Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB2-3.4011.216.2017.2.SK
z 13 grudnia 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 201 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z 13 października 2017, który wpłynął do tut. Organu za pośrednictwem platformy e-puap w tym samym dniu, uzupełnionym pismem z 22 listopada 2017 r. (data wpływu 23 listopada 2017 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie określenia źródła przychodu w związku z dokonywaniem przez Wnioskodawczynię zleceń na rzecz firmy amerykańskiej -jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 października 2017 r. wpłynął do tutejszego organu za pośrednictwem platformy e-puap ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie określenia źródła przychodu w związku z dokonywaniem przez Wnioskodawczynię zleceń na rzecz firmy amerykańskiej. Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 13 listopada 2017 r. Znak: 0111-KDIB2-3.4011.216.2017.1.SK, wezwano Wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku. Uzupełnienia dokonano pismem z 22 listopada 2017 r. (data wpływu 23 listopada 2017 r.).

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni jest aktualnie osobą bezrobotną bez prawa do zasiłku. Rozważa podjęcie zatrudnienia w formie pracy zdalnej wykonywanej na terenie Polski na rzecz firmy amerykańskiej. Firma ta udostępnia platformę, przez którą Wnioskodawczyni podejmowałaby zlecenia na rzecz różnych klientów firmy. Nie dochodzi tutaj do formalnego podpisania umowy, firma również nie wystawia zleceniobiorcom żadnych dokumentów potwierdzających otrzymane wynagrodzenie. Wynagrodzenie (w dolarach amerykańskich) przelewane będzie dwa razy w miesiącu na konto PayPal Wnioskodawczyni, z którego Wnioskodawczyni będzie wypłacać pieniądze na polski rachunek bankowy. Od wartości wynagrodzenia w USD, które Wnioskodawczyni otrzyma na konto PayPal, po przeliczeniu na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu, Wnioskodawczyni będzie opłacała podatek zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Firma nie opłaca podatku w USA, dlatego nie dojdzie tutaj do podwójnego opodatkowania.

Poniżej Wnioskodawczyni przedstawia dwa możliwe zdarzenia przyszłe:

  1. Praca zdalna na platformie udostępnianej przez amerykańską firmę będzie jedynym źródłem utrzymania Wnioskodawczyni. Przy podjęciu takiej formy zatrudnienia (odpowiadającej umowie zlecenia), co miesiąc Wnioskodawczyni otrzymywałaby z tego tytułu wynagrodzenie w różnej wysokości. Wnioskodawczyni chciałabym również dobrowolnie opłacać składki na ubezpieczenie zdrowotne i emerytalne.
  2. Prócz ww. pracy zdalnej Wnioskodawczyni będzie zatrudniona w Polsce (umowa o pracę lub umowa zlecenia). Pracę zdalną Wnioskodawczyni będzie wykonywać dorywczo, jednak na tyle często, że również co miesiąc będzie otrzymywać z tego tytułu wynagrodzenie o różnej wysokości. Nie będzie to jednak główne źródło utrzymania Wnioskodawczyni. Pracodawca w Polsce będzie opłacał składki na ubezpieczenie zdrowotne i emerytalne.

W uzupełnieniu wniosku w piśmie z 22 listopada 2017 r. (data wpływu do tut. Organu 23 listopada 2017 r. Wnioskodawczyni wskazała, że:

  1. Współpraca z firmą amerykańską będzie odbywać się w formie umowy zlecenia poprzez platformę internetową prowadzoną przez tę firmę. Platforma ta umożliwia kontakt: zleceniodawców i użytkowników tj. zleceniobiorców (m.in. Wnioskodawczyni), współpraca między tymi dwoma grupami nadzorowana jest przez pracowników firmy amerykańskiej. Zleceniodawcy poprzez platformę zgłaszają zapotrzebowanie na wykonanie danego zadania, firma wybiera użytkowników i daje im możliwość podjęcia takiego zlecenia. Platforma ta umożliwia zleceniobiorcom raportowanie wykonanych zadań oraz kontakt ze zleceniodawcą. Płatność za wykonane zlecenie odbywa się za pośrednictwem firmy amerykańskiej - zleceniobiorca otrzymuje wynagrodzenie od tej firmy.
  2. Przedmiotem prowadzonej działalności firmy amerykańskiej jest działalność związana z oprogramowaniem - testowanie oprogramowania.
  3. Zlecenia dotyczyłyby testowania oprogramowania stworzonego przez zleceniodawców (tj. klientów firmy) - wyszukiwanie usterek/błędów oraz raportowanie ich klientowi (poprzez platformę stworzoną przez firmę).
  4. Wynagrodzenie wypłacane jest zależnie od ilości znalezionych błędów. Każdy zleceniodawca (tzn. klient firmy amerykańskiej) określa stawkę za znaleziony błąd.
  5. Zlecenia wykonywane będą w sposób zarobkowy. Nie będą dokonywane w sposób ciągły, ponieważ brak jest gwarancji, że jako użytkownik platformy Wnioskodawczyni będzie otrzymywała tyle zleceń, aby zapewnić ciągłość. Ciągłość będzie zależna również od ilości wolnego czasu, jaki Wnioskodawczyni będzie mogła przeznaczyć na realizację tych zleceń. Wykonywanie zleceń nie będzie się odbywało w sposób zorganizowany, tzn. Wnioskodawczyni nie będzie ogłaszała się ani reklamowała zleceniodawcom. Przykładowo, jako użytkownik platformy, w ciągu całego miesiąca Wnioskodawczyni otrzyma 10 propozycji przyjęcia zlecenia, przyjmie 4 zlecenia, ponieważ na pozostałe 6 nie będzie miała czasu lub z jakiegoś powodu nie będą one Wnioskodawczyni odpowiadały. Po wykonaniu zleceń Wnioskodawczyni otrzyma za nie wynagrodzenie - przy 4 zleceniach może to być ok. $200. Firma amerykańska wybierając użytkowników, którym wyśle propozycję przyjęcia zlecenia, kieruje się ich doświadczeniem, zainteresowaniami, ilością wcześniej wykonanych zleceń oraz ilością raportowanych błędów - nie ma możliwości samodzielnego zgłaszania się do zleceń.
  6. Odpowiedzialność za rezultat czynności oraz ich wykonanie ponosi zlecający. Zleceniobiorca raportuje zleceniodawcy, co powinno zostać poprawione w jego oprogramowaniu, natomiast zlecający postanawia, czy rzeczywiście to wykona.
  7. Czynności nie są wykonywane pod kierownictwem ani w miejscu wyznaczonym przez zlecającego. Zleceniobiorca wykonuje czynności w dowolnie wybranym przez siebie miejscu.
  8. Ryzyko gospodarcze ponosi zlecający czynności.

W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie:

Czy w stosunku do dwóch opisanych zdarzeń przyszłych, źródłem przychodu Wnioskodawczyni będzie działalność wykonywana osobiście, czy pozarolnicza działalność gospodarcza? Czy Wnioskodawczyni może rozliczać się z przychodów uzyskanych z pracy zdalnej jako osoba prywatna?

Zdaniem Wnioskodawczyni, zgodnie z art. 13 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od:

  1. osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,

-z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.

Natomiast z art. 2 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej wynika, że działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

Wykonywana przez Wnioskodawczynię działalność na rzecz amerykańskiej firmy miałaby oczywiście charakter zarobkowy, jednak Wnioskodawczyni nie będzie wykonywała podobnych zleceń na rzecz innych podmiotów, ani nie będzie starała się w zorganizowany sposób pozyskać nowych pracodawców. Ciągłość tej działalności jest trudna do określenia, ponieważ w tym momencie Wnioskodawczyni nie wie, jak długo będzie z firmą współpracować, ani co według ustawodawcy, oznacza taka ciągłość. W odczuciu Wnioskodawczyni współpraca z amerykańską firmą powinna być traktowana jako działalność wykonywana osobiście (będą to dochody z umowy zawartej ze spółką prowadzącą działalność gospodarczą za granicą, zgodnie z przytoczonym art. 13 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 2032, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W art. 10 ust. 1 ustawodawca dokonał rozróżnienia źródeł przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ww. ustawy, źródłami przychodów są między innymi wskazane pkt 2 i 3 tego przepisu:

  • działalność wykonywana osobiście;
  • pozarolnicza działalność gospodarcza.

Według definicji zawartej w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, działalność gospodarcza albo pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

-prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Pojęcie pozarolniczej działalności gospodarczej użyte w cytowanym wyżej przepisie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymaga, aby był to jeden z wymienionych w lit. a)-c) rodzajów działalności oraz opierał się na następujących przesłankach:

  • zarobkowym celu działalności,
  • wykonywaniu działalności w sposób zorganizowany i ciągły,
  • prowadzeniu działalności we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek.

Działalność jest wtedy zarobkowa, gdy jest zdolna do potencjalnego generowania zysku, a jej przeznaczeniem jest zapewnienie określonego dochodu. Działalność musi być tak prowadzona i ukierunkowana, aby była w stanie zyski faktycznie osiągnąć. Jednakże brak zysku z podjętych działań noszących znamiona działalności gospodarczej nie oznacza, że działalność taka nie była faktycznie prowadzona. Prowadzenie bowiem działalności gospodarczej zawsze wiąże się z ryzykiem nieosiągnięcia dochodów. Zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymagają również, aby czynności wykonywane były w sposób zorganizowany i ciągły, przy czym możliwe jest osiąganie dochodów z tego rodzaju działalności bez spełnienia niektórych formalnych elementów organizacji (np. rejestracji urzędowej), gdyż prowadzenie działalności gospodarczej jest kategorią obiektywną, niezależnie od tego, jak działalność tę ocenia sam prowadzący ją podmiot i jak ją nazywa oraz czy dopełnia ciążących na nim obowiązków z działalnością tą związanych.

Za takim rozumieniem pojęcia „zorganizowany” przemawia również definicja słownikowa. Zgodnie z Nowym Słownikiem Poprawnej Polszczyzny, Wydawnictwo Naukowe PWN pod redakcją Andrzeja Markowskiego, Warszawa 2000, organizować to przygotowywać, zakładać jakieś przedsięwzięcie, bądź w znaczeniu drugim nadawać czemuś reguły, wprowadzać porządek (por. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 7 maja 2008 r., sygn. akt I SA/Op 18/08).

Co do kryterium ciągłości w wykonywaniu działalności gospodarczej, to jego wprowadzenie przez ustawodawcę miało na celu wyeliminowanie z pojęcia działalności gospodarczej przedsięwzięć o charakterze incydentalnym i sporadycznym. Ciągłość w wykonywaniu działalności gospodarczej oznacza względnie stały zamiar jej wykonywania. Nie wyklucza on jednak możliwości prowadzenia działalności gospodarczej tylko sezonowo lub do czasu osiągnięcia postawionego przez dany podmiot celu i to bez względu na okres, w którym cel ten miałby być realizowany. Do zachowania ciągłości wystarczające jest, aby z całokształtu okoliczności sprawy wynikał zamiar powtarzania określonego zespołu konkretnych działań w celu osiągnięcia efektu w postaci zarobku.

Przez powtarzalność rozumie się cały szereg wielokrotnie powtarzanych czynności podejmowanych w konkretnym celu. Taki zespół wielokrotnie powtarzanych czynności (nie zaś czynności sporadycznych, oderwanych od siebie, niepowiązanych ze sobą) w dziedzinie wytwórczej, usługowej lub handlowej podejmowanych w celach zarobkowych i na własny rachunek, można uznać za prowadzenie działalności gospodarczej.

Natomiast w myśl art. 5b ust. 1 ww. ustawy za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  1. odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
  2. są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;
  3. wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Z kolei, w myśl art. 13 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalności gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, z wyjątkiem przychodów uzyskiwanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.

Z przepisu tego wynika więc, że przychód z działalności wykonywanej osobiście powstaje wówczas, gdy podatnik otrzymuje przychody z tytułu wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, które uzyskiwane są wyłącznie od osoby prawnej, jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej lub osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą.

Zaliczenie przychodów do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 13 pkt 8 ww. ustawy, zależy od łącznego spełnienia następujących warunków:

  1. zleconą usługę podatnik wykona osobiście, tj. bez udziału osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia lub umowy o dzieło, które wykonywałyby czynności związane z istotą tej usługi,
  2. umowa zlecenia lub umowa o dzieło została zawarta z osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą lub osobą prawną i jej jednostką organizacyjną niemającą osobowości prawnej,
  3. umowa zlecenia lub umowa o dzieło nie zostanie zawarta w ramach prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego oraz jego uzupełnienia wynika, że Wnioskodawczyni rozważa podjęcie zatrudnienia na podstawie umowy zlecenia w firmie amerykańskiej. Przedmiotem działalności firmy amerykańskiej jest działalność związana z oprogramowaniem (testowanie oprogramowania). Firma ta udostępnia platformę, przez którą Wnioskodawczyni podejmowałaby zlecenia polegające na testowaniu oprogramowania stworzonego przez zleceniodawców (tj. klientów firmy) - wyszukiwanie usterek/błędów oraz raportowanie ich klientom. Zlecenia wykonywane będą w sposób zarobkowy. Wnioskodawczyni będzie otrzymywała wynagrodzenie uzależnione od ilości znalezionych błędów, które przelewane będzie dwa razy w miesiącu na jej konto PayPal. Zlecenia powyższe nie będą dokonywane w sposób ciągły, ponieważ brak jest gwarancji, że jako użytkownik platformy, Wnioskodawczyni będzie otrzymywała taką ilość zleceń, aby zapewnić ciągłość. Ponadto, ciągłość będzie zależna od ilości wolnego czasu, jaki Wnioskodawczyni będzie mogła przeznaczyć na realizację tych zleceń. Wykonywanie zleceń nie będzie się odbywało w sposób zorganizowany, tzn. Wnioskodawczyni nie będzie ogłaszała się ani reklamowała zleceniodawcom. Odpowiedzialność za rezultat czynności oraz ich wykonanie ponosi zlecający. Zleceniobiorca raportuje zleceniodawcy, co powinno zostać poprawione w jego oprogramowaniu, natomiast zlecający postanawia, czy rzeczywiście to wykona. Czynności powyższe nie są wykonywane pod kierownictwem ani w miejscu wyznaczonym przez zlecającego. Zleceniobiorca wykonuje czynności w dowolnie wybranym przez siebie miejscu. Ryzyko gospodarcze ponosi zlecający czynności.

Wnioskodawczyni rozważa dwa warianty pracy:

  • praca zdalna na platformie udostępnianej przez amerykańską firmę będzie jedynym źródłem utrzymania Wnioskodawczyni, bądź
  • oprócz ww. pracy zdalnej Wnioskodawczyni będzie zatrudniona w Polsce (umowa o pracę lub umowa zlecenia). Pracę zdalną Wnioskodawczyni będzie wykonywać dorywczo, jednak na tyle często, że również co miesiąc będzie otrzymywać z tego tytułu wynagrodzenie o różnej wysokości.

Mając na uwadze powyższe przepisy, w celu zakwalifikowania na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych czynności (zleceń) wykonywanych na rzecz firmy amerykańskiej przez Wnioskodawczynię do właściwego źródła przychodu należało ocenić zamiar, okoliczności i cel działań związanych ze zleceniami, o których mowa we wniosku.

Skoro jak wynika z wniosku Wnioskodawczyni jako osoba fizyczna będzie dokonywała na rzecz firmy amerykańskiej zleceń polegających na testowaniu oprogramowania w ramach umowy zlecenia i czynności te jak wskazano w uzupełnieniu wniosku nie będą prowadzone w sposób zorganizowany i ciągły, a odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat wykonywanych czynności jak i ryzyko gospodarcze ponosi firma amerykańska, to przychody uzyskiwane z tego tytułu nie wypełniają przesłanek do uznania ich za przychody z działalności gospodarczej. Przychody uzyskane z tytułu świadczenia przez Wnioskodawczynię umowy zlecenia na rzecz firmy amerykańskiej (podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą) stanowić będą przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 13 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, niezależnie czy poza tymi dochodami Wnioskodawczyni będzie uzyskiwała inne dochody.

W konsekwencji powyższego stanowisko Wnioskodawczyni uznano za prawidłowe.

Niniejszą interpretację wydano w oparciu o opis zdarzenia przyszłego przedstawiony we wniosku. Należy przy tym zastrzec, że rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie, czy wykonywane przez Wnioskodawcę usługi wypełniają znamiona prowadzenia działalności gospodarczej, bowiem stanowi to domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Organ nie prowadzi postępowania dowodowego, ograniczając się do analizy okoliczności podanych we wniosku. W stosunku do tych okoliczności wyraża swoje stanowisko, które zawsze musi być jednak ustosunkowaniem się do poglądu (stanowiska) prezentowanego w danej sprawie przez wnioskodawcę. Jeżeli w toku ewentualnego postępowania organ uzna, że zdarzenie przyszłe różni się od występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawczyni w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego zdarzenia przyszłego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawczynię w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

W zakresie pytania dot. konieczności prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej wydano odrębne rozstrzygnięcie.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2017 r., poz. 1369 ze zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj