Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
1061-IPTPP2.4512.327.2016.2.KK
z 19 września 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 19 lipca 2016 r. (data wpływu 21 lipca 2016 r.), uzupełnionym pismem z dnia 8 września 2016 r. (data wpływu 12 września 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 lipca 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 8 września 2016 r. przez doprecyzowanie opisu zaistniałego stanu faktycznego.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka … Sp z o.o. (dalej: Wnioskodawca lub Spółka) prowadzi działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług budowlanych na terytorium Szwajcarii. Wnioskodawca jest jednym z wykonawców budynku mieszkalnego, prowadząc prace wykończeniowe zlecone przez inwestora szwajcarskiego na podstawie stosownej umowy o świadczenie usług. Opisane wyżej usługi wykończeniowe Spółka wykonuje własnymi siłami (pracownicy lub współpracownicy Wnioskodawcy) bądź zlecając wykonanie poszczególnych czynności podwykonawcom. Jednym z elementów prowadzonych prac wykończeniowych są prace polegające na montażu elementów kamiennych np. na posadzkach i ścianach łazienek wykańczanego domu bądź też w obrębie przydomowego basenu.

Niezbędne dla wykonania tych usług materiały budowlane (elementy kamienne) Spółka nabywa w Polsce od dostawcy krajowego i przewozi je do Szwajcarii własnym transportem, gdzie są następnie montowane wedle wskazań Spółki przez podmiot, który dokonał ich dostawy. Obie te czynności (dostawa materiałów oraz usługa montażowa) dokonywane są na podstawie odrębnych porozumień. Zgodnie z umową o świadczenie usług Wnioskodawca jako zamawiający zobowiązany jest do zorganizowania dostawy na budowę materiałów kamiennych potrzebnych do wykonania usługi montażu i materiałów montażowych (klej, fuga, impregnat). Wszelkie koszty związane z tymi dostawami obciążają Wnioskodawcę.

Sprzedaż Spółce tych materiałów (elementów kamiennych) w Polsce dokumentowana jest fakturą VAT w stawce 23% wystawianą przez dostawcę. Usługa montażu tych elementów w Szwajcarii dokumentowana jest przez usługodawcę fakturą VAT ze stawką NP (jako związana z nieruchomościami sprzedaż niepodlegająca w Polsce opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług).

Ponadto Wnioskodawca wskazał, że jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem VAT. Usługa montażu, o której mowa we wniosku o wydanie interpretacji, jest wykonywana przez kontrahenta Wnioskodawcy. Wnioskodawca wykonuje usługę budowy domu mieszkalnego, a osiągnięte z tego tytułu dochody rozlicza w Polsce w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Kwoty podatku naliczonego z tytułu nabycia towarów związanych z wykończeniem budynku mieszkalnego mogłyby być odliczone, gdyby usługa montażu była wykonywana na terytorium kraju. Podatek naliczony związany z usługą montażu świadczoną przez kontrahenta wynika z faktury VAT wystawionej przez ten podmiot na Wnioskodawcę; związek usługi montażu, zamawianej przez Wnioskodawcę z usługą budowy domu świadczoną przez Wnioskodawcę na rzecz inwestora wynika z uzgodnień Wnioskodawcy z inwestorem.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy w przedstawionym stanie faktycznym Spółka ma prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur wystawionych przez dostawcę, dokumentujących sprzedaż elementów kamiennych?

Zdaniem Wnioskodawcy, w myśl art. 28b u.p.t.u. miejscem świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem m.in. art. 28e u.p.t.u. Zgodnie z art. 28e u.p.t.u. miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców, pośredników w obrocie nieruchomościami, usług zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, użytkowania i używania nieruchomości oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego, jest miejsce położenia nieruchomości.

Świadczone przez usługodawcę krajowego usługi montażowe dotyczące instalacji zakupionych przez Spółkę elementów kamiennych na posadzkach bądź ścianach domu wykańczanego przez Wnioskodawcę stanowią usługi związane z nieruchomościami, o których mowa w art. 28e u.p.t.u. Usługi te wykonywane są bowiem na nieruchomości (budynek wykańczany przez Spółkę), ich wynik dotyczy nieruchomości, a instalowane elementy kamienne w wykańczanym domu montowane są na stałe (wykazują zatem bezpośredni związek z daną nieruchomością). W związku z tym, polski usługodawca wystawia na rzecz Spółki fakturę VAT ze stawką NP - usługi te podlegają bowiem opodatkowaniu w miejscu położenia nieruchomości, tj. w Szwajcarii.

Odnosząc się natomiast do sprzedaży Spółce elementów kamiennych należy stwierdzić, że czynność ta ma charakter krajowej dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 u.p.t.u. w związku z czym podlega opodatkowaniu 23% stawką podatku od towarów i usług na podstawie art. 41 ust. 1 u.p.t.u. W związku z tą transakcją dochodzi do przeniesienia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel na rzecz Spółki, a towary w związku z tą sprzedażą nie opuszczają granic Polski (dostawa następuje do magazynu Spółki położonego w Polsce). Ponieważ nabywane w ten sposób elementy kamienne wykorzystywane są następnie przez Spółkę do prowadzenia działalności gospodarczej (usługi budowlane świadczone na terytorium Szwajcarii), Wnioskodawca jest uprawniony do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur wystawionych przez polskiego dostawcę tych towarów stosownie do art. 86 ust. 1 u.p.t.u. oraz w związku z art. 86 ust. 8 pkt 1 u.p.t.u. Zgodnie z tym przepisem podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą m.in. świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami. Odliczenie podatku naliczonego związanego z nabyciem elementów kamiennych, które byłyby wykorzystywane przez Spółkę w kraju, gdyby wykonywała ona usługi budowlane w Polsce byłoby w pełni uzasadnione. Związek odliczonego podatku wynika natomiast w sposób niewątpliwy z dokumentacji budowlanej Spółki oraz porozumień zawartych z inwestorem szwajcarskim.

Należy przy tym zauważyć, że usługa montażowa, świadczona przez usługodawcę krajowego oraz dostawa towarów (elementów kamiennych wykorzystywanych na placu budowy) mają odrębny charakter. Wynika to z faktu, że obie te czynności dokonywane są na podstawie odrębnych porozumień i podlegają odrębnej dokumentacji. Trzeba również podkreślić, że transport tych towarów na miejsce budowy (przemieszczenie z Polski do Szwajcarii) należy do Spółki. Elementy te podczas transportu jak i na placu budowy pozostają własnością Wnioskodawcy. To Spółkę obciąża także ryzyko ich uszkodzenia podczas transportu. Możliwa jest zatem sytuacja, w której dojdzie do dostawy towarów, a nie dojdzie do ich montażu na placu budowy. Mimo to Spółka będzie zobowiązana do uiszczenia ceny sprzedaży towarów dostawcy krajowemu na podstawie faktury VAT wystawionej przez ten podmiot.

Zasadą jest, że każde świadczenie (dostawa czy też wykonanie usługi) powinno być traktowane odrębnie i niezależnie od siebie, chyba że dana usługa stanowi ekonomiczną całość. Jeśli jednak poszczególne elementy danej usługi mogłyby stanowić czynności, które nie służyłyby wyłącznie wykonaniu czynności głównej, lecz mogłyby mieć charakter samoistny, wówczas nie można traktować ich jako elementu usługi kompleksowej.

Jak już wspomniano cena sprzedaży elementów kamiennych oraz wynagrodzenie z tytułu wykonania prac montażowych zostały ustalone odrębnie i niezależnie od siebie na podstawie odrębnych porozumień. Celem zakupu przez Spółkę elementów kamiennych jest przy tym nabycie materiałów budowlanych, które mają być wykorzystane na placu budowy w Szwajcarii do wykonania usług zleconych przez inwestora. Oznacza to, że nabycie tych materiałów stanowi dla Wnioskodawcy cel sam w sobie i realizacja tych dostaw zaspokaja potrzeby gospodarcze Spółki w tym zakresie (Spółka, w wyniku terminowej i właściwej realizacji dostawy posiada w magazynie materiały budowlane niezbędne do wykonania usług zleconych przez inwestora).

Towar najpierw dostarczany jest Spółce (krajowa dostawa towarów), która następnie decyduje się na użycie go na danej inwestycji i dokonuje jego przemieszczenia. W tym momencie elementy kamienne, o których mowa w przedstawionym stanie faktycznym, są montowane przez dostawcę.

Montaż tych elementów na placu budowy stanowi logiczny dalszy ciąg procesu wykonawczego wykonywanego przez Spółkę, ale może być przeprowadzony przez inny podmiot niż dostawca. Spółka dysponując materiałami budowlanymi może bowiem wykonać usługi montażowe samodzielnie bądź zlecić wykonanie tej usługi podmiotowi trzeciemu - w tym pierwotnemu dostawcy tych materiałów. Wybór dostawcy jako podmiotu montującego te elementy wynika z doświadczenia tego podmiotu w tego rodzaju pracach, które wynika z faktu, iż przedsiębiorca ten posiada wieloletnie doświadczenie w branży kamieniarskiej (import kamienia, sprzedaż elementów kamiennych, prace montażowe, doradztwo).

W związku z tym należy uznać, że krajowy dostawca zasadnie nalicza 23% podatek od towarów i usług do dostawy elementów kamiennych sprzedawanych Spółce, a Wnioskodawca ma prawo do odliczenia tego podatku jako podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie towarów wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych (odpłatnego świadczenia usług).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2016 r., poz. 710, z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą”, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów na terytorium kraju;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Z powyższego przepisu wynika tzw. zasada terytorialności, zgodnie z którą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług, ale tylko w sytuacji, gdy miejscem ich świadczenia (określanym na podstawie przepisów ustawy) jest terytorium kraju, przez które – stosownie do definicji zawartej w art. 2 pkt 1 ustawy – rozumie się terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Z przepisu art. 7 ust. 1 ustawy wynika, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Natomiast art. 8 ust. 1 ustawy stanowi, że przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, (…).

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca, będący zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, prowadzi działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług budowlanych na terytorium Szwajcarii. Wnioskodawca jest jednym z wykonawców budynku mieszkalnego, prowadząc prace wykończeniowe zlecone przez inwestora szwajcarskiego na podstawie stosownej umowy o świadczenie usług. Opisane wyżej usługi wykończeniowe Spółka wykonuje własnymi siłami bądź zlecając wykonanie poszczególnych czynności podwykonawcom. Jednym z elementów prowadzonych prac wykończeniowych są prace polegające na montażu elementów kamiennych np. na posadzkach i ścianach łazienek wykańczanego domu bądź też w obrębie przydomowego basenu. Niezbędne dla wykonania tych usług materiały budowlane (elementy kamienne) Spółka nabywa w Polsce od dostawcy krajowego i przewozi je do Szwajcarii własnym transportem, gdzie są następnie montowane wedle wskazań Spółki przez podmiot, który dokonał ich dostawy. Sprzedaż Spółce tych materiałów (elementów kamiennych) w Polsce dokumentowana jest fakturą VAT w stawce 23% wystawianą przez dostawcę. Usługa montażu tych elementów w Szwajcarii dokumentowana jest przez usługodawcę fakturą VAT ze stawką NP. Kwoty podatku naliczonego z tytułu nabycia towarów związanych z wykończeniem budynku mieszkalnego mogłyby być odliczone, gdyby usługa montażu była wykonywana na terytorium kraju.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą kwestii prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących sprzedaż elementów kamiennych.

Odnosząc się do wątpliwości Wnioskodawcy należy w pierwszej kolejności przeanalizować do jakich czynności będą wykorzystywane przez Zainteresowanego zakupione elementy kamienne.

W tym celu należy odnieść się do przepisów dotyczących miejsca świadczenia usług.

Kwestie dotyczące miejsca świadczenia przy świadczeniu usług uregulowane zostały w rozdziale 3 działu V ustawy. Stosownie do art. 28a ustawy, na potrzeby stosowania ww. rozdziału:

  1. ilekroć jest mowa o podatniku – rozumie się przez to:
    1. podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2, lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności, z uwzględnieniem art. 15 ust. 6,
    2. osobę prawną niebędącą podatnikiem na podstawie lit. a, która jest zidentyfikowana lub obowiązana do identyfikacji do celów podatku lub podatku od wartości dodanej;
  1. podatnika, który prowadzi również działalność lub dokonuje transakcji nieuznawanych za podlegające opodatkowaniu dostawy towarów lub świadczenia usług zgodnie z art. 5 ust. 1, uznaje się za podatnika w odniesieniu do wszystkich świadczonych na jego rzecz usług.

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 28b ust. 1 ustawy, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j ust. 1 i 2 oraz art. 28n.

W myśl art. 28e ustawy, miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców, pośredników w obrocie nieruchomościami, usług zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, użytkowania i używania nieruchomości oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego, jest miejsce położenia nieruchomości.

Z okoliczności sprawy wynika, że Wnioskodawca świadczy na terytorium Szwajcarii usługi budowlane dotyczące wykonania budynku mieszkalnego. Analizując ww. przepisy stwierdzić należy, iż stosownie do art. 28e ustawy wykonywane przez Wnioskodawcę usługi budowlane podlegają opodatkowaniu na terytorium Szwajcarii. A zatem elementy kamienne służące do wykończenia budynku będą związane z czynnościami opodatkowanymi poza terytorium kraju.

Zgodnie z ogólną regułą wyrażoną w art. 86 ust. 1 ustawy w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Ponadto stosownie do art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy, podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2 art. 86, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

Powyższe przepisy wskazują, że podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego jedynie w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, przy czym aby odliczyć kwoty związane z czynnościami, których miejsce świadczenia znajduje się poza granicami kraju, konieczne jest, aby kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju.

Warunkiem do odliczenia podatku naliczonego od towarów i usług związanych z czynnościami dokonywanymi poza terytorium kraju, jest to, aby – hipotetycznie – w przypadku wykonywania tych samych czynności w kraju, podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. Co do zasady zatem, czynności świadczone poza terytorium kraju powinny mieć charakter sprzedaży opodatkowanej.

Przepisy wymagają ponadto, aby podatnik miał dokumenty, z których wynikać będzie związek odliczonego podatku z czynnościami wykonywanymi poza terytorium kraju. Powinny to być przede wszystkim dokumenty potwierdzające dokonanie określonych czynności poza terytorium kraju, które będą jednocześnie opisywać te czynności.

Wobec powyższego, skoro zakupione elementy kamienne, są związane z czynnościami wykonywanymi przez Wnioskodawcę i opodatkowanymi poza terytorium kraju, a ponadto – jak wynika z okoliczności sprawy – mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, to Wnioskodawca na podstawie art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy posiada prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia tych elementów kamiennych, przy czym z dokumentów posiadanych przez Zainteresowanego musi wynikać związek odliczonego podatku z usługami opodatkowanymi poza terytorium kraju.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Tut. Organ informuje, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie, które nie zostały objęte pytaniem wskazanym we wniosku, nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.

Zaznacza się, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Jednocześnie podkreślić należy, iż tut. Organ wydając interpretację przepisów prawa podatkowego na podstawie art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej nie prowadzi postępowania podatkowego w rozumieniu tej ustawy. Niniejsza interpretacja indywidualna ogranicza się wyłącznie do udzielenia pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w okolicznościach stanu faktycznego podanego przez Wnioskodawcę. Tut. Organ informuje, iż nie jest właściwy do przeprowadzenia postępowania dowodowego, które w przedmiotowej sprawie umożliwiłoby weryfikację opisanego stanu faktycznego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj