Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
1462-IPPB5.4510.1060.2016.1.AJ
z 25 stycznia 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.) oraz § 4 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 24 listopada 2016 r. (data wpływu 9 grudnia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych

  • w zakresie obowiązku potrącenia zryczałtowanego podatku dochodowego w związku z dokonywaniem płatności na rzecz kontrahenta z Wielkiej Brytanii - jest prawidłowe,
  • w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości (refakturowanego) wynagrodzenia z tytułu świadczonych usług wsparcia sprzedaży, doradztwa, marketingu i planowania biznesowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 9 grudnia 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązku potrącenia zryczałtowanego podatku dochodowego w związku dokonywaniem płatności na rzecz kontrahenta z Wielkiej Brytanii oraz w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości (refakturowanego) wynagrodzenia z tytułu świadczonych usług wsparcia sprzedaży, doradztwa, marketingu i planowania biznesowego.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca - X Sp. z o.o. jest spółką należącą do grupy kapitałowej X I, LLC z siedzibą w USA i zajmuje się w Polsce hurtową sprzedażą nawozów i środków ochrony roślin. X I, LLC jest stuprocentowym udziałowcem Spółki. Do wspomnianej grupy kapitałowej należy także spółka X (UK) Limited zarejestrowana w Wielkiej Brytanii zwana dalej X UK.

X UK, reprezentując grupę kapitałową X I, LLC w Europie, planuje zawrzeć umowę ze spółką brytyjską, będącą częścią europejskiej grupy kapitałowej, prowadzącej w Europie sieć marketów budowlano-ogrodniczych tzw. DIY (zrób to sam), zwanej dalej Partnerem. Markety tej spółki są również obecne w Polsce.

Planowana umowa ma na celu rozwój wzajemnych interesów obydwu stron umowy, w każdym z krajów, w których obecne są spółki będące częściami obydwu grup kapitałowych. Zgodnie z projektem, umowa ta ma też na celu zacieśnienie wzajemnej współpracy w dziedzinie rozwoju szeroko rozumianego biznesu ogrodniczo - trawnikowego w rozmiarach hobbystycznych. W jej ramach Partner zobowiązuje się świadczyć na rzecz X UK i pozostałych spółek w ramach grupy X (w tym i Wnioskodawcy) szeroko rozumiane usługi wsparcia sprzedaży (w tym badania rynku) oraz doradztwa z zakresu promocji marki, marketingu, planowania biznesowego.

Z tytułu powyższych usług Partner obciążać będzie X UK corocznym wynagrodzeniem obejmującym usługi świadczone na rzecz całej grupy X w Europie. W oparciu o określone wskaźniki udziału poszczególnych spółek grupy X w ogólnych obrotach całej grupy X w Europie, X UK będzie refakturować wynagrodzenie na pozostałe spółki grupy X w Europie w tym na Wnioskodawcę.

Spółka X UK nie prowadzi na terytorium Polski działalności poprzez zakład w rozumieniu umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z 1976 r. oraz Konwencji do umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z 2006 r. (tj. m.in. poprzez stałą placówkę taką jak oddział, miejsce zarządu, filię, biuro, fabrykę czy warsztat).


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:


  1. Czy Spółka będzie mieć obowiązek potrącania zryczałtowanego podatku dochodowego w związku z dokonywaniem płatności na rzecz kontrahenta z Wielkiej Brytanii refakturującego odpowiednią część wynagrodzenia przypadającą na Wnioskodawcę za usługi świadczone przez Partnera w oparciu o planowaną umowę ?
  2. Czy wypłacona kwota wynagrodzenia będzie stanowiła u Wnioskodawcy koszt uzyskania przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ?

Zdaniem Wnioskodawcy:


Ad. 1


Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz.U. z 2014 r. poz. 851 z późn. zm., zwanej dalej "updop") należności wypłacane przez polskie podmioty spółkom zagranicznym z tytułu otrzymywanych świadczeń o charakterze niematerialnym podlegają opodatkowaniu u źródła. Jako świadczenia niematerialne updop wymienia usługi doradcze, księgowe, badania rynku, prawne, reklamowe, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze. W odniesieniu zaś do możliwości refakturowania usług podstawę prawną stanowi art. 8 ust. 2a ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym w przypadku gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że ten podatnik sam otrzymał i wyświadczył te usługi.

Biorąc pod uwagę zakres usług, które będą świadczone przez Partnera na rzecz grupy X, na podstawie planowanej umowy tj. szeroko rozumiane usługi wsparcia sprzedaży (w tym badania rynku) oraz doradztwa z zakresu promocji marki, marketingu, planowania biznesowego, przynajmniej część tych świadczeń bez wątpienia mieści się w powyższym katalogu. Oznacza to, iż wypłacane, przez Wnioskodawcę do Spółki refakturującej, wynagrodzenie może być traktowane jako, co do zasady, podlegające opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w Polsce.


Podstawowa stawka podatku wskazana w updop wynosi 20%.


Jednakże o faktycznym opodatkowaniu w Polsce omawianych wynagrodzeń za wyżej wymienione usługi niematerialne refakturowane przez X UK przesądzają postanowienia polsko-brytyjskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarta pomiędzy Polską a Wielką Brytanią z 16.12.1976 r., Konwencja z 20.07.2006 r. do ww. umowy). Zgodnie z postanowieniami tej umowy, opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym podlegają wyłącznie wypłacane za granicę dywidendy, odsetki i należności licencyjne.

Zdaniem Wnioskodawcy, proporcjonalnie przypadająca na niego część świadczenia, stanowić będzie wynagrodzenie nie mieszczące się w kategorii ani odsetek, ani dywidendy. Należności licencyjne zostały natomiast zdefiniowane w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania jako wszelkiego rodzaju należności płacone za użytkowanie lub prawo do użytkowania wszelkich praw autorskich do dzieła literackiego, artystycznego lub naukowego (włącznie z filmami dla kin oraz filmami lub taśmami transmitowanymi w radiu i telewizji), wszelkiego patentu, znaku towarowego, wzoru lub modelu, planu, tajemnicy technologii lub procesu produkcyjnego lub za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, handlowego lub naukowego lub za informacje związane z doświadczeniem zawodowym w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how).

Polsko-brytyjska umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie wymienia wśród należności licencyjnych wynagrodzenia z tytułu wykonywania na rzecz zagranicznego kontrahenta świadczeń niematerialnych, w szczególności usług wsparcia sprzedaży (w tym badania rynku) oraz doradztwa z zakresu promocji marki, marketingu, planowania biznesowego.

W związku z powyższym wynagrodzenie z tytułu świadczonych za granicą usług powinno być zaklasyfikowane, w świetle umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania jako zyski przedsiębiorstw. Te zaś podlegają opodatkowaniu w tym państwie, w którym przedsiębiorstwo osiągające takie przychody ma siedzibę - w niniejszym przypadku w Wielkiej Brytanii. Mając powyższe na względzie, wynagrodzenie wypłacane przez Wnioskodawcę do Spółki z Wielkiej Brytanii nie powinno, w świetle regulacji umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, podlegać opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w Polsce.

Kwestią dodatkową jest fakt, iż preferencyjne traktowanie wyżej wymienionych płatności wynikające z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (tj. niepobranie podatku), może mieć zastosowanie tylko i wyłącznie wtedy, gdy płatnik posiada certyfikat rezydencji zagranicznego kontrahenta. W przeciwnym wypadku zastosowanie może mieć podstawowa stawka podatku tj. 20%.

Z uwagi na fakt, iż Wnioskodawca posiada certyfikat rezydencji Spółki z Wielkiej Brytanii, stąd też nie będzie zobowiązany do potrącania zryczałtowanego podatku dochodowego w związku z dokonywaniem płatności na rzecz kontrahenta z Wielkiej Brytanii w wyniku realizacji postanowień umowy.

Według Wnioskodawcy powyższe stanowisko znajduje swoje potwierdzenie w interpretacji Ministra Finansów wydanej w podobnej sprawie w dniu 01.10.2009 r. o sygnaturze IPPB5/423-425/09-2/AJ.


Ad. 2


Refakturowane wynagrodzenie, będzie stanowić dla niego koszt uzyskania przychodu w rozumieniu postanowień ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz 851 z późn. zm.). Refakturowane wynagrodzenie mieści się w dyspozycji normy z art. 15 ust. 1 updop tzn. stanowić będzie wydatek poniesiony w celu osiągnięcia przychodów. Świadczone przez Partnera usługi niematerialne na rzecz grupy, do której należy Wnioskodawca tj. szeroko rozumiane usługi wsparcia sprzedaży (w tym badania rynku) oraz doradztwa z zakresu promocji marki, marketingu, planowania biznesowego, będą miały na celu intensyfikację sprzedaży Wnioskodawcy na terenie Polski.


Jednocześnie wydatek ten nie znajduje się w katalogu wydatków z art. 16 updop, których nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego

  • w zakresie obowiązku potrącenia zryczałtowanego podatku dochodowego w związku z dokonywaniem płatności na rzecz kontrahenta z Wielkiej Brytanii - jest prawidłowe,
  • w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości (refakturowanego) wynagrodzenia z tytułu świadczonych usług wsparcia sprzedaży, doradztwa, marketingu i planowania biznesowego - jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r. poz. 718, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Administracji Skarbowej w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj