Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0115-KDIT3.4011.422.2017.2.DP
z 2 lutego 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 4 grudnia 2017 r. (data wpływu 11 grudnia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wycofania udziałów spółki z o.o. z majątku spółki jawnej do majątku osobistego wspólnika – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 11 grudnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wycofania udziałów spółki z o.o. z majątku spółki jawnej do majątku osobistego wspólnika.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłego.


Wnioskodawca jest osobą fizyczną podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Wnioskodawca jest wspólnikiem w Spółce Jawnej posiadającej siedzibę i zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (dalej: Spółka Jawna). Spółka Jawna powstała w 2001 r. z przekształcenia spółki cywilnej. Wspólnikami Spółki Jawnej są dwie osoby: Wnioskodawca oraz druga osoba fizyczna - małżonek Wnioskodawcy. Każdemu ze wspólników w Spółce Jawnej przysługuje 50% udział w zyskach i stratach Spółki Jawnej. W przypadku likwidacji Spółki Jawnej nastąpi spłata udziałów na rzecz wspólników, zaś nadwyżka zostanie podzielona pomiędzy wspólników w takim stosunku, w jakim uczestniczą w zysku (zgodnie art. 82 § 2 k.s.h.).

Wspólnicy pozostają w związku małżeńskim. Wspólnicy nie zawarli małżeńskiej umowy majątkowej. Pomiędzy wspólnikami nie powstała rozdzielność majątkowa. Zyski wypłacone wspólnikom przez Spółkę Jawną wchodzą do majątku wspólnego małżonków (wspólników). Podobnie, w przypadku likwidacji Spółki Jawnej nadwyżki zostaną podzielone pomiędzy wspólników w takim stosunku, w jakim uczestniczą w zysku, przy czym nadwyżki te trafią do majątku wspólnego małżonków (wspólników).

Spółka Jawna jest właścicielem 15.627 udziałów (dalej: Udziały) Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka z o.o.), przy czym 15.614 udziały został objęte przez Spółkę Jawną w zamian za aport w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa, który Spółka Jawna wniosła do Spółki z o.o.

Na mocy uchwały, wspólnicy zamierzają wycofać Udziały Spółki z o.o. ze Spółki Jawnej i przenieść ich własność na swoją rzecz, do majątku prywatnego (w efekcie czego staną się ich współwłaścicielami). Wycofanie Udziałów odbędzie się na zasadzie nieodpłatnego przeniesienia ich własności z majątku Spółki Jawnej do majątku wspólników. W ten sposób wspólnicy nabędą udziały we współwłasności wycofanych Udziałów. Wysokość udziałów we współwłasności Udziałów przypadających poszczególnym wspólnikom odpowiadać będzie udziałom w jakich wspólnicy uczestniczą w zyskach i stratach Spółki Jawnej ((Wnioskodawca - 50%, drugi wspólnik (małżonek Wnioskodawcy) - 50%)).

Podstawą przeniesienia własności Udziałów będzie jednomyślna uchwała wspólników o wycofaniu Udziałów na potrzeby własne Wnioskodawcy i drugiego wspólnika Spółki (małżonka Wnioskodawcy). Wspólnicy podejmą następującą uchwałę:

” § 1.

Wspólnicy (...) spółki jawnej postanawiają przenieść nieodpłatnie, na swoje własne potrzeby, prawo własności 15.627 Udziałów przysługujących (...) spółce jawnej w (...) spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Udział we współwłasności każdego Udziału odpowiadać będzie przysługującym poszczególnym wspólnikom udziałom w zyskach i stratach w Spółce Jawnej.

§ 2.

Wspólnicy postanawiają przenieść nieodpłatnie, na swoje własne potrzeby, prawo własności Udziałów. Udział we współwłasności każdego Udziału odpowiadać będzie przysługującym poszczególnym wspólnikom udziałom w zyskach i stratach w Spółce Jawnej, przy czym prawo współwłasności Udziałów każdego ze Wspólników wejdzie w skład majątku wspólnego Wspólników w ramach wspólności majątkowej małżeńskiej.

§ 3.

Wspólnicy oświadczają, że w celu wykonania niniejszej uchwały zawarta zostanie umowa nienazwana inna niż umowa darowizny (na skutek jej zawarcia żaden ze wspólników nie otrzyma przysporzenia majątkowego kosztem majątku innych wspólników, a wszyscy wspólnicy utrzymają swój stan posiadania)".

W celu wykonania powyższej uchwały zostanie sporządzona w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi Umowa nienazwana nieodpłatnego przeniesienia prawa własności Udziałów na rzecz wspólników Spółki Jawnej o następującej treści:

„ § 1.

W celu wykonania podjętej przez wspólników Spółki Jawnej Uchwały z dnia ... Przekazujący oświadcza, że przenosi nieodpłatnie na Nabywców (tj. aktualnych wspólników Spółki Jawnej) prawo własności Udziałów, a Nabywcy oświadczają, że niniejsze Udziały przyjmują.

§ 2.

Strony oświadczają, że przeniesienie prawa własności Udziałów następuje przy zachowaniu udziału we współwłasności każdego Udziału odpowiadającej udziałom przysługującym poszczególnym wspólnikom Spółki Jawnej w zyskach i stratach w Spółce Jawnej w taki sposób, że Przekazujący przenosi własność każdego z Udziałów Spółki z o.o.:

na rzecz Wnioskodawcy - udział w każdym Udziale Spółki z o.o. wynoszący 50%,

na rzecz drugiego wspólnika - udział w każdym Udziale Spółki z o.o. wynoszący 50%.

§ 3.


Strony oświadczają, że:


  1. przeniesienie na Nabywców prawa własności Udziałów następuje na potrzeby własne (prywatne) Nabywców;
  2. Przekazujący nie uzyskuje żadnych korzyści majątkowych z tytułu dokonania czynności przeniesienia Udziałów;
  3. dokonanie niniejszej czynności nie powoduje powstania u wspólników Spółki Jawnej (Nabywców) przychodu podatkowego w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ani nie podlega opodatkowaniu na podstawie ustawy o podatku od spadków i darowizn.

§ 4.


Ponadto Strony oświadczają, że zawierając niniejszą umowę nienazwaną, ich wolą nie jest zawarcie umowy darowizny o treści i skutkach określonych w niniejszej Umowie. Na skutek zawarcia niniejszej Umowy żaden ze wspólników Spółki Jawnej nie otrzyma przysporzenia majątkowego kosztem majątku innych wspólników Spółki Jawnej, a wszyscy wspólnicy Spółki Jawnej utrzymają swój stan posiadania.

Wycofanie Udziałów nie spowoduje obniżenia wkładów wspólników”.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:


Czy wycofanie Udziałów Spółki z o.o. z majątku Spółki Jawnej i przekazanie ich do majątków wspólników, w tym Wnioskodawcy, w sposób przedstawiony w opisie zdarzenia przyszłego, będzie skutkowało dla Wnioskodawcy powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem PIT?

Wnioskodawca uważa, że wycofanie Udziałów Spółki z o.o. z majątku Spółki Jawnej i przekazanie ich do majątku Wspólników, w tym Wnioskodawcy, w ten sposób, że wspólnicy nabędą udziały we współwłasności Udziałów odpowiadające przysługującym im udziałom w zyskach i stratach Spółki Jawnej, nie spowoduje dla Wnioskodawcy powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Powyższe jest tym bardziej uzasadnione, że Udziały Spółki z o.o. wejdą następnie do majątku wspólnego wspólników (małżonków), tak samo jak zyski uzyskiwane z udziału w Spółce Jawnej i udziały w Spółce Jawnej.

W myśl art. 8 § 2 i art. 22 § 1 ustawy Kodeks spółek handlowych (dalej: KSH) spółka jawna jest spółką osobową, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą. Spółki osobowe nie są podatnikami podatku PIT, podatnikami są ich wspólnicy.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody z udziału spółce niebędącej osobą prawną u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w jej zyskach i stratach oraz łączy się z pozostałymi przychodami. W związku z powyższym przedstawiona w opisie zdarzenia przyszłego czynność wycofania Nieruchomości ze Spółki Jawnej nie spowoduje przesunięcia majątkowego pomiędzy podatnikami w rozumieniu ww. ustawy.

Ponadto art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wymienia jako przychodu wycofania składników majątku z działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki osobowej do majątku prywatnego niezwiązanego z tą działalnością gospodarczą.

Art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku będących środkami trwałymi. Wycofanie Udziałów z działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki jawnej nie będzie miało charakteru odpłatnego.


Powyższe stanowisko potwierdzają interpretacje indywidualne, przykładowo:


  • interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 5 sierpnia 2011 r. sygn. ILPB1/415-670/11-2/AG;
  • interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 1 października 2010 r. sygn. ILPB1/415-845/10-2/IM.


Art. 14 ust. 2 pkt 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną lub wystąpieniem wspólnika z takiej spółki. Wycofanie Udziałów z majątku Spółki Jawnej nie będzie następowało w związku z likwidacją spółki lub w związku z wystąpieniem Wnioskodawcy ze Spółki Jawnej, jak również nie będzie stanowiło odpłatnego zbycia składników majątku.

W związku z powyższym nieodpłatne przekazanie Udziałów z majątku Spółki Jawnej do majątków prywatnych wspólników nie spowoduje powstania po stronie Wnioskodawcy obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Zgodnie z art. 1 § 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2017 r., poz. 1577) spółkami handlowymi są: spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna.

Stosownie do przepisu art. 4 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych określenie spółka osobowa oznacza spółkę jawną, spółkę partnerską, spółkę komandytową i spółkę komandytowo-akcyjną.

Zgodnie z definicją zawartą w art. 22 § 1 ww. ustawy, spółką jawną jest spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową.

Stosownie do postanowień art. 8 § 1 ww. ustawy spółka osobowa może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana.

Zgodnie z treścią art. 28 Kodeksu spółek handlowych, majątek spółki jawnej stanowi wszelkie mienie wniesione jako wkład lub nabyte przez spółkę w czasie jej istnienia.

W myśl art. 5b ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2018 r., poz. 200 ze zm.) jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niebędąca osobą prawną, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3.

Stosownie zaś do przepisu art. 5a pkt 26 ww. ustawy ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną – oznacza to spółkę niebędącą podatnikiem podatku dochodowego.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ww. ustawy przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Z powyższego wynika, że Spółka jawna jest spółką, która nie posiada osobowości prawnej. Spółka ta nie jest samodzielnym podatnikiem podatku dochodowego, a dochody tej spółki nie stanowią odrębnego przedmiotu opodatkowania. Opodatkowaniu podlegają natomiast dochody poszczególnych wspólników spółki jawnej. Sposób opodatkowania dochodu z udziału w spółce jawnej uzależniony jest od cywilnoprawnego statusu danego wspólnika. Jeżeli wspólnikiem takiej spółki jest osoba fizyczna, to dochód z udziału w tej spółce będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z treścią art. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustawa reguluje opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób fizycznych.

Stosownie do treści art. 9 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Powyższy przepis ustanawia generalną zasadę opodatkowania podatkiem dochodowym, zgodnie z którą opodatkowaniu tym podatkiem podlegają wszelkie uzyskane przez podatnika w danym roku korzyści majątkowe, z wyjątkiem tych, które na mocy ustawy wyłączone zostały z tego opodatkowania (np. poprzez wprowadzenie ustawowego zwolnienia z opodatkowania, czy też zaniechanie poboru podatku).

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Stosownie do treści art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolnicza działalność gospodarcza), uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług. Co do zasady, do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej należy zaliczyć wszelkie korzyści należne (otrzymane) w związku z tą działalnością, za wyjątkiem przychodów wymienionych w art. 14 ust. 3 tej ustawy.


Zgodnie z treścią art. 14 ust. 2 pkt 1ww. ustawy przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących:


  1. środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
  2. składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1500 zł,
  3. składnikami majątku, które ze względu na przewidywany okres używania równy lub krótszy niż rok nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych,
  4. składnikami majątku stanowiącymi spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego lub udział w takim prawie, które zgodnie z art. 22n ust. 3 nie podlegają ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych

- wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.


Jednakże w myśl art. 14 ust. 2c ww. ustawy do przychodów, o których mowa w ust. 2 pkt 1, nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie. Przepis art. 30e stosuje się odpowiednio.


Natomiast z treści art. 14 ust. 2 pkt 17 omawianej ustawy wynika, że przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku:


  1. pozostałych na dzień likwidacji działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej, prowadzonych samodzielnie,
  2. otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną lub wystąpieniem wspólnika z takiej spółki.


Z treści przytoczonych uprzednio przepisów wynika zatem, że przychodami z działalności gospodarczej są zarówno:


  • przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku, do których odnosi się art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (z wyjątkiem nieruchomości mieszkalnych wymienionych w art. 14 ust. 2c tej ustawy),
  • przychody uzyskane ze sprzedaży tych składników majątku, które zostały z działalności gospodarczej z różnych względów wycofane. Jeżeli jednak między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności, i dniem ich odpłatnego zbycia upłynęło 6 lat, to przychód ze sprzedaży tych składników majątku nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej,
  • przychody z odpłatnego zbycia składników majątku otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną lub wystąpieniem wspólnika z takiej spółki.


Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca jest wspólnikiem w Spółce Jawnej. Wspólnikami Spółki Jawnej są dwie osoby: Wnioskodawca oraz druga osoba fizyczna - małżonek Wnioskodawcy. Każdemu ze wspólników w Spółce Jawnej przysługuje 50% udział w zyskach i stratach Spółki Jawnej. W przypadku likwidacji Spółki Jawnej nastąpi spłata udziałów na rzecz wspólników, zaś nadwyżka zostanie podzielona pomiędzy wspólników w takim stosunku, w jakim uczestniczą w zysku (zgodnie art. 82 § 2 k.s.h.). Wspólnicy pozostają w związku małżeńskim. Wspólnicy nie zawarli małżeńskiej umowy majątkowej. Pomiędzy wspólnikami nie powstała rozdzielność majątkowa. Zyski wypłacone wspólnikom przez Spółkę Jawną wchodzą do majątku wspólnego małżonków (wspólników). Podobnie, w przypadku likwidacji Spółki Jawnej nadwyżki zostaną podzielone pomiędzy wspólników w takim stosunku, w jakim uczestniczą w zysku, przy czym nadwyżki te trafią do majątku wspólnego małżonków (wspólników). Spółka Jawna jest właścicielem 15.627 udziałów (dalej: Udziały) Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka z o.o.), przy czym 15.614 udziały został objęte przez Spółkę Jawną w zamian za aport w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa, który Spółka Jawna wniosła do Spółki z o.o. Na mocy uchwały, wspólnicy zamierzają wycofać Udziały Spółki z o.o. ze Spółki Jawnej i przenieść ich własność na swoją rzecz, do majątku prywatnego (w efekcie czego staną się ich współwłaścicielami). Wycofanie Udziałów odbędzie się na zasadzie nieodpłatnego przeniesienia ich własności z majątku Spółki Jawnej do majątku wspólników. W ten sposób wspólnicy nabędą udziały we współwłasności wycofanych Udziałów. Wysokość udziałów we współwłasności Udziałów przypadających poszczególnym wspólnikom odpowiadać będzie udziałom w jakich wspólnicy uczestniczą w zyskach i stratach Spółki Jawnej ((Wnioskodawca - 50%, drugi wspólnik (małżonek Wnioskodawcy) - 50%)). Podstawą przeniesienia własności Udziałów będzie jednomyślna uchwała wspólników o wycofaniu Udziałów na potrzeby własne Wnioskodawcy i drugiego wspólnika Spółki (małżonka Wnioskodawcy). W celu wykonania uchwały zostanie sporządzona w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi Umowa nienazwana nieodpłatnego przeniesienia prawa własności Udziałów na rzecz wspólników Spółki Jawnej. Wycofanie udziałów nie spowoduje obniżenia wkładów wspólników.

Mając na uwadze, iż planowane wycofanie Udziałów Spółki z o.o. na zasadzie nieodpłatnego przeniesienia ich własności z majątku Spółki Jawnej do majątku prywatnego wspólników (w tym Wnioskodawcy) nie będzie nosić w istocie cech zbycia, jak również nie będzie posiadać przymiotu odpłatności, to wycofanie to nie spowoduje powstania przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W sytuacji tej dochodzi co prawda do przekazania ww. składników do majątku osobistego wspólników, brak jest jednakże odpłatności takiego przesunięcia.

Biorąc pod uwagę przedstawiony opis zdarzenia przyszłego oraz powołane przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, że wycofanie wskazanych we wniosku Udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z majątku Spółki Jawnej do majątku prywatnego Wnioskodawcy, będzie dla niego – jako wspólnika spółki jawnej – neutralne podatkowo i nie będzie skutkować powstaniem przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Mając powyższe na względzie, stanowisko Wnioskodawcy, uznano za prawidłowe.


Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:


  1. z zastosowaniem art. 119a,
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.


W odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji indywidualnych, tutejszy organ informuje, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawczynię w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2017 r., poz. 1369 z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj