Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
1462-IPPB1.4511.1023.2016.3.KS1
z 28 grudnia 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 5 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r, poz 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 27 września 2016 r. (data wpływu 30 września 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania dochodów z tytułu świadczenia usług wskazanych we wniosku tzw. podatkiem liniowym – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 30 września 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania dochodów z tytułu świadczenia usług wskazanych we wniosku tzw. podatkiem liniowym.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca jest osobą fizyczną posiadającą w Polsce miejsce zamieszkania dla celów podatkowych. Wnioskodawca sprawuje funkcje członka Zarządu - Prezesa Zarządu) spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka). Wnioskodawca jest równocześnie wspólnikiem Spółki. Spółka prowadzi działalność w zakresie produkcji i sprzedaży produktów spożywczych. Działalność Spółki skupia się na produkcji i sprzedaży zdrowej żywności - produktów pełnowartościowych, bogatych w składniki odżywcze i witaminy, oraz tzw. superfoods. Celem Spółki jest promowanie zdrowego trybu życia i odżywania się.

Wnioskodawca pełni funkcje Prezesa Zarządu Spółki na podstawę powołania uchwałą Zgromadzenia Wspólników Spółki. Jednocześnie Uchwała Zgromadzenia Wspólników ustala wynagrodzenie należne powoływanym Członkom Zarządu. Wnioskodawca nie wykonuje funkcji Członka (Prezesa) Zarządu na podstawie umowy o pracę - z Wnioskodawcą nie jest zawarta i nie będzie zawierana odrębna umowa o pracę obejmującą pełnienie funkcji Członka Zarządu. Z Wnioskodawcą nie jest również zawierana umowa o pracę obejmująca wykonywanie na rzecz Spółki pracy w innych zakresach (wykraczających poza pełnieniem funkcji Członka Zarządu).

Uchwała Zgromadzenia Wspólników Spółki powołująca Członka Zarządu, co do zasady nie określa szczegółowego zakresu sprawowanej funkcji w Zarządzie - zakres obowiązków i praw Członka Zarządu wynika w szczególności z przepisów Kodeksu spółek handlowych. Dodatkowo, kwestie sprawowania funkcji Członka Zarządu w Spółce reguluje, ustanowiony (uchwalony) przez Zarząd Regulamin Zarządu (dalej: Regulamin). Dokument ten określa zakres pełnionych przez Zarząd funkcji oraz obowiązków poszczególnych jego Członków, jak również sposób podziału funkcji pomiędzy jego Członkami. Regulamin określa sposoby pracy Członków Zarządu, sposoby podejmowania decyzji przez Zarząd, itp. W szczególności, zgodnie z Regulaminem, Zarząd m.in.: prowadzi sprawy Spółki we wszystkich dziedzinach jej działalności i reprezentuje Spółkę; wykonuje wszelkie uprawnienia w zakresie zarządzania strategicznego Spółką, z wyjątkiem uprawnień zastrzeżonych przez powszechnie obowiązujące przepisy prawa i Umowę Spółki dla pozostałych organów Spółki; sporządza plany działania i rozwoju Spółki oraz inicjuje, podejmuje i koordynuje działania na rzecz rozwoju Spółki; sprawuje nadzór nad prawidłowym funkcjonowaniem Spółki, w tym opiniuje i zatwierdza wypracowane w ramach funkcjonowania Spółki plany jej rozwoju i rozszerzania bazy usług lub produktów.

Zarząd, zgodnie z Regulaminem, wykonuje w szczególności następujące czynności:

  1. zwołuje Zgromadzenia Wspólników zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa i w terminach w nich przewidzianych;
  2. prowadzi i przechowuje księgę protokołów i księgę uchwał Zgromadzenia Wspólników;
  3. do końca trzeciego miesiąca od zakończenia roku obrotowego, Zarząd Spółki sporządza roczne sprawozdanie finansowe oraz sprawozdanie z działalności Spółki, a następnie i po ich zbadaniu i zaopiniowaniu przez biegłego rewidenta (ile jest to wymagane przepisami prawa), wraz z projektem uchwały w sprawie podziału zysku lub pokrycia straty przedkłada wspólnikom, nie później niż na trzydzieści dni przed terminem Zwyczajnego Zgromadzenia Wspólników;
  4. zapewnia terminowe badania przez biegłego rewidenta sprawozdań finansowych Spółki, jeżeli jest wymagane przepisami prawa;
  5. przedstawia Zgromadzeniu Wspólników wszelkie niezbędne dane, wyjaśnienia i dokumenty dotyczące Spółki i prowadzonej przez nią działalności, przy czym przed każdym posiedzeniem Zgromadzenia Wspólników przesyła wspólnikom wszelkie niezbędne materiały pocztą zwykłą lub pocztą elektroniczną najpóźniej na 3 dni robocze przed terminem posiedzenia;
  6. zapewnia administracyjną i biurową obsługę innych organów Spółki;
  7. zawiadamia właściwy Sąd Rejestrowy o wszelkich zmianach w danych zawartych w Rejestrze Przedsiębiorców - Krajowym Rejestrze Sądowym zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa i w terminach w nich przewidzianych;
  8. opracowuje wieloletnie plany strategiczne Spółki oraz roczne budżety Spółki;
  9. zapewnia prowadzenie ksiąg rachunkowych i handlowych Spółki oraz sporządzanie sprawozdań finansowych i innych dokumentów Spółki w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami prawa;
  10. zapewnia sporządzenie wszelkich dokumentów podatkowych i finansowych zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa i w terminach w nich przewidzianych;
  11. ustala i zapewnia właściwą strukturę organizacyjną Spółki;
  12. wykonuje prawa Spółki z tytułu uczestnictwa w spółkach prawa cywilnego, czy innych spółkach prawa handlowego oraz osobach prawnych lub organizacjach, w szczególności wykonuje prawo głosu z akcji albo udziałów posiadanych przez Spółkę;
  13. sporządza tekst jednolity Umowy Spółki do użytku wewnętrznego.

Jednocześnie, na podstawie Regulaminu, Prezesa Zarządu kieruje pracami Zarządu oraz podejmuje decyzje, które nie wymagają kolegialnego rozpatrzenia przez Zarząd. W szczególności, do kompetencji Prezesa Zarządu należy:

  1. ustalanie zasad wykonywania przez członków Zarządu nadzoru organizacyjnego;
  2. zwoływanie posiedzeń Zarządu;
  3. ustalanie porządku obrad posiedzenia Zarządu;
  4. zapraszanie gości na posiedzenia Zarządu, z uwzględnieniem postanowień § 4 ust. 5 pkt m;
  5. w sprawach szczególnej wagi i niecierpiących zwłoki, zwoływanie posiedzeń Zarządu w trybie pilnym;
  6. decydowanie o podjęciu uchwały w trybie pisemnym;
  7. ustalanie szczegółowych zasad zwoływania i organizacji posiedzeń Zarządu;
  8. ustalanie szczegółowych zasad przedkładania dokumentów do rozpatrzenia przez Zarząd;
  9. ustalanie szczegółowych zasad protokołowania uchwał Zarządu oraz przechowywania uchwał Zarządu i protokołów posiedzeń Zarządu;
  10. wyznaczanie członka Zarządu do kierowania pracami Zarządu pod nieobecność Prezesa Zarządu.

Niezależnie od pełnienia funkcji Członka (Prezesa) Zarządu, Spółka, zamierza zawrzeć z Wnioskodawcą odrębną umowę współpracy (dalej: Umowa) w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę odrębnej działalności gospodarczej. Wnioskodawca, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej skorzystał z opcji opodatkowania dochodów z tej działalności podatkiem PIT wg. stawki liniowej 19%, na podstawie art. 30c ustawy o PIT (zgodnie z art. 9a ustawy o PIT).

Przedmiotem Umowy będzie świadczenie przez Wnioskodawcę na rzecz Spółki usług z zakresu opracowywania i wdrażania do produkcji i sprzedaży przez Spółkę nowych produktów spożywczych (dalej: Produktów). Usługi objęte Umową mają obejmować czynności zmierzające do wprowadzenia nowych Produktów do sprzedaży przez Spółkę, w tym, w szczególności:

  1. opracowanie receptury Produktów;
  2. wyszukiwanie potencjalnych dostawców surowców dla Produktów,
  3. rekomendacje co do wyboru dostawcy/ dostawców surowców,
  4. zabezpieczenie dostaw surowców dla Produktów,
  5. przygotowywanie odpowiedniej dokumentacji technologicznej dla Produktów,
  6. opracowanie koncepcji opakowań dla Produktów,
  7. planowanie strategii marketingowej danego opracowanych Produktów, itp.

Opracowanie i przygotowanie do wdrożenia Produktu przez Wnioskodawcę każdorazowo ma być potwierdzane stosownym protokołem potwierdzającym przekazanie dokumentacji technologicznej dotyczącej danego Produktu. Wynagrodzenie ustalane zgodnie z Umową obejmować ma wynagrodzenie podstawowe wypłacane okresowo pod warunkiem opracowania przez Wnioskodawcę i przekazania do wdrożenia przez Spółkę określonej liczby Produktów. Dodatkowo Wnioskodawca będzie uprawniony do uzyskania wynagrodzenia dodatkowego (prowizyjnego) uzależnionego od wartości sprzedaży przez Spółkę Produktu opracowanego przez Wnioskodawcę w ramach Umowy (ustalony procent od obrotu w danym okresie rozliczeniowym).

Świadczenie usług określonych w Umowie, ze względu na ich specyfikę, nie będzie w Umowie określone co do czasu ich wykonywania - Wykonawca będzie świadczył usługi określone w Umowie w czasie niezbędnym do ich prawidłowego wykonania. Usługi z Umowy będą wykonywane przez Wnioskodawcę samodzielnie (ewentualnie przy użyciu osób trzecich, za które Wnioskodawca będzie w całości odpowiadał); usługi nie będą wykonywane pod kierownictwem Spółki i jej pracowników.

Usługi mogą być wykonywane w siedzibie Spółki i z wykorzystaniem infrastruktury i wyposażenia technicznego powierzonego przez Spółkę Wnioskodawcy na podstawie Umowy, lub w innym dowolnym miejscu wybranym przez Wnioskodawcę, w tym - w miejscu prowadzonej działalności gospodarczej.

Usługi mające być przedmiotem Umowy pozostają zgodne z kompetencjami, doświadczeniem i wiedzą Wnioskodawcy - w szczególności w zakresie kompetencji i wiedzy Wnioskodawcy pozostają kwestie opracowywania receptury produktów spożywczych.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym przychody (dochody) osiągane w ramach zawieranej Umowy (umowy o współpracy ze Spółką w ramach działalności gospodarczej prowadzonej przez Wnioskodawcę) z tytułu usług określonych w Umowie obejmujących czynności z zakresu opracowywania i wdrażania nowych produktów z przeznaczeniem do produkcji i sprzedaży przez Spółkę, będą podlegały opodatkowaniu PIT, jako przychody (dochody) z działalności gospodarczej Wnioskodawcy, wg stawki liniowej 19% na podstawie art. 30c ustawy o PIT?


Zdaniem Wnioskodawcy, opisane powyżej usługi wykonywane w ramach zawieranej Umowy ze Spółką, w zakresie opracowywania i wdrażania nowych produktów z przeznaczeniem do produkcji i sprzedaży przez Spółkę, będą stanowić czynności wykonywane w ramach samodzielnie prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawcy. Konsekwentnie wynagrodzenie z tego tytułu podlegać będzie opodatkowaniu PIT na zasadach określonych w art. 14 ustawy o PIT jako przychody ze źródła przychodów określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT - pozarolnicza działalność gospodarcza. Przychody (dochody) osiągane w ramach tej umowy, zgodnie z wyborem dokonanym przez Wnioskodawcę na podstawie art. 9a ustawy o PIT, będą podlegać opodatkowaniu wg. stawki liniowej 19%, określonej na podstawie art. 30c ustawy o PIT.


Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy o PIT działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9;



Jednocześnie, zgodnie z art. 5b ust. 1 ustawy o PIT „Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  1. odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
  2. są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;
  3. wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.”

Jednocześnie art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT definiuje odrębne źródło przychodów podlegających opodatkowaniu PIT, jako przychody z prowadzonej działalności gospodarczej. Sposób opodatkowania tych przychodów określony został w art. 14 ust. 1 ustawy o PIT. Zgodnie z tym przepisem „Za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.”. Kolejne przepisy zawarte w art. 14 ustawy o PIT określają szczegółowe zasady ustalania przychodów pochodzących z działalności gospodarczej.

Jednocześnie podatnik, na podstawie art. 9a ust. 2 i nast. ustawy o PIT może dokonać wyboru sposobu opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej na zasadzie określonej w art. 30c ustawy o PIT. W przypadku dokonania takiego wyboru przychody (dochody) z działalności gospodarczej podlegają opodatkowaniu wg stawki liniowej 19%: „Podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30 i 30d, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.” (art. 30c ust. 1 ustawy o PIT).

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy, oraz przedstawiony na wstępie opis stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) należy wskazać, że przychody osiągane przez Wnioskodawcę od Spółki z tytułu Umowy, obejmujące opracowywanie i przygotowanie do wdrażania do produkcji i sprzedaży przez Spółkę produktów spożywczych (w tym opracowywanie receptur produktów, opracowywanie dokumentacji technologicznej dla produktów, wyszukiwanie dostawców surowców i opakowań, itp.) należy klasyfikować do źródła przychodów z działalności gospodarczej Wnioskodawcy.

W szczególności należy wskazać, że usługi podejmowane w ramach Umowy będą wykonywane w ramach zarejestrowanej działalności gospodarczej Wnioskodawcy. Działalność Wnioskodawcy w tym obszarze nastawiona jest na osiąganie zysku. Wnioskodawca zamierza wykonywać na rzecz Spółki określone czynności usługowe (świadczyć usługi) w celu uzyskiwania określonego w umowie wynagrodzenia za ich dokonanie. Czynności te będą wykonywane samodzielnie (ewentualnie przy użyciu osób trzecich zatrudnionych przez Wnioskodawcę, za których działania Wnioskodawca będzie w pełni odpowiadał) i bez nadzoru zlecającego wykonanie tych usług (Spółki). Wnioskodawca będzie wykonywał te usługi w czasie i miejscu wybranym samodzielnie, w zależności od potrzeb i uwarunkowań wykonywanych czynności. Nie będzie tu podlegał jakimkolwiek poleceniom i wskazaniom Spółki. Czynności objęte Umową nie będą wykonywane pod kierownictwem Spółki – zgodnie z celami Umowy Spółka zainteresowana jest wyłącznie określonym rezultatem w postaci okresowego opracowywania przez Wnioskodawcę nowych produktów dla Spółki - nie będzie jednak i nie ma możliwości, zgodnie z Umową, do ingerowania w sposób i czas wykonania tych usług przez Wnioskodawcę.

Jednocześnie, Wnioskodawca będzie ponosił ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością gospodarczą - brak wykonania usług wskazanych w Umowie w określonych okresach będzie wiązał się z brakiem uzyskania określonego w umowie wynagrodzenia. Niezależnie, nieprawidłowe wykonywanie Umowy, naruszenie przez Wnioskodawcę zobowiązań wynikających z tej Umowy może narażać Wnioskodawcę na obowiązek zapłaty kar umownych, jak również dalej idącą odpowiedzialność odszkodowawczą. Niezależnie, Umowa przewiduje potencjalną odpowiedzialność Wnioskodawcy wobec osób trzecich w przypadku gdy powstające szkody tych osób trzecich były efektem nieprawidłowego wykonania usług przez Wnioskodawcę.

Biorąc pod uwagę powyższe należy wskazać, że czynności Wnioskodawcy mieszczą się w zakresie pojęcia pozarolniczej działalności gospodarczej określonego na podstawie art. 5a pkt 6 oraz 5b ust. 1 ustawy o PIT. Przychody z tytułu wykonywanych usług w ramach Umowy należy klasyfikować do źródła przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej Wnioskodawcy (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT).


W szczególności jednocześnie, przychodów z tego tytułu nie należy klasyfikować do źródeł przychodów określonych w art. 10 ust. 1 pkt 1 (stosunek pracy) oraz pkt 2 (działalność wykonywana osobiście).

W odniesieniu do kwalifikacji powyższych czynności, jako stosunku pracy należy wskazać przede wszystkim, że Wnioskodawca nie ma zawartej ze Spółką jakiekolwiek umowy o pracę. Jednocześnie, jak wskazano wyżej, usługi z Umowy nie są wykonywane pod nadzorem i kierownictwem Spółki; Spółka nie ma uprawnień do określania czasu i miejsca wykonywania czynności z zawartej Umowy.

W zakresie kwalifikacji czynności z Umowy, jako działalności wykonywanej osobiście (art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT należy wskazać, że wykonywane usługi z Umowy nie wchodzą w zakres czynności wymienionych w art. 13 ustawy o PIT (który definiuje zakres art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT). W szczególności nie ma podstaw do zakwalifikowania tych czynności, jako czynności określonych w art. 13 pkt 7 ustawy o PIT - przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powołania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych. Wnioskodawca odrębnie osiąga wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji członka Zarządu Spółki, jednocześnie zakres czynności wykonywanych przez Wnioskodawcę w ramach tej funkcji wynika bezpośrednio z przepisów Kodeksu spółek handlowych oraz treści Regulaminu Zarządu Spółki - zakres tych czynności ogranicza się co do zasady do prowadzenia spraw Spółki; reprezentowania Spółki; wykonywania wszelkich uprawnień w zakresie zarządzania strategicznego Spółką; sporządzania planów działania i rozwoju Spółki oraz inicjowanie i koordynowanie działań na rzecz rozwoju Spółki; nadzór nad prawidłowym funkcjonowaniem Spółki. W tym kontekście - czynności opracowywania nowych produktów do sprzedaży przez Spółkę, określone w Umowie, obejmujące przede wszystkim opracowywanie i ustalanie receptur nowych produktów i przygotowanie dokumentacji technologicznej dla tych nowych produktów, poszukiwania dostawców spełniających wymagania technologiczne receptur, itp. - wykraczają poza zakres czynności przypisywanych do funkcji członka zarządu osoby prawnej.

Czynności (usługi) Wnioskodawcy z Umowy nie będą zaliczane również do przychodów określonych w art. 13 pkt 8 ustawy o PIT - przepis ten zalicza do działalności wykonywanej osobiście wyłączenie tego rodzaju przychody, które pochodzą z czynności do prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej. Usług wykonywane przez Wnioskodawcę będą wykonywane w ramach zarejestrowanej i prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej i będą wykonywane w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu definicji z art. 5a i 5b ustawy o PIT (por. powyżej).

Czynności wykonywane w ramach Umowy nie będą również klasyfikowane do kategorii określonej w art. 13 pkt 9 ustawy o PIT, jako umowy zarządzania przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich - usługi wykonywane w ramach Umowy nie będą miały charakteru umów polegających na zarządzaniu Spółką, podejmowaniu decyzji zarządczych w ramach działalności Spółki - opracowywanie receptur nowych produktów spożywczych dla Spółki nie wchodzi w zakres tego pojęcia.

Konsekwentnie przychody z tytułu wykonywanych usług w ramach Umowy należy klasyfikować do źródła przychodów z działalności gospodarczej Wnioskodawcy (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT). Przychody te będą podlegały opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 14 ustawy o PIT. Dochody (przychody) z tej działalności będą mogły podlegać opodatkowaniu na zasadach wynikających z art. 30c ustawy o PIT, tj. będą podlegały opodatkowaniu wg. stawki liniowej PIT -19%.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego – jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Jednocześnie Tut. Organ wskazuje, iż aktualnie obowiązującą w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych jest ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późń. zm.).


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Administracji Skarbowej w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj