Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/1/415-1324/12/AB
z 30 listopada 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 28 sierpnia 2012 r. (data wpływu do tut. Biura 4 września 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych czynności wniesienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa tytułem aportu do spółki osobowej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 września 2012 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych czynności wniesienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa tytułem aportu do spółki osobowej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest przedsiębiorcą prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą. Działalność Wnioskodawcy w głównej mierze skupia się na sprzedaży akcesorii meblowych, jak również w mniejszym stopniu na produkcji frontów meblowych oraz usługach w zakresie okleinowania i cięcia płyt Oferuje On także do sprzedaży szeroką gamę akcesorii do produkcji mebli. Jednocześnie Wnioskodawca jest właścicielem szeregu nieruchomości, z których część jest przeznaczona pod wynajem innym podmiotom gospodarczym.

Obecnie Wnioskodawca, zgodnie z wpisem do Rejestru Podmiotów Gospodarki Narodowej REGON, prowadzi działalność gospodarczą w zakresie:

  • 46.90.Z Sprzedaż hurtowa niewyspecjalizowana (działalność przeważająca),
  • 68.20.Z Wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi (działalność wykonywana, dodatkowo).

W dniu 31 lipca 2012 r. Wnioskodawca, wraz ze spółką z o. o. w organizacji zawiązał spółkę osobową, tj. Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji spółką komandytowo - akcyjną (dalej zwana: „SKA”). Przedmiotem działalności SKA jest, według aktu notarialnego z dnia 31 lipca 2012 r.:

16.10.Z Produkcja wyrobów tartacznych,

16.21.Z Produkcja arkuszy fornirowych i płyt wykonanych na bazie drewna,

16.23.Z Produkcja pozostałych wyrobów stolarskich i ciesielskich dla budownictwa,

16.24.Z Produkcja opakowań drewnianych,

16.29.Z Produkcja pozostałych wyrobów z drewna; produkcja wyrobów z korka, słomy i materiałów używanych do wyplatania,

31.09.Z Produkcja pozostałych mebli,

31.02.Z Produkcja mebli kuchennych,

45.19.Z Sprzedaż hurtowa i detaliczna pozostałych pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli,

46.73.Z Sprzedaż hurtowa drewna, materiałów budowlanych i wyposażenia sanitarnego,

46.76.Z Sprzedaż hurtowa pozostałych półproduktów,

46.90.Z Sprzedaż hurtowa niewyspecjalizowana,

47.19.Z Pozostała sprzedaż detaliczna prowadzona w niewyspecjalizowanych sklepach,

47.59.Z Sprzedaż detaliczna mebli, sprzętu oświetleniowego i pozostałych artykułów użytku domowego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach,

47.78.Z Sprzedaż detaliczna pozostałych nowych wyrobów prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach,

47.89.Z Sprzedaż detaliczna pozostałych wyrobów prowadzona na straganach i targowiskach, 49.41.Z Transport drogowy towarów,

52.10.B Magazynowanie i przechowywanie pozostałych towarów,

52.21.Z Działalność usługowa wspomagająca transport lądowy,

68.20.Z Wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi,

77.12.Z Wynajem i dzierżawa pozostałych pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli,

77.39.Z Wynajem i dzierżawa pozostałych maszyn, urządzeń oraz dóbr materialnych, gdzie indziej niesklasyfikowane,

95.24.Z Naprawa i konserwacja mebli i wyposażenia domowego,

96.09.Z Pozostała działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana.

Przeważającym rodzajem prowadzonej przez SKA działalności jest, zgodnie z wpisem do Rejestru Podmiotów Gospodarki Narodowej REGON, Produkcja mebli kuchennych (31.02.Z).

Wnioskodawca zamierza w przyszłości wnieść do SKA aportem część prowadzonego obecnie przedsiębiorstwa, jako stanowiącą zorganizowaną część przedsiębiorstwa, w zakresie dotyczącym produkcji mebli kuchennych i akcesorii meblowych, frontów meblowych oraz usług w zakresie okleinowania i cięcia płyt, a także sprzedaży szerokiej gamy akcesorii do produkcji mebli.

Natomiast działalność w zakresie wynajmu i dzierżawy nieruchomości chciałby pozostawić w ramach prowadzonej obecnie działalności.

W opisie stanu faktycznego Wnioskodawca szczegółowo wymienia składniki majątkowe i niemajątkowe wchodzące w skład całego przedsiębiorstwa Wnioskodawcy.

Wnioskodawca zamierza wyodrębnić zorganizowane części przedsiębiorstwa:

  • ZORG 1 - działalność związana z dzierżawą nieruchomości i ruchomości,
  • ZORG 2 - działalność produkcyjno - handlowo – usługowa,

z których jedną zamierza wnieść aportem do SKA, jako wkład niepieniężny, tj. ZORG 2 - działalność produkcyjno - handlowo – usługowa. We wniosku szczegółowo wskazano jakie składniki majątku stanowić będą ww. zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Dodatkowo Wnioskodawca wskazał, że na chwilę obecną nie sporządza osobnego bilansu dla poszczególnych zorganizowanych części przedsiębiorstwa, ale na dzień dzisiejszy Wnioskodawca jest w stanie dokonać daleko posuniętego wyodrębnienia finansowego i księgowego, w ramach którego możliwe jest wyodrębnienie w szczególności:

  1. przychodów związanych z ZORG 1 i 2 (jako przychody z działalności produkcyjno - handlowo - usługowej oraz związanej z najmem i dzierżawą ruchomości i nieruchomości),
  2. kosztów związanych z poszczególnymi, prowadzonymi rodzajami działalności - koszty te jest w stanie przyporządkować bezpośrednio do poszczególnego rodzaju przychodów.

Wyodrębnienie to jest najbardziej widoczne w ramach ZORG 2, jako podstawowej działalności prowadzonej przez Wnioskodawcę.

Dla celów czytelnego wyodrębnienia księgowo-rachunkowego, Wnioskodawca jest w stanie sporządzić tzw. bilans wewnętrzny, umożliwiający precyzyjne przyporządkowanie zarówno przychodów, jak i kosztów oraz należności i zobowiązań do ZORG 2. Tym samym dla celów aportu jest w pełni możliwe wyodrębnienie ZORG 2, jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa rozumianej, jako zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych tylko dla tej wyodrębnionej działalności, która mogłaby stanowić niezależne przedsiębiorstwo, samodzielnie realizujące te zadania.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy wniesienie przez Wnioskodawcę aportem ZORG 2 do spółki osobowej, spowoduje po Jego stronie powstanie przychodu z jakiegokolwiek tytułu, który podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

(pytanie oznaczone we wniosku Nr 4)

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie art. 21 ust. 1 pkt 50b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm. – winno być t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.), wolne od podatku dochodowego są przychody z tytułu przeniesienia własności składników majątkowych będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonych do spółki niebędącej osobą prawną, w tym wnoszonych do takiej spółki składników majątku otrzymanych przez podatnika w następstwie likwidacji spółki niebędącej osobą prawną bądź wystąpienia z takiej spółki. Przepis ten nie różnicuje, czy wnoszone składniki majątkowe stanowią łącznie przedsiębiorstwo, zorganizowaną część przedsiębiorstwa, czy wnoszone są indywidualnie. W konsekwencji, wniesienie przez Wnioskodawcę zorganizowanej części przedsiębiorstwa opisanego w niniejszym wniosku do SKA, nie będzie opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W szczególności nie będzie opodatkowana wartość nominalna akcji, jakie Wnioskodawca obejmie w SKA w zamian za aport.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Wskazać przy tym należy, iż przedmiotem niniejszej interpretacji była wyłącznie kwestia konieczności opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych czynności wniesienia aportu do spółki osobowej. Nie była natomiast przedmiotem oceny kwestia, czy opisane we wniosku składniki majątku, mające być przedmiotem tego aportu, stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Jak wskazał Wnioskodawca, zwolnienie z opodatkowania przychodów uzyskanych z tytułu wniesienia aportu do spółki osobowej, nie jest uzależnione od rodzaju składników majątku będących przedmiotem tego aportu. Bez znaczenia dla zastosowania zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 50b ww. ustawy, pozostaje zatem kwestia, czy przedmiot aportu stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Nadmienia się, iż w zakresie podatku od towarów i usług zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj