Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB2-1.4010.261.2017.1.MJ
z 4 grudnia 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 201 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 2 października 2017 r. (data wpływu 4 października 2017 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia momentu powstania przychodu z tytułu wykonania lub częściowego wykonania usługi projektowej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 października 2017 r. do tutejszego organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia momentu powstania przychodu z tytułu wykonania lub częściowego wykonania usługi projektowej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Przedmiotem działalności Wnioskodawcy, Spółki z o.o. (dalej także: „Spółka”), jest opracowywanie kompleksowej dokumentacji projektowej w dziedzinie budownictwa komunikacyjnego i elektroenergetyki wysokich napięć wraz z infrastrukturą towarzyszącą, na terenie całego kraju, we wszystkich stadiach opracowania, tj. w ramach usług projektowych Spółka opracowuje studia wykonalności, koncepcje, projekty budowlane, wykonawcze i powykonawcze oraz materiały przetargowe.

Kontrahentami Spółki są w istotnej mierze podmioty udzielające zamówień na wykonanie dokumentacji projektowej w trybie określonym ustawą z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 1579 ze zm., dalej „PZP”), tj. jednostki sektora finansów publicznych, jednostki samorządu terytorialnego i inne podmioty prowadzące działalność polegającą na obsłudze sieci świadczących publiczne usługi w zakresie transportu kolejowego, tramwajowego lub przy użyciu systemów automatycznych, bądź też podmioty, które wygrały przetarg organizowany przez ww. jednostki, dla których Spółka świadczy usługi projektowe jako podwykonawca. Specyfiką umów zawieranych w wyniku wygrania przetargu organizowanego w trybie określonym ustawą PZP, jest fakt, że ich treść nie podlega negocjacjom, tzn. jest narzucana przez Zamawiającego. W sytuacji natomiast, gdy Spółka zawiera umowę podwykonawczą z podmiotem, który wygrał przetarg na realizację zamówienia publicznego, zasadą jest, że zapisy umowy podwykonawczej są dokładnym odzwierciedleniem zapisów kontraktu głównego, tj. łączącego podmiot zlecający Spółce wykonanie usług w charakterze podwykonawcy z Zamawiającym.

Istotnym elementem usługi projektowej, świadczonej przez Spółkę na rzecz Zamawiającego/kontrahenta, jest w większości umów przekazanie całości majątkowych praw autorskich do stworzonej dokumentacji projektowej oraz udzielenie wyłącznego prawa do wykonywania i zezwalania na wykonywanie zależnych praw autorskich. W szczególności jest to uprawnienie na dokonywanie opracowań i zmian utworów składających się na dokumentację projektową oraz na rozporządzanie nimi, gdyż warunkuje to możliwość korzystania z dokumentacji projektowej przez Zamawiającego w sposób zgodny z jej przeznaczeniem. Usługę projektową uznaje się za wykonaną dopiero w momencie odebrania jej przez Zamawiającego bez zastrzeżeń w formie podpisania Protokołu Odbioru, gdyż moment podpisania Protokołu Odbioru jest momentem, w którym na Zamawiającego przechodzi pełnia praw autorskich do przedmiotu umowy.

Spółka zawiera ze swoimi kontrahentami umowy na świadczenie usług projektowych, w których przyjmuje określone założenia realizacji zamówienia. Harmonogram prac obejmuje zazwyczaj:

  • opracowanie koncepcji programowo-przestrzennej,
  • uzyskanie decyzji lokalizacji linii kolejowej,
  • projekty budowlane (opracowanie dokumentacji geotechnicznej i geologiczno-inżynierskiej, opracowanie mapy do celów projektowych, opracowanie projektów budowlanych, opracowanie wizualizacji dla potrzeb promocji projektu),
  • przygotowanie kompletu materiałów do złożenia wniosku o pozwolenie na budowę,
  • specyfikacje techniczne wykonania i odbioru robót, opracowanie materiałów przetargowych.

W umowach na świadczenie usług projektowych przyjęte są zazwyczaj następujące zasady realizacji i rozliczeń:

1. Każda z umów dzieli realizację zadania z zakresu usług projektowych na etapy. Wynagrodzenie ryczałtowe, odpowiadające wysokości wynagrodzenia wskazanego przez Spółkę w treści oferty składanej na etapie przetargu realizowanego w trybie PZP, jest zgodnie z daną umową podzielone na części, a terminy płatności poszczególnych części wynagrodzenia przypadają na moment zakończenia danego etapu lub etapów.

2. Rozliczenie za wykonanie usług będących przedmiotem umowy odbywa się fakturami częściowymi, które mogą być wystawiane jedynie za zakończone i kompletne etapy realizacji przedmiotu umowy.

3. Przekazanie przedmiotu umowy do Zamawiającego odbywa się na podstawie Protokołu Przekazania (protokół przekazania – dokument potwierdzający, że wykonawca przekazał w całości lub części przedmiot umowy celem sprawdzenia i oceny merytorycznej przez zamawiającego), stanowiącego jedynie dowód doręczenia wstępnej wersji przedmiotu umowy Zamawiającemu.

4. Zamawiający w terminie określonym w umowie (14/28 lub więcej dni od momentu przekazania) dokonuje analizy otrzymanej wstępnej wersji dokumentacji projektowej. Po dokonaniu analizy Zamawiający przekazuje Spółce swoje uwagi, zastrzeżenia i zobowiązuje ją do ich naniesienia na dokumentację.

5. Jeżeli Zamawiający nie zgłosi zastrzeżeń w uzgodnionym przez strony w umowie terminie, liczonym od dnia przekazania mu wstępnej wersji dokumentacji projektowej, usługi świadczone przez Spółkę zostaną na mocy umowy uznane za wykonane z chwilą upływu terminu na wniesienie zastrzeżeń i z tą datą zostanie podpisany Protokół Odbioru (protokół odbioru – odbiór dokonany w formie protokołu podpisanego przez upoważnionych przedstawicieli Zamawiającego, polegający na uznaniu, że wykonawca wykonał w całości lub części przedmiot umowy zgodnie z postanowieniami umowy).

6. W przypadku zgłoszenia przez Zamawiającego zastrzeżeń do przekazanej dokumentacji, Spółka sprawdza i nanosi ewentualne poprawki, następnie w wyznaczonym w umowie terminie (14/28 lub więcej dni od zgłoszenia zastrzeżeń) przekaże (protokołem przekazania) poprawioną dokumentację. Przekazana dokumentacja podlega powtórnej weryfikacji zgodnie z terminami określonymi w umowie. Podpisanie Protokołu Odbioru bez zastrzeżeń odbywa się dopiero w momencie, w którym Spółka naniosła żądane przez Zamawiającego zmiany/korekty na dokumentację projektową w sposób, który nie budzi już zastrzeżeń Zamawiającego/kontrahenta Spółki.

7. Usługi świadczone przez Spółkę uznane będą za wykonane dopiero z chwilą podpisania Protokołu Odbioru. Wynagrodzenie za wykonane usługi lub ich zakończoną część należne jest Spółce dopiero po dokonaniu ich odbioru przez Zamawiającego, równoznacznego z potwierdzeniem w treści Protokołu Odbioru, że usługę wykonano.

8. Z chwilą podpisania Protokołu Odbioru, Spółka przenosi na Zamawiającego w ramach uzgodnionego wynagrodzenia całość majątkowych praw autorskich do stworzonej dokumentacji projektowej i udziela wyłącznego prawa do wykonywania i zezwalania na wykonywanie zależnych praw autorskich do przedmiotu umowy.

9. Podstawą wystawienia faktury jest Protokół Odbioru, podpisany bez zastrzeżeń przez przedstawiciela każdej ze stron.

10.Faktury, w tym faktury częściowe, wys tawiane są za wykonaną dokumentację projektową stanowiącą etap realizacji umowy lub zamkniętą całość.

W tak zakreślonym stanie faktycznym Spółka za dzień wykonania usługi, zarówno na potrzeby podatku VAT i CIT, uznaje dzień podpisania Protokołu Odbioru i wystawia fakturę nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wykonano usługę.

W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytania:

  1. Czy za moment wykonania usługi projektowej w podatku dochodowym od osób prawnych, a tym samym moment powstania obowiązku podatkowego, można uznać dzień podpisania Protokołu Odbioru?
  2. (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2)
  3. W przypadku uznania stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania oznaczonego we wniosku Nr (…) 2 za nieprawidłowe, jaka czynność rodzi obowiązek podatkowy w (…) podatku dochodowym od osób prawnych, z uwzględnieniem również sytuacji, gdy Spółka jest zobowiązana do naniesienia zgłoszonych przez Zamawiającego poprawek?
  4. (część pytania oznaczonego we wniosku Nr 3)

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 12 ust. 3a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 1888 ze zm.), za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c-3g, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności.

Zgodnie z zapisami w umowach, podpisany przez obie strony Protokół Odbioru (bez stwierdzonych zastrzeżeń) jest podstawą do wystawienia przez wykonawcę faktury za zrealizowaną część przedmiotu zamówienia zgodnie z harmonogramem, w związku z tym za moment powstania obowiązku podatkowego uznaje się dzień podpisania Protokołu Odbioru.

Dla świadczenia usług projektowych, przepisy ustawy o podatku od towarów i usług (winno być: ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) nie przewidują szczególnego momentu powstania obowiązku podatkowego. Umowa pomiędzy stronami przewiduje, że data podpisania Protokołu Odbioru jest datą wykonania usługi i podstawą do wystawienia faktury VAT.

W świetle powołanych wyżej przepisów, należy stwierdzić, iż moment powstania obowiązku podatkowego w przypadku świadczenia usług projektowych, powstaje z chwilą wykonania usługi, czyli w przedmiotowej sprawie będzie to moment podpisania Protokołu Odbioru przez upoważnionych przedstawicieli Zamawiającego, polegający na uznaniu, że Wykonawca wykonał w całości lub części przedmiot umowy zgodnie z postanowieniami umowy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 1888 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”), nie zawiera legalnej definicji przychodu, a jedynie precyzuje – poprzez przykładowe wyliczenie – rodzaje podlegających opodatkowaniu tym podatkiem przysporzeń majątkowych.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

O zaliczeniu danego przysporzenia majątkowego do przychodów danej osoby prawnej decyduje definitywny charakter tego przysporzenia w tym sensie, że w sposób ostateczny faktycznie powiększa ono aktywa tej osoby prawnej. Powyższe oznacza, że co do zasady przysporzenie majątkowe uznaje się za przychód podatkowy w dacie jego faktycznego uzyskania, a więc na zasadzie kasowej. Wyjątek od tej reguły stanowią przychody związane z działalnością gospodarczą, które dla celów podatku dochodowego od osób prawnych rozpoznawane są na zasadzie memoriałowej, tj. są przychodem podatkowym w dacie, w której stały się należne, niezależnie od tego, czy podatnik faktycznie je otrzymał.

Przychody należne to wszelkiego rodzaju przychody, co do których przysługuje Wnioskodawcy uprawnienie do ich dochodzenia, czyli takie, które wynikają z konkretnego stosunku prawnego. „Należność” odnosi się zarówno do możliwości dochodzenia konkretnego świadczenia oraz do powinności jego spełnienia. Oznacza to, że powstanie przychodów należnych związane jest z powstaniem wierzytelności. Ponieważ wierzytelność to termin wywodzący się z prawa cywilnego, przychodami należnymi są przychody wymagalne w rozumieniu prawa cywilnego, tj. możliwe do prawnie skutecznego ich dochodzenia.

Stosownie do art. 12 ust. 3 ustawy o CIT, za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Zasady podatkowego rozpoznawania momentu uzyskania przychodów, określonych w art. 12 ust. 3 ustawy o CIT, uregulowane zostały w art. 12 ust. 3a-3g tej ustawy.

Zgodnie z art. 12 ust. 3a ustawy o CIT, za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c-3g oraz 3j-3m, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

  1. wystawienia faktury albo
  2. uregulowania należności.

Z powyższych przepisów wynika, że w sytuacji gdy dojdzie do wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi przed dniem wystawienia faktury albo uregulowania należności, wówczas należy uznać, że przychód powstanie w dniu wykonania usługi lub częściowego wykonania usługi.

W myśl natomiast art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o CIT, do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, a także otrzymanych lub zwróconych pożyczek (kredytów), w tym również uregulowanych w naturze, z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów).

Regulacja zawarta w tym przepisie stanowi odstępstwo od ogólnych reguł ustalania przychodów z działalności gospodarczej, a warunkiem jego zastosowania jest uznanie, że otrzymane kwoty mają charakter zaliczek (zadatków) na poczet towarów i usług, które zostaną dostarczone (wykazane) w następnych okresach sprawozdawczych.

O kwalifikacji otrzymanej kwoty na poczet przyszłych okresów sprawozdawczych decyduje charakter tej zapłaty. Przysporzenie uważane za przychód podatkowy musi mieć charakter definitywny, podczas gdy kwoty niestanowiące na podstawie 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o CIT przychodu, nie mają takiego charakteru ze względu na możliwość ich zwrotu przed terminem dostawy towaru czy wykonania usług, na poczet których zostały wpłacone – przy zachowaniu warunków właściwych dla danego rodzaju przedpłaty. Fakt, że dana wpłata stanowi zadatek lub zaliczkę na poczet konkretnej dostawy towaru lub konkretnej usługi, która zostanie wykonana w przyszłości, musi zatem wynikać z postanowień zawartej umowy i powinien znaleźć odzwierciedlenie w treści dokumentacji.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest opracowywanie kompleksowej dokumentacji projektowej w dziedzinie budownictwa komunikacyjnego i elektroenergetyki wysokich napięć wraz z infrastrukturą towarzyszącą, na terenie całego kraju, we wszystkich stadiach opracowania, tj. w ramach usług projektowych Spółka opracowuje studia wykonalności, koncepcje, projekty budowlane, wykonawcze i powykonawcze oraz materiały przetargowe.

Kontrahentami Spółki są w istotnej mierze podmioty udzielające zamówień na wykonanie dokumentacji projektowej w trybie określonym ustawą z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 1579 ze zm., dalej „PZP”), tj. jednostki sektora finansów publicznych, jednostki samorządu terytorialnego i inne podmioty prowadzące działalność polegającą na obsłudze sieci świadczących publiczne usługi w zakresie transportu kolejowego, tramwajowego lub przy użyciu systemów automatycznych, bądź też podmioty, które wygrały przetarg organizowany przez ww. jednostki, dla których Spółka świadczy usługi projektowe jako podwykonawca. Specyfiką umów zawieranych w wyniku wygrania przetargu organizowanego w trybie określonym ustawą PZP, jest fakt, że ich treść nie podlega negocjacjom, tzn. jest narzucana przez Zamawiającego. W sytuacji natomiast, gdy Spółka zawiera umowę podwykonawczą z podmiotem, który wygrał przetarg na realizację zamówienia publicznego, zasadą jest, że zapisy umowy podwykonawczej są dokładnym odzwierciedleniem zapisów kontraktu głównego, tj. łączącego podmiot zlecający Spółce wykonanie usług w charakterze podwykonawcy z Zamawiającym.

Istotnym elementem usługi projektowej, świadczonej przez Spółkę na rzecz Zamawiającego/kontrahenta, jest w większości umów przekazanie całości majątkowych praw autorskich do stworzonej dokumentacji projektowej oraz udzielenie wyłącznego prawa do wykonywania i zezwalania na wykonywanie zależnych praw autorskich. W szczególności jest to uprawnienie do dokonywania opracowań i zmian utworów składających się na dokumentację projektową oraz do rozporządzania nimi, gdyż warunkuje to możliwość korzystania z dokumentacji projektowej przez Zamawiającego w sposób zgodny z jej przeznaczeniem. Usługę projektową uznaje się za wykonaną dopiero w momencie odebrania jej przez Zamawiającego bez zastrzeżeń w formie podpisania Protokołu Odbioru, gdyż moment podpisania Protokołu Odbioru jest momentem, w którym na Zamawiającego przechodzi pełnia praw autorskich do przedmiotu umowy.

Spółka zawiera ze swoimi kontrahentami umowy na świadczenie usług projektowych, w których przyjmuje określone założenia realizacji zamówienia. Harmonogram prac obejmuje zazwyczaj:

  • opracowanie koncepcji programowo-przestrzennej,
  • uzyskanie decyzji lokalizacji linii kolejowej,
  • projekty budowlane (opracowanie dokumentacji geotechnicznej i geologiczno-inżynierskiej, opracowanie mapy do celów projektowych, opracowanie projektów budowlanych, opracowanie wizualizacji dla potrzeb promocji projektu),
  • przygotowanie kompletu materiałów do złożenia wniosku o pozwolenie na budowę,
  • specyfikacje techniczne wykonania i odbioru robót, opracowanie materiałów przetargowych.

W umowach na świadczenie usług projektowych przyjęte są zazwyczaj następujące zasady realizacji i rozliczeń:

1. Każda z umów dzieli realizację zadania z zakresu usług projektowych na etapy. Wynagrodzenie ryczałtowe, odpowiadające wysokości wynagrodzenia wskazanego przez Spółkę w treści oferty składanej na etapie przetargu realizowanego w trybie PZP, jest zgodnie z daną umową podzielone na części, a terminy płatności poszczególnych części wynagrodzenia przypadają na moment zakończenia danego etapu lub etapów.

2. Rozliczenie za wykonanie usług będących przedmiotem umowy odbywa się fakturami częściowymi, które mogą być wystawiane jedynie za zakończone i kompletne etapy realizacji przedmiotu umowy.

3. Przekazanie przedmiotu umowy do Zamawiającego odbywa się na podstawie Protokołu Przekazania (protokół przekazania – dokument potwierdzający, że wykonawca przekazał w całości lub części przedmiot umowy celem sprawdzenia i oceny merytorycznej przez zamawiającego), stanowiącego jedynie dowód doręczenia wstępnej wersji przedmiotu umowy Zamawiającemu.

4.Zamawiający w terminie określonym w um owie (14/28 lub więcej dni od momentu przekazania) dokonuje analizy otrzymanej wstępnej wersji dokumentacji projektowej. Po dokonaniu analizy Zamawiający przekazuje Spółce swoje uwagi, zastrzeżenia i zobowiązuje ją do ich naniesienia na dokumentację.

5. Jeżeli Zamawiający nie zgłosi zastrzeżeń w uzgodnionym przez strony w umowie terminie, liczonym od dnia przekazania mu wstępnej wersji dokumentacji projektowej, usługi świadczone przez Spółkę zostaną na mocy umowy uznane za wykonane z chwilą upływu terminu na wniesienie zastrzeżeń i z tą datą zostanie podpisany Protokół Odbioru (protokół odbioru – odbiór dokonany w formie protokołu podpisanego przez upoważnionych przedstawicieli Zamawiającego, polegający na uznaniu, że wykonawca wykonał w całości lub części przedmiot umowy zgodnie z postanowieniami umowy).

6. W przypadku zgłoszenia przez Zamawiającego zastrzeżeń do przekazanej dokumentacji, Spółka sprawdza i nanosi ewentualne poprawki, następnie w wyznaczonym w umowie terminie (14/28 lub więcej dni od zgłoszenia zastrzeżeń) przekaże (protokołem przekazania) poprawioną dokumentację. Przekazana dokumentacja podlega powtórnej weryfikacji zgodnie z terminami określonymi w umowie. Podpisanie Protokołu Odbioru bez zastrzeżeń odbywa się dopiero w momencie, w którym Spółka naniosła żądane przez Zamawiającego zmiany/korekty na dokumentację projektową w sposób, który nie budzi już zastrzeżeń Zamawiającego/kontrahenta Spółki.

7. Usługi świadczone przez Spółkę uznane będą za wykonane dopiero z chwilą podpisania Protokołu Odbioru. Wynagrodzenie za wykonane usługi lub ich zakończoną część należne jest Spółce dopiero po dokonaniu ich odbioru przez Zamawiającego, równoznacznego z potwierdzeniem w treści Protokołu Odbioru, że usługę wykonano.

8. Z chwilą podpisania Protokołu Odbioru, Spółka przenosi na Zamawiającego w ramach uzgodnionego wynagrodzenia całość majątkowych praw autorskich do stworzonej dokumentacji projektowej i udziela wyłącznego prawa do wykonywania i zezwalania na wykonywanie zależnych praw autorskich do przedmiotu umowy.

9. Podstawą wystawienia faktury jest Protokół Odbioru, podpisany bez zastrzeżeń przez przedstawiciela każdej ze stron.

10. Faktury, w tym faktury częściowe, wystawiane są za wykonaną dokumentację projektową stanowiącą etap realizacji umowy lub zamkniętą całość.

Mając na uwadze powołane wyżej przepisy, a także opis stanu faktycznego sprawy, stwierdzić należy, że skoro, jak wynika z wniosku, usługi świadczone przez Spółkę uznane będą za wykonane dopiero z chwilą podpisania Protokołu Odbioru, a wynagrodzenie za wykonane usługi lub ich zakończoną część należne jest Spółce po dokonaniu ich odbioru przez Zamawiającego, równoznacznego z potwierdzeniem w treści Protokołu Odbioru, że usługę wykonano, to za moment powstania przychodu dla celów podatku dochodowego od osób prawnych, na podstawie powołanego wyżej art. 12 ust. 3a ustawy o CIT, uznać należy dzień wykonania usługi (lub jej etapu), potwierdzony podpisanym przez strony umowy Protokołem Odbioru.

W związku z powyższym, stanowisko Wnioskodawcy uznano za prawidłowe.

Bezprzedmiotowa jest tym samym odpowiedź na pytanie oznaczone we wniosku Nr 3 (w części dot. podatku dochodowego od osób prawnych), z uwagi na jego warunkowy charakter.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Nadmienić należy, że w zakresie podatku od towarów i usług zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2017 r. poz. 1369 ze zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj