Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
1462-IPPB2.4514.14.2017.1.MZ
z 16 lutego 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 oraz 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r. poz. 201) oraz § 7 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 11 stycznia 2017 r. (data wpływu 12 stycznia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży zespołu składników materialnych i niematerialnych stanowiących Dział Galeria - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 12 stycznia 2017 r. wpłynął ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży zespołu składników materialnych i niematerialnych stanowiących Dział Galeria.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:


„X” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Spółka”) jest czynnym podatnikiem VAT. Spółka prowadzi działalność gospodarczą w dwóch głównych obszarach.


Pierwszym z nich jest wynajem oraz zarządzanie przestrzenią o przeznaczeniu handlowo -usługowym w będącym własnością Spółki wielkopowierzchniowym budynku centrum handlowego pod nazwą „Galeria Z”.


Drugim obszarem działalności Spółki jest świadczenie usług w zakresie instalacji i obsługi technicznej urządzeń oraz usług w zakresie utrzymywania wielkopowierzchniowych obiektów budowlanych. Usługi te określić można ogólnie jako usługi w zakresie obsługi (zarządzania) centrami handlowymi nie będącymi własnością Spółki.

Struktura organizacyjna Spółki odzwierciedla odrębność prowadzonej przez nią działalności we wskazanych wyżej obszarach. Jest ona uregulowana w „Regulaminie Organizacyjnym Przedsiębiorstwa X Sp. z o. o.”, który został przyjęty uchwałą Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników Spółki z dnia 9 września 2016 r. (dalej: „Regulamin”). Zgodnie z Regulaminem w ramach przedsiębiorstwa Spółki funkcjonują dwie wewnętrzne jednostki organizacyjne:

  1. Dział Galeria Z,
  2. Dział Usługi Serwisowe.

W ramach Spółki nie wyodrębniono innych wewnętrznych jednostek organizacyjnych. W Spółce pozostały pewne obszary działalności, które nie zostały organizacyjnie wyodrębnione z przedsiębiorstwa. Dotyczy to głównie działalności Spółki w zakresie udzielania pożyczek, która jest działalnością mającą charakter pomocniczy.

Zgodnie z Regulaminem, zadania poszczególnych jednostek organizacyjnych wykonują przypisani do nich pracownicy i współpracownicy. Jednostkami organizacyjnymi kierują kierownicy jednostek organizacyjnych. Jednostkom organizacyjnym przypisane zostały określone ogólne zasady działania, zaś ich kierownikom odpowiedni zakres uprawnień i obowiązków.

W ramach wewnętrznej gospodarki finansowej przedsiębiorstwa Spółki, jednostki organizacyjne są wyodrębnione finansowo i podlegają wewnętrznej sprawozdawczości. Zasady wyodrębnienia finansowego jednostek organizacyjnych Spółki reguluje Regulamin oraz polityka rachunkowości Spółki. Dla poszczególnych działów:

  1. prowadzona jest ewidencja zdarzeń gospodarczych umożliwiającą przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do danej jednostki organizacyjnej [odrębne konta księgowe],
  2. sporządza się wewnętrzny bilans i rachunek zysków i strat dla obydwu jednostek organizacyjnych oraz ustala wynik finansowy tych jednostek,
  3. poszczególnym jednostkom organizacyjnym przypisuje się koszty bezpośrednio związane z ich działalnością, natomiast koszty ogólne zarządu, w tym koszty obsługi księgowej, przypisuje się poszczególnym jednostkom organizacyjnym proporcjonalnie według klucza przychodowego.

Wyodrębnienie w Spółce dwóch wewnętrznych jednostek organizacyjnych wynika z odmienności funkcji gospodarczych realizowanych przez te jednostki. Działalność Działu Galeria Z skupia się wyłącznie wokół składnika przedsiębiorstwa Spółki jakim jest budynek handlowo-usługowy i polega na generowaniu przychodów z tytułu eksploatacji tego budynku oraz wymaga stałego dostępu do towarów i usług niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania.


Natomiast Dział Usługi Serwisowe to przede wszystkim wykwalifikowana kadra, niezbędna do prawidłowego wykonywania usług serwisowych oferowanych przez Spółkę podmiotom zewnętrznym.


Do 31 sierpnia 2016 r. w przedsiębiorstwie Spółki nie było potrzeby formalnego wyodrębniania wewnętrznych jednostek organizacyjnych, gdyż Spółka prowadziła działalność gospodarczą w zasadzie jedynie w zakresie prowadzenia galerii handlowej (jak wspomniano wyżej, działalność w zakresie udzielania pożyczek ma charakter pomocniczy).


Dopiero z dniem 1 września 2016 r. Spółka podpisała ze spółką R S.A umowę dot. świadczenia usług obsługi technicznej i utrzymania centrum handlowego pod nazwą „B” i zatrudniła w tym celu pracowników. Od tego momentu Spółka zaczęła również przyjmować inne zlecenia na usługi serwisowe i osiągać przychody oraz ponosić koszty z tym związane.


W związku z powyższym powstała konieczność wyodrębnienia dwóch wskazanych obszarów działalności w osobnych działach w celu odrębnego monitorowania i kontroli wyniku finansowego ich działalności.


Dotyczyło to w szczególności Działu Galeria Z zarządzającego budynkiem handlowo -usługowym. Spółka planuje bowiem sprzedaż tego działu. Na taką okoliczność niezbędne jest konsekwentne monitorowanie zdolności tego specyficznego rodzaju składników majątku do samodzielnego generowania zysków. Takie wyodrębnienie umożliwia ocenę wpływu tego rodzaju składnika majątku na kondycję przedsiębiorstwa, a także daje czytelny obraz dla potencjalnych nabywców, dla których niezwykle istotna jest kwestia oceny rentowności potencjalnej inwestycji.


Jak już wspomniano, działalność Działu Galeria Z polega na wynajmie oraz zarządzaniu przestrzenią o przeznaczeniu handlowo-usługowym w budynku galerii handlowej „Galeria Z”. Na podstawie Regulaminu, do Działu Galeria Z przypisany został szereg składników materialnych i niematerialnych, w tym:

  • stanowiący własność Spółki - budynek galerii handlowej „Galeria Z” wraz z budowlami m.in. w postaci miejsc parkingowych i zjazdów do dróg publicznych, oraz urządzeniami budowlanymi, a także prawo wieczystego użytkowania działek gruntu związanych z „Galerią Z” (działki gruntu o numerach ewidencyjnych: 1917, 1918, 2670, 2681, 2684, 2687, 2688, 2689, 2690, 2691, 2692, 2693, 2695, 2697, 2705, 2713,Sąd Rejonowy Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą). Wymienione wyżej składniki majątku będą w dalszej części niniejszego wniosku określane jako „Galeria”,
  • identyfikujące Galerię znaki towarowe zarejestrowane w Urzędzie Patentowym RP (zwane dalej łącznie: „Znakiem Towarowym”),
  • autorskie prawa majątkowe do dokumentacji projektowo - architektonicznej związanej z Galerią, autorskie prawa majątkowe oraz prawo udzielania zgody podmiotom trzecim na wykonywanie zależnego prawa autorskiego do projektów budynku i budowli, a także upoważnienia i zobowiązania związane z prawami autorskimi do takich projektów (zwane dalej: „Prawami Autorskimi”),
  • gwarancje budowlane udzielone przez generalnego wykonawcę oraz gwarancje na elewację klinkierową, płytę parkingu, urządzenia i materiały, udzielone przez wykonawców oraz producentów tych urządzeń i materiałów (zwane dalej: „Gwarancjami Budowlanymi”),
  • prawa autorskie oraz prawa zależne i wszelkie inne prawa z nimi związane do strony internetowej Galerii (zwane dalej: „Domeną Internetową”),
  • będące własnością Spółki środki trwałe, wartości niematerialne i prawne związane z budynkiem Galerii oraz drobniejsze wyposażenie Galerii (zwane dalej: „Wyposażeniem Galerii”),
  • ustanowione przez najemców zabezpieczenia, w tym prawa wynikające z umów poręczenia, kaucji oraz gwarancji bankowych (zwane dalej: „Zabezpieczeniami Umów Najmu”),
  • know-hów w zakresie prowadzenia działalności z wykorzystaniem wielkopowierzchniowych obiektów handlowych oraz tajemnice przedsiębiorstwa Sprzedającego związane z funkcjonowaniem Galerii, a także dokumentacja związana z Działem Galeria, w szczególności oryginały i kopie dokumentacji prawnej, dokumentacji technicznej, dokumentacji powykonawczej, Umów Najmu oraz Umów Zabezpieczeń Najmu, dokumentów i wyciągów z ksiąg rachunkowych odnoszących się do Galerii oraz świadczenia usług na terenie Galerii i związanych z tym opłat eksploatacyjnych oraz wszelkie inne istotne istniejące dokumenty dotyczące Galerii, które znajdują się w posiadaniu Spółki (np. Regulamin Wewnętrzny Galerii, który jest integralną częścią Umów Najmu i określa zasady i warunki funkcjonowania Galerii celem zapewnienia optymalnych warunków prowadzenia działalności handlowej na jej terenie, a także kreowania pozytywnego wizerunku Galerii wśród jej klientów).

Do Działu Galeria Z przypisane zostały również umowy związane z funkcjonowaniem Galerii, w tym w szczególności:

  • umowy najmu przestrzeni handlowej podpisane z najemcami (zwane dalej: „Umowami Najmu”),
  • umowa kredytu zawarta w dniu 29 listopada 2011 r. przez Spółkę z Bank S.A. związana z budową Galerii Z oraz umowy i dokumenty towarzyszące, których zawarcie lub ustanowienie było wymagane przez bank, w szczególności ustanawiające zabezpieczenia praw i roszczeń banku (zwane dalej łącznie: „Umową Kredytu”),
  • umowy na dostawę mediów oraz inne umowy na świadczenie usług potrzebnych do funkcjonowania Galerii m. in. umowy na dostawę wody i odprowadzanie ścieków, umowy na dostawę energii elektrycznej, umowy na świadczenie usług: ochrony osób i mienia, zarządzania parkingiem, obsługi strony internetowej, nadzór, serwis oraz konserwacja różnego rodzaju urządzeń znajdujących się w budynku Galerii, umowy ubezpieczenia, umowy na publiczne odtwarzanie utworów.

Na podstawie Regulaminu, do Działu Galeria Z przypisani zostali także pracownicy oraz zleceniobiorcy Spółki, których zakres wykonywanych czynności związany jest z Galerią, w tym Dyrektor Centrum Handlowego Galeria Z, Specjalista ds. marketingu, Obsługa sekretariatu, Nadzorca zagadnień ochrony przeciwpożarowej w Galerii Z (zwani dalej: „Pracownikami Galerii”).


Zgodnie z Regulaminem, do Działu Galeria Z przyporządkowane zostaną wszelkie składniki przedsiębiorstwa Spółki (składniki majątkowe, umowy i pracownicy), jeżeli pojawią się w przyszłości i będą funkcjonalnie związane z Galerią oraz działalnością Działu Galeria.


Wszystkie wymienione wyżej składniki materialne i niematerialne przydzielone do Działu Galeria Z (Galeria oraz pozostałe składniki materialne i niematerialne, umowy i pracownicy), będą dalej łącznie nazywane „Działem Galeria”.


W oparciu o przedstawione wyżej składniki materialne oraz niematerialne Dział Galeria wykonuje powierzone mu funkcje (określone dalej łącznie jako „Działalność”). W szczególności zatem Dział Galeria:

  1. poszukuje najemców przestrzeni handlowej w Galerii,
  2. zarządza istniejącymi umowami najmu Galerii,
  3. zapewniania dostawy towarów i usług niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania Galerii,
  4. dokonuje rozliczeń finansowych z najemcami Galerii oraz dostawcami towarów i usług niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania Galerii,
  5. zarządza oraz sprawuje pieczę nad wyposażeniem Galerii oraz wszelką dokumentacją związaną z Galerią,
  6. promuje i reklamuje Galerię.

Działalność Działu Galeria prowadzona jest w budynku Galerii. Obsługa korespondencji odbywa się natomiast w biurze Spółki, mieszczącym się pod innym adresem.


Dział Galeria dysponuje środkami pieniężnymi wypracowanymi w ramach prowadzonej przez niego wyodrębnionej działalności Spółki. Regulamin przewiduje, iż środki pieniężne, którymi zarządza dana jednostka organizacyjna powinny być przechowywane na utworzonym dla niej odrębnym rachunku bankowym. Obie jednostki organizacyjne posiadają swoje rachunki bankowe, ale na dzień złożenia niniejszego wniosku Dział Usługi Serwisowe korzysta jeszcze z innych rachunków Spółki.

Spółka niniejszym zaznacza, iż w oparciu o przydzielony do Działu Galeria zespół składników majątkowych, Dział ten jest w stanie samodzielnie realizować powierzone mu funkcje związane z eksploatacją Galerii.


W wyniku prowadzonych rozmów Spółka znalazła nabywcę Działu Galeria. Chęć nabycia Działu Galeria zadeklarował podmiot działający pod firmą C spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Nabywca”). Nabywca jest zainteresowany nabyciem zorganizowanego i funkcjonującego zespołu składników majątkowych i niemajątkowych, w tym praw, tak aby po nabyciu miał zapewnione nieprzerwane funkcjonowanie Galerii pod dotychczasową nazwą, utrzymanie dotychczasowej klienteli, poziomu sprzedaży oraz wizerunku na rynku lokalnym. Intencją Nabywcy jest kontynuacja dotychczasowej Działalności Spółki związanej z Galerią.

W związku z powyższym, Spółka oraz Nabywca zawarli umowę przedwstępną sprzedaży, której przedmiotem są składniki materialne i niematerialne wchodzące w skład Działu Galeria zatytułowaną „Umowa przedwstępna sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w skład którego wchodzi prawo użytkowania wieczystego gruntu oraz własności budynków i budowli stanowiących odrębny od gruntu przedmiot własności” z dnia 22 grudnia 2016 r. sporządzoną w formie aktu notarialnego (zwaną dalej: „Umową przedwstępną”).

Na mocy Umowy przedwstępnej Spółka zobowiązała się do zawarcia umowy przyrzeczonej, na podstawie której sprzeda na rzecz Nabywcy zespół składników majątku Spółki, w których skład wchodzi Galeria oraz pozostałe składniki Działu Galeria szczegółowo opisane w Umowie przedwstępnej oraz załącznikach do niej (zwaną dalej: „Umową sprzedaży”) w wyniku której Nabywca przejmie Działalność Spółki związaną z Galerią.


Strony określiły, że Umowa sprzedaży zawarta zostanie po spełnieniu się określonych warunków, nie później niż w dniu 16 maja 2017 r. Rzeczywista data zawarcia Umowy sprzedaży jest określana w Umowie przedwstępnej jako „Data Zamknięcia”.


W Umowie przedwstępnej określona została jedna łączna cena Działu Galeria. Analogicznie cena ta będzie określona w Umowie sprzedaży. Niemniej jednak Spółka oraz Nabywca planują sporządzić w dniu zawarcia Umowy sprzedaży dodatkowy dokument, który określał będzie wartość poszczególnych rzeczy i praw wchodzących w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Dokument ten może stanowić załącznik do Umowy sprzedaży lub też osobne porozumienie, zawarte na podstawie Umowy sprzedaży.


Spółka niniejszym wyjaśnia, iż z treści Umowy przedwstępnej wynika, że Nabywca zainteresowany jest co do zasady nabyciem tych wszystkich składników materialnych i niematerialnych Spółki, które funkcjonują obecnie w przedsiębiorstwie Spółki jako Dział Galeria. Zgodnie z treścią Umowy przedwstępnej, umowa sprzedaży będzie obejmować zespół składników materialnych i niematerialnych, w skład którego wchodzą:

  1. Galeria,
  2. Umowy Najmu,
  3. Przysługujące Spółce Zabezpieczenia Umów Najmu,
  4. Przysługujące Spółce Gwarancje Budowlane,
  5. Przysługujące Spółce Prawa Autorskie,
  6. Prawa do Znaku Towarowego,
  7. Prawo do Domeny Internetowej,
  8. Wyposażenie Galerii (w skład Wyposażenia Galerii, wchodzą różnego rodzaju przedmioty. Niektóre z nich, ze względu na niską wartość lub stopień zużycia, mogą zostać pominięte w transakcji. Pominięcie niektórych składników Wyposażenia Galerii nie będzie miało jednak wpływu na możliwość korzystania z Galerii przez Nabywcę w zakresie, w jakim czyni to obecnie Spółka),
  9. Pracowników Galerii (Umowa przedwstępna przewiduje, iż Nabywca wstąpi w stosunek pracy z niektórymi pracownikami Działu Galeria: Specjalistą ds. marketingu oraz osobą odpowiedzialną za obsługę sekretariatu oraz przejmie wyposażenie ich stanowisk pracy. Na Nabywcę nie przejdzie natomiast stosunek pracy z pozostałymi pracownikami Działu Galeria, w odniesieniu do których z różnych przyczyn nie będzie to możliwe).
  10. know-how w zakresie prowadzenia działalności z wykorzystaniem wielkopowierzchniowych obiektów handlowych oraz tajemnice przedsiębiorstwa Sprzedającego związane z funkcjonowaniem Galerii (również w związku z przejęciem pracowników).

Umowa przedwstępna określa zasady dotyczące przejmowania przez Nabywcę wybranych długów (obciążeń) i wierzytelności (roszczeń) związanych z działalnością Działu Galeria, a także wybranych zobowiązań i praw związanych z działalnością Działu Galeria.


Umowa przedwstępna wprowadza następujące określenia:

  • Długi Przejmowane oznacza określone zgodnie z procedurą opisaną w Umowie przedwstępnej i Umowie sprzedaży długi (obciążenia), związane z działalnością ZCP, dotyczące okresu przed Datą Zamknięcia (włącznie), przy czym w każdym przypadku do Długów Przejmowanych należeć będą długi (obciążenia) wynikające z umowy kredytu, według ich stanu (salda, wysokości) na Datę Zamknięcia, jeśli Umowa Kredytu zostanie przeniesiona,
  • Wierzytelności Przejmowane oznacza określone zgodnie z procedurą opisaną w Umowie przedwstępnej i Umowie sprzedaży wierzytelności (roszczenia) związane z działalnością ZCP, dotyczące okresu przed Datą Zamknięcia (włącznie),
  • Zobowiązania Przejmowane oznacza określone zgodnie z procedurą opisaną w Umowie przedwstępnej i Umowie sprzedaży zobowiązania związane działalnością ZCP, dotyczące okresu od dnia następującego po Dacie Zamknięcia (włącznie),
  • Prawa Przejmowane oznacza określone zgodnie z procedurą opisaną w Umowie przedwstępnej i Umowie sprzedaży prawa związane z działalnością ZCP, dotyczące okresu od dnia następującego po Dacie Zamknięcia (włącznie).

Nabywca w szczególności wstąpi w prawa i zobowiązania Spółki wynikające z Umowy Kredytu oraz przejmie wszelkie długi (zobowiązania) Spółki wynikające z tej umowy, w taki sposób, że Spółka zostanie zwolniona z wszelkich tych długów (zobowiązań). Jedynie dla jasności oraz biorąc pod uwagę ewentualne stanowisko banku, z którym została zawarta Umowa kredytu, które w momencie zawierania Umowy przedwstępnej nie było i nie jest jeszcze znane, należy wskazać, że może teoretycznie dojść również do takiej sytuacji, kiedy całość długów (zobowiązań) Spółki z tytułu umowy Kredytu według stanu na moment zawarcia Umowy sprzedaży będzie musiała zostać spłacona. W takiej sytuacji dojdzie do spłaty tych długów (zobowiązań) ze środków stanowiących odpowiednio określoną w Umowie przedwstępnej cenę.

W tym miejscu Strony pragną wskazać, że opisana we wniosku transakcja może zostać sfinansowana przez Nabywcę w części ze środków pieniężnych, uzyskanych na podstawie Umowy Kredytu, w której prawa i zobowiązania z niej wynikające ma wstąpić Nabywca (w drodze cesji Umowy Kredytu ze Spółki na Nabywcę), oraz w części ze środków pieniężnych, uzyskanych na podstawie nowej umowy kredytowej, zawartej przez Nabywcę bezpośrednio z bankiem finansującym. Z uwagi na to, że, jak wskazano powyżej, może teoretycznie dojść również do takiej sytuacji, w której nie dojdzie do cesji Umowy Kredytu ze Spółki na Nabywcę, transakcja może zostać sfinansowana w całości z nowej umowy kredytowej, zawartej przez Nabywcę bezpośrednio z bankiem finansującym.

Długi Przejmowane będą obejmowały także zobowiązania z tytułu opłat (wynagrodzeń) dotyczących funkcjonowania Działu Galeria, powstałe do dnia zawarcia Umowy sprzedaży, wyliczone zgodnie z procedurą określoną w Umowie przedwstępnej. Poszczególne pozycje Długów Przejmowanych zostaną opisane w Umowie sprzedaży.

W zakresie przeniesienia na Nabywcę Wierzytelności Przejmowanych, będą one obejmowały czynsze najmu oraz opłaty eksploatacyjne ponoszone przez najemców Galerii, powstałe do dnia zawarcia Umowy sprzedaży, wyliczone zgodnie z procedurą określoną w Umowie przedwstępnej. Poszczególne pozycje Wierzytelności Przejmowanych opisane zostaną w Umowie sprzedaży.

Umowa przedwstępna określa, iż salda Wierzytelności Przejmowanych oraz Długów Przejmowanych powinny być co do zasady równe, co jest wskazane z punktu widzenia oczekiwań banku finansującego Nabywcę, który chce znać możliwe najbardziej precyzyjną kwotę wartości całej transakcji (tj. nie tylko ceny sprzedaży, ale również rozliczenia związanego z Długami Przejmowanymi).


W przypadku, gdy z jakichkolwiek powodów nie będzie to możliwe i pomiędzy tymi kwotami wystąpi różnica, strony w odpowiedni sposób obniżą albo podwyższą cenę sprzedaży, dokonując rozliczenia w określonym terminie po zawarciu Umowy sprzedaży.


Strony postanowiły, że rozliczenia z najemcami opłat eksploatacyjnych wynikających z Umów Najmu za okresy poprzedzające rok 2016 oraz za rok 2016 dokona Spółka, co jest związane za przyjętym w Umowach Najmu, zgodnym ze standardem rynkowym, terminarzem rozliczenia opłat eksploatacyjnych oraz przewidywaną Datą Zamknięcia (tj. opłaty te rozliczane są, w odniesieniu do danego roku kalendarzowego, w terminie do końca kwietnia następnego roku kalendarzowego). Natomiast rozliczenia opłat eksploatacyjnych z najemcami za rok 2017 dokona Nabywca.

Przed zawarciem umowy sprzedaży Spółka oraz Nabywca zamierzają uzgodnić listę pozostałych umów związanych z Działem Galeria, z których Prawa Przejmowane i Zobowiązania Przejmowane zostaną przeniesione na Nabywcę. Spółka oraz Nabywca są zainteresowani przeniesieniem jak największej liczby praw i zobowiązań związanych z Galerią (praw i zobowiązań z umów na dostawę mediów oraz umów o świadczenie usług związanych z Galerią).

W tym celu Spółka oraz Nabywca zamierzają podjąć wszelkie niezbędne działania (w szczególności poprzez uzyskanie zgody odpowiednich podmiotów) w celu doprowadzenia do przeniesienia ogółu tychże praw i zobowiązań na Nabywcę w dniu podpisania Umowy sprzedaży albo po tym dniu. Może się zdarzyć, iż z różnych przyczyn przeniesienie niektórych umów na Nabywcę może okazać się niecelowe lub niemożliwe. Przykładowo, prawdopodobnie na Nabywcę nie przejdzie umowa na usługi w zakresie konserwacji i serwisowania schodów ruchomych. Niemożliwe ze względów formalnoprawnych będzie także przeniesienie na Nabywcę polisy ubezpieczeniowej Galerii. W przypadku tego rodzaju umów, będą one podlegały rozwiązaniu, a Nabywca we własnym zakresie zaangażuje innych dostawców lub podpisze nowe umowy z obecnym dostawcami.

Intencją stron jest przeniesienie na Nabywcę co najmniej części rachunków bankowych wykorzystywanych w ramach Działu wraz ze zgromadzonymi na nich środkami finansowymi. Dotyczy to przede wszystkim rachunku bankowego, na którym przechowywane są kaucje wpłacone przez najemców. W praktyce może okazać się, że przeniesienie niektórych lub nawet wszystkich rachunków bankowych będzie niemożliwe z uwagi na brak zgody banku.


Na Nabywcę przeniesione zostaną środki pieniężne znajdujące się w urządzeniach należących do systemu opłat parkingowych Galerii.


Niektóre składniki Działu Galeria przejdą na Nabywcę automatycznie w momencie zawarcia Umowy sprzedaży (np. Umowy Najmu, w odniesieniu do których rozpoczął się okres najmu), a przeniesienie niektórych z nich może wymagać zawarcia dodatkowych umów (np. umowy cesji przysługujących Spółce Zabezpieczeń Umów Najmu).


Do Umowy przedwstępnej załączony został m. in. dokument sporządzony przez Spółkę, obrazujący koszty eksploatacyjne związane z funkcjonowaniem Galerii oraz plan komercjalizacji. Umowa przedwstępna wskazuje, iż Nabywca otrzyma dokumentację związaną z Działem Galeria, w szczególności oryginały i kopie dokumentacji prawnej, dokumentacji technicznej, dokumentacji powykonawczej, Umów Najmu oraz Umów Zabezpieczeń Najmu, wszelkich dokumentów i wyciągów z ksiąg rachunkowych odnoszących się do Galerii oraz świadczenia usług na terenie Galerii i związanych z tym opłat eksploatacyjnych oraz wszelkie inne istotne istniejące dokumenty dotyczące Galerii, które znajdują się w posiadaniu Spółki (np. Regulamin Wewnętrzny Galerii).

Oprócz wskazanych wyżej niektórych składników Wyposażenia Galerii, niektórych umów, rachunków bankowych i części pracowników, które/którzy mogą nie zostać przeniesione(-i) na Nabywcę, także niektóre inne składniki Działu Galeria, które nie będą miały istotnego znaczenia dla jego funkcjonowania, mogą pozostać poza transakcją. Poza transakcją pozostaną także zgodnie z intencją stron składniki przedsiębiorstwa Spółki nieprzypisane do Działu Galeria (np. nazwa Spółki, umowa najmu biura Spółki, umowa dotycząca świadczenia usług księgowych, aktywa związane z Działem Usługi Serwisowe).

Umowa przedwstępna przewiduje ponadto, że Strony zawrą Ramową Umowę Najmu oraz Umowę Gwarancji Przychodów Czynszowych. Ich celem jest zabezpieczenie przychodów Nabywcy generowanych przez Dział Galeria po jego nabyciu (np. w sytuacji, jeśli którakolwiek z powierzchni generujących przychody Działu Galeria nie będzie przedmiotem jakiejkolwiek Umowy Najmu według stanu na moment zawarcia Umowy sprzedaży). Jak wspomniano, Nabywca planuje kontynuować dotychczasową działalność Spółki w zakresie prowadzenia Galerii, w tym polegającą na wynajmie powierzchni Galerii handlowej i na jej zarządzaniu.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:


  1. Czy sprzedaż na rzecz Nabywcy opisanego w niniejszym wniosku zespołu składników materialnych i niematerialnych stanowiących Dział Galeria, na zasadach określonych w Umowie przedwstępnej, będzie podlegała przepisom Ustawy VAT?
  2. Czy sprzedaż na rzecz Nabywcy opisanego w niniejszym wniosku zespołu składników materialnych i niematerialnych stanowiących Dział Galeria, na zasadach określonych w Umowie przedwstępnej, będzie podlegała opodatkowaniu PCC? Jeżeli tak, to według jakiej stawki oraz co będzie stanowiło podstawę opodatkowania tej czynności?

Niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie podatku od czynności cywilnoprawnych, w zakresie podatku od towarów i usług w dniu 15 lutego 2017 r. została wydana interpretacja Nr 1462-IPPP3.4512.29.2017.1.JF. .


Zdaniem Wnioskodawcy,


Zdaniem zainteresowanych, sprzedaż na rzecz Nabywcy opisanego w niniejszym wniosku zespołu składników materialnych i niematerialnych stanowiących Dział Galeria, na zasadach określonych w Umowie przedwstępnej, będzie podlegała opodatkowaniu PCC. Podatnikiem PCC będzie Nabywca.


Podstawą opodatkowania będzie wartość rynkowa poszczególnych składników majątku będących przedmiotem Umowy sprzedaży. Nabywca powinien zastosować stawki PCC właściwe dla nabywanych składników majątku.


  1. Opodatkowanie PCC

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) Ustawy PCC podatkowi temu podlegają m.in. umowy sprzedaży rzeczy i praw majątkowych.


Zgodnie z art. 535 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (tekst jedn. Dz.U. z 2016 r., poz. 380, z późn. zm.) przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. Stosownie do art. 555 Kodeksu cywilnego przepisy o sprzedaży rzeczy stosuje się odpowiednio między innymi do sprzedaży praw. Zatem przedmiotami sprzedaży w ujęciu Kodeksu cywilnego oprócz rzeczy mogą być również prawa majątkowe.

Jak wynika z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego pomiędzy Spółką a Nabywcą zostanie zawarta Umowa sprzedaży zespołu określonych rzeczy i praw majątkowych stanowiących Dział Galeria. Niewątpliwie zatem, na podstawie cyt. wyżej art. art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) Ustawy PCC, do czynność ta mieści się w zakresie przedmiotowym Ustawy PCC.


Niezależnie od powyższego, w Ustawie PCC przewidziano sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym tej ustawy jest wyłączona z opodatkowania PCC. Na podstawie art. 2 pkt 4 Ustawy PCC nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

  1. opodatkowana podatkiem od towarów i usług,
  2. zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:

-umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

-umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.


Należy jednak zaznaczyć, że o wyłączeniu, o którym mowa w cyt. wyżej art. 2 pkt 4 Ustawy PCC nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają status podatnika VAT (czynnego lub zwolnionego). Podstawę do ww. wyłączenia może stanowić wyłącznie fakt, że jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem VAT lub jest z podatku VAT zwolniona.

Jak wynika z uzasadnienia własnego stanowiska Spółki w sprawie odpowiedzi na pytanie nr 1, sprzedaż na rzecz Nabywcy opisanego w niniejszym wniosku zorganizowanego i funkcjonującego w przedsiębiorstwie Spółki zespołu składników materialnych i niematerialnych stanowiących Dział Galeria, na zasadach określonych w Umowie przedwstępnej, nie będzie podlegała przepisom Ustawy VAT. Jak bowiem wynika z art. 6 pkt 1 Ustawy VAT przepisów tej ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, zaś zespół składników majątku będących przedmiotem Umowy sprzedaży będzie spełniał definicję zorganizowanej część przedsiębiorstwa. W konsekwencji, wobec braku opodatkowania lub zwolnienia z VAT Umowy sprzedaży, zwolnienie z podatku PCC przewidziane w art. 2 pkt 4 Ustawy PCC nie będzie miało zastosowania do omawianej transakcji. Powyższe oznacza, iż Umowa sprzedaży będzie podlegała opodatkowaniu PCC.


  1. Podstawa opodatkowania

W myśl Ustawy PCC podstawę opodatkowania przy umowie sprzedaży stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego (art. 6 ust. 1 pkt 1 Ustawy PCC). Zgodnie z art. 6 ust. 2 Ustawy PCC wartość rynkową przedmiotu czynności cywilnoprawnych określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów. Jeżeli jednak podatnik nie określił wartości przedmiotu czynności cywilnoprawnej lub wartość określona przez niego nie odpowiada, według oceny organu podatkowego, wartości rynkowej, to stosownie do art. 6 ust. 3 Ustawy PCC - organ wezwie podatnika do jej określenia, podwyższenia lub obniżenia, w terminie nie krótszym niż 14 dni od dnia doręczenia wezwania, podając jednocześnie wartość według własnej, wstępnej oceny. Natomiast w przypadku, gdy podatnik, pomimo wezwania, o którym mowa w ust. 3, nie określił wartości lub podał wartość nieodpowiadającą wartości rynkowej, organ podatkowy dokona jej określenia z uwzględnieniem opinii biegłego lub przedłożonej przez podatnika wyceny rzeczoznawcy. Jeżeli organ podatkowy powoła biegłego, a wartość określona z uwzględnieniem jego opinii różni się o więcej niż 33% od wartości podanej przez podatnika, koszty opinii ponosi podatnik (art. 6 ust. 4 cyt. Ustawy PCC).

Przedmiotem Umowy sprzedaży będzie Dział Galeria, który w momencie sprzedaży stanowił będzie zorganizowaną część przedsiębiorstwa Spółki. Ustawa PCC nie zawiera szczegółowych regulacji w zakresie ustalania podstawy opodatkowania sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Ze względu na brak regulacji w tym zakresie, zdaniem Spółki w celu ustalenia podstawy opodatkowania tej transakcji należy zastosować przepisy ogólne w zakresie ustalania podstawy opodatkowania.

Podstawą opodatkowania będzie zatem - w myśl art. 6 ust, 1 pkt 1 Ustawy PCC - wartość rynkowa poszczególnych rzeczy i praw wchodzących w skład Działu Galeria. Ustawa PCC nie zawiera przepisów określających w sposób szczególny wysokości podstawy opodatkowania w przypadku nabycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Zorganizowana część przedsiębiorstwa nie stanowi jednolitego prawa majątkowego, ale zbiór rzeczy i praw majątkowych. Opodatkowaniu PCC podlega więc sprzedaż każdej z tych rzeczy i praw z osobna.


  1. Stawka

Podobnie jak w przypadku podstawy opodatkowania, Ustawa PCC nie określa specjalnej stawki podatkowej dla umowy sprzedaży, której przedmiotem jest zorganizowana części przedsiębiorstwa.


Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 Ustawy PCC stawki podatku wynoszą:

  1. od umowy sprzedaży od nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym – 2%,
  2. innych praw majątkowych -1%.

Jednocześnie, zgodnie z art. 7 ust. 3 pkt 1 Ustawy PCC jeżeli podatnik dokonując czynności cywilnoprawnej, w wyniku której nastąpiło przeniesienie własności, nie wyodrębnił wartości rzeczy lub praw majątkowych, do których mają zastosowanie różne stawki - od łącznej wartości tych rzeczy lub praw majątkowych.


W treści Umowy przedwstępnej zostały wskazane poszczególne rzeczy i prawa wchodzące w skład nabywanej zorganizowanej części przedsiębiorstwa, nie określono jednak wartości poszczególnych składników majątku. Na analogicznych zasadach sporządzona zostać ma Umowa sprzedaży.


Niemniej jednak Spółka oraz Nabywca planują sporządzić w dniu zawarcia Umowy sprzedaży dodatkowy dokument, który określał będzie wartość poszczególnych rzeczy i praw wchodzących w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Dokument ten może stanowić załącznik do Umowy sprzedaży lub też osobne porozumienie, zawarte na podstawie Umowy sprzedaży. Z uwagi na powyższe, w związku z zawarciem Umowy sprzedaży, będzie istniała możliwość opodatkowania poszczególnych składników zorganizowanej części przedsiębiorstwa według właściwej dla nich stawki PCC. W szczególności zatem wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa prawo majątkowe wieczystego użytkowania gruntu, nieruchomości i ruchomości będą podlegały opodatkowaniu stawką 2%, natomiast pozostałe prawa majątkowe (np. wartość firmy, jeżeli powstanie w wyniku transakcji) będą podlegały opodatkowaniu stawką 1%.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) Ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2016 r., poz. 223 z późn. zm.), podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.


Czynności cywilnoprawne zawarte w katalogu zamkniętym określonym w art. 1 wymienionej ustawy podlegają omawianemu podatkowi od czynności cywilnoprawnych, o ile spełniają przesłanki zawarte w art. 1 ust. 4 cytowanej ustawy.

Zgodnie z powyższym artykułem czynności cywilnoprawne w tym umowy sprzedaży podlegają omawianemu podatkowi, jeżeli ich przedmiotem są:

  1. rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  2. rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W ustawie przewidziano jednak sytuacje, w których czynność cywilnoprawna mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.


Stosownie do art. 2 pkt 4 ww. ustawy nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

  1. w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
  2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:

- umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
- umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Zaznaczyć jednakże należy, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub z niego zwolniona, z uwzględnieniem wyjątków, o których mowa w art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.


Biorąc powyższe pod uwagę, umowa sprzedaży, co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.


Mając jednakże na uwadze zdarzenie przyszłe opisane we wniosku podkreślić należy, że jakkolwiek zapytanie Wnioskodawcy dotyczy możliwości opodatkowania umowy sprzedaży Nieruchomości podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia opodatkowania powyższej transakcji podatkiem od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia ich podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W interpretacji indywidualnej z dnia 15 lutego 2017 r. Nr 1462-IPPP3.4512.29.2017.1.JF w zakresie podatku od towarów i usług Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie potwierdził stanowisko Wnioskodawcy w trybie art. 14c § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym: „(…) Sprzedaż na rzecz Nabywcy opisanego w niniejszym wniosku zespołu składników materialnych i niematerialnych stanowiących Dział Galeria, na zasadach określonych w Umowie przedwstępnej, nie będzie podlegała przepisom Ustawy VAT. Składniki majątku będące przedmiotem Umowy przedwstępnej stanowią bowiem zdaniem Spółki zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów Ustawy VAT. Jak natomiast wynika z art. 6 pkt 1 Ustawy VAT przepisów tej ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa”. (…) Biorąc pod uwagę przedstawioną w niniejszym wniosku argumentację, należy uznać, iż sprzedaż Działu Galeria na warunkach określonych w Umowie przedwstępnej, będzie sprzedażą organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie wyodrębnionego zespołu składników majątku Spółki. W konsekwencji, sprzedaż Działu Galeria na warunkach określonych w Umowie przedwstępnej będzie czynnością wyłączoną z opodatkowania VAT na podstawie art. 6 pkt 1 Ustawy VAT.”


W związku z powyższym, że przedstawiona we wniosku transakcja sprzedaży, będzie korzystać z wyłączenia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, transakcja ta będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.


Stosownie do zapisu art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. W myśl art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.


Zgodnie z brzmieniem art. 6 ust. 1 pkt 1 lit. c) ww. ustawy podstawę opodatkowania przy umowie sprzedaży stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego.


W myśl art. 6 ust. 2 wartość rynkową przedmiotu czynności określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów.

Jeżeli natomiast stosownie do art. 6 ust. 3 ustawy - podatnik nie określił wartości przedmiotu czynności cywilnoprawnej lub wartość określona przez niego nie odpowiada, według oceny organu podatkowego, wartości rynkowej, organ wezwie podatnika do jej określenia, podwyższenia lub obniżenia, w terminie nie krótszym niż 14 dni od dnia doręczenia wezwania, podając jednocześnie wartość według własnej, wstępnej oceny. Natomiast w przypadku, gdy podatnik, pomimo wezwania, o którym mowa w ust. 3, nie określił wartości lub podał wartość nieodpowiadającą wartości rynkowej, organ podatkowy dokona jej określenia z uwzględnieniem opinii biegłego lub przedłożonej przez podatnika wyceny rzeczoznawcy. Jeżeli organ podatkowy powoła biegłego, a wartość określona z uwzględnieniem jego opinii różni się o więcej niż 33% od wartości podanej przez podatnika, koszty opinii ponosi podatnik.

Z zapisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika więc, że wartość rynkowa prawa majątkowego musi być określona na dzień dokonania czynności (zawarcia umowy). Zmiana umowy sprzedaży polegająca na podwyższeniu lub obniżeniu ceny w konkretnej umowie nie wpływa w sposób automatyczny na wymiar podatku od czynności cywilnoprawnych. Poprawność określenia przez kupującego podstawy opodatkowania (wartości rynkowej prawa majątkowego) może być zweryfikowana tylko po przeprowadzeniu postępowania podatkowego i dowodowego.


Na tle powyższego stwierdzić należy, że w odniesieniu do umowy sprzedaży - jako zasadę przyjęto ustalanie podstawy opodatkowania w oparciu o wartość rynkową rzeczy lub prawa majątkowego.


Decydujące znaczenie ma zatem rynkowa wartość rzeczy (prawa majątkowego) w chwili zawarcia umowy, bez względu na to, kiedy rzecz została kupującemu wydana. Na wysokość obliczonego na tej podstawie podatku nie mają też wpływu późniejsze zdarzenia powodujące wzrost lub obniżenie wartości rynkowej przedmiotu sprzedaży. Również bez znaczenia jest przewidywana w chwili zawarcia umowy zmiana wartości rynkowej rzeczy lub prawa majątkowego.


Ustawodawca określił szczegółowe zasady oraz tryb postępowania w odniesieniu do ustalania wartości rynkowej rzeczy oraz prawa majątkowego. Obwiązują one nie tylko w wypadku sprzedaży, lecz także innych umów dotyczących przeniesienia własności rzeczy lub innych praw majątkowych.


Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że zgodnie z obowiązującymi przepisami podstawą opodatkowania w podatku od czynności cywilnoprawnych przy umowie sprzedaży jest zawsze wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego obowiązująca w chwili zawarcia umowy.


Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stawki podatku od umowy sprzedaży wynoszą:

  1. nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym – 2%,
  2. innych praw majątkowych – 1%.

Zgodnie z art. 7 ust. 3 pkt 1) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatek pobiera się według stawki najwyższej, jeżeli podatnik dokonując czynności cywilnoprawnej, w wyniku której nastąpiło przeniesienie własności, nie wyodrębnił wartości rzeczy lub praw majątkowych, do których mają zastosowanie różne stawki – od łącznej wartości tych rzeczy lub praw majątkowych.

Umowa sprzedaży zespołu składników materialnych i niematerialnych powinna wymieniać składniki, których własność w wyniku umowy zostanie przeniesiona. Jest to uzasadnione z jednej strony brzmieniem zawartego w Kodeksie cywilnym przepisu dotyczącego zasad wykonywania zobowiązań, tj. art. 459 Kodeksu cywilnego, przewidującego obowiązek przedstawienia spisu rzeczy wchodzących w skład zbioru przez zobowiązanego do jego wydania. Z drugiej natomiast strony będzie to determinowane możliwymi konsekwencjami podatkowymi, jakie nastąpią w razie niedopełnienia tego obowiązku. Strony czynności cywilnoprawnej dotyczącej sprzedaży składników materialnych i niematerialnych powinny zatem wymienić wchodzące w skład sprzedaży rzeczy i prawa majątkowe, jednocześnie podając ich wartość rynkową, co pozwoli z kolei ustalić przy zastosowaniu odpowiednich stawek, wysokość podatku.

W sytuacji, gdy strony czynności wyodrębnią w zawartej umowie sprzedaży wartość poszczególnych składników materialnych i niematerialnych, do których mają zastosowanie różne stawki, wysokość podatku od czynności cywilnoprawnych będzie stanowiła suma podatku obliczonego od wartości rynkowej, w stawce właściwej dla poszczególnych składników.

A zatem, skoro sprzedaż zespołu składników materialnych i niematerialnych stanowiących Dział Galeria będzie wyłączone z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, powyższa czynność będzie opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Z uwagi na fakt, że w skład zespołu składników materialnych i niematerialnych wchodzą prawa majątkowe oraz rzeczy, stawka podatku od czynności cywilnoprawnych powinna zostać ustalona dla poszczególnych składników wchodzących w jego skład stosownie do regulacji zawartej w art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a) i lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Podstawę opodatkowania, stosownie do art. 6 ust. 1 pkt 1 lit. c) ww. ustawy, będzie stanowiła wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego ustalona zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Ponadto tut. Organ informuje, że zgodnie z art. 14na pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa, przepisów art. 14k-14n dotyczących ochrony prawnej wynikającej z zastosowania się Wnioskodawcy do otrzymanej interpretacji nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe przedstawione we wniosku stanowią element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej z zastosowaniem art. 119a ustawy Ordynacja podatkowa.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie oraz Zainteresowanym niebędącym Stroną przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Administracji Skarbowej w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj