Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP2-1.4010.210.2017.1.JS
z 27 września 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 31 lipca 2017 r. (data wpływu 7 sierpnia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy prace zmierzające do stworzenia nowych lub zmodernizowania już istniejących rozwiązań informatycznych CRM, stanowią działalność badawczo-rozwojową (pytanie Nr 1) - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 7 sierpnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy prace zmierzające do stworzenia nowych lub zmodernizowania już istniejących rozwiązań informatycznych CRM, stanowią działalność badawczo-rozwojową (pytanie Nr 1).


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


1. Wnioskodawca jest dostawcą rozwiązań informatycznych (CRM customer relationship management) wspierających zarządzanie relacjami z klientami, partnerami i pracownikami, a także umożliwiających ich monitoring i optymalizację. Wnioskodawca dostarcza również niezbędną wiedzę i najlepsze praktyki pozwalające na optymalne wykorzystanie proponowanych narzędzi IT, które prowadzą do automatyzacji procesów biznesowych podmiotów zewnętrznych oraz wzmocnienia ich wizerunku.


2. Wnioskodawca specjalizuje się w realizacji projektów z wykorzystaniem platformy w chmurze Salesforce® oraz tworzy branżowe rozwiązania na tej platformie do zarządzania np. sprzedażą, talentami.


3. Wnioskodawca prowadzi działalność na konkurencyjnym, stymulowanym innowacjami technologicznymi rynku. Dlatego też produkty Spółki wymagają stałego ulepszania i unowocześniania. Dodatkowo Salesforce dostarcza nowe funkcjonalności do swoich narzędzi, co przekłada się na konieczność unowocześniania produktów oferowanych przez Wnioskodawcę.


4. Aktualnie przedmiot działalności Wnioskodawcy obejmuje następujące obszary wyszczególnione w Polskiej Klasyfikacji Działalności:

  • 62.Z - działalność związana z doradztwem w zakresie informatyki,
  • 70.22.Z - pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania,
  • 63.11.Z - przetwarzanie danych; zarządzanie stronami internetowymi (hosting) i podobna działalność,
  • 62.09.Z - pozostała działalność usługowa w zakresie technologii informatycznych i komputerowych,
  • 62.01.Z - działalność związana z oprogramowaniem.

5. W naturę funkcjonowania firmy i branży, w której działa Wnioskodawca wpisana jest realizacja projektów badawczo-rozwojowych, mających na celu oferowanie komplementarnych i innowacyjnych rozwiązań. Innowacyjność oraz twórczość prowadzonych prac badawczo-rozwojowych sprowadza się przede wszystkim do stworzenia, rozwoju, ulepszenia istniejącego rozwiązania bądź tworzenia nowego zgodnie z dedykowanymi potrzebami klienta (prace twórcze pod konkretną specyfikację zamówienia).


6. Realizowane projekty badawczo-rozwojowe nie mają charakteru „rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, istniejących usług oraz innych operacji w toku”. Prace nad tymi rozwiązaniami prowadzone są przez Wnioskodawcę w sposób systematyczny i stały. Tworzone przez Wnioskodawcę rozwiązania informatyczne to:

  • nowe, innowacyjne narzędzia CRM, które są wprowadzane na rynek dla podmiotów zewnętrznych,
  • dodatki/makra do sprzedawanych przez wnioskodawcę systemów CRM, dodające nowe, innowacyjne funkcje,
  • komponenty/narzędzia, które mogą być zintegrowane z istniejącymi systemami klientów, rozszerzając ich zakres funkcjonalny,
  • wewnętrzne oprogramowanie do obsługi bieżących procesów w firmie (CRM).

7. Prace badawczo-rozwojowe są realizowane w sposób systematyczny według określonych harmonogramów, najlepszych praktyk. Wnioskodawca posiada strukturę odpowiadającą za prowadzenie działań w powyższym zakresie. Pracownicy zatrudnieni u Wnioskodawcy na podstawie umowy o pracę posiadają odpowiednie kompetencje, niezbędną wiedzę i doświadczenie w tworzeniu systemów CRM.


8. Prowadzone prace badawczo-rozwojowe obejmują w szczególności:

  • opracowywanie rozwiązań informatycznych przeznaczonych do nowych zastosowań (ma charakter twórczy),
  • analizowanie i testowanie nowych komponentów i funkcjonalności oferowanych przez Salesforce w celu włączenia ich do oferty wnioskodawcy,
  • tworzenie wstępnych wersji systemów informatycznych,
  • opracowywanie zmian do istniejącego oprogramowania polegające m.in. na adaptacji programów do nowych technologii, optymalizacje kodów źródłowych w celu zwiększenia wydajności,
  • tworzenie kodów źródłowych, skryptów do migracji danych, skryptów do testów automatycznych;
  • opracowywanie dokumentacji technicznej i funkcjonalnej systemu informatycznego niezbędnej do jego użytkowania,
  • przeprowadzanie procesu stabilizacji oprogramowania.

9. Wnioskodawca z przeprowadzonych projektów badawczo-rozwojowych sporządza dokumentację, która pozwala w sposób systematyczny zbierać, magazynować i dystrybuować nową wiedzę z prowadzonego projektu.


10. W raporcie 2016 Wnioskodawca został sklasyfikowany na 18 miejscu pod względem największego udziału inwestycji R&D w stosunku do osiąganych przychodów.


11. W tworzenie rozwiązań CRM zaangażowani są pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę na stanowiskach analityków, architektów, programistów i testerów oraz liderów. I tak:

  • analitycy prowadzą prace mające na celu ustalenie, jaki kształt powinien przybrać system CRM w oparciu o informacje i dane otrzymane z analizy potrzeb rynku lub bezpośrednio od klienta. Ich rolą jest między innymi projektowanie makiet systemów, modelowanie zmian w produkowanych systemach informatycznych oraz zapewnienie wsparcia analitycznego na etapach projektowania architektury, programowania i testowania systemów informatycznych;
  • architekci tworzą wstępną strukturę systemu CRM. Dbają, aby wytwarzane lub modyfikowane programy tworzyły zintegrowany system;
  • programiści zajmują się programowaniem na podstawie makiet przygotowanych przez analityków. Budują lub rozwijają poszczególne części oprogramowania tworząc kody źródłowe, wykorzystując przy tym istniejące języki programowania oraz systemy szyfrowania. Programiści weryfikują współdziałanie poszczególnych komponentów oprogramowania i jego procesów a także planują lub współuczestniczą w planowaniu szczegółów implementacji oprogramowania. Podczas tworzenia oprogramowania są odpowiedzialni za wykorzystanie najlepszych praktyk i wzorców określonych przez dostawcę platformy,
  • testerzy odpowiadają z kolei za weryfikację poprawności działania przygotowywanych przez programistów poszczególnych elementów oprogramowania lub całego programu. Do ich zadań należy także projektowanie automatycznych scenariuszy testowych oraz planów testów. Testerzy tworzą specyfikacje mające zastosowanie w procesie testowania i usprawnienia jego wydajności a także proponują rozwiązania w zakresie zidentyfikowanych problemów. W przypadku negatywnych wyników testów, programiści kontynuują prace w celu wyeliminowania błędów,
  • liderzy organizują pracę analityków, architektów, programistów i testerów. Zgłaszają wytyczne, co do poszczególnych rozwiązań, a także propozycje poprawek (np. w zapisie kodów źródłowych) lub koncepcji rozwiązań informatycznych. Pełnią nadzór merytoryczny nad realizowanymi Projektami produktowymi. Na poszczególnych etapach mogą również pełnić rolę analityków, architektów, programistów lub testerów.

12. Przy tworzeniu rozwiązań CRM niezbędna jest bliska współpraca pracowników zatrudnionych na stanowiskach analityków, architektów, programistów i testerów, którzy, mimo, że są odpowiedzialni za różne etapy tworzenia systemu CRM, muszą współpracować i dzielić się wiedzą ze swoich dziedzin w celu stworzenia nowego produktu lub zmian do istniejącego produktu. Autorzy koncepcji produktu/zmian do produktu współdziałają z analitykami, którzy prowadzą prace mające na celu ustalenie, jaki kształt powinien przybrać system CRM w oparciu
o informacje i dane z zebranych analiz rynku lub otrzymane od klienta. Przedmiotowa kooperacja pomiędzy w/w osobami przynosi efekty w postaci łączenia i kształtowania wiedzy oraz umiejętności z różnych obszarów, np. informatyki, zarządzania, prawa. Następuje połączenie wyników prac badawczych z wiedzą techniczną w celu wprowadzenia innowacyjnego rozwiązania do systemu CRM.


13. Wnioskodawca współpracuje z zewnętrznymi ekspertami i innowacyjnymi firmami, które posiadają umiejętności i know-how cenne z punktu widzenia podnoszenia innowacyjności oferowanych produktów i usług.


14. Wśród produktów stworzonych przez wnioskodawcę można wymienić następujące innowacyjne rozwiązania CRM;

  • telco - system integrujący procesy sprzedażowe i operacyjne w jeden kanał umożliwiający zbieranie i przetwarzanie wszystkich niezbędnych informacji związanych ze sprzedażą usług telekomunikacyjnych i obsługą klientów,
  • mobilo - system do zarządzania sprzedażą mobilną, obsługi wizyt i planowania tras dla przedstawicieli handlowych,
  • properto - platforma e-commerce i system do sprzedaży i wynajmu nieruchomości dla deweloperów,
  • S - system, który usprawnia i upraszcza proces pozyskiwania, rozwoju i angażowania pracowników w organizacji. Obejmuje kluczowe obszary zarządzania zasobami ludzkimi takie jak: rekrutacja, wdrażanie, rozwój, ocena, szkolenia, wynagrodzenia i benefity, czy samoobsługa. Stanowi on jednocześnie platformę społecznościową ułatwiającą komunikację, budowanie relacji i zaangażowania pracowników.

15. Wnioskodawca również stosuje formy ochrony prawnej znaku towarowego (E i S).


16. Wnioskodawca w 2013 r. i 2014 r. otrzymał dofinansowanie na projekty „Stworzenie nowatorskiego systemu b2b w celu automatyzacji relacji usługowych z partnerami biznesowymi” oraz „Wdrożenie systemu b2b celem automatyzacji procesów biznesowych oraz świadczenia innowacyjnych usług w modelu SaaS” w ramach projektów finansowanych ze środków unijnych.


17. W latach 2016 - 2017 Wnioskodawca nie otrzymywał i nie otrzyma jakiekolwiek dofinansowywania na realizowane projekty. W konsekwencji koszty kwalifikowane poniesione w 2016 r. i ponoszone w 2017 r. nie zostały i nie zostaną Wnioskodawcy zwrócone w jakiejkolwiek formie w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

18. Do prac badawczo-rozwojowych Wnioskodawca zalicza tylko i wyłącznie czynności niezbędne do realizacji prac nad danym rozwiązaniem informatycznym CRM.


19. Wnioskodawca posiada wdrożony system raportowania czasu pracy, za pomocą, którego ewidencjonowany jest czas, jaki poszczególni pracownicy poświęcają na prace badawczo-rozwojowe. Każda czynność w zakresie prac badawczo-rozwojowych wykonywana przez danego pracownika znajduje odzwierciedlenie w systemie raportowania czasu pracy. Odnotowywana jest kategoria (Project), grupa (M) oraz czas realizacji. Dzięki takiemu rozwiązaniu Wnioskodawca posiada szczegółowe informacje wskazujące, jaka część wydatków ponoszonych w odniesieniu do poszczególnych pracowników może stanowić koszty kwalifikowane w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W konsekwencji pozostała część czasu pracy poszczególnych pracowników, która nie jest związana z realizacją działalności B+R nie jest zaliczana do kosztów kwalifikowanych w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


20. Wnioskodawca, poza kosztami wynagrodzenia pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej oraz składkami z tytułu tych należności określonymi na podstawie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez Wnioskodawcę jako płatnika składek, ponosi również koszty kwalifikowane w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych związane z:

  • odpisami amortyzacyjnymi od środków trwałych - jednorazowa amortyzacja sprzętu komputerowego (laptopy, monitory, tablety, itp ),
  • zakupem oraz utrzymaniem licencji i różnego rodzaju oprogramowania (np. G Suit - poczta, współdzielenie dokumentów; Microsoft Office - pakiet programów biurowych; Atlassian Jira - planowanie zadań, komunikacja z klientami w zakresie obsługi błędów i zgłoszeń serwisowych; Atlassian Confluence - dokumentacja projektowa, baza wiedzy).

21. Wydatki wskazane w pkt 20 zostały i zostaną przez Wnioskodawcę zaliczone do kosztów uzyskania przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


22. Klucz podziału do kosztów kwalifikowanych wskazanych w pkt 20 jest określany na podstawie proporcji czasu poświęconego przez pracowników na prace badawczo-rozwojowe ustalonej w oparciu o ewidencję czasu pracy, o której mowa w pkt 19.


23. Wnioskodawca prowadzi księgi rachunkowe zgodnie z ustawą o rachunkowości.


24. W ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Wnioskodawca wyodrębnił i będzie wyodrębniać koszty działalności badawczo-rozwojowej.


25. Koszty B+R za rok 2016 zostały wyodrębnione w ewidencji pomocniczej prowadzonej w programie EXCEL. Przedmiotowa ewidencja umożliwia zidentyfikowanie kosztów kwalifikowanych, które dają prawo do skorzystania z ulgi, w kwocie adekwatnej do odpowiedniego rodzaju kosztu kwalifikowanego. Przyjęta przez Wnioskodawcę polityka rachunkowości dopuszcza taką możliwość.


26. Koszty B+R za rok 2017 są ewidencjonowane w systemie finansowo-księgowym. Zostaną wyodrębnione na kontach analitycznych w systemie finansowo-księgowym lub w ewidencji pomocniczej prowadzonej w programie EXCEL.


27. Przyjęty przez Wnioskodawcę w 2016 r. i 2017 r. system ewidencjonowania umożliwia i będzie umożliwiał w sposób automatyczny wygenerowanie pełnej listy wydatków B+R wraz z podziałem na poszczególne kategorie.


28. Wnioskodawca zamierza złożyć korektę zeznania za 2016 rok, w której rozliczy poniesione w 2016 r. koszty prowadzonych prac badawczo-rozwojowych.


29. Wnioskodawca zaznacza, że:

  • nie prowadzi i nie będzie prowadzić działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia,
  • prowadzone prace badawczo-rozwojowe nie stanowią i nie będą stanowić badań podstawowych w rozumieniu art. 4a pkt 27 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,
  • koszty prac badawczo-rozwojowych nie obejmują i nie będą obejmować inwestycji w aparaturę naukowo-badawczą oraz inwestycji w samochody osobowe oraz budynki, budowle i lokale będące odrębną własnością;
  • koszty prac nie będą dotyczyły ekspertów współpracujących z Wnioskodawcą;
  • w ostatnich dwóch latach (styczeń - grudzień 2015 oraz styczeń - grudzień 2016) zatrudniał mniej niż 250 pracowników a ponadto jego przychody ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nie przekraczały równowartości w złotych 50 mln euro, zaś suma aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec 2015 r. oraz 2016 r. nie przekroczyła równowartości w złotych 43 mln euro.

W związku z wprowadzeniem od 1 stycznia 2016 r. na mocy ustawy z dnia 25 września 2015 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze wspieraniem innowacyjności (Dz. U. z 2015 r. poz. 1767, z późn. zm.), nowej ulgi w podatku dochodowym - na działalność badawczo-rozwojową, po stronie Wnioskodawcy, pojawiły się wątpliwości dotyczące jej stosowania.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:


  1. Czy w przedstawionym stanie faktycznym prace zmierzające do stworzenia nowych lub zmodernizowania już istniejących rozwiązań informatycznych CRM, prowadzone przez Wnioskodawcę w 2016 r. i 2017 r. stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2016 r.?
  2. Czy wyodrębnienie kosztów działalności badawczo-rozwojowej w ewidencji pomocniczej prowadzonej w programie Excel jest wystarczające dla spełnienia przesłanki z art. 9 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2016 r.?
  3. Czy wymóg wyodrębnienia kosztów kwalifikowanych w ewidencji rachunkowej będzie spełniony również wówczas, gdy Wnioskodawca wyodrębni koszty za rok podatkowy, tj. wydatki poniesione w 2016 r. wyodrębni w 2017 r., a wydatki poniesione w 2017 r. wyodrębni w 2018 r.?

Odpowiedź na pytanie oznaczone we wniosku Nr 1 stanowi przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej. Odpowiedź na pytanie oznaczone we wniosku Nr 2 i 3 zostanie udzielona w odrębnym rozstrzygnięciu.


Zdaniem Wnioskodawcy:


Ad. 1

Działalność badawczo-rozwojowa została zdefiniowana w art. 4a pkt 26 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2016 r., poz. 1888, z późn zm.). Zgodnie z tym przepisem działalność badawczo-rozwojowa oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.


W myśl art. 4a pkt 27 ww. ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych - oznacza to:

  1. badania podstawowe - oryginalne prace badawcze, eksperymentalne lub teoretyczne podejmowane przede wszystkim w celu zdobywania nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,
  2. badania stosowane - prace badawcze podejmowane w celu zdobycia nowej wiedzy, zorientowane przede wszystkim na zastosowanie w praktyce,
  3. badania przemysłowe - badania mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności w celu opracowywania nowych produktów, procesów i usług lub wprowadzania znaczących ulepszeń do istniejących produktów, procesów i usług; badania te uwzględniają tworzenie elementów składowych systemów złożonych, budowę prototypów w środowisku laboratoryjnym lub w środowisku symulującym istniejące systemy, szczególnie do oceny przydatności danych rodzajów technologii, a także budowę niezbędnych w tych badaniach linii pilotażowych, w tym do uzyskania dowodu w przypadku technologii generycznych.

Z treści art. 4a pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika natomiast, że ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług, z wyłączeniem prac obejmujących rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, istniejących usług oraz innych operacji w toku, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń, w szczególności: w dziedzinie projektowania nowych bądź ulepszania istniejących rozwiązań informatycznych wspierających zarządzanie relacjami z klientami, partnerami i pracownikami, a także umożliwiających ich monitoring i optymalizację.

Wdrażane systemy informatyczne charakteryzują się innowacyjnymi rozwiązaniami i ich zastosowanie w działalności gospodarczej stanowi wykorzystanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki i technologii do planowania, tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług. Prowadzona przez Wnioskodawcę działalność badawczo-rozwojowa jest nakierowana na praktyczne wykorzystanie nowych rozwiązań i komercjalizację.


Wnioskodawca stoi na stanowisku, że prowadzi badania stosowane, badania przemysłowe i prace rozwojowe, określone w definicji z art. 4a pkt 27-28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


Wnioskodawca z przeprowadzonych projektów badawczo-rozwojowych sporządza, w sposób systematyczny, dokumentację, która pozwala w sposób systematyczny zbierać, magazynować i dystrybuować nową wiedzę powstałą podczas prowadzenia poszczególnych projektów, celem jej wykorzystania w innych procesach projektowych.


Prace rozwojowe realizowane przez Wnioskodawcę przyjmują formę:

  • prac rozwojowych - tj. działań nastawionych na nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny technologii i gospodarki, oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów. Działania te obejmują w szczególności tworzenie wstępnych wersji systemów informatycznych, modelowanie zmian w istniejących systemach, adaptację programów do nowych technologii, testowanie i walidację nowych lub ulepszonych produktów, których głównym celem jest ich dalsze udoskonalenie i których ostateczny kształt nie został określony,
  • badań stosowanych - tj. działań podejmowanych w celu zdobycia nowej wiedzy, m in. nt.: procesów i praktyk dotyczących rynku business-to-business, a także aktualnie i potencjalnie stosowanych technologii informacyjnych do ich obsługi,
  • badań przemysłowych - tj. działań mających na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności w celu opracowywania nowych produktów, procesów i usług lub wprowadzania znaczących ulepszeń do istniejących produktów, procesów i usług, w tym m.in.: badanie możliwości innowacyjnych zastosowań nowych technologii IT, tworzenie elementów składowych systemów złożonych (np. algorytmów komputerowych, rozwiązań technologicznych).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego w zakresie pytania Nr 1 jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania oznaczonego we wniosku numerem 1.


Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2017 r., poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj