Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP3-1.4011.237.2017.1.ES
z 26 września 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 20 lipca 2017 r. (data wpływu 26 lipca 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

  • powstania przychodu w związku z wniesieniem wkładu do spółki jawnej – jest nieprawidłowe,
  • zastosowania art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) lub pkt 9 – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 26 lipca 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia do spółki jawnej wkładu w postaci akcji spółki akcyjnej.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca (osoba fizyczna) posiada akcje w spółce akcyjnej, która nie jest spółką publiczną. Wnioskodawca zamierza wnieść posiadane akcje jako wkład niepieniężny do spółki jawnej.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


  1. Czy przepisy art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) lub pkt 9 oraz art. 22 ust. 1e pkt 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2017 r. znajdują zastosowanie w przypadku wniesienia do spółki jawnej aportu w postaci akcji spółki akcyjnej, w związku z czym po stronie wnoszącego aport (osoby fizycznej) powstaje w takiej sytuacji przychód?
  2. W przypadku odpowiedzi twierdzącej na pierwsze pytanie - czy kosztem uzyskania przychodu osiągniętego w sposób określony powyżej będzie bilansowa wartość wkładu, jeżeli odpowiada ona wartości rynkowej?

Zdaniem Wnioskodawcy, w stanie prawnym obowiązującym od dnia 1 stycznia 2017 r. w przypadku wniesienia do spółki jawnej aportu w postaci akcji spółki akcyjnej nie mają zastosowania przepisy art. 17 ust. 1 pkt 6 lit.a) lub pkt 9 oraz art. 22 ust. 1e pkt 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


W związku z powyższą oceną w przypadku wniesienia tytułem wkładu do spółki osobowej aportu w postaci akcji w spółce akcyjnej nie powstanie po stronie wnoszącego aport przychód.


Gdyby jednak hipotetycznie uznać, że po stronie wnoszącego aport powstanie przychód z tytułu wniesienia aportem do spółki jawnej akcji spółki akcyjnej - to konsekwentnie należałoby również przyjąć, że kosztem uzyskania przychodu osiągniętego w powyższy sposób będzie bilansowa wartość wkładu odpowiadająca wartości rynkowej.


Uzasadnienie stanowiska podatnika.


Po wejściu w życie ustawy z dnia 5 września 2016 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przepis art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych otrzymał następujące brzmienie: za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się wartość wkładu określoną w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku wartość wkładu określoną w innym dokumencie o podobnym charakterze - w przypadku wniesienia do spółki albo do spółdzielni wkładu niepieniężnego; jeżeli jednak wartość ta jest niższa od wartości rynkowej tego wkładu albo wartość wkładu nie została określona w statucie, umowie albo innym dokumencie o podobnym charakterze, za przychód uważa się wartość rynkową takiego wkładu określoną na dzień przeniesienia własności przedmiotu wkładu niepieniężnego; przepis art. 19 ust. 3 stosuje się odpowiednio.

Przed dokonaną nowelizacją przepis ten brzmiał natomiast następująco: za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni, objętych w zamian za wkład niepieniężny. Dotychczas ustawodawca posługiwał się pojęciem „udziałów (akcji) w spółce” i nie budziło wątpliwości, że w tym zakresie przepis dotyczy wyłącznie spółek kapitałowych z uwagi na to, że udziały czy akcje występują w tego rodzaju spółkach.


Natomiast zastosowanie obecnie zwrotu „wkład” mogłoby świadczyć o intencji ustawodawcy zmierzającej do objęcia zakresem działania przepisu art. 17 ust. 1 pkt 9 również wniesienia wkładu w spółce osobowej.


Wskazać jednak należy na treść art. 5a pkt 28, zgodnie z którym na gruncie ustawy za „spółkę” należy rozumieć;

  1. spółkę posiadającą osobowość prawną, w tym także spółkę zawiązaną na podstawie rozporządzenia Rady (WE) nr 2157/2001 z dnia 8 października 2001 r. w sprawie statutu spółki europejskiej (SE) (Dz. Urz. WE L 294 z 10.11.2001, str. 1, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 6, t. 4, str. 251),
  2. spółkę kapitałową w organizacji,
  3. spółkę komandytowo-akcyjną mającą siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  4. spółkę niemającą osobowości prawnej mającą siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego innego państwa jest traktowana jak osoba prawna i podlega w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania.

W związku z powyższym w przypadku, gdy ustawodawca posługuje się pojęciem „spółka” w rozumieniu przyjętym w art. 5a pkt 28 ustawy, nie wymieniając tam spółek osobowych, konsekwentnie uznać należy, że regulacja z art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy nie dotyczy spółki jawnej.


Mając na uwadze powyższe w ocenie Wnioskodawcy znowelizowany przepis art. 17 ust. 1 pkt 9 nie ma zastosowania do czynności polegającej na wniesieniu do spółki jawnej wkładu w postaci aportu mającego za przedmiot akcje w spółce akcyjnej.


W związku z tym, w ocenie Wnioskodawcy, dokonanie powyższej czynności nie spowoduje powstania po stronie wnoszącego aport przychodu. Kwestia opodatkowania czynności polegającej na wniesieniu aportu w postaci udziałów lub akcji spółki kapitałowej do spółki osobowej była również przedmiotem rozważań na gruncie przepisu art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) i również w tym zakresie z jednolitej linii orzeczniczej wynika, że tego rodzaju czynność nie może być kwalifikowana jako odpłatne zbycie udziałów lub akcji, m. in. z uwagi na fakt, że nie jest w takim przypadku możliwe ustalenie wysokości przychodu uzyskiwanego przez podatnika wnoszącego wkład do spółki osobowej w zamian za udziały lub akcje spółki kapitałowej, ponieważ w przypadku spółki osobowej nie jest znana wartość praw majątkowych nabytych wskutek tak dokonanej czynności.


W tym miejscu wskazać należy, że Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w uchwale z dnia 14 marca 2011 r., II FPS 8/10 podjętej w składzie 7 sędziów stwierdził, że wniesienie wkładu do spółki osobowej nie powoduje powstania przychodu w wspólnika.


W ocenie NSA: „Jeśli w majątku podatnika pojawia się przychód otrzymany w zamian za wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki, to przychód taki jest opodatkowany tylko wówczas, gdy spółka ta ma osobowość prawną. Otrzymanie więc udziałów w spółce osobowej w zamian za wkład niepieniężny jest podatkowo obojętne. Tym samym w związku z wniesieniem wkładu do spółki osobowej w drodze aportu nie powstaje przychód, który mógłby być opodatkowany (podobny pogląd zasługujący na aprobatę został wyrażony w doktrynie - por. A. Mariański: Podatkowe aspekty przystępowania i występowania z osobowych spółek handlowych, „Przegląd Podatkowy” 2010, nr 7, s. 19).”

W uzasadnieniu powyższej uchwały NSA wskazał również, że: .Analizując omawiane zagadnienie prawne, nie można stronić od uwzględniania specyfiki spółek osobowych. W przeciwieństwie bowiem do spółki kapitałowej w spółce osobowej, z wyjątkiem jedynie spółki komandytowo-akcyjnej, brak jest kapitału zakładowego, który dzieliłby się na udziały albo akcje. W spółkach osobowych występuje natomiast udział kapitałowy, który - jeśli wspólnicy nie postanowią inaczej - odpowiada wartości rzeczywiście wniesionego wkładu, oraz udział w zysku, od którego uzależniona jest wysokość, w jakiej poszczególni wspólnicy partycypują w zysku spółki. W odniesieniu do majątku założycielskiego utworzonego z wniesionych wkładów wspólnikom przysługują udziały kapitałowe, natomiast w odniesieniu do mienia nabytego przez spółkę w trakcie jej funkcjonowania - udziały w zysku (por. E. Maleszy: Udział kapitałowy w spółce jawnej, „Przegląd Prawa Handlowego” 2004, nr 1, s. 45). Konsekwencją takiej prawnej konstrukcji spółek osobowych jest niemożność określenia, co dokładnie jest przychodem osoby fizycznej wnoszącej aport do spółki. W związku z tym nie można wskazać metody określenia wielkości tego przychodu, co jest warunkiem sine qua non określenia związanego z nim - jak twierdzą organy podatkowe i niektóre składy wojewódzkich sądów administracyjnych - zobowiązania podatkowego/ Podobne stanowisko NSA zajął w wyroku z dnia 1 czerwca 2012r., II FSK 2364/10, w którym stwierdził, że otrzymanie udziałów w spółce osobowej w zamian za wkład niepieniężny jest podatkowo obojętne. Tym samym w związku z wniesieniem wkładu do spółki osobowej w drodze aportu nie powstaje przychód, który mógłby być opodatkowany.

W uzasadnieniu wyroku NSA stwierdził: „W przeciwieństwie do spółki kapitałowej w spółce osobowej, z wyjątkiem jedynie spółki komandytowo-akcyjnej, brak jest kapitału zakładowego, który dzieliłby się na udziały lub akcje. W spółkach osobowych występuje natomiast udział kapitałowy, który - o ile wspólnicy nie postanowią inaczej - odpowiada wartości rzeczywiście wniesionego wkładu oraz udział w zysku, od którego uzależniona jest wysokość, w jakiej poszczególni wspólnicy partycypują w zysku spółki. W odniesieniu do majątku założycielskiego utworzonego z wniesionych wkładów wspólnikom przysługują udziały kapitałowe, natomiast w odniesieniu do mienia nabytego przez spółkę w trakcie jej funkcjonowania, udziały w zysku. Konsekwencją takiej prawnej konstrukcji spółek osobowych jest niemożność określenia, co dokładnie jest przychodem osoby fizycznej wnoszącej aport do spółki. W związku z tym nie można wskazać metody określenia wielkości tego przychodu, co jest warunkiem sine qua non określenia związanego z nim - jak twierdzi organ interpretacyjny - zobowiązania podatkowego W przypadku wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki osobowej nie występuje pojęcie ceny, które jest właściwe dla wynagrodzenia z umów sprzedaży. [...] Udział w spółce osobowej nie stanowi ceny nabycia aportu. Otrzymując bowiem udziały wspólnik nabywa nie określoną kwotę pieniężną - cenę, ale całokształt praw i obowiązków związanych z uczestnictwem w przedsięwzięciu gospodarczym sformalizowanym w ramach spółki jawnej, jako spółki osobowej.”

Stwierdzenia dokonane przez NSA w przytoczonych orzeczeniach pozostają aktualne również na gruncie znowelizowanych przepisów updof pomimo tego, że ustawodawca posługuje się obecnie nieco innym sposobem opisu źródła przychodu analizowanego w przedmiotowej sprawie. W związku z tym stwierdzić należy, że w przypadku wniesienia tytułem wkładu do spółki osobowej aportu w postaci akcji w spółce akcyjnej po stronie wnoszącego aport nie powstanie przychód, ponieważ nie można wskazać metody określenia wielkości tego przychodu, co jest warunkiem określenia zobowiązania podatkowego.


Jednakże - co Wnioskodawca przyjmuje z ostrożności - w przypadku dokonania przez organ ustalenia odmiennego i wskazania, że taki przychód powstanie w ocenie wnioskodawcy kosztem uzyskania przychodu będzie bilansowa wartość wkładu, która odpowiada wartości rynkowej.


Zgodnie z art. 22 ust. 1e pkt 2 lit. a) w przypadku objęcia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część - na dzień objęcia tych udziałów (akcji) albo wkładów - ustala się koszt uzyskania przychodu, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9, w wysokości wartości określonej zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9 - jeżeli przedmiotem wkładu są udziały (akcje) w spółce albo wkłady w spółdzielni objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Zgodnie z powyższym przepisem - jeżeli przedmiotem wkładu są akcje w spółce objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część koszt uzyskania przychodu jest ustalony w wysokości wartości określonej w art. 17 ust. 1 pkt 9 updof. Przepis ten z kolei odsyła do wartości wkładu określonej w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku wartości wkładu określonej w innym dokumencie o podobnym charakterze. Jeżeli wartość ta jest niższa od wartości rynkowej tego wkładu albo wartość wkładu nie została określona w statucie, umowie albo innym dokumencie o podobnym charakterze - należy odnieść się do wartości rynkowej takiego wkładu określonej na dzień przeniesienia własności przedmiotu wkładu niepieniężnego.


Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, że w przypadku stwierdzenia, że po stronie wnoszącego aport do spółki jawnej powstanie przychód - kosztem uzyskania przychodu osiągniętego w taki sposób będzie wartość rynkowa akcji wniesionych tytułem wkładu do spółki jawnej.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie:

  • powstania przychodu w związku z wniesieniem wkładu do spółki jawnej jest nieprawidłowe,
  • zastosowania art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) lub pkt 9 jest prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2017 r., poz. 1577), określanego w dalszej części skrótem „k.s.h.”), spółka osobowa to spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna.


Stosownie do treści art. 22 k.s.h., spółką jawną jest spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową. Każdy wspólnik odpowiada za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem solidarnie z pozostałymi wspólnikami oraz ze spółką, z uwględnieniem art. 31.

Jednocześnie jednak pamiętać należy, że spółka jawna nie jest samodzielnym podatnikiem podatku dochodowego, a dochody tej spółki nie stanowią odrębnego przedmiotu opodatkowania. Opodatkowaniu podlegają natomiast dochody poszczególnych wspólników spółki komandytowej. Sposób opodatkowania dochodu z udziału w spółce komandytowej uzależniony jest od cywilnoprawnego statusu danego wspólnika. Jeżeli wspólnikiem takiej spółki jest osoba fizyczna, to dochód z udziału w tej spółce będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Wniesienie do spółki osobowej wkładu niepieniężnego powoduje przeniesienie własności rzeczy lub prawa będącego przedmiotem wkładu, na spółkę. W zamian za wniesiony aport osoba fizyczna otrzymuje bowiem jedynie uprawnienia do udziału w zyskach i stratach spółki oraz prawa związane z prowadzeniem spółki i wpływaniem na jej działalność. One natomiast, mimo że istotnie posiadają wartość materialną, nie stanowią ceny nabycia, ponieważ wspólnik nabywa całokształt praw i obowiązków związanych z uczestnictwem w przedsięwzięciu gospodarczym sfinalizowanym w ramach spółki.


Żeby zaś można było mówić o sytuacji „odpłatnego zbycia”, w zamian za świadczenie polegające na wniesieniu aportu wnoszący powinien otrzymać ekwiwalent świadczenia w postaci zapłaty – ceny nabycia. Taka sytuacja miałaby miejsce w razie sprzedaży przedmiotu aportu.


Przy czym, ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną, oznacza to spółkę inną niż określona w pkt 28 (art. 5a pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2017 r.).


Zgodnie z art. 5a pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w ww. brzmieniu, ilekroć w ustawie jest mowa o spółce, oznacza to:

  1. spółkę posiadająca osobowość prawną, w tym także spółkę zawiązaną na podstawie rozporządzenia Rady (WE) nr 2157/2001 z dnia 8 października 2001 r. w sprawie statutu spółki europejskiej (SE) (Dz. Urz. WE L 294 z 10.11.2001, str. 1, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 6, t. 4, str. 251),
  2. spółkę kapitałową w organizacji,
  3. spółkę komandytowo-akcyjną mającą siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  4. spółkę niemającą osobowości prawnej mającą siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego innego państwa jest traktowana jak osoba prawna i podlega w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania.

W świetle ww. przepisów spółka jawna o której mowa we wniosku jest spółką nieposiadającą osobowości prawnej.


Zgodnie z generalną zasadą wyrażoną w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2016 r., poz. 2032 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Należy jednak wskazać, że w przypadku aportu wnoszonego do spółki osobowej, jego wniesienie nie powoduje przyrostu majątkowego po stronie wnoszącej go osoby. W zamian za wniesiony aport osoba fizyczna otrzymuje bowiem jedynie uprawnienia do udziału w zyskach i stratach spółki oraz prawa związane z prowadzeniem spółki i wpływaniem na jej działalność. One natomiast, mimo że istotnie posiadają wartość materialną, nie stanowią ceny nabycia, bowiem wspólnik nabywa całokształt praw i obowiązków związanych z uczestnictwem w przedsięwzięciu gospodarczym sfinalizowanym w ramach spółki.


Aby jednak mówić o sytuacji „odpłatnego zbycia”, w zamian za świadczenie polegające na wniesieniu aportu, osoba go wnosząca winna otrzymać ekwiwalent świadczenia w postaci zapłaty ceny nabycia. Taka sytuacja miałaby miejsce w razie sprzedaży przedmiotu aportu.


W art. 21 ust. 1 pkt 50b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustawodawca doprecyzował obowiązujące przepisy, poprzez jednoznaczne wskazanie neutralności podatkowej czynności wniesienia aportu do spółki niebędącej osobą prawną.


Zgodnie bowiem z art. 21 ust. 1 pkt 50b ww. ustawy, wolne od podatku dochodowego są przychody z tytułu przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonych do spółki niebędącej osobą prawną, w tym wnoszonych do takiej spółki składników majątku otrzymanych przez podatnika w następstwie likwidacji spółki niebędącej osobą prawną bądź wystąpienia z takiej spółki.


Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ww. ustawy – za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych.


Wniesienie do spółki osobowej wkładu niepieniężnego w postaci akcji spółki akcyjnej, nie spowoduje powstania przychodu z kapitałów pieniężnych określonego w art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ww. ustawy, gdyż transakcja wniesienia aportu nie stanowi odpłatnego zbycia, o którym mowa w tym przypisie.


W myśl art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2017 r., za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się wartość wkładu określoną w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku wartość wkładu określoną w innym dokumencie o podobnym charakterze – w przypadku wniesienia do spółki albo do spółdzielni wkładu niepieniężnego; jeżeli jednak wartość ta jest niższa od wartości rynkowej tego wkładu albo wartość wkładu nie została określona w statucie, umowie albo innym dokumencie o podobnym charakterze, za przychód uważa się wartość rynkową takiego wkładu określoną na dzień przeniesienia własności przedmiotu wkładu niepieniężnego; przepis art. 19 ust. 3 stosuje się odpowiednio.


Niniejszy przepis nie ma zastosowania w niniejszej sprawie gdyż dotyczy wniesienia aportu do spółek mających osobowość prawną (spółek kapitałowych). Nie dotyczy zaś wniesienia wkładu do spółki osobowej (w tym przypadku spółki jawnej).


Mając na uwadze powyższe wniesienie wkładu w postaci akcji spółki akcyjnej do spółki jawnej skutkuje powstaniem przychodu, który jest zwolniony z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 50b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


W tym zakresie stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.


Do czynności wniesienia wkładu do spółki jawnej nie mają zastosowania przepisy art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9 ww. ustawy ponieważ spóła jawna jest spółką osobową.


W związku z tym stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.


W związku z tym, że wniesienie aportu powoduje powstanie przychodu, który podlega zwolnieniu z opodatkowania odpowiedź na pytanie w zakresie kosztów uzyskania przychodów (pytanie Nr 2) jest bezprzedmiotowa.


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoja aktualność.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2017 r., poz. 1369) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj