Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP1-1.4012.588.2017.1.KOM
z 14 grudnia 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 1 listopada 2017 r. (data wpływu 2 listopada 2017 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki poniesione przed rejestracją dla potrzeb podatku VAT na zakup lokalu mieszkalnego oraz okresu rozliczeniowego, za który można realizować powyższe uprawnienia – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 2 listopada 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki poniesione przed rejestracją dla potrzeb podatku VAT na zakup lokalu mieszkalnego oraz okresu rozliczeniowego, za który można realizować powyższe uprawnienia.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:


W dniu 5 czerwca 2017 r. Wnioskodawca nabył od spółki lokal mieszkalny C4 o powierzchni 44,23m2 wraz z garażem (umowa na zakup garażu podpisana została 26 października 2017 r. - po wydzieleniu prawa do własności gruntu pod garaż). Celem zakupu było świadczenie usług podnajmu na cele krótkoterminowego zakwaterowania.


Lokal został zakupiony w stanie surowym, w lipcu Wnioskodawca podpisał umowę na wykończenie lokalu ze spółką R. z o.o., odbiór lokalu ma nastąpić 8 listopada 2017 r.


W listopadzie Wnioskodawca zamierza również podpisać umowę na najem lokalu do celów krótkoterminowego zakwaterowania z jednym z dwóch działających w tej branży operatorów . Oba podmioty są czynnymi płatnikami VAT, w związku z czym w dniu 30 października 2017 r. również Wnioskodawca zarejestrował się jako czynny płatnik VAT.


Wnioskodawca dokonał rejestracji z datą wsteczną, tj. 1 czerwca 2017 r., w dniu następnym wypełnił formularze VAT-7 za kolejne miesiące od czerwca do października 2017 r.


Faktury za zakup lokalu (z datami 28 luty 2017 r. - data płatności zaliczki oraz 30 czerwca 2017 r. - data płatności kwoty końcowej) Wnioskodawca uzyskał 19 października 2017 r., fakturę za pierwszą płatność za prace wykończeniowe Wnioskodawca otrzymał 21 sierpnia 2017 r. Ostatecznej faktury za wykończenie Wnioskodawca jeszcze nie otrzymał, ponieważ nie dokonał jeszcze ostatecznego odbioru lokalu.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:


W jakim momencie przysługuje Wnioskodawcy prawo do uzyskania zwrotu VAT naliczonego od zakupu mieszkania?

Czy przysługuje Wnioskodawcy również prawo do zwrotu VAT za płatność zaliczki na zakup mieszkania oraz opłat notarialnych związanych z zaliczką?


Stanowisko Wnioskodawcy:


Wnioskodawca uważa, że prawo do zwrotu naliczonego podatku VAT od zakupu mieszkania przysługuje mu, niezależnie od daty rejestracji jako czynny podatnik VAT. Celem zakupu mieszkania od początku był zamiar podnajmu tego mieszkania do celów zakwaterowania krótkoterminowego (pierwotnie umowa podnajmu miała zostać podpisana ze spółką B., która świadczy podobne usługi i z którą rozmowy toczyły się od lutego 2017 r., we wrześniu 2017 r. spółka B. zrezygnowała z podpisania umowy, w związku z czym Wnioskodawca zdecydował się na znalezienie alternatywnego podnajemcy, umowa z jednym z dwóch wymienionych operatorów będzie podpisana do końca listopada 2017 r.).


Warunek bycia czynnym podatnikiem VAT Wnioskodawca spełnił rejestrując się jako podatnik VAT 30 października 2017 r. Mieszkanie nie jest jednak jeszcze wykończone (termin odbioru z wykonawcą został ustalony na 8 listopada 2017 r.), w związku z czym podpisanie umowy podnajmu oraz rozpoczęcie działalności będzie się mogło rozpocząć po tej dacie (najprawdopodobniej od początku grudnia 2017 r. – tak, aby zakwaterować pierwszych turystów z początkiem sezonu zimowego).

Wnioskodawca rozumie, że prawo do uzyskania zwrotu VAT naliczonego od zakupu mieszkania będzie mu przysługiwać z momentem wystawienia pierwszej faktury. Wnioskodawca, jako czynny podatnik VAT, będzie wtedy uprawniony do odliczenia całej kwoty naliczonego VAT, łącznie z podatkiem od zaliczki oraz kosztów notarialnych związanych z podpisaniem umowy zaliczki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.


Zgodnie z treścią art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 r., poz. 1221, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Z kolei na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Podstawowe uprawnienie podatnika dotyczące obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zawarte zostało w art. 86 ust. 1 ustawy, który stanowi, że w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.


Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

  1. nabycia towarów i usług,
  2. dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

W myśl natomiast art. 87 ust. 1 ustawy, w przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.


Z powyższego wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).


Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Należy zauważyć, że formułując w art. 86 ust. 1 ustawy warunek związku ze sprzedażą opodatkowaną, ustawodawca nie uzależnia prawa do odliczenia od związku zakupu z obecnie wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Wystarczającym jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towarów lub usług przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakupy te dokonane są w celu ich wykorzystania w ramach jego działalności opodatkowanej.


Zatem w podatku od towarów i usług obowiązuje zasada tzw. „niezwłocznego odliczenia podatku naliczonego”. Zasada ta wyraża się tym, że podatnik, aby skorzystać z prawa do odliczenia, nie musi czekać, aż nabyty towar lub usługa zostaną odsprzedane lub efektywnie wykorzystane na potrzeby działalności opodatkowanej.


W każdym przypadku należy dokonać oceny, czy intencją podatnika wykonującego określone czynności, z którymi łączą się skutki podatkowo-prawne, było wykonywanie czynności opodatkowanych.


Na podstawie art. 86 ust. 10 ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy.


W myśl art. 86 ust. 10b pkt 1 ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w przypadkach, o których mowa w ust. 2 pkt 1 oraz pkt 2 lit. a – powstaje nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny.


Zgodnie z art. 86 ust. 11 ustawy, jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, 10d i 10e, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.


Jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 10d, 10e i 11, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 13a (art. 86 ust. 13 ustawy).

Zatem prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących zakupy związane z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą, wynika z samej konstrukcji podatku od towarów i usług i zapewnia neutralność tego podatku dla czynnych podatników VAT. W stosunku do faktur lub dokumentów celnych podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał fakturę lub dokument celny, będący podstawą odliczenia lub za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.


Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług przewidują określone sytuacje, w których podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, pomimo tego, że spełnione są generalne przesłanki upoważniające go do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Ograniczenia te zawarte są w art. 88 ustawy o VAT.

Stosownie do postanowień art. 88 ust. 4 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.


Wskazany powyżej przepis ustawy o podatku od towarów i usług przewiduje sankcję w postaci pozbawienia podatnika prawa do obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego w razie niezarejestrowania się, ale nie wskazuje wprost, z jakim momentem - z punktu widzenia niemożności odliczenia podatku naliczonego - należy wiązać status podatnika (zarejestrowany czy nie). Z art. 88 ust. 4 ww. ustawy nie wynika bowiem, aby do nabycia uprawnienia do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego koniecznym było posiadanie statusu podatnika VAT czynnego w momencie otrzymania faktury. Podatnik nabywa więc prawo do odliczenia podatku naliczonego w momencie otrzymania faktury, lecz aby uprawnienie to zrealizować musi posiadać status podatnika VAT czynnego.


Zatem prawo do obniżenia podatku należnego może być realizowane przez podatnika w ściśle określonym czasie, pod warunkiem spełnienia przez niego przesłanek pozytywnych, tj. istnienia związku między zakupami i prowadzoną działalnością opodatkowaną.


Stwierdzić należy zatem, że ustawa nie pozbawia podatnika prawa do dokonania odliczenia podatku od zakupów dokonanych przed rejestracją, o ile zakupione towary i usługi będą wykorzystywane do bieżącej lub przyszłej działalności opodatkowanej (oraz ewentualnie spełniać inne warunki określone w przepisach powołanej ustawy). Niemniej ustawodawca narzucił podatnikom, chcącym dokonać odliczenia podatku VAT od poczynionych nabyć, obowiązek rejestracji jako podatnik VAT czynny.


W myśl art. 96 ust. 1 ustawy, podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3.


Podmioty wymienione w art. 15, u których sprzedaż jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 lub wykonujące wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3, mogą złożyć zgłoszenie rejestracyjne (art. 96 ust. 3 ustawy).

Zgodnie z art. 99 ust. 1 ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2-10, art. 130c i art. 133.

Z przedstawionych okoliczności sprawy wynika, że Wnioskodawca w dniu 5 czerwca 2017 r. nabył od spółki lokal mieszkalny wraz z garażem, przy czym umowa na zakup garażu podpisana została 26 października 2017 r. - po wydzieleniu prawa do własności gruntu pod garaż. Celem zakupu lokalu było/jest świadczenie w nim usług podnajmu na cele krótkoterminowego zakwaterowania, a więc wykorzystanie lokalu do opodatkowanej działalności gospodarczej. Wnioskodawca zamierza w listopadzie 2017 r. podpisać umowę na najem lokalu z jednym z dwóch działających w tej branży operatorów.


Lokal został zakupiony w stanie surowym, tak więc w lipcu 2017 r. Wnioskodawca podpisał umowę na wykończenie lokalu ze Sp. z o.o., odbiór lokalu ma nastąpić 8 listopada 2017 r.


Wnioskodawca w dniu 30 października 2017 r. zarejestrował się jako czynny podatnik VAT, z datą wsteczną, tj. 1 czerwca 2017 r. W dniu następnym wypełnił formularze VAT-7 za kolejne miesiące od czerwca do października 2017 r.


Wnioskodawca otrzymał 19 października 2017 r. faktury VAT za zakup lokalu (z datami 28 lutego 2017 r. - data płatności zaliczki i 30 czerwca 2017 r. - data płatności kwoty końcowej) oraz w dniu 21 sierpnia 2017 r. fakturę za pierwszą płatność za prace wykończeniowe.


Ostatecznej faktury za wykończenie Wnioskodawca jeszcze nie otrzymał, ponieważ nie dokonał jeszcze ostatecznego odbioru lokalu.


Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą tego, czy ma on prawo do uzyskania zwrotu VAT naliczonego związanego z wydatkami poniesionymi na zakup lokalu mieszkalnego, w tym od wpłaconej zaliczki na zakup mieszkania oraz opłat notarialnych związanych z tą zaliczką.


Z uwagi na powołane powyżej regulacje prawne wskazać należy, że ustawa o VAT nie pozbawia podatnika prawa do dokonania odliczenia podatku VAT od zakupów poczynionych przed rejestracją, o ile występują przesłanki, że zakupione towary i usługi będą wykorzystywane do bieżących (lub przyszłych) czynności opodatkowanych (oraz ewentualnie spełniać inne warunki określone w przepisach ustawy o podatku od towarów i usług). Niemniej ustawodawca narzucił podatnikom obowiązek rejestracji jako podatnik VAT czynny, a zatem podatnik nabywa prawo do odliczenia podatku naliczonego za okres, w którym w odniesieniu do nabytych towarów i usług powstał obowiązek podatkowy, nie wcześniej niż w momencie otrzymania faktury, lecz aby uprawnienie to zrealizować musi posiadać status podatnika VAT czynnego w momencie realizacji uprawnienia.

Warto również zaznaczyć, że w wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie C-400/98 Trybunał stwierdził, że prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z dokonaniem inwestycji nie jest uzależnione od dokonania wcześniejszej rejestracji dla celów podatku VAT. Potwierdzeniem takiej tezy mogą być także wyroki TSUE w sprawach C-268/83 oraz C-110/94, gdzie TSUE wskazał, że powstanie prawa do odliczenia nie zależy od formalnego uznania statusu podatnika przez organy podatkowe. Nabywane jest ono automatycznie, z chwilą uzyskania statusu podatnika, którym się staje w momencie pierwszych inwestycji związanych z przyszłą działalnością gospodarczą.

Zatem w odniesieniu do przedstawionych przez Wnioskodawcę wątpliwości dotyczących prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków na zakup towarów i usług związanych z zakupem lokalu mieszkalnego dokonanych przed dniem rejestracji stwierdzić należy, że Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia 100% podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup towarów i usług pod inwestycję (wykorzystaną w przyszłości do działalności opodatkowanej) wystawionych przed zarejestrowaniem się dla celów podatku od towarów i usług. W analizowanym przypadku są bowiem spełnione, wynikające z art. 86 ust. 1 ustawy, przesłanki warunkujące nabycie prawa do odliczenia podatku naliczonego, a mianowicie zakup towarów i usług związanych z nabyciem lokalu, zgodnie ze wskazaniem Wnioskodawcy został dokonany z zamiarem wykorzystywania lokalu w całości do czynności opodatkowanych (najem w celu krótkotrwałego zakwaterowania turystów), a w październiku 2017 r. Wnioskodawca zarejestrował się jako podatnik VAT czynny.

W odniesieniu do okresu rozliczeniowego, w którym powinien być wykazany podatek do odliczenia z tytułu dokonanych nabyć przed rejestracją, należy wskazać, że prawo podatnika do odliczenia podatku naliczonego od wydatków wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych (art. 86 ust. 1 ustawy) kształtuje się w danym okresie rozliczeniowym. Zdarzeniem uprawniającym do obniżenia podatku należnego – co wprost wynika z art. 86 ust. 10 i 10b ustawy – jest przy tym powstanie obowiązku podatkowego oraz otrzymanie faktury, a ewentualne późniejsze rozliczenie podatku w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych jest konsekwencją już nabytego prawa do obniżenia kwoty podatku należnego (art. 86 ust. 11 ustawy).

Zatem w celu odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z nabyciem lokalu mieszkaniowego opisanego we wniosku konieczne jest złożenie deklaracji dla potrzeb podatku od towarów i usług za okres rozliczeniowy, w którym w odniesieniu do nabytych towarów i usług powstał obowiązek podatkowy oraz Wnioskodawca jest w posiadaniu faktur VAT dokumentujących poniesione wydatki, zgodnie z zasadami przewidzianymi prawem – art. 86 ust. 10, ust. 10b i ust. 11 ustawy.

W rozpatrywanej sprawie należy wskazać, że Wnioskodawca wybrał możliwość składania deklaracji za okresy miesięczne, co oznacza, że prawo do odliczenia VAT naliczonego powstaje w rozliczeniu za dany miesiąc, a Wnioskodawca może z tego prawa skorzystać jeżeli w odniesieniu do nabytych towarów i usług u sprzedawcy powstał obowiązek podatkowy oraz Wnioskodawca jest w posiadaniu faktury VAT, albo w rozliczeniach za jeden z dwóch kolejnych miesięcy, następujących po miesiącu, w którym prawo do odliczenia VAT powstało.

Jak wskazano wyżej Wnioskodawca – na podstawie art. 86 ustawy – ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT dokumentujących nabycie towarów i usług służących wykonywaniu czynności opodatkowanych podatkiem VAT, wystawianych na jego rzecz od momentu rozpoczęcia działalności gospodarczej, w deklaracjach za właściwe okresy rozliczeniowe – w terminach przewidzianych prawem – art. 86 ust. 10, ust. 10b i ust. 11 ustawy.

Z wniosku wynika, że pierwszych zakupów związanych z planowaną działalnością gospodarczą Wnioskodawca dokonał już w lutym 2017 r., kiedy to wpłacił zaliczkę za zakup mieszkania, tak więc za datę rozpoczęcia działalności przez Wnioskodawcę należy przyjąć dzień dokonania pierwszych zakupów, tj. dzień 28 lutego 2017 r.


Wnioskodawca zarejestrował się jako czynny podatnik VAT w dniu 30 października 2017 r., z datą wsteczną rozpoczęcia działalności, tj. od 1 czerwca 2017 r. i w dniu następnym złożył deklaracje miesięczne VAT-7 za okres od czerwca do października 2017 r.


Przenosząc powyższe rozważania na grunt niniejszej sprawy należy zgodzić się z Wnioskodawcą, że przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT dokumentujących płatność końcową za mieszkanie i płatność za pierwszy etap robót wykończeniowych, na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy, wystawionych na niego w dniu 30 czerwca 2017 r. i 21 sierpnia 2017 r., otrzymanych przed dokonaniem rejestracji dla celów podatku VAT (złożenie formularza VAT-R), gdyż dniem rozpoczęcia działalaności gospodarczej wykazanym w dniu 30 października 2017 r. w zgłoszeniu VAT-R był dzień 1 czerwca 2017 r., a zakupy te związane były z planowaną opodatkowaną podatkiem VAT działalnością Wnioskodawcy. Podatek ten należy wykazać w deklaracjach za właściwe okresy rozliczeniowe – w terminach przewidzianych prawem – art. 86 ust. 10, ust. 10b i ust. 11 oraz ust. 13 ustawy. Wnioskodawca jest uprawniony również do otrzymania z tego tytułu zwrotu różnicy podatku, o którym mowa w art. 87 ust. 1 ustawy.

Odnosząc się natomiast do faktury zaliczkowej wystawionej na Wnioskodawcę w dniu 2 lutego 2017 r. i opłaconej przez niego w dniu 28 lutego 2017 r. trzeba zauważyć, że aby Wnioskodawca mógł skorzystać z przysługującego mu prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego wykazanego na tej fakturze, a także zwrotu, o którym mowa w art. 87 ust. 1 ustawy, to Wnioskodawca powinien dokonać aktualizacji zgłoszenia VAT-R (poprzez wskazanie jako okresu złożenia pierwszej deklaracji miesiąca, w którym faktycznie rozpoczął działalność gospodarczą, czyli w przedmiotowej sprawie luty 2017 r.), a następnie złożenia zaległych deklaracji podatkowych i rozliczenia podatku w terminach przewidzianych prawem, tj. stosownie do art. 86 ust. 10, ust. 10b i ust. 11 oraz ust. 13 ustawy.

Zatem oceniając całościowo stanowisko Wnioskodawcy, że w świetle okoliczności przedstawionych w opisie stanu faktycznego (tj. rejestracji jako podatnik VAT w październiku 2017 r. ze wskazaniem daty 1 czerwca 2017 r. jako daty rozpoczęcia działalności gospodarczej) Wnioskodawca uprawniony jest do odliczenia całej kwoty naliczonego VAT wykazanego na otrzymanych fakturach, łącznie z podatkiem wykazanym na fakturze dokumentującej płatność zaliczki, należy uznać za nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2017 r., poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj