Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP2-1.4010.253.2017.1.JF
z 22 września 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 25 sierpnia 2017 r. (data wpływu 28 sierpnia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych planowanego podziału przez wydzielenie dla Spółki Dzielonej (pytanie nr 2) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 28 sierpnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych planowanego podziału przez wydzielenie dla Spółki Dzielonej.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Spółka Dzielona jest podatnikiem CIT podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Spółka Dzielona posiada siedzibę oraz zarząd na terytorium Polski.


Branża


Przedmiotem prowadzonej przez Spółkę Dzieloną działalności gospodarczej jest dostarczanie usług informatycznych obejmujących tworzenie oprogramowania komputerowego i doradztwo w zakresie oprogramowania komputerowego.


Spółka Dzielona specjalizuje się w szczególności w następujących obszarach:

  1. jest partnerem wdrożeniowym (konsultingowym) oprogramowania i systemów S...;
  2. świadczy usługi w zakresie praktyk DevOps;
  3. tworzy własne oprogramowanie komputerowe w postaci dodatków (tzw. pluginów) do oprogramowania komputerowego/systemów wytworzonych przez inne firmy informatyczne, głównie do oprogramowania komputerowego/systemów wytworzonych oryginalnie przez firmy informatyczne T... i S....com.

Obszar działalności - S...


Spółka Dzielona jest partnerem wdrożeniowym (konsultingowym) firmy informatycznej S....com tworzącej innowacyjne rozwiązania (narzędzia) informatyczne dla przedsiębiorstw w obszarze zarządzania sprzedażą i obsługi klientów. Do głównych rozwiązań informatycznych opracowanych przez firmę S....com (tzw. produkty S...) należą: Sales Cloud, Service Cloud, Marketing Cloud, platforma S..., Community Cloud, market AppExchange (zbiór kilkuset aplikacji i rozszerzeń platformy S... wspomagających biznes i klientów w różnych obszarach i działaniach).


Spółka Dzielona, jako partner wdrożeniowy (konsultingowy) firmy S....com wdraża w przedsiębiorstwach u swoich kontrahentów różnego rodzaju produkty S... m.in.: Sales Cloud, Service Cloud i Force.com. Usługi Spółki Dzielonej związane z wdrożeniem produktów S... obejmują m.in.:

  • analizę przed wdrożeniem, tj. poznanie procesów i potrzeb danego przedsiębiorstwa;
  • wdrożenie;
  • dostosowanie do wymagań;
  • pakiet szkoleń;
  • rozszerzenie funkcjonalności wdrożonych produktów S... i tworzenie aplikacji na zamówienie dzięki platformie Force.com;
  • integrację z innymi systemami IT działającymi w danym przedsiębiorstwie.


Spółka Dzielona odsprzedaje również licencje na wybrane produkty S....


Obszar działalności - DevOps


Kolejnym z obszarów działalności Spółki Dzielonej są konsultacje eksperckie w zakresie praktyk DevOps, prowadzone przez specjalistów Spółki Dzielonej i dedykowane w szczególności działom IT kontrahentów wytwarzających lub wdrażających oprogramowanie komputerowe. DevOps to innowacyjna metodologia prowadzenia projektów IT, która przynosi szereg korzyści m.in. znaczne oszczędności oraz skrócenie czasu wdrażania zmian w oprogramowaniu i weryfikowania poprawności tych zmian. Jej efektem jest sprawniejsze dotarcie produktu na rynek oraz docelowo uzyskanie przewagi nad konkurencją. W ramach tego obszaru Spółka Dzielona m.in.:

  • wspiera kontrahentów – programistów, inżynierów jakości i administratorów infrastruktury w procesie produkcji usług dla biznesu na wszystkich etapach od projektu systemu, przez jego development do wsparcia produkcji;
  • dostarcza narzędzia do kolaboracji i wsparcia developmentu: issue tracker, continuous integration, code repository;
  • wdraża procesy zapewnienia jakości oprogramowania: code review, continuous integration, statyczną analizę kodów źródłowych;
  • automatyzuje wdrożenia systemu na środowiskach testowych i produkcyjnych;
  • zwiększa produktywność i jakość dostarczanych rozwiązań;
  • kontroluje zewnętrznego dostawcę, tak aby zapewnić odpowiednią jakość dostarczanego kodu źródłowego.


Obszar działalności - wytwarzanie własnego oprogramowania komputerowego (tzw. pluginy)


Jednym z obszarów działalności Spółki Dzielonej jest również pisanie dodatków (tzw. pluginów) do oprogramowania komputerowego/systemów informatycznych wytworzonych przez inne firmy informatyczne, które rozszerzają możliwości wyjściowego oprogramowania komputerowego/systemu i następnie sprzedaż licencji do tych dodatków. Obecnie Spółka Dzielona tworzy własne dodatki (tzw. pluginy) m.in. do oprogramowania/systemów wytworzonych przez firmy informatyczne S....com i T....


Spółka Dzielona jest producentem (twórcą) następujących dodatków (tzw. pluginów):...


Na wytworzone przez siebie dodatki (tzw. pluginy) Spółka Dzielona sprzedaje licencje za pośrednictwem dedykowanych do tego platform internetowych pełniących rolę sklepu internetowego, przy czym w przedmiotowych przypadkach platformy przejmują rolę sprzedawcy wobec ostatecznych odbiorców. W praktyce funkcjonuje to tak, że Spółka Dzielona otrzymuje od platformy internetowej raz w miesiącu rozliczenie sprzedanych za jej pośrednictwem dodatków (tzw. pluginów) Spółki Dzielonej i przelew należności z tego tytułu na rachunek bankowy Spółki Dzielonej.


Uzasadnienie planowanego podziału przez wydzielenie


Jeden z dotychczasowych wspólników Spółki Dzielonej, będący jednocześnie jednym z jej założycieli i współtwórców jej przedsiębiorstwa (dalej: „Wspólnik 1”), podjął decyzję o wyjściu ze Spółki Dzielonej i założeniu własnej spółki kapitałowej, która ma świadczyć usługi informatyczne w zakresie wytwarzania określonego rodzaju oprogramowania komputerowego. W związku z tym wspólnicy Spółki Dzielonej ustalili, że Wspólnik 1 przejmie ze Spółki Dzielonej linię biznesową skupioną wokół wytwarzania dodatków (tzw. pluginów) do oprogramowania firmy T.... W tym celu nastąpi przeniesienie odpowiedniej części przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej na inną spółkę kapitałową (dalej: „Spółka Przejmująca”).

Planowany podział Spółki Dzielonej ma nastąpić w trybie określonym w art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1578 ze zm., dalej: „KSH”), tzw. podział przez wydzielenie. Na podstawie art. 531 § 1 KSH, spółki przejmujące lub spółki nowo zawiązane powstałe w związku z podziałem wstępują z dniem podziału bądź z dniem wydzielenia w prawa i obowiązki spółki dzielonej, określone w planie podziału. Zatem dochodzi do tzw. sukcesji uniwersalnej częściowej, co oznacza, że przedmiotem sukcesji jest tylko wybrany fragment aktywów i pasywów spółki dzielonej, określonych szczegółowo w planie podziału , o czym mowa w art. 534 § 1 pkt 7 KSH. Stosownie natomiast do art. 530 § 2 KSH, wydzielenie nowej spółki następuje w dniu jej wpisania do rejestru, a w przypadku przeniesienia części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę, wydzielenie następuje w dniu wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki przejmującej (dzień wydzielenia).

Jednym ze wspólników w Spółce Przejmującej będzie Wspólnik 1. Spółka Przejmująca będzie mieć siedzibę w Polsce i będzie podlegać w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w CIT bez względu na miejsce ich osiągania. Spółka Przejmująca nie będzie korzystać ze zwolnienia od opodatkowania całości swoich dochodów. Ponadto Spółka Dzielona i Spółka Przejmująca będą czynnymi podatnikami VAT.

Po podziale przez wydzielenie, w Spółce Dzielonej pozostanie zespół składników materialnych i niematerialnych przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej, który umożliwi jej kontynuowanie dotychczasowej działalności gospodarczej w zakresie usług informatycznych z wyłączeniem sprzedaży licencji do wytworzonych już przez Spółkę Dzieloną dodatków (tzw. pluginów) do produktów firmy T..., których sprzedaż Spółka Dzielona prowadzi za pośrednictwem sklepu internetowego.

Mając na uwadze powyższe, Spółka Dzielona podjęła działania mające na celu wyodrębnienie organizacyjne, funkcjonalne i finansowe, w ramach dotychczasowego przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej, zakresu działalności, który ma zostać przejęty przez Spółkę Przejmującą. Podlegający wyodrębnieniu zakres działalności Spółki Dzielonej jest związany ze sprzedażą licencji do oprogramowania komputerowego wytworzonego przez Spółkę Dzieloną i znajdującego się w jej ofercie (tzw. pluginy wytworzone przez Spółkę Dzieloną) oraz tworzeniem nowych produktów IT, stanowiących konkretny rodzaj oprogramowania komputerowego.


Wyodrębnienie jednostki organizacyjnej pod nazwą „A.”


Zarząd Spółki Dzielonej podjął uchwałę o utworzeniu i określeniu zasad funkcjonowania jednostki organizacyjnej obejmującej zakres działalności, który ma zostać przejęty przez Spółkę Przejmującą, a jednostka ta, do czasu podziału przez wydzielenie, będzie funkcjonować w strukturze organizacyjnej Spółki pod nazwą „A.” (dalej: „Uchwała o wyodrębnieniu A.”).

Spółka Dzielona planuje, aby zespół składników materialnych i niematerialnych przypisany do wyodrębnionej jednostki organizacyjnej „A.” został w przyszłości w całości przeniesiony na Spółkę Przejmującą w trybie podziału Spółki Dzielonej przez wydzielenie.


Podstawowym przedmiotem działalności Spółki Przejmującej będzie świadczenie usług IT w zakresie:

  • tworzenia dodatków (pluginów) do oprogramowania firmy T...;
  • sprzedaży licencji do wytworzonych przez Spółkę Dzieloną wybranych dodatków (pluginów) do oprogramowania firmy T....


Spółka Przejmująca będzie samodzielnie kontynuowała dotychczasową działalność Spółki Dzielonej we wskazanym powyżej zakresie w oparciu o otrzymany zespół składników materialnych i niematerialnych przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej wchodzący w skład jednostki organizacyjnej „A.”.


Jednocześnie, po przeniesieniu jednostki organizacyjnej „A.” na Spółkę Przejmującą w trybie podziału przez wydzielenie, Spółka Dzielona zamierza w dalszym ciągu prowadzić dotychczasową działalność gospodarczą m.in. w zakresie:

  • wdrażania produktów S...,
  • prowadzenia konsultacji eksperckich w obszarze DevOps,
  • tworzenia nowych dodatków (pluginów) do oprogramowania komputerowego innego niż to wytworzone przez firmę T... i sprzedaży licencji do tych dodatków,
  • sprzedaży licencji do dodatków (pluginów) wytworzonych już przez Spółkę Dzieloną, a które nie zostały przydzielone do jednostki organizacyjnej „A.”.


Na podstawie Uchwały o wyodrębnieniu A., do jednostki organizacyjnej „A.” zostało przypisane wszystko to, co służy i jest związane:

  • z tworzeniem konkretnego rodzaju oprogramowania, przede wszystkim dodatków (pluginów) do JIRA, JIRA Service Desk, Confluence i Crowd,
  • sprzedażą licencji do wytworzonych, określonych dodatków (pluginów), a także
  • wsparciem posprzedażowym w odniesieniu do sprzedanych licencji do dodatków (pluginów).


W Uchwale o wyodrębnieniu A., poszczególne składniki materialne i niematerialne Spółki Dzielonej zostały przypisane do działalności jednostki organizacyjnej „A.”, a w szczególności:

  1. Składniki majątku związane z marką „A.”:
    1. nazwa marki „A.’;
    2. własność domeny A..com;
    3. wszelkie prawa do wizerunku i marki A..com/„A.”;
    4. identyfikacja wizualna i wszelkie materiały marketingowe dla marki „A.”;
  2. Składniki majątku związane ze stroną internetową www.A..com:
    1. strona internetowa www.A..com;
    2. hosting strony internetowej www.A..com w usłudze netlify.com;
    3. kod źródłowy dla strony internetowej www.A..com
  3. Dodatki (pluginy) do JIRA, JIRA Service Desk, Confluence i Crowd w aktywnej sprzedaży oraz wszystkie prawa i elementy związane z tymi dodatkami (pluginami):...
  4. Service Desk/Customer Support będący portalem do obsługi zgłoszeń wsparcia sprzedawanych produktów, w tym:
    1. historyczna zawartość portalu w nowej wersji (Service Desk);
    2. historyczna zawartość portalu w starej wersji (Customer Support);
    3. konfiguracja Service Desk/Customer Support;
  5. Sklep internetowy dla G., w tym:
    1. instalacja sklepu na hostingu A... (AWS) dla konta „A.”;
    2. historyczna baza klientów i sprzedanych licencji dla dodatków;
    3. lista upustów;
    4. wersja formularza do sprzedaży licencji dla pluginu G.;
  6. Wzór licencji typu End User License Agreement (EULA).


Zespół składników materialnych i niematerialnych przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej, który został przypisany do jednostki organizacyjnej „A.” został szczegółowo określony w stosownym wykazie załączonym do Uchwały o wydzieleniu „A.”.


Na potrzeby jednostki organizacyjnej „A.” są utworzone również osobne, dedykowane tej jednostce i niezależne od Spółki Dzielonej, konta dostępu do narzędzi i środowisk informatycznych tworzących infrastrukturę IT umożliwiającą realizację zadań przypisanych do jednostki organizacyjnej „A.”.


Narzędzia i środowiska informatyczne udostępnione na potrzeby jednostki organizacyjnej „A.” obejmują w szczególności:..


Spółka Dzielona wskazuje dodatkowo, że jej intencją jest, aby w ramach jednostki organizacyjnej „A.” znalazły się wszelkie zobowiązania pozostające w funkcjonalnym związku z działalnością w ramach tej jednostki. W związku z tym, do jednostki organizacyjnej „A.” zostały przypisane w szczególności zobowiązania z tytułu udostępnienia narzędzi lub środowisk informatycznych na własny użytek jednostki organizacyjnej „A.”, tj.:

  1. zobowiązania z tytułu licencji na oprogramowania, pluginy oraz subskrypcje wykorzystywane przez jednostkę organizacyjną „A.” na własny użytek w procesie tworzenia oprogramowania;
  2. zobowiązania z tytułu korzystania z poniższych usług przez jednostkę organizacyjną „A.” w procesie tworzenia oprogramowania:
    • usługi hostingu strony internetowej A..com;
    • usługi repozytorium kodu źródłowego dla A..com;
    • usługi issue tracker dla JIRA;
    • usługi wiki dla Confluence;
    • usługi wsparcia dla Service Desk;
    • usługi hostingu dla produktów na A.;
    • usługi obsługi e-maili w domenie A..com;
    • konto dostawy pluginów na platformie sprzedażowej dla pluginów;
    • usługi systemu płatności internetowych;
    • konto vendor account na marketplaceT....com;
  3. zobowiązania z tytułu świadczenia usług lub dostawy produktów przez jednostkę organizacyjną „A.” na rzecz kontrahentów Spółki Dzielonej.

W ramach działalności jednostki organizacyjnej „A.” realizowane są wyłącznie:

  1. umowy zawarte przez Spółkę Dzieloną z kontrahentami na sprzedaż/reseller pluginu Crowd;
  2. umowy z klientami przypisanymi do jednostki organizacyjnej „A.”;
  3. umowy abonenckie zawarte przez Spółkę Dzieloną z operatorem telefonicznym Plus dotyczące numerów telefonów przydzielonych do jednostki organizacyjnej „A.”;
  4. inne umowy, które zostaną zawarte przez Spółkę Dzieloną po dacie podjęcia Uchwały o wydzieleniu „A.”, a które będą mieścić się w zakresie działalności jednostki organizacyjnej „A.”;
  5. inne umowy zawarte przez Spółkę Dzieloną, które - na mocy decyzji Zarządu Spółki Dzielonej - będą realizowane w ramach działalności jednostki organizacyjnej „A.”.

Spółka Dzielona pragnie przy tym podkreślić, że w skład jednostki organizacyjnej „A.” wchodzą wszelkie związane z jej działalnością składniki materialne i niematerialne istniejące obecnie, które zostały przekazane do jednostki organizacyjnej „A.” na podstawie decyzji Zarządu Spółki Dzielonej, jak również wszelkie składniki materialne i niematerialne, które zostaną nabyte przez Spółkę Dzieloną w przyszłości w zakresie działalności jednostki organizacyjnej „A.”. Podobnie w przypadku zobowiązań i należności - do jednostki organizacyjnej „A.” są przypisane zobowiązania i należności związane obecnie z jej działalnością oraz zobowiązania i należności, które powstaną po dacie powzięcia Uchwały o wyodrębnieniu „A.” w związku z działalnością tej jednostki.


W związku z wyodrębnieniem jednostki organizacyjnej „A.”, Zarząd Spółki Dzielonej określił również strukturę organizacyjną jednostki „A.” oraz jej umiejscowienie w strukturze organizacyjnej Spółki Dzielonej.


Jednostką organizacyjną „A.” kieruje osoba wyznaczona przez Zarząd Spółki Dzielonej i bezpośrednio mu podlegająca, tj. Wspólnik 1.


Jednocześnie Wspólnik 1 jest specjalistą przydzielonym do obsługi zadań przypisanych do jednostki organizacyjnej „A.”. Wspólnik 1 posiada odpowiednie, wystarczające kompetencje i doświadczenie do wykonywania zadań przypisanych do jednostki organizacyjnej „A.”. Z uwagi na charakter i zakres przedmiotowych zadań, zaangażowanie Wspólnika 1 jest wystarczające do ich realizacji.

Wyrazem wyodrębnienia finansowego jednostki organizacyjnej „A.” w ramach przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej jest natomiast prowadzenie zapisów w ewidencjach, rejestrach, wykazach oraz w księgach rachunkowych Spółki Dzielonej w sposób, który pozwala na przyporządkowanie majątku, przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań związanych z działalnością jednostki organizacyjnej „A.”. Na potrzeby odpowiedniej ewidencji zdarzeń gospodarczych związanych z działalnością jednostki organizacyjnej „A.” zostanie m.in. opracowany odrębny plan finansowy i budżet dla tej jednostki. Jednocześnie, składniki majątkowe wykorzystywane w działalności jednostki organizacyjnej „A.” są też odpowiednio wyodrębnione w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych Spółki.


Dodatkowo, dla potrzeb działalności jednostki organizacyjnej „A.”, w szczególności do rozliczeń finansowych związanych z jej funkcjonowaniem:

  1. zostaną utworzone dwa rachunki bankowe w walucie PLN i USD;
  2. zostanie zamówiona karta płatnicza do rachunku w PLN do opłacania usług nabywanych na potrzeby jednostki organizacyjnej „A.”;
  3. zostanie utworzone odrębne, dedykowane jednostce organizacyjne „A.” konto paypal do obsługi sprzedaży online produktów przypisanych do jednostki organizacyjnej „A.”.

Na potrzeby jednostki organizacyjnej „A.” została wydzielona przestrzeń biurowa w lokalu zajmowanym przez Spółkę Dzieloną. Jednocześnie, po podziale przez wydzielenie, Spółka Przejmująca zawrze samodzielnie umowę najmu na przedmiotową lub inną powierzchnię biurową.


Część przedsiębiorstwa pozostająca w Spółce Dzielonej po podziale przez wydzielenie jednostki organizacyjnej „A.” i dalsze funkcjonowanie Spółki Dzielonej


Po przeprowadzeniu podziału Spółki Dzielonej poprzez wydzielenie z niej jednostki organizacyjnej „A.” i przeniesieniu tej jednostki do Spółki Przejmującej, w Spółce Dzielonej pozostanie zespół składników materialnych i niematerialnych przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej, w tym zaplecze techniczne, infrastruktura informatyczna oraz kadra pracownicza, dzięki którym Spółka Dzielona będzie mogła w dalszym ciągu prowadzić dotychczasową działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług IT (dalej: „C.”).


W oparciu o zespół składników materialnych i niematerialnych przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej, który pozostanie w Spółce Dzielonej po podziale przez wydzielenie, będzie ona w stanie samodzielnie kontynuować wykonywaną dotychczas działalność gospodarczą m.in.:

  • w zakresie wdrażania produktów S...,
  • konsultacji eksperckich DevOps,
  • tworzenia własnych programów komputerowych w postaci dodatków (pluginów) i sprzedaży licencji do tych programów, aczkolwiek z wyłączeniem sprzedaży licencji do dodatków (pluginów) przypisanych do jednostki organizacyjnej „A.”, tj.:...


Po podziale przez wydzielenie jednostki organizacyjnej „A.” do Spółki Przejmującej, w Spółce Dzielonej pozostaną m.in. następujące składniki materialne i niematerialne przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej, w tym umowy:

  1. licencje do sprzedawanych, określonych produktów;
  2. domeny C..pl i C..biz;
  3. strona internetowa C..pl oraz wszelkie podstrony (*.C..pl) obejmująca kod źródłowy i usługę hostingu;
  4. indywidualne umowy z klientami Spółki Dzielonej na świadczenie usług IT;
  5. umowa najmu nieruchomości, w której znajduje się siedziba Spółki Dzielonej;
  6. umowy dotyczące dostawy mediów i Internetu do siedziby Spółki Dzielonej;
  7. CRM;
  8. Marketing Automotation;
  9. HRLink;
  10. licencje na Office/Windows;
  11. dedykowane wyłącznie Spółce Dzielonej konta dostępu do narzędzi lub systemów informatycznych, które Spółka Dzielona wykorzystuje w procesie tworzenia własnego oprogramowania, tj. m.in.:
    • usługa repozytorium kodu źródłowego na b....com;
    • usługa issue tracker dla JIRA;
    • usługa wiki dla Confluence;
    • usługa wsparcia dla Service Desk;
    • usługi hostingu dla produktów dostarczane z A...;
    • usługa G. for Business dla domeny C..biz.
  12. pracownicy i zleceniobiorcy współpracujący ze Spółką Dzieloną;
  13. środki trwałe wykorzystywane w prowadzonej działalności gospodarczej;
  14. Produkty na market S...:

Zadania przewidziane dla C. będą realizowane przez pracowników i zleceniobiorców współpracujących ze Spółką Dzieloną, którzy będą dedykowani wyłącznie do potrzeb C.. Pracownicy przypisani do C. będą posiadać odpowiednie kompetencje i doświadczenie do realizacji zadań C.

Płatności dokonywane z tytułu należności lub zobowiązań Spółki Dzielonej, a związane z funkcjonowaniem C. będą realizowane za pośrednictwem rachunków bankowych dotychczas funkcjonujących w Spółce Dzielonej. Regulowanie należności i zobowiązań związanych z działalnością przypisaną do jednostki organizacyjnej „A.” będzie natomiast odbywać się przy wykorzystaniu odrębnych rachunków bankowych założonych specjalnie dla potrzeb jednostki organizacyjnej „A.”.

Po przeprowadzeniu podziału Spółki Dzielonej poprzez wydzielenie z niej jednostki organizacyjnej „A.” i przeniesieniu do Spółki Przejmującej, w Spółce Dzielonej pozostanie zespół składników materialnych i niematerialnych przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej, w tym zaplecze techniczne, infrastruktura informatyczna oraz zaplecze kadrowe, dzięki którym Spółka Dzielona będzie mogła w dalszym ciągu prowadzić dotychczasową działalność gospodarczą w zakresie usług IT.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


  1. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym zarówno zespół składników materialnych i niematerialnych przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej przenoszony do Spółki Przejmującej w trybie podziału przez wydzielenie Spółki Dzielonej, tj. jednostka organizacyjna „A.”, jak i zespół składników materialnych i niematerialnych przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej pozostający w Spółce Dzielonej po podziale przez wydzielenie, tj. jednostka organizacyjna „C.” stanowić będą zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT?
  2. W przypadku, gdy odpowiedź na pytanie nr 1 jest twierdząca, czy planowany podział Spółki Dzielonej przez wydzielenie z niej jednostki organizacyjnej „A.” nie będzie skutkować dla Spółki Dzielonej powstaniem przychodu w związku z przeniesieniem do Spółki Przejmującej zespołu składników materialnych i niematerialnych przypisanych do jednostki organizacyjnej „A.”?

Niniejsza interpretacja dotyczy pytania oznaczonego numerem 2. W zakresie pytania oznaczonego numerem 1 zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.


Zdaniem Wnioskodawcy:


Ad. 2


Planowany podział Spółki Dzielonej przez wydzielenie z niej jednostki organizacyjnej „A.” nie będzie skutkować dla Spółki Dzielonej powstaniem przychodu w związku z przeniesieniem do Spółki Przejmującej zespołu składników materialnych i niematerialnych przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej przypisanych do jednostki organizacyjnej „A.”.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT, w spółce podlegającej podziałowi, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa - powstaje przychód w wartości rynkowej składników majątkowych przeniesionych na spółki przejmujące lub nowo zawiązane ustalonej na dzień podziału lub wydzielenia. Jednocześnie, przychód podlega pomniejszeniu o koszty uzyskania przychodu odpowiadające wydatkom, zaktualizowanym zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszonym o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT, poniesionym na nabycie składników majątkowych przeniesionych na spółki przejmujące lub nowo zawiązane.

Jak wynika z powyższego, regulacja art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT różnicuje skutki podatkowe związane z podziałem spółki przez wydzielenie składników majątkowych tej spółki i przeniesienie ich do spółki nowo zawiązanej w zależności od tego, czy ze spółki podlegającej podziałowi wydzielana jest zorganizowana część przedsiębiorstwa, czy wydzieleniu podlegają składniki majątkowe niestanowiące zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W związku z tym, że zespół składników materialnych i niematerialnych przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej przenoszony do Spółki Przejmującej w drodze podziału przez wydzielenie, tj. jednostka organizacyjna „A.” oraz zespół składników materialnych i niematerialnych przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej pozostający w Spółce Dzielonej po podziale przez wydzielenie, tj. jednostka organizacyjna „C.” będą stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów ustawy o CIT, to w ocenie Spółki Dzielonej, nie powinno być żadnych wątpliwości, że dokonanie opisanego podziału Spółki Dzielonej przez wydzielenie nie będzie skutkować powstaniem po stronie Spółki Dzielonej przychodu.


Podsumowanie


Uwzględniając argumentację przedstawioną powyżej, Spółka Dzielona stoi na stanowisku, że jednostka organizacyjna „A.” wyposażona we wszystkie opisane w niniejszym wniosku elementy oraz zespół składników materialnych i niematerialnych tworzących jednostkę organizacyjną „C.”, pozostający w Spółce Dzielonej po podziale przez wydzielenie, będą stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT.


W konsekwencji, planowany podział Spółki Dzielonej przez wydzielenie nie będzie skutkować powstaniem przychodu po stronie Spółki Dzielonej na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT.


Stanowisko powyższe znajduje przy tym potwierdzenie m.in. w interpretacjach indywidualnych wydanych przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie 18 stycznia 2017 r., znak: 1462-IPPB5.4510.1092.2016.2.AK, 25 sierpnia 2016 r., znak: IPPB5/4510-716/16-2/AK, 26 sierpnia 2016 r., znak IPB5/4510-755/16-2/AK.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie pytania numer 2 – jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania numer 2.


Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

W odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji należy stwierdzić, iż zostały wydane w indywidualnych sprawach, w określonych stanach faktycznych nie są wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2017 r., poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj