Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP3-1.4011.322.2018.2.MJ
z 22 sierpnia 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku (data wpływu 18 czerwca 2018 r.) uzupełnionym pismem z dnia 10 sierpnia 2018 r. (data wpływu 16 sierpnia 2018 r.) w odpowiedzi na wezwanie z dnia 2 sierpnia 2018 r. Nr 0114-KDIP3-1.4011.322.2018.1.MJ o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania podatkiem liniowym dochodów uzyskiwanych z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 18 czerwca 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania podatkiem liniowym dochodów uzyskiwanych z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Zainteresowany prowadzi indywidualną działalność gospodarczą w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych wybrał na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. tzw. podatkiem liniowym. W ramach swojego przedsiębiorstwa w dniu 07.03.2018 r. zawarł umowę o świadczenie usług z firmą z branży nieruchomości działającą na rynku pierwotnym (Dalej Zleceniodawcą). Zleceniodawca jest spółą akcyjną.


Przedmiotem powyższej umowy jest świadczenie usług polegających na pozyskaniu potencjalnych nabywców lokali oraz podejmowanie czynności mających na celu doprowadzenie do zawarcia przez Zleceniodawcę umów przedwstępnych oraz umów przenoszących. Szczegółowe czynności składające się na przedmiot umowy zostały określone w załączniku do umowy.

Z powyższej umowy wynika również, że Zainteresowany będzie świadczył usługi na rzecz Zleceniodawcy w wybranym przez siebie miejscu i czasie. Usługi nie będą wykonywane pod kierownictwem Zleceniodawcy. Ponadto kwestia odpowiedzialności wobec osób trzecich z tytułu realizacji niniejszej umowy nie została w umowie określona, co zdaniem Zainteresowanego oznacza, iż zastosowanie mają przepisy ogólne. Z umowy nie wynika również aby Zainteresowany nie ponosił ryzyka gospodarczego w związku z niniejszą umową.


Zleceniodawca do dnia 06.03.2018r. wykonywał pracę na stanowisku Kierownik Sprzedaży na rzecz swojego dotychczasowego pracodawcy (Dalej Były Pracodawca).


Były Pracodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. W ramach umowy o pracę Zainteresowany wykonywał czynności częściowo pokrywające się z tymi które wykonuje w ramach własnego przedsiębiorstwa.


Jednocześnie Zleceniodawca jest jedynym udziałowcem Byłego Pracodawcy, a w skład Zarządu Spółki Zleceniodawcy wchodzi między innymi Prezes Zarządu Byłego Pracodawcy.


Ponadto Wnioskodawca w piśmie z dnia 10 sierpnia 2018 r. (data wpływu 16 sierpnia 2018 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie z dnia 2 sierpnia 2018 r. Nr 0114-KDIP3-1.4011.322.2018.1.MJ, dokonał uzupełnienia stanu faktycznego o następujące informacje:


Wnioskodawca ponosi odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat i wykonanie czynności objętych umową o świadczenie usług wskazanych we wniosku o interpretację.


Wykonując czynności wynikające z umowy o świadczenie usług wskazanych w przedmiotowym wniosku Wnioskodawca ponosi ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.


Ze Zleceniodawcą (spółką akcyjną) nie łączył Wnioskodawcę stosunek pracy lub spółdzielczy stosunek pracy. Do dnia 6 marca 2018 roku Wnioskodawca wykonywał pracę na stanowisku Kierownik Sprzedaży na rzecz swojego Byłego pracodawcy.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Czy Zainteresowany uprawniony jest do opodatkowania dochodu uzyskanego w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku świadczenia usług na rzecz Zleceniodawcy?


Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie za art. 5a ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za działalność gospodarczą uznaje się działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

-prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i4-9;

W art. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawodawca odrębnie jako źródło dochodów wymienił stosunek pracy, działalności wykonywaną osobiście a także pozarolniczą działalność gospodarczą.

W art. 5b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymieniono negatywne przesłanki, których spełnienie wyłącza możliwość uznania wykonywanych czynności za działalność gospodarczą:

Art. 5b Pozarolnicza działalność gospodarcza

1. Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  1. odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
  2. są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;
  3. wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Jak wskazano w opisie stanu faktycznego Zainteresowany nie wykonuje usług pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez Zleceniodawcę, lecz może swobodnie decydować o sposobie, miejscu i czasie wykonywania usług do świadczenia, których jest zobowiązany w myśl zawartej umowy.


Ponadto zawarta przez Zainteresowanego ze Zleceniodawcą umowa nie odnosi się do odpowiedzialności wobec osób trzecich przez strony umowy. W związku z tym wnioskuje się, że zastosowanie w tym zakresie znajdują przepisy ogólne tj. każda ze stron umowy ponosi pełną odpowiedzialność za działania i zaniechania własne.


Z powyższego wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą we własnym imieniu, gdyż spełnia kryteria do uznania jego działalności za działalność gospodarczą określone w art. 5a ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a jednocześnie nie zachodzą negatywne przesłanki określone w art. 5b ww. ustawy, wykluczające możliwość opodatkowania uzyskiwanych dochodów w sposób przewidziany dla osób prowadzących działalność gospodarczą.


Jednocześnie Zainteresowany w dniu 07.03.2018 r. złożył oświadczenie o wyborze formy opodatkowania w sposób określony w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oświadczenie zostało złożone na podstawie przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Do dnia złożenia ww. oświadczenia Zainteresowany nie osiągnął w roku podatkowym żadnych przychodów z tytułu działalności gospodarczej.


Zatem zainteresowany zadośćuczynił wszelkim procedurom i warunkom zastrzeżonym w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Zadaniem Zainteresowanego w analizowanym stanie faktycznym, nie wyłącza możliwości opodatkowania dochodów uzyskiwanych z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej w sposób określony w art. 30c przepis art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi:

    3. Jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niebędącej osobą prawną przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:
    • (uchylony),
    • wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.


Zainteresowany usługi swojego przedsiębiorstwa zamierza oferować między innymi Zleceniodawcy, z którym nigdy nie łączył ani nie łączy go jakikolwiek stosunek pracy, a fakt, iż Były Pracodawca Zainteresowanego jest jedynym udziałowcem Zleceniodawcy oraz że w Zarządzie Spółki Zleceniodawcy jednym z członków jest członek zarządu Byłego Pracodawcy nie prowadzi do wniosku, iż Zleceniodawcy można przypisać w jakikolwiek sposób rolę pracodawcy w stosunku do Zainteresowanego.


Podkreślenia wymaga fakt, iż Zleceniodawca oraz Były Pracodawca to odrębne podmioty prawa, którym przepisy Kodeksu Spółek Handlowych nadają odrębną osobowość prawną (art. 12 Kodeksu Spółek Handlowych). Przepisy art. 4 § 1 pkt 3 Kodeksu Spółek Handlowych wprost dopuszczają możliwość powstawania jednoosobowych spółek kapitałowych, zatem Były Pracodawcy korzystając z przysługujących mu praw wynikających z zasady swobody umów i zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami występuje w charakterze jedynego udziałowcy Zleceniodawcy. Taka konstrukcja prawna nie prowadzi do wniosku, iż jedyny udziałowiec oraz spółka prawa handlowego, którą ten jedyny udziałowiec utworzył stanowią jeden podmiot, a więc z całą pewnością należy uznać, iż stanowią one odrębne podmioty prawa.


Jednocześnie art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych znajduje zastosowanie jedynie w przypadku świadczenia usług na rzecz byłego pracodawcy. Przepis ten nie zawiera żadnego rozszerzenia na podmioty powiązane, czy też będące udziałowcami (nawet jedynymi) byłego pracodawcy.


Zatem w związku z tym, że Były Pracodawca oraz Zleceniodawca to odrębne podmioty prawa, oraz w związku z literalną wykładnią przepisu art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wykonywanie usług na rzecz Zleceniodawcy nie powoduje wykluczenia możliwości opodatkowania przez Zainteresowanego w sposób określony w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Skoro więc Zainteresowany w sposób prawidłowy dokonał wyboru sposobu opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej w sposób przewidziany w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to uprawniony jest do opodatkowania w ten sposób, nawet w przypadku wykonywania usług na rzecz Zleceniodawcy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego - jest prawidłowe.


Zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2018 r., poz. 1509 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie rozróżnia źródła przychodów. Stosownie do przepisów tej ustawy, odrębnymi źródłami przychodów są określone w art. 10 ust. 1 pkt 1 i 3:

  • stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta,
  • pozarolnicza działalność gospodarcza.


Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy – w myśl art. 12 ust. 1 ww. ustawy – uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.


Definicja pozarolniczej działalności gospodarczej zawarta została w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z jego treścią, działalność gospodarcza albo pozarolnicza działalność gospodarcza to działalność zarobkowa:

  1. wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa,
  2. polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych,

-prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie do art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  1. odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
  2. są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności;
  3. wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Zgodnie z art. 9a ust. 1 ww. ustawy dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym. Wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym podatnicy mogą złożyć na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.

W myśl art. 9a ust. 2 ww. ustawy, podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania. Jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego, pisemne oświadczenie składa właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Oświadczenie o wyborze opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c podatnicy mogą złożyć na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.

W myśl art. 9a ust. 3 ww. ustawy, jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niebędącej osobą prawną przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.


Zgodnie z art. 30c ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub ust. 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30, 30d, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.


Z powyższych przepisów wynika, że możliwość opodatkowania dochodów 19% „podatkiem liniowym” dotyczy tylko i wyłącznie dochodów uzyskanych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej (ze źródła przychodów pozarolnicza działalność gospodarcza). Przy czym, możliwość opodatkowania „podatkiem liniowym” jest wyłączona w stosunku do podatników, którzy w wyniku prowadzenia tej działalności uzyskują przychody z tytułu świadczenia usług na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy i usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik wykonywał, bądź wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.


Z przedstawionego we wniosku oraz jego uzupełnieniu stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca prowadzi indywidualną działalność gospodarczą w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych wybrał na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. tzw. podatkiem liniowym. W ramach swojego przedsiębiorstwa w dniu 07.03.2018 r. zawarł umowę o świadczenie usług z firmą z branży nieruchomości działającą na rynku pierwotnym (Dalej Zleceniodawcą). Zleceniodawca jest spółką akcyjną.


Z powyższej umowy wynika również, że Zainteresowany będzie świadczył usługi na rzecz Zleceniodawcy w wybranym przez siebie miejscu i czasie. Usługi nie będą wykonywane pod kierownictwem Zleceniodawcy. Zleceniodawca do dnia 06.03.2018r. wykonywał pracę na stanowisku Kierownik Sprzedaży na rzecz swojego dotychczasowego pracodawcy (Dalej Były Pracodawca).

Były Pracodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. W ramach umowy o pracę Zainteresowany wykonywał czynności częściowo pokrywające się z tymi które wykonuje w ramach własnego przedsiębiorstwa.


Wnioskodawca ponosi odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat i wykonanie czynności objętych umową o świadczenie usług wskazanych we wniosku o interpretację.


Wykonując czynności wynikające z umowy o świadczenie usług wskazanych w przedmiotowym wniosku Wnioskodawca ponosi ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.


Ze Zleceniodawcą (spółką akcyjną) nie łączył Wnioskodawcę stosunek pracy lub spółdzielczy stosunek pracy. Do dnia 6 marca 2018 roku Wnioskodawca wykonywał pracę na stanowisku Kierownik Sprzedaży na rzecz swojego Byłego pracodawcy.


Mając na uwadze powyższe uregulowania prawne oraz opis stanu faktycznego, stwierdzić należy, że w przedmiotowej sprawie nie zachodzą okoliczności, o których mowa w art. 9a ust. 3 ww. ustawy, bowiem jak wskazano w treści wniosku, Wnioskodawca w ramach swojego przedsiębiorstwa, zawarł umowę o świadczenie usług ze spółką akcyjną (Zleceniodawcą), z którą nie łączył Wnioskodawcę stosunek pracy lub spółdzielczy stosunek pracy. Zatem uzyskiwane dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej z tytułu świadczenia usług na rzecz Zleceniodawcy mogą być opodatkowane na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pod warunkiem dokonania wyboru tej formy opodatkowania w stosownym terminie.


W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy uznaje się za prawidłowe.


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj