 ha. Ogrodzenie z bramami oraz nawierzchnia betonowa stanowią budowle w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Czy sprzedaż udziału w nieruchomości w drodze licytacji będzie obciążona podatkiem od towarów i usług?


Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z treścią art. 43 ust. 1 pkt 10a „ppkt b” ustawy z dnia 11 marca 2004 r., sprzedaż egzekucyjna nieruchomości gruntowej zabudowanej, w postaci działki nr 217/64 i 217/65, położonej w …, dla której Sąd Rejonowy prowadzi KW … jest zwolniona z opodatkowania podatkiem VAT, bowiem:


  1. Dłużniczka - Pani M.O. nabyła prawo użytkowania wieczystego i prawo własności budynku i budowli posadowionych na gruncie na podstawie aktu „pośrednictwa dziedziczenia” z dnia 3 lutego 2010 r., Rep. A … przed notariuszem – Panią M.S. w I. Poprzednio nieruchomością władała osoba fizyczna na podstawie umowy sprzedaży z dnia 12 maja 1998 r. i umowy przeniesienia prawa wieczystego użytkowania z dnia 10 sierpnia 1998 r.;
  2. Budynki i budowle posadowione na gruncie zostały oddane do użytkowania w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, co potwierdza treść operatu szacunkowego sporządzonego dnia 29 marca 2014 r. przez rzeczoznawcę majątkowego, a zużycie funkcjonalne budynków i budowli ocenione zostało na poziomie od 30% do 80%, co wskazuje, że budynki i budowle były poddawane ewentualnym remontom bieżącym i konserwacji, natomiast od kilkudziesięciu lat nie były ulepszane ani modernizowane;
  3. Fakt prowadzenia przez dłużniczkę działalności gospodarczej pod adresem: …, nie ma żadnego wpływu na opodatkowanie VAT sprzedaży egzekucyjnej przedmiotowej nieruchomości, bowiem jak wskazano w pkt 2 dłużniczka nie dokonywała ulepszeń budynków i budowli, które przekraczałyby 30% ich wartości początkowej;
  4. Należy dodatkowo zaznaczyć, że dnia 18 lipca 2014 r. współwłaściciel nieruchomości – Pan R.O. dokonał sprzedaży części przedmiotowej nieruchomości Przedsiębiorstwu …, jednakże sprzedaż części nieruchomości nastąpiła po zajęciu nieruchomości przez komornika sądowego. Fakt ten nie ma żadnego wpływu na zmianę opodatkowania sprzedaży egzekucyjnej nieruchomości.


Na podstawie art. 29a ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług, w wypadku dostawy budynków, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu, w związku z czym sprzedaż gruntu nie ma charakteru samodzielnego, lecz jest związana z obiektem, który jest trwale z tym gruntem związany.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


W myśl regulacji art. 18 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.), organy egzekucyjne określone w ustawie z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2005 r. Nr 229, poz. 1954, z późn. zm.) oraz komornicy sądowi wykonujący czynności egzekucyjne w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania cywilnego są płatnikami podatku od dostawy, dokonywanej w trybie egzekucji, towarów będących własnością dłużnika lub posiadanych przez niego z naruszeniem obowiązujących przepisów.

Definicja płatnika została zawarta w art. 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.), zgodnie z którym, płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.


Jak wynika z art. 7 ust. 1 ww. ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:


  1. przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie;
  2. wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione;
  3. wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej;
  4. wydanie towarów komitentowi przez komisanta na podstawie umowy komisu, jeżeli komisant zobowiązany był do nabycia rzeczy na rachunek komitenta;
  5. ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego;
  6. oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste;
  7. zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6.


Nie każda czynność stanowiąca dostawę, w rozumieniu art. 7 cyt. ustawy, podlega opodatkowaniu tym podatkiem. Żeby dana czynność podlegała opodatkowaniu tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

W świetle zapisów art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza – zgodnie z ust. 2 powyższego artykułu – obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Stosownie do treści art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2016 r., z zastrzeżeniem art. 146f stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Jednakże zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.


Według art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:


  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.


Przez pierwsze zasiedlenie - zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy - rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:


  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.


Z powyższego przepisu wynika, że aby można było mówić o pierwszym zasiedleniu, musi dojść do wydania budynku (budowli) lub jego części do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Pierwsze zasiedlenie ma miejsce wówczas, gdy wybudowany lub zmodernizowany budynek (obiekt) zostanie sprzedany lub np. oddany w najem, bowiem zarówno sprzedaż, jak i najem są czynnościami podlegającymi opodatkowaniu.


Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:


  1. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  2. dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.


Stosownie do brzmienia ust. 7a powyższego artykułu, warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b, nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat.

W świetle art. 29a ust. 8 ustawy, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.


Jak stanowi art. 14 ust. 1 ustawy, opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku:


  1. rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej;
  2. zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art. 15, będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego, na podstawie art. 96 ust. 6, do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego.


W myśl ust. 3 powyższego artykułu, przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio, w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w art. 15, będący osobą fizyczną nie wykonywał czynności podlegających opodatkowaniu co najmniej przez 10 miesięcy. Nie dotyczy to podatników, którzy zawiesili wykonywanie działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.

Analiza przedstawionego zdarzenia przyszłego oraz treści przywołanych przepisów prawa prowadzi do stwierdzenia, że planowana czynność nie będzie sprzedażą majątku osobistego dłużniczki, gdyż działki nr 217/64 i nr 217/65 zlokalizowane są pod adresem, pod którym dłużniczka prowadziła działalność gospodarczą, która została zawieszona w dniu 7 maja 2013 r., co może wskazywać, że ww. działki były wykorzystywane w prowadzonej przez dłużniczkę działalności gospodarczej.

Należy zauważyć, że w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej i niewykonywania czynności podlegających opodatkowaniu co najmniej przez 10 miesięcy nie stosuje się art. 14 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Oznacza to, że – mimo „czasowego” zaprzestania wykonywania czynności opodatkowanych – w takim przypadku podatnik nie ma obowiązku opodatkowania podatkiem towarów własnej produkcji i towarów, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy. Skutkiem braku obowiązku opodatkowania ww. czynności jest brak możliwości traktowania ww. towarów jako składników majątku osobistego.

Zbycie udziału w budowlach: estakadzie suwnicowej, słupach oświetleniowych, ogrodzeniu z bramami oraz nawierzchni betonowej nie będzie korzystało ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, bowiem okoliczności przedstawionego stanu nie wskazują, że zbycie nastąpi po pierwszym zasiedleniu w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy. Sprzedaż ta będzie jednak zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, gdyż z przedstawionych okoliczności wynika, że dłużniczce nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy ich nabyciu i nie ponosiła wydatków na ich ulepszenie, które stanowiły, co najmniej 30% ich wartości początkowej.

Z uwagi na brzmienie art. 29a ust. 8 ustawy, powyższe zwolnienie znajdzie zastosowanie również do dostawy udziału w gruncie, na którym ww. budowle są posadowione.

Należy podkreślić, że analiza przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.), nie mieści się w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym minister właściwy do spraw finansów publicznych, na wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). W związku z powyższym, niniejszej interpretacji udzielono przy założeniu, że ww. obiekty stanowią budowle w rozumieniu ww. ustawy Prawo budowlane.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj