Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0115-KDIT1-2.4012.535.2017.1.AP
z 24 października 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 1 sierpnia 2017 r. (data wpływu 10 sierpnia 2017 r.), uzupełnionym w dniach 20 września i 23 października 2017 r. (data wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży gruntu niezabudowanego i prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu tej sprzedaży – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 10 sierpnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek uzupełniony dnia 20 września 23 października 2017 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży gruntu niezabudowanego i prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu tej sprzedaży.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


W dniu 20 lipca 2017 r. przed Ł. C. - Notariuszem Wnioskodawca zawarł z K. i E. małżonkami N. przedwstępną umowę sprzedaży, której przedmiotem jest nabycie nieruchomości położonej w T. przy ul. C., oznaczonej jako działki nr … oraz nr…, a objętej księgą wieczystą KW nr…. Zaznaczyć należy, iż nieruchomość jest oznaczona w ewidencji gruntów oraz w księdze wieczystej jako niezabudowana, przy czym jest ona ogrodzona, a na nieruchomości znajduje się przyłącze elektroenergetyczne 15,0 kW. w dziale I - O ww. księgi wieczystej nieruchomość oznaczona jest symbolem ..- zurbanizowane tereny niezabudowane, zaś w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, dla obszaru położonego pomiędzy linią kolejową do L., S.T. i wschodnią częścią terenu zakładu w T. przyjętym uchwałą Nr …Rady Miasta z dnia 25 lipca 2013 r. ww. działki nr …oraz nr …znajdują się w granicach terenów oznaczonych na mapie planu symbolem „X” o przeznaczeniu podstawowym - usługi komercyjne, i przeznaczeniu dopuszczalnym - obiekty i urządzenia infrastruktury technicznej, drogi wewnętrzne i parkingi. Wnioskodawca, K. N. oraz E. N. posiadają status podatnika VAT czynnego. Zaznaczyć należy, iż K. i E. małżonkowie N. przedmiotową nieruchomość nabyli od osób fizycznych na podstawie umowy sprzedaży z dnia 28 listopada 2006 r., a transakcja ta nie była objęta podatkiem od towarów i usług. W chwili nabycia przedmiotowej nieruchomości, jak również obecnie pozostają w związku małżeńskim, w którym obowiązuje ustrój wspólności ustawowej, w związku z czym powyższa nieruchomość stanowi ich majątek wspólny. Nieruchomość, o której wyżej mowa, nie figuruje w ewidencji środków trwałych ani E.N., ani K. N., przy czym jest ona obecnie przedmiotem umowy najmu, której współwłaściciele są stronami, a celem rozliczenia się z najemcą wystawiają faktury VAT i odprowadzają należny podatek od towarów i usług. Strony ustaliły, iż przyrzeczona umowa sprzedaży zostanie zawarta w terminie do dnia 31 grudnia 2017 r., jednakże nie później niż w ciągu dwóch tygodni od dnia otrzymania interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w zakresie możliwości opodatkowania sprzedaży nieruchomości podatkiem od towarów i usług. Wnioskodawca zamierza wykorzystywać ww. nieruchomość na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Wnioskodawca będzie wykorzystywać nieruchomość położoną w T., oznaczoną jako działki nr .. oraz nr …, a objętą księgą wieczystą KW nr…, wyłącznie do sprzedaży opodatkowanej podatkiem od towarów i usług, gdyż co do zasady spółka prowadzi działalność w zakresie przewozów towarów w kraju i zagranicą oraz działalność spedycyjną, które nie podlegają zwolnieniom przedmiotowym od ww. podatku.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


  1. Czy w przedstawionym stanie faktycznym, stosownie do przepisu art. 5 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, sprzedaż nieruchomości podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
  2. Czy Wnioskodawca uprawniony będzie do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur wystawionych przez sprzedawców, a obejmujących po połowie należnej ceny powiększonej o podatek od towarów i usług, a to stosownie do dyspozycji przepisu art. 86 ust. 1 w związku z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług?


Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży ww. nieruchomości, każdy z nich z osobna będzie podatnikiem podatku od towarów i usług, gdyż przedmiotem sprzedaży jest nieruchomość niezabudowana, do której dostawy nie ma zastosowania zwolnienie przedmiotowe, o którym mowa w przepisie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Uznać bowiem należy, że skoro małżonkowie dokonując nabycia nieruchomości do majątku wspólnego zadecydowali, że wynajem opisanej wyżej nieruchomości będzie dokonywany przez obu współwłaścicieli, a czynności takie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, to zdaniem Wnioskodawcy powiązane są one z działalnością gospodarczą przez niech prowadzoną i to niezależnie od tego, czy nieruchomość figuruje w ewidencji środków trwałych jej współwłaścicieli. Niezależnie bowiem od stosunków majątkowych istniejących pomiędzy małżonkami (ustawowa wspólność majątkowa czy też rozdzielność majątkowa) na gruncie przepisów ustawy o VAT małżonkowie są odrębnymi podatnikami, których działalność podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Zaprezentowane wyżej stanowisko potwierdzają Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji z 29 lipca 2011 r. (sygn. akt ITPP1/443-648/11/KM), oraz Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, interpretacji z dnia 18 września 2013 r. (sygn. akt IPTPP4/443-415/13-6/UNR). Zdaniem Wnioskodawcy, dokonując sprzedaży nieruchomości jej współwłaściciele zobowiązani będą do wystawienia stosownych faktur VAT, w których każdy z nich dokona rozliczenia dostawy towaru w rozumieniu przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, przy czym w przypadku każdego ze współwłaścicieli, podstawą opodatkowania będzie połowa ustalonej ceny z tytułu sprzedaży nieruchomości. Z kolei Wnioskodawca w oparciu o powyższe faktury VAT dokona obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z nich wynikający, a to stosownie do dyspozycji przepisu art. 86 ust. 1 w związku z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


W myśl regulacji zawartej w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 r., poz. 1221 z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą”, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Pod pojęciem towaru – w myśl art. 2 pkt 6 ustawy – rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Stawka podatku – zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy – wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednakże w myśl art. 146a pkt 1 tej ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2018 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi, bądź zwolnienie od podatku.

Według art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane.

Przez tereny budowlane – na podstawie art. 2 pkt 33 ustawy – rozumie się grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu – zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

W myśl tego przepisu, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.


Stosownie do treści art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:


  1. nabycia towarów i usług,
  2. dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.


Z przepisów tych wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, m.in. tego, że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 cyt. ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony.

I tak zgodnie z art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Oznacza to, że podatnik nie może skorzystać z prawa do odliczenia w odniesieniu do podatku, który jest należny wyłącznie z tego względu, że został wykazany na fakturze w sytuacji, gdy transakcja nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Analiza przedstawionego zaistniałego zdarzenia przyszłego oraz treści przywołanych przepisów prawa prowadzi do stwierdzenia, że planowana sprzedaż gruntu niezabudowanego (działki nr … oraz działki nr…), o którym mowa we wniosku będzie opodatkowana, zgodnie z art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a pkt 1 ustawy, 23% stawką podatku od towarów i usług. Skoro – jak wynika z treści wniosku – ww. grunt został objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego o przeznaczeniu podstawowym – usługi komercyjne, i przeznaczeniu dopuszczalnym – obiekty i urządzenia infrastruktury technicznej, drogi wewnętrzne i parkingi to jest on terenem budowlanym w rozumieniu art. 2 pkt 33 ustawy o podatku od towarów i usług, zatem planowana sprzedaż tego gruntu nie będzie zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy. Natomiast skoro ww. grunt będący przedmiotem transakcji będzie wykorzystywany przez Wnioskodawcę do wykonywania czynności opodatkowanych to Wnioskodawca będzie miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z planowanym nabyciem przedmiotowego gruntu od Sprzedających.

Tym samym stanowisko uznano za prawidłowe.

Końcowo należy wskazać, iż niniejsza interpretacja nie ma mocy wiążącej dla Zbywców nieruchomości, który chcąc uzyskać interpretację indywidualną winni wystąpić z odrębnym wnioskiem o jej udzielenie. W konsekwencji regulacje zawarte w art. 14k-14n ustawy Ordynacja podatkowa nie będą miały zastosowania dla Zbywców nieruchomości.


Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:


  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2017 r., poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).


Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj