Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/4510-74/16-4/PS
z 14 kwietnia 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 4 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643 z póżn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 28 stycznia 2016 r. (data wpływu 1 lutego 2015 r.) uzupełnionym pismem z dnia 30 marca 2016 r. (data nadania 1 kwietnia 2016 r., data wpływu 4 kwietnia 2016 r.) uzupełniającym braki formalne na wezwanie z dnia 23 marca 2016 r. Nr IPPB3/4510-74/16-2/PS (data nadania 23 marca 2016 r., data doręczenia 25 marca 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy dobrowolne umorzenie udziałów własnych Nowej Spółki, nieodpłatnie nabytych od udziałowca w celu ich umorzenia, spowoduje osiągnięcie przychodu podatkowego przez Nową Spółkę – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 1 lutego 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy dobrowolne umorzenie udziałów własnych Nowej Spółki, nieodpłatnie nabytych od udziałowca w celu ich umorzenia, spowoduje osiągnięcie przychodu podatkowego przez Nową Spółkę.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca jest osobą fizyczną posiadającą miejsce zamieszkania na terytorium Polską podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Wnioskodawca zamierza nabyć lub objąć udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce (spółka będzie podlegała nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce; dalej „Nowa Spółka"). Oprócz Wnioskodawcy/ udziałowcami Nowej Spółki będzie inna osoba fizyczna lub osoby fizyczne (polscy rezydenci podatkowi) oraz spółka kapitałowa z siedzibą w innym niż Polska kraju Unii Europejskiej (dalej: „Spółka Zagraniczna").

W przyszłości udziały w Nowej Spółce posiadane przez Spółkę Zagraniczną zostaną nieodpłatnie nabyte przez Nową Spółkę w celu ich umorzenia. Umorzenie zostanie dokonane w trybie umorzenia dobrowolnego bez wynagrodzenia/ tj. w trybie, o którym mowa w art. 199 § 3 Kodeksu spółek handlowych („KSH"). W wyniku umorzenia udziałowcami Spółki pozostaną osoby fizyczne będące polskimi rezydentami podatkowymi, podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, w tym Wnioskodawca. W następstwie ww. umorzenia wartość rynkowa udziałów w Nowej Spółce posiadanych przez Wnioskodawcę wzrośnie.

W piśmie z dnia 30 marca 2016 r. (data wpływu 4 kwietnia 2016 r.) Podatnik wyjaśnił, że wniosek dotyczy sytuacji, gdy Podatnik planuje utworzyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością („Nowa Spółka") i objąć w niej udziały. Wnioskodawca planuje utworzyć Nową Spółkę wspólnie z inną osobą lub osobami. Dane umożliwiające identyfikację przyszłej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, którą planuje utworzyć Wnioskodawca („Nowa Spółka") są następujące: M. Sp. z o. o.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Czy nieodpłatne nabycie przez Nową Spółkę udziałów własnych w celu umorzenia tych udziałów oraz samo umorzenie tych udziałów będzie skutkować powstaniem po stronie Nowej Spółki jakichkolwiek konsekwencji w podatku dochodowym od osób prawnych, w szczególności czy będzie skutkować powstaniem po stronie Nowej Spółki przychodu lub dochodu podatkowego?


Zdaniem Wnioskodawcy, nieodpłatne nabycie przez Nową Spółkę udziałów własnych w celu umorzenia tych udziałów oraz samo umorzenie tych udziałów nie będzie rodzić po stronie Nowej Spółki żadnych konsekwencji w podatku dochodowym od osób prawnych. W szczególności ww. zdarzenie przyszłe nie będzie skutkować powstaniem po stronie Nowej Spółki przychodu lub dochodu podatkowego.

Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2014 r. poz. 851 z późn. zm.; dalej jako: ustawa o CIT) w art. 7 ust. 1 wskazuje, że przedmiotem opodatkowania CIT jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty (za wyjątkiem wypadków, o których mowa w art. 21 i 22, gdzie przedmiotem opodatkowania jest przychód). Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT przychodami są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe; natomiast zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT do przychodów zalicza się wartość otrzymanych rzeczy lub praw, a także wartość innych świadczeń w naturze, w tym wartość rzeczy i praw otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo nieodpłatnie.

Z przepisów tych wynika, że przychodami są co do zasady wszelkie przysporzenia o charakterze trwałym (faktycznie otrzymane lub należne). Potwierdza to również orzecznictwo sądów administracyjnych. Przykładowo, w wyroku z dnia 17 maja 2012 (sygn. II FSK 2142/10) Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że „przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, które określają źródła przychodów, dotyczą przychodów o charakterze definitywnym, tj. powiększających wartość netto majątku podatnika. Z tego wynika, że przychód jest wartością ekonomiczną".


Jednocześnie nabycie udziałów w celu umorzenia i ich umorzenie bez wynagrodzenia nie zostało uwzględnione w katalogu źródeł przychodów zawartym w art. 12 ustawy o CIT.


W opisie zdarzenia przyszłego wskazano, że transakcja będzie polegać na nabyciu przez Nową Spółkę udziałów własnych w celu ich umorzenia. Istotą transakcji umorzenia udziałów jest ich unicestwienie. W wyniku nabycia udziałów w celu ich umorzenia, a następnie ich umorzenia, Nowa Spółka nie uzyska żadnego przysporzenia majątkowego, również w sytuacji, gdy nabycie udziałów własnych w celu ich umorzenia nastąpi nieodpłatnie.


W znaczeniu ekonomicznym, nie dojdzie do powiększenia majątku Nowej Spółki.


Nowa Spółka nie otrzyma również nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy, praw i świadczeń, o których mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT. Udziały własne Nowej Spółki nabyte w celu umorzenie będą reprezentować jedynie prawa do majątku własnego Nowej Spółki.


Należy zatem uznać, że w analizowanej sytuacji, nieodpłatne nabycie przez Nową Spółkę udziałów własnych w celu umorzenia tych udziałów oraz samo umorzenie tych udziałów nie będzie rodzić po stronie Nowej Spółki żadnych konsekwencji w podatku dochodowym od osób prawnych. W szczególności po stronie Nowej Spółki nie powstanie przychód lub dochód podatkowy.


Ww. stanowisko Wnioskodawcy zostało wielokrotnie potwierdzone w interpretacjach indywidualnych, np.:

  • Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 1 września 2015 (sygn. ILPB3/4510-1-266/15-2/JG);
  • Interpretacja indywidualna Dyrektora izby Skarbowej w Katowicach z dnia 3 marca 2015 (sygn. IBPBI/2/423-1446/14/JP)
  • Interpretacja indywidualna Dyrektora izby Skarbowej w Warszawie z dnia 8 maja 2014 (sygn. IPPB3/423-122/14-4/MC).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi –Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj