Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP2-3.4010.232.2017.1.MC
z 24 listopada 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 25 sierpnia 2017 r. (data wpływu 30 sierpnia 2017 r.) uzupełnionym w dniu 19.10.2017r. w odpowiedzi na wezwanie z dnia 29 września 2017r. Nr 0114-KDIP1-3.4012.309.2017.1.ISK, 0114-KDIP2-3.4010.232.2017.1.MC (data doręczenia 12 października 2017r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu powstania przychodów z tytułu nadruku zdjęć na nośnikach oraz sprzedaży audiobooków i ebooków – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 sierpnia 2017 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu powstania przychodów z tytułu nadruku zdjęć na nośnikach oraz sprzedaży audiobooków i ebooków.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

  1. Spółka S.A. (dalej: „Spółka”) jest podmiotem, który świadczy usługi w zakresie sprzedaży towarów i usług. Spółka realizuje następujące zamówienia swoich klientów (osób fizycznych nie będących podatnikami VAT):
    1. Nadruk zdjęć na odpowiedni nośnik – polega to na tym, że klient za pomocą aplikacji internetowej będzie mógł zamówić nadruk wybranego przez siebie zdjęcia na wybrany nośnik. Zdjęcie może być dostarczone przez samego klienta lub też klient może wybrać zdjęcie z udostępnionej przez Spółkę galerii zdjęć. Spółka nadrukuje zdjęcie na jednym z nośników, które klient może wybrać z grupy nośników oferowanych przez Spółkę, przy czym tych nośników stopniowo ma być coraz więcej (nośnikiem może być kubek, koszulka, poduszka, pokrowiec na laptop, maskotka, papier fotograficzny – zdjęcie, foto książka na papierze fotograficznym, foto książka na papierze kredowym, obraz na płótnie, plakat, puzzle, panel aluminiowy lub drewniany etc.). Ponadto w przyszłości planowane jest, że klient będzie mógł wybrać nośnik inny, niż oferowany przez Spółkę.
      Warunkiem wykonania nadruku przysłanego lub wybranego przez klienta zdjęcia na wybranym przez niego nośniku jest wpłacenie przez klienta zaliczki w wysokości 100% ceny. Dopiero po wpłaceniu 100% zaliczki Spółka przystąpi do wykonania zlecenia i wyśle jego efekt (przykładowo wybrany przez klienta kubek z wysłanym lub wybranym przez niego nadrukiem) do klienta.
      Spółka będzie gromadziła dane dotyczące transakcji takie jak informacja o wybranym przez klienta nośniku i zdjęciu (tekście), dane adresowe, pod które efekt nośnik z nadrukiem zostanie wysłany oraz wynagrodzeniu należnym Spółce z tego tytułu (wynagrodzenie będzie obejmowało cenę wykorzystanych do wykonania zlecenia materiałów – cenę czystego nośnika, zdjęcia, etc.).
      Powyższe świadczenia będą realizowane na rzecz klientów z Polski i innych państw Unii Europejskiej.
    2. Usługa sprzedaży audiobooków i ebooków. Klient za pomocą aplikacji mobilnej będzie mógł nabyć od Spółki audiobook lub ebook po uprzednim wpłaceniu ceny za tę usługę. Po wpłaceniu zaliczki w wysokości 100% ceny audio- lub ebooka Spółka prześle klientowi audio- lub ebook elektronicznie.
      W celu identyfikacji osoby, która nabyła usługę (audio- lub ebooka) Spółka będzie gromadziła adres e-mail takiej osoby, na który będzie przesyłany audiobook lub ebook oraz informacje o audio- lub ebooku, który został wysłany na podany adres e-mail oraz wynagrodzeniu za tę usługę. Adres e- mail może zawierać/wskazywać imię i nazwisko właściciela tego adresu albo nie.
  2. Płatności za wyżej wskazane transakcje będą realizowane za pośrednictwem agenta płatniczego – D. S.A. (bądź innego operatora ), który będzie przyjmował zaliczki. Klient będzie mógł wpłacić zaliczkę w różny sposób, tj.:
    1. za pomocą tzw. szybkiego przelewu, który polega na tym, że klient wykonuje przelew ze swojego rachunku na rachunek D. w tym samym banku co rachunek klienta (wpływ środków pieniężnych w D. jest odnotowywany w przeciągu kilku minut i od razu Spółka otrzymuje informację o zapłaceniu przez klienta zaliczki),
    2. za pomocą karty kredytowej klienta, tj. klient płaci swoją kartą kredytową na rachunek w D. i od razu Spółka otrzymuje informację o zapłaceniu przez klienta zaliczki.
  3. D. jest podmiotem działającym na podstawie zezwolenia Narodowego Banku Polskiego, który udostępnia platformę do szybkich płatności i rozliczeń pomiędzy zewnętrznymi podmiotami. D. nie bierze udziału w transakcji pomiędzy tymi podmiotami, lecz jedynie ułatwia rozliczenia finansowe pomiędzy nimi, przyspieszając realizację płatności za usługę lub towar.
  4. Ponadto Spółka sprzedaje audiobooki i ebooki w swoich salonach na różnego rodzaju nośnikach informacji (przykładowo na płytach CD). Niewykluczone, że w przyszłości również zamówienia nadruku zdjęć i tekstów na wybranych przez klienta nośnikach danych będzie można składać w salonach stacjonarnych. W takim przypadku wynagrodzenie za wykonane świadczenia lub zaliczki na ich poczet będą pobierane w salonach i ewidencjonowane na kasach fiskalnych.
  5. Większość klientów Spółki to przede wszystkim osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej oraz rolnicy ryczałtowi, a więc osoby, w stosunku do których Spółka musi wystawiać faktury wyłącznie na ich życzenie. Z tego powodu niniejszy wniosek dotyczy tylko świadczenia usług na rzecz osób fizycznych niebędących podatnikami podatku od wartości dodanej w innych niż Polska państwach UE oraz niebędących podatnikami podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. czy opisane w pkt 1 a) świadczenie Spółki polegające na nadruku wybranego przez klienta zdjęcia na wybranym przez niego nośniku jest świadczeniem usługi, czy dostawą towaru, w rozumieniu przepisów ustawy o VAT ?
  2. w którym momencie – w przypadku opisanym w pkt 1 a) – powstaje dla Spółki obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług z tytułu nadruku zdjęć na nośnikach ?
  3. w którym momencie – w przypadku opisanym w pkt 1 b) – powstaje dla Spółki obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług z tytułu sprzedaży audiobooków i ebooków ?
  4. czy w przypadku 1a) Spółka musi ewidencjonować na kasie fiskalnej świadczenie – na rzecz klientów polskich i zagranicznych – nadruku zdjęć na wybranych przez klienta nośnikach danych ?
  5. czy w przypadku 1b) Spółka musi ewidencjonować na kasie fiskalnej sprzedaż – na rzecz klientów polskich i zagranicznych – audiobooków i ebooków ?
  6. w którym momencie – w przypadku 1 a) – powstaje dla Spółki przychód na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych z tytułu nadruku zdjęć na nośnikach ?
  7. w którym momencie – w przypadku 1 b) – powstaje dla Spółki przychód na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych z tytułu sprzedaży audiobooków i ebooków ?

Niniejsza interpretacja dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych i stanowi rozstrzygnięcie w zakresie pytań nr 6 i 7, w zakresie pozostałych pytań zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.


Zdaniem Wnioskodawcy przychód podatkowy na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych z tytułu nadruku zdjęć na nośnikach powstaje dla Spółki w momencie wyjścia z magazynu do transportu efektu usługi (nadrukowanego nośnika ze zdjęciem lub tekstem) do klienta – a nie dopiero w momencie dotarcia przesyłki do klienta.

Przychód podatkowy na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych z tytułu sprzedaży audiobooków i ebooków powstanie dla Spółki w momencie wysłania do klienta kodu (hasła) do pobrania / zainstalowania audiobooka lub ebooka.


Zgodnie z art. 12 ust. 3a ustawy o CIT za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się – z wyjątkami niemającymi zastosowania w niniejszej sprawie - dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

  1. wystawienia faktury albo
  2. uregulowania należności.

Jednocześnie, art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o CIT wskazuje, że za przychody podatkowe nie uważa się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych.


Odnosząc powyższe regulacje do opisanych zdarzeń, otrzymana przez Spółkę 100% zaliczka, jako warunek realizacji usługi, nie stanowi przychodu podatkowego Spółki w momencie jej uzyskania. Również w sytuacji, gdyby Spółka wystawiła fakturę na tę zaliczkę (przed wykonaniem usługi), obowiązek podatkowy w CIT nie powstanie dla Spółki w tym momencie – gdyż nie potwierdza ona wykonania usługi lecz otrzymanie zaliczki, która z gruntu rzeczy nie jest definitywnym przysporzeniem majątkowym (przykładowo może zostać ona zwrócona, jeżeli Spółka nie wykona usługi).

Dla potrzeb ustalenia momentu powstania przychodu podatkowego nie ma przy tym znaczenia, kiedy klient otworzy maila i pobierze kody, hasła, kiedy zapozna się z audiobookiem (ebookiem), etc. Spółka wykonała usługę już w momencie wyjścia z jej serwerów pliku zawierającego hasła, kody, czy ebook lub audiobook.

Analogicznie w ocenie Spółki należy rozpoznać przychód podatkowy w przypadku usług polegających na nadruku zdjęcia lub tekstu na wybrany przez klienta nośnik (przykładowo kubek czy koszulkę). Usługą Spółki jest nadruk wybranego przez klienta zdjęcia czy tekstu na wybrany przez niego nośnik, w związku z czym Spółka zakończyła świadczenie usług z chwilą wydania do transportu profesjonalnemu przewoźnikowi efektu tej usługi – czyli np. kubka z nadrukiem. Nie zmniejsza to stopnia ochrony interesów klienta, gdyż do momentu, w którym nie otrzyma zamówionego świadczenia, ma roszczenie do Spółki (np. o zwrot zaliczki, jeśli nie jest zainteresowany dalszym oczekiwaniem, a uzgodniony termin minął) – niezależnie od tego, że odpowiedzialność względem Spółki przejmuje przewoźnik w momencie odbioru towaru z magazynu Spółki. Kwestie odpowiedzialności Spółki względem klienta, przewoźnika względem Spółki, potwierdzenia przez klienta otrzymania świadczenia, możliwości odstąpienia (ze względu na tzw. świadczenie na odległość), etc. nie zmieniają faktu, że obiektywnie Spółka wykonała usługę w momencie wydania jej efektu profesjonalnemu przewoźnikowi.

Innymi słowy, liczy się obiektywny moment wykonania usługi, a nie moment, w którym nabywca oświadczy sprzedawcy, że akceptuje, iż została ona wykonana. Potwierdza to interpretacja ogólna z dnia 1 kwietnia 2016 r. (nr PT3.8101.41.2015.AEW.2016.AMT.141), w której odnosząc się do momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT w przypadku robót budowlanych Minister potwierdził, że liczy się moment wykonania usługi (lub jej etapu, jeśli zgodnie z umową między stronami wykonawca ma otrzymywać wynagrodzenie za wykonanie każdego etapu), a nie moment podpisania protokołu zdawczo - odbiorczego, gdyż jeśli usługa jest wykonana, to jest ona wykonana w danym momencie, niezależnie od tego, czy i kiedy potwierdzi to nabywca. W naszej ocenie te same uwagi należy odnieść do analizowanej sytuacji.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2016 r., poz. 1888 ze zm. dalej: pdop) za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Natomiast moment uzyskania przychodów określają przepisy art. 12 ust. 3a, 3c - 3i pdop.

Zgodnie z przepisem art. 12 ust. 3a tej ustawy za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c-3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

  1. wystawienia faktury albo
  2. uregulowania należności.

Zgodnie z art. 12 ust. 3c ww. ustawy, jeżeli strony ustalą, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku. W myśl art. 12 ust. 3d pdop - przepis ust. 3c stosuje się odpowiednio do dostawy energii elektrycznej, cieplnej oraz gazu przewodowego. Natomiast art. 12 ust. 3e stanowi, że w przypadku otrzymania przychodu, o którym mowa w ust. 3, do którego nie stosuje się ust. 3a, 3c, 3d, za datę powstania przychodu uznaje się dzień otrzymania zapłaty.

W myśl art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, a także otrzymanych lub zwróconych pożyczek (kredytów), w tym również uregulowanych w naturze, z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów).

Jak wynika z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego Spółka sprzedaje audiobooki i ebooki oraz świadczy usługi polegające na nadruku zdjęcia lub tekstu na wybrany przez klienta nośnik. Warunkiem realizacji usługi jest otrzymanie przez Spółkę 100 % zaliczki, która zdaniem Wnioskodawcy nie stanowi przychodu podatkowego w momencie jej uzyskania. Według Spółki przychód podatkowy powstanie z chwilą wykonania usługi czyli wysłania na adres mailowy klienta kodu/hasła umożliwiającego pobranie pliku zawierającego audio- lub ebook, ewentualnie wysłanie samego pliku na wskazany przez klienta adres mailowy. W przypadku nadruku na wybranym nośniku, jest to według Spółki wydanie do transportu profesjonalnemu przewoźnikowi efektu usługi.

Norma z art. 12 ust. 4 pkt 1 pdop dotyczy przysporzeń niepodatkowych, które w sposób enumeratywny zostały przez ustawodawcę wskazane w ust. 4 art. 12 ww. ustawy („do przychodów nie zalicza się”). Powyższy charakter regulacji, oraz jej umiejscowienie w ustawie podatkowej w ramach zbiorczej kategorii przysporzeń niepodatkowych wskazuje, iż pomiędzy przepisami art. 12 ust. 3a oraz art. 12 ust. 4 pkt 1 pdop zachodzi relacja wyjątku (art. 12 ust. 4 pkt 1 pdop) od zasady (art. 12 ust. 3a pdop). Uwaga ta ma niezwykle istotne znaczenie przy interpretacji wspomnianej regulacji, albowiem zgodnie z zasadami wykładni norm prawnych wyjątek nie może może być interpretowany rozszerzająco (exceptiones non sunt extendendae), a wręcz przeciwnie wykładnia musi przybierać charakter możliwie zawężający, tak aby zamiar ustawodawcy w wprowadzeniu owego wyjątku nie został wypaczony poprzez nadmierne rozszerzenie jego znaczenia i podważenie tym samym zasad ogólnych.

W przedstawionym stanie faktycznym, podatnik w momencie wpłaty uzyskuje przysporzenie, które nie ma charakteru zaliczki (przedpłaty) na poczet wykonanych w przyszłości usług lub sprzedaży towarów. Jest to dla niego przysporzenie ostateczne, z góry określone i spełniające wszelkie przesłanki do uznania takiego przysporzenia za definitywne. Okoliczności tej nie zmienia możliwość ewentualnego zwrotu klientowi otrzymanej kwoty, jeżeli Spółka nie wykona usługi (we wniosku nie wskazano bliżej, w jakich sytuacjach Spółka może usługi nie wykonać) – w takim przypadku Spółka będzie uprawniona do dokonania stosownej korekty zmniejszającej wykazany uprzednio przychód. Należy podkreślić, że o definitywności przychodu decydują takie czynniki, jak bezzwrotność przysporzenia, jego nieodwracalność oraz ostateczność. Wszystkie one oddają w pełni sens terminu jakim jest „definitywność przychodu”. Mając powyższe na uwadze, a przede wszystkim opis stanu faktycznego, organ interpretacyjny stoi na stanowisku, iż przysporzenia otrzymywane w ramach zapłaty tzw. 100 % zaliczek posiadają cechę definitywności. Reguły interpretacyjne wykładni językowej (nakazujące możliwe wąskie interpretowanie wyjątków zawartych w ustawie podatkowej) uzasadniają przyjęcie poglądu o braku normatywnych podstaw do zastosowania w granicach zakreślonych opisanym stanem faktycznym art. 12 ust. 4 pkt 1 pdop.

W tym stanie rzeczy konieczne jest sięgnięcie do zasad ogólnych rozpoznawania momentu powstania przychodu podatkowego powstałego w związku z wykonywaną przez podatnika działalnością gospodarczą, a które zostały przez ustawodawcę opisane w art. 12 ust. 3a. pdop. Otóż, zgodnie z treścią powyższej normy za datę powstania przychodu o którym mowa w ust. 3, uważa się z zastrzeżeniem ust. 3c – 3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury lub uregulowania należności. W tym miejscu podkreślić należy, iż zastrzeżenia zawarte w art. 12 ust. 3c – 3e pdop nie będą miały w sprawie zastosowania.

Dla zastosowania art. 12 ust. 3a pdop, niezbędne jest wykazanie, iż otrzymywany przychód daje się powiązać z wydaniem rzeczy, zbyciem prawa majątkowego, czy też wykonaniem usługi w całości lub w części. W rezultacie, za bezsporne należy uznać, iż cena otrzymana przez Spółkę pozostaje w związku z wykonywaniem usług nadruku na nośnikach lub wydaniem audiobooków czy ebooków. Przy czym samego istnienia takiego związku, nie należy mylić z rzeczywistym wykonywaniem usług/wydaniem rzeczy już w momencie otrzymywania za nie zapłaty. W ocenie organu, wystarczające jest samo istnienie należności, której źródło będzie wynikało z usług świadczonych w przyszłości. To, iż przedmiotową regulację można stosować do usług wykonanych w przyszłości, za które otrzymano już zapłatę wynika z samego jej brzmienia. Ustawodawca dając bowiem prymat, przy przychodach rozpoznawanych memoriałowo zasadzie, iż wykonanie usług (wydanie rzeczy, zbycie prawa majątkowego) powoduje powstanie przychodu podatkowego i to niezależnie od otrzymania za owe czynności zapłaty, stanowi jednocześnie, iż moment rozpoznania przychodu nie może być późniejszy od wystawienia faktury, czy też uregulowania należności. Memoriałowe rozpoznawanie przychodu jest zatem zawsze limitowane momentem, gdy za daną należność podatnik otrzymuje zapłatę (dochodzi do uregulowania należności). W sytuacji zatem, gdy należność uregulowana zostaje przed wykonaniem usługi/wydaniem rzeczy przychód podatkowy powstaje nie w momencie jej wykonania w całości lub w części, ale w momencie „granicznym” określonym przez ustawodawcę na dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności (na powyższe wskazuje brzmienie normy – „nie później niż dzień”). W przedmiotowej sprawie momentem tym jest zaplata 100 % zaliczki, albowiem już wówczas dochodzi do uregulowania w całości należności. Prezentowane powyżej rozumienie przedmiotowej normy prawnej nie powinno budzić żadnych wątpliwości interpretacyjnych, albowiem pozostaje w zgodzie z systematyką ustawy podatkowej. Zakłada ona, iż zasadą rozpoznania przychodu jest już otrzymanie pieniędzy, czy też innych wartości pieniężnych (art. 12 ust. 1 pkt 1 pdop). Tym samym zasadą wyrażoną w ustawie podatkowej jest kasowość rozpoznania przychodu. Metoda memoriałowa jest jedynie odstępstwem od tej zasady, stąd wprowadzenie przez ustawodawcę powołanego powyżej momentu wyznaczającego cezurę czasową rozpoznania przychodu jaką jest uregulowanie należności. Gdyby bowiem przyjąć, iż uregulowanie należności nie prowadzi do powstania przychodu doszłoby do powstania wewnętrznej sprzeczności w ustawie podatkowej.

Zdaniem organu interpretacyjnego, przedłożony przez Wnioskodawcę stan faktyczny podlega zatem pod normę z art. 12 ust. 3a pdop, z uwagi na możliwość podporządkowania zapłaty należności do usług wykonywanych przez Spółkę w postaci nadruku na nośnik lub sprzedaży audiobooka, ebooka, przy czym momentem powstania przychodu jest już otrzymanie ceny za ową należność, albowiem moment ten następuje jako pierwszy i wyprzedza wykonanie usługi lub wydanie rzeczy.

Reasumując, w realiach rozpoznawanej sprawy momentem powstania przychodu jest dzień zapłaty należności za sprzedaż ebooka, audiobooka lub wykonanie nadruku na nośniku, nie jest to zatem dzień wysłania na adres mailowy klienta kodu/hasła umożliwiającego pobranie pliku lub wydania do transportu profesjonalnemu przewoźnikowi efektu usługi nadruku na nośnik.

Jednocześnie należy zauważyć, iż przytoczona we wniosku interpretacja ogólna została wydana w zakresie podatku od towarów i usług, dotyczy obowiązku podatkowego w zakresie robót budowlanych zatem nie może mieć wpływu na rozstrzygnięcia dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych.


Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – j.t. Dz. U. z 2017 r., poz. 1369) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj