Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP2-1.4010.189.2018.3.KS
z 24 sierpnia 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 23 kwietnia 2018 r. (data wpływu 11 maja 2018 r.) uzupełnione pismem z dnia 27 czerwca 2018 r. (data nadania: 27 czerwca 2018 r., data wpływu 29 czerwca 2018 r.) na wezwanie z dnia 14 czerwca 2018 r. nr 0114-KDIP2-1.4010.189.2018.1.KS (data nadania: 15 czerwca 2018 r., data doręczenia 21 czerwca 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie braku powstania przychodu podatkowego z tytułu wpłaconej przez członka Klubu na rachunek bankowy Spółki kwoty darowizny, która następnie zostanie przez Spółkę w imieniu członka Klubu przekazana na rachunek bankowy Fundacji - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 11 maja 2018 r. do tutejszego organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie braku powstania przychodu podatkowego z tytułu wpłaconej przez członka Klubu na rachunek bankowy Spółki kwoty darowizny, która następnie zostanie przez Spółkę w imieniu członka Klubu przekazana na rachunek bankowy Fundacji.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca zamierza samodzielnie lub łącznie z innymi osobami założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, która będzie funkcjonowała pod firmą: N. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako „Spółka”). Spółka będzie prowadziła działalność gospodarczą.


Wnioskodawca jest zainteresowany uzyskaniem interpretacji indywidualnej w trybie art. 14n § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, w celu uzyskania przez Spółkę ochrony wynikającej z art. 14k i art. 14m tej ustawy, przysługującej w związku z zastosowaniem się przez Spółkę w ramach jej działalności do interpretacji indywidualnej wydanej przed powstaniem Spółki na wniosek osób planujących utworzenie tej Spółki.


Spółka zorganizuje program członkowski (dalej jako „Klub”) działający w oparciu o sporządzony przez Spółkę regulamin Klubu. Celem Klubu będzie wspieranie wybranej fundacji (dalej jako „Fundacja”) zajmującej się udzielaniem wszechstronnej pomocy dzieciom lub pełnoletnim, którzy zostali dotknięci chorobami lub znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej. Zgodnie z regulaminem Klubu, jego członkiem może zostać wyłącznie osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, o nieposzlakowanej opinii i nie pełniąca funkcji publicznych. Dołączenie do Klubu może nastąpić poprzez uzyskanie zaproszenia od Spółki (organizatora Klubu) albo poprzez polecenie przez osobę będącą członkiem Klubu. Uzyskanie statusu członka Klubu będzie wymagało wypełnienia przez kandydata wniosku - formularza rejestracyjnego. Spółka będzie miała uznaniowe prawo do pozytywnego rozstrzygnięcia wniosku.


Członkowie Klubu, zgodnie z regulaminem Klubu, będą zobowiązani do dokonywania następujących wpłat na rachunek bankowy Spółki:

  1. składek członkowskich na rzecz Spółki jako organizatora Klubu,
  2. darowizn na rzecz Fundacji, które w dalszej kolejności, za pośrednictwem Spółki będą przekazywane w imieniu członków Klubu na rachunek bankowy Fundacji.

Wpłaty w formie gotówkowej lub za pośrednictwem kart płatniczych będą wykluczone. Wpłata składki członkowskiej i darowizny na rzecz Fundacji może być dokonana na rachunek bankowy Spółki jednym przelewem.


Składka członkowska zostanie ustalona w stałej kwocie miesięcznej lub kwartalnej. Z tytułu uiszczenia składki członkowskiej, członkowie Klubu uzyskają prawo do korzystania z adresu e-mailowego w domenie internetowej, której nazwa będzie posiadała nobilitujący charakter. Prawo do korzystania z tej domeny będzie posiadała Spółka, zaś adres e-mailowy w tej domenie będzie mógł przysługiwać wyłącznie członkom Klubu. Posługiwanie się takim adresem e-mailowym przez członka Klubu w jego otoczeniu będzie mogło być odebrane w ten sposób, iż osoba ta angażuje się w działalność dobroczynną. Ponadto ze składek członkowskich będą pokrywane koszty opłat bankowych i inne wydatki związane z przekazywaniem darowizn przez Spółkę w imieniu członków Klubu na rachunek bankowy Fundacji. Otrzymanie składki członkowskiej będzie dokumentowane przez Spółkę fakturą, zaś kwota tej składki zostanie potraktowana jako wynagrodzenie za wykonaną przez Spółkę usługę. Do usługi tej znajdzie zastosowanie odpowiednia stawka podatku VAT.

Co do drugiego rodzaju wpłat, to członkowie Klubu będą zobowiązani do dokonywania stałych darowizn na rzecz Fundacji, przy czym zgodnie z regulaminem Klubu kwota darowizny zostanie ustalona w minimalnej kwocie miesięcznej lub kwartalnej (w przeciwieństwie do składki członkowskiej określonej w stałej wysokości). Jak wynika z regulaminu Klubu, jeżeli w danym okresie kwota wpłaty od członka Klubu przekroczy sumę należnej składki członkowskiej i minimalnej kwoty darowizny, różnica ta zostanie potraktowana przez Spółkę jako dobrowolne zwiększenie minimalnej kwoty darowizny, innymi słowy, różnica ta nie będzie uznana za wpłatę na poczet składki członkowskiej albo na poczet darowizny w przyszłym okresie.

Zgodnie z regulaminem Klubu, członek Klubu udziela Spółce pełnomocnictwa do przekazywania w jego imieniu darowizn na rzecz Fundacji. Kwota darowizn, która w danym miesiącu zasili rachunek bankowy Spółki, zostanie w całości, do końca tego miesiąca przekazana w imieniu członków Klubu na rachunek bankowy Fundacji. Ponadto Spółka przekaże Fundacji zestawienie, z którego będzie wynikało w jakiej wysokości określony członek Klubu dokonał darowizny na rzecz Fundacji.


Z tytułu dokonania darowizny, członek Klubu nie będzie uprawniony do jakiegokolwiek świadczenia wzajemnego, zarówno ze strony Spółki, jak i Fundacji.


W pewnych okolicznościach Spółka będzie miała prawo pozbawić określoną osobę członkostwa w Klubie. Przesłankami tymi może być, między innymi:

  1. nie uiszczenie składki członkowskiej,
  2. nie dokonanie darowizny na rzecz Fundacji w ustalonej minimalnej wysokości.

Przed wykluczeniem z Klubu, Spółka wyznaczy członkowi Klubu odpowiedni termin celem usunięcia przyczyny dającej podstawę do pozbawienia członkostwa w Klubie.


W piśmie z dnia 27 czerwca 2018 r., Wnioskodawca doprecyzował opis zdarzenia przyszłego o następujące informacje:


1. Stosunek powiernictwa będzie wynikał z regulaminu Klubu. Regulamin ten zostanie opracowany przez Spółkę i zostanie zaakceptowany przez członków Klubu. W regulaminie Klubu Spółka zobowiąże się do przekazywania Fundacji kwot (w imieniu członków Klubu), które będą stanowiły darowizny dokonywane na rzecz Fundacji przez członków Klubu. Spółka będzie pośredniczyła w tym przekazaniu, bowiem wpłata na rachunek bankowy Spółki (inna niż składka członkowska) już w chwili dokonania tej wpłaty, w świadomości zarówno członka Klubu jak i Spółki, będzie stanowiła darowiznę dla Fundacji. Spółka będzie zobowiązana przekazać tą kwotę dalej na rachunek bankowy Fundacji, przy czym nie będzie to darowizna od Spółki, tylko od członka Klubu.

Z formalnego punktu widzenia nie będzie odrębnego dokumentu funkcjonującego pomiędzy członkami Klubu a Spółką niż regulamin Klubu.


Nie będzie żadnej umowy podpisanej pomiędzy Spółką a Fundacją oraz pomiędzy członkami Klubu a Fundacją, w jakikolwiek sposób związaną z działalnością opisaną we wniosku ORD-IN.


2. Wnioskodawca zamierza założyć Spółkę głównie w celu prowadzenia Klubu opisanego we wniosku ORD-IN. Z czasem Spółka może rozpocząć także inną działalność, na chwilę obecną rozważane jest świadczenie usług o charakterze informatycznym.

3. Działalność usługowa Spółki będzie obejmowała pośredniczenie w przekazywaniu darowizn w imieniu członków Klubu na rachunek bankowy Fundacji. Ponadto Spółka będzie umożliwiała członkom Klubu korzystanie z adresu e-mailowego opartego na domenie internetowej, której nazwa będzie miała nobilitujący wydźwięk. Spółka planuje także działania na rzecz członków Klubu, które mają na celu zintegrowanie tych osób, wzmocnienie ich tożsamości z Klubem lub podkreślenie ich wkładu w działalność społeczną. Mogą to być przykładowo pikniki czy aukcje dzieł wytworzonych przez podopiecznych Fundacji.

Tak jak wspomniano w pkt 2, z czasem możliwe jest świadczenie innych usług (rozważane są obecnie usługi informatyczne), jednakże byłyby one oferowane każdemu potencjalnemu odbiorcy.


4. Właścicielem środków pieniężnych wpłaconych na rachunek bankowy Spółki tytułem darowizn dla Fundacji będą cały czas członkowie Klubu (do czasu dalszego przekazania tych środków przez Spółkę na rachunek bankowy Fundacji). Spółka nie będzie miała prawa dysponowania tymi środkami.

Jeżeli chodzi o środki pieniężne wpłacone tytułem składek członkowskich, to z chwilą ich otrzymania przez Spółkę staną się one własnością Spółki.


5. Darowizny mają być przekazywane przez Spółkę na rachunek bankowy Fundacji jeden raz w miesiącu. Wynika to wyłącznie z zamiaru usprawnienia działalności Spółki. Jeżeli od kwot darowizn zostaną naliczone odsetki na rachunku bankowym Spółki, to kwota tych odsetek również zostanie przekazana na rachunek Fundacji, jako zwiększenie darowizny pochodzącej od członków Klubu.


6. Spółka będzie otrzymywała wynagrodzenie wyłącznie od członków Klubu, w postaci składki członkowskiej. Spółka nie będzie otrzymywała żadnego wynagrodzenia od Fundacji ani od podmiotów trzecich. Jeżeli w przyszłości Spółka rozszerzy swoją działalność o inne czynności (rozważane są usługi o charakterze informatycznym), to za te czynności Spółka będzie pobierała wynagrodzenie, które będzie ściśle związane z tymi usługami i nie będzie miało żadnego związku z działalnością Klubu.


7. Wydatki związane z bieżącą działalnością Spółki będą pokrywane ze składek członkowskich, natomiast absolutnie nie będą finansowane z darowizn przeznaczonych dla Fundacji.

8. Planowane jest wspieranie tylko jednej Fundacji.


9. Fundacja, na rzecz której mają być przekazywane darowizny dopiero powstanie. Wnioskodawca zamierza być jednym z fundatorów Fundacji. Spółka nie będzie należała do grona fundatorów. Wnioskodawca i Spółka, ani jakikolwiek z fundatorów czy członków organów Fundacji, nie będą świadczyli żadnych usług na rzecz Fundacji. Działalność Fundacji nie będzie nakierowana na wspieranie Wnioskodawcy, Spółki, członków organów Fundacji lub fundatorów.

Wnioskodawca zamierza pełnić funkcję członka zarządu Fundacji. Najchętniej Wnioskodawca nie pobierałby żadnego wynagrodzenia za sprawowanie funkcji w Zarządzie Fundacji. Z wiedzy Wnioskodawcy wynika jednak, że może to prowadzić do powstania nieodpłatnego świadczenia dla Fundacji. Z tego względu rozważane jest wprowadzenie wynagrodzenia dla członka zarządu Fundacji w kwocie nie wyższej niż 500 zł miesięcznie (nie będzie więcej niż 3-4 członków zarządu).


10. Prowadzenie Klubu ma mieć dla Spółki charakter zarobkowy. Zysk Spółki będzie stanowić różnica pomiędzy kwotą składek członkowskich a kosztami działalności Spółki.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Czy kwota wpłacona przez członka Klubu na rachunek bankowy Spółki, stanowiąca zgodnie z regulaminem Klubu darowiznę, która następnie zostanie przez Spółkę w imieniu członka Klubu przekazana na rachunek bankowy Fundacji, będzie dla Spółki przychodem w podatku dochodowym od osób prawnych ?


Zdaniem Wnioskodawcy, kwota wpłacona przez członka Klubu na rachunek bankowy Spółki, stanowiąca zgodnie z regulaminem Klubu darowiznę, która następnie zostanie przez Spółkę w imieniu członka Klubu przekazana na rachunek bankowy Fundacji, nie będzie dla Spółki przychodem w podatku dochodowym od osób prawnych.


Jak wynika z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy CIT, przychodami są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Jednakże w doktrynie i orzecznictwie podkreśla się, że przychodem podatkowym mogą być tylko te przysporzenia, które mają charakter trwały, definitywny i bezzwrotny (tak przykładowo Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 27 listopada 2003 r„ sygn. akt III SA 3382/02).


W zdarzeniu przyszłym, zgodnie z regulaminem Klubu, członek Klubu będzie dokonywał dwojakiego rodzaju wpłat na rachunek bankowy Spółki. Będą to:

  1. składki członkowskie na rzecz Spółki jako organizatora Klubu,
  2. darowizny na rzecz Fundacji, które w dalszej kolejności, za pośrednictwem Spółki będą przekazywane w imieniu członków Klubu na rachunek bankowy Fundacji.

Z tytułu dokonania darowizny członek Klubu nie będzie uprawniony do jakiegokolwiek świadczenia wzajemnego, zarówno ze strony Spółki, jak i Fundacji.


Jak wynika z regulaminu Klubu, członek Klubu udziela Spółce pełnomocnictwa do przekazywania w jego imieniu darowizn na rzecz Fundacji. Kwota darowizn, która w danym miesiącu zasili rachunek bankowy Spółki, zostanie w całości, do końca tego miesiąca przekazana w imieniu członków Klubu na rachunek bankowy Fundacji.


W takiej sytuacji należy uznać, że otrzymana przez Spółkę od członka Klubu kwota, która w dalszej kolejności zostanie w całości przekazana jako darowizna na rachunek bankowy Fundacji, nie będzie stanowiła przychodu podatkowego dla Spółki. Z regulaminu Klubu wynika, że beneficjentem darowizny nie jest Spółka, lecz Fundacja. Spółka działa tu jedynie jako pośrednik pomiędzy członkiem Klubu a Fundacją. Dokonując wpłaty darowizny na rachunek bankowy Fundacji, Spółka będzie działała w imieniu członka Klubu, na podstawie udzielonego jej pełnomocnictwa. Fundacja otrzyma od Spółki zestawienie, z którego będzie wynikało w jakiej wysokości określony członek Klubu dokonał darowizny na rzecz Fundacji. Tym samym wpłata na rachunek bankowy Spółki tytułem darowizny na rzecz Fundacji nie będzie oznaczać trwałego przysporzenia dla Spółki. Wraz z otrzymaniem omawianej kwoty, po stronie Spółki powstanie bowiem zobowiązanie do jej dalszego przekazania w imieniu członka Klubu na rachunek bankowy Fundacji. Zobowiązanie to zostanie w pełnej kwocie wykonane przez Spółkę.

Z cywilistycznego punktu widzenia pomiędzy członkiem Klubu a Spółką dojdzie do powstania stosunku powiernictwa, w którym Spółka (jako powiernik) będzie zobowiązana do przyjęcia od członka Klubu (jako powierzającego) określonej kwoty, a następnie do przekazania jej w imieniu powierzającego jako darowizny na rzecz Fundacji. Tak więc przychód podatkowy z tytułu darowizny dokonanej ze środków członka Klubu nie powstanie po stronie Spółki, lecz po stronie Fundacji. Stanowisko, według którego kwoty otrzymane przez powiernika w celu ich spożytkowania ze skutkiem dla powierzającego nie stanowią przychodu podatkowego dla powiernika, jest podzielane przez organy podatkowe. Przykładowo można tu wskazać na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy nr ITPB1/415-620/13/AD z dnia 29 sierpnia 2013 r.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie braku powstania przychodu podatkowego z tytułu wpłaconej przez członka Klubu na rachunek bankowy Spółki kwoty darowizny, która następnie zostanie przez Spółkę w imieniu członka Klubu przekazana na rachunek bankowy Fundacji - jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2018 r., poz. 1036 ze zm., dalej: „updop”), przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. W przypadkach, o których mowa w art. 21, art. 22 i art. 24b, przedmiotem opodatkowania jest przychód


Dochodem ze źródła przychodów, z zastrzeżeniem art. 11, art. 24a i art. 24b, jest nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z tego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów (art. 7 ust. 2 updop).

Powołana ustawa nie zawiera definicji przychodu podatkowego. Ustawodawca ograniczył się w tym zakresie do wskazania w art. 12 przykładowych przysporzeń, zaliczanych do tej kategorii. Zgodnie art. 12 ust. 1 pkt 1 i 2 updop, przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności:

  1. otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe;
  2. wartość otrzymanych rzeczy lub praw, a także wartość innych świadczeń w naturze, w tym wartość rzeczy i praw otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń (…).

Zauważyć należy, że do przychodów podatkowych zalicza się tylko takie przychody, które w danym momencie są trwałe, definitywne i bezwarunkowe. Nie będą to zatem jakiekolwiek przychody, lecz przychody, które stanowić będą trwałe przysporzenie majątkowe. Co do zasady więc, o zaliczeniu danego przysporzenia majątkowego do przychodów podlegających opodatkowaniu decyduje definitywny charakter tego przysporzenia w tym sensie, że w sposób ostateczny faktycznie powiększa ono majątek podatnika (takie którymi może rozporządzać jak właściciel).

Jak wynika z przedstawionego zdarzenia przyszłego Wnioskodawca zamierza założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, w ramach której zorganizuje program członkowski - Klub działający w oparciu o sporządzony przez Spółkę regulamin. Celem Klubu będzie wspieranie wybranej Fundacji zajmującej się udzielaniem wszechstronnej pomocy dzieciom lub pełnoletnim, którzy zostali dotknięci chorobami lub znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej.


Regulamin Klubu zostanie opracowany przez Spółkę i zostanie zaakceptowany przez członków Klubu. Zgodnie z regulaminem Klubu, jego członkiem może zostać wyłącznie osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, o nieposzlakowanej opinii i nie pełniąca funkcji publicznych. Uzyskanie statusu członka Klubu będzie wymagało wypełnienia przez kandydata wniosku - formularza rejestracyjnego. Członkowie Klubu, zgodnie z regulaminem Klubu, będą zobowiązani do dokonywania następujących wpłat na rachunek bankowy Spółki:

  1. składek członkowskich na rzecz Spółki jako organizatora Klubu,
  2. darowizn na rzecz Fundacji, które w dalszej kolejności, za pośrednictwem Spółki będą przekazywane w imieniu członków Klubu na rachunek bankowy Fundacji.

Zgodnie z regulaminem Klubu, członek Klubu udziela Spółce pełnomocnictwa do przekazywania w jego imieniu darowizn na rzecz Fundacji. Jak podaje Wnioskodawca, z regulaminu Klubu będzie wynikał stosunek powiernictwa - Spółka zobowiąże się do przekazywania Fundacji kwot (w imieniu członków Klubu), które będą stanowiły darowizny dokonywane na rzecz Fundacji przez członków Klubu. Spółka będzie pośredniczyła w tym przekazaniu, bowiem wpłata na rachunek bankowy Spółki (inna niż składka członkowska) już w chwili dokonania tej wpłaty, w świadomości zarówno członka Klubu jak i Spółki, będzie stanowiła darowiznę dla Fundacji. Spółka będzie zobowiązana przekazać tą kwotę dalej na rachunek bankowy Fundacji, przy czym nie będzie to darowizna od Spółki, tylko od członka Klubu. Wpłaty w formie gotówkowej lub za pośrednictwem kart płatniczych będą wykluczone. Wpłata składki członkowskiej i darowizny na rzecz Fundacji może być dokonana na rachunek bankowy Spółki jednym przelewem. Właścicielem środków pieniężnych wpłaconych na rachunek bankowy Spółki tytułem darowizn dla Fundacji będą cały czas członkowie Klubu (do czasu dalszego przekazania tych środków przez Spółkę na rachunek bankowy Fundacji). Spółka nie będzie miała prawa dysponowania tymi środkami.


Darowizny mają być przekazywane przez Spółkę na rachunek bankowy Fundacji jeden raz w miesiącu. Jeżeli od kwot darowizn zostaną naliczone odsetki na rachunku bankowym Spółki, to kwota tych odsetek również zostanie przekazana na rachunek Fundacji, jako zwiększenie darowizny pochodzącej od członków Klubu.


Z regulaminu Klubu wynika, że jeżeli w danym okresie kwota wpłaty od członka Klubu przekroczy sumę należnej składki członkowskiej i minimalnej kwoty darowizny, różnica ta zostanie potraktowana przez Spółkę jako dobrowolne zwiększenie minimalnej kwoty darowizny, innymi słowy, różnica ta nie będzie uznana za wpłatę na poczet składki członkowskiej albo na poczet darowizny w przyszłym okresie.


Fundacja, na rzecz której mają być przekazywane darowizny dopiero powstanie. Wnioskodawca zamierza być jednym z fundatorów Fundacji. Spółka nie będzie należała do grona fundatorów.


Z tytułu dokonania darowizny, członek Klubu nie będzie uprawniony do jakiegokolwiek świadczenia wzajemnego, zarówno ze strony Spółki, jak i Fundacji.


Spółka będzie otrzymywała wynagrodzenie wyłącznie od członków Klubu, w postaci składki członkowskiej. Spółka nie będzie otrzymywała żadnego wynagrodzenia od Fundacji ani od podmiotów trzecich. Wydatki związane z bieżącą działalnością Spółki absolutnie nie będą finansowane z darowizn przeznaczonych dla Fundacji.


W celu oceny prawidłowości stanowiska Wnioskodawcy, zauważyć należy, że w obrocie gospodarczym zarówno osoby fizyczne, osoby prawne, jak i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej nie muszą działać osobiście. Dopuszczalne jest działanie przez przedstawiciela. Istota przedstawicielstwa w prawie cywilnym polega na tym, że pewna osoba dokonuje w imieniu i na rzecz innego podmiotu czynności prawnych. Jeżeli czynność dokonana przez przedstawiciela mieści się w granicach umocowania udzielonego przez reprezentowanego, wywołuje ona bezpośredni skutek dla podmiotu, który udzielił pełnomocnictwa. Powszechnie wskazuje się, że prawu cywilnemu znane są także inne podobne instytucje, które pełnią funkcje zbliżone do przedstawicielstwa, przy czym nie należy ich utożsamiać z przedstawicielstwem. Od tej instytucji należy odróżnić np. powiernika, który na zewnątrz działa jako samodzielny podmiot prawa, jednak z mocy wewnętrznego porozumienia z inną osobą, na rzecz której działa, nie występuje we własnym interesie.

Powiernictwo, jako instytucja prawna nie jest uregulowane w prawie polskim. Podstawą do konstruowania czynności powierniczych jest wyrażona w art. 3531 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 2018 r., poz. 1025, dalej: „K.c.”), zasada swobody kontraktowej. Zgodnie z tym przepisem strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.

Podstawą do skonstruowania umowy powierniczej może być stosunek zlecenia. Prawa i obowiązki stron umowy powierniczej należy zatem zasadniczo oceniać według przepisów o zleceniu. Jak wynika z art. 734 i 735 K.c. istotą umowy zlecenia jest odpłatne lub nieodpłatne dokonanie określonej czynności prawnej w imieniu dającego zlecenie lub (jeżeli tak stanowi umowa) w imieniu własnym, lecz na rachunek zlecającego. W tym ostatnim wypadku, wszelkie nabycie praw lub rzeczy ma charakter powierniczy (fiduicjalny), a przyjmujący zlecenie ma obowiązek wydać zlecającemu wszystko, co przy wykonaniu zlecenia dla niego uzyskał, chociażby w imieniu własnym (art. 740 zd. 2 K.c.).


Władztwo nad nabytymi prawami, jakie można przypisać zleceniobiorcy wykonującemu zlecenie powiernicze jest ograniczone, a to poprzez:

  • ograniczenie czasowe - zleceniobiorca obowiązany jest przekazać nabyte prawa, bądź uzyskane korzyści na pierwsze żądanie zleceniodawcy,
  • ustawowo wyłączoną możliwość rozporządzania tymi prawami lub korzyściami na rzecz kogo innego aniżeli zleceniodawca lub wskazany przezeń podmiot, co powoduje wyłączenie możliwości efektywnego zwiększenia masy majątkowej zleceniobiorcy o prawa nabyte w wykonaniu powiernictwa,
  • nie ekwiwalentność dla zleceniobiorcy zbycia nabytych we własnym imieniu, lecz na rachunek zlecającego praw - prawa te przenoszone są na zlecającego nieodpłatnie - zgodnie z art. 742 K.c. dający zlecenie zwraca przyjmującemu zlecenie jedynie wydatki, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia, oraz zwalnia go od zobowiązań, które ten w powyższym celu zaciągnął w imieniu własnym, natomiast w przypadku przenoszenia powierniczo nabytych praw na wskazaną przez zlecającego osobę trzecią cena zbycia stanowi należność zleceniodawcy (art. 740 K.c),
  • przyjmującemu zlecenie nie wolno używać we własnym interesie rzeczy i pieniędzy dającego zlecenie. Od sum pieniężnych zatrzymanych ponad potrzebę wynikającą z wykonywania zlecenia powinien płacić dającemu zlecenie odsetki ustawowe (art. 741 K.c).

Jak wskazano na wstępie przychodem będzie każde przysporzenie majątkowe, mające konkretny wymiar finansowy, otrzymane jako świadczenie pieniężne, rzeczowe lub też jako świadczenie nieodpłatne lub częściowo odpłatne. Tak więc, w celu określenia, co stanowi przychód podatnika, należy zidentyfikować stosunek prawny leżący u podstaw danej czynności.

Odnosząc powyższe do analizowanej sprawy wskazać należy, że podmiotami, które faktycznie przekazują darowizny na rzecz Fundacji są członkowie Klubu; za pośrednictwem Spółki odbywa się jedynie sama czynność przekazania darowizny. Nie zmienia to jednak faktu, że w analizowanej sprawie Spółka w żadnym momencie opisanego przekazania nie będzie właścicielem kwoty darowizn, jak również nie będzie posiadała prawa dysponowania tymi środkami.


Podsumowując, skoro Spółka w żadnym momencie opisanego zdarzenia przyszłego nie jest właścicielem przekazywanych darowizna, jak również nie posiada prawa swobodnego dysponowania nimi, kwoty przekazywanych na konto Spółki przez członków Klubu darowizn, które w dalszej kolejności Spółka w całości będzie zobowiązana przekazać Fundacji, nie mogą stanowić przysporzenia Spółki.

W związku z powyższym, stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym kwoty wpłacone przez członków Klubu na rachunek bankowy Spółki, stanowiące zgodnie z regulaminem Klubu darowiznę, która następnie zostanie przez Spółkę w imieniu członka Klubu przekazana na rachunek bankowy Fundacji, nie będzie dla Spółki przychodem w podatku dochodowym od osób prawnych.

Stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.


Jednocześnie wskazać należy, że przedmiotowa interpretacja nie odnosi się do kwestii związanych ze składkami członkowskimi, które zgodnie z opisanym zdarzeniem otrzymuje Spółka od członków Klubu. Zagadnienie to nie jest przedmiotem zapytania Wnioskodawcy, dlatego też, zgodnie z art. 14b ustawy Ordynacja podatkowa, nie może być przedmiotem interpretacji.

W odniesieniu do powołanej przez Wnioskodawcę interpretacji indywidualnej i rozstrzygnięć sądów administracyjnych należy stwierdzić, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla Organu wydającego przedmiotową interpretację.


Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Jeżeli zatem w toku postępowania podatkowego prowadzonego przez uprawnione organy stwierdzone zostanie, że zaistniały przesłanki, o których mowa wyżej (art. 119a) interpretacja indywidualna nie będzie miała waloru ochronnego.


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2017 r., poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj