Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0112-KDIL2-1.4012.417.2017.2.AS
z 8 listopada 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 7 września 2017 r. (data wpływu 11 września 2017 r.), uzupełnionym pismem z dnia 23 października 2017 r. (data wpływu 25 października 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania transakcji zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa za niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 września 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania transakcji zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa za niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Wniosek został uzupełniony pismem w dniu 25 października 2017 r. o doprecyzowanie opisu sprawy.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Podatnik, prowadzi działalność gospodarczą pod firmą: „A”, w ramach której prowadzi działalność polegającą na:

  1. prowadzeniu obiektu pałacowo-hotelowego, organizacji imprez, konferencji, wesel, wycieczek z zagranicy;
  2. wynajmie nieruchomości;
  3. wynajmie autokarów, przewozach, organizacji wycieczek autokarowych;
  4. sprzedaży autokarów oraz pośrednictwie sprzedaży nowych autokarów.

Podatnik, zamierza zbyć zorganizowaną część przedsiębiorstwa w ramach prowadzonej przez niego działalności pod firmą „A”.

Zorganizowana część przedsiębiorstwa obejmować ma: nieruchomości gruntowe zabudowane i niezabudowane.

Zabudowania stanowią obiekt pałacowo-hotelowy (dwa budynki) wraz z wyposażeniem. Obiekt pałacowo-hotelowy obejmuje 75 pokoi z wyposażeniem (meble, łóżka, materace, kołdry, poduszki, pościel, telewizory, biurka, szafy, wyposażenie łazienek), pralnię z maglami, sprzętem pralniczym i suszarkami, kręgielnię, saunę parową i suchą, kotłownię, sale balowe i konferencyjne wraz z krzesłami, stołami, rzutnikami i nagłośnieniem, dwa bary wraz z wyposażeniem (ekspresy, lodówki, kostkarki, armatura do piwa, szkło, monitory i komputery wraz z oprogramowaniem sprzedażowym), dwie kuchnie wraz z wyposażeniem (lodówki, zamrażarki, chłodnie, piec konwekcyjny, krajalnica, obierak do ziemniaków, roboty kuchenne, garnki, patelnie, zastawa stołowa, sztućce), recepcję wraz z wyposażeniem (komputery, drukarki, skanery, oprogramowanie hotelowe i księgowe), wyposażenie techniczne pałacu (kosiarki, samochód, narzędzia, tj. młotki, piły, dmuchawy).

Ze zbywaną zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa zbywane są umowy dotyczące dostawy wody, odprowadzania ścieków, wywozu odpadów komunalnych, konserwacji dźwigu towarowego, konserwacji dźwigu osobowego, wynagrodzenia autorskiego, opłata rtv, usług dezynsekcji i deratyzacji, usług pralniczych, telefonów stacjonarnych, energii elektrycznej, a także umowy z dostawcami towarów handlowych (m.in. (…)).

Sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa obejmował będzie także przejęcie ok. 10 pracowników zatrudnionych w obiekcie pałacowo-hotelowym.

Sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa obejmować także będzie zbycie zobowiązań związanych z prowadzeniem kompleksu pałacowo-hotelowego.

Pozostała część działalności, która nie będzie zbyta jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, to działalność podatnika polegająca na handlu i pośrednictwie w sprzedaży nowych autokarów, przewozach i organizacji wycieczek autokarowych. W ramach zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie dochodzi do zbycia nazwy firmy: „A”, ani do przejęcia pozostałych trzech pracowników.

Z uzupełnienia z dnia 23 października 2017 r. do wniosku wynika, że:

  1. Zespół składników majątkowych, który ma być zbyty (sprzedany), jest wyodrębniony w przedsiębiorstwie:
    • na płaszczyźnie organizacyjnej – stanowi wyodrębniony zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, które zarazem mogłyby stanowić niezależne przedsiębiorstwo realizujące te zadania – do sprzedaży przeznaczone są nieruchomości gruntowe niezabudowane i zabudowane obiektem pałacowo-hotelowym wraz z całym wyposażeniem niezbędnym do prowadzenia tego obiektu (szczegółowo opisanym we wniosku), a także związane z prowadzeniem tego obiektu umowy o dostawę wody, odprowadzanie ścieków, wywozu odpadów i inne (również szczegółowo wskazane w treści wniosku); ze sprzedażą związane będzie również przejęcie przez nowego właściciela pracowników zatrudnionych w obiekcie pałacowo-hotelowym; wszystkie wskazane powyżej składniki materialne i niematerialne przeznaczone są wyłącznie do realizacji zadań gospodarczych przeznaczonych do prowadzenia obiektu pałacowo-hotelowego i jako wyodrębniony zespół składników, mogą stanowić niezależne przedsiębiorstwo realizujące wskazane powyżej zadania;
    • na płaszczyźnie finansowej – posiada samodzielność finansową pozwalającą na autonomiczne funkcjonowanie w obrocie gospodarczym; na podstawie prowadzonej przez Wnioskodawcę ewidencji księgowej możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do powyżej opisanej wyodrębnionej działalności, przez co możliwe jest określenie wyniku finansowego;
    • na płaszczyźnie funkcjonalnej – stanowi potencjalne, niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadanie gospodarcze polegające na prowadzeniu obiektu pałacowo-hotelowego (m.in. usługi hotelarskie, gastronomia, organizacja imprez).
  2. Wydzielenie części przedsiębiorstwa przeznaczonej do zbycia (sprzedaży), będzie się wiązało z nadaniem tej jednostce autonomii (samodzielności) w podejmowaniu decyzji dotyczących wyodrębnionej części przedsiębiorstwa – po wyodrębnieniu wskazanej części przedsiębiorstwa będzie ona mogła samodzielnie podejmować decyzje dotyczące jej funkcjonowania i prowadzonej przez nią działalności.
  3. Przedmiotem zbycia (sprzedaży) będą wszystkie składniki majątku (materialne i niematerialne) związane z wyodrębnioną częścią przedsiębiorstwa, w tym wszystkie zobowiązania związane z dotychczas prowadzoną działalnością dotyczącą tej części przedsiębiorstwa (obiektu pałacowo-hotelowego), w całości.
  4. Przypisany do wyodrębnionej części przedsiębiorstwa zespół składników majątkowych jest wystarczający do samodzielnego wykonywania zadań polegających na prowadzeniu obiektu pałacowo-hotelowego, a prowadzenie tej działalności przez wyodrębnioną część przedsiębiorstwa nie będzie wymagać udziału pozostałych struktur działalności Wnioskodawcy.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym planowana transakcja zbycia opisanego we wniosku przedmiotu sprzedaży nie będzie podlegała podatkowi od towarów i usług, ze względu na to, że opisany we wniosku przedmiot sprzedaży, to zorganizowana część przedsiębiorstwa rozumiana jako organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania?

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 2 pkt 27e ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, zorganizowana część przedsiębiorstwa to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Zgodnie z art. 6 pkt 1 ww. ustawy, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Zdaniem podatnika, opisany przedmiot sprzedaży jest zespołem składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do realizacji określonego zadania gospodarczego, jakim jest prowadzenie kompleksu pałacowo-hotelowego i może stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące to zadanie, stąd planowana transakcja zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa szczegółowo opisanej we wniosku, nie będzie podlegała podatkowi od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 r., poz. 1221, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Przepis art. 2 pkt 6 ustawy stanowi, że przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Przepisy art. 6 wskazują na wyłączenia określonych czynności spod zakresu przepisów ustawy. Są tutaj wskazane te czynności, które co do zasady należą do grupy czynności podlegających opodatkowaniu, mieszczące się w zakresie odpłatnej dostawy towarów, czy też odpłatnego świadczenia usług. Z uwagi jednakże na stosowne wyłączenie, czynności te nie podlegają opodatkowaniu.

W świetle art. 6 pkt 1 ustawy, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Przy czym należy zaznaczyć, że użyte w cyt. przepisie sformułowanie „transakcje zbycia” należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu „dostawy towarów” w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. „zbycie” obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, np.: sprzedaż, zamianę, darowiznę, nieodpłatne przekazanie, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu.

Ze względu na szczególny charakter przepisu art. 6 pkt 1 ustawy, winien on być interpretowany ściśle, co oznacza, że ma on zastosowanie wyłącznie w przypadku zbycia (a zatem wszelkich czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel) przedsiębiorstwa lub zorganizowanej jego części, zdefiniowanej w art. 2 pkt 27e ustawy.

Należy zauważyć, że powyższa regulacja stanowi implementację art. 19 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L z 11.12.2006 r., Nr 347, str. 1, z późn. zm.), zwanej dalej Dyrektywą 2006/112/WE Rady.

W świetle art. 19 Dyrektywy 2006/112/WE Rady, w przypadku przekazania, odpłatnie lub nieodpłatnie lub jako aportu do spółki całości lub części majątku, państwa członkowskie mogą uznać, że dostawa towarów nie miała miejsca, i że w takim przypadku osoba, której przekazano towary, będzie traktowana jako następca prawny przekazującego. W przypadkach, gdy odbiorca nie podlega w pełni opodatkowaniu, państwa członkowskie mogą przedsięwziąć środki niezbędne w celu uniknięcia zakłóceń konkurencji. Mogą także przyjąć wszelkie niezbędne środki, aby zapobiec uchylaniu się od opodatkowania lub unikaniu opodatkowania poprzez wykorzystanie przepisów niniejszego artykułu.

Wobec tego, w niniejszej sprawie kwestią wymagającą interpretacji, jest ustalenie istnienia lub nieistnienia podstaw do zastosowania przepisu art. 6 pkt 1 ustawy.

Zaznaczyć należy, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie zawierają definicji „przedsiębiorstwa”. Zatem dla potrzeb przepisów ustaw podatkowych należy posłużyć się definicją sformułowaną w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks Cywilny (Dz. U. z 2017 r., poz. 459, z późn. zm.).

Zgodnie z art. 551 Kodeksu cywilnego, przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Zatem składniki materialne i niematerialne, wchodzące w skład przedsiębiorstwa, powinny pozostawać ze sobą we wzajemnych relacjach w ten sposób, że można mówić o nich jako o zespole, a nie zbiorze pewnych elementów. Istotne jest, aby w zbywanym przedsiębiorstwie zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami tak, żeby przekazana masa mogła posłużyć kontynuowaniu określonej działalności gospodarczej.

Należy zauważyć, że powyższa definicja opisuje przedsiębiorstwo w ujęciu przedmiotowym, jako zespół niematerialnych i materialnych składników stanowiący przedmiot prawa w szerokim znaczeniu. Użyte w ww. przepisie określenie „w szczególności”, wskazuje jedynie na przykładowe wyliczenie składników przedsiębiorstwa. Oznacza to, że z jednej strony w jego skład mogą wchodzić inne elementy, niewymienione w tym artykule, a z drugiej, brak któregoś z tych elementów nie pozbawia zespołu rzeczy i praw przymiotu przedsiębiorstwa.

W myśl art. 552 Kodeksu cywilnego, czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

Przepis art. 2 pkt 27e ustawy stanowi, że pod pojęciem zorganizowanej części przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Podstawowym wymogiem dla uznania, że transakcja dotyczy zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest to, aby stanowiła ona zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie, które winno zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział, itp. Przy czym w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze. Organizacyjny aspekt wyodrębnienia oznacza, że składniki tworzące „część przedsiębiorstwa” powinny posiadać cechę zorganizowania. Cecha ta powinna występować w „istniejącym przedsiębiorstwie”, a więc w ramach prowadzonej działalności i dotyczyć określonego zespołu składników tworzących część tego przedsiębiorstwa.

Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której przez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych, możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Ponadto wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalne, niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Oznacza to, że przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa można rozumieć wyłącznie tę część przedsiębiorstwa, która jest przede wszystkim wyodrębniona organizacyjnie, ale także posiada wewnętrzną samodzielność finansową.

Zatem, aby w rozumieniu przepisów podatkowych, określony zespół składników majątkowych mógł zostać uznany za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym.

Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki będące w takich wzajemnych relacjach, by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego.

Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).

Reasumując, na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług, mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są łącznie następujące przesłanki:

  1. istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania,
  2. zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,
  3. składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,
  4. zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.

Zaznaczenia wymaga, że definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawarta w przepisie art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług, nie jest definicją samoistną, lecz należy rozpatrywać ją m.in. w kontekście uregulowań art. 6 pkt 1 ustawy, który wyłącza z opodatkowania podatkiem od towarów i usług zbycie składników majątkowych i niemajątkowych uprzednio wyodrębnionych organizacyjnie i finansowo w istniejącym przedsiębiorstwie, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, nie dotyczy zaś zbycia poszczególnych składników majątkowych przedsiębiorstwa.

O tym, czy nastąpiło zbycie przedsiębiorstwa, decydują każdorazowo okoliczności faktyczne związane z konkretną transakcją. Podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z koniecznością prawidłowego zdefiniowania dokonywanej czynności.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z dnia 27 listopada 2003 r. sprawa C-497/01, Zita Modes Sarl stwierdził, że celem ww. opcji jest uproszczenie rozliczeń związanych z przeniesieniem majątku przedsiębiorstwa lub jego części, bądź wniesieniem ich aportem. W wyroku tym przyjęto, że jeżeli państwo członkowskie wprowadziło do swojego systemu VAT opcję zawartą w pierwszym zdaniu art. 5 ust. 8 Szóstej Dyrektywy uznając, że w przypadku wydania całości majątku nie ma miejsca dostawa towarów w rozumieniu regulacji VAT, to zasada ta ma zastosowanie – nie wyłączając możliwości ograniczenia jej stosowania do okoliczności zawartych w zdaniu drugim tego samego paragrafu – do każdego wydania przedsiębiorstwa lub samodzielnej części przedsiębiorstwa, włączając składniki materialne i niematerialne, które łącznie stanowią przedsiębiorstwo lub część przedsiębiorstwa, mogącego samodzielnie prowadzić działalność gospodarczą. Nabywca musi jednak wyrazić zamiar dalszego prowadzenia nabytego przedsiębiorstwa lub jego części, a nie jego bezpośredniej likwidacji i sprzedaży zapasów.

Mając na uwadze powyższe orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej należy stwierdzić, że zawarta w art. 2 pkt 27e ustawy definicja legalna zorganizowanej części przedsiębiorstwa musi być interpretowana przez pryzmat treści art. 19 Dyrektywy 2006/112/WE Rady i w powiązaniu z rozumieniem pojęcia „przekazania całości lub części majątku”, wyłożonym przez Trybunał w ww. orzeczeniu. Trybunał Sprawiedliwości główny nacisk kładzie na badanie konkretnego przypadku, dopuszczając w pewnych przypadkach zbycie samych składników rzeczowych. Tym samym, w myśl orzecznictwa Trybunału, składniki niematerialne nie stanowią konstytutywnego elementu uznania części majątku za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w każdym przypadku. Trybunał uznał, że pojęcie zbycia całości lub części majątku należy interpretować tak, że obejmuje ono zbycie przedsiębiorstwa lub niezależnej części przedsiębiorstwa, które łącznie stanowią przedsiębiorstwo lub jego część zdolną do prowadzenia niezależnej działalności gospodarczej.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca zamierza zbyć zorganizowaną część przedsiębiorstwa w ramach prowadzonej przez niego działalności. Zorganizowana część przedsiębiorstwa obejmować ma: nieruchomości gruntowe zabudowane i niezabudowane. Zabudowania stanowią obiekt pałacowo-hotelowy (dwa budynki) wraz z wyposażeniem. Obiekt pałacowo-hotelowy obejmuje 75 pokoi z wyposażeniem (meble, łóżka, materace, kołdry, poduszki, pościel, telewizory, biurka, szafy, wyposażenie łazienek), pralnię z maglami, sprzętem pralniczym i suszarkami, kręgielnię, saunę parową i suchą, kotłownię, sale balowe i konferencyjne wraz z krzesłami, stołami, rzutnikami i nagłośnieniem, dwa bary wraz z wyposażeniem (ekspresy, lodówki, kostkarki, armatura do piwa, szkło, monitory i komputery wraz z oprogramowaniem sprzedażowym), dwie kuchnie wraz z wyposażeniem (lodówki, zamrażarki, chłodnie, piec konwekcyjny, krajalnica, obierak do ziemniaków, roboty kuchenne, garnki, patelnie, zastawa stołowa, sztućce), recepcję wraz z wyposażeniem (komputery, drukarki, skanery, oprogramowanie hotelowe i księgowe), wyposażenie techniczne pałacu (kosiarki, samochód, narzędzia, tj. młotki, piły, dmuchawy). Ze zbywaną zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa zbywane są umowy dotyczące dostawy wody, odprowadzania ścieków, wywozu odpadów komunalnych, konserwacji dźwigu towarowego, konserwacji dźwigu osobowego, wynagrodzenia autorskiego, opłata rtv, usług dezynsekcji i deratyzacji, usług pralniczych, telefonów stacjonarnych, energii elektrycznej, a także umowy z dostawcami towarów handlowych. Sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa obejmował będzie także przejęcie ok. 10 pracowników zatrudnionych w obiekcie pałacowo-hotelowym. Sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa obejmować także będzie zbycie zobowiązań związanych z prowadzeniem kompleksu pałacowo-hotelowego. Pozostała część działalności, która nie będzie zbyta jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, to działalność podatnika polegająca na handlu i pośrednictwie w sprzedaży nowych autokarów, przewozach i organizacji wycieczek autokarowych. W ramach zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie dochodzi do zbycia nazwy firmy, ani do przejęcia pozostałych trzech pracowników. Zespół składników majątkowych, który ma być zbyty (sprzedany), jest wyodrębniony w przedsiębiorstwie:

  • na płaszczyźnie organizacyjnej – stanowi wyodrębniony zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, które zarazem mogłyby stanowić niezależne przedsiębiorstwo realizujące te zadania – do sprzedaży przeznaczone są nieruchomości gruntowe niezabudowane i zabudowane obiektem pałacowo-hotelowym wraz z całym wyposażeniem niezbędnym do prowadzenia tego obiektu (szczegółowo opisanym we wniosku), a także związane z prowadzeniem tego obiektu umowy o dostawę wody, odprowadzanie ścieków, wywozu odpadów i inne (również szczegółowo wskazane w treści wniosku); ze sprzedażą związane będzie również przejęcie przez nowego właściciela pracowników zatrudnionych w obiekcie pałacowo-hotelowym; wszystkie wskazane powyżej składniki materialne i niematerialne przeznaczone są wyłącznie do realizacji zadań gospodarczych przeznaczonych do prowadzenia obiektu pałacowo-hotelowego i jako wyodrębniony zespół składników, mogą stanowić niezależne przedsiębiorstwo realizujące wskazane powyżej zadania;
  • na płaszczyźnie finansowej – posiada samodzielność finansową pozwalającą na autonomiczne funkcjonowanie w obrocie gospodarczym; na podstawie prowadzonej przez Wnioskodawcę ewidencji księgowej możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do powyżej opisanej wyodrębnionej działalności, przez co możliwe jest określenie wyniku finansowego;
  • na płaszczyźnie funkcjonalnej – stanowi potencjalne, niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadanie gospodarcze polegające na prowadzeniu obiektu pałacowo-hotelowego (m.in. usługi hotelarskie, gastronomia, organizacja imprez).

Wydzielenie części przedsiębiorstwa przeznaczonej do zbycia (sprzedaży), będzie się wiązało z nadaniem tej jednostce autonomii (samodzielności) w podejmowaniu decyzji dotyczących wyodrębnionej części przedsiębiorstwa - po wyodrębnieniu wskazanej części przedsiębiorstwa będzie ona mogła samodzielnie podejmować decyzje dotyczące jej funkcjonowania i prowadzonej przez nią działalności. Przedmiotem zbycia (sprzedaży) będą wszystkie składniki majątku (materialne i niematerialne) związane z wyodrębnioną częścią przedsiębiorstwa, w tym wszystkie zobowiązania związane z dotychczas prowadzoną działalnością dotyczącą tej części przedsiębiorstwa (obiektu pałacowo-hotelowego), w całości. Przypisany do wyodrębnionej części przedsiębiorstwa zespół składników majątkowych jest wystarczający do samodzielnego wykonywania zadań polegających na prowadzeniu obiektu pałacowo-hotelowego, a prowadzenie tej działalności przez wyodrębnioną część przedsiębiorstwa nie będzie wymagać udziału pozostałych struktur działalności Wnioskodawcy.

Przy tak przedstawionym opisie sprawy, Wnioskodawca ma wątpliwości dotyczące tego, czy transakcja zbycia wyżej opisanego przedmiotu sprzedaży nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT ze względu na to, że opisany przedmiot sprzedaży, to zorganizowana część przedsiębiorstwa, rozumiana jako organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Jak wskazano powyżej, aby czynność była wyłączona spod zakresu przepisów ustawy, przedmiotem zbycia musi być przedsiębiorstwo jako całość lub jego zorganizowana część (art. 6 pkt 1 ustawy).

Kryterium uznania za przedsiębiorstwo lub zorganizowaną część przedsiębiorstwa przenoszonych składników, jest ich zorganizowany charakter, dzięki któremu mogą one realizować zadania gospodarcze. Kluczowa zatem jest ich wzajemna funkcjonalność oraz organizacyjna odrębność. Wskazać także należy, że muszą to być składniki zarówno materialne, jak i niematerialne, ściśle związane z przedsiębiorstwem. Przy czym sama czynność przeniesienia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, dotyczy głównie kompletnego objęcia fizycznych elementów umożliwiających określone działanie, a jeśli z taką działalnością związane są także składniki niematerialne, wówczas także i one powinny zostać przeniesione na nowego nabywcę.

Mając na uwadze przedstawiony opis sprawy oraz powołane przepisy prawa należy stwierdzić, że skoro – jak wynika z wniosku – składniki majątkowe, które zostaną przez Wnioskodawcę sprzedane, są powiązane w taki sposób, by możliwe było dalsze samodzielne funkcjonowanie tej zorganizowanej części przedsiębiorstwa, która będzie realizowała przyszłe zadanie gospodarcze, a ww. zespół składników majątkowych, który ma być zbyty (sprzedany), jest wyodrębniony w przedsiębiorstwie:

  • na płaszczyźnie organizacyjnej – stanowi wyodrębniony zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, które zarazem mogłyby stanowić niezależne przedsiębiorstwo realizujące te zadania - do sprzedaży przeznaczone są nieruchomości gruntowe niezabudowane i zabudowane obiektem pałacowo-hotelowym wraz z całym wyposażeniem niezbędnym do prowadzenia tego obiektu (szczegółowo opisanym we wniosku), a także związane z prowadzeniem tego obiektu umowy o dostawę wody, odprowadzanie ścieków, wywozu odpadów i inne (również szczegółowo wskazane w treści wniosku); ze sprzedażą związane będzie również przejęcie przez nowego właściciela pracowników zatrudnionych w obiekcie pałacowo-hotelowym; wszystkie wskazane powyżej składniki materialne i niematerialne przeznaczone są wyłącznie do realizacji zadań gospodarczych przeznaczonych do prowadzenia obiektu pałacowo-hotelowego i jako wyodrębniony zespół składników, mogą stanowić niezależne przedsiębiorstwo realizujące wskazane powyżej zadania;
  • na płaszczyźnie finansowej – posiada samodzielność finansową pozwalającą na autonomiczne funkcjonowanie w obrocie gospodarczym; na podstawie prowadzonej przez Wnioskodawcę ewidencji księgowej możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do powyżej opisanej wyodrębnionej działalności, przez co możliwe jest określenie wyniku finansowego;
  • na płaszczyźnie funkcjonalnej – stanowi potencjalne, niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadanie gospodarcze polegające na prowadzeniu obiektu pałacowo-hotelowego (m.in. usługi hotelarskie, gastronomia, organizacja imprez);

to należy uznać, że wyodrębniona część przedsiębiorstwa Wnioskodawcy spełnia definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 2 pkt 27e ustawy.

W konsekwencji, transakcja sprzedaży tak wyodrębnionej przez Zainteresowanego jednostki organizacyjnej, nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy.

Podsumowując, planowana transakcja zbycia opisanego we wniosku przedmiotu sprzedaży jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy – zgodnie z cytowanym art. 6 pkt 1 ustawy – nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy w zakresie zadanego pytania należało uznać za prawidłowe.

Zauważyć należy, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź straci swą aktualność.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2017 r., poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj