Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0115-KDIT2-1.4011.84.2017.2.JG
z 29 czerwca 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 20 kwietnia 2017 r. (data wpływu 24 kwietnia 2017 r.), uzupełnionego pismem z dnia 7 czerwca 2017 r. (data wpływu 14 czerwca 2017 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zastosowania zwolnienia przedmiotowego – jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 24 kwietnia 2017 r. został złożony ww. wniosek uzupełniony w dniu 14 czerwca 2017 r. o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zastosowania zwolnienia przedmiotowego.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Dnia 8 października 1997 r. aktem notarialnym Wnioskodawca kupił wspólnie z żoną, do majątku objętego wspólnością majątkową, nieruchomość zabudowaną domem mieszkalnym jednorodzinnym z wybudowanym parterem, w którym od 1965 r. nie kontynuowano prac budowlanych. Z perspektywy czasu, w celu niedopuszczenia do podziału majątku na rodzinę z pierwszego małżeństwa, aktem notarialnym z dnia 13 lutego 2002 r. ustanowiono rozdzielność majątkową małżeńską, skutkiem czego żona Wnioskodawcy stała się jedyną właścicielką nieruchomości. Wspólną decyzją postanowiono kontynuować nadbudowę domu mieszkalnego. W tym celu 16 lutego 2010 r. Wnioskodawca złożył do Wydziału Architektoniczno-Budowlanego w (…) wniosek o warunkach zabudowy. Decyzją z dnia 9 sierpnia 2011 r. otrzymano pozwolenie na budowę, którą rozpoczęto 3 września 2011 r. W dniu 2 listopada 2011 r. wspólną decyzją żona Wnioskodawcy podjęła z Banku (…) w (…) kredyt mieszkaniowy hipoteczny „…” w wysokości 155.440,41 zł. Kredyt ten został przyznany przez bank po spełnieniu następujących warunków:


  • udzielony został wyłącznie na cel mieszkaniowy, po uprzednim komisyjnym zakwalifikowaniu budynku do budowy,
  • ustalono komisyjny nadzór budowy domu,
  • ustalono termin zakończenia budowy do dnia 31 marca 2013 r.


W dniu 8 grudnia 2014 r. zmarł brat Wnioskodawcy, kawaler, który pozostawił po sobie nieruchomość – działkę budowlaną w (…). Postanowieniem Sądu Rejonowego w (…) z dnia 9 czerwca 2015 r. Wnioskodawca stał się współwłaścicielem 2/6 części spadku. Umową sprzedaży działki przed upływem 5-ciu lat (akt notarialny z dnia 16 lutego 2016 r. sporządzony w Kancelarii Notarialnej w (…), Wnioskodawca jako współwłaściciel otrzymał za przysługujący mu udział cenę 100.000 zł.

Aktem notarialnym z dnia 16 marca 2016 r. rozwiązano umowę majątkową małżeńską, w wyniku której ponownie ustanowiono ustawową wspólność małżeńską. Korzystając z prawnej możliwości spłaty dochodem od spadku części zaciągniętego kredytu aneksem z dnia 18 marca 2016 r. Wnioskodawca przystąpił do spłaty zaciągniętego przez żonę kredytu na nadbudowę domu mieszkalnego. W dniu 31 sierpnia 2014 r. Wnioskodawca złożył w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego w (…) zawiadomienie o zakończeniu robót budowlanych z dniem 30 sierpnia 2014 r., polegających na nadbudowie jednorodzinnego domu mieszkalnego. Po tym terminie Wnioskodawca wraz z żoną zostali stałymi i wspólnie zamieszkałymi lokatorami tego domu.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Czy przychód ze sprzedaży działki budowlanej nabytej w drodze spadku, przeznaczony na spłatę kredytu budowlanego zaciągniętego po sprzedaży działki na nadbudowę domu mieszkalnego spełnia warunki zwolnienia z podatku dochodowego?


Zdaniem Wnioskodawcy, dochód ze sprzedaży działki budowlanej nabytej w drodze spadku w wyżej opisanym stanie faktycznym, na podstawie art. 21 ust. 25 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego. W ocenie Wnioskodawcy, jako rodzina stanowi On wraz żoną trwały związek małżeński od 27 grudnia 1981 r., razem mieszkają, wspólnymi siłami wypracowują ich majątek, traktują go jako ich wspólne dobro, które posiadają i nim zarządzają.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.


Przepis art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2017 r., poz. 201 z późn. zm.) stanowi, że wolne od podatku dochodowego są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.

Powyższe zwolnienie obejmuje taką część dochodu uzyskanego z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości, jaka proporcjonalnie odpowiada udziałowi poniesionych wydatków na własne cele mieszkaniowe w osiągniętych przychodach z odpłatnego zbycia. W sytuacji, gdy przychód z odpłatnego zbycia zostanie w całości przeznaczony na własne cele mieszkaniowe, wówczas uzyskany z tego tytułu dochód będzie w całości korzystał ze zwolnienia od podatku dochodowego.

Cele mieszkaniowe, których sfinansowanie przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych uprawnia do skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania, wymienione zostały w art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Stosownie do art. 21 ust. 25 pkt 1 ww. ustawy, za wydatki poniesione na cele, o których mowa w powołanym wyżej ust. 1 pkt 131, uważa się wydatki poniesione na:


  1. nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
  2. nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
  3. nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego lub udziału w takim gruncie, prawa użytkowania wieczystego takiego gruntu lub udziału w takim prawie, w tym również z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego, oraz nabycie innego gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 131, grunt ten zmieni przeznaczenie na grunt pod budowę budynku mieszkalnego,
  4. budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego,
  5. rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację na cele mieszkalne własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego
  • położonych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej.


Przez własny budynek, lokal lub pomieszczenie, o których mowa w ust. 25 pkt 1 lit. d) i e), rozumie się budynek, lokal lub pomieszczenie stanowiące własność lub współwłasność podatnika lub do którego podatnikowi przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udział w takich prawach (art. 21 ust. 26 cytowanej ustawy).


Stosownie zaś do art. 21 ust. 25 pkt 2 ww. ustawy za wydatki poniesione na cele, o których mowa w ust. 1 pkt 131, uważa się wydatki poniesione na:


  1. spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, na cele określone w pkt 1 (tj. nabycie m.in. nieruchomości),
  2. spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, na spłatę kredytu (pożyczki), o którym mowa w lit. a,
  3. spłatę każdego kolejnego kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, na spłatę kredytu (pożyczki), o których mowa w lit. a lub b.


Ponadto art. 21 ust. 28 stanowi, że za wydatki, o których mowa w ust. 25, nie uważa się wydatków poniesionych na:


  1. nabycie gruntu lub udziału w gruncie, prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie, budynku, jego części lub udziału w budynku, lub
  2. budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, adaptację lub remont budynku albo jego części
  • przeznaczonych na cele rekreacyjne.


Stwierdzić zatem należy, że podstawową okolicznością decydującą o zastosowaniu zwolnienia wynikającego z przywołanego powyżej art. 21 ust. 1 pkt 131 w zw. z ust. 25 pkt 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym jest fakt wydatkowania (począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie) środków z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych na wskazane w ustawie własne cele mieszkaniowe podatnika.

Wskazać należy, że zawarte w przepisie art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wyliczenie wydatków mieszkaniowych ma charakter wyczerpujący, w związku z czym tylko realizacja w wymaganym terminie celów w nim wymienionych pozwala na zwolnienie z opodatkowania dochodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości.

Podkreślenia w niniejszej sprawie wymaga, że zwolnienia podatkowe oraz ulgi są wyjątkiem od zasady powszechności opodatkowania, dlatego do interpretacji przepisów ustanawiających zwolnienia podatkowe, jak również ulgi, należy stosować wykładnię ścisłą, która nie wychodzi poza literalne brzmienie przepisów. Stąd też, korzystanie z przedmiotowego zwolnienia przysługuje podatnikowi tylko i wyłącznie w sytuacji spełnienia wszystkich przesłanek wskazanych w przepisie prawa oraz wykluczone jest stosowanie wnioskowania na podstawie podobieństwa.

Stosunki majątkowe między małżonkami zostały uregulowane w ustawie z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Zgodnie z art. 31 § 1 ww. ustawy z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków. Stosownie natomiast do art. 47 § 1 Kodeksu małżonkowie mogą przez umowę zawartą w formie aktu notarialnego wspólność ustawową rozszerzyć lub ograniczyć albo ustanowić rozdzielność majątkową lub rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków (umowa majątkowa).

Skoro na skutek rozszerzenia umowy majątkowej małżeńskiej jeden z małżonków zbywa na rzecz drugiego nieruchomość (lub udział w niej), to uznać należy, że następuje nabycie tej nieruchomości przez drugiego z nich.

Biorąc pod uwagę powyższe uregulowania prawne w kontekście okoliczności przedstawionych we wniosku, nie można zgodzić się z Wnioskodawcą, że wydatkiem na własne cele mieszkaniowe, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 w zw. z art. 21 ust. 25 ustawy, będzie spłata kredytu hipotecznego zaciągniętego przez żonę w dniu 2 listopada 2011 r. na nieruchomość będącą wówczas jej własnością, bowiem ustanowienie rozdzielności majątkowej doprowadziło do sytuacji, w której żona Wnioskodawcy stała się jedynym właścicielem zabudowanej budynkiem mieszkalnym nieruchomości i z zaciągniętego kredytu kontynuowała jego nadbudowę. Bez wątpienia kredyt zaciągnięty przez żonę Wnioskodawcy był kredytem zaciągniętym przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, lecz nie został zaciągnięty przez osobę osiągającą przychód ze źródła jakim jest odpłatne zbycie udziału w nieruchomości. Dokonując oceny przedstawionego stanu faktycznego wniosku należy stwierdzić, że Wnioskodawca w wyniku spłaty kredytu nie finansuje własnych celów mieszkaniowych. Prawo do nieruchomości w dniu zaciągnięcia kredytu przysługiwało jego małżonce i stanowiło jej wyłączną własność. Dopiero w drodze późniejszych, nieodpłatnych czynności prawnych prawo to znalazło się również w majątku Wnioskodawcy. Co więcej, Wnioskodawca nie zawarł opisanej we wniosku umowy kredytowej, lecz dopiero po sprzedaży nieruchomości przystąpił do długu.

Zatem w momencie zaciągania przez żonę kredytu, tj. w listopadzie 2011 r., Wnioskodawca nie realizował własnych celów mieszkaniowych w rozumieniu art. 21 ust. 1 pkt 131 i art. 21 ust. 25 ustawy, a cele mieszkaniowe swojej żony. Powyższego stanowiska nie zmienia również fakt, że nakładów na budowę budynku mieszkalnego dokonywał Wnioskodawca razem z małżonką oraz to, że mieszka w nim nieprzerwanie od momentu wybudowania.

Reasumując, uzyskany dochód z tytułu sprzedaży należącego do Wnioskodawcy udziału w nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Ponadto nadmienia się, że wydając interpretację w trybie art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie przeprowadza postępowania dowodowego, w związku z czym nie jest obowiązany, ani uprawniony do oceny załączonych do wniosku ORD-IN dokumentów, jest związany wyłącznie opisem stanu faktycznego przedstawionym przez Wnioskodawcę i Jego stanowiskiem.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego stanu faktycznego.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…), w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718 z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj