Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0113-KDIPT2-1.4011.67.2017.4.AG
z 2 sierpnia 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 13 marca 2017 r. (data wpływu 4 kwietnia 2017 r.), uzupełnionym pismem z dnia 17 czerwca 2017 r. (data wpływu 28 czerwca 2017 r.) i pismem, które wpłynęło w dniu 25 lipca 2017 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów 2017 r. wydatków na czesne – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 kwietnia 2017 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

Powyższy wniosek nie spełniał wymogów, o których mowa w art. 14b § 3 i w art. 14f § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.), w związku z czym Organ podatkowy pismem z dnia 13 czerwca 2017 r., Nr 0113-KDIPT2-1.4011.67.2017.1.AG, na podstawie art. 169 § 1 i § 2 w zw. z art. 14h wymienionej ustawy, wezwał Wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie do uzupełnienia ww. wniosku wysłano w dniu 13 czerwca 2017 r., a doręczono w dniu 16 czerwca 2017 r. Uzupełnienie ww. wniosku wpłynęło w dniu 28 czerwca 2017 r. (data nadania w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego 23 czerwca 2017 r.).

Z uwagi na brak podpisu pod ww. uzupełnieniem wniosku, Organ pismem z dnia 4 lipca 2017 r., Nr 0113-KDIPT2-1.4011.67.2017.3.AG, wezwał Wnioskodawczynię do uzupełnienia ww. wniosku poprzez złożenie podpisu w poz. 79, na kserokopii wniosku ORD-IN. Wezwanie to skutecznie doręczono w dniu 11 lipca 2017 r. W dniu 25 lipca 2017 r. do Organu wpłynęła kserokopia wniosku uzupełniona o podpis Wnioskodawczyni (data nadania 18 lipca 2017 r.).

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni prowadziła działalność gospodarcza pod firmą „….” w okresie od 11 maja 2011 r. do 19 kwietnia 2016 r. (od 2015 r. działalność ta była zawieszona, a w 2016 r. zakończona).

Działalność gospodarczą pod firmą „….” Wnioskodawczyni rozpoczęła od 7 czerwca 2016 r.

W ramach działalności gospodarczej pod firmą „…..” Wnioskodawczyni zajmowała się działalnością związaną z rozliczaniem projektów dofinansowanych z UE, a później najmem i pośrednictwem w sprzedaży nieruchomości. Dla potrzeb tej działalności gospodarczej prowadzona była książka przychodów i rozchodów).

Studia Wnioskodawczyni rozpoczęła w dniu 7 listopada 2013 r. W tym okresie Jej działalność gospodarcza pod nazwą „…..” bardziej już była skupiona na działalności dotyczącej nieruchomości. Działalność ta była kontynuowana w trakcie studiów, które rozpoczęła w 2013 r. na Uniwersytecie …., na Wydziale Prawa i Administracji, kierunek prawo - wieczorowo.

W 2015r. zawieszona została działalność gospodarcza „….”, której przedmiotem było pośrednictwo w najmie i sprzedaży nieruchomości, a 19 kwietnia 2016 r. została zamknięta.

W związku ze studiami na Wydziale Prawa i Administracji, Wnioskodawczyni ponosi głównie koszty związane z czesnym za studia oraz koszty na dojazdy i materiały naukowe. Powyższe wydatki nie były nigdy ujmowane w kosztach uzyskania przychodów działalności gospodarczej. Wnioskodawczyni chciałaby ująć je w kosztach działalności prowadzonej pod firmą „…..”, data rozpoczęcia działalności 7 czerwca 2016 r.

Dla działalności „…..” prowadzona jest podatkowa księga przychodów i rozchodów. Rozliczenia z klientami dokonywane są na podstawie wystawianych faktur VAT. Wnioskodawczyni jest płatnikiem VAT.

W dniach od 16 sierpnia do 30 października 2016 r. Wnioskodawczyni podjęła współpracę z Fundacją „…..”, polegającą na udzielaniu darmowych porad prawnych. Współpracę tę podjęła osobiście, poza prowadzoną działalnością gospodarczą.

W okresie od października 2015 r. do października 2016 r. współpracowała z Kancelarią Adwokacką ….., gdzie odbywała praktyki.

Dzięki wiedzy zdobytej podczas studiów obecny obszar działalności „…..” to:

  • windykacja należności,
  • pisanie wniosków o upadłość konsumencką,
  • mediacje w sprawach karnych, cywilnych, rodzinnych i gospodarczych.

W listopadzie 2016 r. Wnioskodawczyni odbyła specjalistyczne szkolenie w zakresie mediacji w sprawach karnych i cywilnych w wymiarze 40 godzin, pozwalające na ubieganie się o wpis na listę mediatorów przy Sądzie Okręgowym ….. Szkolenie to odbyła w ramach działalności „….”. W dniu 27 listopada 2016 r. - ukończyła specjalistyczne szkolenie w zakresie mediacji w sprawach rodzinnych w wymiarze 40 godzin.

Ukończenie ww. szkoleń jest wymogiem ustawowym, pozwalającym na prace w roli mediatora sądowego.

Od 2016 r. Wnioskodawczyni jest członkiem Stowarzyszenia „….”. Od 2017 r. w ramach wolontariatu pomaga w sporządzaniu pism procesowych w Specjalistycznym Ośrodku Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie. Wolontariat nie jest wykonywany w ramach działalności gospodarczej, a świadczony osobiście.

Wiedza zdobyta w trakcie studiów pozwoli Wnioskodawczyni na kontynuację nauki w trakcie aplikacji ogólnej.

W piśmie z dnia 17 czerwca 2017 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, Wnioskodawczyni wskazała, że zgodnie z umową jaka została zawarta z Uniwersytetem ….. (kserokopia umowy została załączona do wniosku) istnieją 3 możliwości zapłaty czesnego, tj.:

  1. 1 rata - wówczas przysługuje 5% zniżki,
  2. 2 raty - wówczas przysługuje 2,5% zniżki
  3. odpłatność miesięczna, zgodnie z harmonogramem przedstawionym w umowie.

Wnioskodawczyni odpłatności na każdym roku studiów wnosiła inaczej, powyższe było uzależnione od Jej możliwości finansowych w danym czasie. Jednak, aby podejść do sesji egzaminacyjnej należy mieć opłacone czesne.

W 2016 r. dokonała jednorazowej wpłaty za czesne dotyczące roku akademickiego 2016/2017, tj. za okres: październik 2016 r. - wrzesień 2017 r. We wrześniu 2017 r. będzie zobligowana dokonać zapłaty za kolejny rok akademicki 2017/2018. Jednak w tym momencie nie jest w stanie przewidzieć, z jakiej formy zapłaty skorzysta, tzn. 1 rata, 2 raty, czy w systemie miesięcznym.

W międzyczasie Wnioskodawczyni została wpisana na listę mediatorów, prowadzoną przy Sądzie Okręgowym …., a więc może rozpocząć działalność w tym zakresie.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawczyni może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu działalności gospodarczej prowadzonej pod firmą „…..” wydatki na czesne na Uniwersytecie …. w roku podatkowym 2017?

Zdaniem Wnioskodawczyni, zgodnie z art. 22 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 - gdzie koszty dotyczące nauki się nie znajdują.

Ukończenie studiów (rozpoczętych jeszcze przed uzyskaniem uprawnień niezbędnych do uzyskania uprawnień) wynika z regulacji ustawowych, zatem koszty poniesione na ich uzyskanie stanowią nieunikniony wydatek związany jednoznacznie z przyszłymi dochodami, a więc może być uznany za koszt uzyskania przychodu w dacie rozpoczęcia działalności gospodarczej, tj. 2016 r. (rozpoczęcie działalności gospodarczej pod firmą „…..”).

Bez wiedzy uzyskanej w trakcie studiów Wnioskodawczyni nie mogłaby zajmować się działalności dotyczącą mediacji gospodarczych, windykacji wierzytelności, upadłością konsumencką - czyli tym, co oferuje w ramach działalności „…..”

W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych brak jest unormowania, które zabraniałoby zaliczenia kosztów i wydatków ponoszonych przed rozpoczęciem działalności gospodarczej. Zatem, koszty poniesione przed rozpoczęciem działalności gospodarczej, ale mające związek z uzyskiwanymi później przychodami stanowią koszty uzyskania przychodu prowadzonej działalności gospodarczej.

Osobiste zainteresowania, odbyte szkolenia zawodowe, udział w konferencjach naukowych sprawiło, że prawo stało się główna drogą zawodową Wnioskodawczyni i łączy z nim przyszłość swoją i działalności gospodarczej oraz usług świadczonych w ramach działalności prowadzonej pod nazwą „……”.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2016 r., poz. 2032, z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Powyższy przepis ma charakter ogólny. Z tego względu, każdy wydatek poniesiony przez podatnika powinien podlegać indywidualnej analizie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, gdy ustawa wyraźnie wskazuje jego przynależność do kategorii kosztów uzyskania przychodów lub wyłącza możliwość zaliczenia go do tego rodzaju kosztów. W pozostałych przypadkach należy badać istnienie związku przyczynowego pomiędzy poniesieniem kosztu a powstaniem przychodu lub realną szansą powstania przychodów podatkowych, bądź też zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła ich uzyskiwania. Oznacza to, że dla kwalifikacji prawnej danego kosztu istotne znaczenie ma cel, w jakim został poniesiony. W przypadku źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, należy przyjąć, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów.

Przy czym, koszty poniesione na zachowanie źródła przychodu to koszty, które poniesione zostały, aby przychody z danego źródła przychodów w dalszym ciągu uzyskiwano oraz, aby takie źródło w ogóle dalej istniało. Natomiast za koszty służące zabezpieczeniu źródła przychodów należy uznać koszty poniesione na ochronę istniejącego źródła przychodów, w sposób, gwarantujący bezpieczne funkcjonowanie tego źródła. Istotą tego rodzaju kosztów jest, więc ich obligatoryjne poniesienie w celu niedopuszczenia do utraty źródła przychodu w przyszłości.

Aby zatem wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu winien, w myśl powołanego przepisu, spełniać łącznie następujące warunki:

  • pozostawać w związku przyczynowym z przychodem lub źródłem przychodu,
  • być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
  • nie znajdować się na liście wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
  • być właściwie udokumentowany.

Obowiązkiem podatnika, jako odnoszącego ewidentną korzyść z faktu zaliczenia określonych wydatków w poczet kosztów uzyskania przychodów, jest wykazanie związku pomiędzy poniesieniem kosztu, a uzyskaniem przychodu, zgodnie z dyspozycją powołanego art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Obowiązek wykazania tego związku należy do podatnika. Kwalifikacja wydatków do kosztów uzyskania przychodów, ze względu na kryterium celowości, leży bowiem w gestii podatnika. Należy jednak mieć na uwadze, że prawidłowość dokonanej kwalifikacji podlega ocenie organów podatkowych.

Z przedstawionego opisu wynika, że Wnioskodawczyni w okresie od 11 maja 2011 r. do 19 kwietnia 2016 r. prowadziła działalność gospodarczą w zakresie rozliczania projektów dofinansowanych z UE, a później najmem i pośrednictwem w sprzedaży nieruchomości. Przy czym, od 2013 r. Jej działalność gospodarcza koncentrowała się bardziej na świadczeniu usług związanych z nieruchomościami. Od 2015 r. do 19 kwietnia 2016 r. działalność ta była zawieszona, a następnie zlikwidowana.

W dniu 7 listopada 2013 r. Wnioskodawczyni podjęła studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu …., kierunek prawo - wieczorowo. W związku ze ww. studiami Wnioskodawczyni ponosi koszty związane z czesnym za studia oraz koszty na dojazdy i materiały naukowe. Powyższe wydatki nie były nigdy ujmowane w kosztach uzyskania przychodów działalności gospodarczej.

W okresie od października 2015 r. do października 2016 r. Wnioskodawczyni współpracowała z Kancelarią Adwokacką ….., gdzie odbywała praktyki.

W dniu 7 czerwca 2016 r. Wnioskodawczyni rozpoczęła prowadzenie działalności gospodarczej pod nazwą „……”.

Wnioskodawczyni wskazała ponadto, że w dniach od 16 sierpnia do 30 października 2016 r. podjęła osobiście, poza działalnością gospodarczą, współpracę z Fundacją „…..”, polegającą na udzielaniu darmowych porad prawnych.

W listopadzie 2016 r. , w ramach działalności gospodarczej, odbyła specjalistyczne szkolenie w zakresie mediacji w sprawach karnych i cywilnych, zaś w dniu 27 listopada 2016 r. ukończyła specjalistyczne szkolenie w zakresie mediacji w sprawach rodzinnych. Ukończenie tych szkoleń pozwalało na ubieganie się o wpis na listę mediatorów przy Sądzie Okręgowym. Wnioskodawczyni została wpisana na listę mediatorów prowadzoną przy Sądzie Okręgowym, a może więc rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej w tym zakresie.

Wnioskodawczyni podniosła przy tym, że dzięki wiedzy zdobytej podczas studiów obecny obszar działalności „….” to: windykacja należności, pisanie wniosków o upadłość konsumencką, mediacje w sprawach karnych, cywilnych, rodzinnych i gospodarczych.

Wnioskodawczyni chciałaby ująć w kosztach uzyskania przychodów działalności gospodarczej wskazane wyżej wydatki ponoszone w związku ze studiami, w tym czesne. Na każdym roku studiów Wnioskodawczyni opłaty za czesne wnosiła inaczej, co było uzależnione od Jej możliwości finansowych w danym czasie. Przy czym, aby podejść do sesji egzaminacyjnej czesne musiało być opłacone. W 2016 r. dokonała jednorazowej wpłaty za czesne dotyczące roku akademickiego 2016/2017, tj. za okres październik 2016 r. - wrzesień 2017 r. We wrześniu 2017 r. będzie zobligowana dokonać zapłaty za kolejny rok akademicki 2017/2018, nie wie jednak z jakiej formy zapłaty skorzysta: jednorazowej, w dwóch ratach, czy miesięcznie.

Zauważyć należy, że wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych w formie studiów nie zostały ujęte w katalogu wydatków nieuznawanych za koszt uzyskania przychodów, zawartym w treści art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie stanowi to jednak wystarczającej przesłanki do zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów.

Konieczne jest bowiem w takim przypadku wykazanie związku przyczynowego między poniesionymi wydatkami, a celem jakim jest osiągnięcie przychodu lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodu. Dla stwierdzenia, czy wydatki na czesne ponoszone przez Wnioskodawczynię w związku ze studiami na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu …., mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, istotne jest ustalenie:

  • czy takie wydatki związane były/są z prowadzoną działalnością gospodarczą pod nazwą „….”,
  • czy takie wydatki służą podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia podatnika, a więc co do zasady mają charakter osobisty.

W świetle art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za uzasadnione racjonalnie i gospodarczo koszty, które związane są ze źródłem, jakim jest działalność gospodarcza, uznać należy wydatki na prowadzenie firmy, w ramach której podatnik uzyskuje przychody. Ponadto, istotnym warunkiem zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów jest osiąganie przychodów związanych z tymi wydatkami.

Wnioskodawczyni studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu …. podjęła w okresie, gdy prowadziła działalność gospodarczą w zakresie rozliczania projektów dofinansowanych z UE, a później najmem i pośrednictwem w sprzedaży nieruchomości. Wydatki na opłacenie czesnego za studia w latach 2013-2016 zostały poniesione przed rozpoczęciem działalności gospodarczej pod firmą „….”. Powyższe pozwala uznać, że służyły one, podobnie jak odbyta przez Wnioskodawczynię praktyka w kancelarii adwokackiej oraz w Fundacji „….” oraz aplikacja, którą Wnioskodawczyni zamierza odbyć, podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy Wnioskodawczyni. Mają one na celu uzyskanie przez Wnioskodawczynię zawodu prawnika. Związku tych wydatków z przychodami uzyskanymi przez Wnioskodawczynię z działalności gospodarczej prowadzonej w 2017 r. Wnioskodawczyni nie wykazała. Nie jest również możliwe uznanie, że wydatki na czesne poniesione w 2017 r. mają na celu osiągnięcie przychodów z działalności gospodarczej pod firmą „……” prowadzonej w zakresie windykacji należności, pisania wniosków o upadłość konsumencką i mediacji prawnych w sprawach karnych, cywilnych, rodzinnych i gospodarczych. Należy tu wziąć pod uwagę, że działalność w zakresie windykacji należności, pisania wniosków o upadłość konsumencką, Wnioskodawczyni rozpoczęła od dnia 7 czerwca 2016 r., a więc w okresie, gdy była w trakcie studiów. Z opisu stanu faktycznego wynika zaś, że uprawnienia do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie mediacji miały związek z ukończeniem przez Wnioskodawczynię specjalistycznych szkoleń w zakresie mediacji. Wnioskodawczyni nie wykazała we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej związku wydatków na czesne, ponoszonych w związku ze studiami na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu ….. z przychodami z działalności gospodarczej prowadzonej od pod firmą „……”.

Zatem, należy stwierdzić, że poniesione wydatki na czesne stanowią wydatki na cele osobiste związane z podniesieniem kwalifikacji zawodowych Wnioskodawczyni.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis stanu faktycznego oraz powołane wyżej przepisy prawa stwierdzić należy, że opisane we wniosku wydatki na czesne za studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu …. nie spełniają kryterium celowości, wynikającego z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i tym samym nie mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej przez Wnioskodawczynię od 7 czerwca 2016 r. pod nazwą „…..”. Wnioskodawczyni ponosząc wydatki na czesne nie realizuje celu osiągnięcia przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, zachowania lub zabezpieczenia tego źródła przychodu. Wnioskodawczyni w przedmiotowym wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej stwierdziła, że dzięki wiedzy zdobytej na studiach prowadzi działalność gospodarczą w zakresie: windykacji należności, pisania wniosków o upadłość konsumencką i mediacji w sprawach karnych, cywilnych, rodzinnych i gospodarczych. Nie przedstawiła jednak rzeczowych argumentów wskazujących na celowość i racjonalność wydatków poniesionych na czesne za ww. studia z punktu widzenia uzyskiwania przychodów z prowadzonej w 2017 r. działalności gospodarczej, czy też zachowania lub zabezpieczenia tego źródła przychodów.

Zauważyć należy, że Organ nie odniósł się w niniejszej interpretacji do wydatków poniesionych na dojazdy i materiały naukowe, gdyż nie były one przedmiotem zapytania.

Ponadto nadmienia się, że wydając interpretację w trybie art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów nie przeprowadza postępowania dowodowego, w związku z czym nie jest obowiązany, ani uprawniony do oceny załączonych do wniosku dokumentów. Organ jest związany wyłącznie opisem stanu faktycznego przedstawionym przez Wnioskodawczynię i Jej stanowiskiem.

Informuje się, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem podanym przez Wnioskodawczynię w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu opisu sprawy przedstawionego we wniosku, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji indywidualnej.

Zgodnie z art. 14na ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ustawy Ordynacja podatkowa, przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego ….., w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2017 r., poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj