Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0113-KDIPT2-1.4011.296.2017.1.MAP
z 15 września 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 26 czerwca 2017 r. (data wpływu 6 lipca 2017 r.), uzupełnionym pismem z dnia 31 sierpnia 2017 r. (data wpływu 4 września 2017 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania w związku z likwidacją Spółki cywilnej środków pieniężnych – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 lipca 2017 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych oraz zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Wniosek ten nie spełniał wymogów, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.), w związku z czym pismem z dnia 22 sierpnia 2017 r., Nr 0113-KDIPT2-1.4011.181.2017.1.MAP, na podstawie art. 13 § 2a, art. 169 § 1 i § 2 w zw. z art. 14h wymienionej ustawy, wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie do uzupełnienia ww. wniosku wysłano w dniu 22 sierpnia 2017 r. (data doręczenia 24 sierpnia 2017 r.). Wnioskodawca uzupełnił ww. wniosek pismem z dnia 31 sierpnia 2017 r. (data wpływu 4 września 2017 r.), nadanym za pośrednictwem Poczty … w dniu 31 sierpnia 2017 r.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, polskim rezydentem podatkowym, jednym z dwóch wspólników Spółki cywilnej „...”...., ...(dalej: Spółka). Spółka została zawiązana w 1998 r., a jej faktycznym przedmiotem działalności jest m.in. wynajem i zarządzanie nieruchomościami. Na mocy umowy spółki, obaj wspólnicy uczestniczą w zyskach i stratach Spółki w częściach proporcjonalnych do wielkości posiadanych udziałów (wynoszących 50%). Wnioskodawca wraz z drugim wspólnikiem (dalej: wspólnicy Spółki) są na zasadach współwłasności łącznej Spółki cywilnej wieczystymi użytkownikami nieruchomości gruntowej oraz właścicielami posadowionych na tym gruncie budynków niemieszkalnych oraz budowli (zwanej dalej łącznie: Nieruchomością). Nieruchomość została nabyta przez wspólników w styczniu 2007 r. do majątku objętego wspólnością (współwłasność łączna wspólników Spółki) i została wprowadzona do jej ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Nieruchomość w części budynków oraz budowli podlegała amortyzacji podatkowej, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Przedmiotowa Nieruchomość jest przez Spółkę obecnie wynajmowana/dzierżawiona innym podmiotom na cele prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. W momencie złożenia wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wspólnicy Spółki planują likwidację Spółki cywilnej. Po likwidacji oraz przejściu majątku Spółki do „majątków” osobistych wspólników, Wnioskodawca oraz drugi wspólnik zamierzają, jako osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej w zakresie najmu/dzierżawy, dalej wynajmować Nieruchomość w ramach tzw. najmu prywatnego z zastosowaniem zryczałtowanego podatku dochodowego. Aby ułatwić formalności związane z likwidacją, przed likwidacją Spółka zawrze na zasadach rynkowych umowę najmu całości Nieruchomości z inną spółką, której wspólnikami będą dzieci wspólników Spółki, które sukcesywnie będą przejmowały prowadzenie spraw Spółki. Spółka ta stanie się podmiotem podnajmującym powierzchnie dalej innym podmiotom oraz będzie zarazem zarządcą i administratorem Nieruchomości. Z racji m.in. przekroczenia limitu dla zwolnienia z VAT, najem prowadzony przez Wnioskodawcę będzie przy tym opodatkowany podatkiem VAT.

W piśmie z dnia 31 sierpnia 2017 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, dodano, że dochody Wnioskodawcy z prowadzonej działalności gospodarczej w formie Spółki cywilnej opodatkowane są na zasadach określonych w art. 30c ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tzw. podatkiem liniowym. Po likwidacji Spółki cywilnej Wnioskodawca nie będzie prowadził pozarolniczej działalności gospodarczej, o której mowa art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, w zakresie wynajmu i zarządzania nieruchomościami. Wnioskodawca jest wspólnikiem/udziałowcem „...” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, której przedmiotem działalności jest transport drogowy towarów oraz uzyskuje przychody z likwidowanej Spółki cywilnej. W skład majątku likwidacyjnego Spółki cywilnej wchodzą: nieruchomość w postaci prawa wieczystego użytkowania gruntu, złożona z 7 działek wraz z posadowionymi na tym gruncie budynkami niemieszkalnymi oraz budowlami (działki 325/3, 325/8, 325/10, 325/11, 325/14, 325/15, 325/16) oraz środki pieniężne. W wyniku podziału majątku polikwidacyjnego Wnioskodawca otrzyma proporcjonalny udział w składnikach majątkowych, który będzie odpowiadał wielkości posiadanych udziałów w Spółce. Udział Wnioskodawcy w Spółce wynosi 50% (w takich też proporcjach Wnioskodawca uczestniczy w zyskach i stratach Spółki). Wnioskodawca wskazuje, że środki pieniężne otrzymane w związku z likwidacją Spółki cywilnej będą pochodziły tylko z przychodów tej Spółki, zaliczanych do źródła jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza (otrzymane środki nie będą pochodziły z innych źródeł niż pozarolnicza działalność gospodarcza). Kwota wypłacona Wnioskodawcy będzie odpowiadać uzyskanej nadwyżce przychodów nad kosztami ich uzyskania, o których mowa w art. 8, pomniejszonej o wypłaty dokonane z tytułu udziału w tej Spółce i wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów (zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Niezależnie od powyższego, w ocenie Wnioskodawcy, w niniejszym przypadku nie dojdzie niejako do wystąpienia wspólnika ze Spółki cywilnej i wypłaty środków pieniężnych o których mowa w art. 14 ust. 3 pkt 11 ww. ustawy, lecz likwidacji Spółki cywilnej (rozumianej jako jej rozwiązanie) i wypłaty pozostałych na dzień likwidacji środków pieniężnych, o których mowa w art. 14 ust. 3 pkt 10 powyższej ustawy.



Na Nieruchomości wchodzącej w skład majątku Spółki cywilnej, zgodnie z wypisem z rejestru budynków Nr..., znajdują się następujące budynki o numerach ewidencyjnych:

  • 781 o pow. zabudowy 5 987 m2,
  • 783 o pow. zabudowy 144 m2,
  • 784 o pow. zabudowy 38 m2,
  • 785 o pow. zabudowy 86 m2,
  • 786 o pow. zabudowy 117 m2,
  • 787 o pow. zabudowy 1 014 m2,
  • 788 o pow. zabudowy 74 m2.



Przedmiotem umowy najmu, która ma zostać zawarta przez Wnioskodawcę po przekazaniu Nieruchomości do majątku osobistego wspólników, będzie cała Nieruchomość wraz z posadowionymi na niej budynkami niemieszkalnymi i budowlami. Umowa najmu nie zostanie zawarta w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej. Powyższa umowa zostanie zawarta w ramach tzw. „najmu prywatnego”, na okres jednego roku. Zawarta umowa będzie przewidywała oddanie Nieruchomości podmiotowi trzeciemu (Spółce administrującej) w najem oraz zarząd/administrację tą Nieruchomością. Intencją jest, aby czynności związane z zarządzaniem oraz podnajmem Nieruchomości były realizowane przez odrębny podmiot czyniąc Wnioskodawcę jedynie pasywnym inwestorem kapitałowym nieruchomości, niezaangażowanym w, np. poszukiwanie najemców, obsługę nieruchomości, itp. Czynności podejmowane przez Wnioskodawcę związane z najmem wskazywanej we wniosku Nieruchomości nie mają mieć charakteru stałego w tym sensie, że mają uczynić Wnioskodawcę pasywnym/biernym inwestorem kapitałowym i oddać majątek prywatny do profesjonalnej obsługi. Nie jest też wykluczone, że po roku umowa zostanie zakończona/zmieniona. Właściciele nie wykluczają też potencjalnej przyszłej sprzedaży nieruchomości. Przychody z tytułu najmu wskazywanej we wniosku Nieruchomości Wnioskodawca będzie zaliczał do źródła przychodów z najmu prywatnego. Wnioskodawca złoży we właściwym urzędzie skarbowym oświadczenie o opodatkowaniu przychodu z najmu przedmiotowej nieruchomości, zgodnie z art. 9 ust. l w zw. z art. 9 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. W roku poprzedzającym rok podatkowy, którego dotyczy przedmiotowy wniosek, Wnioskodawca uzyskał przychody, oprócz działalności prowadzonej w formie Spółki cywilnej, również z tytułu udziału w „...” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Suma przychodów wspólników Spółki cywilnej z tej działalności przekroczyła kwotę 250 000 euro. Niemniej jednak Wnioskodawca zauważa, że przychody z najmu będzie kwalifikował do źródła przychodów, o którym mowa w art. 6 ust. la ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, nie zaś do przychodów z najmu w ramach źródła przychodu, o którym mowa w art. art. 6 ust. 1 ww. ustawy. Umowa najmu wskazanej we wniosku nieruchomości zostanie zawarta po dokonanej likwidacji Spółki, a podmiotem wynajmującym wskazanym w umowie będzie Wnioskodawca.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

  1. Czy na moment likwidacji Spółki po stronie Wnioskodawcy powstanie jakikolwiek przychód (dochód) podatkowy w związku z otrzymaniem majątku likwidacyjnego, tj. w szczególności Nieruchomości oraz środków pieniężnych?
  2. Czy Wnioskodawca może wynajmować Nieruchomość wycofaną ze Spółki wskutek likwidacji w ramach tzw. najmu prywatnego i opodatkowywać osiągane przychody zryczałtowanym podatkiem dochodowym według stawki 8,5%?

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania oznaczonego Nr 1 dotyczącego podatku dochodowego od osób fizycznych, w kwestii skutków podatkowych otrzymania w związku z likwidacją Spółki cywilnej środków pieniężnych. Natomiast, w zakresie pytania Nr 1 dotyczącego podatku dochodowego od osób fizycznych, w kwestii skutków podatkowych otrzymania w związku z likwidacją Spółki cywilnej niepieniężnych składników majątku oraz w zakresie pytania Nr 2 dotyczącego zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, wydane zostaną odrębne rozstrzygnięcia.

Zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, na moment likwidacji Spółki cywilnej po stronie Wnioskodawcy nie powstanie jakikolwiek przychód (dochód) podatkowy w związku z otrzymaniem majątku likwidacyjnego, tj. w szczególności środków pieniężnych.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Zgodnie natomiast art. 5a pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, spółką niebędącą osobą prawną, w tym spółką cywilną, jest spółka niebędąca podatnikiem podatku dochodowego. Jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niemająca osobowości prawnej - to w myśl art. 5b ust. 2 ww. ustawy - przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, tj. z pozarolniczej działalności gospodarczej. W art. 10 ust. 1 powyższej ustawy wymienione zostały źródła przychodów, do których w pkt 3 zaliczono pozarolniczą działalność gospodarczą.

W myśl art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychód z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Co do zasady, do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej należą wszystkie przychody osiągane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą określone w art. 14 ust. 1 i 2 cyt. ustawy, z wyjątkiem przychodów wymienionych w art. 14 ust. 3 ww. ustawy.

Zdaniem Wnioskodawcy, w odniesieniu do otrzymanych środków pieniężnych w wyniku likwidacji Spółki cywilnej zastosowanie znajdzie art. 14 ust. 3 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, że do przychodów nie zalicza się środków pieniężnych otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu likwidacji takiej spółki.

Przepis ten wskazuje, że po stronie Wnioskodawcy w związku z otrzymaniem środków pieniężnych z likwidacji Spółki nie powstanie przychód podatkowy, a zatem Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku z tego tytułu. Powyższe wynika z literalnego (językowego) brzmienia treści art. 14 ust. 3 pkt 10 ww. ustawy.

Zatem wobec powyższego, Wnioskodawca stwierdza, że w przedstawionym zdarzeniu przyszłym otrzymanie przez Niego jako wspólnika spółki osobowej (spółki niebędącej osobą prawną), środków pieniężnych z tytułu likwidacji tej Spółki, nie będzie skutkować powstaniem przychodu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 860 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2017 r., poz. 459, z późn. zm, dalej: K.c.), przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów. Każdy wspólnik jest uprawniony do równego udziału w zyskach i w tym samym stosunku uczestniczy w stratach, bez względu na rodzaj i wartość wkładu. W umowie spółki można inaczej ustalić stosunek udziału wspólników w zyskach i stratach. Można nawet zwolnić niektórych wspólników od udziału w stratach. Natomiast nie można wyłączyć wspólnika od udziału w zyskach (art. 867 § 1 K.c.).

W myśl art. 871 § 1 K.c., wspólnikowi występującemu ze spółki zwraca się w naturze rzeczy, które wniósł do spółki do używania, oraz wypłaca się w pieniądzu wartość jego wkładu oznaczoną w umowie spółki, a w braku takiego oznaczenia, wartość, którą wkład ten miał w chwili wniesienia. Nie ulega zwrotowi wartość wkładu polegającego na świadczeniu usług albo na używaniu przez spółkę rzeczy należących do wspólnika. Ponadto, stosownie do regulacji zawartej w § 2 powołanego wyżej art. 871 K.c., występującemu wspólnikowi wypłaca się w pieniądzu taką część wartości wspólnego majątku pozostałego po odliczeniu wartości wkładów wszystkich wspólników, jaka odpowiada stosunkowi, w którym występujący wspólnik uczestniczył w zyskach spółki.

Spółka cywilna, jako osobowa spółka prawa cywilnego, na gruncie podatków dochodowych nie posiada zdolności podatkowej. Tym samym, z punktu widzenia podatków dochodowych, podatnikami są poszczególni wspólnicy tej spółki, a nie spółka. Sposób opodatkowania dochodu (przychodu) z tytułu udziału w spółce cywilnej jest uzależniony od cywilnoprawnego statusu danego wspólnika. Jeżeli wspólnikiem ww. spółki jest osoba fizyczna, to dochód (przychód) z udziału w tej spółce podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 5a pkt 26 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2016 r., poz. 2032, z późn. zm.), ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną, oznacza to spółkę niebędącą podatnikiem podatku dochodowego. Zgodnie z art. 5b ust. 2 ww. ustawy, jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niemająca osobowości prawnej, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolniczej działalności gospodarczej).

Przy czym, w myśl art. 5a pkt 26 ww. ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną – oznacza to spółkę inną niż określona w pkt 28.

W myśl art. 8 ust. 1 ww. ustawy, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Zgodnie natomiast z art. 8 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy, zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat.

Stosownie do treści art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Powyższy przepis ustanawia generalną zasadę opodatkowania podatkiem dochodowym, zgodnie z którą opodatkowaniu tym podatkiem podlegają wszelkie uzyskane przez podatnika w danym roku korzyści majątkowe, z wyjątkiem tych, które na mocy ustawy wyłączone zostały z tego opodatkowania (np. poprzez wprowadzenie ustawowego zwolnienia z opodatkowania, czy też zaniechanie poboru podatku).

W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawodawca dokonał podziału przysporzeń majątkowych uzyskiwanych przez podatników na różne źródła przychodów. Zgodnie z tym przepisem, odrębnymi źródłami przychodów są m.in.:

  • pozarolnicza działalność gospodarcza (art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy),
  • kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c) (art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy).

W myśl art. 14 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolniczej działalności gospodarczej), uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

W myśl art. 14 ust. 3 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do przychodów, o których mowa w ust. 1 i 2, nie zalicza się środków pieniężnych otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu likwidacji takiej spółki.

Wyjaśnić należy, że celem wprowadzenia. do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych powyższego przepisu art. 14 ust. 3 pkt 10 było uniknięcie podwójnego opodatkowania środków pieniężnych otrzymywanych przez wspólnika spółki osobowej w związku z jej likwidacją, będących skutkiem operacji gospodarczych pochodzących ze źródła przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 powoływanej wyżej ustawy), w wyniku których wspólnik wykazał już - stosownie do treści art. 8 ustawy - przychody i koszty uzyskania tych przychodów, niezależnie od faktu dokonania wypłaty na rzecz tego wspólnika uzyskanej przez spółkę osobową nadwyżki uzyskanych przychodów nad poniesionymi kosztami.

W związku z powyższym, wykładnia przepisu art. 14 ust. 3 pkt 10 powoływanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych powinna być dokonywana z uwzględnieniem wykładni celowościowej tego przepisu, tj. jego ratio legis.

Jak wynika z ratio legis przepisu art. 14 ust. 3 pkt 10 ustawy ma on zastosowanie tylko do środków pieniężnych otrzymanych w związku z likwidacją spółki osobowej, pochodzących z przychodów zaliczanych do źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 powoływanej ustawy z „pozarolniczej działalności gospodarczej” i to tylko takich, które zostały opodatkowane podatkiem dochodowym. Zatem przepis ten nie ma zastosowania do środków pieniężnych otrzymanych w związku z likwidacją spółki osobowej, które pochodzą z takich przychodów uzyskanych przez spółkę, które na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zaliczane są do źródeł innych niż określone w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy (np. z kapitałów pieniężnych, czy z praw majątkowych - pkt 7 tego artykułu) oraz do środków które nie były u podatnika opodatkowane.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca wraz z drugim wspólnikiem są na zasadach współwłasności łącznej wieczystymi użytkownikami nieruchomości gruntowej oraz właścicielami posadowionych na tym gruncie budynków niemieszkalnych oraz budowli. Nieruchomość została nabyta przez wspólników Spółki w styczniu 2007 r. do majątku objętego wspólnością Spółki (współwłasność łączna wspólników Spółki) i została wprowadzona do jej ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Przedmiotowa Nieruchomość jest przez Spółkę obecnie wynajmowana/dzierżawiona innym podmiotom na cele prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. Na mocy umowy Spółki obaj wspólnicy uczestniczą w zyskach i stratach Spółki w częściach proporcjonalnych do wielkości posiadanych udziałów (wynoszących 50%). Wspólnicy Spółki planują likwidację Spółki cywilnej. W związku z likwidacją Spółki cywilnej majątek Spółki zostanie przekazany do majątku osobistego wspólników. W skład majątku likwidacyjnego Spółki cywilnej wchodzą m.in. środki pieniężne. Środki pieniężne otrzymane w związku z likwidacją Spółki cywilnej będą pochodziły tylko z przychodów tej Spółki, zaliczanych do źródła jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza (otrzymane środki nie będą pochodziły z innych źródeł niż pozarolnicza działalność gospodarcza).

Mając na uwadze zaprezentowane przepisy prawa podatkowego oraz zdarzenie przyszłe przedstawione we wniosku, stwierdzić należy, że otrzymanie przez Wnioskodawcę środków pieniężnych z tytułu likwidacji Spółki osobowej nie spowoduje powstania u Niego przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w myśl. art. 14 ust. 3 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem, stanowisko Wnioskodawcy uznano za prawidłowe.

Zauważyć należy również, że zgodnie z art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, na wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). Zatem, wniosek o wydanie interpretacji może być złożony tylko w indywidualnej sprawie zainteresowanego. Z tych też względów - z uwagi na indywidualny charakter interpretacji przepisów prawa podatkowego - zaznacza się, że niniejsza interpretacja indywidualna dotyczy jedynie Wnioskodawcy, nie zaś innego wspólnika Spółki cywilnej.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zgodnie z art. 14na ustawy Ordynacja podatkowa, przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w…., w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2017 r., poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj