Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0112-KDIL3-1.4011.247.2018.1.IM
z 20 czerwca 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 22 maja 2018 r. (data wpływu 25 maja 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

  • odliczenia składek na ubezpieczenie zdrowotne z działalności wykonywanej osobiście – jest prawidłowe,
  • odliczenia składek na ubezpieczenie zdrowotne z innych źródeł – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 maja 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie odliczenia składek na ubezpieczenie zdrowotne z działalności wykonywanej osobiście oraz w zakresie odliczenia składek na ubezpieczenie zdrowotne z innych źródeł.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą indywidualnie oraz będąc wspólnikiem w spółkach osobowych. Są to spółki komandytowe, w których Wnioskodawca pełni rolę komandytariusza.

Wnioskodawca wybrał jako formę opodatkowania prowadzonej działalności gospodarczej podatek liniowy, a zatem rozlicza dochody z tego tytułu według liniowej stawki podatku wynoszącej 19% w zeznaniu rocznym PIT-36L.

Wnioskodawca jest ponadto jedynym wspólnikiem w kilku spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością. W dwóch z tych spółek Wnioskodawca pełni dodatkowo funkcję członka organu (odpowiednio - członka zarządu i członka rady nadzorczej). Wnioskodawca rozlicza dochody z ww. tytułów w zeznaniu rocznym PIT-37, jako dochody uzyskane z działalności wykonywanej osobiście.

Wnioskodawca odprowadza co miesiąc składki na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej oraz z tytułu posiadania statusu wspólnika jednoosobowych spółek z o.o. Składki, o których mowa powyżej Wnioskodawca opłaca bezpośrednio (z własnego rachunku bankowego). Natomiast składka zdrowotna z tytułu działalności wykonywanej osobiście przez Wnioskodawcę jest pobierana przez płatnika, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (dalej „Ustawa Zdrowotna”).

Z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej Wnioskodawca wykazuje stratę. W związku z tym Wnioskodawca nie ma możliwości odliczenia od podatku dochodowego obliczonego zgodnie z art. 30c Ustawy PIT (podatku liniowego) składek odprowadzanych na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu działalności prowadzonej w formie spółek komandytowych i indywidualnej działalności gospodarczej. Wnioskodawca nie ma także możliwości odliczenia składek zdrowotnych opłacanych z tytułu posiadania statusu wspólnika jednoosobowych spółek z o.o. od podatku pobranego przez spółki z tytułu wypłacenia Wnioskodawcy dywidendy.

Podstawą wymiaru opłacanych przez Wnioskodawcę składek nie jest dochód (przychód) zwolniony od podatku na podstawie ustawy ani dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Wnioskodawca prosi Organ o przyjęcie założenia, że niniejszy wniosek dotyczy wyłącznie sytuacji, gdy składki na ubezpieczenie zdrowotne nie będą mogły zostać odliczone od podatku wynikającego z przychodów, których uzyskanie było podstawą wymiaru składki.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

  1. Czy Wnioskodawca ma prawo do odliczenia składek na ubezpieczenie zdrowotne w części uprawniającej do odliczenia (dalej „Składki”) opłacanych z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej od podatku dochodowego od osób fizycznych wynikającego z innego źródła przychodu niż przychód, którego uzyskanie było podstawą do opłacenia tych Składek, a w szczególności:
    • czy Wnioskodawca ma prawo do odliczenia Składek opłacanych z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej od podatku dochodowego od osób fizycznych obliczanego z tytułu wykazywania przychodów zaliczanych do źródła przychodów, jakim jest działalność wykonywana osobiście?
  2. Czy Wnioskodawca ma prawo do odliczenia Składek opłacanych z tytułu posiadania statusu wspólnika jednoosobowych spółek z o.o. od podatku dochodowego od osób fizycznych obliczanego z tytułu wykazywania przychodów zaliczanych do innych źródeł niż źródło kapitały pieniężne?

Zdaniem Wnioskodawcy, ad. 1, przysługuje mu prawo do odliczenia Składek opłacanych z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej od podatku dochodowego od osób fizycznych wynikającego z innego źródła przychodu niż przychód, którego uzyskanie było podstawą do opłacenia tych Składek, a w szczególności Wnioskodawca ma prawo do odliczenia Składek opłacanych z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej od podatku dochodowego od osób fizycznych obliczanego z tytułu wykazywania przychodów zaliczanych do źródła przychodów, jakim jest działalność wykonywana osobiście.

Zdaniem Wnioskodawcy, ad. 2, przysługuje mu prawo do odliczenia Składek opłacanych z tytułu posiadania statusu wspólnika jednoosobowych spółek z o.o. od podatku dochodowego od osób fizycznych obliczanego z tytułu wykazywania przychodów zaliczanych do innych źródeł niż źródło kapitały pieniężne.

Wspólne uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytań nr 1 i 2:

Zgodnie z art. 66 ust. 1 Ustawy Zdrowotnej obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają osoby spełniające warunki do objęcia ubezpieczeniami społecznymi lub ubezpieczeniem społecznym rolników, w tym osoby prowadzące działalność pozarolniczą oraz osoby wykonujące pracę na podstawie umowy zlecenia.

Jak wynika z art. 5 pkt 21 Ustawy Zdrowotnej, przez osobę prowadzącą działalność pozarolniczą należy rozumieć osobę, o której mowa w art. 8 ust. 6 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, a zatem m.in. wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wspólników spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 Ustawy PIT opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 27b ust. 1 pkt 1 lit. a Ustawy PIT, podatek dochodowy obliczony zgodnie z art. 27 lub art. 30c Ustawy PIT, w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne opłaconej w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Obniżenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) zwolniony od podatku na podstawie ustawy oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 27b ust. 2 Ustawy PIT kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki.

Możliwość odliczenia od podatku dochodowego składek na ubezpieczenie zdrowotne została wyrażona bezpośrednio także w Ustawie Zdrowotnej. Stosownie do art. 95 ust. 1 pkt 1 Ustawy Zdrowotnej składka na ubezpieczenie zdrowotne podlega odliczeniu od podatku dochodowego od osób fizycznych na zasadach określonych w Ustawie PIT.

Mając powyższe na uwadze należy uznać, że faktycznie uiszczone składki, co do zasady, powinny podlegać odliczeniu od podatku niezależnie od tego, z jakiego źródła przychodów były należne. Na zasadność takiej interpretacji omawianej normy prawnej wskazuje użyty przez ustawodawcę spójnik „lub”, który stanowi alternatywę łączną. W konsekwencji zapłacone składki zdrowotne pomniejszają podatek ustalony na podstawie skali podatkowej zgodnie z art. 27 lub podatek liniowy wyliczony zgodnie z art. 30c Ustawy PIT.

Przepisy Ustawy PIT nie zawierają żadnych ograniczeń co do możliwości odliczania od podatku dochodowego składek na ubezpieczenie zdrowotne opłacanych z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej od podatku dochodowego z innego źródła. Ponadto przepis art. 27b ust. 1 pkt 1 Ustawy PIT nie precyzuje, z jakiego tytułu musi zostać opłacona składka na ubezpieczenie zdrowotne, aby możliwe było jej odliczenie. Zatem ustawodawca nie ogranicza możliwości odliczenia składki płaconej z tytułu przychodów z określonego źródła wyłącznie do podatku od dochodów z tego źródła. Innymi słowy, kwestia, czy podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia od podatku dochodowego kwot składek na ubezpieczenie zdrowotne nie zależy od tego, w związku z jakim źródłem przychodów powstał obowiązek zapłaty tych składek.

Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacjach podatkowych. Tytułem przykładu powołać można:

  • interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 23 listopada 2017 r., znak 0115-KDIT2-2.4011.288.2017.2.BK;
  • interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 13 maja 2016 r., znak ITPB1/4511-254/16/DP;
  • interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 18 marca 2014 r., znak ITPB1/415-1302/13/AD.

Jak wskazano w niniejszym wniosku, Wnioskodawca bezpośrednio opłaca składkę na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej oraz z tytułu posiadania statusu wspólnika jednoosobowych spółek z o.o. Natomiast składka zdrowotna z tytułu działalności wykonywanej osobiście jest pobierana przez płatnika zgodnie z przepisami Ustawy Zdrowotnej.

Zgodnie z art. 27b ust. 1 Ustawy PIT Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia wszystkich składek zdrowotnych, niezależnie od tytułu ich opłacenia, jeżeli odliczana kwota nie przekroczy 7,75% podstawy wymiaru tej składki oraz podstawą wymiaru składek nie jest dochód (przychód) zwolniony od podatku na podstawie ustawy ani dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Podstawą wymiaru opłacanych przez Wnioskodawcę składek nie jest dochód (przychód) zwolniony od podatku na podstawie ustawy ani dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W konsekwencji, w przypadku niemożności odliczenia w całości Składek od podatku dochodowego od osób fizycznych wynikającego z przychodu, którego uzyskanie było podstawą wymiaru Składek, Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia Składek od podatku dochodowego od osób fizycznych wynikającego z innego źródła przychodu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w zakresie:

  • odliczenia składek na ubezpieczenie zdrowotne z działalności wykonywanej osobiście – jest prawidłowe,
  • odliczenia składek na ubezpieczenie zdrowotne z innych źródeł – jest prawidłowe.

Tutejszy Organ wskazuje, że na dzień wydania przedmiotowej interpretacji obowiązujące ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych opublikowane są w następujących Dziennikach Ustaw:

  • ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - Dz. U. z 2018 r., poz. 200, z późn. zm.,
  • ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - Dz. U. z 2017 r., poz. 1938, z późn. zm.

Powyższe nie ma jednak wpływu na merytoryczne rozstrzygnięcie przedmiotowego wniosku.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawcę pism co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tut. organ informuje, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2017 r., poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj