Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP3-2.4011.382.2017.2.MK
z 8 lutego 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 13 grudnia 2017 r. (data wpływu 19 grudnia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę komandytową w przypadku gdy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością posiada zyski wypracowane przez jej poprzednika w czasie prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej i przeznaczone na agio na kapitał zapasowy – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 19 grudnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę komandytową w przypadku gdy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością posiada zyski wypracowane przez jej poprzednika w czasie prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej i przeznaczone na agio na kapitał zapasowy.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym, wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością działającej pod firmą „O. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością” (dalej: Spółka). Wnioskodawca jest właścicielem 510 udziałów w Spółce.


Spółka „O. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością”, której wspólnikiem jest Wnioskodawca, powstała w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną - Stanisława O. prowadzącego uprzednio działalność gospodarczą pod firmą P. "O" O. STANISŁAW w jednoosobową spółkę kapitałową - „O. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością”. Spółka kontynuuje działalność gospodarczą prowadzoną uprzednio w formie jednoosobowej działalności gospodarczej po dokonaniu wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego w dniu 1 czerwca 2017 r. Do przekształcenia doszło na podstawie art. 584(1) Kodeksu Spółek Handlowych. Z dniem przekształcenia jednoosobowa działalność gospodarcza została wykreślona z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Tuż po przekształceniu w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością wszystkie udziały w kapitale zakładowym Spółki zostały objęte przez jedynego udziałowca - Stanisława O., prowadzącego uprzednio działalność gospodarczą z której przekształcona została Spółka.

W momencie przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w Spółkę, majątek przedsiębiorstwa został przeniesiony na kapitał zakładowy i kapitał zapasowy spółki z o.o. przy czym kapitał zakładowy był istotnie mniejszy niż wartość majątku przekształconej działalności. Kapitał zakładowy Spółki dzieli się na 1000 udziałów o łącznej wartości 50.000,00 zł.

Następnie, po przekształceniu w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, jedyny udziałowiec Spółki Stanisław O. przekazał w dniu 4 grudnia 2017 r. w drodze umowy darowizny 510 udziałów w Spółce o łącznej wartości 25.500 zł na rzecz Wnioskodawcy. Możliwe jest także darowanie udziałów w Spółce na rzecz innych członków rodziny Stanisława O.

W kolejnym etapie planowane jest przekształcenie Spółki w spółkę komandytową, stosownie do art. 551 Kodeksu Spółek Handlowych. Komplementariuszem spółki zostanie nowy udziałowiec spółki - spółka prawa handlowego, komandytariuszami zaś zostaną dotychczasowi udziałowcy Spółki, w tym Wnioskodawca. Wartość wkładów wspólników w spółce komandytowej po przekształceniu będzie odpowiadała ich udziałowi w kapitale zakładowym spółki z o.o. Niewykluczone jest przystąpienie do Spółki także innych osób. Przekształcenie spółki z o.o. w spółkę komandytową szacowane jest na 2018 r..

Do momentu przekształcenia spółki z o.o. w spółkę komandytową, wszystkie dochody osiągnięte przez Spółkę zostaną opodatkowane podatkiem dochodowym od osób prawnych zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 15 września 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2014 r„ poz. 851, z późn. zm.).


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


Czy zysk osiągnięty i opodatkowany przez Stanisława O. w trakcie prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej pod firmą „O. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością”, który został przeznaczony na agio/kapitał zapasowy Spółki w związku z przekształceniem działalności gospodarczej w spółkę z o.o., będzie stanowił dochód Wnioskodawcy z udziału w zyskach osób prawnych opodatkowany w momencie przekształcenia spółki z o.o. w spółkę komandytową?


Zdaniem Wnioskodawcy, zysk osiągnięty i opodatkowany przez Stanisława O. w trakcie prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej pod firmą „O. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością”, który został przeznaczony na agio/kapitał zapasowy spółki w związku z przekształceniem w Spółkę, nie będzie stanowić dochodu Wnioskodawcy z udziału w zyskach osób prawnych w momencie przekształcenia spółki z o.o. w spółkę komandytową. Wnioskodawca nie będzie tym samym zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych od kwoty zysku w części przypadającej na Wnioskodawcę przy uwzględnieniu jego prawa do udziału w zysku spółki z o.o.


W zaistniałym stanie faktycznym należy rozważyć następujące okoliczności:


Do przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością doszło na podstawie przepisów Ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1030). Zgodnie z art. 584(1)Kodeksu spółek handlowych przedsiębiorca przekształcany staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki do rejestru (dzień przekształcenia). Jednocześnie właściwy organ ewidencyjny z urzędu wykreśla przedsiębiorcę przekształcanego z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Zgodnie art. 584(2) Kodeksu spółek handlowych, Spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształcanego, a Spółka przekształcona pozostaje podmiotem w szczególności zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane przedsiębiorcy przed jego przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej. Osoba fizyczna, o której mowa w prowadząca działalność gospodarczą, staje się z dniem przekształcenia wspólnikiem albo akcjonariuszem spółki przekształconej.

Zgodnie natomiast z art. 551 Kodeksu spółek handlowych spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą). Spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru (dzień przekształcenia). Jednocześnie sąd rejestrowy z urzędu wykreśla spółkę przekształcaną. Zgodnie z art. 553 Spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej. Spółka przekształcona pozostaje podmiotem w szczególności zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane spółce przed jej przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej. Wspólnicy spółki przekształcanej uczestniczący w przekształceniu stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej

Zagadnienie przejścia praw i obowiązków podatkowych na spółkę przekształconą reguluje natomiast ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613), która to w art. 93a § 2 pkt 1 lit. b stanowi, że osobowa spółka handlowa powstała w wyniku przekształcenia spółki kapitałowej wstępuje we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej spółki. Wskazana sukcesja podatkowa nie obejmuje jedynie praw i obowiązków, które mieli wspólnicy spółki kapitałowej, a które nie funkcjonują w spółkach osobowych.

W przedmiotowej sytuacji zastosowanie znajdują również przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361). Zgodnie z art. 3 wskazanej Ustawy osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów. Art. 9 Ustawy wskazuje, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21,52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Art. 11 Ustawy definiuje natomiast pojęcie przychodu - przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19, art. 25b i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Art. 10 Ustawy wskazuje, że źródłami przychodu są między innymi kapitały pieniężne, natomiast art. 17 precyzuje, że za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się między innymi dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału.


W przedmiotowej sprawie kluczowe znaczenie ma kwestia przekształcenia spółki z o.o. w spółkę komandytową, dlatego też zastosowanie znajdzie tu art. 24 ust. 5 pkt 8 Ustawy, zgodnie z którym dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także wartość niepodzielonych zysków w spółce oraz wartość zysku przekazanego na inne kapitały niż kapitał zakładowy w spółce przekształcanej - w przypadku przekształcenia spółki w spółkę niebędącą osobą prawną; przychód ten określa się na dzień przekształcenia.

Powstanie po stronie podatnika dochodu (przychodu) z tytułu przekształcenia spółki kapitałowej, której jest wspólnikiem w spółkę osobową uzależnione jest zatem od istnienia na moment przekształcenia spółki niepodzielonych zysków spółki kapitałowej lub zysku przekazanego na inne kapitały niż kapitał zakładowy. Niepodzielonymi zyskami o jakich mowa powyżej, są zarówno niepodzielone zyski z lat ubiegłych jak i z roku, w którym dojdzie do przekształcenia Ustawowym warunkiem opodatkowania zysków jest jedynie, aby zyski te nie były podzielone.

Powyższy przepis stanowi o opodatkowaniu wyłącznie niepodzielonego zysku oraz zysku zgromadzonego na kapitałach inny niż zakładowy - nie podlegają natomiast automatycznemu opodatkowaniu inne wartości. Oznacza to, że choć kapitał zakładowy może mieć różne źródła finansowania, to na moment przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę osobową, opodatkowaniu podlegać będzie wyłącznie ta część, która pochodzi z zysków wypracowanych przez spółkę kapitałową w wyniku jej działalności. Tylko takie zyski mogłyby być bowiem podzielone na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników.

Jako, że agio jest odrębnym od wypracowanego zysku źródłem finansowania kapitału zapasowego, środki z niego pochodzące i gromadzone na kapitale zapasowym nie podlegają podziałowi. Tym samym, agio przeniesione na kapitał zapasowy nie stanowi w ogóle zysku tej spółki Kapitał zapasowy utworzony z kapitału podstawowego przedsiębiorstwa na moment przekształcenia spółki w spółkę komandytową nie stanowi równowartości jakichkolwiek niepodzielonych zysków, osiągniętych w Spółce.

Należy zatem zauważyć, że przepis art. 24 Ustawy obejmuje zysk (zarówno niepodzielony jak i przekazany na kapitały inne niż zakładowy), jaki został osiągnięty przez spółkę w trakcie jej własnej działalności. Przepis ten nie obejmuje natomiast zysku osiągniętego w czasie, gdy prowadzona była jednoosobowa działalność gospodarcza, który to został przeznaczony na agio w Spółce z o.o. Odnosi się on bowiem do przychodów z udziału w zyskach osób prawnych, a nie przychodów z udziału w zyskach osób fizycznych. W przedmiotowej sytuacji zysk nie został wypracowany przez osobę prawną, a jego źródłem jest wyłącznie działalność gospodarcza osoby fizycznej, która podlega opodatkowaniu na innych zasadach niż dochody spółek kapitałowych.

Należy podkreślić, że Wnioskodawca jest świadomy tego, że w przypadku wypracowania przez spółkę z o.o. zysku po dokonaniu przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o., kwota ta podlegałaby na dzień przekształcenia w spółkę komandytową opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Na uwagę zasługuje także fakt, że Stanisław O. jako podatnik prowadzący własną działalność gospodarczą opodatkowywał swoje dochody na bieżąco w trakcie jej prowadzenia. Także w przypadku przeniesienia zysków z działalności na kapitał zapasowy spółki prawa handlowego w wyniku przekształcenia formy prawnej prowadzonej działalności gospodarczej oznaczać będzie, że zysk ten był już uprzednio opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Dochody uzyskiwane z pozarolniczej działalności gospodarczej są bowiem zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 i art. 14 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych związane są z obowiązkiem uiszczania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Na podstawie art. 44 ust. 1 pkt 1 Ustawy podatnicy, którzy osiągają dochód z działalności gospodarczej są obowiązani wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ustawie. Zgodnie z art. 9a ust. 2 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c Ustawy. Zgodnie z art. 44 ust. 3f Ustawy, podatnicy którzy wybrali taką formę opodatkowania mają obowiązek wpłacać na rachunek urzędu skarbowego zaliczki miesięczne w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonym zgodnie z art. 30c Ustawy, a sumą należnych zaliczek za poprzednie miesiące, z uwzględnieniem art. 27b Ustawy. Stanisław O., stosując się do powyższych przepisów Ustawy, uiszczał zaliczki miesięczne od kwoty dochodów uzyskiwanych z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej przed dniem przekształcenia jej w spółkę z o.o..

Należy zatem zauważyć, że nieuwzględnienie faktu odprowadzania przez Stanisława O. zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych doprowadziłoby do ponownego, podwójnego opodatkowania zysku w chwili przekształcenia spółki z o.o. w spółkę komandytową, co jest niezgodne z Konstytucją RR.

W związku z powyższym, należy uznać, że w przypadku dokonania przekształcenia spółki z o.o. w spółkę komandytową, agio pochodzące z zysku osiągniętego w trakcie prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej nie będzie stanowić dochodu Wnioskodawcy.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Zasady przekształcania spółek prawa handlowego regulują przepisy ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t. j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1577 ze zm.).


Zgodnie z art. 551 § 1 Kodeksu spółek handlowych – spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą). W myśl przepisu art. 552 k.s.h. – spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru (dzień przekształcenia). Jednocześnie sąd rejestrowy z urzędu wykreśla spółkę przekształcaną. Na podstawie art. 553 k.s.h. – spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej. Spółka przekształcona pozostaje podmiotem w szczególności zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane spółce przed jej przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej. Wspólnicy spółki przekształcanej, uczestniczący w przekształceniu, stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej.

Przekształcenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę komandytową nie jest więc tożsame z jej likwidacją, lecz jest jej kontynuacją w innej formie prawnej. Zgodnie z zasadą tożsamości podmiotów biorących udział w przekształceniu, majątek spółki przekształcanej z dniem przekształcenia staje się majątkiem spółki przekształconej. Wartość tego majątku zostaje w toku przekształcenia ustalona, poszczególne składniki majątku wycenione (art. 558 § 2 pkt 3 k.s.h.), a plan przekształcenia poddany badaniu przez biegłego rewidenta (art. 559 § 1 k.s.h.). W dniu przekształcenia wiadomo więc dokładnie, jaki jest majątek spółki przekształcanej.

Kwestię sukcesji praw i obowiązków podatkowych związanych z transformacjami podmiotowymi reguluje ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2017 r. poz. 201 ze zm.). Ogólna zasada w tym zakresie wyrażona została w art. 93a § 2 pkt 1 lit. b) w związku z art. 93a § 1, zgodnie z którym, osobowa spółka handlowa powstała w wyniku przekształcenia spółki kapitałowej wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej spółki.

Taki stan prawny pozwala jednoznacznie stwierdzić, że proces przekształcenia się spółek jest związany z sukcesją podatkową spółki przekształconej. Skutkiem takiego przekształcenia jest utrata podmiotowości prawnej przez spółkę przekształcaną, natomiast spółka przekształcona uzyskuje podmiotowość prawną z dniem wpisu do rejestru sądowego.


Sukcesja podatkowa nie obejmuje jedynie tych praw i obowiązków, które mieli wspólnicy spółki kapitałowej, a które nie funkcjonują w spółkach osobowych, w związku z czym prawa te i obowiązki nie mogą przejść po przekształceniu na spółkę osobową, której wspólnicy podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.


Przewidziana w Ordynacji podatkowej zasada następstwa prawnego ma charakter sukcesji uniwersalnej, czyli oznacza przejście praw i obowiązków z jednego podmiotu (względnie z dwóch lub więcej, w zależności od rodzaju transformacji) na inny podmiot (podmioty).


Wskutek dokonanego przekształcenia, kwoty zysków spółki kapitałowej stają się składową częścią majątku spółki osobowej.


Analizując w niniejszej sprawie skutki podatkowe przekształcenia spółek należy odnieść się do przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2018 r. poz. 200). W art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy ustawodawca w źródłach przychodów wymienia kapitały pieniężne, natomiast w art. 17 ust. 1 ww. ustawy wymienia enumeratywnie te przychody.


Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy – przychodem z kapitałów pieniężnych są m.in. dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału.


Zgodnie zaś z art. 24 ust. 5 pkt 8 ww. ustawy – dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także wartość niepodzielonych zysków w spółce oraz wartość zysku przekazanego na inne kapitały niż kapitał zakładowy w spółce przekształcanej – w przypadku przekształcenia spółki w spółkę niebędącą osobą prawną; przychód określa się na dzień przekształcenia.

Innymi słowy, dochód (przychód) z tytułu wartości niepodzielonych zysków oraz wartości zysku przekazanego na inne kapitały niż kapitał zakładowy w spółce przekształcanej powstaje w momencie przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę osobową, co wynika wprost z brzmienia cytowanego wyżej przepisu. Zatem w sytuacji przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę osobową cała wartość niepodzielonych zysków oraz wartość zysku przekazanego na inne kapitały niż kapitał zakładowy w spółce kapitałowej podlega opodatkowaniu na podstawie ww. przepisu. Przywołany wyżej przepis obejmuje przypadek przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę niebędącą osobą prawną, np. spółkę komandytową.

Pod pojęciem „niepodzielonych zysków”, użytym w przywołanym wyżej art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy rozumieć wartość niepodzielonych zysków spółki kapitałowej zarówno z lat ubiegłych jak i z roku, w którym dojdzie do przekształcenia. Wprowadzając bowiem zapis o niepodzielonych zyskach ustawodawca objął nim cały zbiór zysków wypracowanych przez spółki kapitałowe, lecz nie podzielonych przed datą przekształcenia w spółki osobowe. Do zbioru tego zaliczyć należy zyski wypracowane przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością od początku roku obrotowego do dnia przekształcenia (zyski bieżące) oraz zyski z lat poprzednich. Warunkiem opodatkowania jest jedynie aby zyski te nie były podzielone. Powyższe wyjaśnienie oznacza, że jeśli spółka kapitałowa wygeneruje zysk, bez względu na datę jego osiągnięcia, i zysku tego nie podzieli, to w momencie przekształcenia tej spółki w spółkę osobową zysk ten będzie podlegał opodatkowaniu.

Podsumowując, powstanie po stronie wspólnika spółki kapitałowej dochodu (przychodu) z tytułu przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę osobową uzależnione jest od istnienia, na moment przekształcenia, niepodzielonych zysków spółki kapitałowej oraz zysku przekazanego na inne kapitały niż kapitał zakładowy takiej spółki. Wszelkie zyski, które nie zostały podzielone odpowiadają pojęciu „niepodzielone zyski” użytemu w art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i podlegają opodatkowaniu na moment przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę osobową. Opodatkowaniu na moment przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę osobową podlegają również zyski spółki kapitałowej przekazane na inne kapitały niż kapitał zakładowy w tej spółce jako spółce przekształcanej.

Z wniosku wynika, że po przekształceniu przedsiębiorstwa prowadzonego w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o., planowane jest dokonanie przekształcenia spółki z o.o. w spółkę komandytową. Na moment przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o. majątek przedsiębiorstwa został przeniesiony na kapitał zakładowy oraz kapitał zapasowy spółki z o.o.(agio) .

Wątpliwość Wnioskodawcy dotyczy wyłącznie obowiązku opodatkowania, w momencie przekształcenia spółki z o.o. w spółkę komandytową, kwoty kapitału zapasowego spółki, w części w jakiej kapitał ten pochodzi z zysków wypracowanych w czasie prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej (agio).

Na podstawie tak przedstawionego zdarzenia należy stwierdzić, że zysk osiągnięty i opodatkowany w trakcie prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej, na moment przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę komandytową nie będzie podlegał opodatkowaniu na podstawie art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy. Przepis ten dotyczy przychodów z udziału w zyskach osób prawnych, a nie przychodów z udziału w zyskach przedsiębiorstw osób fizycznych. Zauważyć należy, że przekształcenie przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą w jednoosobową spółkę kapitałową a następnie przekształcenie jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę komandytową oznacza następstwo prawne podmiotów, a spółka przekształcona nie stanowi nowego podmiotu rozpoczynającego działalność, lecz stanowi kontynuację spółki przekształcanej w zmienionej formie prawnej. Nie oznacza to jednak, że zysk wypracowany w trakcie prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej staje się odpowiednio zyskiem jednoosobowej spółki kapitałowej bądź zyskiem spółki komandytowej. Zysk ten nadal pozostaje zyskiem wypracowanym w czasie prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej, poprzednika prawnego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością/spółki komandytowej. Tym samym ponieważ w omawianej sprawie zysk osiągnięty w trakcie prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej nie został wypracowany przez osobę prawną a jego źródłem jest wyłącznie indywidualna pozarolnicza działalność gospodarcza osoby fizycznej, która podlega opodatkowaniu na innych zasadach niż dochody spółek kapitałowych, to w razie przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę komandytową nie dojdzie do powstania po stronie Wnioskodawcy obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych w stosunku do zysków wypracowanych w ramach działalności gospodarczej osoby fizycznej, który został przeznaczony na agio na kapitał zapasowy spółki z o.o.


Zatem stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.


W odniesieniu do przywołanych przez Wnioskodawcę interpretacji indywidualnych, Organ informuje, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.


Zgodnie z art. 14 na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4 , 00-013 Warszawa w dwóch egzemplarzach – (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2017 r., poz. 1369 z poźn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy)

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj