Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB1-1.4011.185.2017.1.MG
z 1 grudnia 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 201 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 29 września 2017 r. (data wpływu 5 października 2017 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki cywilnej, wydatków na nabycie towarów handlowych oraz majątku wykorzystywanego w indywidualnej działalności Wnioskodawczyni - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 października 2017 r. do tut. Organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki cywilnej, wydatków na nabycie towarów handlowych oraz majątku wykorzystywanego w indywidualnej działalności Wnioskodawczyni.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Od grudnia 1991 r. Wnioskodawczyni prowadzi indywidualną działalność gospodarczą w zakresie handlu i usług artykułami sportowymi. Wnioskodawczyni jest opodatkowana w podatku dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych, prowadzi podatkową księgę przychów i rozchodów, dalej: KPiR (na podstawie Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów) oraz jest zarejestrowana w podatku od towarów i usług (na podstawie Ustawy z dnia 11 marca 2004 r o podatku od towarów i usług (Dz.U nr 54 poz. 535 ze zm.) jako czynny podatnik VAT. Dodatkowo od lutego 2002 r. Wnioskodawczyni jest wspólnikiem spółki cywilnej prowadzącej działalność handlową (o podobnym profilu z działalnością Wnioskodawczyni) wraz z mężem i córką. W związku z planowaną likwidacją indywidualnej działalności gospodarczej Wnioskodawczyni ma zamiar przed ostatecznym zamknięciem firmy wykonać określone czynności dotyczące posiadanego towaru handlowego oraz posiadanego majątku firmy, na który składają się:

  • maszyny i urządzenia wykorzystywane w serwisowaniu sprzętu sportowego,
  • sprzęt biurowy i posiadane wyposażenie,
  • nieruchomość (budynek) z gruntem i przyległym parkingiem.

Pozostały po kilkuletniej powolnej i stałej wyprzedaży towar handlowy o wartości w cenie zakupu netto ok. 26 000 zł Wnioskodawczyni zamierza sprzedać spółce cywilnej, w której jest wspólnikiem wraz z mężem i córką.

Towar handlowy, głównie sprzęt narciarski, akcesoria sportowe specjalistyczna odzież sportowa i buty, zalega w magazynie od paru lat i znacznie utracił walory użytkowe i handlowe.

Dlatego Wnioskodawczyni planuje sprzedać go spółce w cenie zakupu netto lub niższych uwzględniających w wycenie utratę jakości i wartości użytkowej.

Podobnie Wnioskodawczyni zamierza sprzedać spółce specjalistyczne maszyny i urządzenia wykorzystywane w serwisowaniu sprzętu sportowego, urządzenia biurowe i wyposażenie.

Przy sprzedaży majątku Wnioskodawczyni zastosuje ceny znacznie obniżone od cen zakupu - ceny będą uwzględniały utratę użytkową - zużycie sprzedawanego majątku oraz ceny rynkowe.

Zamykając działalność gospodarczą Wnioskodawczyni zamierza też sprzedać wprowadzony do ewidencji środków trwałych i jeszcze niecałkowicie zamortyzowany parking, wybudowany na posiadanym (zakupionym wraz z budynkiem w lipcu 1999 r.) gruncie i użytkowany w ramach działalności gospodarczej. Parking wybudowany został z przeznaczeniem na miejsca parkingowe dla klientów sklepu (działalność handlowo-usługowa artykułami sportowymi).

Parking wybudowany został w dwóch etapach.

Cześć pierwsza o wartości początkowej 8 632,00 zł została oddana do użytkowania i wprowadzona do ewidencji środków trwałych w marcu 2000 roku, część druga o wartości 7 447,33 w listopadzie 2001 r. Obie części parkingu są amortyzowane stawką 4,5%.

Parking Wnioskodawczyni zamierza sprzedać spółce, w której jest wspólnikiem. W wycenie parkingu uwzględni dotychczasową amortyzację użytkowanej budowli. Wnioskodawczyni powzięła wątpliwość czy jej stanowisko związane z wyceną sprzedawanego towaru i majątku jest prawidłowe, gdyż transakcje sprzedaży dotyczą podmiotów powiązanych rodzinnie.

Istotne elementy opisu stanu faktycznego przedstawiono również we własnym stanowisku Wnioskodawczyni w sprawie, gdzie wskazano m.in., że spółka poniesie wydatki na zakup od wspólnika towarów do działalności handlowej, czy działalności usługowej w ramach prowadzonej wypożyczalni sprzętu sportowego.

W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie:

Czy sprzedany w ramach indywidualnej działalności towar handlowy i majątek firmy (w związku z planowaną likwidacją indywidualnej działalności) spółce cywilnej, w której Wnioskodawczyni jest wspólnikiem, będzie stanowić dla Wnioskodawczyni koszt podatkowy proporcjonalnie do jej udziału w zysku spółki zgodnie z zawartą umową spółki?

Zdaniem Wnioskodawczyni, wycena sprzedaży towaru handlowego i majątku firmy do spółki cywilnej, w której jest wspólnikiem jest prawidłowa i nie naraża jej skutki art. 25 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o pdof) w związku z powiązaniami rodzinnymi. Przepisy ww. ustawy nie ograniczają podatnika w swobodzie ustalania ceny sprzedaży towarów czy majątku.

Wnioskodawczyni uważa, że w sytuacji, gdy zamierza zlikwidować działalność gospodarczą może dokonać znacznego obniżenia ceny sprzedaży zwłaszcza, że pozostały towar handlowy jest mocno przestarzały a majątek mocno zużyty, a przy tym zachowane zostały jeszcze ich wartości użytkowe.

Wnioskodawczyni uważa też, że prowadząc działalność gospodarczą samodzielnie i w formie spółki cywilnej funkcjonuje w obrocie gospodarczym podwójnie: to znaczy, że indywidualna działalność gospodarcza i spółka cywilna są dwoma podmiotami gospodarczymi.

W związku z tym dopuszczalne są wzajemne transakcje pomiędzy powyższymi podmiotami w tym transakcje sprzedaży towarów handlowych, czy majątku firmy.

Zgodnie z ogólną definicją kosztów podatkowych, do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć wszelkie wydatki, które zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodu art. 22 ust. 1 ustawy o pdof.

Stosownie do art. 8 ust. 1 i 2 ustawy o pdof zarówno przychody jak i koszty z tytułu udziału w spółce cywilnej wspólnika ustala się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku spółki.

Zatem wydatki poniesione przez spółkę na zakup towarów do działalności handlowej, czy z przeznaczeniem do działalności usługowej w ramach prowadzonej wypożyczalni sprzętu sportowego oraz majątku, który dalej wykorzystywany będzie w działalności gospodarczej spółki cywilnej, od wspólnika (z jego indywidualnie prowadzonej działalności w związku z jej likwidacją) stanowią koszty podatkowe spółki, a więc wszystkich wspólników, a u Wnioskodawczyni wspólnika spółki cywilnej stanowić będą koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do przysługującego jej prawa do udziału w zysku spółki zgodnie z zawartą umową spółki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 2032 z późn zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy.

Aby zatem wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu winien, w myśl powołanego przepisu, spełniać łącznie następujące warunki:

  • musi pozostawać w związku przyczynowym z przychodem lub ze źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
  • musi nie znajdować się na liście wydatków nieuznanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
  • musi być właściwie udokumentowany.

W przypadku źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów. Przy czym, związek przyczynowy pomiędzy poniesieniem wydatku, a osiągnięciem przychodu, bądź zachowaniem lub zabezpieczeniem jego źródła, należy oceniać indywidualnie w stosunku do każdego wydatku. Z oceny tego związku powinno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może przyczynić się do osiągnięcia przychodu, bądź służyć zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów. Zauważyć przy tym należy, że konieczność poniesienia danego wydatku nie może wynikać z zaniedbań, braku nadzoru lub sprzecznych z prawem działań podatnika.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawczyni prowadzi indywidualną działalność gospodarczą w zakresie handlu i usług artykułami sportowymi. Dodatkowo od lutego 2002 r. Wnioskodawczyni jest wspólnikiem spółki cywilnej prowadzącej działalność handlową (o podobnym profilu z działalnością Wnioskodawczyni) wraz z mężem i córką. W związku z planowaną likwidacją indywidualnej działalności gospodarczej Wnioskodawczyni ma zamiar przed ostatecznym zamknięciem firmy wykonać określone czynności dotyczące posiadanego towaru handlowego oraz posiadanego majątku firmy. Pozostały towar handlowy Wnioskodawczyni zamierza sprzedać spółce cywilnej. Towar handlowy, głównie sprzęt narciarski, akcesoria sportowe specjalistyczna odzież sportowa i buty, zalega w magazynie od paru lat i znacznie utracił walory użytkowe i handlowe. Wnioskodawczyni planuje sprzedać go spółce w cenie zakupu netto lub niższych uwzględniających w wycenie utratę jakości i wartości użytkowej. Podobnie Wnioskodawczyni zamierza sprzedać spółce specjalistyczne maszyny i urządzenia wykorzystywane w serwisowaniu sprzętu sportowego, urządzenia biurowe i wyposażenie. Przy sprzedaży majątku Wnioskodawczyni zastosuje ceny znacznie obniżone od cen zakupu - ceny będą uwzględniały utratę użytkową - zużycie sprzedawanego majątku oraz ceny rynkowe. Zamykając działalność gospodarczą Wnioskodawczyni zamierza też sprzedać wprowadzony do ewidencji środków trwałych i jeszcze niecałkowicie zamortyzowany parking. Parking Wnioskodawczyni zamierza sprzedać spółce, w której jest wspólnikiem. W wycenie parkingu uwzględni dotychczasową amortyzację użytkowanej budowli. Spółka poniesie wydatki na zakup od wspólnika towarów do działalności handlowej, czy działalności usługowej w ramach prowadzonej wypożyczalni sprzętu sportowego oraz majątku, który dalej wykorzystywany będzie w działalności gospodarczej spółki cywilnej.

Zauważyć należy, że w sytuacji, gdy wspólnik będący wspólnikiem spółki cywilnej dokonuje sprzedaży dla tej spółki, jako odrębny podmiot prowadzący działalność gospodarczą na własny rachunek, to transakcje zawierane z ww. spółką następują w oparciu o stosunek prawny łączący dwa odrębne podmioty gospodarcze. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewidują ograniczenia w zakresie możliwości zawierania transakcji między odrębnymi podmiotami gospodarczymi, w których ta sama osoba fizyczna prowadząca indywidualną działalność gospodarczą świadczy usługi na rzecz spółki cywilnej, w której jest również wspólnikiem. Sam fakt, że wspólnikiem spółki cywilnej jest ta sama osoba, która dokonuje sprzedaży na rzecz spółki, nie stanowi przeszkody dla możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów spółki wydatków na nabycie towarów handlowych czy innych składników majątkowych prowadzonej odrębnie przez tego wspólnika pozarolniczej działalności gospodarczej i sprzedawanych przez niego w ramach prowadzonej odrębnie indywidualnej działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną (…) u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. la, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe. W myśl art. 8 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy, zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat.

Mając zatem na względzie powyższe stwierdzić należy, że wydatki poniesione przez spółkę cywilną, w której Wnioskodawczyni jest wspólnikiem, na nabycie wskazanych we wniosku towarów handlowych i innych składników majątku od Wnioskodawczyni, w ramach prowadzonej przez nią indywidualnie działalności gospodarczej, jeżeli w istocie wydatki te spełniać będą przesłanki wskazane w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to będą mogły zostać zaliczone przez Wnioskodawczynię do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej w formie spółki cywilnej pozarolniczej działalności gospodarczej, proporcjonalnie do jej udziału w zysku tej spółki, w sposób właściwy dla poszczególnego rodzaju wydatków. Przy czy dla tych składników majątku, które stanowić będą środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne wydatki poniesione na ich nabycie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów poprzez odpisy amortyzacyjne dokonywane od wartości początkowej tych składników majątku. Zgodnie bowiem z art. 22 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a-22o, z uwzględnieniem art. 23.

Jednocześnie mając na względzie treść art. 25 ust. 1 w związku z art. 25 ust. 4 ww. ustawy, pamiętać należy, że jeżeli podmiot krajowy bierze udział bezpośrednio lub pośrednio w zarządzaniu innym podmiotem krajowym lub w jego kontroli albo posiada udział w kapitale innego podmiotu krajowego i jeżeli w wyniku takich powiązań zostaną ustalone lub narzucone warunki różniące się od warunków, które ustaliłyby między sobą niezależne podmioty, i w wyniku tego podatnik nie wykazuje dochodów albo wykazuje dochody niższe od tych, jakich należałoby oczekiwać, gdyby wymienione powiązania nie istniały - dochody danego podatnika oraz należny podatek określa się bez uwzględnienia warunków wynikających z tych powiązań.

Należy w tym miejscu podkreślić, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretację w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej, opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego podanego we wniosku – nie prowadzi postępowania dowodowego, które w przedmiotowej sprawie umożliwiłoby pełną ocenę czy warunki transakcji zawieranych ze spółką cywilną (mężem i córką), której Wnioskodawczyni jest wspólnikiem, odbiegają (bądź też nie) od warunków, które ustaliłyby między sobą niezależne podmioty. Takie ustalenia mogą być poczynione wyłącznie w ramach prowadzonego przez właściwy organ podatkowy postępowania podatkowego. Przedmiotem interpretacji wydanej na podstawie art. 14b ustawy – Ordynacja podatkowa są wyłącznie przepisy prawa.

Biorą pod uwagę powyższe, wskazać należy, że prawidłowość warunków transakcji sprzedaży opisanej we wniosku (w szczególności wycena przedmiotu sprzedaży), a co za tym idzie również zasadność zaliczenia ww. wydatków do kosztów uzyskania przychodów może zostać zweryfikowana w toku ewentualnego postępowania podatkowego, prowadzonego przez uprawniony organ podatkowy.

Z uwagi na powyższe przedstawione we wniosku stanowisko Wnioskodawczyni, z ww. zastrzeżeniami, uznano za prawidłowe.


Jednocześnie nadmienić należy, że niniejszą interpretacją dokonano oceny stanowiska Wnioskodawczyni dotyczącego wyłącznie podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia, przez Wnioskodawczynię, do kosztów uzyskania przychodów wydatków wskazanych we wniosku zgodnie z zadanymi w tym zakresie pytaniami.

Natomiast w zakresie pozostałych skutków podatkowych przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego dla Wnioskodawczyni oraz skutków podatkowych dla pozostałych wspólników spółki cywilnej (męża oraz córki Wnioskodawczyni) wydane zostaną odrębne rozstrzygnięcia.

Również w zakresie dotyczącym podatku od czynności cywilnoprawnych wydane zostanie odrębne rozstrzygnięcie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawczynię w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy oraz zmiany stanu prawnego, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2017 r., poz. 1369 z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj