Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP2/443-947/11-4/AK
z 25 listopada 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP2/443-947/11-4/AK
Data
2011.11.25



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
dostawa towarów
książka
stawka preferencyjna
stawki podatku
uczelnie
wydawnictwo


Istota interpretacji
Przekazanie na rzecz Uczelni publikacji naukowych, stanowiło dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu według stawki podatku VAT w wysokości 0%, w oparciu o art. 41 ust. 2 cyt. ustawy w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010r. oraz § 39 ust. 1 pkt 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2009r.



Wniosek ORD-IN 323 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 22 lipca 2011r. (data wpływu 8 sierpnia 2011r.), uzupełnionym pismem dnia 10 listopada 2011r. (data wpływu 21 listopada 2011r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania przekazania książek na rzecz podmiotu dofinansującego ich wydanie za dostawę towarów opodatkowaną stawką podatku VAT w wysokości 0%- jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 sierpnia 2011r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania przekazania książek na rzecz podmiotu dofinansującego ich wydanie za dostawę towarów opodatkowaną stawką podatku VAT w wysokości 0%. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 10 listopada 2011r. (data wpływu 21 listopada 2011r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. Organu Nr IPPP2-443-947/11-2/AK z dnia 3 listopada 2011r. (data doręczenia 9 listopada 2011r.).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W maju 2010r. Spółka podpisała umowę o dofinansowanie przedsięwzięcia wydawniczego ze Szkołą Wyższą. Przedmiotem umowy było dofinansowanie wydania przez Spółkę, publikacji naukowej. W myśl tej umowy Spółka zobowiązała się wydać publikację i zamieścić na stronie redakcyjnej adnotację o dofinansowaniu pozycji przez Uczelnię oraz zapis na ostatniej stronie książki mówiący o tym, że Uczelnia jest Partnerem wydania. Poza tym po wydaniu książki i przekazaniu do Uczelni gwarantowanych umową egzemplarzy, Uczelnia była zobowiązana przekazać na konto Spółki określoną kwotę pieniężną stanowiącą w/w dofinansowanie. Uczelnia zastrzegła sobie w umowie również prawo do udziału w zyskach ze sprzedaży publikacji, jeżeli sprzedaż publikacji przekroczy ilość określoną w umowie.

Spółka po wydaniu z magazynu gwarantowanych egzemplarzy publikacji w miesiącu maju 2010r. wystawiła Uczelni fakturę z 0% stawką podatku VAT, wpisując w tytule faktury: „Dofinansowanie wydania publikacji naukowej pod tytułem …, zgodnie z umową z dnia …”. Uczelnia wpłaciła określoną w umowie kwotę dofinansowania dopiero w miesiącu czerwca 2010r. Ustalając stawkę podatku, Spółka kierowała się tym, iż kwota dofinansowania dotyczyła wydania publikacji w formie drukowanej książki. W myśl art. 146 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT sprzedaż książek do dnia 31 grudnia 2010r. była opodatkowana stawką preferencyjną 0%.

Publikacje naukowe wydane przez Spółkę są oznaczone stosownymi symbolami ISBN, wynikającymi z odrębnych przepisów.Dla przedmiotowych czynności polegających na wydaniu opisanej we wniosku publikacji naukowej, Spółka nadała nr PKWiU – 58.11.1, który umieszczony został na fakturze.

W uzupełnieniu wniosku z dnia 10 listopada 2011r. (data wpływu 21 listopada 2011r.) Spółka wskazała, iż:

  • dofinansowanie otrzymane z Uczelni było warunkiem koniecznym do tego, żeby wydać przedmiotową publikację. Bez dofinansowania taka publikacja nie byłaby wydana przez wydawnictwo;
  • publikacja została wydana na zlecenie Akademii;
  • otrzymane dofinansowanie wynika z umowy jaka została podpisana pomiędzy wydawnictwem a sponsorem (uczelnią), a dokładniej z załącznika stanowiącego jej integralną część zawierającego koszty bezpośrednie jakie wydawca musi ponieść wydając tę publikację. Oczywiście istnieją koszty pośrednie związane z wydaniem publikacji i te koszty zobowiązany jest ponieść wydawca, w szczególności są to koszty:
    1. koszty obsługi logistycznej i magazynowej,
    2. koszty wprowadzenia do obrotu przedmiotowej publikacji (logistyczne jak i rozliczeniowe)
    3. koszty promocji i reklamy.

Efektem przedmiotowej czynności polegającej na wydaniu opisywanej we wniosku publikacji naukowej jest sama publikacja, czyli książka. W związku z tym Wnioskodawca wskazał na symbol PKWiU stosowany dla tego przedmiotu jako 58.11.Z.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w myśl podpisanej umowy dokonana czynność powinna zostać potraktowana jako dostawa towarów podlegająca preferencyjnej stawce 0%, czy też Spółka powinna potraktować dokonaną czynność jak wykonanie usługi...

Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka potraktowała dokonaną czynność jako dostawę towarów i w dniu wydania gwarantowanych egzemplarzy publikacji z magazynu Spółki wystawiła fakturę VAT, opodatkowane preferencyjną stawką 0%, podając w tytule faktury: „Dofinansowanie wydania publikacji naukowej pod tytułem … według umowy z dnia …”.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają między innymi odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 7 ust. 1 cyt. ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Stosownie do art. 8 ust. 1 cyt. ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Przez towary, w myśl art. 2 pkt 6 cyt. ustawy, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010r. rozumiało się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty

Zgodnie z unormowaniami zawartymi w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, w pewnych, ściśle określonych przypadkach, również nieodpłatne przekazanie towarów i nieodpłatne świadczenie usług należy uznać za spełniające definicję odpłatnej dostawy towarów lub odpłatnego świadczenia usług, które na podstawie art. 5 ust. 1 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Jak wynikało z art. 106 ust. 1 cyt. ustawy, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 marca 2011r., podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Z okoliczności przedstawionych przez Wnioskodawcę wynika, iż Spółka podpisała umowę o dofinansowanie przedsięwzięcia wydawniczego ze Szkołą Wyższą. Przedmiotem umowy było dofinansowanie wydania przez Spółkę, publikacji naukowej. Spółka zobowiązała się wydać publikację i zamieścić na stronie redakcyjnej adnotację o dofinansowaniu pozycji przez Uczelnię oraz zapis na ostatniej stronie książki mówiący o tym, że Uczelnia jest Partnerem wydania. Poza tym po wydaniu książki i przekazaniu do Uczelni gwarantowanych umową egzemplarzy, Uczelnia była zobowiązana przekazać na konto Spółki określoną kwotę pieniężną stanowiącą w/w dofinansowanie. Uczelnia zastrzegła sobie w umowie również prawo do udziału w zyskach ze sprzedaży publikacji, jeżeli sprzedaż publikacji przekroczy ilość określoną w umowie.

Spółka po wydaniu z magazynu gwarantowanych egzemplarzy publikacji w miesiącu maju 2010r. wystawiła Uczelni fakturę z 0% stawką podatku VAT, wpisując w tytule faktury: „Dofinansowanie wydania publikacji naukowej pod tytułem …, zgodnie z umową z dnia …”. Uczelnia wpłaciła określoną w umowie kwotę dofinansowania dopiero w miesiącu czerwca 2010r.

Publikacje naukowe wydane przez Spółkę są oznaczone stosownymi symbolami ISBN, wynikającymi z odrębnych przepisów. Dla przedmiotowych czynności polegających na wydaniu opisanej we wniosku publikacji naukowej, Spółka nadała nr PKWiU – 58.11.1, który umieszczony został na fakturze.

Dofinansowanie otrzymane z Uczelni było warunkiem koniecznym do tego, żeby wydać przedmiotową publikację. Bez dofinansowania taka publikacja nie byłaby wydana przez wydawnictwo:

  • publikacja została wydania na zlecenie Akademii;
  • otrzymane dofinansowanie wynika z umowy jaka została podpisana pomiędzy wydawnictwem a sponsorem (uczelnią), a dokładniej z załącznika stanowiącego jej integralną część zawierającego koszty bezpośrednie jakie wydawca musi ponieść wydając tę publikację. Koszty pośrednie związane z wydaniem publikacji zobowiązany jest ponieść wydawca, w szczególności są to koszty:
    1. koszty obsługi logistycznej i magazynowej,
    2. koszty wprowadzenia do obrotu przedmiotowej publikacji (logistyczne jak i rozliczeniowe)
    3. koszty promocji i reklamy.

Efektem przedmiotowej czynności polegającej na wydaniu opisywanej we wniosku publikacji naukowej jest sama publikacja, czyli książka. W związku z tym Wnioskodawca wskazał na symbol PKWiU stosowany dla tego przedmiotu jako 58.11.Z.

Dla oceny czy w przedmiotowej sprawie miejsce miała dostawa towaru, kluczowe jest ustalenie czy następuje – w ramach tej czynności – przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.Spółka przekazując Uczelni egzemplarze wydanej publikacji dokonała przeniesienia na Uczelnię prawa do rozporządzenia książkami jak właściciel.

Zatem w przedmiotowym stanie faktycznym doszło do dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Po dokonaniu dostawy w maju 2010r. uzgodnionej w umowie ilości publikacji naukowej na rzecz Uczelni, Uczelnia w czerwcu 2010r. dokonała wpłaty na rachunek Spółki kwoty dofinansowania, którego wysokość również została określona w umowie. Stwierdzić zatem należy, iż mimo nazwania wynagrodzenia dofinansowaniem, stanowi ono w istocie kwotę należną z tytułu dostawy towaru.

Spełniona zatem zostanie przesłanka istnienia związku pomiędzy, otrzymaniem towaru przez Uczelnię, a wypłatą przez nią na rzecz Spółki należności, pod postacią dofinansowania, co jest warunkiem koniecznym do uznania, że wypłata tej kwoty podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Reasumując, w przedstawionym przez Wnioskodawcę stanie faktycznym doszło do dostawy towarów w postaci publikacji naukowych, za które Spółka otrzymała wynagrodzenie w postaci dofinansowania do wydania przedmiotowej publikacji.

Analiza powołanych przepisów – w szczególności treści art. 2 pkt 6 w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010r. – wskazuje, iż towary wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej były identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji (…).

Zgodnie z art. 41 ust. 1 cyt. ustawy, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2011r., podstawowa stawka podatku VAT wynosi 22%. Jednakże zarówno w samej ustawie, jak też i przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi.

W myśl art. 41 ust. 2 w związku z poz. 48 załącznika nr 3 do ustawy, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2011r., opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 7% podlegały książki o symbolu PKWiU ex 22.11 (oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN), nuty, mapy – wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem: książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym; książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10) i ulotek.

Natomiast zgodnie z § 39 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2009r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. u. Nr 224, poz. 1799), w okresie do dnia 31 grudnia 2010r. obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku, stosowało się do dostaw w kraju i wewnątrzwspólnotowego nabycia:

  1. książek (PKWiU ex 22.11) - z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20 -60.10), nut, map i ulotek - oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN,
  2. czasopism specjalistycznych.

Wnioskodawca wskazał, iż publikacje naukowe wydane przez Spółkę były oznaczone stosownymi symbolami ISBN, wynikającymi z odrębnych przepisów. Dla przedmiotowych czynności polegających na wydaniu opisanej we wniosku publikacji naukowej, Spółka nadała nr PKWiU – 58.11.1, który umieszczony został na fakturze.

Zgodnie z § 3 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 października 2008r. (Dz.U. z 2008r. nr 207, poz. 1293), zmienionego § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 grudnia 2009r. (Dz.U. z 2009r. nr 222, poz. 1753), w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), do celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług, do dnia 31 grudnia 2010r. stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz.U. nr 42, poz. 264 z późn. zm.).

Od dnia 1 stycznia 2011r. dla potrzeb podatku od towarów i usług stosować należy Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 ze zm.). § 1 ww. Rozporządzenia stanowi, iż wprowadza się do stosowania w statystyce, ewidencji i dokumentacji oraz rachunkowości, a także w urzędowych rejestrach i systemach informacyjnych administracji publicznej Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU), stanowiąca załącznik do rozporządzenia.

Zauważyć, iż klasyfikacja statystyczna wskazana przez Wnioskodawcę, tj. PKWiU 58.11.1 wskazującą na książki drukowane jest, na gruncie podatku od towarów i usług, stosowana od dnia 1 stycznia 2011r. Natomiast w roku 2010, a więc w okresie, którego dotyczy przedstawiony stan faktyczny, obowiązywała klasyfikacja statystyczna wprowadzona ww. rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU).

Korzystając z zawartego na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego (http://www.stat.gov.pl/klasyfikacje/pkwiu_08/) klucza powiązań pomiędzy obydwiema ww. klasyfikacjami statystycznymi, stwierdzić należy, iż obecnie obowiązującemu PKWiU 58.11.1 odpowiadało w 2010r. PKWiU 22.11.10-00.10 i 22.11.21-10.00.

Mając zatem na względzie przedstawiony stan faktyczny stwierdzić należy, iż przekazanie na rzecz Uczelni publikacji naukowych, stanowiło dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu według stawki podatku VAT w wysokości 0%, w oparciu o art. 41 ust. 2 cyt. ustawy w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2011r. oraz § 39 ust. 1 pkt 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2009r.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

W zakresie pytania drugiego, przedstawionego we wniosku z dnia 22 lipca 2011r. (data wpływu 8 sierpnia 2011r.), dotyczącego określenia momentu powstania obowiązku podatkowego dla świadczenia wykonanego przez Spółkę w maju 2010r., wydano odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj