Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0112-KDIL3-1.4011.272.2018.2.GM
z 1 sierpnia 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 22 czerwca 2018 r. (data wpływu 22 czerwca 2018 r.) uzupełnionym pismem z dnia 3 lipca 2018 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sprzedaży rzeczy – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 czerwca 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sprzedaży rzeczy.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, w związku z czym pismem z dnia 28 czerwca 2018 r. znak 0112-KDIL3-1.4011.272.2018.1.GM na podstawie art. 169 § 1 tej ustawy wezwano Wnioskodawczynię do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania. Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 29 czerwca 2018 r., a w dniu 3 lipca 2018 r. wniosek uzupełniono.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Ojciec Wnioskodawczyni, przez wiele lat prowadził działalność gospodarczą w branży elektrycznej. Był to zarówno zakład produkcyjno-usługowy, jak i w późniejszym okresie sklep elektryczny. Ostatecznie z uwagi na pogarszający się stan zdrowia, działalność została zamknięta z początkiem roku 1998. Z okresu prowadzenia działalności, w domu pozostało wiele drobnych elementów elektrycznych (tj. kable, gniazda, wtyczki itp.). W marcu br. stan zdrowia taty znacząco się pogorszył i w związku z koniecznością zapewnienia opieki całodobowej Wnioskodawczyni zmuszona była do umieszczenia taty w domu opieki. Świadczenie emerytalne taty nie pokrywa nawet połowy kosztów jego pobytu w tym miejscu. W związku z powyższym Wnioskodawczyni zwraca się z zapytaniem, że chciałaby spróbować sprzedać zalegające w domu od 20 lat i więcej elementy, o których mowa powyżej, poprzez serwis (…). Sprzedaż miałaby nastąpić po cenach niższych niż ceny rynkowe (ok. 1-10 zł za sztukę), jednakże w ten sposób Wnioskodawczyni mogłaby odzyskać chociaż część zainwestowanych przed laty przez tatę środków i w chwili obecnej przeznaczyć je na pobyt taty w domu opieki. Wnioskodawczyni szacuje, że sprzedaż wszystkich posiadanych elementów zamknęłaby się w kwocie 5-10 tys. zł, jednak nie jest w stanie określić ram czasowych, w których miała by ona nastąpić oraz stopnia zainteresowania sprzedawanymi elementami.

Jednocześnie Zainteresowana zaznacza, iż nie prowadzi działalności gospodarczej, sprzedaż będzie miała charakter okazjonalny (wyprzedaż zgromadzonego przed laty towaru), nie jest w posiadaniu dokumentów zakupu towarów przez tatę, a dom, w którym znajdują się powyższe przedmioty, jest wyłączną własnością Wnioskodawczyni od 2010 r.

W uzupełnieniu wniosku Zainteresowana wskazała, że przedmioty mające zostać sprzedane zostały Wnioskodawczyni darowane przez tatę w marcu 2018 r., w związku z powyższym stanowią własność Zainteresowanej.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy w zaistniałej sytuacji Wnioskodawczyni jest zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego od sprzedaży przedmiotów?

Zdaniem Wnioskodawczyni, zgodnie z art. 10 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodu jest odpłatne zbycie innych rzeczy z zastrzeżeniem, iż nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pół roku od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie. W opisanej sytuacji nabycie przedmiotów mających być przedmiotem sprzedaży nastąpiło przed upływem ponad 20 lat, jednak Wnioskodawczyni nie posiada dokumentów potwierdzających ten fakt. Biorąc pod uwagę, iż zakupione one były w celu dalszej odsprzedaży w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, która została zamknięta w 1998 r. Wnioskodawczyni myśli, iż sprzedaż towaru winna być zwolniona z opodatkowania.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2018 r., poz. 200, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  4. innych rzeczy

‒ jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

W świetle powyższego, jeżeli odpłatne zbycie rzeczy następuje przed upływem pół roku licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; i nie zostaje dokonane w wykonaniu działalności gospodarczej stanowi źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wobec powyższego, w przypadku sprzedaży rzeczy decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych uzyskanego z tego tytułu dochodu ma moment ich nabycia.

Z treści wniosku wynika, że Wnioskodawczyni jest właścicielką wielu drobnych elementów elektrycznych (tj. kable, gniazda, wtyczki itp.), które zamierza sprzedać poprzez serwis Allegro. Zainteresowana wskazała, że przedmioty mające zostać sprzedane zostały Wnioskodawczyni darowane przez tatę w marcu 2018 r., w związku z powyższym stanowią własność Zainteresowanej.

Dla ustalenia daty nabycia rzeczy, które zamierza Wnioskodawczyni sprzedać należy posłużyć się w tym przypadku przepisami ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2018 r., poz.1025, z późn. zm.).

Stosownie do art. 155 § 1 ww. kodeksu, umowa sprzedaży, zamiany, darowizny, przekazania nieruchomości lub inna umowa zobowiązująca do przeniesienia własności rzeczy co do tożsamości oznaczonej przenosi własność na nabywcę, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej albo że strony inaczej postanowiły.

Natomiast stosownie do art. 888 § 1 ww. ustawy, przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

Zatem pod pojęciem nabycia należy rozumieć wszelkie prawem przewidziane formy przeniesienia tytułu własności z jednego podmiotu na drugi. W szczególności będą to czynności cywilnoprawne: odpłatne np. umowa sprzedaży czy umowa zamiany, a także nieodpłatne, np. umowa darowizny czy dziedziczenie.

Dokonując oceny skutków prawnych przedstawionego w sprawie zdarzenie przyszłego należy wskazać, że rzeczy będącą przedmiotem sprzedaży Wnioskodawczyni nabyła w marcu 2018 r. w drodze darowizny od ojca.

Należy zatem uznać, że w analizowanej sprawie stanowisko Wnioskodawczyni, wskazujące że w opisanej sytuacji nabycie rzeczy, mających być przedmiotem sprzedaży nastąpiło przed upływem ponad 20 lat, i sprzedaż towaru winna być zwolniona z opodatkowania, należało uznać za nieprawidłowe. Wskazać należy, że 20 lat temu rzeczy te nabył ojciec Wnioskodawczyni, a Zainteresowana stała się ich właścicielem w marcu 2018 r.

Tak więc przychód ze sprzedaży nabytych rzeczy będzie podlegał opodatkowaniu w przypadku, jeśli przed upływem pół roku licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie, rzeczy te zostaną sprzedane, tj. przed dniem 30 września 2018 r. Dopiero sprzedaż rzeczy nabytych w drodze darowizny od ojca po upływie ww. daty nie będzie stanowiła źródła przychodu, zostanie bowiem dokonana po upływie pół roku licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj