Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB3-1.4012.660.2017.1.WN
z 11 stycznia 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 11 października 2017 r. (data wpływu 13 października 2017 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym powstał wynikający z niej obowiązek podatkowy, tj. w marcu 2017 r., pod warunkiem, że Spółka uwzględniła kwotę podatku należnego z tytułu transakcji udokumentowanej Fakturą w deklaracji podatkowej za marzec 2017 r. – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 października 2017r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym powstał wynikający z niej obowiązek podatkowy, tj. w marcu 2017 r., pod warunkiem, że Spółka uwzględniła kwotę podatku należnego z tytułu transakcji udokumentowanej Fakturą w deklaracji podatkowej za marzec 2017 r.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca (dalej również „Spółka”) jest podatnikiem, o którym mowa w art. 15 ustawy VAT, zarejestrowanym jako podatnik VAT czynny. Przedmiotem prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawcy jest świadczenie usług budowlanych. Spółka rozlicza podatek od towarów i usług za okresy miesięczne.

W ramach wykonywania usług budowlanych i budowlano-montażowych na rzecz inwestorów, Wnioskodawca występuje w charakterze generalnego wykonawcy jako zleceniobiorca inwestora. Jednocześnie, w celu realizacji usług wykonywanych na rzecz inwestora, Spółka podzleca wykonanie części robót budowlanych innym podmiotom.

Taka sytuacja ma miejsce również w sprawie będącej przedmiotem niniejszego wniosku. W związku z tym, iż Spółka zobowiązała się do wykonania na rzecz danego inwestora określonych usług budowlano-montażowych, na podstawie umowy o wykonanie robót budowlanych z 18 lipca 2016 r. podzleciła ona wykonanie części ww. usług budowlano- montażowych podmiotowi trzeciemu, będącemu podatnikiem, o którym mowa w art. 15 ustawy VAT, zarejestrowanym jako podatnik VAT czynny („Zleceniobiorca”).

Na podstawie przedmiotowej umowy Zleceniobiorca wykonał na rzecz Spółki usługi budowlano-montażowe, wymienione w załączniku nr 14 do ustawy VAT („Usługi”). W związku z wykonaniem przedmiotowych Usług, w dniu 28 lutego 2017 r. Zleceniobiorca zgłosił je Spółce do odbioru (w związku z tym Spółka uznała, że w lutym 2017 r. nastąpiło ich wykonanie). Wykonanie przedmiotowych usług zostało udokumentowane fakturą wystawioną w dniu 7 marca 2017 r. (dalej: „Faktura”). Spółka otrzymała przedmiotową Fakturę w marcu 2017 r.

Usługi udokumentowane Fakturą nie podlegały odbiorom częściowym, trwały krócej niż rok i nie były przewidziane dla nich następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń dokonywane przed zakończeniem usługi. Zapłata za ww. Usługi nastąpiła po ich wykonaniu.

Nabyte przez Spółkę Usługi są wykorzystywane do celów prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem VAT (tj. świadczenia usług budowlanych na rzecz ww. inwestora).

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca jest uprawniony do odliczenia podatku naliczonego udokumentowanego Fakturą w rozliczeniu za miesiąc, w którym powstał wynikający z niej obowiązek podatkowy, tj. w marcu 2017 r., pod warunkiem, że Spółka uwzględniła kwotę podatku należnego z tytułu transakcji udokumentowanej Fakturą w deklaracji podatkowej za marzec 2017?

Stanowisko Wnioskodawcy:

W ocenie Spółki, jest ona uprawniona do odliczenia podatku naliczonego udokumentowanego Fakturą w rozliczeniu za miesiąc, w którym powstał wynikający z niej obowiązek podatkowy, tj. w marcu 2017 r., pod warunkiem, że Spółka uwzględniła kwotę podatku należnego z tytułu transakcji udokumentowanej Fakturą w deklaracji podatkowej za marzec 2017.


UZASADNIENIE


Stan Prawny


Jak stanowi art. 15 ust. 1 ustawy VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.


Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 8 ustawy VAT, podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające usługi wymienione w załączniku nr 14 do ustawy, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

i. usługodawcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, u którego sprzedaż nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9,

ii. usługobiorcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, zarejestrowany jako podatnik VAT czynny.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z kolei jak stanowi art. 86 ust. 10 ustawy VAT, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy. Kwotę podatku naliczonego stanowi kwota podatku należnego z tytułu świadczenia usług, dla którego zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 lub 8 podatnikiem jest ich nabywca (art. 86 ust. 2 pkt 4 lit. a ustawy VAT).

Jednocześnie, zgodnie z art. 86 ust. 10b pkt 3 ustawy VAT, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w przypadkach, o których mowa w ust. 2 pkt 4 lit. a, b i d - powstaje zgodnie z ust. 10, pod warunkiem że podatnik uwzględni kwotę podatku należnego z tytułu tych transakcji w deklaracji podatkowej, w której jest on obowiązany rozliczyć ten podatek, nie później niż w terminie 3 miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów lub usług powstał obowiązek podatkowy.

W przypadku uwzględnienia przez podatnika kwoty podatku należnego w deklaracji podatkowej, w której jest on obowiązany rozliczyć ten podatek, w terminie późniejszym niż określony w ust. 10b pkt 2 lit. b i pkt 3, podatnik może odpowiednio zwiększyć kwotę podatku naliczonego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w odniesieniu do którego nie upłynął jeszcze termin do złożenia deklaracji podatkowej (art. 86 ust. 10i ustawy VAT).

Moment powstania obowiązku podatkowego określa art. 19a ustawy VAT. Zgodnie z ust. 1 tego przepisu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 5 i 7-11, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. Jak stanowi natomiast art. 19 ust. 5 pkt 3 lit. a, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury w przypadkach, o których mowa w art. 106b ust. 1, z tytułu świadczenia usług budowlanych lub budowlano-montażowych.

Zgodnie natomiast z art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy VAT, podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem. Z kolei jak stanowi art. 106i ust. 1 ustawy VAT, fakturę wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę, z zastrzeżeniem ust. 2-8. Fakturę wystawia się nie później niż 30. dnia od dnia wykonania usług - w przypadku, o którym mowa w art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. a ustawy VAT (art. 106i ust. 3 pkt 1 ustawy VAT).

Moment powstania obowiązku podatkowego wynikającego z Faktury

Określenie prawidłowego okresu rozliczeniowego, w którym podatnik jest uprawniony do odliczenia VAT naliczonego jest uzależnione od okresu, w którym podatnik jest zobowiązany do wykazania VAT należnego.

W celu rozstrzygnięcia, w rozliczeniu, za który okres Spółka była uprawniona do uwzględnienia VAT naliczonego udokumentowanego Fakturą, należy więc w pierwszej kolejności ustalić, w rozliczeniu za który okres była ona zobowiązana do wykazania podatku VAT należnego.

Zgodnie z ustawą o VAT, w przypadku świadczenia usług na rzecz podatników podatku od towarów i usług, obowiązek podatkowy w VAT powstaje z momentem wystawienia faktury (w sytuacji, gdy przed wykonaniem usługi nie została dokonana jakakolwiek płatność na ich poczet).

Bez wpływu na powyższą konkluzję pozostaje zdaniem Spółki fakt, że w analizowanym stanie faktycznym, była ona zobowiązana do rozpoznania nabytych Usług (wymienionych w załączniku nr 14 do ustawy VAT) do celów VAT na zasadach odwrotnego obciążenia (tj. zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 8 ustawy VAT). Gdyby intencją ustawodawcy było wyłączenie zastosowania przepisu szczególnego do usług budowlanych i budowlano-montażowych, wymienionych w załączniku nr 14 do ustawy VAT, wyraźnie wskazałby to w dyspozycji przepisu, jak czyni to np. w stosunku do importu usług.

W analizowanym stanie faktycznym, Faktura została wystawiona z uwzględnieniem terminów wynikających z art. 106b ust. 1 pkt 1 oraz art. 106i ust. 3 pkt 1 ustawy VAT. Tym samym należy uznać, iż obowiązek podatkowy wynikający z Faktury powstał w dniu jej wystawienia, tj. 7 marca 2017 r.

Powyższa konkluzja znajduje potwierdzenie w najnowszych interpretacjach organów podatkowych dotyczących momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku usług budowlanych w stosunku do których podatnikiem podatku od towarów i usług jest ich nabywca:

i. Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 11 lipca 2017 r. (sygn. 0115-KDIT1-3.4012.361.2017.1.MZ): „W konsekwencji, należy stwierdzić, że moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu świadczonych przez podwykonawcę na rzecz Spółki usług budowlano-montażowych, w ramach obowiązku wynikającego z art. 17 ust. 1 pkt 8 ustawy, powstaje - wbrew stanowisku Spółki - stosownie do treści art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. a ustawy, z chwilą wystawienia faktury, a jeśli faktura nie zostanie wystawiona lub będzie wystawiona z opóźnieniem, obowiązek podatkowy powstaje 30 dnia licząc od dnia wykonania usług, mając na uwadze brzmienie art. 19a ust. 7 w zw. z art. 106i ust. 3 pkt 1 ustawy.”

ii. Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 14 lipca 2017 r. (sygn. 0112-KDIL1-3.4012.191.2017.1 „W związku z powyższym to, że świadczącym w przedmiotowej sprawie prace izolacyjne w ramach mechanizmu odwrotnego obciążenia jest podatnik rozliczający się metodą kasową, nie ma wpływu na moment powstania obowiązku podatkowego u Wnioskodawcy. Zatem obowiązek podatkowy dla Wnioskodawcy powstał z chwilą wystawienia faktury, tj. w lutym 2017 r. (...) Podsumowując w sytuacji, gdy na wystawionej fakturze poza adnotacją „odwrotne obciążenie” znajduje się również informacja „metoda kasowa”, obowiązek podatkowy dla Wnioskodawcy z tytułu nabycia prac izolacyjnych od podwykonawcy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. a ustawy, tj. z chwilą wystawienia faktury.

iii. Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 19 maja 2017 r. (sygn. 1061-IPTPP2.4512.74.2017.3.IR): „Obowiązek podatkowy w podatku VAT dla Spółki jako generalnego wykonawcy obowiązanego do rozliczenia podatku VAT z tytułu wykonanych przez podwykonawcę, będącego czynnym podatnikiem podatku VAT, robót budowlanych wymienionych w załączniku nr 14 do ustawy udokumentowanych fakturą z zastosowaniem mechanizmu odwrotnego obciążenia i wystawionej w terminie określonym w art. 106i ust. 3 ustawy, powstanie - stosownie do art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. a) ustawy - z chwilą wystawienia faktury obejmującej należność, którą usługodawca (w okolicznościach niniejszej sprawy - podwykonawca) otrzymał lub ma otrzymać od usługobiorcy (w okolicznościach niniejszej sprawy - Wnioskodawcy) z tytułu sprzedaży ww. usług.”

Moment powstania prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z Faktury przez Spółkę.

W przypadku usług budowlanych i budowlano-montażowych, wymienionych w załączniku nr 14 do ustawy VAT, objętych mechanizmem odwrotnego obciążenia, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych usług powstał obowiązek podatkowy. Warunkiem powstania prawa do odliczenia jest jednak uwzględnienie kwoty podatku należnego wynikającego z faktury dokumentującej wykonanie usług, w deklaracji podatkowej za okres, w którym podatnik jest obowiązany rozliczyć ten podatek, nie później niż w terminie 3 miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych usług powstał obowiązek podatkowy.

W przypadku, w którym kwota podatku należnego nie zostanie uwzględniona w deklaracji podatkowej w ww. terminach, prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej nabycie usług rozliczanych w ramach mechanizmu odwrotnego obciążenia powstaje w rozliczeniu za bieżący okres rozliczeniowy.

Powyższy pogląd jest aprobowany w interpretacjach organów podatkowych:

i. Zgodnie z interpretacją Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 15 maja 2017 r. (sygn. 2461-IBPP2.4512.190.2017.1.MS): „W przypadku pozostałych transakcji, w związku z którymi Wnioskodawca stanie się podatnikiem zobowiązanym do rozliczenia podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4, 5, 7 i 8 ustawy należy stwierdzić, że Wnioskodawca będzie mógł zrealizować prawo do odliczenia podatku VAT w deklaracji podatkowej, w której uwzględni kwotę podatku należnego w przypadku gdy podatek należny zostanie rozliczony w terminie 3 miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów i usług powstał obowiązek podatkowy. Jeżeli jednak Wnioskodawca wykaże podatek należny w terminie późniejszym niż wyżej wskazany, to odliczenie podatku VAT może nastąpić w deklaracji podatkowej składanej za okres rozliczeniowy, w odniesieniu do którego nie upłynął jeszcze termin do złożenia deklaracji podatkowej, na podstawie art. 86 ust. 10i ustawy.”)

ii. Tożsame stanowisko zostało zaprezentowane w interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 12 kwietnia 2017 r. (sygn. 1462-IPPP3.4512.39.2017.2.ISZ).

Powyższe stanowisko znajduje także potwierdzenie w uzasadnieniu do projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, na podstawie którego wprowadzono do ustawy VAT art. 86 ust. 10i: „Proponowane nowe brzmienie przepisu ust. 10b pkt 2 lit. b precyzuje, iż dla obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zgodnie z ust. 10, tj. w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych przez podatnika towarów powstał obowiązek podatkowy, podatnik powinien uwzględnić w rozliczeniu za ten okres również kwotę podatku należnego, jednak nie może to nastąpić później niż w terminie 3 miesięcy od upływu miesiąca, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia. Jeżeli zatem nastąpi to w terminie późniejszym niż określony w tym przepisie, to podatnik będzie mógł uwzględnić podatek naliczony w związku z tą transakcją w deklaracji podatkowej składanej „na bieżąco” (dodawany ust. 10i)”. 

Reasumując, w ocenie Spółki, jest ona uprawniona do odliczenia podatku naliczonego udokumentowanego Fakturą w rozliczeniu za miesiąc, w którym powstał wynikający z niej obowiązek podatkowy, tj. w marcu 2017 r., pod warunkiem że Spółka uwzględniła kwotę podatku należnego z tytułu transakcji udokumentowanej Fakturą w deklaracji podatkowej za marzec 2017.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 r., poz. 1221, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą lub ustawą o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Natomiast zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

  1. nabycia towarów i usług,
  2. dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Zgodnie z art. 86 ust. 10 ustawy o VAT, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy.

W myśl art. 86 ust. 10b pkt 1 ustawy – prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w przypadkach, o których mowa w ust. 2 pkt 1 oraz pkt 2 lit. a – powstaje nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny.

Według art. 15 ust. 1 ustawy – podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W świetle art. 17 ust. 1 pkt 8 ustawy – podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające usługi wymienione w załączniku nr 14 do ustawy, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  1. usługodawcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, u którego sprzedaż nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9,
  2. usługobiorcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, zarejestrowany jako podatnik VAT czynny.

Jednakże zgodnie z art. 17 ust. 1h ustawy – w przypadku usług wymienionych w poz. 2-48 załącznika nr 14 do ustawy przepis ust. 1 pkt 8 stosuje się, jeżeli usługodawca świadczy te usługi jako podwykonawca.

Na podstawie art. 17 ust. 2 ustawy – w przypadkach wymienionych w ust. 1 pkt 4, 5, 7 i 8, usługodawca lub dokonujący dostawy towarów nie rozlicza podatku należnego.

Ww. załącznik nr 14 do ustawy zawiera (w poz. 2-48) zamkniętą listę usług budowlanych identyfikowanych przy pomocy Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) podlegających mechanizmowi odwrotnego obciążenia w przypadku świadczenia tych usług przez podwykonawców.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy prawa, należy wskazać, że art. 17 ust. 1 pkt 8 ustawy wprowadza mechanizm polegający na przesunięciu obowiązku rozliczenia podatku VAT na podatnika, na rzecz którego świadczona jest usługa budowlana, wymieniona w załączniku nr 14 do ustawy w poz. 2-48, jeżeli usługodawcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, u którego sprzedaż nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9, natomiast usługobiorcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, zarejestrowany jako podatnik VAT czynny. Przy czym – zgodnie z art. 17 ust. 1h ustawy – mechanizm ten ma zastosowanie, jeżeli usługodawca świadczy te usługi jako podwykonawca.

Jednocześnie zauważyć należy, że przy każdej z usług wymienionych w poz. 2-48 załącznika nr 14 do ustawy, podano również symbol klasyfikacji statystycznej PKWiU, co wskazuje, że tylko konkretne usługi sklasyfikowane pod danym symbolem, wymagają rozliczania podatku na zasadzie odwróconego obciążenia.

W świetle powyższego nabywca usług budowlanych wymienionych w poz. 2-48 załącznika nr 14 do ustawy, świadczonych przez podwykonawcę, staje się odpowiedzialny za rozliczenia podatku VAT od tych usług.

Według art. 19a ust. 1 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 5 i 7-11, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Natomiast z tytułu świadczenia usług budowlanych lub budowlano-montażowych – w myśl art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. a ustawy – obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury w przypadkach, o których mowa w art. 106b ust. 1.

W przypadkach, o których mowa w ust. 5 pkt 3 i 4, gdy podatnik nie wystawił faktury lub wystawił ją z opóźnieniem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminów wystawienia faktury określonych w art. 106i ust. 3 i 4, a w przypadku gdy nie określono takiego terminu - z chwilą upływu terminu płatności (ust. 7 ww. artykułu).

Zgodnie z art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy, podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem,

Stosownie do art. 106i ust. 3 pkt 1 ustawy, w przypadku, o którym mowa w art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. a), fakturę wystawia się nie później niż 30. dnia od dnia wykonania usług.

Stosownie do cytowanych powyżej przepisów prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany, czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Co do zasady, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w ww. przypadkach powstaje, zgodnie z art. 86 ust. 10 ustawy, w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca jest podatnikiem, o którym mowa w art. 15 ustawy VAT, zarejestrowanym jako podatnik VAT czynny. Przedmiotem prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawcy jest świadczenie usług budowlanych. Spółka rozlicza podatek od towarów i usług za okresy miesięczne.

W ramach wykonywania usług budowlanych i budowlano-montażowych na rzecz inwestorów, Wnioskodawca występuje w charakterze generalnego wykonawcy jako zleceniobiorca inwestora. Jednocześnie, w celu realizacji usług wykonywanych na rzecz inwestora, Spółka podzleca wykonanie części robót budowlanych innym podmiotom.

Taka sytuacja ma miejsce również w sprawie będącej przedmiotem niniejszego wniosku. W związku z tym, iż Spółka zobowiązała się do wykonania na rzecz danego inwestora określonych usług budowlano-montażowych, na podstawie umowy o wykonanie robót budowlanych z 18 lipca 2016 r. podzleciła ona wykonanie części ww. usług budowlano- montażowych podmiotowi trzeciemu, będącemu podatnikiem, o którym mowa w art. 15 ustawy VAT, zarejestrowanym jako podatnik VAT czynny.

Na podstawie przedmiotowej umowy Zleceniobiorca wykonał na rzecz Spółki usługi budowlano-montażowe, wymienione w załączniku nr 14 do ustawy VAT. W związku z wykonaniem przedmiotowych Usług, w dniu 28 lutego 2017 r. Zleceniobiorca zgłosił je Spółce do odbioru (w związku z tym Spółka uznała, że w lutym 2017 r. nastąpiło ich wykonanie). Wykonanie przedmiotowych usług zostało udokumentowane fakturą wystawioną w dniu 7 marca 2017 r. Spółka otrzymała przedmiotową Fakturę w marcu 2017 r.

Usługi udokumentowane Fakturą nie podlegały odbiorom częściowym, trwały krócej niż rok i nie były przewidziane dla nich następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń dokonywane przed zakończeniem usługi. Zapłata za ww. Usługi nastąpiła po ich wykonaniu.

Nabyte przez Spółkę Usługi są wykorzystywane do celów prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem VAT (tj. świadczenia usług budowlanych na rzecz ww. inwestora).

Spółka powzięła wątpliwość czy jest uprawniona do odliczenia podatku naliczonego udokumentowanego Fakturą w rozliczeniu za miesiąc, w którym powstał wynikający z niej obowiązek podatkowy, tj. w marcu 2017 r., pod warunkiem, że Spółka uwzględniła kwotę podatku należnego z tytułu transakcji udokumentowanej Fakturą w deklaracji podatkowej za marzec 2017 r.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 4 lit. a ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi kwota podatku należnego z tytułu świadczenia usług, dla którego zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 lub 8 podatnikiem jest ich usługobiorca.

Jednocześnie należy wskazać, że w przypadku usług objętych mechanizmem odwrotnego obciążenia, ich nabywca ma obowiązek rozliczyć podatek należny.

Jak wynika z treści cytowanych wyżej przepisów, w przypadku transakcji, w związku z którymi nabywca staje się podatnikiem zobowiązanym do rozliczenia podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 8 ustawy, będzie on mógł zrealizować prawo do odliczenia podatku VAT w deklaracji podatkowej, w której uwzględni kwotę podatku należnego w przypadku gdy podatek należny zostanie rozliczony w terminie 3 miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych usług powstał obowiązek podatkowy. Jeżeli jednak podatnik wykaże podatek należny w terminie późniejszym niż wyżej wskazany, to odliczenie podatku VAT może nastąpić w deklaracji podatkowej składanej za okres rozliczeniowy, w odniesieniu do którego nie upłynął jeszcze termin do złożenia deklaracji podatkowej, na podstawie art. 86 ust. 10i ustawy.

Mając na uwadze przywołane powyżej przepisy oraz przedstawione we wniosku okoliczności faktyczne, należy stwierdzić, że w sytuacji gdy w sprawie znajdzie zastosowanie mechanizm odwrotnego obciążenia, w konsekwencji czego Wnioskodawca byłby zobowiązany do rozliczenia podatku od towarów i usług z tytułu wykonania prac przez podwykonawcę, a faktura wystawiona przez podwykonawcę na rzecz Wnioskodawcy będzie dokumentować świadczenie usług budowlano-montażowych wymienionych w załączniku nr 14 do ustawy i nie będzie zawierać danych dotyczących stawki podatku, sumy wartości sprzedaży netto oraz kwoty podatku od sumy wartości sprzedaży netto, natomiast ww. faktura będzie zawierać wyrazy „odwrotne obciążenie”, to wówczas Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego ze złożonej deklaracji podatkowej, a nie z faktury wystawionej przez podwykonawcę. Określony przez Wnioskodawcę, jako nabywcę usług objętych mechanizmem odwrotnego obciążenia, podatek należny stanowić będzie podatek naliczony, który podlega odliczeniu, bowiem jak wynika z opisu sprawy, nabyte usługi będą wykorzystane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Podsumowując, na gruncie przedstawionych okoliczności sprawy, w przypadku transakcji, w związku z którą Wnioskodawca stał się podatnikiem zobowiązanym do rozliczenia podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 8 ustawy, Wnioskodawca jest uprawniony do odliczenia podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym powstał wynikający z niej obowiązek podatkowy, tj. w marcu 2017 r., pod warunkiem, że Spółka uwzględniła kwotę podatku należnego z tytułu tej transakcji w deklaracji podatkowej za marzec 2017 r.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Niniejsza interpretacja skierowana jest wyłącznie do Wnioskodawcy i rozstrzyga ściśle w zakresie sformułowanego pytania, stąd wszelkie inne kwestie poruszone we wniosku (w szczególności zasadność zastosowania w sprawie opodatkowanie usług metodą odwrotnego obciążenia) nie były przedmiotem rozstrzygnięcia.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2017 r., poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj