Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP2/4512-1-357/16-2/OA
z 9 sierpnia 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki jawnej w likwidacji przedstawione we wniosku z dnia 10 czerwca 2016 r. (data wpływu 15 czerwca 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania czy przeniesienie majątku spółki jawnej w postaci przedsiębiorstwa do jednoosobowej działalności gospodarczej jednego ze wspólników będzie stanowiło czynność wyłączoną z opodatkowania podatkiem od towarów i usług oraz obowiązku sporządzania spisu z natury – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 czerwca 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania czy przeniesienie majątku spółki jawnej w postaci przedsiębiorstwa do jednoosobowej działalności gospodarczej jednego ze wspólników będzie stanowiło czynność wyłączoną z opodatkowania podatkiem od towarów i usług oraz obowiązku sporządzania spisu z natury.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka jawna w likwidacji (dalej: Spółka), do dnia 24 kwietnia 2015 r. (data śmierci wspólnika) była spółką dwuosobową, w spółce uczestniczyli . Po śmierci żony i nabyciu spadku po niej (postanowienie sądu) jako jedyny spadkobierca stał się właścicielem całego majątku przedsiębiorstwa spółki jawnej. Po złożeniu wniosku przez żyjącego wspólnika do sądu rejestrowego, spółka została postawiona w stan likwidacji. Likwidatorem zgodnie z postanowieniem sądu został mąż. Spółka pierwotnie powstała w wyniku przekształcenia spółki cywilnej. Spółka jawna jest czynnym płatnikiem podatku VAT, prowadzi księgi rachunkowe. Spółka jest właścicielem rzeczy ruchomych, jak i nieruchomości.

Ze względu na zaistniałą sytuację, wspólnicy podjęli uchwałę postanawiającą o otwarciu i przeprowadzeniu postępowania likwidacyjnego Spółki (zgodnie z art. 58 § 1 i 67 § 1 ksh). Obecnie po uprzednim podjęciu uchwały wspólnik zamierza całe dotychczasowe zorganizowane przedsiębiorstwo spółki jawnej w rozumieniu art. 55 (1) Kodeksu cywilnego wnieść do aktualnie prowadzonej na podstawie wpisu do CEIDG działalności jednoosobowej. Wniesienie przedsiębiorstwa nastąpi do jednoosobowej działalności gospodarczej prowadzonej przez , tzn. dojdzie do przeniesienia majątku Spółki przed rozwiązaniem Spółki do jednoosobowej działalności gospodarczej. Celem takich działań ma być utrzymanie przedsiębiorstwa Spółki w dotychczasowym kształcie i kontynuowanie prowadzonej działalności w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Przenoszone składniki majątkowe stanowią przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55 (1) Kodeksu cywilnego, obejmą m.in. nazwę przedsiębiorstwa, własność rzeczy ruchomych, w tym urządzeń, środków trwałych, materiałów oraz praw własności nieruchomości (nieruchomości gruntowej i lokali użytkowych), w których Spółka prowadzi działalność, środki pieniężne, stan rachunku bankowego, tajemnice przedsiębiorstwa, a także księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej w zakresie budownictwa. Udział po zmarłym wspólniku został już nabyty cywilistycznie w drodze spadkobrania (prawomocne postanowienie sądu).

Dalszą konsekwencją będzie wykreślenie spółki jawnej z rejestru przedsiębiorców w KRS. W momencie wykreślenia spółki jawnej z rejestru nie będzie ona posiadała żadnego majątku, bowiem całe przedsiębiorstwo spółki przed jej rozwiązaniem zostanie przekazane jedynemu żyjącemu wspólnikowi, prowadzącemu jednoosobowo działalność gospodarczą.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

  1. Czy w związku z przeniesieniem majątku Spółki jawnej w postaci przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55 (1) Kodeksu cywilnego do jednoosobowej działalności gospodarczej jednego ze wspólników Spółki, będzie miał zastosowanie przepis art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług stanowiący, iż transakcja zbycia, wniesienia aportem całego przedsiębiorstwa do firmy prowadzonej jako jednoosobowa działalność gospodarcza (prowadzonego dotychczas pod spółką jawną) nie podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług, a w konsekwencji nie powstanie obowiązek podatkowy od wymienionej transakcji?
  2. Czy wystąpi po stronie spółki jawnej obowiązek sporządzenia spisu z natury, o którym mowa w art. 14 ustawy o podatku od towarów i usług w sytuacji, gdy w momencie likwidacji Spółki jawnej (która nastąpi z chwilą wykreślenia z rejestru) Spółka nie będzie posiadała żadnego majątku?

Zdaniem Wnioskodawcy;

Ad. 1.

W niniejszej sprawie ma zastosowanie przepis art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w myśl którego nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa przepisów tejże ustawy.

Ad. 2.

W niniejszej sprawie po stronie Spółki nie wystąpi obowiązek sporządzenia spisu z natury, o którym mowa w przepisach art. 14 ustawy o podatku od towarów i usług. W momencie rozwiązania Spółki jawnej, które nastąpi zgodnie z art. 84 § 2 Kodeksu spółek handlowych z chwilą wykreślenia jej z rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym, Spółka ta nie będzie posiadała żadnego majątku, bowiem całe jej przedsiębiorstwo zostanie wniesione do jednoosobowej działalności jednego wspólnika (przekazane) przed jej rozwiązaniem.

Uzasadnienie stanowiska Spółki.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zakres tych czynności został zdefiniowany w art. 7 i art. 8 ustawy. W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Przez towar należy rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty (art. 2 pkt 6 ustawy).

Zgodnie z treścią art. 7 ust. 2, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

  • przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  • wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny,
  • jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Zgodnie natomiast z zapisem art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  • przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej,
  • zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji,
  • świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o VAT, na równi z odpłatną dostawą towarów traktuje się również nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części.

Spółka zostanie rozwiązana w drodze jednomyślnej uchwały wspólników na podstawie art. 58 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych (KSH) bez przeprowadzania całkowitej likwidacji zgodnie z art. 67 KSH. Na mocy uchwały wspólników majątek Spółki zostanie nieodpłatnie przejęty przez jednego ze wspólników posiadającego obecnie (po śmieci wspólnika) 100% udziałów w Spółce. Przekazany wspólnikowi majątek będzie stanowił przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55 (1) Kodeksu cywilnego.

Mając na uwadze treść art. 6 pkt 1 ustawy, w myśl którego przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa stwierdzić należy, że przejęcie majątku spółki w postaci przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55 (1) Kodeksu cywilnego przez jednego ze wspólników należy uznać za czynność niepodlegającą przepisom ustawy o podatku od towarów i usług. W momencie rozwiązania Spółki jawnej, które nastąpi zgodnie z art. 84 § 2 KSH, z chwilą wykreślenia jej z rejestru Spółka nie będzie posiadała żadnego majątku, bowiem cały zostanie przed jej rozwiązaniem przekazany jednemu ze wspólników.

Powyższe oznacza jednocześnie, że nie wystąpi obowiązek sporządzenia spisu z natury, o którym mowa w przepisach art. 14 ustawy o podatku od towarów i usług, co potwierdza Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 22 stycznia 2015 r. sygnatura I FSK 1996/13.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zasady funkcjonowania spółki jawnej regulują przepisy ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2013 r., poz. 1033 z późn. zm.).

Jak wynika z treści art. 58 § 1 tej ustawy, rozwiązanie spółki powodują:

  1. przyczyny przewidziane w umowie spółki,
  2. jednomyślna uchwała wszystkich wspólników,
  3. ogłoszenie upadłości spółki,
  4. śmierć wspólnika lub ogłoszenie jego upadłości,
  5. wypowiedzenie umowy spółki przez wspólnika lub wierzyciela wspólnika,
  6. prawomocne orzeczenie sądu.

Zgodnie z art. 59 ustawy, spółkę uważa się za przedłużoną na czas nieoznaczony w przypadku, gdy pomimo istnienia przyczyn rozwiązania, przewidzianych w umowie, prowadzi ona swoją działalność za zgodą wszystkich wspólników.

Jeżeli umowa spółki stanowi, że prawa, jakie miał zmarły wspólnik, służą wszystkim spadkobiercom wspólnie, a nie zawiera w tym względzie szczególnych postanowień, wówczas do wykonywania tych praw spadkobiercy powinni wskazać spółce jedną osobę. Czynności dokonane przez pozostałych wspólników przed takim wskazaniem wiążą spadkobierców wspólnika, o czym stanowi art. 60 § 1 ww. ustawy. Przeciwne postanowienia umowy są nieważne (art. 60 § 2 wskazanej ustawy).

Stosownie do treści art. 64 § 1 ustawy, pomimo śmierci lub ogłoszenia upadłości wspólnika oraz pomimo wypowiedzenia umowy spółki przez wspólnika lub jego wierzyciela, spółka trwa nadal pomiędzy pozostałymi wspólnikami, jeżeli umowa spółki tak stanowi lub pozostali wspólnicy tak postanowią.

Zgodnie z art. 67 § 1 ustawy, w przypadkach określonych w art. 58 należy przeprowadzić likwidację spółki, chyba że wspólnicy uzgodnili inny sposób zakończenia działalności spółki.

Stosownie do art. 74 § 4 ustawy, likwidację prowadzi się pod firmą spółki z dodaniem oznaczenia „w likwidacji”.

Zgodnie z art. 84 § 1 i § 2 ustawy, likwidatorzy powinni zgłosić zakończenie likwidacji i złożyć wniosek o wykreślenie spółki z rejestru. W przypadku rozwiązania spółki bez przeprowadzenia likwidacji, obowiązek złożenia wniosku ciąży na wspólnikach. Rozwiązanie spółki następuje z chwilą wykreślenia jej z rejestru.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Spółka do dnia 24 kwietnia 2015 r. była spółką dwuosobową. W Spółce uczestniczyli wspólnik i jej mąż . Po śmierci i nabyciu spadku po niej, jako jedyny spadkobierca stał się właścicielem całego majątku przedsiębiorstwa Spółki jawnej. Po złożeniu wniosku przez żyjącego wspólnika do sądu rejestrowego, Spółka została postawiona w stan likwidacji. Likwidatorem zgodnie z postanowieniem sądu został mąż. Spółka jest właścicielem rzeczy ruchomych jak i nieruchomości. Wspólnik podjął uchwałę postanawiającą o otwarciu i przeprowadzeniu postępowania likwidacyjnego Spółki (zgodnie z art. 58 § 1 i 67 § 1 ksh).

Należy zauważyć, że w świetle cyt. powyżej przepisów Kodeksu spółek handlowych mogą zaistnieć różne przyczyny rozwiązania spółki jawnej. Jedną z przyczyn może być śmierć wspólnika. Skutki wystąpienia niektórych przyczyn mogą być jednak zmienione przez umowę spółki. Ponadto, należy wskazać, że rozwiązanie spółki jest procesem, na który składa się szereg czynności doprowadzających w efekcie do likwidacji podmiotu i jego wykreślenia z rejestru przedsiębiorców. W trakcie tego procesu mogą nadal występować czynności podlegające opodatkowaniu. Zatem, dopiero likwidacja Spółki i jej wykreślenie z rejestru przedsiębiorców będzie stanowić rozwiązanie Spółki.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2016 r., poz. 710, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Jak wynika z art. 2 pkt 6 ustawy, towarami są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Stosownie do postanowień art. 6 pkt 1 ustawy, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Pojęcie „transakcja zbycia” należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu „dostawa towarów” w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. „zbycie” obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu.

Zaznaczyć należy, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie zawierają definicji „przedsiębiorstwa”. Dlatego też, dla potrzeb przepisów ustaw podatkowych należy posłużyć się definicją sformułowaną w art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2016 r., poz. 380, z późn. zm.).

Zgodnie z powołanym wyżej przepisem, przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Ustawodawca w ww. przepisie wskazał, jakiego rodzaju elementy wchodzą w skład kompleksu składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, czyli przedsiębiorstwa, które może być przedmiotem czynności prawnej. Nie wszystkie jednak elementy tworzące pojęcie przedsiębiorstwa są na tyle istotne, by bez ich zbycia nie można było mówić o zbyciu przedsiębiorstwa. O tym, jakie konkretne składniki muszą być przeniesione na nabywcę, aby można było uznać, że nastąpiło zbycie przedsiębiorstwa, decydują okoliczności faktyczne, których nie można określić apriorycznie.

Jeżeli warunki, o których mowa w art. 551 Kodeksu cywilnego, zostaną spełnione, to dostawa realizowana do innego podmiotu, nie będzie podlegała przepisom ustawy.

Zgodnie z art. 552 Kodeksu cywilnego, czynność prawna, mająca za przedmiot przedsiębiorstwo, obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba, że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

Przedsiębiorstwo jako przedmiot zbycia, musi stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym, co oznacza, że najistotniejsze dla przedmiotowego zagadnienia jest ustalenie, czy zbywany majątek stanowi na tyle zorganizowany kompleks praw, obowiązków i rzeczy, że zdolny jest do realizacji zadań gospodarczych przypisywanych przedsiębiorstwu. Istotne jest, aby w zbywanym przedsiębiorstwie zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami, tak żeby przekazana masa mogła posłużyć kontynuowaniu określonej działalności gospodarczej.

Z opisu sprawy wynika, że obecnie, po uprzednim podjęciu uchwały, wspólnik zamierza całe dotychczasowe zorganizowane przedsiębiorstwo Spółki jawnej w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego wnieść do aktualnie prowadzonej na podstawie wpisu do CEIDG działalności jednoosobowej. Wniesienie przedsiębiorstwa nastąpi do jednoosobowej działalności gospodarczej prowadzonej przez, tzn. dojdzie do przeniesienia majątku Spółki przed jej rozwiązaniem, do jednoosobowej działalności gospodarczej. Celem takich działań ma być utrzymanie przedsiębiorstwa Spółki w dotychczasowym kształcie i kontynuowanie prowadzonej działalności w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Przenoszone składniki majątkowe stanowią przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego, obejmą m.in. nazwę przedsiębiorstwa, własność rzeczy ruchomych, w tym urządzeń, środków trwałych, materiałów oraz praw własności nieruchomości (nieruchomości gruntowej i lokali użytkowych), w których Spółka prowadzi działalność, środki pieniężne, stan rachunku bankowego, tajemnice przedsiębiorstwa, a także księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej w zakresie budownictwa. Udział po zmarłym wspólniku został już nabyty cywilistycznie w drodze spadkobrania (prawomocne postanowienie sądu). Dalszą konsekwencją będzie wykreślenie Spółki jawnej z rejestru przedsiębiorców w KRS. W momencie wykreślenia Spółki jawnej z rejestru nie będzie ona posiadała żadnego majątku, bowiem całe przedsiębiorstwo Spółki przed jej rozwiązaniem zostanie przekazane jedynemu żyjącemu wspólnikowi, prowadzącemu jednoosobowo działalność gospodarczą.

Mając zatem na uwadze przedstawiony opis zdarzenia przyszłego oraz powołane wyżej przepisy prawa stwierdzić należy, że skoro przedmiotem przeniesienia ze Spółki jawnej do jednoosobowej działalności gospodarczej będzie przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego, to w okolicznościach niniejszej sprawy, czynność objęta zakresem pytania nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy.

W myśl art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy, opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej.

W myśl art. 14 ust. 4 ustawy, przepisy ust. 1 i 3 stosuje się do towarów, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W przypadkach, o których mowa w ust. 1 i 3, podatnicy są obowiązani sporządzić spis z natury towarów na dzień rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, zwany dalej ,,spisem z natury” Podatnicy są obowiązani załączyć informację o dokonanym spisie z natury, o ustalonej na jego podstawie wartości i o kwocie podatku należnego, do deklaracji podatkowej składanej za okres obejmujący dzień rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu (art. 14 ust. 5 ustawy).

W przedmiotowej sprawie całość przedsiębiorstwa Wnioskodawcy przed zakończeniem działalności gospodarczej zostanie wniesiona aportem do działalności gospodarczej jednego ze wspólników, co oznacza, że na dzień zaprzestania działalności Wnioskodawca nie będzie posiadał żadnych towarów ani składników majątkowych, a zatem na dzień zaprzestania działalności nie wystąpią towary podlegające opodatkowaniu. Ww. przepis art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy odnosi się do towarów, będących w posiadaniu podatnika w dniu zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. U Wnioskodawcy nie będzie towarów na dzień zaprzestania działalności, a więc nie wystąpi obowiązek, o którym mowa w art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy, a zatem nie jest on zobowiązany do sporządzenia spisu z natury, o którym mowa w art. 14 ust. 5 ustawy.

Reasumując, w związku z przeniesieniem ze Spółki jawnej do jednoosobowej działalności gospodarczej jednego ze wspólników przedsiębiorstwa przed zakończeniem działalności gospodarczej Spółki jawnej, Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do sporządzenia „spisu z natury” towarów, o którym mowa w art. 14 ust. 5 ustawy, ponieważ na dzień zaprzestania działalności nie wystąpią towary, o których mowa w art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy, tj. towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj