Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0113-KDIPT2-1.4011.110.2017.2.MMA
z 24 lipca 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 15 maja 2017 r. (data wpływu 18 maja 2017 r.), uzupełnionym pismem z dnia 1 lipca 2017 r. (data wpływu 3 lipca 2017 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów uzyskanych z tytułu transakcji dokonywanych na terenie Słowacji – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 maja 2017 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

Wniosek ten nie spełniał wymogów, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.), w związku z czym pismem z dnia 20 czerwca 2017 r., Nr 0113-KDIPT2-1.4011.110.2017.1.MMA, na podstawie art. 169 § 1 i § 2 w zw. z art. 14h wymienionej ustawy, wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie do uzupełnienia ww. wniosku wysłano w dniu 20 czerwca 2017 r. (data doręczenia 26 czerwca 2017 r.). Wnioskodawca uzupełnił ww. wniosek pismem z dnia 1 lipca 2017 r., złożonym osobiście w dniu 3 lipca 2017 r.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca od stycznia 1997 r. prowadzi indywidualną działalność gospodarczą, która od 2017 r. opodatkowana jest ryczałtem ewidencjonowanym. Przedmiotem tej działalności jest sprzedaż hurtowa elementów złącznych (np. śruby, nakrętki) dla podmiotów krajowych i zagranicznych.

Jednocześnie, Wnioskodawca od 2009 r. jest wspólnikiem Spółki cywilnej, którą prowadzi razem z żoną. Dochody uzyskiwane przez Spółkę opodatkowane są podatkiem liniowym.

Przedmiotem działalności Spółki jest sprzedaż hurtowa systemów do transportu i logistyki wewnętrznej i zewnętrznej kontrahentom krajowym i zagranicznym.

Kosztami uzyskania przychodów w Spółce jest zakup towarów handlowych i pozostałe koszty funkcjonowania, np. koszty transportu, koszty projektowania, telefony, media, paliwo, itd.

Spółka cywilna, której Wnioskodawca jest wspólnikiem, dokonuje transakcji wewnątrzwspólnotowych z terenu Polski i Słowacji. W związku z powyższym ma nadany numer VAT UE w Polsce oraz na Słowacji.

Występując o nadanie numeru VAT UE na Słowacji złożony został wniosek w imieniu Spółki przez pośrednika - firmę …. - gdyż wspólnicy Spółki nie byli w stanie zająć się tym sami.

Po wstępnym wypełnieniu dokumentów w imieniu Spółki otrzymano informację, że w rozumieniu przepisów podatkowych słowackich, w imieniu Spółki cywilnej nieposiadającej osobowości prawnej, z wnioskiem o nadanie numeru VAT UE musi wystąpić, jako osoba fizyczna, jeden ze wspólników Spółki.

Na druku zgłoszeniowym bezwzględnie należało umieścić imię i nazwisko osoby fizycznej wnioskującej o nadanie numeru VAT SK, nie można było wpisać ani danych Spółki cywilnej, ani danych wspólników tej Spółki.

Postępując zgodnie z instrukcją, do wniosku został wpisany Wnioskodawca, jako współwłaściciel Spółki upoważniony do jej reprezentowania.

W tej sytuacji numer VAT UE na Słowacji został nadany Wnioskodawcy, chociaż faktyczną działalność w zakresie transakcji wewnątrzwspólnotowych prowadzi na Słowacji Spółka cywilna …., …. Spółka wystawia faktury sprzedażowe ze słowackim numerem VAT UE. Spółka dokonuje zakupów na słowacki numer VAT UE i tak rozlicza się na Słowacji.

Wnioskodawca indywidualnie nie rozlicza podatku VAT na Słowacji, gdyż nie dokonuje tam transakcji, które skutkowałyby takim obowiązkiem.

Spółka nie posiada na terytorium Słowacji zakładu w rozumieniu art. 5 Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Słowacką w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzonej w Warszawie dnia 18 sierpnia 1994 r.

Działalność Spółki na terenie Słowacji polega na nabywaniu towaru handlowego od producenta ze Słowacji i wysyłaniu go (sprzedaży) do kontrahenta z innego kraju UE.

W Polsce Spółka …. transakcje wewnątrzwspólnotowe przeprowadzane na terenie Słowacji rozlicza w podatkowej księdze przychodów i rozchodów dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych.

Dochód ustalony na podstawie księgi przychodów i rozchodów prowadzonej dla Spółki opodatkowany jest podatkiem liniowym u Wnioskodawcy i Jego żony - jako wspólników Spółki cywilnej …..

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku):

Czy w opisanej sytuacji dochód uzyskany przez Spółkę z transakcji dokonanych na NIP słowackim ma być opodatkowany u Wnioskodawcy - jako wspólnika Spółki cywilnej podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach podatku liniowego, czy też z racji, że numer NIP na Słowacji jest nadany na Wnioskodawcę, to przychody z transakcji realizowanych na NIP słowackim należy opodatkować na indywidualnej działalności Wnioskodawcy podatkiem zryczałtowanym?

Zdaniem Wnioskodawcy, ostatecznie sformułowanym w uzupełnieniu wniosku, to Spółka dokonuje transakcji wewnątrzwspólnotowych na terenie Słowacji, wystawia na tę okoliczność faktury, otrzymuje faktury zakupowe, rozlicza podatek VAT na Słowacji.

Wnioskodawca, jako wspólnik Spółki, figuruje na potwierdzeniu nadania VAT SK wyłącznie jako przedstawiciel Spółki. Tym samym transakcje dokonywane na Słowacji dla potrzeb podatku dochodowego od osób fizycznych w Polsce powinny być rozliczane w księdze przychodów i rozchodów prowadzonej dla Spółki i opodatkowane u wspólników Spółki, czyli m.in. u Wnioskodawcy na zasadach podatku liniowego, co też czyni Wnioskodawca.

Skoro na Słowacji podatek VAT od transakcji wewnątrzwspólnotowych rozlicza Spółka, to w Polsce podatek dochodowy od tych transakcji też powinien być rozliczony w ramach Spółki. Wnioskodawca uważa, że nie ma podstaw, by podatek dochodowy od transakcji dokonywanych przez Spółkę na NIP słowackim płacony był wyłącznie przez Niego, jako osobę prowadzącą indywidualną działalność gospodarczą na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zasady działania spółek cywilnych regulują przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2017 r., poz. 459, z późn. zm.).

Spółka cywilna jest osobową spółką prawa cywilnego, która nie ma osobowości prawnej. Spółka cywilna nie jest podatnikiem podatku dochodowego, a dochody tej spółki nie stanowią odrębnego przedmiotu opodatkowania. Opodatkowaniu podlegają natomiast dochody poszczególnych wspólników spółki cywilnej. Sposób opodatkowania dochodu z udziału w tej spółce uzależniony jest od cywilnoprawnego statusu danego wspólnika. Jeżeli wspólnikiem spółki cywilnej jest osoba fizyczna, to dochód z udziału w tej spółce będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym, w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej, podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych nie jest spółka tylko poszczególni wspólnicy. Zatem na nich, a nie na spółce ciąży obowiązek podatkowy w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Powyższe wynika z faktu, że spółka cywilna – na podstawie definicji zawartej w art. 5a pkt 26 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2016 r., poz. 2032, z późn. zm.) – stanowi spółkę niebędącą osobą prawną.

Zgodnie natomiast z art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Jak wskazuje art. 3 ust. 2a ww. ustawy, osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).

W myśl art. 5b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niebędąca osobą prawną, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust.1 pkt 3, tj. z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Jak stanowi art. 8 ust. 1 ww. ustawy, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca jest wspólnikiem Spółki cywilnej. Przedmiotem działalności Spółki jest sprzedaż hurtowa systemów do transportu i logistyki wewnętrznej i zewnętrznej kontrahentom krajowym i zagranicznym. Spółka dokonuje transakcji wewnątrzwspólnotowych z terenu Polski i z terenu Słowacji. W związku z prowadzoną działalnością Spółka wniosła o nadanie na Słowacji numeru VAT UE. Zgodnie ze słowackimi przepisami podatkowymi numer VAT UE został nadany Wnioskodawcy, jako wspólnikowi Spółki cywilnej, jednak faktyczną działalność na terenie Słowacji w ww. zakresie prowadzi Spółka. Wnioskodawca prowadzi także indywidualną działalność gospodarczą, która opodatkowana jest zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

W związku z powyższym, w świetle opisanego stanu faktycznego oraz powołanych przepisów prawa podatkowego uznać należy, że dochód uzyskany przez Spółkę cywilną z tytułu transakcji dokonywanych na terenie Słowacji, powinien być opodatkowany przez Wnioskodawcę, jako wspólnika Spółki cywilnej, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a więc proporcjonalnie do posiadanego udziału w zysku tejże Spółki.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy uznano za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Informuje się, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu opisu sprawy przedstawionego we wniosku, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.), przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu ….., w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2017 r., poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj