Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP2-1.4010.229.2018.1.JF
z 7 sierpnia 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 28 maja 2018 r. (data wpływu 6 czerwca 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • skutków podatkowych połączenia Wnioskodawcy ze Spółką jawną (pytanie nr 1) – jest nieprawidłowe;
  • rozpoznania kosztów uzyskania przychodów z tytułu otrzymana majątku Spółki jawnej (pytanie nr 2) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 czerwca 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych połączenia Wnioskodawcy ze Spółką oraz rozpoznania kosztów uzyskania przychodów z tytułu otrzymana majątku Spółki jawnej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Sp. z o.o. (,,Wnioskodawca” lub ,,Spółka”) jest spółką kapitałową. Wnioskodawca jest podatnikiem CIT i podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

Wnioskodawca zajmuje się produkcją ogrodzeń. Wspólnikami Spółki są dwie osoby fizyczne - PR („PR”) oraz HR („HR”).

PR oraz HR są również wspólnikami T. sp. j. z siedzibą w Polsce („Spółka jawna”). PR i HR są podmiotami powiązanymi w rozumieniu przepisów art. 25 ust. 5 Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2018 r., poz. 200).

Spółka jawna powstała z przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Z przyczyn biznesowych, w szczególności w związku z wymaganiami stawianymi przez banki finansujące działalność P., planowane jest przeprowadzenie reorganizacji struktury aktywów posiadanych przez PR oraz HR polegającej na połączeniu Wnioskodawcy ze Spółką jawną. Połączenie nastąpi w trybie określonym w art. 492 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (tj. Dz.U. z 2017 r. poz. 1577 ze zm.; „KSH”) poprzez przejęcie Spółki jawnej przez Wnioskodawcę. Zgodnie z tym przepisem połączenie może być dokonane poprzez przeniesienie całego majątku spółki przejmowanej na inną spółkę przejmującą za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółki przejmowanej.

W wyniku połączenia dojdzie do ustania bytu prawnego Spółki jawnej. Cały majątek Spółki jawnej zostanie przeniesiony na Wnioskodawcę, w zamian za nowo wyemitowane udziały Spółki, które zostaną wydane na rzecz PR oraz HR, jako dotychczasowych wspólników Spółki jawnej. W wyniku połączenia, decyzją wspólników większa część majątku Spółki Jawnej zostanie wniesiona na kapitał zakładowy Spółki. W związku z połączeniem nie zostaną przyznane żadne dopłaty na rzecz wspólników Spółki jawnej.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

  1. Czy w związku z połączeniem Spółki ze Spółką jawną, po stronie Wnioskodawcy dojdzie do powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu CIT?
  2. W przypadku negatywnej odpowiedzi na pytanie nr 1, tj. uznania przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: „Dyrektor KIS”), że w związku z połączeniem Spółki ze Spółką jawną, po stronie Wnioskodawcy dojdzie do powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu CIT, czy Wnioskodawca będzie uprawniony do rozpoznania kosztów uzyskania przychodów, w wysokości wartości nominalnej udziałów wydawanych przez Wnioskodawcę na rzecz PR oraz HR w związku z połączeniem?

Zdaniem Wnioskodawcy:

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z połączeniem Spółki ze Spółką jawną, po stronie Wnioskodawcy dojdzie do powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu CIT wyłącznie w części majątku Spółki jawnej przekazanego na kapitał zapasowy Spółki.


Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 2

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku negatywnej odpowiedzi na pytanie nr 1, tj. uznania przez Dyrektora KIS, że w związku z połączeniem Spółki ze spółką jawna, po stronie Wnioskodawcy dojdzie do powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu CIT również w wysokości majątku Spółki jawnej przekazanego na kapitał zakładowy Spółki, Wnioskodawca będzie uprawniony do rozpoznania kosztów uzyskania przychodów, w wysokości wartości nominalnej udziałów wydawanych przez Wnioskodawcę na rzecz PR oraz HR w związku z połączeniem.


Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1

Zgodnie z art. 491 § 1 KSH spółki kapitałowe mogą się łączyć między sobą oraz ze spółkami osobowymi, z zastrzeżeniem że spółka osobowa nie może być spółką przejmującą albo spółką nowo zawiązaną.

Jedną z form połączenia jest łączenie się przez przejęcie (art. 492 § 1 pkt 1 KSH). Polega ono na przeniesieniu całego majątku spółki przejmowanej na inną spółkę przejmującą za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółki przejmowanej.

Przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2017 r., poz. 2343; „Ustawa o CIT”) nie odnoszą się bezpośrednio do skutków podatkowych przejęcia spółki osobowej przez spółkę kapitałową (w tym spółki jawnej przez spółkę z o.o.).

W szczególności, przepisy art. 12 ust. 4 pkt 3e i 3f Ustawy o CIT mają zastosowanie wyłącznie do łączenia lub podziału spółek będących podatnikami CIT.

Zgodnie bowiem z art. 4 pkt 21 Ustawy o CIT, definicja spółki (jako podatnika CIT), nie obejmuje spółki jawnej.

Zdaniem Wnioskodawcy, w sytuacji braku szczególnej regulacji dotyczącej zasad opodatkowania przejęcia spółki jawnej przez spółkę z o.o. zastosowanie w tym zakresie znajdą zasady ogólne.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 Ustawy o CIT przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. Natomiast, w myśl art. 7 ust. 2 dochodem ze źródła przychodów, z zastrzeżeniem art. 11, art. 24a i art. 24b, jest nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z tego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Ustawa o CIT nie zawiera równocześnie legalnej definicji przychodu, zawiera jedynie przykładowe wyliczenia przychodów podlegających opodatkowaniu. Niemniej jednak - zdaniem Wnioskodawcy aby przyrost majątku mógł zostać uznany za przychód podatkowy, musi mieć charakter definitywny (dokonany) i mierzalny. Takie podejście jest również potwierdzane w praktyce interpretacyjnej organów podatkowych oraz w orzecznictwie sądów administracyjnych.

Mając na uwadze powyższe, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że otrzymana przez Spółkę część majątku Spółki jawnej, w zamian za który Wnioskodawca wyda udziały na rzecz PR oraz HR nie stanowi dla niego przychodu podatkowego. W tej części nie dojdzie bowiem po stronie Wnioskodawcy do otrzymania faktycznego i definitywnego przysporzenia majątkowego. Za otrzymany majątek Spółki jawnej, Wnioskodawca jednocześnie wyda udziały na rzecz PR oraz HR jako dotychczasowych wspólników Spółki jawnej.

Takie stanowisko zostało potwierdzone w licznych interpretacjach podatkowych, tak m. in.:

  • Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 31 lipca 2017 r., sygn. 0111-KDIB2-1.4010.92.2017.1.JP: ,,W świetle powyżej wskazanych przepisów należy stwierdzić, że przejęcie SPK nie jest dla Wnioskodawcy transakcją neutralną na gruncie updop. Opisane zdarzenie przyszłe wiąże się bowiem z wejściem do majątku Wnioskodawcy składników majątkowych, które dotychczas były własnością SPK. Wnioskodawca uzyskuje tym samym definitywny (dokonany), mierzalny przyrost majątku, czyli otrzymuje faktyczne przysporzenie majątkowe, które spełnia warunki uznania go za przychód w rozumieniu art. 12 ust. 1 updop. Jednocześnie zauważyć należy, że przychód nie powstanie w odniesieniu do tej części otrzymanego majątku SPK, w zamian za który Wnioskodawca wyda pozostałym wspólnikom SPK swoje własne udziały.”
  • Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 26 kwietnia 2017 r., sygn. 1462-IPPB3.4510.64.2017.1.PS, uznał za prawidłowe stanowisko podatnika, że „Mając na uwadze powyższe wyjaśnienia, stwierdzić należy, iż otrzymana przez Wnioskodawcę część majątku Spółki, w zamian za który Wnioskodawca wyda Wspólnikowi udziały nie stanowi przychodu podatkowego. W tej części bowiem Wnioskodawca nie otrzyma faktycznego i definitywnego przysporzenia majątkowego - otrzymując bowiem majątek Spółki Komandytowej przypadający na Wspólnika, jednocześnie wyda Wspólnikowi udziały. Tym samym, podobnie jak przed połączeniem, tak i po połączeniu X ze Spółką Komandytową przedmiotowa część majątku przysługiwać będzie nie X, a Wspólnikowi.”
  • Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 6 czerwca 2016 r., sygn. IBPB-1-1/4510-104/16/DW: „Mając powyższe na względzie należy stwierdzić, że przejęcie spółki jawnej nie będzie dla Wnioskodawcy transakcją neutralną na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Opisane zdarzenie przyszłe wiąże się bowiem z wejściem do majątku Wnioskodawcy składników majątkowych, które dotychczas były własnością spółki jawnej. Wnioskodawca uzyskuje tym samym definitywny (dokonany), mierzalny przyrost majątku, czyli otrzymuje faktyczne przysporzenie majątkowe, które spełnia warunki uznania go za przychód w rozumieniu art. 12 ust. 1 updop. Zauważyć jednak należy, że przychód nie powstanie w odniesieniu do tej części otrzymanego majątku spółki jawnej, w zamian za który Wnioskodawca wyda wspólnikom spółki jawnej swoje własne udziały.”
  • Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 18 maja 2016 r., sygn. IBPB-1-3/4510-437/16/MO: „Mając powyższe na względzie należy stwierdzić, że przejęcie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa nie będzie dla Wnioskodawcy transakcją neutralną na gruncie updop. Opisane zdarzenie przyszłe wiąże się bowiem z wejściem do majątku Wnioskodawcy składników majątkowych, które dotychczas były własnością spółki z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa. Wnioskodawca uzyskuje tym samym definitywny (dokonany), mierzalny przyrost majątku, czyli otrzymuje faktyczne przysporzenie majątkowe, które spełnia warunki uznania go za przychód w rozumieniu art. 12 ust. 1 updop. Zauważyć jednak należy, że przychód nie powstanie w odniesieniu do tej części otrzymanego majątku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa, w zamian za który Wnioskodawca wyda wspólnikom tych spółek swoje własne udziały.”
  • Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 21 kwietnia 2016 r., sygn. IBPB-1-3/4510-198/16/JKT: „Mając powyższe na względzie należy stwierdzić, że przejęcie SK nie jest dla Wnioskodawcy transakcją neutralną na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Opisane zdarzenie przyszłe wiąże się bowiem z wejściem do majątku Wnioskodawcy składników majątkowych, które dotychczas były własnością SK. Wnioskodawca uzyskuje tym samym definitywny (dokonany), mierzalny przyrost majątku, czyli otrzymuje faktyczne przysporzenie majątkowe, które spełnia warunki uznania go za przychód w rozumieniu art. 12 ust. 1 updop. Zauważyć jednak należy, że przychód nie powstanie w odniesieniu do tej części otrzymanego majątku SK, w zamian za który Wnioskodawca wyda wspólnikom SK swoje własne udziały.”


Podsumowując, zdaniem Wnioskodawcy w wyniku połączenia nie dojdzie do powstania przychodu podatkowego po stronie Spółki w wysokości wartości majątku Spółki jawnej wniesionego na kapitał zakładowy Spółki, gdyż wartość ta odpowiadać będzie wartości nominalnej udziałów wydanych przez Spółkę na rzecz dotychczasowych wspólników Spółki jawnej.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 2

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku uznania, przez Dyrektora KIS, że połączenie Spółki ze Spółką jawną prowadzi do powstania przychodu na gruncie CIT po stronie Spółki również w zakresie wartości majątku Spółki jawnej przekazanego na kapitał zakładowy Spółki, Wnioskodawca powinien mieć prawo do rozpoznania kosztów podatkowych związanych z połączeniem.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 Ustawy o CIT, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Podkreślenia wymaga, iż kosztem podatkowym może być zarówno wydatek o charakterze pieniężnym, jak i niepieniężnym.

Jak wynika z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego Wnioskodawca otrzyma jako spółka przejmująca majątek Spółki jawnej. W zamian za przedmiotowy majątek wyda na rzecz dotychczasowych wspólników Spółki jawnej swoje udziały w podwyższonym kapitale zakładowym. Wydanie udziałów na rzecz wspólników Spółki jawnej jest wynikiem otrzymania majątku Spółki jawnej, a tym samym jest zdarzeniem powiązanym z powstaniem przychodu po stronie Spółki. Przedmiotowy obowiązek wynika bowiem wprost z przepisów KSH. W myśl art. 492 § 1 pkt 1 KSH „połączenie może być dokonane przez przeniesienie całego majątku spółki przejmowanej na inną spółkę przejmującą za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółki przejmowanej”. Z powołanego przepisu wynika wprost, że wydanie udziałów wspólnikowi spółki przejmowanej następuje w zamian za otrzymany majątek spółki łączonej.

Innymi słowy, udziały w podwyższonym kapitale stanowią wynagrodzenie, jakie spółka przejmująca wypłaca wspólnikom spółki przejmowanej w zamian za przekazanie majątku spółki przejmowanej.

Mając na uwadze powyższe, należy uznać, że udziały wydane przez Wnioskodawcę na rzecz wspólników Spółki jawnej stanowią wydatki, jakie Wnioskodawca poniesie na „nabycie” majątku Spółki jawnej. Przedmiotowe wydatki, jako spełniające wszystkie warunki, o których mowa w art. 15 ust. 1 Ustawy o CIT, stanowić będą koszt uzyskania przychodów.

Wnioskodawca będzie miał więc prawo do pomniejszenia przychodu uzyskanego z tytułu przejęcia majątku Spółki jawnej o koszty uzyskania przychodu odpowiadające wartości nominalnej udziałów własnych wydanych na rzecz wspólników Spółki jawnej.

Takie stanowisko można znaleźć w praktyce interpretacyjnej organów podatkowych, tak m. in.:

  • Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 28 sierpnia 2017 r., sygn. 0114-KDIP2-3.4010.159.2017.1.DP, uznał za prawidłowe stanowisko podatnika, że „Mając na uwadze powyższe, stwierdzić należy, iż w przypadku uznania przez organ podatkowy, iż po stronie Wnioskodawcy powstaje przychód podatkowy, kosztem uzyskania przychodu z przedmiotowego tytułu będzie wartość nominalna udziałów wydanych przez Wnioskodawcę na rzecz Wspólnika.”
  • Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 4 października 2013 r., sygn. ILPB4/423-233/13-3/DS, wskazał, że ,,W przypadku, gdy Wnioskodawca nie występuje w roli wspólnika przejmowanej SK - przychodem będzie wartość otrzymanego majątku SK, a kosztem jego uzyskania nominalna wartość udziałów przyznanych wspólnikom SK.”


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie:

  • skutków podatkowych połączenia Wnioskodawcy ze Spółką jawną (pytanie nr 1) – jest nieprawidłowe;
  • rozpoznania kosztów uzyskania przychodów z tytułu otrzymana majątku Spółki jawnej (pytanie nr 2) – jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 491 § 1 KSH ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz. U. z 2017 r., poz. 1577 ze zm., dalej: „KSH”) spółki kapitałowe mogą się łączyć między sobą oraz ze spółkami osobowymi; spółka osobowa nie może jednakże być spółką przejmującą albo spółką nowo zawiązaną. Jedną z form połączenia jest łączenie się przez przejęcie (art. 492 § 1 pkt 1 KSH). Polega ono na przeniesieniu całego majątku spółki (przejmowanej) na inną spółkę (przejmującą) za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółki przejmowanej.

Jeżeli wartość udziałów, które spółka przejmująca wyda wspólnikom spółki przejmowanej będzie niższa niż wartość majątku spółki przejmowanej, to spółka przejmująca osiągnie nadwyżkę w równowartości różnicy tych wartości, która zostanie przekazana na kapitał zapasowy zgodnie z odpowiednimi przepisami KSH.

Z treści złożonego wniosku wynika, że Wnioskodawca jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Wnioskodawca zamierza dokonać połączenia ze Spółką jawną. Połączenie nastąpi w trybie określonym w art. 492 § 1 pkt 1 ustawy Kodeks spółek handlowych poprzez przejęcie Spółki jawnej przez Wnioskodawcę. W wyniku połączenia dojdzie do ustania bytu prawnego Spółki jawnej. Cały majątek Spółki jawnej zostanie przeniesiony na Wnioskodawcę, w zamian za nowo wyemitowane udziały Spółki, które zostaną wydane na rzecz PR oraz HR, jako dotychczasowych wspólników Spółki jawnej. W wyniku połączenia, decyzją wspólników większa część majątku Spółki Jawnej zostanie wniesiona na kapitał zakładowy Spółki. W związku z połączeniem nie zostaną przyznane żadne dopłaty na rzecz wspólników Spółki jawnej.

W podatku dochodowym od osób prawnych brak jest szczególnej regulacji dotyczącej zasad opodatkowania przejęcia spółki jawnej przez spółkę z o.o., tym samym zastosowanie w tym zakresie znajdą zasady ogólne.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2018 r., poz. 1036 z późn. zm., dalej: updop) przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. Natomiast, w myśl art. 7 ust. 2 dochodem ze źródła przychodów, z zastrzeżeniem art. 11, art. 24a i art. 24b, jest nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z tego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 1 updop, przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Na podstawie art. 12 ust. 1 updop, można stwierdzić, że co do zasady, przychodem jest każda wartość wchodząca do majątku podatnika, powiększająca jego aktywa, mająca definitywny charakter, którą może on rozporządzać jak własną.

Regulacja ta nie zawiera bowiem legalnej definicji przychodu, a jedynie precyzuje – poprzez przykładowe wyliczenie – rodzaje przychodów. Jednocześnie należy stwierdzić, że podatek dochodowy od osób prawnych posiada cechy podatku powszechnego, tj. podatku, który jest ciężarem publicznoprawnym od przyrostu majątkowego (dochodu), a zatem przychodem – jako źródłem dochodu – jest tylko ta wartość, która wchodząc do majątku podatnika może powiększyć jego aktywa. Poza tym musi ona mieć charakter definitywny (dokonany) i mierzalny. Ponadto, użyty w tym przepisie zwrot „w szczególności” oznacza, że wykaz przychodów stanowi katalog otwarty, natomiast zawarte w tym przepisie okoliczności określające przychody mają charakter przykładowy. Należy również dodać, że w art. 12 ust. 4 updop, wyliczone zostały enumeratywnie te rodzaje przychodów uzyskiwanych przez podatnika, które nie stanowią podstawy ustalenia dochodu podlegającego opodatkowaniu. Innymi słowy, art. 12 ust. 4 updop, tworzy zamknięty katalog przychodów neutralnych podatkowo, co oznacza, że nie można go rozszerzać ponad te ich rodzaje, które wymienia ustawodawca.

Mając powyższe na względzie należy stwierdzić, że przejęcie spółki osobowej nie będzie dla spółki kapitałowej transakcją neutralną na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Opisane zdarzenie wiąże się bowiem z wejściem do majątku spółki kapitałowej składników majątkowych, które dotychczas były własnością spółki osobowej. Spółka kapitałowa uzyskuje tym samym definitywny (dokonany), mierzalny przyrost majątku, czyli otrzymuje faktyczne przysporzenie majątkowe, które spełnia warunki uznania go za przychód w rozumieniu art. 12 ust. 1 updop.

Na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 4 updop, do przychodów nie zalicza się przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego, funduszu udziałowego albo funduszu założycielskiego, albo funduszu statutowego w banku państwowym, albo funduszu organizacyjnego ubezpieczyciela.

Stosownie natomiast do treści art. 12 ust. 4 pkt 11 updop, do przychodów nie zalicza się dopłat wnoszonych do spółki, jeżeli ich wniesienie następuje w trybie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach, kwot i wartości stanowiących nadwyżkę ponad wartość nominalną udziałów (akcji), otrzymanych przy ich wydaniu i przekazanych na kapitał zapasowy, oraz w spółdzielniach i ich związkach – wartości wpisowego, przeznaczonych na fundusz zasobowy.


Zgodnie z art. 154 § 3 zdanie drugie Kodeksu spółek handlowych, jeżeli udział jest obejmowany po cenie wyższej od wartości nominalnej, nadwyżkę przelewa się do kapitału zapasowego. Nadwyżka ponad wartość nominalną udziałów (akcji) wystąpi więc, gdy udziałowiec dokona wniesienia wyższych kwot lub wartości od wartości objętych udziałów. Takiej właśnie sytuacji dotyczy m.in. ww. regulacja.


Natomiast w niniejszej sprawie – z uwagi na czynność połączenia spółki kapitałowej ze spółką osobową – zastosowanie znajdą zacytowane już na wstępie regulacje art. 491 i następne Kodeksu spółek handlowych. Tym samym podwyższenie kapitału zakładowego, w tym z zastosowaniem agio, następuje przez przejęcie majątku spółki przejmowanej(tu: spółki osobowej), co nie stanowi aportu do spółki przejmującej (tu: spółki kapitałowej). Tym samym wskazane wyłączenia nie znajdą w opisanym zdarzeniu przyszłym zastosowania.


Reasumując – w związku z rozważanym połączeniem Wnioskodawcy ze spółką osobową po stronie Wnioskodawcy powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania numer 1, należy zatem uznać za nieprawidłowe.


Przechodząc do kwestii rozpoznania kosztów uzyskania przychodów, w związku z powstaniem po stronie Wnioskodawcy przychodu podatkowego w wyniku opisanego w zdarzeniu przyszłym połączenia przez przejęcie Spółki jawnej należy odnieść się do art. 15 ust. 1 updop, zgodnie z którym kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

W świetle powyższego opisu, aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione następujące warunki:

  • został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),
  • jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
  • pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
  • poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,
  • został właściwie udokumentowany,
  • nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.


Podkreślenia wymaga, iż kosztem podatkowym może być zarówno wydatek o charakterze pieniężnym, jak i niepieniężnym.

Wydanie stosownych udziałów na rzecz Wspólnika jest bezpośrednio związane z otrzymaniem majątku Spółki jawnej (który przypadał na Wspólnika), a tym samym z otrzymanym przychodem – przedmiotowy obowiązek wynika wprost z przepisów KSH. W myśl bowiem art. 492 § 1 pkt 1 KSH „połączenie może być dokonane przez przeniesienie całego majątku spółki (przejmowanej) na inną spółkę (przejmującą) za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółki przejmowanej (łączenie się przez przejęcie)”. Z przedmiotowego przepisu wynika wprost, iż wydanie udziałów wspólnikowi spółki przejmowanej następuje w zamian za otrzymany majątek. Innymi słowy, udziały w podwyższonym kapitale stanowią swojego rodzaju wynagrodzenie, jakie spółka przejmująca wypłaca wspólnikowi spółki przejmowanej.

Mając na uwadze powyższe, stwierdzić należy, iż udziały wydane przez Wnioskodawcę na rzecz Wspólnika stanowią wydatki, jakie Wnioskodawca poniesie na „nabycie” majątku Spółki jawnej.


Przedmiotowe wydatki, jako spełniające wszystkie warunki, o których mowa w art. 15 ust. 1 updop, stanowić będą koszt uzyskania przychodu z tytułu przejęcia Spółki jawnej.

W związku z powyższym Wnioskodawcy w zakresie pytania numer 2, należy zatem uznać za prawidłowe.

Niniejsza interpretacja została wydana w oparciu o przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego, co oznacza, że w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź skarbowej zostanie ustalony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Zauważyć przy tym należy, że uregulowane w art. 14b-14h Ordynacji podatkowej, postępowanie w sprawie wydawania interpretacji indywidualnych jest postępowaniem odrębnym od postępowania podatkowego czy kontrolnego, w ramach których prowadzone jest postępowanie dowodowe. Regulacje ww. ustawy nie przewidują prowadzenia postępowania dowodowego w sprawach o interpretację przepisów prawa podatkowego.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisanym zdarzeniem przyszłym) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302 j.t.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj