Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB1-1.4011.137.2017.2.NL
z 25 października 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 201 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 18 sierpnia 2017 r. (data wpływu 23 sierpnia 2017 r.), uzupełnionym 9 października 2017 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie określenia czy nabycie w drodze darowizny zorganizowanej części przedsiębiorstwa spowoduje powstanie po stronie Wnioskodawcy przychodu podatkowego – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 sierpnia 2017 r. do Organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie określenia czy nabycie w drodze darowizny zorganizowanej części przedsiębiorstwa spowoduje powstanie po stronie Wnioskodawcy przychodu podatkowego. Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 2 października 2017 r., Znak: 0111-KDIB3-3.4012.93.2017.1.MAZ, 0111-KDIB4.4015.120.2017.1.BJ, 0111-KDIB1-1.4011.137. 2017.1.NL, 0111-KDIB1-1.4011.138. 2017.1.NL wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło 9 października 2017 r.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca wraz z siostrą, zamierzają utworzyć spółkę cywilną oraz zarejestrować ją jako czynnego podatnika podatku od towarów i usług.

Ojciec Wnioskodawcy (oraz jego siostry) prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i ma zamiar w formie aktu notarialnego darować dzieciom zorganizowaną część swojego przedsiębiorstwa. Darowizna będzie przekazana do majątku objętego spółką cywilną zawiązaną wcześniej przez Wnioskodawcę i jego siostrę. Wspólnicy uzyskają tytuł współwłasności względem darowanej zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Darczyńca również jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Na zorganizowaną część przedsiębiorstwa składają się m.in.: nieruchomości, budynki, budowle, maszyny i urządzenia, urządzenia techniczne, pojazdy samochodowe i wyposażenie.

Składniki wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa pozostają ze sobą we wzajemnych relacjach w ten sposób, że można mówić o nich jako o zespole, a nie zbiorze pewnych elementów. W darowanej zorganizowanej części przedsiębiorstwa zachowane zostaną funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami, tak żeby przekazana masa mogła posłużyć kontynuowaniu działalności gospodarczej.

Przed dokonaniem darowizny darczyńca zamierza ustalić wartość rynkową zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W uzupełnieniu wniosku ujętym w piśmie z 9 października 2017 r. Wnioskodawca wskazał m.in. że zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa jest obiekt w którym odbywa się proces produkcji (wraz z maszynami, materiałami i wszystkimi urządzeniami potrzebnymi do kontynuowania produkcji).

Przedsiębiorstwo darczyńcy nie posiada składników w postaci praw autorskich i pokrewnych, praw do projektów wynalazczych, praw do znaku towarowego, praw do wzorów zdobniczych oraz wierzytelności wynikających z tych praw, zatem nie będą one przedmiotem darowizny.

Ponadto, jak wskazano powyżej, przedsiębiorstwo darczyńcy nie posiada składników w postaci praw autorskich i pokrewnych, praw ochronnych do Znaku Towarowego lub innych praw wynikających z ustawy Prawo własności przemysłowej, zatem nie będą one przedmiotem darowizny.

Ojciec Wnioskodawcy (i jego siostry) z uwagi na wiek chce wycofać się z prowadzenia działalności w zakresie produkcji - celem darowizny jest kontynuowanie działalności w tym zakresie przez Wnioskodawcę i jego siostrę będących wspólnikami spółki cywilnej.

Pozostałe obiekty należące do przedsiębiorstwa darczyńcy znajdujące się pod innymi adresami i są obecnie wynajmowane a ojciec Wnioskodawcy (i jego siostry) będzie prowadził jedynie działalność w zakresie najmu.

W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie:

Czy ww. darowizna będzie na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wyłączona ze stosowania przepisów tej ustawy?

(pytanie oznaczone we wniosku Nr 3)

Zdaniem Wnioskodawcy, przedmiotowa darowizna nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.

Powyższe oznacza, iż przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stosuje się do przychodów podlegających opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn. Ustawodawca wyłączył bowiem stosowanie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w stosunku do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn. Przepis art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn stanowi, iż podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem darowizny, polecenia darczyńcy.

Przy czym pojęcie darowizny nie zostało zdefiniowane ani w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, ani w ustawie o podatku od spadków i darowizn.

Stosownie do przepisu art. 888 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

Darowizna prowadzi do powiększenia majątku obdarowanego kosztem majątku darczyńcy. Może ona polegać zarówno na przesunięciu do majątku obdarowanego określonych przedmiotów majątkowych, jak i na innych formach dyspozycji majątkowych darczyńcy prowadzących do zmniejszenia jego majątku, a po stronie majątku obdarowanego - do zwiększenia aktywów lub zmniejszenia pasywów.

W świetle wskazanych wyżej przepisów, mając na uwadze okoliczności faktyczne należy stwierdzić, iż przedmiotowa darowizna nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5a pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 2032), ilekroć w ustawie jest mowa o zorganizowanej części przedsiębiorstwa - oznacza to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa podlega zasadzie swobody umów, może więc nastąpić na podstawie każdej czynności rozporządzającej, w tym na podstawie umowy sprzedaży, zamiany, czy darowizny.

Jednocześnie, ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje pojęcia „darowizna”; należy zatem w tym zakresie odwołać się do odpowiednich przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny. Zgodnie z art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego, przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Celem darowizny jest dokonanie nieodpłatnego przysporzenia na rzecz obdarowanego kosztem majątku darczyńcy. Może ona polegać zarówno na przesunięciu do majątku obdarowanego określonych przedmiotów majątkowych, jak i na innych formach dyspozycji majątkowych darczyńcy prowadzących do zmniejszenia jego majątku, a po stronie majątku obdarowanego – do zwiększenia aktywów lub zmniejszenia pasywów.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.

W myśl art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 833 ze zm.), podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, m.in. tytułem darowizny. Wyłączenia z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn zostały określone w art. 3 ustawy regulującej ten podatek. W myśl art. 3 pkt 2 ww. ustawy, podatkowi nie podlega nabycie w drodze spadku, zapisu windykacyjnego lub darowizny praw autorskich i praw pokrewnych, praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych oraz wierzytelności wynikających z nabycia tych praw.

Powyższe oznacza, że jeśli przedmiotem darowizny są składniki majątku wskazane w powyższym przepisie, które na mocy ustawy nie podlegają przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn to nie stosuje się do nich wyłączenia, określonego w art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z powyższych przepisów wynika zatem, że każda darowizna (w której obdarowanym jest osoba fizyczna), której przedmiotem nie są składniki wyłączone z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn, a zatem również darowizna składników materialnych stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa, dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej co do zasady podlega przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn, co wyklucza możliwość jej opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca wraz z siostrą, zamierzają utworzyć spółkę cywilną oraz zarejestrować ją jako czynnego podatnika podatku od towarów i usług. Ojciec Wnioskodawcy (oraz jego siostry) prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i ma zamiar w formie aktu notarialnego darować dzieciom zorganizowaną część swojego przedsiębiorstwa. Darowizna będzie przekazana do majątku objętego spółką cywilną zawiązaną wcześniej przez Wnioskodawcę i jego siostrę. Wspólnicy uzyskają tytuł współwłasności względem darowanej zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Darczyńca również jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Na zorganizowaną część przedsiębiorstwa składają się m.in.: nieruchomości, budynki, budowle, maszyny i urządzenia, urządzenia techniczne, pojazdy samochodowe i wyposażenie. Składniki wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa pozostają ze sobą we wzajemnych relacjach w ten sposób, że można mówić o nich jako o zespole, a nie zbiorze pewnych elementów. W darowanej zorganizowanej części przedsiębiorstwa zachowane zostaną funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami, tak żeby przekazana masa mogła posłużyć kontynuowaniu działalności gospodarczej. Przed dokonaniem darowizny darczyńca zamierza ustalić wartość rynkową zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W uzupełnieniu wniosku ujętym w piśmie z 9 października 2017 r. Wnioskodawca wskazał m.in. że zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa jest obiekt w którym odbywa się proces produkcji (wraz z maszynami, materiałami i wszystkimi urządzeniami potrzebnymi do kontynuowania produkcji). Przedsiębiorstwo darczyńcy nie posiada składników w postaci praw autorskich i pokrewnych, praw do projektów wynalazczych, praw do znaku towarowego, praw do wzorów zdobniczych oraz wierzytelności wynikających z tych praw, zatem nie będą one przedmiotem darowizny. Ponadto, przedsiębiorstwo darczyńcy nie posiada innych praw wynikających z ustawy Prawo własności przemysłowej, zatem nie będą one przedmiotem darowizny. Ojciec Wnioskodawcy (i jego siostry) z uwagi na wiek chce wycofać się z prowadzenia działalności w zakresie produkcji - celem darowizny jest kontynuowanie działalności w tym zakresie przez Wnioskodawcę i jego siostrę będących wspólnikami spółki cywilnej. Pozostałe obiekty należące do przedsiębiorstwa darczyńcy znajdujące się pod innymi adresami i są obecnie wynajmowane a ojciec Wnioskodawcy i jego siostry będzie prowadził jedynie działalność w zakresie najmu.

W związku z powyższym, otrzymanie przez Wnioskodawcę składników majątku wchodzących w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa podlegających przepisom ustawy od spadków i darowizn, zgodnie z treścią cyt. art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wyklucza możliwość zastosowania do tej czynności prawnej przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym możliwość powstania z tego tytułu przychodu podatkowego.

Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, że darowizna składników majątku wchodzących w skład wskazanej we wniosku zorganizowanej części przedsiębiorstwa na rzecz Wnioskodawcy nie spowoduje u niego powstania (uzyskania) przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy uznano za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (zdarzeniem przyszłym) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy oraz zmiany stanu prawnego, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Nadmienić należy, że w pozostałym zakresie objętym wnioskiem, wydane zostały odrębne rozstrzygnięcia.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub przewlekłe prowadzenie postępowania (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj