Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
3063-ILPB1-3.4511.108.2016.1.AK
z 2 listopada 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 16 września 2016 r. (data wpływu 16 września 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

  • ustalenia momentu dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości niematerialnych i prawnych nabytych w ramach przedsiębiorstwajest prawidłowe,
  • ustalenia momentu dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości niematerialnych i prawnych nabytych w inny sposób niż wskazany wyżej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 września 2016 r. został złożony ww. wniosek – uzupełniony pismem z dnia 22 września 2016 r. (data wpływu 26 września 2016 r.) – o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

  • ustalenia momentu dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości niematerialnych i prawnych nabytych w ramach przedsiębiorstwa,
  • ustalenia momentu dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości niematerialnych i prawnych nabytych w inny sposób niż wskazany wyżej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, polskim rezydentem podatkowym (dalej: „Wnioskodawca”). Wnioskodawca jest wspólnikiem – komandytariuszem w spółce komandytowej (dalej: „Spółka komandytowa”).

Spółka komandytowa prowadzi działalność wydawniczą. Spółka komandytowa nabyła odpłatnie przedsiębiorstwo, w skład którego wchodzą m.in. wartości niematerialne i prawne, takie jak autorskie prawa majątkowe do tekstów książek czy licencje na wydawanie książek lub inne prawa autorskie i licencje (dalej łącznie: „WNIP”).

Wartość poszczególnych WNIP przekracza 3 500 zł. Spółka komandytowa samodzielnie (tj. poza nabyciem przedsiębiorstwa) nabywa i będzie nabywać w przyszłości także inne WNIP wskazanego rodzaju. WNIP stanowią podstawę działalności prowadzonej przez Spółkę komandytową. Ich gromadzenie ma bowiem na celu z jednej strony budowanie szerokiego portfolio własnych pozycji, które mogą być wydawane w sposób i w czasie dostosowanym do zmieniających się trendów rynkowych, a z drugiej strony stanowią ograniczanie możliwości takich działań przez podmioty konkurujące ze Spółką komandytową w tej branży, co również polepsza jej pozycję na rynku. W zależności od decyzji biznesowych (i sytuacji na rynku) nabyte WNIP albo mogą być użyte od razu po ich nabyciu, albo dopiero za jakiś czas, tj. w chwili, gdy zostanie podjęta decyzja o wydrukowaniu książki lub innym użyciu lub braku użycia zakupionego WNIP.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

  1. Czy w przedstawionym stanie faktycznym prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym od wartości początkowej WNIP nabytych w ramach przedsiębiorstwa należy rozpocząć dokonywanie odpisów amortyzacyjnych od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostało nabyte przedsiębiorstwo?
  2. Czy w przedstawionym stanie faktycznym prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym od wartości początkowej WNIP nabywanych na bieżąco w inny sposób niż wskazany w pytaniu nr 1 należy rozpocząć dokonywanie odpisów amortyzacyjnych od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostaną nabyte i wprowadzone do ewidencji?

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1:

Od wartości początkowej WNIP nabytych w ramach przedsiębiorstwa należy rozpocząć dokonywanie odpisów amortyzacyjnych od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostało nabyte przedsiębiorstwo.

Zgodnie z przepisem art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2013 r., poz. 1030, ze zm. – dalej: „KSH”) spółka komandytowa jest spółką osobową. Spółka komandytowa, jako spółka osobowa, nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. W myśl art. 5b ust. 2 ustawy PIT, jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niebędąca osobą prawną, przychody wspólnika, z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, tj. pozarolniczej działalności gospodarczej. Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 1 Ustawy PIT przychody m.in. z udziału w spółce niebędącej osobą prawną u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku spółki oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. Tym samym dochody z działalności prowadzonej przez taką spółkę podlegają opodatkowaniu bezpośrednio na poziomie jej wspólników.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 Ustawy PIT kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. W myśl art. 22 ust. 8 ww. ustawy kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a-22o, z uwzględnieniem art. 23. Przy czym zgodnie z art. 22b ust. 1 Ustawy PIT amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania m.in. autorskie lub pokrewne prawa majątkowe, a także licencje, o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania.

Jak stanowi art. 22f ust. 1 ww. ustawy, podatnicy, z wyjątkiem tych, którzy ze względu na ogłoszoną upadłość obejmującą likwidację majątku nie prowadzą działalności gospodarczej, dokonują odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w art. 22a ust. 1 i ust. 2 pkt l-3 oraz w art. 22h. Natomiast w myśl art. 22h ust. 1 pkt 1 Ustawy PIT odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem art. 22k, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji (wykazu), z zastrzeżeniem art. 22e, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór.

Jak wynika z przedstawionych przepisów, w przedstawionym stanie faktycznym Wnioskodawca wprowadza WNIP do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w miesiącu nabycia przedsiębiorstwa. Tym samym będzie mógł rozpocząć amortyzowanie WNIP od miesiąca następującego po miesiącu nabycia przedsiębiorstwa.

W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, Spółka komandytowa, która nabyła odpłatnie przedsiębiorstwo, w skład którego wchodzą WNIP, będzie mogła rozpocząć ich amortyzowanie począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym te WNIP wprowadzono do ewidencji (wykazu), a co za tym idzie Wnioskodawca, jako wspólnik Spółki komandytowej, powinien rozpocząć uwzględnianie w swoich rozliczeniach podatkowych, jako wspólnik Spółki komandytowej, dokonywanych odpisów amortyzacyjnych od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostało nabyte przedsiębiorstwo (proporcjonalnie do przypadającego Wnioskodawcy udziału w zysku Spółki komandytowej).

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 2:

Od wartości początkowej WNIP nabywanych w inny sposób niż wskazany w pytaniu nr 1 należy rozpocząć dokonywanie odpisów amortyzacyjnych od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostaną nabyte i wprowadzone do ewidencji.

Mając na uwadze powołane wyżej przepisy oraz fakt, iż w przedmiotowym stanie faktycznym, zdaniem Wnioskodawcy, nie znajdą zastosowania przepisy art. 22b ust. 1 pkt 2-4 Ustawy PIT, Wnioskodawca wskazuje, że podobnie jak to miało miejsce w uzasadnieniu do pytania nr 1, należy zastosować tutaj art. 22h ust. 1 pkt 1 Ustawy PIT. W przypadku innych sposobów nabycia WNIP niż odpłatne nabycie przedsiębiorstwa, o którym mowa we wniosku, różnice mogą wystąpić jedynie w zakresie sposobu ustalenia wartości początkowej WNIP, co wynika z art. 22g Ustawy PIT. Natomiast do ustalenia momentu, od którego należało będzie rozpocząć dokonywanie odpisów amortyzacyjnych od poszczególnych składników nabytego przedsiębiorstwa (w tym WNIP) posłuży regulacja art. 22h ust. 1 pkt 1 Ustawy PIT.

Podsumowując, zdaniem Wnioskodawcy, od wartości początkowej WNIP nabywanych w inny sposób niż wskazany w pytaniu nr 1 należy rozpocząć dokonywanie odpisów amortyzacyjnych od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostaną one nabyte i wprowadzone do ewidencji.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego w zakresie:

  • ustalenia momentu dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości niematerialnych i prawnych nabytych w ramach przedsiębiorstwa jest prawidłowe,
  • ustalenia momentu dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości niematerialnych i prawnych nabytych w inny sposób niż wskazany wyżej – jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj