Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
1462-IPPB4.4511.1254.2016.1.MS1
z 25 stycznia 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 25 października 2016 r. (data wpływu 16 listopada 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika związanych związanych z wypłatą odszkodowania z tytułu zakazu konkurencji – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 16 listopada 2016 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika związanych z wypłatą odszkodowań z tytułu zakazu konkurencji.


We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.


S.A. (dalej jako Wnioskodawca lub Spółka) jest spółką, której jedynym akcjonariuszem jest Skarb Państwa. Wnioskodawca zawarł kontrakt menadżerski z osobą mającą pełnić funkcję menadżera na czas określony zgodnie z art. 369 § 4 KSH. Strony, w jednym z postanowień umowy, ustaliły zakaz konkurencji, zgodnie z którym, menadżer był zobowiązany w czasie trwania umowy oraz w okresie jednego roku po ustaniu obowiązywania umowy do powstrzymania się od prowadzenia działalności konkurencyjnej wobec Wnioskodawcy lub podmiotów należących do Grupy Kapitałowej Spółki bądź posiadania 10% i więcej udziałów lub akcji w spółce kapitałowej prowadzącej działalność konkurencyjną w stosunku do działalności spółki. Z tytułu zakazu konkurencji Spółka jest zobowiązana wypłacić menadżerowi odszkodowanie w następującej formie: przez pierwsze 6 miesięcy w wysokości 100%, a przez kolejne 6 miesięcy w wysokości 50% średniego wynagrodzenia netto za ostanie 6 miesięcy obowiązywania umowy przy uwzględnieniu wszelkich elementów wynagrodzenia. Umowa została rozwiązana z dniem 31 marca 2016 r.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:


  1. Czy w stosunku do Wnioskodawcy będzie miał zastosowanie art. 30 ust. 1 pkt 15 ustawy o PIT, w zakresie obowiązku pobrania zaliczki podatku zryczałtowanego?
  2. Czy w przypadku, gdy odszkodowanie będzie wypłacane menadżerowi na podstawie zawartych w umowie cywilnoprawnej zapisów dotyczących zakazu konkurencji, odszkodowanie będzie podlegało opodatkowaniu na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 15 ustawy o PIT?

Zdaniem Wnioskodawcy.


Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku odszkodowania wypłacanego zarządzającemu na podstawie zawartych w umowie cywilnoprawnej zapisów dotyczących zakazu konkurencji, odszkodowanie to podlega opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 30 ust. 1 pkt 15 ustawy o PIT.


Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o PIT, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.


Jednym ze źródeł przychodów zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, jest działalność wykonywana osobiście. W myśl przepisu art. 13 pkt 9 ww. ustawy, za przychody z działalności wykonywanej osobiście, uważa się przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menadżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej - z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7.


W myśl art. 31 ust. 1 ww. ustawy, osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy - wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej.


Zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 15 ustawy o PIT, pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy z tytułu odszkodowań przyznanych na podstawie przepisów o zakazie konkurencji, jeżeli zobowiązaną do zapłaty odszkodowania jest spółka, w której Skarb Państwa jednostka samorządu terytorialnego, związek jednostek samorządu terytorialnego, państwowa osoba prawna lub komunalna osoba prawna dysponują bezpośrednio iub pośrednio większościową głosów na zgromadzeniu wspólników albo na walnym zgromadzeniu w tym także na podstawie porozumień z innymi osobami,, w części, w której wysokość odszkodowania przekracza wysokość wynagrodzenia otrzymanego przez podatnika z tytułu umowy o pracę lub umowy o świadczenie usług wiążącej go ze spółką w okresie sześciu miesięcy poprzedzających pierwszy miesiąc wypłaty odszkodowania. Należy uznać, że art. 30 ust. 1 pkt 15 ustawy o PIT ma zastosowanie w przypadku Wnioskodawcy. Jedynym akcjonariuszem Spółki jest Skarb Państwa i ma ona decydujący głos we wszystkich sprawach. Będzie też on zobowiązany do poboru zryczałtowanego 70% podatku. .


W odniesieniu do odszkodowania wypłaconego na podstawie zawartych w umowie, cywilnoprawnej zapisów dotyczących zakazu konkurencji, Spółka uważa, że z treści art. 30 ust. 1 pkt 15 PIT wynika, że norma ta obejmuje odszkodowania przyznane na podstawie przepisów o zakazie konkurencji. W opinii Wnioskodawcy, przepis ten ma zastosowanie nie tylko w przypadku zakazu konkurencji związanego ze stosunkiem pracy. Regulacja ta dotyczy również umów cywilnoprawnych, w których zawarte są przepisy o zakazie konkurencji. Adekwatnie należy uznać, że odszkodowanie wypłacane byłemu menadżerowi Spółki zgodnie z zapisami zawartymi w kontrakcie menadżerskim, podlega opodatkowaniu w wysokości 70%.

Reasumując, zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku gdy odszkodowanie jest wypłacane zarządzającemu na podstawie zawartych w umowie cywilnoprawnej zapisów dotyczących zakazu konkurencji, odszkodowanie to podlega opodatkowaniu na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 15 ustawy o PIT. Nie można bowiem interpretować ww. przepisu w sposób zawężający wykładnię.


W świetle obowiązującego stanu prawnego, stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.


Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Z art. 11 ust 1 ustawy wynika natomiast, że przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19, art. 25b i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.


Jednym ze źródeł przychodów, określonym w art. 10 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, jest działalność wykonywana osobiście.


Za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej - z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7 (art. 13 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

W myśl art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, płatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29, art. 30 ust. 1 pkt 2, 4-5a, 13-16 oraz art. 30a ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 4d, 5 oraz 10.

Zryczałtowany podatek, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, 4-5a oraz 13-16, pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania (art. 30 ust. 3 ww. ustawy).


Zgodnie w art. 30 ust. 1 pkt 15 ww. ustawy, od dochodów (przychodów) pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy z tytułu odszkodowań przyznanych na podstawie przepisów o zakazie konkurencji, jeżeli zobowiązaną do zapłaty odszkodowania jest spółka, w której Skarb Państwa, jednostka samorządu terytorialnego, związek jednostek samorządu terytorialnego, państwowa osoba prawna lub komunalna osoba prawna dysponują bezpośrednio lub pośrednio większością głosów na zgromadzeniu wspólników albo na walnym zgromadzeniu, w tym także na podstawie porozumień z innymi osobami, w części, w której wysokość odszkodowania przekracza wysokość wynagrodzenia otrzymanego przez podatnika z tytułu umowy o pracę lub umowy o świadczenie usług wiążącej go ze spółką w okresie sześciu miesięcy poprzedzających pierwszy miesiąc wypłaty odszkodowania - w wysokości 70% tej części należnego odszkodowania.


Z wniosku wynika, że Wnioskodawca jest spółka, której jedynym akcjonariuszem jest Skarb Państwa. Wnioskodawca zawarł kontrakt menadżerski z osobą mającą pełnić funkcję menadżera. W jednym z postanowień umowy, Strony ustaliły zakaz konkurencji. Z tytułu zakazu konkurencji Spółka jest zobowiązana wypłacić menadżerowi odszkodowanie w następującej formie: przez pierwsze 6 miesięcy w wysokości 100%, a przez kolejne 6 miesięcy w wysokości 50% średniego wynagrodzenia netto za ostanie 6 miesięcy obowiązywania umowy przy uwzględnieniu wszelkich elementów wynagrodzenia. Umowa została rozwiązana z dniem 31 marca 2016 r.

W wyniku powyższego, z uwagi na fakt, że Wnioskodawca jest spółką, w której jedynym akcjonariuszem jest Skarb Państwa, zastosowanie wobec Wnioskodawcy znajdzie art. 30 ust. 1 pkt 15 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodzić należy się z Wnioskodawcą, że przepis art. 30 ust. 1 pkt 15 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma zastosowanie nie tylko w przypadku zakazu konkurencji związanego ze stosunkiem pracy, ale regulacja ta dotyczy również umów cywilnoprawnych, w których zawarte są przepisy o zakazie konkurencji.

Bez znaczenia pozostaje tu fakt jak to świadczenie zostało określone w umowie. Niezależnie od tego czy prawo do przyznanych świadczeń wynikać będzie z przepisów prawa czy tylko z zawartej umowy między stronami, świadczenia otrzymywane przez uprawnionych za powstrzymywanie się od działalności konkurencyjnej objęte będą zakresem przepisu art. 30 ust. 1 pkt 15 ww. ustawy.

Zatem w przedmiotowej sprawie, wypłacone menadżerowi odszkodowanie na podstawie zawartych w umowie cywilnoprawnej zapisów dotyczących zakazu konkurencji, będzie podlegać opodatkowaniu na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 15 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a Wnioskodawca jako płatnik będzie zobowiązany do pobrania zryczałtowanego 70% podatku.

Mając na uwadze powyższe, stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Administracji Skarbowej w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj