Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
3063-ILPP1-1.4512.82.2016.1.MJ
z 17 listopada 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 29 września 2016 r. (data wpływu 30 września 2016 r.) uzupełnionym pismem – brak daty sporządzenia pisma (data wpływu 5 października 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty podatku naliczonego w związku ze zbyciem Nieruchomości w oparciu o 10 letni okres korekty – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 września 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty podatku naliczonego w związku ze zbyciem Nieruchomości w oparciu o 10 letni okres korekty. Wniosek uzupełniono 5 października 2016 r. o oryginał pełnomocnictwa oraz dowód uiszczenia opłaty skarbowej od pełnomocnictwa.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

A (dalej: Wnioskodawca, Spółka, A) wchodzi w skład Grupy Kapitałowej B (dalej: Grupa lub Grupa B), skupiającej podmioty prowadzące w szczególności działalność w branży medycznej. Wnioskodawca świadczy usługi kompleksowej opieki medycznej z zakresu (…). Spółka jest podatnikiem VAT czynnym, tym niemniej usługi przez nią świadczone co do zasady podlegają zwolnieniu z opodatkowani VAT na podstawie art. 43 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2016 r. poz. 710, z późn. zm..; dalej: ustawa o VAT). W konsekwencji, Spółka prowadzi obecnie w przeważającej części (powyżej 99% sprzedaży) działalność zwolnioną z VAT.

Spółka jest w trakcie realizacji inwestycji polegającej na wybudowaniu szpitala (…) z przychodnią specjalistyczną i rehabilitacją (…) (dalej: Inwestycja).

Inwestycja jest realizowana na nieruchomości własnej Spółki, nabytej od osób fizycznych w 2011 r. (dalej: Nieruchomość). Transakcja nabycia Nieruchomości przez A nie podlegała opodatkowaniu VAT. Na dzień składania niniejszego wniosku proces inwestycyjny jest blisko zakończenia, dlatego też poza gruntem Nieruchomość obejmuje również trwale z nim związany, wytworzony w wyniku Inwestycji budynek szpitala (…).

W związku z prowadzoną Inwestycją, Spółka ponosi liczne wydatki inwestycyjne, których zasadnicza większość jest opodatkowana zgodnie z podstawową 23% stawką VAT. Nakłady inwestycyjne Spółki obejmują m.in. koszt prac budowlanych, koszty wykonania instalacji, koszty prac projektowych, koszty energii itd.

Zgodnie z umową zawartą pomiędzy Wnioskodawcą a wykonawcą Inwestycji, prace budowlane mają zostać zakończone na przełomie października i listopada 2016 r. Jednocześnie, zgodnie z aktualnymi planami Wnioskodawcy, wytworzony w toku Inwestycji środek trwały (budynek szpitala (…)) zostanie oddany do użytkowania, a Spółka rozpocznie prowadzenie zaplanowanej w szpitalu działalności gospodarczej, również jeszcze przed końcem 2016 r.

Wartość początkowa wytworzonego środka trwałego Spółki, budynku szpitala (…) stanowiącego nieruchomość w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego, przekroczy 15.000 zł.

Zgodnie z realizowaną strategią, Wnioskodawca planuje zbyć Inwestycję (a więc Nieruchomość wraz wytworzonym środkiem trwałym – budynkiem szpitala (…)) na rzecz należącej do Grupy B spółki powiązanej z A (dalej: Spółka Nieruchomościowa).

Spółka Nieruchomościowa jest spółką dedykowaną do prowadzenia wyspecjalizowanej działalności w zakresie prowadzenia projektów inwestycyjnych Grupy B oraz w zakresie zarządzania jej majątkiem (w tym w szczególności majątkiem nieruchomym). Taka działalność wiąże się z dysponowaniem odpowiednio doświadczonym personelem, rozwiniętą siecią kontaktów oraz know-how, pozwalającym na efektywne pełnienie funkcji wyznaczonej Spółce Nieruchomościowej w ramach Grupy.

Zgodnie z założeniami Spółki, transakcja zbycia Inwestycji zostanie przeprowadzona już po zakończeniu Inwestycji, albo pod koniec 2016 r. albo na początku 2017 r. Niniejsza transakcja, jako zbycie nieruchomości niekorzystające ze zwolnień, o których mowa w art. 43 będzie podlegało opodatkowaniu VAT na zasadach ogólnych, tj. ze stawką 23%.

Z uwagi na fakt, iż w czasie prowadzonej na Nieruchomości budowy szpitala (…) Wnioskodawca prowadził i prowadzi w przeważającej części działalność zwolnioną z VAT, Spółka nie dokonywała odliczenia VAT naliczonego od wydatków poniesionych na jego wytworzenie.

Biorąc pod uwagę powyższe Spółka rozważa, czy w przypadku odpłatnego zbycia Nieruchomości własnych Wnioskodawca będzie zobligowany do korekty podatku naliczonego w oparciu o 10 letni okres korekty.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy w przypadku odpłatnego zbycia Nieruchomości na rzecz Spółki Nieruchomościowej Wnioskodawca będzie zobligowany do korekty podatku naliczonego w oparciu o 10 letni okres korekty, zgodnie z art. 91 ust. 2, ust 4-6 ustawy o VAT?

Zdaniem Wnioskodawcy, w świetle przepisów ustawy o VAT w przypadku odpłatnego zbycia Nieruchomości, Wnioskodawca będzie zobligowany do korekty podatku naliczonego w oparciu o 10 letni okres korekty, zgodnie art. 91 ust. 2 oraz ust. 4-6 ustawy o VAT.

Uzasadnienie:

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywani czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z powyższego wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

W świetle powyższego wykluczona jest możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych oraz do czynności, które nie są obciążone podatkiem od towarów i usług.

W sytuacji natomiast, gdy podatnik dokonuje zakupów związanych zarówno z czynnościami opodatkowanymi, jak i z czynnościami zwolnionymi, zastosowanie znajdują przepisy art. 90 ustawy o VAT.

W świetle art. 90 ust. 1 ustawy o VAT, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania zarówno czynności zwolnionych, jak i opodatkowanych VAT, podatnik jest obowiązany odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. W przypadku, gdy wyodrębnienie takie nie jest możliwe, stosuje się proporcję, zgodnie z regulacjami art. 90 ust 2-10.

Zasady dotyczące sposobu i terminu dokonywania korekt podatku naliczonego oraz podmiotu zobowiązanego do ich dokonania zostały określone w art. 91 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 91 ust. 1 ustawy o VAT, po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ustawy o VAT.

W świetle art. 91 ust. 2, w przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych nabywcy, z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15 000 zł, korekty, o której mowa w art. 91 ust. 1 ustawy o VAT, podatnik dokonuje w ciągu 5 kolejnych lat, a w przypadku nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów – w ciągu 10 lat, licząc od roku, w którym zostały oddane do użytkowania.

Korekty podatku VAT co do zasady należy dokonać w deklaracji podatkowej składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, za który dokonuje się korekty.

Należy zwrócić uwagę, iż obowiązek korekty VAT ma zastosowanie również w przypadku, gdy do zbycia środków trwałych dojdzie w okresie korekty VAT. Zgodnie bowiem z art. 91 ust. 4 ustawy o VAT, w przypadku gdy w okresie korekty nastąpi sprzedaż towarów lub usług lub towary te zostaną opodatkowane zgodnie z art. 14, uważa się, że te towary lub usługi są nadal wykorzystywane na potrzeby czynności podlegających opodatkowaniu aż do końca okresu korekty.

W przypadku sprzedaży środków trwałych korekta powinna być dokonana jednorazowo w odniesieniu do całego pozostałego okresu korekty w deklaracji za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła sprzedaż (art. 91 ust. 5).

Zgodnie z art. 91 ust. 6 pkt 1 ustawy o VAT, w przypadku gdy towary lub usługi, o których mowa w ust. 4, zostaną opodatkowane – w celu dokonania korekty przyjmuje się, że dalsze wykorzystanie tego towaru lub usługi związane jest z czynnościami opodatkowanymi.

Należy również zwrócić uwagę, iż w świetle art. 91 ust. 7 ww. ustawy o VAT powyższe regulacje stosuje się również wtedy, gdy podatnik nie miał prawa do obniżenia kwot podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi, a następnie zmieniło się prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi.

W konsekwencji, w ocenie Wnioskodawcy, powyższe regulacje dotyczące obowiązku korekty podatku VAT, powinny znaleźć zastosowanie również w przypadku Spółki. Wprawdzie w związku z wykonywaną działalnością medyczną (Wnioskodawca świadczy w przeważającej części usługi zwolnione) w momencie prowadzenia przez Wnioskodawcę Inwestycji prawo do odliczenia podatku VAT z tytułu ponoszonych nakładów inwestycyjnych na szpital (…) było jedynie częściowe (proporcjonalne do udziału sprzedaży opodatkowanej VAT w całości sprzedaży Spółki). Jednakże, zgodnie z brzmieniem art. 91 ust. 6 pkt 1 w sytuacji, gdy zbycia Nieruchomości zostanie opodatkowane, w celu dokonania korekty należy przyjąć, że dalsze wykorzystanie Nieruchomości związane jest z czynnościami opodatkowanymi. Tym samym, biorąc pod uwagę brzmienie art. 91 ust. 7, w przypadku zbycia Nieruchomości, Spółka będzie zobowiązana do dokonania korekty VAT.

Tym samym w świetle powyższego, a w szczególności art. 91 ust. 4-6 w zw. z art. 91 ust. 7 ustawy, w zakresie jakim Wnioskodawca będzie (w momencie dokonywania zbycia Nieruchomości na rzecz Spółki Nieruchomościowej) w okresie 10-letniej korekty, będzie przysługiwało mu prawo do obniżenia kwoty podatki należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu odpłatnego zbycia Nieruchomości na zasadach wynikających art. 91 ustawy o podatku od towarów usług.

Podsumowując, w ocenie Wnioskodawcy, w przypadku dokonania na rzecz Spółki Nieruchomościowej opodatkowanego VAT zbycia szpitala (…), zgodnie z art. 91 ust. 2 w zw. z 91 ust. 5 ustawy o VAT Spółka w stosunku do zbywanej Nieruchomości będzie zobowiązana do dokonania jednorazowej korekty VAT z zastosowaniem 10-letniego okresu korekty (w deklaracji za okres rozliczeniowy, w którym nastąpi zbycie).

Wnioskodawca pragnie zauważyć, że analogiczne stanowisko zostało potwierdzone m.in. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 22 stycznia 2014 r. (sygn. IBPP2/443-982/13/KO). Przykładowo, w ramach przywołanej interpretacji organ wskazał: „(...) gdy w okresie objętym korektą nastąpi zmiana przeznaczenia wykorzystania Nieruchomości własnych z czynności zwolnionych od podatku na czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług Wnioskodawca ma prawo dokonania jednorazowej korekty licząc od roku, w którym zostały one oddane do użytkowania w odniesieniu do całego pozostałego okresu korekty – tj. w deklaracji podatkowej za ten okres rozliczeniowy, w którym nastąpi sprzedaż przedmiotowych Nieruchomości własnych na podstawie art. 91 ust. 2 w związku z art. 91 ust. 5 ustawy, z zastosowaniem 10-letniego okresu korekty”.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Tut. Organ informuje, że wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie przedstawione w opisie sprawy, które nie zostały objęte pytaniem, nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone w wydanej interpretacji.

Ponadto tut. Organ nadmienia, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Dodatkowo tut. Organ informuje, że zgodnie z art. 14na pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa, przepisów art. 14k-14n dotyczących ochrony prawnej wynikającej z zastosowania się Wnioskodawcy do otrzymanej interpretacji nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe przedstawione we wniosku stanowią element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. czynności dokonanych w ramach transakcji, które pomimo spełnienia warunków formalnych ustanowionych w przepisach ustawy, miały zasadniczo na celu osiągnięcie korzyści podatkowych, których przyznanie byłoby sprzeczne z celem, któremu służą te przepisy.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj