Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
1462-IPPB2.4514.473.2016.1.LS
z 7 grudnia 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 oraz art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) oraz § 7 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 4 października 2016 r. (data wpływu 5 października 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia Nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 5 października 2016 r. został złożony ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia Nieruchomości.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


U. GmbH z siedzibą w Republice Federalnej Niemiec, w Hamburgu („Kupujący”) jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością prawa niemieckiego. Na podstawie niemieckiej ustawy o inwestycjach - która stanowi podstawowy akt prawodawstwa niemieckiego regulujący zasady wspólnego inwestowania - Kupujący ma status spółki inwestycyjnej (Kapitalanlagegesellschaft). Celem spółki inwestycyjnej jest w szczególności tworzenie i zarządzanie niemieckimi funduszami inwestycyjnymi.

W ramach wykonywania powyższej działalności, Kupujący zarządza niemieckimi funduszami inwestycyjnymi. Fundusze stanowią wyodrębniony majątek, którego formalno-prawnym właścicielem - z uwagi na specyficzną konstrukcję prawną funduszu oraz obowiązujące uwarunkowania polskiego systemu prawnego - jest w Polsce Kupujący (11 marca 2009 r. Kupujący uzyskał interpretację prawa podatkowego w tym zakresie - interpretacja IPPB5/423-268/08-2/PS).

Z uwagi na prowadzoną już w Polsce działalność obejmującą własność i wynajem nieruchomości, Kupujący posiada numer NIP oraz status podatnika VAT w Polsce (jest zarejestrowany w Polsce jako podatnik VAT czynny). Działalność gospodarcza Kupującego na terytorium Polski, polegająca na wynajmie powierzchni biurowo-handlowych, prowadzona jest bezpośrednio z Niemiec (Kupujący nie posiada zarejestrowanego w Polsce oddziału). Niemniej jednak, dochody osiągane z wynajmu nieruchomości zlokalizowanej w Polsce są opodatkowane podatkiem dochodowym od osób prawnych i podatkiem VAT w Polsce.


W chwili obecnej Kupujący planuje zakup kolejnej nieruchomości na rzecz jednego z zarządzanych przez siebie otwartych funduszy inwestycyjnych - „E.”.


Nieruchomość, której zakup planuje Kupujący obejmuje dwa budynki biurowo-usługowe (łącznie „Budynki”). Budynki położone są na następujących działkach gruntu:

  • działki o numerach 44/19, 44/26, 44/18, 43/2, 44/32 and 40/3 dla których Sąd Rejonowy prowadzi księgę wieczystą, stanowiące własność Sprzedającego,
  • działki o numerach 46/13, 45/2 oraz 46/15 dla których Sąd Rejonowy prowadzi księgę wieczystą, stanowiące własność Sprzedającego,
  • działki o numerach 44/25 oraz 44/27 dla których Sąd Rejonowy prowadzi księgę wieczystą, w stosunku do których Sprzedający jest użytkownikiem wieczystym,

(w dalszej części wniosku zwane „Gruntem”).


Przedmiotowe Budynki są budynkami biurowo-usługowymi sklasyfikowanym zgodnie z Polską Klasyfikacją Obiektów Budowlanych w Sekcji 1, Dziale 12 (budynki niemieszkalne), symbol 1220 (Budynki biurowe).


Poza Budynkami, Grunt zabudowany jest również budowlami obejmującymi w szczególności przykanaliki sanitarne i deszczowe, linie kablowe, oświetlenie drogowe terenu oraz oświetlenie ciągów pieszych, rampę betonową, wjazd i plac parkingowy oraz chodniki („Budowle”).


Budynki, Budowle oraz Grunt w dalszej części wniosku nazywane są łącznie „Nieruchomością”.


Sprzedawcą Nieruchomości jest spółka T. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie („Sprzedający”). Sprzedający jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny. Zgodnie z postanowieniami przedwstępnej umowy sprzedaży Nieruchomości, przed dniem Transakcji Sprzedający może zostać przekształcony w spółkę komandytową (jest to jeden z warunków zawarcia Transakcji), chyba że zrezygnuje z takiej możliwości (wówczas Transakcja zostanie zawarta bez realizacji tego warunku).

Sprzedaż Nieruchomości planowana jest pod koniec 2016 roku lub w 2017 roku („Transakcja”). Kupujący i Sprzedający w dalszej części wniosku będą nazywani łącznie „Wnioskodawcami”.


Ponieważ pytania Kupującego i Sprzedającego zadane w ramach niniejszego wniosku dotyczą klasyfikacji zakładanej Transakcji na gruncie podatku od towarów i usług, w tym jego prawa do odliczenia podatku naliczonego (a także klasyfikacji zakładanej Transakcji na gruncie podatku do czynności cywilnoprawnych), w dalszych punktach Wnioskodawcy opisują: (i) historię nabycia/wytworzenia przedmiotu Transakcji przez Sprzedającego, (ii) przedmiot Transakcji oraz przedstawia (iii) inne istotne okoliczności związane z planowaną Transakcją, które mogą mieć wpływ na jej kwalifikację podatkową.


(i) historia nabycia/wytworzenia przedmiotu Transakcji


Prawo własności działek o numerach 44/19, 44/26, 44/18, 43/2, 44/32, 40/3, 46/13, 45/2 oraz 46/15 wraz ze znajdującymi się na nich naniesieniami w postaci utwardzonych powierzchni oraz sieci zostało nabyte przez Sprzedającego od Gminy w dniu 14 listopada 2012 r. na podstawie umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego (rep. akt). Transakcja podlegała opodatkowaniu VAT według stawki 23%, a Sprzedającemu przysługiwało prawo do odliczenia VAT zapłaconego w cenie sprzedaży.

Prawo użytkowania wieczystego działek o numerach 44/25 oraz 44/27 wraz z prawem własności znajdującego się na nich budynku elektroenergetycznej stacji transformatorowej zostało nabyte przez Sprzedającego od spółki D. S.A. w dniu 21 sierpnia 2013 r. na podstawie umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego (rep.). Transakcja podlegała opodatkowaniu VAT według stawki 23%, a Sprzedającemu przysługiwało prawo do odliczenia VAT zapłaconego w cenie sprzedaży.

Po nabyciu Gruntu, wszystkie znajdujące się na nim naniesienia stanowiące własność Sprzedającego zostały rozebrane. Następnie Grunt został przez Sprzedającego zabudowany Budynkami i Budowlami, w taki sposób że Budynki zajmują wszystkie działki gruntu, na których dodatkowo znajdują się też Budowle. Urządzenia stacji transformatorowej znajdują się aktualnie wewnątrz jednego z Budynków.


Sprzedającemu przysługiwało prawo do odliczenia VAT poniesionego w związku z nabywaniem towarów i usług użytych do budowy.


Budynki zostały oddane do użytkowania na podstawie decyzji z dnia 8 czerwca 2016 r.


Aktualnie powierzchnie w Budynkach są sukcesywnie wynajmowane na rzecz podmiotów trzecich na cele biurowe, usługowe oraz handlowe. Przy czym, wydanie powierzchni najemcom następowało po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie Budynków (tj. po dacie 8 czerwca 2016 r.). Przewiduje się, że na dzień Transakcji powierzchnia objęta umowami najmu będzie przekraczała połowę powierzchni Budynków.


(ii) przedmiot Transakcji


Przedmiot planowanej pomiędzy Sprzedającym i Kupującym Transakcji obejmie w szczególności:

  • opisaną powyżej Nieruchomość wraz z przynależnościami;
  • środki trwałe w postaci wyposażenia Budynków (na trwale z nimi związane) oraz ruchomości służące ich prawidłowemu funkcjonowaniu w postaci w szczególności koszy na śmieci oraz zestawów meblowych;
  • składniki niematerialne w postaci praw autorskich do projektów architektonicznych, prawa do używania logo „Z.” stanowiącego nazwę Budynków (wraz z uprawnieniami Sprzedającego w toczącym się postępowaniu rejestracji znaku) oraz prawa do strony internetowej Nieruchomości oraz do domeny internetowej;
  • licencje do korzystania z systemu kontroli dostępu i sygnalizacji włamania i napadu oraz systemu Telewizji Dozorowej oraz innych systemów informatycznych służących do obsługi Budynków;
  • prawa i zabezpieczenia z tytułu gwarancji jakości robót budowlanych.


Sprzedający zobowiązany będzie również do przekazania Kupującemu:

  • dokumentacji prawnej dotyczącej Nieruchomości;
  • dokumentacji dotyczącej kosztów eksploatacyjnych;
  • dokumentacji technicznej i powykonawczej dotyczącej Budynków (w wersjach papierowych i elektronicznych).


Ponadto, z mocy prawa (na podstawie art. 678 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 2014 r. poz. 121, dalej: „Kodeks cywilny”), w zakresie obowiązujących w dniu Transakcji umów najmu Kupujący wstąpi w stosunek najmu na miejsce Sprzedającego. Częścią umów najmu, wśród ich innych elementów takich jak opis standardu budynków, rzut wynajmowanych pomieszczeń, czy też katalog opłat eksploatacyjnych, do których pokrywania zobowiązani są najemcy jest również regulamin zawierający zasady korzystania z Budynków Z. przez wszystkich najemców. Prawa i obowiązki z podpisanych umów najmu pomieszczeń, które w dniu Transakcji nie zostaną jeszcze wydane najemcom zostaną przeniesione na Kupującego na podstawie umowy sprzedaży Nieruchomości. Ponadto, w umowie sprzedaży na Kupującego zostaną przeniesione prawa z zabezpieczeń umów najmu obejmujące np. gwarancje, kaucje oraz dobrowolne poddanie się egzekucji (w zakresie brakujących zabezpieczeń umów najmu, Sprzedający dostarczy Kupującemu odpowiednią gwarancję bankową).


Wszystkie wyżej opisane materialne i niematerialne składniki majątkowe przenoszone wraz z Nieruchomością są z nią bezpośrednio związane i zapewniają jej niezakłócone funkcjonowanie.


Po realizacji Transakcji, stronom będzie przysługiwało prawo do zwiększenia ceny sprzedaży za Nieruchomość, pod warunkiem ziszczenia się opisanych w tej umowie okoliczności.

Ponadto, w umowie sprzedaży strony zawrą następujące regulacje dotyczące rozliczeń związanych ze Sprzedażą Nieruchomości:

  • do pobrania czynszu należnego za miesiąc, w którym nastąpi sprzedaż Nieruchomości będzie w całości uprawniony Sprzedający, przy czym Kupujący otrzyma od Sprzedającego wynagrodzenie za powstrzymanie się od pobrania czynszu za okres od dnia Transakcji do końca danego miesiąca (wynagrodzenie będzie udokumentowane fakturą VAT),
  • jeżeli jakikolwiek najemca błędnie uiści czynsz należny Sprzedającemu na rzecz Kupującego i odwrotnie, strony postanawiają przekazać sobie nienależnie otrzymane płatności;
  • po Transakcji Sprzedający porówna kwotę opłat eksploatacyjnych pobranych od najemców z kwotą wydatków na eksploatację faktycznie poniesionych przed Transakcją i nadwyżkę lub niedobór rozliczy z Kupującym (rozliczenie takie będzie udokumentowane fakturą VAT).


Po Transakcji na Kupującym będzie spoczywał obowiązek zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Nieruchomości Z.. Kupujący zawrze nowe umowy mające na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania Nieruchomości w zakresie dostawy mediów, zapewnienia czystości i bezpieczeństwa itp. Jednocześnie niewykluczone, iż część z nowo zawartych przez Kupującego umów będzie zawarta z dotychczasowymi dostawcami usług na rzecz Sprzedającego. Nie wyklucza się tymczasowego korzystania przez Kupującego z praw wynikających z powyższych umów (na podstawie odpowiednich porozumień zawartych z dostawcami/ Sprzedającymi przy zachowaniu odpowiednich rozliczeń pomiędzy stronami) - do czasu zawarcia odpowiednich umów przez Kupującego.

Ponadto, w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Nieruchomości Z., Kupujący zawrze umowę o zarządzanie tą nieruchomością z wyspecjalizowanym podmiotem oferującym tego typu usługi (najprawdopodobniej będzie to inny podmiot niż dotychczas zarządzający nieruchomością na zlecenie Sprzedającego).

(iii) inne istotne okoliczności związane z planowaną Transakcją


Zakres działalności gospodarczej Sprzedającego obejmuje:

  • realizację projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków,
  • roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych,
  • roboty związane z budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej,
  • działalność w zakresie projektowania specjalistycznego,
  • pozostałą finansową działalność usługową,
  • pozostałą działalność reklamową.


Jest to zakres działalności charakteryzujący podmiot prowadzący działalność typu deweloperskiego, która cechuje się nabywaniem gruntów, na których realizowane jest przedsięwzięcie budowlane przeznaczone na sprzedaż, finansowanie tego przedsięwzięcia a po jego zrealizowaniu sprzedaż do podmiotu trzeciego. Planowana przez strony Transakcja będzie zatem realizowana w ramach prowadzonej przez Sprzedającego działalności deweloperskiej. W związku z tym, planowanej Transakcji nie będzie towarzyszyło przeniesienie jakichkolwiek zobowiązań Sprzedającego (z wyjątkiem tych złożonych z zabezpieczeń złożonych przez najemców). Ponadto, lista składników majątku Sprzedającego niepodlegających przeniesieniu na rzecz Kupującego obejmie:

  • prawa i obowiązki wynikające z umów w zakresie: dostawy mediów do Nieruchomości, ochrony Nieruchomości, świadczenia usług księgowych dla Nieruchomości, przeglądu i konserwacji wind, monitoringu przeciwpożarowego;
  • umowy ubezpieczenia Nieruchomości;
  • środki pieniężne Sprzedającego (z wyjątkiem kaucji najemców, które zostaną przelane na rzecz Kupującego);
  • umowy na prowadzenie rachunków bankowych zawartych przez Sprzedającego;
  • know-how Sprzedającego związany z prowadzeniem działalności deweloperskiej;
  • księgi rachunkowe Sprzedającego i inne dokumenty (np. handlowe, korporacyjne) związane z prowadzeniem przez Sprzedającego działalności gospodarczej;
  • należności i zobowiązania Sprzedającego związane z funkcjonowaniem jego przedsiębiorstwa w tym należności i zobowiązania handlowe np. wynikające ze stosunku prawnego wiążącego Sprzedawcę z najemcami (potencjalne roszczenia o zaległe płatności czynszu lub innych opłat), lub wynikające ze stosunków prawnych z dostawcami usług (np. potencjalne zobowiązania wobec firm budowlanych zaangażowanych przez Sprzedawcę do realizacji prac w Budynkach);
  • zobowiązania Sprzedającego związane z finansowaniem nabycia prawa własności (prawa użytkowania wieczystego) działek gruntu oraz z finansowaniem procesu budowlanego na Nieruchomości, przy czym część ceny sprzedaży za Nieruchomość odpowiadająca wartości zadłużenia Sprzedawcy wobec banku, może zostać przelana bezpośrednio na rachunek banku w drodze przekazu, o którym mowa w art. 9211 Kodeksu cywilnego.


Przedmiotem Transakcji nie będą także pracownicy Sprzedającego, gdyż w dacie Transakcji Sprzedający nie będzie zatrudniał żadnych pracowników.


Niemniej jednak, przenoszone aktywa stanowią przeważającą większość aktywów Sprzedającego.


Po dokonaniu Transakcji na podstawie odrębnych ustaleń umownych, Sprzedający będzie realizować na rzecz Kupującego lub najemców, określone usługi polegające na wykończeniu powierzchni zgodnie z wymaganiami najemców itp.


Dodatkowo, w stosunku do powierzchni w Budynkach które w dniu Transakcji nie będą wynajęte, Sprzedawca zobowiąże się na podstawie odrębnej Umowy Gwarancji Czynszowej do wypłaty na rzecz Kupującego odpowiedniej kwoty gwarancji czynszowej, której celem będzie wynagrodzenie Kupującemu braku najemców. Aby zmniejszyć kwotę wypłacanej gwarancji czynszowej, po Transakcji, Sprzedawca będzie mógł podejmować działania zmierzające do zachęcenia nowych najemców do wynajęcia powierzchni w Budynkach i zawarcia przez nich nowych umów najmu z Kupującym (Sprzedający otrzyma od Kupującego stosowne pełnomocnictwa w tym zakresie).


Transakcja dokonywana będzie wyłącznie na cele prowadzonej przez Kupującego działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT, polegającej na wynajmie lokali w Nieruchomości na potrzeby biurowe, handlowe i usługowe.


Nieruchomość będąca przedmiotem Transakcji nie została przypisana do działu / oddziału / wydziału w przedsiębiorstwie Sprzedającego. Na takie wydzielenie nie wskazują też zapisy statutu, zarządzenia lub innego aktu o podobnym charakterze. Sprzedający nie prowadzi również osobnych ksiąg rachunkowych w stosunku do sprzedawanej Nieruchomości.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


  1. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawców, zgodnie z którym planowana Transakcja nie będzie stanowiła sprzedaży przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa Sprzedawcy i jako taka powinna zostać zakwalifikowana na potrzeby VAT jako dostawa budynków oraz budowli wraz z prawem własności / prawem użytkowania wieczystego gruntu, które będą obligatoryjnie podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT z zastosowaniem 23% stawki VAT jako dostawa dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub w terminie dwóch lat od pierwszego zasiedlenia w rozumieniu art. 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy o VAT?
  2. Czy - jeżeli Transakcja zgodnie z pytaniem nr 1 będzie obligatoryjnie opodatkowana VAT - po dokonaniu Transakcji oraz otrzymaniu prawidłowo wystawionej faktury potwierdzającej jej faktyczne dokonanie, Kupujący będzie uprawniony do:
    • obniżenia kwoty VAT należnego o kwotę VAT naliczonego przy nabyciu Nieruchomości (zgodnie z art. 86 ust. 1, ust. 10, ust. 10b pkt 1 i ust. 11 ustawy o VAT), oraz
    • do zwrotu nadwyżki VAT naliczonego nad VAT należnym (zgodnie z art. 87 ustawy o VAT)?
  3. Czy jeżeli Transakcja - zgodnie z pytaniem nr 1 będzie obligatoryjnie opodatkowana VAT - przedmiotowa Transakcja nabycia Nieruchomości nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na mocy art. 2 pkt 4 ustawy o PCC?

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług została wydana interpretacja indywidualna z dnia 5 grudnia 2016 r. Nr 1462-IPPP1.4512.827.2016.1.KR.


Zdaniem Wnioskodawcy,


Jeżeli Transakcja - zgodnie odpowiedzią na pytanie nr 1 - będzie obligatoryjnie opodatkowana VAT, nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na mocy art. 2 pkt 4 ustawy o PCC.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o PCC, podatkowi temu podlegają, między innymi, umowy sprzedaży rzeczy, do których zaliczane są również nieruchomości. Niemniej jednak, na mocy art. 2 pkt 4 ustawy o PCC, opodatkowaniu PCC nie podlegają czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana VAT lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku VAT, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części.

Jak wskazano powyżej - zdaniem Wnioskodawców -Transakcja będzie obligatoryjnie opodatkowana VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT. W tej sytuacji, Transakcja nie będzie równocześnie podlegała opodatkowaniu PCC (na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o PCC).


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Na wstępie należy wskazać, iż niniejsza interpretacja stanowi ocenę stanowiska Wnioskodawcy tylko i wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.


Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2016 r., poz. 223), podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.


Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej (art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy) i przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym (art. 4 pkt 1 cyt. ustawy).

Stosownie do art. 2 pkt 4 ww. ustawy nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

  1. w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
  2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych;


W związku z tym podkreślić należy, że jakkolwiek zapytanie Wnioskodawcy dotyczy opodatkowania sprzedaży Nieruchomości podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa czynność będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia ich podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tych czynności podatkiem od towarów i usług może bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Zaznaczyć jednak należy, że w przypadku umów sprzedaży nieruchomości o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stawka podatku od umowy sprzedaży nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym wynosi 2%.


Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że w chwili obecnej Kupujący planuje zakup kolejnej nieruchomości na rzecz jednego z zarządzanych przez siebie otwartych funduszy inwestycyjnych - „E.”. Nieruchomość, której zakup planuje Kupujący obejmuje dwa budynki biurowo-usługowe (łącznie „Budynki”). Budynki położone są na następujących działkach gruntu:

  • działki o numerach 44/19, 44/26, 44/18, 43/2, 44/32 and 40/3 dla których Sąd Rejonowy prowadzi księgę wieczystą, stanowiące własność Sprzedającego,
  • działki o numerach 46/13, 45/2 oraz 46/15 dla których Sąd Rejonowy prowadzi księgę wieczystą, stanowiące własność Sprzedającego,
  • działki o numerach 44/25 oraz 44/27 dla których Sąd Rejonowy prowadzi księgę wieczystą, w stosunku do których Sprzedający jest użytkownikiem wieczystym,

(w dalszej części wniosku zwane „Gruntem”).


Przedmiotowe Budynki są budynkami biurowo-usługowymi sklasyfikowanym zgodnie z Polską Klasyfikacją Obiektów Budowlanych w Sekcji 1, Dziale 12 (budynki niemieszkalne), symbol 1220 (Budynki biurowe). Poza Budynkami, Grunt zabudowany jest również budowlami obejmującymi w szczególności przykanaliki sanitarne i deszczowe, linie kablowe, oświetlenie drogowe terenu oraz oświetlenie ciągów pieszych, rampę betonową, wjazd i plac parkingowy oraz chodniki („Budowle”). Budynki, Budowle oraz Grunt w dalszej części wniosku nazywane są łącznie „Nieruchomością”. Sprzedawcą Nieruchomości jest spółka T. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością („Sprzedający”). Sprzedający jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny. Zgodnie z postanowieniami przedwstępnej umowy sprzedaży Nieruchomości, przed dniem Transakcji Sprzedający może zostać przekształcony w spółkę komandytową (jest to jeden z warunków zawarcia Transakcji), chyba że zrezygnuje z takiej możliwości (wówczas Transakcja zostanie zawarta bez realizacji tego warunku). Sprzedaż Nieruchomości planowana jest pod koniec 2016 roku lub w 2017 roku („Transakcja”).

W interpretacji indywidualnej z dnia 5 grudnia 2016 r. Nr 1462-IPPP1.4512.827.2016.1.KR dotyczącej przepisów ustawy o podatku od towarów i usług Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdził, że: „Zatem dostawa nieruchomości, będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia, lub w okresie 2 lat od pierwszego zasiedlenia i podlegała będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług z zastosowaniem stawki podstawowej w wysokości 23% zgodnie z art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Taką samą stawką podatku VAT w zw. z art. 29a ust. 8 ustawy objęte będzie zbycie prawa własności oraz prawa wieczystego użytkowania gruntów na których posadowiona jest niniejsza nieruchomość. Tym samym stanowisko Wnioskodawcy zgodnie z którym planowane nabycie Nieruchomości będzie całkowicie objęte opodatkowaniem VAT według stawki podstawowej 23% należało uznać za prawidłowe.”

Reasumując należy stwierdzić, że jeżeli w istocie przedstawiona we wniosku sprzedaż Nieruchomości, będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, powyższa czynność zostanie wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie oraz Zainteresowanemu niebędącemu Stroną przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Administracji Skarbowej w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj