Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0113-KDIPT1-2.4012.501.2018.3.KW
z 19 września 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1, art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 27 czerwca 2018 r. (data wpływu 29 czerwca 2018 r.), uzupełnionym pismami z dnia 14 sierpnia 2018 r. (data wpływu 20 sierpnia 2018 r.) oraz z dnia 13 września 2018 r. (data wpływu 14 września 2018 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości korzystania przez spółkę ze zwolnienia od podatku VAT, o którym mowa w art. 113 ustawy o podatku od towarów i usług oraz odrębnego liczenia wartości sprzedaży uprawniającej do korzystania z ww. zwolnienia dla osoby fizycznej prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą i spółki cywilnej, w której ta osoba jest wspólnikiem – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 czerwca 2018 r. do tutejszego Organu wpłynął ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości korzystania przez spółkę ze zwolnienia od podatku VAT, o którym mowa w art. 113 ustawy o podatku od towarów i usług oraz odrębnego liczenia wartości sprzedaży uprawniającej do korzystania z ww. zwolnienia dla osoby fizycznej prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą i spółki cywilnej, w której ta osoba jest wspólnikiem, oraz podatku dochodowego od osób fizycznych.

Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismami z dnia 14 sierpnia 2018 r. i 13 września 2018 r. poprzez doprecyzowanie opisu sprawy oraz o brakującą opłatę.

We wniosku złożonym przez:

  • Zainteresowaną będącą stroną postępowania: Panią X, NIP …,
  • Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania: Pana Y, NIP …

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Zainteresowana będąca stroną niniejszego postępowania prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, jest czynnym podatnikiem podatku VAT (z uwagi na główny przedmiot działalności, którym jest świadczenie usług prawnych), a w zakresie podatku dochodowego opodatkowana jest podatkiem liniowym. Zainteresowana prowadzi też sprzedaż internetową. Zamierza dodatkowo w trakcie roku podatkowego rozpocząć działalność gospodarczą w ramach spółki cywilnej wspólnie z drugim zainteresowanym niebędącym stroną niniejszego postępowania – który obecnie prowadzi indywidualną działalność gospodarczą (sprzedaż internetowa na platformie ...), jednakże nie podlega podmiotowemu zwolnieniu z VAT, a osiągnięte z tytułu tej działalności dochody opodatkowane są ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Ponadto zainteresowany niebędący stroną niniejszego postępowania jest zatrudniony na umowę o pracę, a jego dochody z tego tytułu opodatkowane są według skali podatkowej.

W uzupełnieniu wniosku Zainteresowani wskazali, że tworzona spółka cywilna otrzyma nazwę „A.” X, Y spółka cywilna (skrócona „A.” X, Y s.c.) z siedzibą przy ul. …, …. Wspólnicy (tj. X oraz Y) są na etapie negocjacji warunków umowy spółki, w tej chwili ustnie porozumieli się co do brzmienia nazwy spółki, jej siedziby oraz przedmiotu działalności spółki – natomiast obecnie ustalane są „wkłady” do spółki, podział zysków i strat, termin rozpoczęcia działalności spółki oraz pozostałe warunki umowy spółki cywilnej.

Ponadto w zakresie podatku do towarów i usług w pismach stanowiących uzupełnienie wniosku Zainteresowani wskazali, że Zainteresowany niebędący stroną postępowania w ramach prowadzonej indywidualnej działalności gospodarczej nie był i nie jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT. Planowany termin rozpoczęcia działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej to 15.10.2018 r. Umowa dotycząca zawiązania spółki cywilnej zostanie zawiązana 14.10.2018 r. Jak wskazano przedmiotem działalności tworzonej spółki będzie sprzedaż detaliczna przez Internet (głównie sprzedaż na ..., a także na innych platformach sprzedażowych typu ...czy ...). Według PKWiU – 41.91.Z sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet. Planowana spółka cywilna nie będzie wykonywać czynności wymienionych w art. 113 ust. 13 podatku od towarów i usług. Przewidywana przez Zainteresowanych wartość sprzedaży dokonanej przez nowoutworzoną spółkę cywilną nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej przez spółkę cywilną działalności gospodarczej w roku podatkowym tj. 2018, kwoty określonej w art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Nowoutworzona spółka cywilna, przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 ww. ustawy o podatku od towarów i usług nie będzie składać naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenia rejestracyjnego (VAT-R).

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

W ramach planowanej spółki cywilnej oboje Zainteresowani zamierzają zajmować się wyłącznie sprzedażą internetową za pośrednictwem platform sprzedażowych. W związku z planowanym zdarzeniem przyszłym powstają następujące pytania:

  1. czy w opisanych powyżej okolicznościach spółka cywilna będzie mogła korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT, o ile nie będą miały miejsca okoliczności wymienione w art. 113 ust. 13 ustawy o podatku od towarów i usług (oznaczone jako pytanie a) wniosku ORD-WS)?
  2. czy w opisanych powyżej okolicznościach wartość sprzedaży z działalności indywidualnej Zainteresowanego zwolnionego dotychczas z VAT oraz wartość sprzedaży ze spółki cywilnej będą podlegały sumowaniu w zakresie zwolnienia podmiotowego z VAT (oznaczone jako pytanie b) wniosku ORD-WS)?

Zdaniem Zainteresowanych:

Ad. 1 (oznaczone jako pytanie a) wniosku ORD-WS)

Osoba fizyczna prowadząca samodzielną (tj. „indywidualną”) działalność gospodarczą oraz spółka cywilna (jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej) to na gruncie przepisów ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej ustawa o VAT), dwaj odrębni podatnicy. Stanowi o tym m.in. przepis art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, stosownie do którego podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Według wspomnianego ustępu 2 art. 15 działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Wobec powyższego zatem zarówno poszczególne osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą jak i spółka cywilna, w której będą one wspólnikami, powinni być traktowani jako odrębni podatnicy w rozumieniu art. 15 ust. 1 ww. ustawy. Podmioty te dokonując czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług są odrębnymi podatnikami dokonującymi sprzedaży we własnym zakresie. Odrębnie należy więc traktować sprzedaż towarów i usług przez Zainteresowanych jako osoby fizyczne prowadzące jednoosobowe działalności gospodarcze oraz sprzedaż towarów i usług w ramach założonej spółki cywilnej.

W okolicznościach analizowanego zdarzenia przyszłego będziemy mieć zatem do czynienia z trzema osobnymi podatnikami podatku od towarów i usług, dokonującymi odrębnej sprzedaży, czyli dwóch Zainteresowanych (jeden czynny podatnik VAT, drugi zwolniony z VAT) i spółkę cywilną (posiadać będą też trzy odrębne numery NIP). Dlatego też w ocenie Zainteresowanego w okolicznościach przedstawionych w opisie nowopowstała spółka cywilna będzie mogła korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 113 ust.1 i 9 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (niezależnie od statusu podatkowego wspólników – jeden VATowiec, drugi zwolniony z VAT), o ile nie będą miały miejsca okoliczności wymienione w art. 113 ust. 13 tej ustawy. Zgodnie z treścią ww. regulacji zwalnia się od podatku (VAT) sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatnika rozpoczynającego w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności określonych w art. 5 jeżeli przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, kwoty określonej w ust. 1. Wspomniany powyżej ustęp 13 wskazuje zaś w jakich przypadkach nie stosuje się zwolnień podmiotowych, o których mowa w ust. 1 i 9 tego artykułu. O ile zatem w opisanym zdarzeniu przyszłym przedmiotem działalności gospodarczej spółki nie będzie jedno ze świadczeń wskazanych w art. 113 ust. 13 ustawy o VAT, przedmiotowej spółce cywilnej będzie przysługiwało zwolnienie z opodatkowania podatkiem VAT ze względu na limit obrotów (wartości sprzedaży).

Ad. 2 (oznaczone jako pytanie b) wniosku ORD-WS)

Jak wskazano powyżej, podatnikami podatku VAT są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Wspomniany art. 113 ustawy o VAT wprowadza wyjątek od powszechności opodatkowania podatkiem od towarów i usług, a mianowicie zwolnienie, którym objęta jest sprzedaż dokonywana przez podatnika. Sprzedaż dokonywana przez podatnika podlega zwolnieniu, jeżeli spełnia warunki określone w tym przepisie. Ze zwolnienia tego może korzystać sprzedaż dokonywana przez podatnika, u którego wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 000 zł. Ponadto zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatnika rozpoczynającego w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności określonych w art. 5 ustawy o VAT, jeżeli przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, kwoty określonej w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. Zatem limit określony w art. 113 ust. 1 (czy też art. 113 ust. 9) ustawy o podatku od towarów i usług odnosi się do sprzedaży dokonywanej przez danego (konkretnego) podatnika.

W związku z powyższym według Zainteresowanego należy odrębnie liczyć wartości sprzedaży, o której mowa w art. 113 ww. ustawy w odniesieniu do indywidualnej działalności gospodarczej prowadzonej przez Zainteresowanego (niebędącego stroną postępowania, zwolnionego dotychczas z VAT) oraz działalności spółki cywilnej, w której będzie on jednym ze wspólników.

W okolicznościach analizowanego zdarzenia przyszłego będziemy mieć zatem do czynienia z trzema osobnymi podatnikami podatku od towarów i usług, dokonującymi odrębnej sprzedaży, czyli dwóch Zainteresowanych (jeden czynny podatnik VAT, drugi zwolniony z VAT) i spółkę cywilną (posiadać będą też trzy odrębne numery NIP). Skoro więc Zainteresowany (niebędący stroną postępowania) prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i spółka cywilna, w której będzie on wspólnikiem, są na gruncie ustawy o VAT odrębnymi podatnikami podatku od towarów i usług, to również odrębnie należy analizować zwolnienie przewidziane w art. 113 ww. ustawy dla Zainteresowanego (niebędącego stroną postępowania) oraz spółki cywilnej. Zwolnienie to dotyczy sprzedaży dokonywanej przez podatnika. Zatem odrębnie należy liczyć wartość sprzedaży, o której stanowi art. 113 ustawy o podatku od towarów i usług dla tegoż Zainteresowanego prowadzącego samodzielnie działalność gospodarczą oraz odrębnie dla nowoutworzonej spółki cywilnej (w której zainteresowany będzie wspólnikiem) prowadzącej działalność w zakresie sprzedaży na platformach sprzedażowych.

W konsekwencji, do kwoty limitu z art. 113 ustawy o VAT, dla samodzielnej działalności gospodarczej Zainteresowanego (niebędącego stroną postępowania) będzie wliczana wyłącznie sprzedaż dokonana w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, niezależnie od tego, że w spółce cywilnej, w której ten Zainteresowany będzie wspólnikiem, będzie wykonywał tożsame czynności obejmujące sprzedaż internetową. Inaczej rzecz ujmując, wartość sprzedaży w ramach indywidualnej działalności tego Zainteresowanego pozostawać będzie bez związku z wartością sprzedaży dokonywanej przez spółkę cywilną. Prawo do zwolnienia będzie przysługiwało do momentu przekroczenia osobno przez Zainteresowanego prowadzącego indywidualną działalność gospodarczą i osobno przez spółkę, kwoty określonej zgodnie z ww. przepisem.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 r., poz. 1221, z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą”, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza – w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy – obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Należy zauważyć, że ustawodawca przewidział zwolnienie od podatku dla pewnej grupy podatników. Regulacje w tym zakresie zawarte zostały w art. 113 ustawy.

Na mocy art. 113 ust. 1 ustawy, zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200.000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

Na podstawie art. 113 ust. 2 ustawy, do wartości sprzedaży, o której mowa w ust. 1, nie wlicza się:

  1. wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju oraz sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju;
  2. odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług, zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3, z wyjątkiem:
    1. transakcji związanych z nieruchomościami,
    2. usług, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 7, 12 i 38-41,
    3. usług ubezpieczeniowych
      jeżeli czynności te nie mają charakteru transakcji pomocniczych;
  3. odpłatnej dostawy towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Jak stanowi art. 113 ust. 4 ustawy, podatnicy, o których mowa w ust. 1 i 9, mogą zrezygnować ze zwolnienia określonego w ust. 1 i 9 pod warunkiem pisemnego zawiadomienia o tym zamiarze naczelnika urzędu skarbowego przed początkiem miesiąca, w którym rezygnują ze zwolnienia, a w przypadku podatników rozpoczynających w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności określonych w art. 5, którzy chcą zrezygnować ze zwolnienia od pierwszej wykonanej czynności – przed dniem wykonania tej czynności.

W myśl art. 113 ust. 5 ustawy, jeżeli wartość sprzedaży zwolnionej od podatku na podstawie ust. 1 przekroczy kwotę, o której mowa w ust. 1, zwolnienie traci moc począwszy od czynności, którą przekroczono tę kwotę.

Zgodnie z ust. 9 cyt. artykułu, zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatnika rozpoczynającego w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności określonych w art. 5, jeżeli przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, kwoty określonej w ust. 1.

Stosownie do treści art. 113 ust. 10 ustawy, jeżeli faktyczna wartość sprzedaży zwolnionej od podatku na podstawie ust. 9, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej, przekroczy w trakcie roku podatkowego kwotę określoną w ust. 1, zwolnienie traci moc począwszy od czynności, którą przekroczono tę kwotę.

W myśl art. 113 ust. 11 ustawy podatnik, który utracił prawo do zwolnienia sprzedaży od podatku lub zrezygnował z tego zwolnienia, może, nie wcześniej niż po upływie roku, licząc od końca roku, w którym utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia, ponownie skorzystać ze zwolnienia określonego w ust. 1.

Powyższe oznacza, że podatnik, który utracił prawo do zwolnienia od podatku lub zrezygnował z tego zwolnienia, może na podstawie powołanego przepisu, ponownie skorzystać z tego zwolnienia, jeżeli upłynął rok, licząc od końca roku, w którym utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia, przy czym podatnik ma prawo do powrotu do zwolnienia od początku dowolnego miesiąca w trakcie roku podatkowego, o ile zostaną spełnione pozostałe – wynikające z treści przepisu art. 113 ustawy – przesłanki uprawniające do korzystania ze zwolnienia podmiotowego.

Przepis ust. 11 stosuje się odpowiednio do podatnika będącego osobą fizyczną, który przed zakończeniem działalności gospodarczej utracił prawo do zwolnienia od podatku lub zrezygnował z tego zwolnienia, a następnie rozpoczął ponownie wykonywanie czynności, o których mowa w art. 5 (art. 113 ust. 11a ustawy).

Natomiast w myśl art. 113 ust. 13 ustawy, zwolnień, o których mowa w ust. 1 i 9, nie stosuje się do podatników:

  1. dokonujących dostaw:
    1. towarów wymienionych w załączniku nr 12 do ustawy,
    2. towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym, z wyjątkiem:
      • energii elektrycznej (PKWiU 35.11.10.0),
      • wyrobów tytoniowych,
      • samochodów osobowych, innych niż wymienione w lit. e, zaliczanych przez podatnika, na podstawie przepisów o podatku dochodowym, do środków trwałych podlegających amortyzacji,
    3. budynków, budowli lub ich części, w przypadkach, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 lit. a i b,
    4. terenów budowlanych,
    5. nowych środków transportu;
  2. świadczących usługi:
    1. prawnicze,
    2. w zakresie doradztwa, z wyjątkiem doradztwa rolniczego związanego z uprawą i hodowlą roślin oraz chowem i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego,
    3. jubilerskie;
  3. nieposiadających siedziby działalności gospodarczej na terytorium kraju.

W tym miejscu należy wyjaśnić, że podatnikami podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy są nie tylko osoby fizyczne i prawne, lecz także jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, do których zalicza się między innymi spółki cywilne. Tak więc na gruncie podatku od towarów i usług zarówno nowopowstała spółka cywilna, w której Zainteresowany niebędący stroną postępowania będzie wspólnikiem, jak i Zainteresowany niebędący stroną postępowania, prowadzący indywidualną działalność gospodarczą, będą działać jako odrębni podatnicy w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy. Podmioty te dokonując czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług będą odrębnymi podatnikami dokonującymi sprzedaży we własnym zakresie. Odrębnie należy więc traktować sprzedaż dokonywaną przez Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą oraz sprzedaż dokonywaną w ramach nowoutworzonej spółki cywilnej. Bez znaczenia na powyższe pozostaje fakt, iż w nowoutworzonej spółce, w której Zainteresowany niebędący stroną postępowania będzie wspólnikiem, będzie wykonywał tożsame czynności obejmujące sprzedaż internetową, jakie wykonuje w prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej.

Jak wynika z przywołanych wyżej przepisów ustawy, podatnicy, którzy rozpoczynają w trakcie roku podatkowego dokonywanie sprzedaży mogą korzystać ze zwolnienia podmiotowego od podatku pod warunkiem jednak, że przewidywana przez nich wartość sprzedaży (innej niż wymieniona w art. 113 ust. 2 ustawy) nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, kwoty 200.000 zł. Ustawodawca postanowił jednocześnie, że ww. zwolnienie nie może mieć zastosowania w przypadku, gdy podatnik dokonuje dostawy towarów lub świadczy usługi wymienione w art. 113 ust. 13 ustawy.

W analizowanej sprawie zatem wątpliwości Zainteresowanych odnoszą się do dwóch podatników podatku od towarów i usług, dokonujących odrębnej sprzedaży, tj. Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania oraz spółki cywilnej. Przy czym należy zauważyć, że utworzona spółka będzie odrębnym podatnikiem podatku VAT, niezależnie od podmiotowości wspólników. Skoro zatem Zainteresowany niebędący stroną postępowania, prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i nowopowstała spółka cywilna, w której ww. Zainteresowany będzie wspólnikiem, będą odrębnymi podatnikami podatku od towarów i usług, to należy odrębnie analizować zwolnienie od podatku VAT przewidziane w art. 113 ustawy zarówno dla Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania jak i dla spółki.

Mając zatem na uwadze przedstawione okoliczności sprawy oraz obowiązujący w tym zakresie stan prawny, należy stwierdzić, że nowoutworzona spółka cywilna dokonując sprzedaży detalicznej przez internet, będzie mogła korzystać ze zwolnienia od podatku przewidzianego w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy, pod warunkiem, że w ramach planowanej działalności nie będzie świadczyć usług ani dokonywać dostaw towarów wymienionych w art. 113 ust. 13 ustawy. Z kolei odnosząc się do sposobu ustalenia wartości sprzedaży celem korzystania przez Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania ze zwolnienia od podatku VAT, o którym mowa w art. 113 ustawy, należy wskazać, że wartości sprzedaży dokonywanej przez tego Zainteresowanego w ramach indywidualnej działalności gospodarczej nie należy sumować ze sprzedażą nowoutworzonej spółki cywilnej, bowiem – jak wyżej stwierdzono – Zainteresowany niebędący stroną postępowania oraz spółka będą odrębnymi podatnikami w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy.

Tym samym uznać należy, że wartość sprzedaży, o której mowa w art. 113 ust. 1 ustawy należy liczyć odrębnie dla Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą oraz nowoutworzonej spółki.

Zatem stanowisko Zainteresowanych w zakresie pytań oznaczonych we wniosku ORD-WS jako pytanie a) i b), uznaje się za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji indywidualnej.

Tut. Organ informuje, że wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanych. Inne kwestie przedstawione w opisie sprawy, które nie zostały objęte pytaniem, nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.

Zaznacza się także, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Zainteresowanych w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, wydana interpretacja traci swą aktualność.

Jednocześnie należy podkreślić, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu sprawy, co oznacza, że w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Końcowo wskazać należy, że niniejszą interpretacją załatwiono wniosek dotyczący zdarzenia przyszłego w zakresie podatku od towarów i usług. Natomiast odnośnie wniosku w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Zgodnie z art. 14na ustawy Ordynacja podatkowa, przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 ustawy Ordynacja podatkowa) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj