Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB1-3.4010.7.2018.1.IZ
z 9 lutego 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 22 grudnia 2017 r. (data wpływu 2 stycznia 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • uznania czynności wykonywanych w Dziale Technicznym dotyczących technologicznego przygotowania produkcji, będących kolejną serią zamówienia danego wyrobu oraz badań gotowych produktów Spółki przeprowadzanych w Laboratorium w celu potwierdzenia założeń projektowych i specyfikacji oraz weryfikacji ich zgodności z wymogami prawnymi za działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz odliczenia na potrzeby ulgi badawczo-rozwojowej kosztów kwalifikowanych ponoszonych w ramach tych działań – jest nieprawidłowe,
  • pozostałej części – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 grudnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie uznania czynności wykonywanych w Dziale Technicznym oraz w Laboratorium za działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz odliczenia na potrzeby ulgi badawczo-rozwojowej kosztów kwalifikowanych ponoszonych w ramach tych działań.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny/zdarzenie przyszłe.

X Spółka Akcyjna (dalej: „Spółka”, „Wnioskodawca”) jest producentem oraz dostawcą na rynek globalny wyspecjalizowanych urządzeń ciśnieniowych, w tym ciśnieniowych zbiorników przenośnych, stacjonarnych i cystern kolejowych. Spółka świadczy także usługi obejmujące m.in. przeprowadzanie badań, serwis i remonty urządzeń aparaturowych, obróbkę plastyczną i mechaniczną, stanowiące usługi towarzyszące podstawowej działalności w branżach LPG, petrochemii, chemii oraz energetyce.

Starając się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom klientów, Wnioskodawca nieustannie poszerza asortyment oferowanych wyrobów i jest w stanie wyprodukować bardzo szeroką gamę nowych bądź znacznie ulepszonych produktów (tzn. wyrobów posiadających nowe funkcjonalności, wyrobów posiadających inne właściwości fizyczne, wyrobów wcześniej nieprodukowanych w przedsiębiorstwie). W tym celu Wnioskodawca prowadzi projekty badawczo-rozwojowe, w wyniku których wdrażane w Spółce są nowoczesne produkty oraz technologie, jak np. unikatowy w skali światowej prototyp wagonu do przewozu skroplonych produktów gazowych. Spółka posiada zasoby i wiedzę potrzebną do realizacji czynności badawczo-rozwojowych, posiada patenty i wciąż ubiega się o nowe, a także współpracuje z jednostkami naukowymi. Dodatkowo, Wnioskodawca przeprowadza ocenę produktów gotowych, pod kątem ich konstrukcji i parametrów jakościowych.

Produkty Spółki opracowywane są zgodnie z projektami własnymi Spółki lub ze specyfikacją klientów oraz najlepszą wiedzą Wnioskodawcy w zakresie doboru właściwych rozwiązań konstrukcyjnych, technologicznych i doboru właściwego materiału, a także zgodnie z wymogami prawnymi, a następnie są poddawane licznym testom analitycznym.

W celu prowadzenia ww. działań Wnioskodawca w ramach struktury organizacyjnej posiada dedykowane działaniom badawczo-rozwojowym Dział Techniczny oraz Laboratorium.

W Dziale Technicznym opracowywane są koncepcje i konstrukcyjno-technologiczne założenia nowych i znacząco ulepszonych produktów, a w Laboratorium prace badawczo-rozwojowe w zakresie badania i rozwoju własnych produktów, obejmujące również czynności walidacyjne prototypów i wyrobów gotowych (dalej łącznie wymienione czynności nazywane są jako: „Prace B+R”).

Zakres prowadzonych w Dziale Technicznym oraz Laboratorium Prac B+R przedstawia się następująco:

  • Dział Techniczny.

Głównym zadaniem Działu Technicznego jest opracowywanie nowych i znacząco ulepszonych produktów i technologii odpowiadającym specyfikacji i wymaganiom klientów. W tym celu, pracownicy Działu Technicznego podejmują systematycznie szereg czynności twórczych obejmujących projektowanie zbiorników ciśnieniowych oraz jednostkowej aparatury procesowej. W ramach tego procesu tworzona jest koncepcja produktów i technologii oraz następuje dobór odpowiednich metod technologii obróbki cieplnej, chemicznej lub plastycznej (wyżarzanie, pasywowanie, trawienie, tłoczenie dennic o dużej średnicy) oraz technologii spawania (np. spawanie łukiem krytym, spawanie metodą MIG oraz MAG, spawanie drutem rdzeniowym proszkowym, spawanie metodą TIG, spawanie elektrodą otuloną) do wykonania określonych prac lub też opracowanie nowych metod technologii w powyższym zakresie (w tym udoskonalenie już lub kompilacja już istniejących, dostosowanie do indywidualnych wymagań technicznych).

Wytyczne Działu Technicznego w postaci dokumentacji procesowej i projektowej, obejmujące wyniki dokonanych przez niego prac w zakresie konstrukcyjno-technologicznym, są następnie przekazywane Laboratorium, które podejmuje kolejne czynności badawcze nakierowane na dalszy rozwój danego wyrobu bądź technologii.

W skład Działu Technicznego wchodzi również sekcja technologiczna i spawalnicza. Odpowiadają one głównie za rozwijanie technologii spawania i obróbki, dzięki którym Wnioskodawca może zwiększać swoją innowacyjność i przewagę konkurencyjną.

Część Prac B+R opisanych powyżej i wykonywanych przez Wnioskodawcę w Dziale Technicznym jest ukierunkowana na procesy technicznego planowania produkcji, które uwzględniają nie tylko zagadnienia techniczne procesu produkcyjnego, ale również aspekty organizacyjne, ekonomiczne i zarządzania, które są ze sobą połączone. Na planowanie składają się m.in. następujące etapy: weryfikacji dokumentacji projektowo-konstrukcyjnej, podział prac i określenie terminów realizacji, wykonanie adaptacji dokumentacji projektowo-konstrukcyjnej, w tym naniesienie ewentualnych wymaganych zmian projektowych, dobór materiałów do przygotowania danego produktu, uzgodnienia spawalnicze i technologiczne, uwzględnienie zmian materiałowych czy opracowanie pełnej dokumentacji technicznej. Powyższy proces w przypadku Wnioskodawcy występuje w momencie, gdy zlecenie/zamówienie było już w przeszłości realizowane w Spółce w takim samym bądź zbliżonym zakresie. Nie jest to jednak odtworzenie wcześniejszej dokumentacji projektowo-konstrukcyjnej, gdyż również w przypadku takich zamówień istnieje konieczność opracowania nowej, pełnej dokumentacji przy uwzględnieniu odpowiednich wymagań klienta oraz wykonania serii badań i analiz, ze względu na liczne wewnętrzne (procedury Spółki), jak i zewnętrzne regulacje. Oznacza to, że dokumentacja techniczna zawierająca wyniki wykonanych analiz i badań tworzona jest zarówno w przypadku opracowywania i produkcji nowych/znacząco ulepszonych wyrobów bądź technologii, jak i na potrzeby zleceń/zamówień, nawet jeśli podobne lub analogiczne były już realizowane w Spółce.

Opisane czynności dotyczące technologicznego przygotowania produkcji są realizowane w ramach każdego zamówienia od klienta zgodnie ze ściśle określoną sekwencją czynności. Nie ma przy tym znaczenia fakt, czy zamówienie wymaga opracowania zupełnie nowych produktów/technologii czy też jest kolejną serią zamówienia danego wyrobu, ponieważ bez takiego przygotowania wdrożenie nie byłoby możliwe. W związku z powyższym należy stwierdzić, że zarówno w ramach nowego zlecenia, jak i powtarzalnego zlecenia np. sprzed roku - Spółka wykonuje te same czynności związane z koncepcyjnym przygotowaniem technicznym wyrobów i procesów produkcyjnych.

  • Laboratorium.

Laboratorium to jednostka organizacyjna wydzielona w ramach działu Kontroli Jakości Spółki, która dedykowana jest w pełni realizacji Prac B+R mających na celu badanie i testowanie nowych oraz ulepszanie istniejących produktów (m.in. zbiorników LPG, cystern kolejowych, zbiorników przenośnych na gazy skroplone, zbiorników kriogenicznych, czy aparatury procesowej) oraz procesów Wnioskodawcy, zgodnie z wymaganiami klientów. Pracownicy Laboratorium przeprowadzają w tym celu szereg czynności badawczo-rozwojowych obejmujących w szczególności tworzenie prototypów, a także badania walidacyjne prototypów produktów oraz ich próbek wytworzonych w ramach produkcji próbnej. Działania te nie mają charakteru rutynowego - są wykonywane poprzez walidację próbek i prototypów wyrobów w celu weryfikacji spełnienia ich założeń konstrukcyjnych i zastosowanych metod wytworzenia, potwierdzenia hipotez czy ustalenia nowych specyfikacji technicznych dla nowych/znacząco ulepszonych produktów, a także celem ich dalszego udoskonalania.

Wszystkie produkty Wnioskodawcy, ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa ich użytkowania oraz związane z tym przepisy związane z ich odbiorem, podlegają ściśle określonym rygorom jakościowym i bezpieczeństwa określonym przez procedury wewnętrzne, jak i liczne unormowania prawne. Oprócz tworzenia zupełnie nowych i znacząco ulepszonych produktów, Laboratorium wykonuje zatem także badania gotowych produktów Spółki w celu potwierdzenia założeń projektowych i specyfikacji oraz weryfikacji ich zgodności z wymogami prawnymi, co determinuje możliwość dopuszczenia ich do obrotu. Wynikiem tych działań jest zgromadzenie szeregu danych jakościowych dotyczących konstrukcji i właściwości fizycznych wyrobów, które następnie poddawane są licznym badaniom analitycznym. Spółka z przeprowadzonych badań sporządza raporty i analizy.

Mając powyższe na uwadze, w procesie rozwoju produktów Wnioskodawcy, pracownicy Laboratorium przeprowadzają całą gamę czynności badawczych, które mają na celu walidację zastosowanych rozwiązań konstrukcyjnych i technologicznych dla nowych oraz ulepszonych produktów Spółki, jak i badania oraz ocenę produktów gotowych w celu potwierdzenia spełnienia założeń projektowych.

1. Badania niszczące (ang. Destructive Testing) - są to rodzaje badań, w trakcie, których prototypy produktów ulegają zniszczeniu. Prototypy te są wcześniej przygotowane i obrabiane zgodnie z wymogami normatywnymi, a następnie badane w warunkach laboratoryjnych oraz zbliżonych do rzeczywistych. Ich celem jest badanie zachowania się materiału w sytuacji obciążenia, czyli wytrzymałości eksploatacyjnej. Głównymi czynnikami wpływającymi na trwałość konstrukcji są obciążenia zmienne oraz temperatura.

Do badań niszczących prowadzonych przez Laboratorium należy zaliczyć:

  • statyczne próba rozciągania - są podstawową próbą badań własności mechanicznych metali. Próba taka realizuje najprostszy stan naprężeń, jaki powstaje przy prostym rozciąganiu. Badanie wytrzymałościowe w trakcie tej próby polega na osiowym rozciąganiu próbki odpowiednio ukształtowanej na maszynie wytrzymałościowej zwanej zrywarką. Podłączony silomierz wskazuje siłę panującą w każdej chwili w próbce, inne zaś urządzenie (np. czujnik, tensometr) umożliwia odczytanie całkowitego wydłużenia próbki. W czasie trwania próby rejestruje się siły panujące w próbce i odpowiadające im wydłużenia całkowite próbki. Wartości te, przeniesione na układ współrzędnych, dają tzw. wykres rozciągania,
  • technologiczne próby zginania - próby mają na celu zbadanie zdolności materiału do odkształceń plastycznych przy zginaniu,
  • próby udarnościowe - określają zdolność materiału do przenoszenia gwałtownych obciążeń typu uderzeniowego. Polegają one na złamaniu próbki jednym uderzeniem młota wahadłowego i pomiarze energii jej złamania,
  • próby twardości metodą Rockwella, Vickersa, Bucholtza (powłok lakierniczych) - badania twardości polegają na wciskaniu wgłębnika w badany materiał poza granicę sprężystości, do spowodowania odkształceń trwałych. Wobec czego twardość można określić jako miarę odporności materiału na odkształcenia trwałe powstające w wyniku wciskania wgłębnika,
  • badania makro- i mikroskopowe - polegają na obserwacji naturalnych powierzchni lub specjalnie przygotowanych (wyszlifowanych i wytrawionych odpowiednimi odczynnikami) zgładów części maszyn, odlewów, gotowych wyrobów lub półfabrykatów w celu oceny jakości i wykryciu wad, np.:
    • pęknięcia,
    • zawalcowania,
    • jamy skurczowe,
    • pęcherze podskórne (często powstające np. w odlewach),
    • wtrącenia niemetaliczne,
    • innego typu nieciągłości materiału, których obecność ma negatywny wpływ na jego wytrzymałość i właściwości mechaniczne.



2. Badania nieniszczące (ang. Non-Destructive Testing) - pracownicy Laboratorium wykonują te badania w celu wykrywania niezgodności występujących w złączach spawanych produktów Spółki. W zależności od odpowiedzialności i klasy konstrukcji dobiera się poszczególne, pojedyncze metody defektoskopii lub ich zespół (kombinację) składający się z kilku, najczęściej dwóch niezależnych metod badań równolegle stosowanych. Przy wyborze metod badań nieniszczących oraz poziomów (klasy) badań Wnioskodawca uwzględnia się następujące czynniki:

  • metody spawania,
  • materiał podstawowy, materiał dodatkowy, stan jego obróbki,
  • rodzaj złącza i jego wymiary,
  • kształt elementu (dostępność, stan powierzchni, itp.),
  • poziomy jakości,
  • spodziewane rodzaje niezgodności spawalniczych i ich usytuowanie.

W związku z powyższym, do badań nieniszczących wykonywanych w Laboratorium Wnioskodawcy zaliczyć należy:

  • radiografię spoin - w badaniach tych najczęściej wykorzystuje się promieniowanie X (Roentgena) lub promienie g (gamma). Radiografia spoin dokonywana w ramach Laboratorium polega na wykonaniu radiogramów badanych złączy, następnie opisaniu zaobserwowanych na otrzymanych radiogramach niezgodności (miejsc o różnym zaciemnieniu) i ocenie, na ich podstawie, jakości złączy. Różnice w zaciemnieniu są wynikiem zmiany natężenia promieniowania, które zostało zaabsorbowane przez materiał w różnym stopniu zależnym od wymiaru „grubości” wady.
  • badania ultradźwiękowe materiałów i spoin - polegają na impulsowym wysyłaniu do badanego materiału za pośrednictwem głowicy aparatu ultradźwiękowego fali ultradźwiękowej wytworzonej w przetworniku piezoelektrycznym. W badanym obiekcie rozchodzące się fale dają sygnał przepuszczalny (tzw. technika przepuszczania/cienia) bądź sygnał odbity od powierzchni lub od nieciągłości (technika echa), który wraca do głowicy i po przetworzeniu na drgania elektryczne jest obserwowany jako impulsy na ekranie oscyloskopu bądź rejestrowany w pamięci komputera sprzężonego defektoskopem,
  • badania magnetyczno-proszkowe spoin - badania stosowane do wykrywania powierzchniowych niezgodności spawalniczych w ferromagnetycznych złączach spawanych,
  • badania barwnym penetrantem - polegają na wykorzystaniu zjawiska wnikania cieczy w otwarte szczeliny powierzchniowe. Po wniknięciu penetranta w szczeliny usuwa się jego nadmiar z powierzchni, a tę części penetranta, które przeniknęły do szczelin wywabia się na powierzchnię za pomocą wywoływacza. Metody penetracyjne służą do wykrywania w materiałach i wyrobach metalowych oraz w połączeniach spawanych otwartych nieciągłości powierzchniowych, do których należą np.: pęknięcia, zakucia, pory, rozwarstwienia, zawalcowania, korozja powierzchniowa, braki przetopu.
  • badania grubości powłok malarskich - zapewniają dokładny pomiar grubości lakieru lub powłoki galwanicznej na danym podłożu,
  • badania szczelności powłok na przebicia elektrostatyczne - do badania wykorzystuje się wysokie napięcie. Jeśli powłoka zawiera pory, rysy lub otwory dochodzi do przebicia elektrycznego, a jego miejsce zostaje wskazane poprzez „przebicie” między szczotką a powierzchnią. Ilość przebić sesji pomiarowej jest wskazana na wyświetlaczu urządzenia wykorzystywanego do przeprowadzenia badania (mierniki).

W tym kontekście Wnioskodawca zamierza skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d ustawy o CIT (dalej: „Ulga B+R”). W szczególności, w ramach Ulgi B+R Wnioskodawca zamierza dokonać odliczenia od podstawy opodatkowania w danym roku podatkowym całości kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w art. 18d ust. 2 oraz 3 ustawy o CIT (dalej: „Koszty kwalifikowane”), poniesionych na prowadzenie Prac B+R w ramach Działu Technicznego oraz Laboratorium.

Spółka zamierza dokonać odliczenia z tytułu Ulgi B+R zgodnie z art. 18d oraz 18e ustawy o CIT, a w szczególności zaznacza, że:

  • prowadzone Prace B+R nie stanowią badań podstawowych w rozumieniu art. 4a pkt 27 lit. a ustawy o CIT,
  • Spółka nie prowadzi działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia,
  • w ewidencji rachunkowej Spółka wyodrębni Koszty kwalifikowane związane z realizacją Prac B+R, które to Koszty zostaną wykazane w zeznaniach podatkowych za lata podatkowe, w których zostały lub zostaną poniesione,
  • Spółka zamierza odliczyć w ramach Ulgi B+R jedynie te Koszty kwalifikowane, których ponosi ciężar ekonomiczny (tj. nie są finansowane np. z uzyskanej dotacji).

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

  1. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym prowadzone przez Wnioskodawcę w ramach Działu Technicznego Prace B+R stanowią działalność badawczo- rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, a tym samym Spółka jest uprawniona do odliczenia w ramach Ulgi B+R całości Kosztów kwalifikowanych poniesionych na Prace B+R w ramach Działu Technicznego?
  2. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym prowadzone przez Wnioskodawcę w ramach Laboratorium Prace B+R stanowią działalność badawczo- rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, a tym samym Spółka jest uprawniona do odliczenia w ramach Ulgi B+R całości Kosztów kwalifikowanych poniesionych na Prace B+R w ramach Laboratorium?

Zdaniem Wnioskodawcy,

  1. Zdaniem Wnioskodawcy, prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym prowadzone przez Wnioskodawcę w ramach Działu Technicznego Prace B+R stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, a tym samym Spółka jest uprawniona do odliczenia w ramach Ulgi B+R całości Kosztów kwalifikowanych poniesionych na Prace B+R w ramach Działu Technicznego.
  2. Zdaniem Wnioskodawcy, prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym prowadzone przez Wnioskodawcę w ramach Laboratorium Prace B+R stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, a tym samym Spółka jest uprawniona do odliczenia w ramach Ulgi B+R całości Kosztów kwalifikowanych poniesionych na Prace B+R w ramach Laboratorium.

Przepisy dot. działalności badawczo-rozwojowej.

Zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, działalność badawczo-rozwojowa oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Badania naukowe w rozumieniu art. 4a pkt 27 ustawy o CIT oznaczają:

  1. badania podstawowe - oryginalne prace badawcze, eksperymentalne lub teoretyczne podejmowane przede wszystkim w celu zdobywania nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowanych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,
  2. badania stosowane - prace badawcze podejmowane w celu zdobycia nowej wiedzy, zorientowane przede wszystkim na zastosowanie w praktyce,
  3. badania przemysłowe - badania mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności w celu opracowywania nowych produktów, procesów i usług lub wprowadzania znaczących ulepszeń do istniejących produktów, procesów i usług; badania te uwzględniają tworzenie elementów składowych systemów złożonych, budowę prototypów w środowisku laboratoryjnym lub w środowisku symulującym istniejące systemy, szczególnie do oceny przydatności danych rodzajów technologii, a także budowę niezbędnych w tych badaniach linii pilotażowych, w tym do uzyskania dowodu w przypadku technologii generycznych.

Natomiast, w myśl art. 4a pkt 28 ustawy o CIT, prace rozwojowe należy rozumieć jako nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług, z wyłączeniem prac obejmujących rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, istniejących usług oraz innych operacji w toku, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń, w szczególności:

  1. opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych oraz demonstracje, testowanie i walidację nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt nie został określony,
  2. opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych, w przypadku gdy prototyp lub projekt pilotażowy stanowi produkt końcowy gotowy do wykorzystania komercyjnego, a jego produkcja wyłącznie do celów demonstracyjnych i walidacyjnych jest zbyt kosztowna.

Z kolei, zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy o CIT, od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, odlicza się koszty uzyskania przychodów poniesione przez podatnika na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Koszty kwalifikowane zostały wymienione w art. 18d ust. 2 oraz ust. 3 ustawy o CIT.

W krajach OECD do celów statystycznych w zakresie prac badawczo-rozwojowych stosowany jest ponadto Podręcznik Frascati Manual 2015 („The Measurement of Scientific, Technological and Innovation Activities; Guidelines for Collecting and Reporting Data on Research and Experimental Development”, dalej: „Podręcznik”). Zawiera on proponowane procedury standardowe dla badań statystycznych w zakresie działalności badawczo-rozwojowej.

Ad. 1.

Jak zostało wskazane w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, celem Prac B+R podejmowanych przez Dział Techniczny jest opracowanie założeń technologicznych nowych/znacząco ulepszonych wyrobów oraz technologii, w tym identyfikacja i zaproponowanie rozwiązania problemów technologicznych związanych z projektowaniem produktów czy procesów. Ponadto, jednym z celów jest także zapewnienie, że zaprojektowanie i przygotowanie procesów produkcyjnych będzie zapewniało wykonanie wyrobu, który spełniał będzie ustalone wymagania.

Na Prace B+R realizowane przez Dział Techniczny składają się m.in. czynności związane z tworzeniem specyfikacji produktów, w tym założeń dotyczących ich konstrukcji, właściwości, wykorzystania odpowiednich materiałów, czy doboru odpowiedniej metody spawania bądź obróbki cieplnej, plastycznej lub chemicznej.

W trakcie opracowywania założeń koncepcyjnych, Spółka wykonuje czynności badawcze związane z analizą materiałów niezbędnych do realizacji danego zlecenia, opracowaniem zmian materiałowych, wykorzystaniem odpowiedniej metody spawania bądź obróbki, określeniem zabezpieczenia produktu przed uszkodzeniem na okres przechowywania czy transportu, analizą możliwości wykonania oprzyrządowania. Przygotowywana jest w tym zakresie dokumentacja projektowo-konstrukcyjna lub powykonawcza, która stanowi zebranie wszystkich dokonanych prac i analiz. Zgodnie z Podręcznikiem, projektowanie przemysłowe i rysunki techniczne należy zaliczyć do B+R, jeśli takie prace projektowe są niezbędne w trakcie B+R. W przypadku Spółki, dokumentacja projektowa jest nieodłącznym elementem procesu B+R i jest dedykowana jego celom, gdyż bez niej nie byłoby możliwości dalszego opracowywania produktów i technologii Wnioskodawcy.

Dział Techniczny prowadzi również Prace B+R w zakresie możliwości zastosowania dostępnych materiałów i technologii w nowy, innowacyjny sposób, który znacznie poprawia właściwości fizyczne produktów w porównaniu z podobnymi produktami będącymi w ofercie konkurentów.

Zdaniem Spółki, powyższe czynności oraz tak sformułowane cele spełniają definicje badań naukowych oraz prac rozwojowych w rozumieniu ustawy o CIT, ponieważ mają charakter twórczy, są prowadzone w sposób systematyczny oraz prowadzą do powiększania zasobów wiedzy i ich wykorzystania do tworzenia nowych zastosowań zarówno w odniesieniu do produktów Spółki, jak i planowania ich produkcji, co jest niezbędne do finalnego wytworzenia ww. produktów.

Spółka zauważa, że przyjętą przez nią kwalifikację wspierają również wytyczne z Podręcznika. W ramach pkt 2.4.3 Podręcznika, jeżeli w wyniku prac inżynieryjnych/technicznych opracowano pewien produkt, w skład którego wchodzą składniki obrabiane np. maszynowo lub cieplnie, wtedy do działalności badawczo-rozwojowej zalicza się przygotowanie rysunków i dokumentacji technicznej, a wskazane elementy prac projektowych, powinny być klasyfikowane jako działalność badawczo-rozwojowa.

Wnioskodawca wskazuje, że uznanie prac w zakresie tworzenia nowych produktów za działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu ustawy o CIT zostało potwierdzone przez organy podatkowe, przykładowo przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 18 maja 2017 r. (sygn. 0111-KDIB1-2.4010.10.2017.2.ANK).

Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka jest uprawniona do odliczenia całości Kosztów kwalifikowanych ponoszonych na Prace B+R w ramach Działu Technicznego. Wynika to z faktu, że całość Kosztów kwalifikowanych ponoszonych na Prace B+R w ramach Działu Technicznego (opisane szczegółowo w punkcie II powyżej) dotyczy, w ocenie Spółki, wyłącznie działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu ustawy o CIT. W konsekwencji, Spółka nie jest zobowiązana do wyłączenia jakiejkolwiek części Kosztów kwalifikowanych ponoszonych na Prace B+R realizowane w ramach Działu Technicznego.

W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, należy uznać, że prowadzone przez Dział Techniczny Prace B+R spełniają definicje wskazane w art. 4a pkt 27 oraz 28 ustawy o CIT, a tym samym spełniają definicję wskazaną w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT. Ponadto, zdaniem Wnioskodawcy, należy uznać, że nie jest on zobowiązany do wyłączenia z Ulgi B+R jakiejkolwiek części Kosztów kwalifikowanych poniesionych na Prace B+R w ramach Działu Technicznego, ponieważ w całości dotyczą one działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu ustawy o CIT.

W tym kontekście, w ocenie Wnioskodawcy, prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym prowadzone przez Wnioskodawcę w ramach Działu Technicznego Prace B+R stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, a tym samym Spółka jest uprawniona do odliczenia w ramach Ulgi B+R całości Kosztów kwalifikowanych poniesionych na Prace B+R w ramach Działu Technicznego.

Ad. 2.

Kolejne etapy Prac B+R Spółki (po przeprowadzeniu działań badawczych przez Dział Techniczny) są realizowane w Laboratorium, które bada i testuje prototypy i dokonuje walidacji wyrobów poprzez przeprowadzenie licznych badań niszczących oraz nieniszczących.

Jak zostało opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, zakres czynności badawczych realizowanych przez Laboratorium obejmuje przede wszystkim szeroko pojęte badania własności mechanicznych i fizykochemicznych produktów, w tym np. próby rozciągania, udarności czy twardości. Przeprowadzane przez pracowników Laboratorium czynności badawcze, mają na celu walidację zastosowanych rozwiązań konstrukcyjnych i technologicznych dla nowych oraz ulepszonych produktów Spółki, jak i badania oraz ocenę produktów gotowych. Działania te nie mają charakteru rutynowego - są wykonywane poprzez walidację próbek i prototypów wyrobów w celu weryfikacji spełnienia ich założeń konstrukcyjnych i zastosowanych metod wytworzenia, potwierdzenia hipotez czy ustalenia nowych specyfikacji technicznych dla produktów, a także celem ich dalszego udoskonalania.

Biorąc powyższe pod uwagę, należy stwierdzić, że działalność Laboratorium:

  • jest nastawiona na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym,
  • jest podejmowana w sposób systematyczny,
  • ma określony cel, tj. jest nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań.

Zdaniem Spółki, wskazane w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, Prace B+R prowadzone w Laboratorium obejmując pozyskiwanie nowej wiedzy poprzez prowadzenie eksperymentów w środowisku laboratoryjnym oraz analizy technologiczne, tworzenie nowych lub bardziej efektywnych rozwiązań oraz ukierunkowane na wypełnienie luk w wiedzy technicznej jako niezbędny krok w procesie tworzenia udoskonalanych elementów i produktów.

Wyniki badań prototypów i produktów gotowych, podejmowanych w Laboratorium są odpowiednio interpretowane i utrwalane w formie raportów i analiz. Taka dokumentacja projektowo-konstrukcyjna pozwala w sposób systematyczny zbierać, magazynować i dystrybuować powstałą podczas danego badania nową wiedzę, która następnie wykorzystywana jest w celu opracowywania oraz rozwoju kolejnych innowacyjnych produktów Spółki. W przypadku stwierdzenia ewentualnych nieprawidłowości dotyczących danego wyrobu, zgromadzona w ten sposób wiedza jest wykorzystywana do przeprowadzenia dalszych prac badawczo-rozwojowych nakierowanych na rozwiązanie zidentyfikowanego problemu technologicznego dotyczącego danego rozwiązania produktowego lub procesowego. Podejmowane działania, w tym badanie, testowanie i walidacja oraz przeprowadzane analizy prototypów mają na celu dalsze doskonalenie produktów i procesów (zgodnie z punktem 2.50 Podręcznika).

W związku z powyższym, biorąc pod uwagę treść Podręcznika, w opinii Wnioskodawcy, realizowane Prace B+R stanowią badania naukowe w rozumieniu art. 4a pkt 27 ustawy o CIT oraz prace rozwojowe, o których mowa w art. 4a pkt 28 ustawy o CIT. Wynika to z tego, że Spółka wykorzystywała dostępną wiedzę bądź pozyskiwała nową wiedzę a następnie ją stosowała do tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów.

Ponadto, Prace B+R miały charakter twórczy, były prowadzone w sposób systematyczny według określonego planu projektowego przez specjalnie wybrane osoby posiadające kompetencje i wykształcenie. Miały one również na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia innowacyjnych rozwiązań. Na podstawie przeprowadzonych Prac B+R, Wnioskodawca zapewnia swoim klientom nowe funkcjonalności oraz znacząco ulepszone komponenty (produkty).

Końcowo Wnioskodawca wskazuje, że uznanie prac w zakresie tworzenia nowych produktów za działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu ustawy o CIT zostało potwierdzone przez organy podatkowe, przykładowo przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 18 maja 2017 r. (sygn. 0111-KDIB1-2.4010.10.2017.2.ANK).

Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka jest uprawniona do odliczenia całości Kosztów kwalifikowanych ponoszonych na Prace B+R w ramach Laboratorium. Wynika to z tego, że całość Kosztów kwalifikowanych ponoszonych na Prace B+R w ramach Laboratorium dotyczy, w ocenie Spółki, wyłącznie działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu ustawy o CIT. W konsekwencji, Spółka nie jest zobowiązana do wyłączenia jakiejkolwiek części Kosztów kwalifikowanych ponoszonych na Prace B+R realizowane w ramach Laboratorium.

W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, należy uznać, że realizowane przez Wnioskodawcę w ramach Laboratorium Prace B+R spełniają definicje wskazane w art. 4a pkt 27 oraz pkt 28, a tym samym spełniają definicję wskazaną w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT. Ponadto, zdaniem Wnioskodawcy, należy uznać, że nie jest on zobowiązany do wyłączenia z Ulgi B+R jakiejkolwiek części Kosztów kwalifikowanych poniesionych na Prace B+R w ramach Laboratorium, ponieważ w całości dotyczą one działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu ustawy o CIT.

W tym kontekście, w ocenie Wnioskodawcy, prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym prowadzone przez Wnioskodawcę w ramach Laboratorium Prace B+R stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, a tym samym Spółka jest uprawniona do odliczenia w ramach Ulgi B+R całości Kosztów kwalifikowanych poniesionych na Prace B+R w ramach Laboratorium.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego jest w części prawidłowe, a w części nieprawidłowe.

Ustawą z dnia 25 września 2015 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze wspieraniem innowacyjności (Dz.U. z 2017 r., poz. 2201) do ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 2343, z późn. zm., dalej: „updop”), zostały wprowadzone zmiany, które odnoszą się do tzw. ulgi badawczo-rozwojowej.

Zgodnie z przepisami updop, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2017 r., od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, odlicza się koszty uzyskania przychodów poniesione przez podatnika na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi” (art. 18d ust. 1 updop).

Ustawą z dnia 9 listopada 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego działalności innowacyjnej, od 1 stycznia 2018 r. zmieniono brzmienie przepisów art. 18d updop.

Zgodnie z art. 18d ust. 1 updop, podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Rodzaje działalności, które uprawniają podatników do odliczenia kosztów kwalifikowanych w zeznaniu podatkowym zostały zdefiniowane w art. 4a updop, zgodnie z którym, ilekroć w ustawie jest mowa o:

  • działalności badawczo-rozwojowej oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań (pkt 26);
  • badaniach naukowych – oznacza to:
    1. badania podstawowe – oryginalne prace badawcze, eksperymentalne lub teoretyczne podejmowane przede wszystkim w celu zdobywania nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,
    2. badania stosowane - prace badawcze podejmowane w celu zdobycia nowej wiedzy, zorientowane przede wszystkim na zastosowanie w praktyce,
    3. badania przemysłowe – badania mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności w celu opracowywania nowych produktów, procesów i usług lub wprowadzania znaczących ulepszeń do istniejących produktów, procesów i usług; badania te uwzględniają tworzenie elementów składowych systemów złożonych, budowę prototypów w środowisku laboratoryjnym lub w środowisku symulującym istniejące systemy, szczególnie do oceny przydatności danych rodzajów technologii, a także budowę niezbędnych w tych badaniach linii pilotażowych, w tym do uzyskania dowodu w przypadku technologii generycznych (pkt 27);
  • pracach rozwojowych – oznacza to nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług, z wyłączeniem prac obejmujących rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, istniejących usług oraz innych operacji w toku, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń, w szczególności:
    1. opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych oraz demonstracje, testowanie i walidację nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt nie został określony,
    2. opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych, w przypadku gdy prototyp lub projekt pilotażowy stanowi produkt końcowy gotowy do wykorzystania komercyjnego, a jego produkcja wyłącznie do celów demonstracyjnych i walidacyjnych jest zbyt kosztowna (pkt 28).




Rodzaje kosztów kwalifikowanych podlegających odliczeniu w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową zostały wymienione w art. 18d ust. 2-3 updop.

Zgodnie z art. 18d. ust. 5 updop, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2017 r., koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie.

Natomiast, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2018 r., w art. 18d ust. 5 updop, ustawodawca wskazał, że koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Z art. 9 ust. 1b updop, wynika, jednakże ogólny obowiązek wyodrębniania przez podatników, zamierzających skorzystać z ulgi B+R, w prowadzonych przez nich księgach podatkowych, kosztów działalności badawczo-rozwojowej.

W tym miejscu należy wskazać, że zgodnie z zasadą, przyjętą w orzecznictwie jak i w doktrynie prawa podatkowego, ulgi podatkowe, w tym ulga badawczo-rozwojowa, są wyjątkiem od zasady równości i powszechności opodatkowania, tak więc przepisy regulujące prawo do ulgi winny być interpretowane ściśle.

Analizując przedstawione we wniosku prace wykonywane w Dziale Technicznym i Laboratorium wskazać należy, że nie wszystkie działania Wnioskodawcy mieszczą się w działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 updop. Z definicji zawartej w tym przepisie wynika, że działalnością badawczo-rozwojową jest działalność twórcza obejmująca badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowana w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Pamiętać trzeba, że w ramach prac rozwojowych następuje połączenie wyników prac badawczych z wiedzą techniczną w celu wprowadzenia do produkcji nowego lub zmodernizowanego wyrobu, nowej technologii czy nowego systemu organizacji. Innymi słowy, prowadzone systematyczne prace opierają na istniejącej wiedzy, uzyskanej w wyniku działalności badawczej oraz /lub doświadczeń praktycznych i mają na celu wytworzenie nowych materiałów, produktów lub urządzeń, inicjowanie nowych i znaczące udoskonalenie już istniejących procesów, systemów i usług. Podmioty gospodarcze zajmujące się działalnością badawczo-rozwojową realizują ją obok swojej działalności podstawowej (np. przedsiębiorstwa przemysłowe dysponujące własnym zapleczem badawczo-rozwojowym, laboratoria, zakłady i ośrodki badawczo-rozwojowe, działy badawczo-technologiczne, biura konstrukcyjne i technologiczne, zakłady rozwoju technik, biura studiów i projektów itp.). Prace rozwojowe mogą obejmować opracowanie prototypów i projektów pilotażowych oraz demonstracje, testowanie i walidację nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt nie został określony. Prace rozwojowe mogą obejmować również opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych, w przypadku gdy prototyp lub projekt pilotażowy stanowi produkt końcowy gotowy do wykorzystania komercyjnego, a jego produkcja wyłącznie do celów demonstracyjnych i walidacyjnych jest zbyt kosztowna. Prace rozwojowe nie obejmują rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do istniejących produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, usług nawet jeśli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

W związku z powyższym, czynności wykonywanych w Dziale Technicznym dotyczących technologicznego przygotowania produkcji, będących kolejną serią zamówienia danego wyrobu oraz badań gotowych produktów Spółki przeprowadzanych w Laboratorium w celu potwierdzenia założeń projektowych i specyfikacji oraz weryfikacji ich zgodności z wymogami prawnymi, w ocenie tut. Organu, nie można uznać za prace badawczo-rozwojowe w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 ww. ustawy. Nie są to bowiem działania mające na celu tworzenie i projektowanie nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług. Świadczy o tym fakt, że jak wynika z treści wniosku – czynności dotyczące technologicznego przygotowania produkcji są ukierunkowanie na procesy technicznego planowania produkcji, które uwzględniają nie tylko zagadnienia techniczne procesu produkcyjnego, ale również aspekty organizacyjne, ekonomiczne i zarządzania, które są ze sobą połączone. Zdaniem Organu, dokumentacja techniczna jako zbiór dokumentów (planów, rysunków, obliczeń technicznych, kosztorysów, harmonogramów, opisów technicznych oraz technologicznych itp.) jest niezbędnym elementem zawierającym dane konieczne do wyprodukowania określonego wyrobu lub wykonania określonych prac, stanowiącym niezbędny atrybut w szczególności Działu Technicznego. Zatem, okoliczność powoływania się Wnioskodawcy na tworzenie dokumentacji technicznej zarówno w przypadku opracowywania i produkcji nowych/znacząco ulepszonych wyrobów bądź technologii, jak i na potrzeby podobnych lub analogicznych zleceń/zamówień realizowanych uprzednio w Spółce – nie przesądza jeszcze o realizacji czynności związanych z działalnością badawczo-rozwojową.

Odnosząc się z kolei do prac prowadzonych w Laboratorium w postaci badań gotowych produktów, należy zauważyć, że ww. badania nie są wynikiem prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez Wnioskodawcę, nie służą bowiem bezpośrednio do inicjowania, projektowania czy tworzenia nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług. Ich zadaniem jest zgromadzenie szeregu danych jakościowych dotyczących konstrukcji i właściwości fizycznych wyrobów, które następnie są poddawane licznym badaniom analitycznym, z których sporządzane są raporty.

W kontekście powyższego, na gruncie przedmiotowej sprawy nie sposób uznać za działalność badawczo-rozwojową czynności wykonywanych w Dziale Technicznym dotyczących technologicznego przygotowania produkcji, będących kolejną serią zamówienia danego wyrobu oraz badań gotowych produktów Spółki przeprowadzanych w Laboratorium w celu potwierdzenia założeń projektowych i specyfikacji oraz weryfikacji ich zgodności z wymogami prawnymi. Działania te nie służą połączeniu wyników prac badawczych z wiedzą techniczną, nie służą łączeniu i kształtowaniu udostępnionej technologii, a przez to nie są bezpośrednio wykorzystywane w działalności o charakterze twórczym. Konsekwentnie, nie można uznać za koszty kwalifikowane, w rozumieniu art. 18d ust. 2 i ust. 3 updop, całości poniesionych kosztów oraz dokonywanych odpisów amortyzacyjnych związanych z wykonywaniem ww. prac.

W ocenie tut. Organu, pozostała część czynności wskazanych we wniosku prowadzonych w ramach Działu Technicznego oraz w ramach Laboratorium stanowi działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 4a pkt 26 updop, a tym samym Spółka jest uprawniona do odliczenia w ramach ulgi badawczo-rozwojowej tej części kosztów kwalifikowanych, która dotyczy działań realizowanych w ramach działalności badawczo-rozwojowej.

Tym samym, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie:

  • uznania czynności wykonywanych w Dziale Technicznym dotyczących technologicznego przygotowania produkcji, będących kolejną serią zamówienia danego wyrobu oraz badań gotowych produktów Spółki przeprowadzanych w Laboratorium w celu potwierdzenia założeń projektowych i specyfikacji oraz weryfikacji ich zgodności z wymogami prawnymi za działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz odliczenia na potrzeby ulgi badawczo-rozwojowej kosztów kwalifikowanych ponoszonych w ramach tych działań uznano za nieprawidłowe,
  • pozostałej części uznano za prawidłowe.

Końcowo, odnosząc się do powołanej – na poparcie stanowiska Wnioskodawcy – interpretacji organu podatkowego należy zauważyć, że interpretacja ta została wydana w odmiennym stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym. Odnosiła się ona co prawda do zagadnienia dotyczącego możliwości skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej, jednak nie dotyczyła sytuacji analogicznej do będącej przedmiotem niniejszej interpretacji.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj