Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0112-KDIL3-3.4011.102.2017.1.KP
z 1 sierpnia 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 26 czerwca 2017 r. (data wpływu 30 czerwca 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie formy opodatkowania przychodów uzyskiwanych z działalności spółki jawnej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 czerwca 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie formy opodatkowania przychodów uzyskiwanych z działalności spółki jawnej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, z której przychody opodatkowuje podatkiem liniowym w wysokości 19%. Wnioskodawca złożył w ustawowym terminie oświadczenie o wyborze tego sposobu opodatkowania.

Ponadto Wnioskodawca jest wspólnikiem w spółce jawnej (dalej: Spółka). Przedmiotem działalności Spółki jest obrót wirtualnymi walutami (dalej: WW), inaczej określanymi mianem kryptowalut (np. Bitcoin). W związku z czym Wnioskodawca, jako wspólnik, osiąga dodatkowo dochody z działalności prowadzonej przez Spółkę, stosownie do przysługującego mu prawa do udziału w zysku.

Wnioskodawca dochody z tego tytułu opodatkowuje podatkiem liniowym w wysokości 19%.

W ramach prowadzonej działalności Spółka osiąga przychody ze sprzedaży WW. Spółka może pozyskiwać WW w następujący sposób:

  1. w sposób pierwotny, w procesie tzw. wydobywania. Proces ten zasadniczo polega na poświęcaniu mocy obliczeniowej własnego komputera przez użytkownika systemu (zwanego górnikiem) i powoduje powstanie nowych WW. Udostępniona przez górnika moc obliczeniowa wykorzystywana jest do przetwarzania transakcji WW; w zamian górnik jest wynagradzany określoną liczbą WW, które zapisywane są w jego wirtualnym portfelu. W tym celu Spółka nabyła odpowiednie urządzenie (specjalny serwer), aby w sposób samodzielny pozyskiwać WW,
  2. w sposób pochodny, tj. poprzez nabycie od podmiotów trzecich, np. na giełdzie danej WW, kupując od indywidualnego posiadacza WW, wypłacając z bankomatu WW itd. W tym celu Spółka m.in. jest zarejestrowana na giełdach wymiany WW.

Dodatkowo Spółka weszła w posiadanie WW wniesionych do tej pory jako wkład przez Wnioskodawcę. Ponadto, w związku z rozwojem działalności Spółki, Wnioskodawca zamierza docelowo wnieść jako wkład wszystkie przeznaczone na ten cel WW, będące jego własnością.

Prowadząc działalność, we wszelkich transakcjach Spółka występuje we własnym imieniu, w szczególności to ona jest zarejestrowana na giełdach wymiany walut i występuje jako sprzedawca lub nabywca WW.

Spółka posiada własny rachunek bankowy. Prowadzenie księgowości Spółki zostało powierzone profesjonalnemu podmiotowi (biuro rachunkowe). Spółka posiada własną stronę internetową www. Spółka ponosi koszty działalności, m.in. obsługi księgowej, hostingu, domeny, nabycia serwera do wydobywania WW.

Cechą charakteryzującą działalność polegająca na obrocie WW są duże i częste wahania ich wartości. W związku z czym w ramach prowadzonej działalności konieczna jest analiza kursu wartości WW w celu ustalenia optymalnego momentu dla zakupu lub sprzedaży WW.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawca postępuje prawidłowo opodatkowując dochody osiągane z działalności Spółki podatkiem liniowym w wysokości 19%?

Zdaniem Wnioskodawcy postępuje on prawidłowo opodatkowując dochody osiągane z działalności Spółki podatkiem liniowym w wysokości 19%.

Zgodnie z art. 9a ust. 2 ustawy o PIT podatnicy mogą wybrać opodatkowanie dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy, tj. podatkiem liniowym w wysokości 19%. Warunkiem w tym zakresie jest złożenie pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania.

Ponadto w art. 9a ust. 5 pkt 1 ustawy o PIT zawarto regulację, zgodnie z którą w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej samodzielnie i bycia wspólnikiem spółki niebędącej osobą prawną wybór opodatkowania podatkiem liniowym zastosowanie ma do wszystkich form prowadzenia tej działalności. Oznacza to, iż w przypadku wyboru podatku liniowego wszystkie dochody osiągane przez podatnika z działalności gospodarczej, prowadzonej samodzielnie, jak i prowadzonej przez spółkę osobową są opodatkowane w ten sposób.

W związku z wyborem przez Wnioskodawcę opodatkowania podatkiem liniowym pozarolniczej działalności gospodarczej, również przychody z udziału w Spółce będą w ten sposób opodatkowane, jeżeli zostaną zaliczone do przychodów z działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 5b ust. 2 ustawy o PIT jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niebędąca osobą prawną, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce uznaje się za przychody ze źródła, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza. W efekcie przychody z działalności prowadzonej przez spółkę osobową łączą się z przychodami z samodzielnie prowadzonej działalności gospodarczej. W przypadku wyboru opodatkowania podatkiem liniowym, mając na uwadze regulacje zawarte w art. 9a ust. 5 pkt 1 ustawy, będą one łącznie opodatkowane w tej formie.

W związku z czym warunkiem zaliczenia przychodów Wnioskodawcy z udziału w Spółce do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, jest to, aby spółka ta prowadziła pozarolniczą działalność gospodarczą. Działalność ta została zdefiniowana w art. 5a pkt 6 ustawy o PIT. Jest to działalność, która musi łącznie spełniać następujące warunki:

  1. zarobkowa,
  2. wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa, polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż, polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
  3. prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły,
  4. z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł przychodów wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 ustawy o PIT.

Działalność Spółki polegająca na obrocie WW spełnia warunek działalności zarobkowej – jej celem zysk osiągany na sprzedaży WW, w związku z czym również działalność tę należy również uznać za działalność handlową.

Kolejną cechą pozarolniczej działalności gospodarczej jest prowadzenie jej we własnym imieniu. We wszelkich transakcjach związanych z obrotem WW Spółka występuje jako strona transakcji (sprzedawca lub nabywca), w szczególności to ona jest zarejestrowana na giełdach wymiany WW, za pośrednictwem których możliwe jest nabycie, jak i sprzedaż WW. Tym samym Spółka prowadzi działalność we własnym imieniu.

Prowadzenie działalności bez względu na jej rezultat odnosi się do tego, iż nie jest konieczna skuteczność tej działalności, tj. osiąganie zysków. Oznacza to, iż dla uznania, iż Spółka prowadzi działalność gospodarcza nie jest konieczne osiągnięcie przez nią zysków.

Kluczowymi cechami pozarolniczej działalności gospodarczej jest prowadzenie jej w sposób zorganizowany i ciągły. Chodzi tutaj o powtarzalność podejmowanych działań, prowadzonych w określonej formie, podporządkowanej regule gospodarności i racjonalności. Jak wskazuje się w doktrynie prawa podatkowego zorganizowany sposób działania w obrocie gospodarczym to prowadzenie tej działalności w sposób metodyczny, zaplanowany, systematyczny czy uporządkowany. Działania takie mogą być realizowane, przykładowo, poprzez wykorzystywanie profesjonalnych usług, np. w zakresie prowadzenia księgowości, czy tez poprzez prowadzenie strony internetowej. Ciągłość działalności gospodarczej polega na jej powtarzalnym i stałym charakterze. Działalność nie może mieć przypadkowego charakteru, musi składać się z elementów tworzących określone przedsięwzięcie. Pojęcie ciągłości ściśle wiąże się z zorganizowanym charakterem działalności.

W ocenie Wnioskodawcy działalność gospodarcza prowadzona przez Spółkę ma zorganizowany ciągły charakter. Spółka w celu prowadzenia działalności podejmuje działania o ogólnym charakterze, mające na celu zorganizowanie działalności, jak zapewnienie jej ciągłości, takie jak powierzenie zewnętrznemu podmiotowi prowadzenia obsługi księgowej, zawarcie umowy na prowadzenie rachunku bankowego, prowadzenie strony internetowej. Spółka podejmuje również działania związane ze specyfiką prowadzonej działalności, tj. obrotu WW. Spółka zakupiła specjalistyczny serwer, po to aby pozyskiwać we własnym zakresie WW. W związku z czym Spółka ponosi określone wydatki w celu uzyskania przychodów. Ponadto w celu zakupu jak i sprzedaży WW Spółka zarejestrowała się i działa na giełdach wymiany WW. Ponadto w ramach prowadzonej działalności konieczne jest podejmowanie działań mających na celu bieżącą analizę wartości WW, która ulega częstym i dużym wahaniom w celu ustalenia momentu, w których zakup lub sprzedaż WW będzie najkorzystniejszy. Bezsprzecznie zatem działalność Spółki ma charakter ciągły i zorganizowany, gdyż wykonywane czynności składają się na całość przedsięwzięcia mającego na celu osiągniecie zysku ze sprzedaży WW.

Powyższe potwierdza, iż działalność prowadzona przez spółkę spełnia warunki pozarolniczej działalności gospodarczej. W związku z czym przychody z tego tytułu nie mogą zostać zaliczone do innych źródeł przychodów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 ustawy o PIT.

Dodatkowo wskazać należy na zapisy art. 5b ust. 1 ustawy o PIT wskazującego, iż za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  1. odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
  2. są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;
  3. wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

W przypadku działalności prowadzonej przez Spółkę powyższe wyłączenie nie znajdzie zastosowania. Ww. przesłanki muszą wystąpić łącznie. Jako przykład niespełnienia jednej z nich można wskazać na ryzyko związane z działalnością i wynikające z częstych wahań wartości WW.

Mając na uwadze powyższe, zdaniem Wnioskodawcy, działalność prowadzona przez Spółkę mieści się w definicji pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy o PIT. W związku z czym przychody osiągane przez Wnioskodawcą z tytułu udziału w Spółce podlegają opodatkowaniu zgodnie z wybraną przez Wnioskodawcę formą opodatkowania działalności gospodarczej, tj. podatkiem liniowym w wysokości 19%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy:

  • zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia,
  • zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2017 r., poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj