Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP3-3.4011.479.2017.1.JK3
z 28 grudnia 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 31 października 2017 r. (data wpływu 2 listopada 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania nagrody – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 2 listopada 2017 r. do tutejszego organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania nagrody.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Dnia 7 lutego 2017 roku Wnioskodawca został laureatem jednej z najbardziej prestiżowych na świecie nagród naukowych P. przyznawaną przez fundację P Foundation i Uniwersytet (Izrael). Obie instytucje mają swe siedziby w stolicy Izraela. W rankingach ogólnoświatowych nagród naukowych, których listę otwiera tradycyjnie Nagroda Nobla, P zajmuje miejsce w połowie pierwszej dziesiątki. Wysokość nagrody w nagradzanej w 2017 roku dziedzinie astrofizyki to 1.000.000 (jeden milion) USD do podziału pomiędzy laureatów konkursu, po odliczeniu regulaminowych 10 procent przeznaczonych na stypendia dla młodych naukowców. W 2017 roku w dziedzinie astrofizyki wyróżnionych zostało trzech laureatów.


Dnia 21 maja 2017 roku nagroda P została wręczona podczas uroczystej Gali, która odbyła się na Uniwersytecie w Izraelu, w tym dyplom nagrody oraz czek bankowy w wysokości 300.000 (trzysta tysięcy) USD. Nie zostały pobrane w Izraelu żadne kwoty na rzecz opodatkowania nagrody.


Nagroda P. przyznawana jest w drodze konkursu od 15 lat. Corocznie P Foundation ogłasza drogą listowną oraz elektroniczną na stronach Fundacji informację, skierowaną do społeczności naukowej całego świata, o kolejnych edycjach nagrody i możliwości zgłaszania nominacji do konkursu tej nagrody - do określonego w ogłoszeniu terminu. Regulamin konkursu dostępny jest zarówno w ogłoszeniu, jak i na stronach internetowych P Foundation. Laureaci nagrody wybierani są w ramach konkursu przez jury.

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych otrzymane w ramach P środki finansowe podlegają w Polsce opodatkowaniu. Zostały one zakwalifikowane jako przychód z osobiście wykonywanej działalności naukowej, w tym udziału w konkursach z dziedziny nauki (art. 10 ust. 1 pkt 2 i art. 13 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Zgodnie z art. 44 ust. 1a ww. ustawy, do dnia 20 czerwca 2017 roku została przekazana Urzędowi Skarbowemu zaliczka zgodnie ze stawką określoną w art. 27 ust. 1. Ostateczne rozliczenie zobowiązania podatkowego nastąpi w rocznym zeznaniu podatkowym składanym do 30 kwietnia 2018 roku.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Czy zakwalifikowanie przychodu z nagrody P. jako przychodu z osobiście wykonywanej działalności naukowej, w tym udziału w konkursach z dziedziny nauki (art. 10 ust. 1 pkt 2 i art. 13 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) jest prawidłowe?

Jeśli nie - jaki jest prawidłowy sposób opodatkowania tego przychodu?


Zdaniem Wnioskodawcy, przychód wynikający z przyznania P. podlega w Polsce opodatkowaniu. Przy kwalifikowaniu tego przychodu brano pod uwagę następujące argumenty.


Ponieważ nie przewiduje się przekazania tych środków na rzecz organizacji realizujących cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego nie zachodzi podstawa do zastosowania zwolnienia zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 132 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Ponieważ Izrael nie należy do Europejskiego Obszaru Gospodarczego nie ma także zastosowania art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy mówiący o ryczałtowym opodatkowaniu w wysokości 10% nagród uzyskiwanych w państwach z tego Obszaru.


Ponieważ przyznana P jest rezultatem działalności naukowej prowadzonej od ponad 30 lat przez laureata, dzięki której stał się on światowym liderem astrofizyki obserwacyjnej, oraz wynikiem konkursu przeprowadzonego przez powołane do jego rozstrzygnięcia jury - na podstawie rekomendacji uzyskanych od Międzynarodowego Komitetu Oceniającego nominacje do tego konkursu, przychód spełnia wszelkie warunki określone w art. 10 ust. 1 pkt 2 i art. 13 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i powinien być tak zakwalifikowany.

Jak już wspomniał Wnioskodawca - Nagroda P. przyznawana jest w drodze konkursu od 15 lat. Corocznie P Foundation ogłasza drogą listowną oraz elektroniczną na stronach fundacji informację, skierowaną do społeczności naukowej całego świata, o kolejnych edycjach nagrody i możliwości zgłaszania nominacji do konkursu - do określonego w ogłoszeniu terminu. Regulamin konkursu dostępny jest zarówno w ogłoszeniu, jak i na stronach internetowych P Foundation. Laureaci nagrody wybierani są w ramach konkursu przez jury.

Warto dodać, że w interpretacji podatkowej ITPB2/415-474/14/RS dotyczącej bardzo podobnej sprawy opodatkowania nagród (z jedyną różnicą że otrzymanych za działalność artystyczną a nie naukową) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy przedstawił stanowisko całkowicie zgodne z tu prezentowanym (dotyczy nagrody przyznanej w Turcji).


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.


Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 2032 , z późn. zm.), osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).


Na podstawie art. 3 ust. 1a ww. ustawy za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

  1. posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
  2. przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Zgodnie z art. 3 ust. 2a ww. ustawy – osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).


Przepisy art. 3 ust. 1, 1a, 2a i 2b stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska (art. 4a ww. ustawy).


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że dnia 7 lutego 2017 roku Wnioskodawca został laureatem jednej z najbardziej prestiżowych na świecie nagród naukowych P przyznawaną przez fundację P Foundation i Uniwersytet (Izrael). Obie instytucje mają swe siedziby w stolicy Izraela. W rankingach ogólnoświatowych nagród naukowych, których listę otwiera tradycyjnie Nagroda Nobla, P zajmuje miejsce w połowie pierwszej dziesiątki. Wysokość nagrody w nagradzanej w 2017 roku dziedzinie astrofizyki to 1.000.000 (jeden milion) USD do podziału pomiędzy laureatów konkursu, po odliczeniu regulaminowych 10 procent przeznaczonych na stypendia dla młodych naukowców. W 2017 roku w dziedzinie astrofizyki wyróżnionych zostało trzech laureatów. Dnia 21 maja 2017 roku nagroda P została wręczona podczas uroczystej Gali, która odbyła się na Uniwersytecie w Izraelu, w tym dyplom nagrody oraz czek bankowy w wysokości 300.000 (trzysta tysięcy) USD. Nie zostały pobrane w Izraelu żadne kwoty na rzecz opodatkowania nagrody.

Biorąc powyższe pod uwagę, należy stwierdzić, że w przedmiotowej sprawie zastosowanie znajdą uregulowania umowy zawartej między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Państwa Izrael w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu podpisana w Jerozolimie dnia 22 maja 1991 r. (Dz. U. z 1992 r. Nr 28, poz. 124).


Należy zauważyć, że polsko-izraelska umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie przewiduje wprost zasad opodatkowania nagród.


Stosownie do art. 22 ust. 1 umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej, a Rządem Państwa Izrael w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, części dochodu osoby mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie, bez względu na to, skąd one pochodzą, a o których nie było mowy w poprzednich artykułach niniejszej umowy, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie.


Powyższe oznacza, że otrzymana przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce nagroda naukowa z Izraela podlega opodatkowaniu tylko w Polsce.


Zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.


Stosownie do art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19, art. 25b i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 2 powołanej ustawy, źródłem przychodów jest działalność wykonywana osobiście.


Na podstawie art. 13 pkt 2 ww. ustawy za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej, w tym z tytułu udziału w konkursach z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz dziennikarstwa, jak również przychody z uprawiania sportu, stypendia sportowe przyznawane na podstawie odrębnych przepisów oraz przychody sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych.

Wyżej wskazany przepis art. 13 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ma zastosowanie do przychodów z działalności wykonywanej osobiście – m.in. do przychodów z osobiście wykonywanej działalności artystycznej i naukowej, w tym (przychodów) z tytułu udziału w konkursach z dziedziny m.in. nauki, co oznacza, że ustawodawca obejmuje tym przepisem wszystkie przychody z osobiście wykonywanej działalności naukowej i artystycznej, a więc i przychody z wygranych w konkursach i z tytułu udziału w nich.

Jak wynika z art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy, wolna od podatku dochodowego jest wartość wygranych w konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasa, radio i telewizja) oraz konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, a także nagród związanych ze sprzedażą premiową - jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza kwoty 760 zł; zwolnienie od podatku nagród związanych ze sprzedażą premiową nie dotyczy nagród otrzymanych przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego pozarolniczą działalnością gospodarczą, stanowiących przychód z tej działalności.

W świetle powyższego, ze zwolnienia wynikającego z art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych korzysta wartość wypłaconych wygranych w konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa lub sportu, a w przypadku konkursów z innych dziedzin wyłącznie takie, których organizatorem i emitentem (ogłaszającym) są środki masowego przekazu. Ponadto w przypadku gdy jednorazowa wartość wygranej otrzymanej przez zwycięzcę konkursu przekroczy kwotę 760 zł nie znajdzie zastosowania zwolnienie przewidziane w ww. artykule i cała kwota nagrody podlegać będzie opodatkowaniu.

Z treści wniosku wynika, że Wnioskodawca został laureatem jednej z najbardziej prestiżowych na świecie nagród naukowych. Wysokość nagrody w nagradzanej w 2017 roku dziedzinie astrofizyki to 1.000.000 (jeden milion) USD do podziału pomiędzy laureatów konkursu, po odliczeniu regulaminowych 10 procent przeznaczonych na stypendia dla młodych naukowców. W 2017 roku w dziedzinie astrofizyki wyróżnionych zostało trzech laureatów. Dnia 21 maja 2017 roku nagroda P została wręczona podczas uroczystej Gali, która odbyła się na Uniwersytecie, w tym dyplom nagrody oraz czek bankowy w wysokości 300.000 (trzysta tysięcy) USD.


Z powyższego wynika, że jednorazowa wartość tej nagrody przekracza kwotę 760 zł. Zatem, do wypłacanej nagrody nie będzie miało zastosowanie zwolnienie wynikające z art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Natomiast z art. 21 ust. 1 pkt 132 ww. ustawy wynika, że zwolnieniu podlegają przyznane przez krajowe i zagraniczne organy władzy i ich urzędy, w tym jednostki organizacyjne im podległe lub przez nie nadzorowane, oraz krajowe, zagraniczne i międzynarodowe organizacje (instytucje) i ich organy, nagrody:

  1. za wybitne osiągnięcia z dziedziny nauki, kultury i sztuki,
  2. z tytułu działalności na rzecz praw człowieka
    - w części przekazanej jako darowizna przez podatników, którzy otrzymali te nagrody, na rzecz instytucji realizującej cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego, z zastrzeżeniem ust. 31.

Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 132, stosuje się, jeżeli:

  1. wysokość nagrody przekazanej na rzecz instytucji realizującej cele, o których mowa w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego, jest udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanej instytucji, a w przypadku nagrody innej niż pieniężna - dokumentem, z którego wynika wartość przekazanej nagrody, oraz oświadczeniem obdarowanej instytucji o jej przyjęciu;
  2. nagroda, o której mowa w pkt 1, została przekazana najpóźniej do dnia upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego, o którym mowa w art. 45 ust. 1, składanego za rok podatkowy, w którym otrzymano nagrodę (art. 21 ust. 31 ww. ustawy).

Zgodnie z brzmieniem przepisu art. 21 ust. 1 pkt 132 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwolnienie obejmuje wyłącznie tę część nagrody, która została przekazana jako darowizna przez osobę otrzymującą nagrodę na rzecz instytucji realizującej cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego. Spotykaną praktyką jest bowiem to, że laureaci nagród przyznawanych przez zagraniczne rządy czy też instytucje, przekazują je na cele charytatywne. Zatem celowe jest zwolnienie przychodu w postaci wartości nagrody, skoro w ostateczności nie staje się faktycznym przysporzeniem osoby ją otrzymującej. Jak wynika z wniosku Wnioskodawca nie przewiduje przekazania jakichkolwiek kwot z nagrody uzyskanej w konkursie na rzecz organizacji realizujących cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego, a zatem również i to zwolnienie nie znajduje w niniejszej sprawie zastosowania.

Z treści art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wynika, że od dochodów (przychodów) z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową, uzyskanych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 6, 6a i 68 - pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10% wygranej lub nagrody.


Z uwagi, że Izrael nie jest ani państwem członkowskim Unii Europejskiej, ani też państwem należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego - do nagrody naukowej, którą Wnioskodawca otrzymał nie ma zastosowania ww. sposób opodatkowania.


Biorąc powyższe pod uwagę stwierdzić należy, że przychód uzyskany przez Wnioskodawcę, z tytułu nagrody pieniężnej (wygranej w konkursie) zaliczyć należy do źródła przychodów, o którym mowa w cyt. powyżej art. 13 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. do przychodów z działalności wykonywanej osobiście. W stosunku do ww. przychodów stosuje się – zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – koszty uzyskania przychodów w wysokości 20% uzyskanego przychodu.


Zatem mając na uwadze treść ww. przepisu oraz przedstawiony stan faktyczny, należy zgodzić się z Wnioskodawcą, że w przedmiotowej sprawie ma zastosowanie art. 13 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


W myśl art. 44 ust. 1a pkt 3 ww. ustawy podatnicy osiągający dochody bez pośrednictwa płatników z tytułów określonych w art. 13 pkt 2, 4 i 6-9, z zastrzeżeniem ust. 1 pkt 1 - są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy, według zasad określonych w ust. 3a.

Podatnicy uzyskujący dochody, o których mowa w ust. 1a, są obowiązani w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dochód był uzyskany, a za grudzień - w terminie złożenia zeznania podatkowego, wpłacać zaliczki miesięczne, stosując do uzyskanego dochodu najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. Za dochód, o którym mowa w zdaniu pierwszym, uważa się uzyskane w ciągu miesiąca przychody po odliczeniu miesięcznych kosztów uzyskania w wysokości określonej w art. 22 ust. 2 lub 9 oraz zapłaconych w danym miesiącu składek, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lub 2a. Przy obliczaniu zaliczki podatnik może stosować wyższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 (art. 44 ust. 3a ww. ustawy).

Zatem do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym Wnioskodawca otrzymał nagrodę naukową w Izraelu był zobowiązany do uiszczenia zaliczki na podatek dochodowy od ww. nagrody, stosując do uzyskanego dochodu najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

Przychód, koszty i dochód z tego tytułu Wnioskodawca powinien wykazać w rocznym zeznaniu podatkowym, składanym w terminie do dnia 30 kwietnia 2018 r. i wraz z innymi dochodami opodatkować według skali podatkowej określonej w art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Zatem stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.


Odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji organu podatkowego – wskazać należy, że dotyczą one konkretnej, indywidualnej sprawy podatnika osądzonej w określonym stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym i w tej sprawie rozstrzygnięcie w niej zawarte jest wiążące. Natomiast Organy podatkowe mimo, że w ocenie indywidualnych spraw podatników posiłkują się wydanymi rozstrzygnięciami innych organów podatkowych, to nie mają możliwości zastosowania ich wprost, z tego powodu, że nie stanowią materialnego prawa podatkowego.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.


Jeżeli przedstawiony we wniosku stan faktyczny będzie różnił się od stanu faktycznego występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.


Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 24, 00-013 Warszawa w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2017 r., poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj