Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0112-KDIL3-3.4011.264.2018.2.KP
z 9 sierpnia 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 9 lipca 2018 r. (data wpływu 11 lipca 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia akcji – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 lipca 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek – uzupełniony pismami z 17 lipca 2018 r. (data wpływu 20 lipca 2018 r.) oraz z 3 sierpnia 2018 r. (data wpływu 3 sierpnia 2018 r., 8 sierpnia 2018 r.) – o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia akcji.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, polskim rezydentem podatkowym, opodatkowanym od całości swoich dochodów w Polsce (dalej: „Wnioskodawca”).

Wnioskodawca jest obecnie wspólnikiem w spółce komandytowej, która jest wspólnikiem w spółce X spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, posiadającej siedzibę i zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, również będącej polskim rezydentem podatkowym (dalej: „Spółka z o.o.”).

Planowane jest zbycie posiadanych przez spółkę komandytową (w której Wnioskodawca jest wspólnikiem) udziałów w Spółce z o.o. celem ich umorzenia.

Zakres działalności spółki komandytowej, w której Wnioskodawca jest wspólnikiem, został przedstawiony w odpowiedzi na wezwanie z dnia 16 lipca 2018 r., zgodnie z którą w zakresie działalności gospodarczej spółki komandytowej, w której Wnioskodawca jest wspólnikiem, nie znajduje się obrót papierami wartościowymi i udziałami w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, czy akcjami w spółkach akcyjnych lub komandytowo-akcyjnych.

Zakres działalności gospodarczej spółki komandytowej jest następujący:

  • Przedmiot przeważającej działalności przedsiębiorcy
    • 70.10.Z. DZIAŁALNOŚĆ FIRM CENTRALNYCH (HEAD OFFICES) I HOLDINGÓW, Z WYŁĄCZENIEM HOLDINGÓW FINANSOWYCH,
  • Przedmiot pozostałej działalności przedsiębiorcy
    • 46.19.Z. DZIAŁALNOŚĆ AGENTÓW ZAJMUJĄCYCH SIĘ SPRZEDAŻĄ TOWARÓW ROŻNEGO RODZAJU,
    • 46.45.Z. SPRZEDAŻ HURTOWA PERFUM I KOSMETYKÓW,
    • 46.49.Z. SPRZEDAŻ HURTOWA POZOSTAŁYCH ARTYKUŁÓW UŻYTKU DOMOWEGO,
    • 47.99.Z. POZOSTAŁA SPRZEDAŻ DETALICZNA PROWADZONA POZA SIECIĄ SKLEPOWĄ, STRAGANAMI I TARGOWISKAMI,
    • 70.21.Z. STOSUNKI MIĘDZYLUDZKIE (PUBLIC RELATIONS) I KOMUNIKACJA
    • 70.22.Z. POZOSTAŁE DORADZTWO W ZAKRESIE PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ I ZARZĄDZANIA,
    • 82.11.Z. DZIAŁALNOŚĆ USŁUGOWA ZWIĄZANA Z ADMINISTRACYJNĄ OBSŁUGĄ BIURA,
    • 82.99.Z. POZOSTAŁA DZIAŁALNOŚĆ WSPOMAGAJĄCA PROWADZENIE DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ, GDZIE INDZIEJ NIESKLASYFIKOWANA,
    • 96.09.Z. POZOSTAŁA DZIAŁALNOŚĆ USŁUGOWA, GDZIE INDZIEJ NIESKLASYFIKOWANA,

Wnioskodawca wskazał ponadto, że w odniesieniu do posiadanych przez spółkę komandytową udziałów w Spółce z o.o. (w której Wspólnikiem jest Wnioskodawca) jedynymi czynnościami, które miały miejsce, było ich wniesienie do spółki komandytowej. Spółka komandytowa nie dokonywała i nie planuje dokonywania transakcji kupna lub sprzedaży udziałów lub akcji w innych spółkach prawa handlowego.

Powyższy opis wynika z pisma z 3 sierpnia 2018 r. stanowiącego uzupełnienie wniosku.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy przychód (dochód) uzyskany przez Wnioskodawcę powstały z tytułu zbycia celem umorzenia udziałów w Spółce z o.o. przez spółkę komandytową, w której Wnioskodawca jest wspólnikiem, będzie stanowił dla Wnioskodawcy przychód (dochód) ze źródła kapitały pieniężne, proporcjonalnie do posiadanego przez niego udziału w zysku spółki komandytowej, tj. będzie opodatkowany stawką 19% PIT zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) w zw. z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o PIT, w związku z czym Wnioskodawca będzie zobowiązany do złożenia PIT-38 za rok, w którym nastąpiło zbycie udziałów w Spółce z o.o. celem ich umorzenia?

Treść pytania także wynika z pisma z 3 sierpnia 2018 r. stanowiącego uzupełnienie wniosku.

Zdaniem Wnioskodawcy będzie on zobowiązany do wykazania osiągniętych przychodów (dochodów) z udziałów w Spółce z o.o. przez spółkę komandytową celem ich umorzenia, w której jest wspólnikiem, w źródle kapitały pieniężne zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) w zw. z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o PIT.

W związku z powyższym Wnioskodawca zobowiązany będzie opodatkować, zgodnie z art. 30b ust. 1 ustawy o PIT, przychód (dochód) z tego tytułu stawką 19% oraz złożyć za rok podatkowy, w którym nastąpi umorzenie udziałów w Spółce z o.o., deklarację PIT-38 (art. 45 ust. la pkt 1 ustawy o PIT). W tym samym terminie Wnioskodawca powinien dokonać również wpłaty należnego podatku wynikającego ze wskazanego zeznania (art. 45 ust. 4 pkt 2 ustawy o PIT).

Ustawa o PIT wyraźnie rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł. Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 3 i 7 ustawy o PIT – odrębnymi źródłami przychodów są:

  • pozarolnicza działalność gospodarcza (art. 10 ust. 1 pkt 3),
  • kapitały pieniężne i prawa majątkowe (art. 10 ust. 1 pkt 7).

Dochód osiągnięty z tytułu udziału w spółce komandytowej, co do zasady, stanowić będzie dla jej wspólnika – osoby fizycznej – dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej. Jednakże odrębnym od działalności gospodarczej źródłem przychodów są kapitały pieniężne. Przychody uzyskane z tego źródła nie będą zatem stanowić przychodów z działalności gospodarczej, lecz kwalifikowane będą jako samodzielne źródło. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy przedmiotem działalności gospodarczej jest nabywanie i zbywanie udziałów (akcji) czy papierów wartościowych przez spółkę osobową i podatnik dokonuje takiej transakcji w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (w tym w formie spółki osobowej, np. komandytowej). Wówczas uzyskany dochód z tego tytułu należy traktować jako dochód z wykonywanej pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Przychody z działalności gospodarczej zostały zdefiniowane w art. 14 ustawy o PIT. Należą do nich wszystkie przychody osiągane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, z wyjątkiem przychodów wymienionych w art. 14 ust. 3 ustawy o PIT.

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym zbycie udziałów w Spółce z o.o. posiadanych przez spółkę komandytową nie mieści się w dyspozycji art. 14 ustawy o PIT. Powyższe uregulowanie wynika również z art. 5a pkt 6 ustawy o PIT, zgodnie z którym za przychody z działalności gospodarczej nie uważa się przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 ww. ustawy. Spółka komandytowa nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie obrotu udziałami czy papierami wartościowymi, zatem przychód, jaki uzyska, Wnioskodawca jako jej wspólnik z tytułu zbycia przez spółkę komandytową udziałów w Spółce z o.o. celem ich umorzenia należy zakwalifikować do źródła kapitały pieniężne i prawa majątkowe (art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o PIT).

Spółka komandytowa jest spółką osobową prawa handlowego. Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o PIT – przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, (...) u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału). Zatem ustalenie przychodu należnego podatnikowi z tytułu zbycia przez spółkę komandytową udziałów w Spółce z o.o. celem ich umorzenia, jak również wysokości kosztu uzyskania przychodu, będzie odbywać się zgodnie z zasadami obowiązującymi przy partycypacji w zysku przez każdego ze wspólników, określonymi w umowie spółki komandytowej.

W ocenie Wnioskodawcy przychody pochodzące z transakcji zbycia przez spółkę komandytową przysługujących jej udziałów w Spółce z o.o. celem ich umorzenia należy zakwalifikować w oparciu o art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o PIT jako przychody z kapitałów pieniężnych i praw majątkowych. Zgodnie bowiem z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ww. ustawy – za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych.

Stosownie do art. 30b ust. 1 ustawy o PIT – od dochodów uzyskanych z (...) odpłatnego zbycia udziałów (akcji) (...) podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu. Natomiast na podstawie art. 30b ust. 2 pkt 4 ustawy o PIT dochód oblicza się jako różnicę między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia udziałów (akcji) a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub art. 23 ust. 1 pkt 38 i 38c.

Na podatniku, który uzyskał przychód (dochód) ze źródła kapitały pieniężne – opodatkowany na zasadach określonych w art. 30b ustawy o PIT – ciąży obowiązek złożenia we właściwym urzędzie skarbowym zeznania według ustalonego wzoru (formularz PIT-38), w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym (art. 45 ust. la pkt 1 ustawy o PIT). W tym samym terminie dokonuje się też wpłaty należnego podatku wynikającego z zeznania (art. 45 ust. 4 pkt 2 ww. ustawy).

W świetle przedstawionego zdarzenia przyszłego oraz przywołanych przepisów, w przypadku zbycia przez spółkę komandytową przysługujących jej udziałów w Spółce z o.o. celem ich umorzenia, uzyskany przychód (dochód) z tego tytułu należy kwalifikować jako przychód (dochód) Wnioskodawcy ze źródła kapitały pieniężne, proporcjonalnie do posiadanego przez niego udziału w spółce komandytowej. Koszty należy natomiast rozpoznać zgodnie z art. 30b ust. 2 pkt 4 ustawy o PIT – na podstawie art. 22 ust. 1f lub art. 23 ust. 1 pkt 38 i 38c.

Ustalony w powyższy sposób dochód Wnioskodawca powinien rozliczyć w ramach deklaracji PIT-38, tj. złożyć ją do dnia 30 kwietnia następnego roku, przypadającego po roku, w którym nastąpiła transakcja zbycia udziałów w Spółce z o.o. celem ich umorzenia przez spółkę komandytową.

Powyższe stanowisko potwierdzają wydawane interpretacje indywidualne, m.in.:

  • interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 18 lipca 2016 r., sygn. ILPB1/4511-1-631/16-2/KF: „Spółka osobowa będzie jednym z udziałowców w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (…) dochodzi do zbycia tych udziałów, osiągnięty przychód z tego tytułu należy zakwalifikować – zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – do kapitałów pieniężnych”,
  • interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 15 stycznia 2016 r., sygn. IPTPB3/4511-287/15-2/PW: „W przypadku umorzenia dobrowolnego osiągnięty przez udziałowca przychód ze zbycia udziałów, celem ich umorzenia, zalicza się do przychodów z kapitałów pieniężnych art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o PIT”,
  • interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 24 sierpnia 2015 r., sygn. IBPB-1-1/4511-264/15/EN: „nie można zaliczyć do źródła przychodów z działalności gospodarczej gdyż w przedstawionym we wniosku zdarzeniu przyszłym nie mamy do czynienia z sytuacją objętą dyspozycją art. 14 ust. 2 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. (…) przychód ten zaliczyć należy do przychodów z kapitałów pieniężnych, tj. do przychodów o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 w związku z art. 17 ust. 1 pkt 2”.

Powyższa treść wynika z pisma z 3 sierpnia 2018 r. stanowiącego uzupełnienie wniosku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

W odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji należy stwierdzić, że zapadły one w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego niniejszą interpretację.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2017 r., poz. 1302) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj