Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/415-1043/12-2/MK
z 5 marca 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Państwa przedstawione we wniosku z dnia 30.11.2012 r. (data wpływu 03.12.2012 r.) oraz piśmie uzupełniającym braki formalne (data nadania 22.02.2013 r., data wpływu 25.02.2013 r., na wezwanie Nr IPPB2/415-1043/12-2/MK z dnia 11.02.2013 r. (data nadania 12.02.2013 r., data doręczenia 15.02.2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych związanych z planowanym podziałem Spółdzielni przez wydzielenie powstałych po stronie członków nowopowstałej Spółdzielni – jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 03.12.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych związanych z planowanym podziałem Spółdzielni przez wydzielenie powstałych po stronie członków nowopowstałej Spółdzielni.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu detalicznego, w szczególności w obiektach zlokalizowanych przy ul. P. i przy ul. O. jak również przy ul. U. w J. W związku z przyjęta strategią rozwoju, dotyczącą rozwoju sieci handlowej, Wnioskodawca podjął działania zmierzające do rozbudowy swojej sieci handlowej w perspektywicznych lokalizacjach na terenie W. Powyższe działania obejmują zawarcie umów w zakresie pozyskania i rozruchu takich atrakcyjnych lokalizacji (przy współpracy z innymi podmiotami, zainteresowanymi udziałem w ww. przedsięwzięciu), jak również kompleksową reorganizację ram prawnych i gospodarczych prowadzonej działalności.

Wyrazem tych ostatnich będzie utworzenie przez Wnioskodawcę nowego podmiotu - spółki komandytowej, do której Wnioskodawca wniesie wkład niepieniężny w postaci zorganizowanej części swojego przedsiębiorstwa. Wnioskodawca pozostanie jedynym komandytariuszem spółki komandytowej; komplementariuszem będzie podmiot działający w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Następnie, Wnioskodawca zostanie podzielony na dwie odrębne spółdzielnie, realizujące przypisane im zadania gospodarcze; podczas gdy jeden z ww. podmiotów (wydzielony z Wnioskodawcy w oparciu o wyodrębnioną część majątku) będzie kontynuował „tradycyjną” działalność gospodarczą, drugi podmiot, pozostały po wydzieleniu (dalej jako: „nowa Spółdzielnia”) skupi się na zadaniach z zakresu rozwoju sieci handlowej, o czym mowa powyżej. Udział posiadany przez Wnioskodawcę w spółce komandytowej przed jego podziałem, po podziale pozostanie w jego przedsiębiorstwie - Spółdzielni „S”.

Zgodnie z ustaleniami, członkami nowej Spółdzielni mają być aktualni członkowie Spółdzielni „S”. Nominalna wartość udziałów otrzymanych przez członków nowej Spółdzielni ma odpowiadać wartości otrzymanego przez nową Spółdzielnię majątku.


Z uwagi na braki formalne w złożonym wniosku, tutejszy organ podatkowy pismem z dnia 11.02.2013 r. Nr IPPB2/415-1043-2/MK wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku poprzez:

  • wskazanie, czy Wnioskodawca składając przedmiotowy wniosek występuje w roli zainteresowanego w zakresie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?


Braki uzupełniono prawidłowo w wyznaczonym terminie.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że w świetle obowiązujących przepisów Ustawy o PDOF, w odniesieniu do opisanego zdarzenia przyszłego, operacja podziału Wnioskodawcy i wydzielenia nowej Spółdzielni w oparciu o część majątku Wnioskodawcy stanowiącą zorganizowaną część przedsiębiorstwa Wnioskodawcy nie będzie skutkowała powstaniem przychodu do opodatkowania po stronie członków nowej Spółdzielni, a zatem ani Wnioskodawca, ani nowa Spółdzielnia, nie zostanie w ww. zakresie obciążona obowiązkami płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych?


Zdaniem Wnioskodawcy, podział Spółdzielni „S” i utworzenie nowej Spółdzielni w oparciu o część jej majątku nie będzie skutkować powstaniem po stronie członków nowej Spółdzielni przychodu do opodatkowania. Powyższe stanowisko Wnioskodawcy wynika z tej okoliczności, że zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, nowa Spółdzielnia powstanie na bazie majątku wydzielonego z Wnioskodawcy, który będzie miał postać zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W tej sytuacji, zastosowanie znajdzie wyłączenie z opodatkowania określone w przepisie art. 21 ust. 1 pkt 109 Ustawy o PDOF. Zgodnie z powołanym przepisem, wolna od podatku dochodowego jest nominalna wartość wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Uwzględniając fakt, że w wyniku podziału Spółdzielni, członkowie Spółdzielni otrzymają udziały w nowej Spółdzielni o wartości nieprzekraczającej ich nominalnej wartości, po stronie członków nowej Spółdzielni nie powstanie przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym. Zatem ani Wnioskodawca, ani nowa Spółdzielnia, nie będzie w ww. zakresie pełnić obowiązków płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 Ustawy o PDOF opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl ust. 2 tego artykułu, dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24 - 25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

W art. 10 ust. 1 pkt 7 Ustawy o PDOF, jako jedno ze źródeł przychodów wymieniono kapitały pieniężne, przy czym ww. pojęcie zostało zdefiniowane w art. 17 ust. 1 Ustawy o PIJOF.


Zgodnie z art. 17 ust. 1 Ustawy o PDOF, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się w szczególności:

  1. W świetle pkt 4: dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni, w tym również:
    1. dywidendy z akcji złożonych przez członków pracowniczych funduszy emerytalnych na rachunkach ilościowych,
    2. oprocentowanie udziałów członkowskich z nadwyżki bilansowej (dochodu ogólnego) w spółdzielniach,
    3. podział majątku likwidowanej spółki (spółdzielni),
    4. wartość dokonanych na rzecz udziałowców i akcjonariuszy nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, określoną według zasad wynikających z art. 11 ust. 2-2b”
  2. W świetle pkt 9: nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny.

Art. 24 ust. 5 Ustawy o PDOF szczegółowo definiuje źródła przychodów stanowiące „dochód (przychód) z udziału w zyskach osób prawnych”. W szczególności, przepis art. 24 ust. 5 Ustawy o PDOF przewiduje możliwość powstania „dochodu (przychodu) z udziału w zyskach osób prawnych w przypadku podziału osoby prawnej jednakże możliwość powstania takiego dochodu (przychodu) w wyniku podziału ograniczona jest do podziału spółek co wynika z następujących regulacji:

  1. Art. 24 ust. 5 pkt 6 Ustawy o PDOF: zgodnie z tym zapisem, w przypadku połączenia lub podziału spółek, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych są dopłaty w gotówce otrzymane przez udziałowców (akcjonariuszy) spółki przejmowanej, spółek łączonych lub dzielonych,
  2. Art. 24 ust. 5 pkt 7 Ustawy o PDOF: zgodnie z tym zapisem, w przypadku podziału spółek, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie także majątek pozostający w spółce, nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest ustalona na dzień podziału nadwyżka nominalnej wartości udziałów (akcji) przydzielonych w spółce przejmującej lub nowo zawiązanej nad kosztami nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w spółce dzielonej obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. lf albo art. 23 ust. 1 pkt 38, jeżeli podział spółki następuje przez wydzielenie, kosztem uzyskania przychodów jest wartość lub kwota wydatków poniesionych przez udziałowca (akcjonariusza) na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w spółce dzielonej, ustalona w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego udziałowca wartość nominalna unicestwianych udziałów (akcji) w spółce dzielonej do wartości nominalnej udziałów (akcji) przed podziałem.

Należy zatem podsumować, że odnosząc się do dochodu (przychodu) powstającego w związku z operacją „podziału danego podmiotu, przepis artykułu 24 ust 5 pkt 7 ogranicza się wyłącznie do sytuacji podziału spółek i odnosi się jedynie do „wydatków poniesionych przez udziałowca (akcjonariusza) na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w spółce dzielonej. Brak jest w nim natomiast regulacji dotyczących sytuacji podziału spółdzielni oraz objęcia lub nabycie udziałów w dzielonej spółdzielni.

W tych okolicznościach, zdaniem Wnioskodawcy, sytuację członków Spółdzielni w związku z jej zamierzonym podziałem należy analizować w kontekście przychodu powołanego w art. 17 ust. 1 pkt 9, tj. przychodu z tytułu wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny.

Trzeba wskazać, że przepisy z zakresu Ustawy o PDOF zawierają odpowiednie reguły opodatkowania dochodów uzyskanych z tytułu objęcia wkładów w spółdzielni, po stronie podmiotu obejmującego wkład (tu członkowie Spółdzielni, którzy obejmą wkłady w nowej Spółdzielni:

(a) W świetle art. 23 ust. 1 pkt 38 Ustawy o PDOF, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów lub wkładów.
(b) Jednocześnie przepis art. 21 ust. 1 pkt 109 Ustawy o PDOF stanowi, że wolna od podatku dochodowego jest nominalna wartość wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

(c) Natomiast w świetle przepisu art. 30b ust. 1 Ustawy o PDOF, o ile wkłady w spółdzielni zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, powstaje dochód podlegający opodatkowaniu. W takich okolicznościach, podatek pobierany jest w wysokości 19% uzyskanego dochodu Zgodnie z regulacją art. 22 ust. le Ustawy o PDOF, w przypadku objęcia wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część na dzień objęcia tych udziałów (akcji), wkładów ustala się koszt uzyskania przychodu, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9, sposób ustalenia tego kosztu został szczegółowo przedstawiony w powołanym przepisie.


Jak zaznaczono w opisie zdarzenia przyszłego będącego przedmiotem niniejszego wniosku:

(a) W wyniku dokonanej operacji podziału Spółdzielni, ze Spółdzielni zostanie wydzielona nowa Spółdzielnia, na którą zostanie przeniesiona zorganizowana część przedsiębiorstwa Spółdzielni, innymi słowy, przedmiotem wkładu do nowej Spółdzielni będzie zorganizowana część przedsiębiorstwa Spółdzielni.

(b) Nominalna wartość udziałów otrzymanych przez członków nowej Spółdzielni będzie odpowiadać wartości otrzymanego przez nową Spółdzielnię majątku.


W tych okolicznościach należy podsumować, że w sytuacji, gdy nowa Spółdzielnia powstanie na bazie majątku wydzielonego ze Spółdzielni, przy czym majątek ten będzie miał postać zorganizowanej części przedsiębiorstwa, zastosowanie znajdzie wyłączenie z opodatkowania określone w przepisie art. 21 ust. 1 pkt 109 Ustawy o PDOF. Zgodnie z powołanym przepisem, wolna od podatku dochodowego jest nominalna wartość wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Przy założeniu, że w wyniku podziału Spółdzielni, członkowie Spółdzielni otrzymają udziały w nowej Spółdzielni o wartości nieprzekraczającej ich nominalnej wartości, po stronie członków nowej Spółdzielni nie powstanie przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym.


W konsekwencji, ani Wnioskodawca, ani nowa Spółdzielnia, nie będą w ww. zakresie obciążeni obowiązkami płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 9 ust. 2 ww. ustawy, dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24-25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.


W art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy ustawodawca wśród źródeł przychodów wymienia kapitały pieniężne. Natomiast w art. 17 ust. 1 ww. ustawy wskazał, co należy rozumieć pod pojęciem tych przychodów.


Z kolei zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni, w tym również:

  1. dywidendy z akcji złożonych przez członków pracowniczych funduszy emerytalnych na rachunkach ilościowych,
  2. oprocentowanie udziałów członkowskich z nadwyżki bilansowej (dochodu ogólnego) w spółdzielniach,
  3. podział majątku likwidowanej spółki (spółdzielni),
  4. wartość dokonanych na rzecz udziałowców i akcjonariuszy nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, określoną według zasad wynikających z art. 11 ust. 2-2b,

Natomiast w myśl art. 24 ust. 5 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału w tym także:

  1. dochód z umorzenia udziałów (akcji),
  2. (uchylony),
  3. wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej,
  4. dochód przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego, a w spółdzielniach - dochód przeznaczony na podwyższenie funduszu udziałowego oraz dochód stanowiący równowartość kwot przekazanych na ten kapitał (fundusz) z innych kapitałów (funduszy) osoby prawnej,
  5. dywidendy z akcji złożonych przez członków pracowniczych funduszy emerytalnych na rachunkach ilościowych,
  6. w przypadku połączenia lub podziału spółek - dopłaty w gotówce otrzymane przez udziałowców (akcjonariuszy) spółki przejmowanej, spółek łączonych lub dzielonych,
  7. w przypadku podziału spółek, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie także majątek pozostający w spółce, nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa - ustalona na dzień podziału nadwyżka nominalnej wartości udziałów (akcji) przydzielonych w spółce przejmującej lub nowo zawiązanej nad kosztami nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w spółce dzielonej, obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38; jeżeli podział spółki następuje przez wydzielenie, kosztem uzyskania przychodów jest wartość lub kwota wydatków poniesionych przez udziałowca (akcjonariusza) na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w spółce dzielonej, ustalona w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego udziałowca wartość nominalna unicestwianych udziałów (akcji) w spółce dzielonej do wartości nominalnej udziałów (akcji) przed podziałem.
  8. wartość niepodzielonych zysków w spółkach kapitałowych w przypadku przekształcenia tych spółek w spółki osobowe; przychód określa się na dzień przekształcenia.

Użyte w ww. przepisie wyrażenie „dochód faktycznie uzyskany z tego udziału” należy rozumieć jako dochód należny udziałowcowi/członkowi Spółdzielni. Ponadto wyrażenie to w sposób szeroki definiuje pojęcie dochodu z udziału w zyskach, włączając do jego obszaru enumeratywnie wymienione w analizowanym przepisie dochody, których związek z zyskiem osoby prawnej nie musi być bezpośredni.

Stwierdzić należy, że użyty w art. 24 ust. 5 ww. ustawy zwrot „w tym także” świadczy o tym, że katalog dochodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest katalogiem otwartym, co oznacza, iż wymienione przez ustawodawcę w przepisach przykłady nie stanowią jedynych kategorii podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Spółdzielnia zgodnie z przepisem art. 108 § 1 ustawy z dnia 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze (Dz. U. z 2003 r. Nr 188, poz. 1848 ze zm.) może podzielić się na podstawie uchwały walnego zgromadzenia podjętej zwykłą większością głosów w ten sposób, że z jej wydzielonej części zostaje utworzona nowa spółdzielnia.

Art. 108a § 1 Prawa spółdzielczego stanowi, że członkowie spółdzielni, których prawa i obowiązki majątkowe są związane z wyodrębnioną organizacyjnie jednostką spółdzielni albo z częścią majątku spółdzielni, która nadaje się do takiego wyodrębnienia, mogą na podstawie uchwały podjętej większością głosów tych członków wystąpić do zarządu spółdzielni z żądaniem zwołania walnego zgromadzenia w celu podjęcia uchwały o podziale spółdzielni w ten sposób, że z tej jednostki organizacyjnej albo części majątku zostanie utworzona nowa spółdzielnia. W zakresie reprezentacji tych członków stosuje się odpowiednio przepisy o zakładaniu spółdzielni.

I tak zgodnie z art. 108b § 1 ww. ustawy Prawo spółdzielcze członkowie spółdzielni, których prawa i obowiązki majątkowe są związane z wyodrębnioną organizacyjnie jednostką spółdzielni albo z częścią majątku spółdzielni, która nadaje się do takiego wyodrębnienia, mogą przyjąć uchwałę większością głosów tych członków, o podziale w spółdzielni w ten sposób, że z tej jednostki organizacyjnej albo części majątku zostanie utworzona nowa spółdzielnia. W zakresie reprezentacji tych członków stosuje się odpowiednio przepisy o zakładaniu spółdzielni.

Wskutek podziału spółdzielni na powstającą spółdzielnię przechodzą z chwilą jej zarejestrowania wynikające z planu podziału składniki majątkowe oraz prawa i zobowiązania. W tym też zakresie wierzyciele i dłużnicy dotychczasowej spółdzielni stają się wierzycielami i dłużnikami powstającej spółdzielni. Jednakże za zobowiązania powstałe przed podziałem spółdzielni spółdzielnia dotychczasowa i nowo powstała odpowiadają solidarnie.(art. 111. ww. ustawy Prawo spółdzielcze)

Z przedstawionego we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca w związku z kompleksową reorganizacją ram prawnych i gospodarczych prowadzonej działalności zostanie podzielony na dwie odrębne Spółdzielnie, realizujące przypisane im zadania gospodarcze. Zgodnie z ustaleniami, członkami nowej Spółdzielni mają być aktualni członkowie Spółdzielni. Nominalna wartość udziałów otrzymanych przez członków nowej Spółdzielni ma odpowiadać wartości otrzymanego przez nową Spółdzielnię majątku.

W związku z zaistniałą sytuacją powstała wątpliwość czy podział Spółdzielni i utworzenie nowej Spółdzielni w oparciu o część jej majątku stanowiącej zorganizowaną część przedsiębiorstwa nie będzie skutkować powstaniem po stronie członków nowej Spółdzielni przychodu do opodatkowania, a tym samym na Wnioskodawcy i na nowej Spółdzielni nie będą ciążyć obowiązki płatnika do pobrania i wpłacenia podatku dochodowego.

Mając na uwadze wyżej przywołane uregulowania prawne oraz przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego, należy uznać, że wspólnicy tejże Spółdzielni w momencie podziału przez wydzielenie uzyskają dochód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych w sytuacji gdy powstanie nadwyżka udziałów / wkładów objętych w nowej Spółdzielni nad nominalną wartością udziałów / wkładów posiadanych w Spółdzielni.

Nie można zatem zgodzić się z Wnioskodawcą, że ww. przepisy nie mają zastosowania w odniesieniu do podziału Spółdzielni. Fakt, że w przedstawionym zdarzeniu przyszłym przedmiotem wydzielenia ze Spółdzielni do nowej Spółdzielni będzie zorganizowana część przedsiębiorstwa, również nie będzie skutkował brakiem przypisania członkom nowej Spółdzielni przychodu do opodatkowania, bowiem jak wskazano powyżej członkowie nowej spółdzielni uzyskają przychód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych na mocy art. 24 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który ma swoje źródło w posiadanym udziale. Wskazany przez Wnioskodawcę przepis art. 24 ust. 5 pkt 6 i pkt 7 ww. ustawy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym istotnie nie znajduje zastosowania, bowiem ma zastosowanie tylko i wyłącznie do spółek.

W ww. art. 24 ust. 5 pkt 6, 7 zawarte są szczególne rozwiązania dotyczące podziału spółek i podziału spółek przez wydzielenie, natomiast nie odnoszą się do spółdzielni, co nie oznacza, że skutkuje to brakiem powstania przychodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych w sytuacji podziału przez wydzielenie.

Jednocześnie podkreślić należy, że żaden przepis ustawy nie wyłącza stosowania jej przepisów do czynności podziału spółdzielni. Tylko takie ogólne wyłączenie przedmiotowe oznaczałoby, że do czynności tych nie znajdują zastosowania żadne przepisy ustawy.

Analiza art. 24 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych prowadzi do wniosku, że dochód z udziału w zyskach osób prawnych ma swoje źródło w samym fakcie bycia udziałowcem osoby prawnej/członkiem Spółdzielni, a więc wynika z samego faktu posiadania udziału/wkładu w danej spółdzielni.

Jak stanowi art. 30a ust. 1 pkt 4 ww. ustawy od uzyskanych dochodów (przychodów) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a.

Płatnikami, w myśl ww. art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, są m.in. osoby prawne.

Obowiązki płatnika w przypadku dochodów z udziału w zyskach osób prawnych reguluje art. 41 ust. 4 ww. ustawy zgodnie z którym płatnicy, są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych m.in. w art. 30a ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 5.

Z powyższego wynika, że w przedmiotowej sprawie nie będą miały również zastosowania postanowienia przepisu art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w myśl którego za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny. W przedmiotowej sprawie dojdzie do powstania nowego podmiotu w związku z planowanym dokonaniem podziału spółdzielni przez wydzielenie z jej majątku nowego podmiotu Spółdzielni. Wspólnicy tejże Spółdzielni w momencie podziału przez wydzielenie uzyskają dochód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych w sytuacji gdy powstanie nadwyżka udziałów / wkładów objętych w nowej Spółdzielni nad nominalną wartością udziałów / wkładów posiadanych w Spółdzielni.

Powyższe nie może zatem skutkować powstaniem przychodu podatkowego z tytułu objęcia wkładów za wkład niepieniężny w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa do którego znajdzie zastosowanie przepis art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Reasumując podział Wnioskodawcy i utworzenie nowej Spółdzielni w oparciu o część majątku Wnioskodawcy stanowiącego zorganizowaną część przedsiębiorstwa będzie skutkował powstaniem przychodu do opodatkowania po stronie członków nowej Spółdzielni, tylko w przypadku powstania nadwyżki pomiędzy nominalną wartością udziałów / wkładów objętych w nowej Spółdzielni nad wartością nominalną udziałów wkładów posiadanych w Spółdzielni w takim przypadku nowa Spółdzielnia będzie zobowiązana, jako płatnik, do obliczenia, pobrania i wpłacenia podatku dochodowego. W sytuacji gdy wartość nominalna nowych udziałów/wkładów otrzymanych przez członków nowej Spółdzielni będzie odpowiadać wartości nominalnej udziałów / wkładów posiadanych w Spółdzielni dochód nie wystąpi i na nowej Spółdzielni nie będą ciążyć obowiązki płatnika.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj