Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB3-1.4012.775.2018.1.IK
z 11 października 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 16 sierpnia 2018 r. (data wpływu 16 sierpnia 2018 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia podstawy opodatkowania czynności opisanych we wniosku świadczonych przez Wnioskodawcę na rzecz Stowarzyszenia - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 sierpnia 2018 r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług m.in. w zakresie określenia podstawy opodatkowania czynności opisanych we wniosku świadczonych przez Wnioskodawcę na rzecz Stowarzyszenia.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny/zdarzenie przyszłe:

Spółka jest polskim podmiotem prowadzącym działalność na terytorium Polski. Spółka jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem na potrzeby podatku od towarów i usług. Spółka wstąpiła w prawa i obowiązki wynikającej z „Umowy Ubezpieczenia Grupowego” (dalej: „Umowa”), oferowanej przez Ubezpieczyciela, dzięki czemu osoby trzecie (osoby fizyczne), z którymi Spółka nawiąże relacje będą mogły zawrzeć, za jej pośrednictwem, umowę ubezpieczenia z Ubezpieczycielem i opłacać składki ubezpieczeniowe. W związku z tym Spółka staje się Ubezpieczającym, natomiast te osoby fizyczne staną się Ubezpieczonymi. W tym względzie strony umowy działają na podstawie art. 808 § 1 kodeksu cywilnego, który stanowi: „Ubezpieczający może zawrzeć umowę ubezpieczenia na cudzy rachunek. Ubezpieczony może nie być imiennie wskazany w umowie, chyba że jest to konieczne do określenia przedmiotu ubezpieczenia.”

Na mocy Umowy Ubezpieczyciel zobowiązał się do zapewnienia posiadaczom kart stowarzyszenia (dalej: „Karta”), z którym współpracuje Spółka (dalej: „Stowarzyszenie”) i którzy zapłacili składkę, ochrony ubezpieczeniowej. Ochrona ubezpieczeniowa jest udokumentowana wydaną kartą Stowarzyszenia. Karta stanowić dowód przyjęcia do Stowarzyszenia i uprawnia posiadacza do skorzystania z określonych usług, ulg na zakup towarów i usług oraz z ubezpieczenia przez rok od daty wystawienia Karty.

Na mocy postanowień Umowy, Spółka zobowiązana jest do:

  • zapłaty składki ubezpieczeniowej za każdego Ubezpieczonego,
  • powiadomienia Ubezpieczonego o jego prawach i obowiązkach wynikających z Umowy,
  • doręczania Ubezpieczonym OWU Posiadaczy Kart Stowarzyszenia,
  • pomocy Ubezpieczonemu w kontaktach z Centrum Alarmowym Ubezpieczyciela w razie zajścia zdarzenia ubezpieczeniowego,
  • przechowywania oraz udostępniania wszystkich dokumentów związanych z wykonaniem Umowy.

Spółka zobowiązana jest ponadto do prowadzenia rejestru ubezpieczonych.

Spółka będzie otrzymywać składki od Ubezpieczonych i przekazywać je do Ubezpieczyciela. Z tego tytułu Spółka ma, na mocy w/w umowy, być wynagradzana z tytułu świadczenia usługi ubezpieczenia na cudzy rachunek. Ponadto, Spółka otrzyma od Ubezpieczyciela kwotę premii (w umowie nazwanego bonusem marketingowym) w wysokości 5% rocznej sumy składek z tytułu sprzedaży Kart wraz z produktami dodatkowymi (dalej: „Premia”). Warunkiem wyliczenia i otrzymania premii jest nieprzekroczenie wskaźnika szkodowości w pełnym roku obrotowym powyżej 50%. Wypłata należnej premii nastąpi każdorazowo w marcu roku następnego. Pomimo, przyjęcia w umowie nazwy - bonus marketingowy, opłata jest de facto premią za niską szkodliwość, powszechnie występującą w rozliczeniach z towarzystwami ubezpieczeniowymi. Ponadto, Spółka zawarła odrębną umowę ze Stowarzyszeniem w ramach, której będzie realizować obsługę w zakresie przystępowania przez osoby fizyczne (Odbiorcy) do Stowarzyszenia w charakterze członka wspierającego. Potwierdzeniem przystąpienia Odbiorców do Stowarzyszenia będzie wydanie karty (nośnika informacji), w ramach której jednocześnie osoba fizyczna będzie uprawniona do przystąpienia do ochrony ubezpieczeniowej zgodnie z Warunkami Ubezpieczenia Grupowego oraz prawo do skorzystania z określonych usług oraz ulg na zakup towarów i usług z partnerami, z którymi współpracuje Spółka. Ubezpieczającym w analizowanej umowie ubezpieczenia grupowego będzie Spółka i to Spółka będzie czynić wszystkie czynności faktyczne oraz prawne mające na celu przystąpienie do ubezpieczenia. Karta zatem stanowić dowód przyjęcia do Stowarzyszenia i uprawnia posiadacza do skorzystania z określonych usług, ulg na zakup towarów i usług oraz z ubezpieczenia przez rok od daty wystawienia Karty.

Zgodnie z Umową Spółka zobowiązana będzie m.in. do:

  • podejmowaniu działań mających na celu zainteresowanie potencjalnych Odbiorców działalnością Stowarzyszenia,
  • przekazywaniu Odbiorcom pełnych informacji kontaktowych, handlowych i organizacyjnych związanych z działalnością Stowarzyszenia,
  • umieszczeniu w widocznych miejscach, w tym na drzwiach wejściowych do lokalu, materiałów reklamowych dostarczonych przez Stowarzyszenia, w szczególności naklejek i plakatów,
  • przyjmowaniu od Odbiorcy deklaracji członkowskiej, stanowiącej element wniosku o wydanie Karty,
  • przyjmowaniu od Odbiorcy, w ramach opłaty za wydanie Karty, składki członkowskiej i wystawianiu pokwitowań wpłaty oraz przekazywaniu wpłat do Stowarzyszenia.

Spółka, oprócz innych działań wskazanych w niniejszej Umowie, nie jest uprawniona w szczególności do dokonywania zmian w deklaracji członkowskiej oraz terminach płatności i wysokości składki członkowskiej. Poza przyjęciem deklaracji członkowskiej Spółka nie jest umocowana do składania ani przyjmowania żadnych oświadczeń woli w imieniu i na rzecz lub wobec Stowarzyszenia, w szczególności rodzących zobowiązania dla Stowarzyszenia. Spółka przed wydaniem Karty zobowiązana jest sprawdzić zdolność Odbiorcy do stania się członkiem wspierającym Stowarzyszenia. W ramach opłaty za Kartę, Spółka pobiera od Odbiorcy w imieniu i na rzecz Stowarzyszenia roczną składkę członkowską, którą przekazuje na wskazany rachunek bankowy Stowarzyszenia. Spółka zobowiązana jest przekazywać zebrane składki członkowskie nie rzadziej niż raz w miesiącu. W tym samym terminie Spółka przekazuje do Stowarzyszenia pisemny wykaz nowych członków Stowarzyszenia wraz z kopiami odnośnych deklaracji o przystąpieniu. Jednocześnie w związku z realizacją w/w czynności Spółka otrzymuje wynagrodzenie, które jest potrącane z zebranych w imieniu Stowarzyszenia składek członkowskich.

W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie (oznaczone we wniosku nr 1):

Czy przekazana składka członkowska stanowi podstawę opodatkowania w podatku VAT usługi świadczonej przez Spółkę na rzecz Stowarzyszenia?

Stanowisko Wnioskodawcy.

W świetle przestawionego powyżej zdarzenia przyszłego, w ocenie Spółki, podstawą opodatkowania powinna być wyłącznie kwota wynagrodzenia ustalona pomiędzy Spółką a Stowarzyszeniem, a które jest potrącane z zebranych w imieniu Stowarzyszenia składek członkowskich. Zdaniem Spółki kwota składki członkowskiej, płaconej przez Stowarzyszenie, nie powinna być brana pod uwagę przy obliczaniu wysokości podatku od towarów i usług i pozostaje poza zakresem tego podatku. Uzasadnienie stanowiska Spółki Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy VAT, opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy VAT rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. W świetle art. 8 ust. 1 ustawy VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy VAT. Co do zasady, każde świadczenie niebędące dostawą towarów, polegające na działaniu, zaniechaniu lub tolerowaniu czyjegoś zachowania stanowi usługę w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

Przy czym muszą być spełnione następujące warunki:

  • w następstwie zobowiązania, w wykonaniu którego usługa jest świadczona, druga strona jest bezpośrednim beneficjentem świadczenia,
  • świadczonej usłudze odpowiada świadczenie wzajemne ze strony nabywcy (wynagrodzenie).

Należy podkreślić, że oba ww. warunki powinny być spełnione łącznie, aby określona czynność podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jako odpłatne świadczenie usług. Dana czynność podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wówczas, gdy istnieje bezpośredni związek o charakterze przyczynowym pomiędzy świadczoną usługą, a otrzymanym świadczeniem wzajemnym, w ten sposób, że zapłacone kwoty stanowią rzeczywiste wynagrodzenie za wyodrębnioną usługę świadczoną w ramach stosunku prawnego lub dochodzi do wymiany świadczeń wzajemnych. Otrzymana zapłata powinna być konsekwencją wykonania świadczenia. Wynagrodzenie musi być należne za wykonanie tego świadczenia. W tej sytuacji należy rozstrzygnąć, czy kwota przekazywanej składki członkowskiej, pobieranej przez Spółkę uprzednio od Odbiorców, stanowi jego wynagrodzenie z tytułu jakiegokolwiek świadczenia (dostawy towarów bądź świadczenia usług). W przypadku przekazywania kwot składek członkowskich, przekazywane są w rzeczywistości środki pieniężne. Ustawa o VAT nie zawiera definicji legalnej pojęcia rzecz. W tej sytuacji konieczne jest odwołanie się do definicji rzeczy wynikającej z prawa cywilnego. Zgodnie z art. 45 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 380 ze zm.) rzeczami są wyłącznie przedmioty materialne. Doktryna prawa cywilnego podkreśla, że rzeczy to materialne części przyrody, które w sposób naturalny lub sztuczny daje się wyodrębnić w stosunkach społeczno-gospodarczych. Zgodnie z powszechnym stanowiskiem, nie ulega wątpliwości, że pieniądz nie spełnia powyższych przesłanek, gdyż nie jest materialną częścią przyrody. W konsekwencji pieniądz, w charakterze środka płatniczego, nie jest towarem w rozumieniu ustawy o VAT, zatem nie może być przedmiotem odpłatnej dostawy. Ponadto jak już wyżej wskazano pod pojęciem usługi (świadczenia) należy rozumieć każde zachowanie, na które składać się może zarówno działanie (wykonanie czynności na rzecz innej osoby), jak i zaniechanie (nieczynienie bądź też tolerowanie działania innego podmiotu). Za usługę uznane może być tylko takie świadczenie, w przypadku którego istnieje bezpośredni konsument (beneficjent) świadczenia, który w wyniku działania lub zaniechania świadczącego odnosi korzyść o charakterze majątkowym W związku z powyższym czynność stanowi odpłatne świadczenie usług w rozumieniu ustawy o VAT jedynie wówczas, gdy wykonywana jest w ramach umowy zobowiązaniowej, a jedna ze stron transakcji może zostać uznana za bezpośredniego beneficjenta tej czynności. Przy czym związek pomiędzy otrzymywaną płatnością a świadczeniem na rzecz dokonującego płatności musi mieć charakter bezpośredni i na tyle wyraźny, aby można powiedzieć, że płatność następuje w zamian za to świadczenie. W sytuacji, będącej przedmiotem wniosku o wydanie interpretacji Spółka świadczy usługę na rzecz Stowarzyszenia w postaci obsługi w zakresie przystępowania przez osoby fizyczne (Odbiorcy) do Stowarzyszenia w charakterze członka wspierającego - z tego tytułu jest wynagradzana. Wynagrodzeniem Spółki nie jest jednak składka członkowska, która jest przekazywana do Stowarzyszenia, lecz określona zgodnie z umową wynagrodzenie, która jest potrącane z otrzymanej składki członkowskiej. Zatem w świetle przestawionego powyżej zdarzenia przyszłego, w ocenie Spółki, podstawą opodatkowania powinna być wyłącznie kwota wynagrodzenia ustalona pomiędzy Spółką a Stowarzyszeniem, a które jest potrącane z zebranych w imieniu Stowarzyszenia składek członkowskich. Zdaniem Spółki kwota składki członkowskiej, płaconej przez Stowarzyszenie, nie powinna być brana pod uwagę w obliczaniu wysokości podatku od towarów i usług i pozostaje poza zakresem tego podatku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w części dotyczącej pytania oznaczonego we wniosku nr 1 jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2017 r., poz. 1221 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą lub ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na mocy art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Zatem każde świadczenie niebędące dostawą towarów, polegające na działaniu, zaniechaniu lub tolerowaniu czyjegoś zachowania stanowi, co do zasady, usługę w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Niemniej jednak muszą być przy tym spełnione następujące warunki:

  1. w następstwie zobowiązania, w wykonaniu którego usługa jest świadczona, druga strona (nabywca) jest bezpośrednim beneficjentem świadczenia,
  2. świadczonej usłudze odpowiada świadczenie wzajemne ze strony nabywcy (wynagrodzenie).

Aby uznać dane świadczenie za odpłatne, musi istnieć stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę a odbiorcą, a w zamian za wykonanie usługi powinno zostać wypłacone wynagrodzenie. Musi istnieć bezpośredni związek pomiędzy świadczoną usługą i przekazanym za nią wynagrodzeniem. Oznacza to, że z danego stosunku prawnego, na podstawie którego wykonywana jest usługa, musi wynikać wyraźna, bezpośrednia korzyść na rzecz świadczącego usługę.

W związku z powyższym czynność podlega opodatkowaniu jedynie wówczas, gdy wykonywana jest w ramach umowy zobowiązaniowej, a jedna ze stron transakcji może zostać uznana za bezpośredniego beneficjenta tej czynności.

Zatem aby uznać dane świadczenie za odpłatne świadczenie, musi istnieć stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę a odbiorcą, a w zamian za wykonanie usługi powinno zostać wypłacone wynagrodzenie. Musi istnieć bezpośredni związek pomiędzy świadczoną usługą i przekazanym za nią wynagrodzeniem. W znaczeniu potocznym wynagrodzenie to zapłata za pracę, należność, a także odszkodowanie, nagroda. Natomiast odpłatny to taki, który wymaga zapłacenia, zwrotu kosztów, płatny.

Powyższa analiza prowadzi do wniosku, że istotną cechą wynagrodzenia jest istnienie bezpośredniego związku pomiędzy dostawą towarów lub świadczeniem usług i otrzymaną zapłatą. Oznacza to, że z danego stosunku prawnego, na podstawie którego wykonywana jest usługa, musi wynikać wyraźna, bezpośrednia korzyść na rzecz świadczącego usługę.

Z powyższego wynika, że pod pojęciem odpłatności dostawy towarów lub odpłatności świadczenia usług rozumieć należy prawo podmiotu dokonującego dostawy towarów lub świadczącego usługę do żądania od nabywcy towaru, odbiorcy usługi lub osoby trzeciej zapłaty ceny lub ekwiwalentu (np. w postaci świadczenia wzajemnego). W konsekwencji powyższego należy stwierdzić, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług będzie podlegało tylko to świadczenie (usługa), w przypadku którego istnieje konsument, tj. odbiorca świadczenia odnoszący z niego choćby potencjalną korzyść. Dopóki nie istnieje podmiot, który odnosiłby lub powinien odnosić konkretne korzyści o charakterze majątkowym związanym z danym świadczeniem, dopóty świadczenie to nie będzie usługą podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Kwestia odpłatności była wielokrotnie przedmiotem rozstrzygnięć Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. I tak, z orzeczenia Trybunału z dnia 3 marca 1994 r. w sprawie C-16/93 R. J. Tolsma przeciwko Inspecteur der Omzetbelasting Leeuwarden wynika, że aby określone świadczenie mogło być uznane za opodatkowaną usługę musi zachodzić bezpośredni związek pomiędzy świadczeniem, a należnym wynagrodzeniem. A zatem korzyści wynikające z wykonywanych przez usługodawcę zadań muszą mieć bezpośredni związek z usługobiorcą, w sytuacji zaś, gdy taki związek nie istnieje, nie można uznać takich czynności za usługi opodatkowane podatkiem VAT. Przede wszystkim wskazać należy, że pomiędzy otrzymaną zapłatą a wykonanymi świadczeniami powinien istnieć bezpośredni związek o charakterze przyczynowym. Otrzymana zapłata powinna być konsekwencją wykonania świadczenia. Wynagrodzenie musi być należne za wykonanie tego świadczenia.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że czynność uznaje się za odpłatną, gdy są spełnione następujące warunki:

  • istnieje związek prawny między usługodawcą i usługobiorcą, w ramach którego następuje świadczenie wzajemne,
  • wynagrodzenie otrzymane przez usługodawcę stanowi wartość faktycznie przekazaną w zamian za usługi świadczone na rzecz usługobiorcy,
  • istnieje bezpośrednia i jasno zindywidualizowana korzyść po stronie dostawcy towaru lub usługi,
  • odpłatność za otrzymane świadczenie (towar lub usługę) pozostaje w bezpośrednim związku z czynnością, która miałaby być opodatkowana tym podatkiem,
  • istnieje możliwość wyrażenia w pieniądzu wartości tego świadczenia wzajemnego.

W sytuacji opisanej we wniosku Wnioskodawca (Spółka) świadczy usługę na rzecz Stowarzyszenia w postaci obsługi w zakresie przystępowania przez osoby fizyczne do Stowarzyszenia w charakterze członka wspierającego. Zgodnie z umową Wnioskodawca zobowiązany będzie do:

  • podejmowaniu działań mających na celu zainteresowanie potencjalnych Odbiorców działalnością Stowarzyszenia,
  • przekazywaniu Odbiorcom pełnych informacji kontaktowych, handlowych i organizacyjnych związanych z działalnością Stowarzyszenia,
  • umieszczeniu w widocznych miejscach, w tym na drzwiach wejściowych do lokalu, materiałów reklamowych dostarczonych przez Stowarzyszenia, w szczególności naklejek i plakatów,
  • przyjmowaniu od Odbiorcy deklaracji członkowskiej, stanowiącej element wniosku o wydanie Karty,
  • przyjmowaniu od Odbiorcy, w ramach opłaty za wydanie Karty, składki członkowskiej i wystawianiu pokwitowań wpłaty oraz przekazywaniu wpłat do Stowarzyszenia.

Spółka pobiera od Odbiorcy w imieniu i na rzecz Stowarzyszenia roczną składkę członkowską, którą przekazuje na wskazany rachunek bankowy Stowarzyszenia. W związku z realizacją ww. czynności Spółka otrzymuje wynagrodzenie, które jest potrącane z zebranych w imieniu Stowarzyszenia składek członkowskich.

Zgodnie z art. 29a ust. 1 ww. ustawy, podstawą opodatkowania, z zastrzeżeniem ust. 2-5, art. 30a-30c, art. 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.

W świetle art. 29a ust. 6 ustawy, podstawa opodatkowania obejmuje:

  1. podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty podatku;
  2. koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy.

Wobec powyższego za podstawę opodatkowania należy uznać, zgodnie z ogólnymi zasadami wynikającymi z art. 29a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, wynagrodzenie rzeczywiście otrzymane z tytułu dostawy towaru czy świadczenia usług

W świetle powyższego, składki członkowskie nie będą stanowiły odpłatności za jakąkolwiek dostawę towarów czy świadczenie usług przez Wnioskodawcę na rzecz osób, od których te składki są pobierane. W tej sytuacji brak jest elementu wzajemności, który jest niezbędny do tego, aby mówić o świadczeniu usług czy też dostawie towarów.

Tym samym kwota składki członkowskiej będzie pozostawała poza zakresem obowiązywania ustawy o podatku od towarów i usług.

Wnioskodawca świadczy usługę opisaną powyżej na rzecz Stowarzyszenia i otrzymuje od niego wynagrodzenie, które jest potrącane z zebranych w imieniu Stowarzyszenia składek członkowskich.

Zatem podstawą opodatkowania będzie wyłącznie kwota wynagrodzenia, którą Wnioskodawca otrzyma od Stowarzyszenia, a które jest potrącane z zebranych w imieniu Stowarzyszenia składek członkowskich.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 1 jest prawidłowe.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 2 zostanie zawarta w odrębnym rozstrzygnięciu.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy:

  • zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia,
  • zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Świętego Mikołaja 78-79, 50-126 Wrocław, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2018 r., poz. 1302, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj