Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP1-3.4012.356.2017.1.KC
z 16 listopada 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 19 września 2017 r. (data wpływu 25 września 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego oraz ujęcia faktury korygującej stawkę podatku w okresie jej otrzymania - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 25 września 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego oraz ujęcia faktury korygującej stawkę podatku w okresie jej otrzymania.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:


Spółka jest spółką akcyjną, opodatkowaną na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości osiąganych dochodów. Rok podatkowy Spółki jest tożsamy z rokiem kalendarzowym. Spółka jest zarejestrowanym polskim podatnikiem VAT czynnym. Jedynym akcjonariuszem Spółki jest Skarb Państwa (100% udział w kapitale zakładowym).

Zgodnie ze statutem Spółka przedmiot działalności Spółki jest bardzo szeroki i obejmuje m.in.:

  • działalność firm centralnych
  • wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi,
  • kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek,
  • zarządzanie nieruchomościami wykonywane na zlecenie,
  • pośrednictwo w obrocie nieruchomościami,
  • działalność usługową wspomagającą transport lądowy,
  • realizację projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków,
  • roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych,
  • roboty związane z budową mostów i tuneli,
  • przygotowanie terenu pod budowę,
  • rozbiórkę i burzenie obiektów budowlanych,
  • działalność w zakresie inżynierii i związane z nią doradztwo techniczne,
  • praktykę lekarską ogólną,
  • pozostałą działalność w zakresie opieki zdrowotnej,
  • badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie pozostałych nauk przyrodniczych i technicznych,
  • działalność archiwów,
  • (..)


W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą Spółka uczestniczy w obrocie gospodarczym zarówno, jako podmiot dokonujący dostawy towarów i świadczący usługi (o których mowa w art. 7 i 8 ustawy o podatku od towarów i usług), jak również jako podmiot, na rzecz którego tego rodzaju dostawa towarów/świadczenie usług są dokonywane. W związku z rozbudowaną działalnością Spółki, w sytuacji, gdy występuje ona jako odbiorca towaru/usługi, pojawiły się wątpliwości w zakresie sposobu postępowania w następujących przypadkach:

  1. sprzedawca wystawi na rzecz Spółki fakturę za wykonaną usługę, w której naliczy podatek VAT wg 8% stawki podatku, podczas gdy faktycznie stawka podatku VAT powinna wynosić 23% (tj. sprzedawca zastosuje zaniżoną stawkę podatku VAT),
  2. sprzedawca wystawi na rzecz Spółki fakturę za wykonaną usługę, w której naliczy podatek VAT wg 23% stawki podatku, podczas gdy faktycznie stawka podatku VAT powinna wynosić 8% (tj. sprzedawca zastosuje zawyżoną stawkę podatku VAT),
  3. sprzedawca wystawi na rzecz Spółki fakturę za wykonaną usługę, w której naliczy podatek VAT, podczas gdy usługa ta będzie zwolniona z opodatkowania.

Dokonywane przez Spółkę zakupy, będące przedmiotem wniosku są związane wyłącznie ze sprzedażą opodatkowaną podatkiem VAT oraz tzw. sprzedażą wspólną tj. związaną zarówno ze sprzedażą opodatkowaną jak i zwolnioną podatkiem VAT - rozliczaną za pomocą współczynnika proporcji VAT.


Spółka dokonuje obniżenia podatku VAT należnego od naliczony wynikający z otrzymanych faktur zgodnie z zasadami wskazanymi w art. 86 ust. 10-19b Ustawy o VAT.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:


  1. Czy w sytuacji, gdy sprzedawca wystawi na rzecz Spółki fakturę za wykonaną usługę, w której naliczy podatek VAT wg 8% stawki podatku, podczas gdy faktycznie stawka podatku VAT powinna wynosić 23% (tj. sprzedawca zastosuje zaniżoną stawkę podatku VAT), Spółka jako nabywca usługi:
    1. będzie uprawniona do odliczenia podatku VAT określonego na fakturze zgodnie z zasadami wskazanymi w art. 86 ust. 10-19b Ustawy o VAT oraz
    2. po otrzymaniu faktury korygującej będzie miała prawo skorygować podatek w deklaracji VAT-7 za okres, w którym otrzymała fakturę korygującą lub w przypadku wskazanym w art. 86 ust. 11 Ustawy o VAT - w dwóch kolejnych okresach?
  2. Czy w sytuacji gdy sprzedawca wystawi na rzecz Spółki fakturę za wykonaną usługę, w której naliczy podatek VAT wg 23% stawki podatku, podczas gdy faktycznie stawka podatku VAT powinna wynosić 8% (tj. sprzedawca zastosuje zawyżoną stawkę podatku VAT), Spółka jako nabywca usługi:
    1. będzie uprawniona do odliczenia podatku VAT określonego na fakturze zgodnie z zasadami wskazanymi w art. 86 ust. 10-19b Ustawy o VAT oraz
    2. po otrzymaniu faktury korygującej będzie miała obowiązek skorygowania podatku w deklaracji VAT-7 za okres, w którym otrzymała fakturę korygującą?

Zdaniem Wnioskodawcy,


  1. Spółka będzie uprawniona do odliczenia podatku VAT określonego na fakturze, natomiast w momencie otrzymania faktury korygującej będzie miała prawo skorygować podatek naliczony za okres, w którym otrzyma fakturę korygującą lub w przypadku wskazanym w art. 86 ust. 11 Ustawy o VAT - w dwóch kolejnych okresach,
  2. Spółka będzie uprawniona do odliczenia podatku VAT określonego na fakturze, natomiast w momencie otrzymania faktury korygującej będzie miała obowiązek skorygowania podatku w deklaracji za okres, w którym otrzymała fakturę korygującą - zgodnie z art. 86 ust.19a Ustawy o VAT.

Uzasadnienie


Spółka jest podatnikiem podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie, z którym podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielną działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel i rezultat takiej działalności.

Stosownie do art. 15 ust. 2 ww. ustawy działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.


Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o VAT) podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów na terytorium kraju;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Podstawę opodatkowania, zgodnie z art. 29a ustawy o VAT, jest, z zastrzeżeniem ust. 2-5, art. 30a-30c, art. 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5, wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.


Stawki podatku VAT zostały określone w art. 41 ustawy o VAT - z uwzględnieniem ich czasowej zmiany określonej w art. 146a ww. ustawy.


Niezależnie od powyższego czynnym podatnikom podatku od towarów i usług przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w takim przypadku, gdy dokonywane przez nich zakupy mają związek z czynnościami opodatkowanymi lub wspólnymi - rozliczanymi wskaźnikiem proporcji VAT. Prawo do dokonania odliczenia ma zastosowanie, jeżeli spełnione zostały warunki określone przepisami prawa,

tj.:

  • usługa została wykonana, więc powstał obowiązek podatkowy po stronie sprzedawcy usługi,
  • usługa została wykorzystana do celów wykonywanej przez podatnika (nabywcę usługi) działalności gospodarczej (związek ze sprzedażą opodatkowaną VAT lub wspólną - rozliczaną współczynnikiem proporcji VAT),
  • podatnik (nabywca usługi) otrzymał oryginał faktury dokumentującej wykonanie usługi.

Jednocześnie prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy.


Prawo do odliczenia podatku naliczonego uregulowane zostało w art. 86 ustawy o VAT.


Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.


Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

  1. nabycia towarów i usług,
  2. dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Z kolei art. 88 ust. 3a ustawy o VAT określa przypadki, w których nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku należnego. Zgodnie z ww. przepisem nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy:

  1. transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku;
  2. wystawiono faktury, w których została wykazana kwota podatku w stosunku do czynności opodatkowanych, dla których nie wykazuje się kwoty podatku na fakturze - w części dotyczącej tych czynności.

Przekładając ww. przepisy prawa na przedstawiony przyszły stan faktyczny, biorąc pod uwagę w szczególności treść ww. art. 88 ustawy o VAT, należy stwierdzić, że z przepisu tego nie wynika, iż w przypadku zastosowania przez wystawcę faktury błędnej stawki podatku, nabywca traci prawo do odliczenia podatku naliczonego (tj. podatku określonego ta fakturą).

Analogiczne stanowisko zostało zaprezentowane w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 18.01.2016 r. sygn. ILPP1/4512-814/15-2/MK, zgodnie z którą: „(...) Należy podkreślić, że jedną z fundamentalnych zasad konstrukcji podatku od towarów i usług jest prawo podatnika do odliczenia podatku zapłaconego w cenie przy nabyciu towarów / usług związanych z działalnością gospodarczą.

Podstawowa zasada wspólnego systemu VAT, jaką jest zasada neutralności podatku, jest rozumiana jako stosowanie podatku od towarów i usług na wszystkich etapach obrotu gospodarczego z równoczesnym prawem do potrącenia podatku zawartego w poprzedniej fazie obrotu. Wszelkie ograniczenia prawa do odliczenia podatku naliczonego wpływają na neutralność tego podatku i mogą wynikać jedynie z wyraźnej regulacji ustawowej. Analiza powołanego art. 88 ustawy prowadzi do wniosku, że w dyspozycji tego przepisu, jako przesłanki wyłączającej prawo nabywcy (podatnika) do odliczenia podatku naliczonego, nie ujęto przypadku, gdy podatek naliczony wynika z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług, które podlegają opodatkowaniu inną niż przyjęta przez sprzedawcę stawką podatku od towarów i usług. (...)”.

W przypadku, więc gdy spełnione zostały wszystkie warunki niezbędne do zastosowania przez podatnika prawa do odliczenia podatku naliczonego (wynikające z ww. art. 86 ustawy o VAT) oraz jednocześnie nie wystąpiła żadna z przesłanek określonych w ww. art. 88 ww. ustawy, Spółka będzie miała prawo do odliczenia podatku naliczonego.


Na powyższe nie będzie miał wpływu również fakt, iż sprzedawca (wystawca faktury) zastosował błędną stawkę podatku (zaniżoną lub zawyżoną).


Jedyną konsekwencją w takim przypadku będzie konieczność skorygowania (po uzyskaniu faktury korygującej) odliczonego wcześniej podatku w deklaracji bieżącej.


Przy czym obowiązek złożenia korekty deklaracji będzie dotyczył jedynie sytuacji, w której wystawca zastosuje zawyżoną stawkę podatku (ponieważ zastosowanie zawyżonej stawki podatku powoduje u nabywcy odliczenie kwoty podatku naliczonego o kwotę wyższą niż faktycznie mógł odliczyć). Zaniżona stawka podatku na fakturze nie skutkuje powstaniem obowiązku skorygowania podatku, jednak dokonanie takiej korekty jest prawem nabywcy. Należy przy tym zauważyć, że w przypadku, gdy błąd na fakturze dotyczy zastosowanej stawki podatku, podmiotem uprawnionym do sporządzenia korekty takiej faktury będzie wyłącznie wystawca faktury (nie będzie możliwe wystawienie przez Spółkę noty korygującej - wynika to z art. 106k ust. 1 Ustawy o VAT).


Inaczej natomiast wygląda sytuacja, w której wystawca faktury opodatkuje podatkiem VAT usługę, która zgodnie z przepisami prawa nie podlega opodatkowaniu lub jest zwolniona od podatku. Należy tutaj zwrócić uwagę na treść art. 88 ust. 3a Ustawy o VAT, który wprost wskazuje, iż w sytuacji gdy:

  1. transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku;
  2. wystawiono faktury, w których została wykazana kwota podatku w stosunku do czynności opodatkowanych, dla których nie wykazuje się kwoty podatku na fakturze - w części dotyczącej tych czynności.

- brak jest podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego.


W takim przypadku, Spółka nie będzie miała prawa do odliczenia podatku naliczonego.


Tym samym, w sytuacji, gdy takiego odliczenia dokona, Spółka będzie miała obowiązek skorygowania odliczonego podatku naliczonego w deklaracji za okres, w którym odliczenia dokonała. Co za tym idzie, Spółka będzie musiała również dokonać zapłaty zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę. W tym przypadku odpowiedzialność za poprawność danych wykazanych na takiej fakturze będzie ponosił jej wystawca, jednak nabywca (niezależnie od danych wykazanych na fakturze) nie będzie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z tej faktury.

W ocenie Spółki we wszystkich wymienionych przypadkach odpowiedzialnym za wystawienie faktury jest zawsze sprzedawca i to na nim ciąży obowiązek podania na fakturze wymaganych i poprawnych danych. Spółka (jako nabywca) nie jest uprawniona do samodzielnej zmiany stawki podatku VAT na otrzymanych fakturach, lecz będzie mogła jedynie zwrócić się do wystawcy faktury o sprawdzenie jej poprawności oraz o ewentualne wystawienie faktury korygującej.


Dopiero po otrzymaniu faktury korygującej Spółka będzie w zależności od stanu faktycznego - uprawniona lub zobligowana, do korekty rozliczenia VAT/korekty deklaracji VAT -7.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 r., poz. 1221 z późn. zm.), zwanej dalej: „ustawą”. W myśl tego przepisu, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.


Na mocy art. 86 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

  1. nabycia towarów i usług,
  2. dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Z powyższych przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Zgodnie z art. 90 ust. 1 ustawy, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, to zgodnie z art. 90 ust. 2 ustawy, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.

Na podstawie art. 90 ust. 3 ustawy, proporcję, o której mowa w cyt. wyżej ust. 2, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

Podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Analiza art. 88 ustawy prowadzi do wniosku, że w dyspozycji tego przepisu, jako przesłanki wyłączającej prawo nabywcy (podatnika) do odliczenia podatku naliczonego, nie ujęto przypadku, gdy podatek naliczony wynika z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług, które podlegają opodatkowaniu inną niż przyjęta przez sprzedawcę stawką podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 86 ust. 10 ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy.


Na mocy art. 86 ust. 10b pkt 1 ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w przypadkach, o których mowa w ust. 2 pkt 1 oraz pkt 2 lit. a – powstaje nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny.


Oznacza to, że z odliczenia podatku na podstawie art. 86 ust. 10 i 10b pkt 1 ustawy, można skorzystać dopiero w rozliczeniu za okres, w którym spełnione są łącznie następujące przesłanki:

  • powstał obowiązek podatkowy w odniesieniu do nabywanych towarów i usług,
  • doszło do faktycznego nabycia tych towarów i usług,
  • podatnik jest w posiadaniu faktury dokumentującej tę transakcję.


Stosownie do treści art. 86 ust. 11 ustawy, jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, 10d i 10e, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Zgodnie z art. 86 ust. 19a ustawy, w przypadku gdy nabywca towaru lub usługi otrzymał fakturę korygującą, o której mowa w art. 29a ust. 13 i 14, jest on obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym tę fakturę korygującą otrzymał. Jeżeli podatnik nie obniżył kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego określonego w fakturze, której korekta dotyczy, a prawo do takiego obniżenia mu przysługuje, zmniejszenie kwoty podatku naliczonego uwzględnia się w rozliczeniu za okres, w którym podatnik dokonuje tego obniżenia.

W myśl art. 29a ust. 13 ustawy, w przypadkach, o których mowa w ust. 10 pkt 1-3, obniżenia podstawy opodatkowania, w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze z wykazanym podatkiem, dokonuje się pod warunkiem posiadania przez podatnika, uzyskanego przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługobiorca otrzymał fakturę korygującą, potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towaru lub usługobiorcę, dla którego wystawiono fakturę. Uzyskanie potwierdzenia otrzymania przez nabywcę towaru lub usługobiorcę faktury korygującej po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia podatnika do uwzględnienia faktury korygującej za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskano.


Przepis ust. 13 stosuje się odpowiednio w przypadku stwierdzenia pomyłki w kwocie podatku na fakturze i wystawienia faktury korygującej do faktury, w której wykazano kwotę podatku wyższą niż należna (art. 29a ust. 14 ustawy).


Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca jest spółką akcyjną, zarejestrowanym polskim podatnikiem VAT czynnym a jedynym akcjonariuszem Spółki jest Skarb Państwa. W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą Wnioskodawca uczestniczy w obrocie gospodarczym zarówno, jako podmiot dokonujący dostawy towarów i świadczący usługi (o których mowa w art. 7 i 8 ustawy o podatku od towarów i usług), jak również jako podmiot, na rzecz którego tego rodzaju dostawa towarów/świadczenie usług są dokonywane. W związku z tym, w sytuacji, gdy występuje jako odbiorca towaru/usługi, pojawiły się wątpliwości w zakresie sposobu postępowania w następujących przypadkach:

  1. sprzedawca wystawi na rzecz Wnioskodawcy fakturę za wykonaną usługę, w której naliczy podatek VAT wg 8% stawki podatku, podczas gdy faktycznie stawka podatku VAT powinna wynosić 23% (tj. sprzedawca zastosuje zaniżoną stawkę podatku VAT),
  2. sprzedawca wystawi na rzecz Wnioskodawcy fakturę za wykonaną usługę, w której naliczy podatek VAT wg 23% stawki podatku, podczas gdy faktycznie stawka podatku VAT powinna wynosić 8% (tj. sprzedawca zastosuje zawyżoną stawkę podatku VAT),
  3. sprzedawca wystawi na rzecz Spółki fakturę za wykonaną usługę, w której naliczy podatek VAT, podczas gdy usługa ta będzie zwolniona z opodatkowania.

Dokonywane przez Wnioskodawcę zakupy, będące przedmiotem wniosku są związane wyłącznie ze sprzedażą opodatkowaną podatkiem VAT oraz tzw. sprzedażą wspólną tj. związaną zarówno ze sprzedażą opodatkowaną jak i zwolnioną podatkiem VAT - rozliczaną za pomocą współczynnika proporcji VAT. Wnioskodawca dokonuje obniżenia podatku VAT należnego od naliczony wynikający z otrzymanych faktur zgodnie z zasadami wskazanymi w art. 86 ust. 10-19b Ustawy o VAT.


Wątpliwości Wnioskodawcy wiążą się z ustaleniem prawa do odliczenia podatku VAT oraz terminu do skorygowania kwoty podatku naliczonego po otrzymaniu faktury korygującej.


Ze względu na przedstawiony opis sprawy oraz powołane przepisy prawa należy stwierdzić, że Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego, wynikającego z faktur dokumentujących nabycia towarów/usług, wykorzystywanych – jak wskazał we wniosku Wnioskodawca – do wykonywania czynności opodatkowanych. Zastosowanie błędnej stawki podatku przez wystawcę faktur nie pozbawia Wnioskodawcy prawa do odliczenia podatku naliczonego, gdyż nie stanowi to negatywnej przesłanki, uniemożliwiającej odliczenie tego podatku, wymienionej w art. 88 ustawy.

Dla istnienia prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury, obok fundamentalnych przesłanek takich jak status Wnioskodawcy jako czynnego, zarejestrowanego podatnika VAT i związek zakupionych towarów i usług z czynnościami opodatkowanymi, przy uwzględnieniu również art. 90 ustawy, najistotniejsze jest to, aby nabyta usługa lub towar podlegały opodatkowaniu i nie korzystały przy tym, ze zwolnienia od tego podatku.

Co do zasady, korygowanie pierwotnie wystawionej faktury powinno nastąpić przez wystawienie przez sprzedawcę faktury korygującej. Faktura korygująca wystawiana jest w celu podania właściwych, prawidłowych i zgodnych z rzeczywistością kwot i innych danych, decydujących o rzetelności wystawionego dokumentu. Tym samym, istotą faktur korygujących jest korekta faktur pierwotnych tak, aby dokumentowały rzeczywisty przebieg zdarzeń gospodarczych.

W sytuacji kiedy sprzedawca towarów/usług na rzecz Wnioskodawcy wystawi fakturę korygującą, tj. np. skoryguje stawkę 23% na stawkę w wysokości 8% podatku, to Wnioskodawca jako nabywca będzie zobowiązany do skorygowania danej transakcji (zmniejszenia kwoty podatku naliczonego) zgodnie z brzmieniem art. 86 ust. 19a ustawy, czyli w rozliczeniu za okres w którym tę fakturę otrzyma. Z kolei w sytuacji kiedy otrzyma od sprzedawcy fakturę korygującą daną transakcję ze stawki 8% na 23%, Wnioskodawca będzie uprawniony do ujęcia w swoich rozliczeniach takiej faktury korygującej w rozliczeniu za okres, w którym ją otrzyma.

W rezultacie, faktura korygująca wystawiona na rzecz Wnioskodawcy, a dotycząca zmniejszenia bądź zwiększenia podatku naliczonego, powinna zostać ujęta w prowadzonej ewidencji VAT za okres, w którym Wnioskodawca otrzyma daną fakturę korygującą.

Podsumowując, Wnioskodawca będzie uprawniony do odliczenia podatku naliczonego z faktury pierwotnej w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy oraz będzie w posiadaniu faktury dokumentującej dana transakcje, i doszło do faktycznego nabycia towaru bądź usługi, natomiast po otrzymaniu faktury korygującej będzie miał prawo skorygować podatek naliczony w deklaracji VAT-7 za okres, w którym otrzyma fakturę korygującą.


Tym samym, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.


Nadmienia się, że w niniejszej interpretacji udzielono odpowiedzi wyłącznie w zakresie objętym zadanymi pytaniami. Inne kwestie nieobjęte pytaniami, tj. dotyczące sytuacji, w której sprzedawca wystawi na rzecz Spółki fakturę za wykonaną usługę, w której naliczy podatek VAT, podczas gdy usługa ta będzie zwolniona z opodatkowania, nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa – rozpatrzone.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2017 r., poz. 1369) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną. Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj