Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB2-1.4010.126.2017.1.AP
z 25 sierpnia 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 201 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 26 czerwca 2017 r. (data wpływu 4 lipca 2017 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie skutków podatkowych nieodpłatnego przekazania składnika majątku spółki jawnej do majątku osobistego wspólnika tej spółki  jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 lipca 2017 r. do tutejszego organu wpłynął ww. wniosek, o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie skutków podatkowych nieodpłatnego przekazania składnika majątku spółki jawnej do majątku osobistego wspólnika tej spółki.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca  Spółka z o.o., zgodnie z przepisami ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1888, ze zm. dalej: „u.p.d.o.p”), podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Rzeczypospolitej Polskiej od całości osiąganych przez siebie dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Wnioskodawca jest również wspólnikiem w spółce jawnej z siedzibą w Rzeczypospolitej Polskiej (dalej:„Spółka”). W związku z wdrażanym procesem restrukturyzacji wspólnicy spółki zamierzają dokonać reorganizacji aktywów majątkowych, które obecnie są własnością Spółki.

Podjęto decyzję, że część z tych aktywów zostanie przekazana do majątku wspólników Spółki w sposób nieodpłatny, mający postać wycofania składnika majątku z majątku Spółki do majątku osobistego jej wspólników, proporcjonalnie do posiadanego przez nich udziału w jej zysku. Podstawą przeniesienia składnika majątku do majątku osobistego wspólników będzie jednomyślna uchwała wspólników, wyrażająca ich zgodę na przekazanie składnika majątku Spółki do ich majątków osobistych.

Wykonanie uchwały nastąpi przez zawarcie umowy nieodpłatnego przekazania, w wyniku której nastąpi przekształcenie prawa własności przysługującego Spółce we współwłasność ułamkową wspólników. Umowa ta sporządzona zostanie w celu wykonania postanowień zawartych w uchwale i nie będzie umową darowizny w rozumieniu przepisów ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 459, ze zm. dalej: „k.c.”). Umowa ta będzie umową nienazwaną, zawierającą oświadczenie Spółki o nieodpłatnym przeniesieniu na wspólników prawa własności składnika majątku w części proporcjonalnej do udziału każdego wspólnika w zyskach Spółki oraz oświadczenie wspólników o jego przyjęciu. Spółka nie uzyska żadnych korzyści majątkowych z tytułu dokonania czynności przeniesienia tego aktywa majątkowego. Przekazanie tego składnika majątku nie będzie stanowiło wycofania wkładu w rozumieniu ustawy z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1578 ze zm.). Wspólnicy nie przewidują likwidacji Spółki, będzie ona nadal prowadziła swoją działalność w oparciu o pozostały majątek.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy przekazanie z majątku Spółki składnika majątku, będącego własnością Spółki, do majątku osobistego Wnioskodawcy, jako wspólnika tej Spółki, w części odpowiadającej posiadanym udziałom w zyskach Spółki, spowoduje u Wnioskodawcy powstanie przychodu do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych?

Zdaniem Wnioskodawcy, nieodpłatne wycofanie składnika majątku z majątku Spółki do majątku osobistego Wnioskodawcy, jako wspólnika tej Spółki, w części odpowiadającej posiadanym udziałom w zyskach Spółki, nie spowoduje powstania po jego stronie przychodu do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z art. 1 § 2 Kodeksu spółek handlowych, spółkami handlowymi są: spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna. Stosownie do przepisu art. 4 § 1 pkt 1 ww. kodeksu, określenie spółka osobowa oznacza spółkę jawną, spółkę partnerską, spółkę komandytową i spółkę komandytowo-akcyjną. Stosownie do postanowień art. 8 § 1 Kodeksu spółek handlowych, spółka osobowa może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własności nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Spółka jawna może zatem posiadać własny majątek, który jest odrębny od majątków osobistych jej wspólników. Z kolei art. 28 przywołanego kodeksu precyzuje, że majątek spółki jawnej stanowi wszelkie mienie wniesione jako wkład lub nabyte przez spółkę w czasie jej istnienia. Ponieważ spółka jawna jest osobową spółką prawa handlowego i tym samym nie posiada osobowości prawnej  z punktu widzenia prawa podatkowego  podatnikami podatku dochodowego są poszczególni wspólnicy tej spółki, będący podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych lub podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych.

W myśl art. 5 ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 1888 ze zm.), jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niebędąca osobą prawną, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 5 ust. 1, uznaje się za przychody z działalności gospodarczej. Zgodnie z art. 5 ust. 1 tejże ustawy, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego prawa do udziału w zysku (udziału). W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe. Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku (art. 5 ust. 2 ww. ustawy).

Zdaniem Wnioskodawcy, powołane powyżej przepisy sugerują, że na gruncie podatku dochodowego nabywanie czy zbywanie rzeczy lub praw przez spółkę osobową, transparentną podatkowo, traktowane jest tak, jakby to wspólnicy tej spółki sami nabywali lub zbywali te rzeczy i prawa, bowiem przychody i koszty są przypisywane bezpośrednio im i są łączone z pozostałymi przychodami, które wspólnicy osiągają np. z działalności gospodarczej, którą prowadzą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej, czy też z umowy o pracę (w przypadku osób fizycznych), albo z działalności prowadzonej na własny rachunek (np. w przypadku spółek kapitałowych lub innych podatników podatku dochodowego od osób prawnych). Tym samym, przesunięcia składników majątku z majątku spółki osobowej, transparentnej podatkowo, do majątków jej wspólników, stosownie do ich prawa do udziału w zysku tej spółki, mające charakter nieodpłatny, powinny być neutralne na gruncie podatku dochodowego, ponieważ nie stanowią one realnego przysporzenia dla jej wspólników. Czyli, innymi słowy, nie ulega zmianie sytuacja podatkowa dokonania czynności zbycia danego składnika majątku, bowiem zarówno w sytuacji, w której podlegałby on zbyciu za pośrednictwem spółki osobowej transparentnej podatkowo, jak i w sytuacji, gdy podlegać będzie zbyciu bezpośrednio przez wspólników tej spółki  w obu przypadkach podatnikami podatku dochodowego z tytułu dokonania tej czynności, będą te same podmioty.

Nie zmieni się również kwalifikacja przychodu, powstałego ze zbycia danego składnika majątku. W dalszym ciągu będzie to przychód z działalności gospodarczej. Istotnym w tej sprawie bowiem jest to, że składnik majątku przekazywany jest wspólnikom stosownie do ich prawa do udziału w zysku. W sytuacji bowiem, gdyby składnik majątku przekazywany był tylko jednemu ze wspólników  mielibyśmy do czynienia z sytuacją, w której w przypadku jego zbycia przez ten podmiot uzyskiwałby on realną korzyść majątkową ponad to, co mógłby otrzymać, gdyby składnik ten zbywany był za pośrednictwem spółki osobowej (tzn. w sytuacji zbycia przez spółkę osobową otrzymałby tylko część kwoty, jako zysk wypłacony mu stosownie do posiadanego przez niego prawa do udziału w zysku, a w przypadku otrzymania uprzedniego składnika majątku otrzymałby całą kwotę stanowiącą cenę sprzedaży). Niewątpliwie zatem podmiot taki otrzymałby realną korzyść majątkową z tytułu otrzymania ze spółki osobowej transparentnej podatkowo nieodpłatnie składnika majątku. Z taką sytuacją nie będziemy mieć jednak do czynienia w niniejszej sprawie.

Uprawnionym jest zatem twierdzenie, że wycofanie na podstawie uchwały składnika majątku ze Spółki, do majątku jej wspólników, proporcjonalnie do posiadanego przez nich prawa do udziału w zysku, nie będzie stanowić po stronie Wnioskodawcy, jako jednego ze wspólników tej Spółki, przychodu do opodatkowania podatkiem dochodowym, bowiem czynność ta w istocie stanowić będzie jedynie przesunięcie pomiędzy dwoma różnymi masami majątkowymi, a Wnioskodawca z tytułu jej dokonania nie otrzyma żadnej dodatkowej korzyści majątkowej.

Na potwierdzenie prezentowanego stanowiska Wnioskodawca powołał interpretacje indywidualne wydane na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych, przez:

  1. Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie 14 września 2015 r., Znak: IPPB3/4510-576/15-2/DP;
  2. Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy 20 stycznia 2016 r., Znak: ITPB3/4510-593/15/AD.

Wskazał również na stanowiska prezentowane w interpretacjach indywidualnych wydawanych na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych, wyrażone w interpretacjach indywidualnych:

  1. Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie 20 stycznia 2016 r., Znak: ITPB3/4510-593/15/AD;
  2. 2. Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi 13 stycznia 2015 r., Znak: IPTPB1/41S-553/14-4/MD;
  3. 3. Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy 4 grudnia 2014 r., Znak: ITPB1/415- 911/14/AD;
  4. 4. Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach 8 maja 2014 r., Znak: IBPBI/1/415-130/14/ESZ.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 1578 ze zm.  dalej: K.s.h.)  spółka osobowa to spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna. Stosownie do art. 22 § 1 i 2 K.s.h.  spółką jawną jest spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową, w której każdy wspólnik odpowiada za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem solidarnie z pozostałymi wspólnikami oraz ze spółką, z uwzględnieniem art. 31.

W myśl art. 5 ust 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz.U. z 2016 r., poz. 1888 ze zm., dalej „updop”), przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego prawa do udziału w zysku (udziału). W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe. Przy czym, zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku (art. 5 ust. 2 uodop).

W myśl natomiast art. 5 ust. 3 updop, jeżeli działalność gospodarczą prowadzi spółka niebędąca osobą prawną, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie ust. 1, uznaje się za przychody z działalności gospodarczej.

Spółka jawna nie jest więc podatnikiem podatków dochodowych. Podatnikami są bowiem wspólnicy tej spółki. Jeżeli wspólnikiem tej spółki jest zatem osoba prawna (np. Sp. z o.o.), podlega on opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 updop, przychodem, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14 ustawy, są w szczególności:

  • otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe,
  • wartość otrzymanych rzeczy lub praw, a także wartość innych świadczeń w naturze, w tym wartość rzeczy i praw otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń.

Powołany wyżej przepis statuuje ogólną definicję przychodu rozpoznawanego na zasadzie kasowej. Zasada ta nie znajduje zastosowania w odniesieniu do każdego przychodu uzyskiwanego przez podatnika. Do wyjątków zalicza się m.in. przychody związane z działalnością gospodarczą, za które na mocy art. 5 ust. 3 updop, uznaje się również przychody z tytułu udziału w spółce niebędącej osobą prawną. W myśl bowiem art. 12 ust. 3 updop, za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Zgodnie z przepisami, przysporzenia majątkowe, które uzyskiwane są w związku z uczestnictwem w spółce niebędącej osobą prawną, są co do zasady opodatkowane w trakcie prowadzenia przez spółkę działalności gospodarczej. Stąd też, przekazanie majątku ze spółki niebędącej osobą prawną do majątku wspólników, ma co do zasady swoje źródło w majątku podlegającym opodatkowaniu na poziomie wspólników w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej przez tę spółkę. Wszelkie odstępstwa od tej zasady, przewidziane są w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca  Sp. z o.o. będący wspólnikiem spółki jawnej  zamierza wraz z pozostałymi wspólnikami tej spółki wycofać nieodpłatnie składniki majątku z majątku spółki jawnej do majątków poszczególnych wspólników, proporcjonalnie do udziału każdego wspólnika w zyskach Spółki. Przy czym, ww. czynność nie będzie stanowić wycofania wkładu.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą kwestii powstania z tego tytułu przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 updop, przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych, z zastrzeżeniem ust. 4, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie. Jeżeli jednak cena bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej.

Przychód podatnika ze zbycia rzeczy lub praw majątkowych może więc powstać jedynie pod warunkiem, że zbycie jest odpłatne. Przez odpłatne zbycie należy rozumieć zbycie, które jest dokonywane w zamian za korzyść majątkową.

Co więcej, ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawiera przepisów, które bezpośrednio wskazywałyby, że nieodpłatne przekazanie majątku pomiędzy spółką niebędącą osobą prawną a jej wspólnikiem, stanowi dla wspólnika tej spółki przychód.

Jak wynika z opisu przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego, w niniejszej sprawie mamy do czynienia ze zbyciem składnika majątku, w wyniku którego nastąpi przekształcenie prawa własności przysługującego Spółce we współwłasność ułamkową wspólników. Spółka nie uzyska żadnych korzyści majątkowych z tytułu dokonania czynności przeniesienia tego aktywa majątkowego, tym samym należy uznać, że zbycie to będzie nieodpłatne. Ponadto, przekazanie tego składnika majątku nie będzie stanowiło wycofania wkładu, a wspólnicy nie przewidują likwidacji Spółki i będzie ona nadal prowadziła swoją działalność w oparciu o pozostały majątek.

W konsekwencji, w analizowanym zdarzeniu przyszłym, nie dojdzie do odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych. Tym samym, nieodpłatne wycofanie z majątku spółki aktywa majątkowego i przekazanie udziałów w nim do prywatnego majątku Wnioskodawcy, w części odpowiadającej jego udziałowi w zysku Spółki, nie spowoduje powstania po jego stronie przychodu na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej, przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a,
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2016 r. poz. 718 ze zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj