Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
2461-IBPB-1-3.4510.1103.2016.2.SK
z 20 lutego 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 201) oraz § 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 23 grudnia 2016 r. (data wpływu do tut. BKIP 27 grudnia 2016 r.), uzupełnionym 13 lutego 2017 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia przedmiotowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 grudnia 2016 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia przedmiotowego. Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych dlatego też pismem z 1 lutego 2017 r. Znak: 2461-IBPB-1-3.4510.1103.2016.1.SK wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych wniosku, co też nastąpiło 13 lutego 2017 r.

We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Stowarzyszenie zwykłe X działa na podstawie wpisu do Ewidencji Stowarzyszeń Zwykłych prowadzonego przez Starostę.

Skupia ono pracowników Internatu na podstawie porozumienia społecznego. Jako jednostka działająca na rzecz rozwoju Internatu Międzyszkolnego za główny cel swojej działalności przyjmuje rozwój i promocję działań Internatu, animowanie i podejmowanie działań na rzecz rozwoju edukacyjno - kulturowego młodzieży mieszkającej w Internacie, innowacje i kierowanie działań społecznych, edukacyjnych i kulturowych na rzecz rozwoju oświaty, kultury, nauki, sportu i rekreacji, wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej i sportu. Swoje cele Stowarzyszenie realizuje poprzez organizację imprez kulturowych, sportowych i spotkań okolicznościowych w tym organizację Jubileuszu Internatu, jako instytucji, której celem jest nie tylko zapewnienie lokum dla młodzieży z daleka, ale również rozwój świadomości kulturowej oraz zapoznanie ich z tradycją.

Na cel statutowy Stowarzyszenie otrzymało liczne darowizny pieniężne od różnych sponsorów z poleceniem wydatkowania ich m.in. na dofinansowanie obchodów Jubileuszu. Darowizny miały przynajmniej częściowo wspomóc Internat i jego mieszkańców w organizacji tak istotnej dla nich imprezy. Pozostawiając po sobie wyposażenie przekazane Internatowi w formie m.in. ozdób świątecznych dla przyszłych pokoleń, które będą zamieszkiwać w Internacie, czy materiałów przekazanych kołom zainteresowań działającym w Internacie.

Darowizny były wykorzystane zgodnie z wolą darczyńców tzn. na organizację Jubileuszu, czy cele statutowe.

W umowie darczyńcy oświadczali, że darują obdarowanemu na jego cele statutowe kwotę pieniężną, a obdarowany oświadcza, że niniejszą darowiznę przyjmuje. Darczyńca jednocześnie zobowiązuje obdarowanego, czyli Stowarzyszenie, do przeznaczenia darowizny na realizację jednego z punktów statutowych Stowarzyszenia tzn. dofinansowanie obchodów Jubileuszu.

Takich umów darowizn jest kilka. Każda z nich przeznaczona jest na konkretny cel i określa wysokość dofinansowania ze strony darczyńców.

Stowarzyszenie korzystając z tych darowizn wspomaga inicjatywy społeczne mieszkańców w celu organizacji jubileuszu, czy rozwoju edukacji poprzez zakup środków edukacyjnych w ramach nagród dla młodzieży o najwyższych osiągnięciach. Dodatkowo darowizny te zgodnie za założeniami statutowymi wykorzystane zostały na wspieranie działalności licznych kół zainteresowań artystycznych i naukowych, w tym wspieranie grupy teatralnej, pracowni plastycznej.

To właśnie dzięki pozyskanym darowiznom wychowankowie, są w stanie rozwijać swoje zdolności, oraz uczestniczyć w warsztatach i szkoleniach na które indywidualnie w warunkach domowych nie byłoby ich stać.

Dzięki darowiznom z przeznaczeniem celowym na organizację Jubileuszu, młodzież mogła po okiem wychowawcy przygotować spektakl wręcz w oprawnie teatralnej, przedstawiające sceny z „...”, czyli utworu literackiego opowiadającego o dorastaniu do wiernej miłości, do prawdziwej przyjaźni i odpowiedzialności za drugiego człowieka. Stawiającego pytania o hierarchię wartości, czy sens więzi między ludźmi.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Stowarzyszenie jako jednostka nieposiadająca osobowości prawnej, ale korzystająca z dochodów pochodzących z darowizn ma odprowadzać podatek dochodowy od osób prawnych?

Zdaniem Wnioskodawcy, stowarzyszenia zwykłe od 20 maja 2016 r. mogą otrzymywać darowizny od osób fizycznych oraz od osób prawnych. Otrzymane darowizny są przeznaczone na konkretny cel m.in. organizację Jubileuszu internatu i jest to cel zgodny z celami stowarzyszenia wyznaczonymi w Regulaminie Stowarzyszenia. Organizacja jubileuszu mieści się w celach edukacyjnych oraz kulturalnych. Zgodnie z art. 17 środki otrzymane z darowizn korzystają ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych. Dlatego stowarzyszenie z tytułu otrzymanych darowizn nie opłaca podatku dochodowego od osób prawnych w wysokości 19%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 1888, ze zm., dalej: „updop”), przepisy ustawy mają również zastosowanie do jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek niemających osobowości prawnej, z zastrzeżeniem ust. 1 i 3.

Art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 210) wskazuje, że uproszczoną formą stowarzyszenia jest stowarzyszenie zwykłe, nieposiadające osobowości prawnej.

W myśl art. 42 ust. 2. ww. ustawy, stowarzyszenie zwykłe uzyskuje środki na działalność ze składek członkowskich, darowizn, spadków, zapisów, dochodów z majątku stowarzyszenia oraz ofiarności publicznej.

W art. 6 ust. 1 updop, ustawodawca przewidział zwolnienie podmiotowe od podatku, jednakże stowarzyszenia zwykłe nie zostały w nim wymienione. Zatem, stowarzyszenia zwykłe podlegają ogólnym regułom podatkowym przewidzianym w tej ustawie. Oznacza to, że ustalają dochód bez względu na rodzaje źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty.

Zgodnie z art. 18 ust. 1 updop, podstawę opodatkowania, z zastrzeżeniem art. 21, art. 22 i art. 24a, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 7 albo art. 7a ust. 1 (…).

Zgodnie z art. 7 ust. 1 updop, przedmiotem opodatkowania tym podatkiem jest – z zastrzeżeniem wypadków, o których mowa w art. 21 i 22 - dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich został on osiągnięty. Podstawę opodatkowania stanowi natomiast dochód ustalony zgodnie z zasadami określonymi w art. 7 albo w art. 7a ust. 1 updop po odliczeniu wartości wskazanych w art. 18 ust. 1.

Dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. W sytuacji, gdy koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą (art. 7 ust. 2 updop).

Ustalony w powyższy sposób dochód (art. 7 ust. 2 updop) stanowiący nadwyżkę sumy przychodów nad kosztami uzyskania przychodów, może być przedmiotem zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 updop. Przepis ten zawiera bowiem katalog dochodów wolnych od podatku, czyli innymi słowy wyłącza z podstawy opodatkowania dochody uzyskane z tytułów w nim wymienionych.

I tak, na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 updop, wolne od podatku są dochody podatników, z zastrzeżeniem ust. 1c, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego – w części przeznaczonej na te cele.

Zwolnienie przedmiotowe, o jakim mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 updop, ma zastosowanie do dochodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 17 ust. 1a updop.

Zgodnie z art. 17 ust. 1a updop, zwolnienie, o którym mowa powyżej nie dotyczy:

  1. dochodów uzyskanych z działalności polegającej na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali lub dochodów uzyskanych z handlu tymi wyrobami; zwolnieniem objęte są jednak dochody jednostek naukowych i instytutów badawczych, w rozumieniu odrębnych przepisów, uzyskane z działalności polegającej na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego;
    1a. dochodów uzyskanych z działalności polegającej na oddaniu środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych do odpłatnego używania na warunkach określonych w art. 17a-17k,
  2. dochodów, bez względu na czas ich osiągnięcia, wydatkowanych na inne cele niż wymienione w tych przepisach.

Na podstawie art. 17 ust. 1b updop, zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele statutowe lub inne cele określone w tym przepisie, ma zastosowanie, jeżeli dochód jest przeznaczony i – bez względu na termin – wydatkowany na cele określone w tym przepisie, w tym także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków niestanowiących kosztu uzyskania przychodów.

Zwolnienie zawarte w ww. art. 17 ust. 1 pkt 4 updop, jest więc zwolnieniem warunkowym i zależy od łącznego spełnienia następujących przesłanek:

  • celem statutowym podatnika musi być działalność wymieniona w tym przepisie,
  • uzyskane przez niego dochody muszą być przeznaczone i bez względu na termin wydatkowane na ten cel.

Podkreślenia wymaga, że zwolnienie określone w art. 17 ust. 1 pkt 4 updop, nie jest uzależnione od rodzaju uzyskiwanego dochodu, oprócz dochodów wymienionych w art. 17 ust. 1a. Ważny jest bowiem cel na jaki jest ten dochód przeznaczony, a nie źródło jego pochodzenia, przy czym źródłem dochodów mogą być przykładowo dochody z działalności statutowej, z działalności gospodarczej. Powyższe oznacza, że zastosowanie przedmiotowego zwolnienia zależy nie tylko od przeznaczenia osiągniętego dochodu na preferowane ustawą cele statutowe, ale także od faktycznego wydatkowania go na te cele.

Użyte przez ustawodawcę w art. 17 ust. 1 pkt 4 updop sformułowanie „w części przeznaczonej na te cele” oznacza, że jeżeli statut będzie przewidywał również realizację innych celów, niż wymienione w tym przepisie, to przeznaczenie dochodów podatnika na realizację tych „innych celów” nie będzie stanowiło podstawy do zwolnienia od opodatkowania. Cele statutowe powinny być określone w statucie w sposób ścisły, gdyż organy podatkowe nie są uprawnione do dokonywania wykładni zapisów statutu.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego sprawy wynika, że Stowarzyszenie zwykłe X działa na podstawie wpisu do Ewidencji Stowarzyszeń Zwykłych prowadzonego przez Starostę. Jako jednostka działająca na rzecz rozwoju Internatu Międzyszkolnego za główny cel swojej działalności przyjmuje rozwój i promocję działań internatu, animowanie i podejmowanie działań na rzecz rozwoju edukacyjno - kulturowego młodzieży mieszkającej w Internacie, innowacje i kierowanie działań społecznych, edukacyjnych i kulturowych na rzecz rozwoju oświaty, kultury, nauki, sportu i rekreacji, wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej i sportu. Swoje cele Stowarzyszenie realizuje poprzez organizację imprez kulturowych, sportowych i spotkań okolicznościowych w tym organizację Jubileuszu Internatu.

We własnym stanowisku Wnioskodawca wskazał ponadto, że otrzymane darowizny są przeznaczone na konkretny cel m.in. organizację Jubileuszu Internatu i jest to cel zgodny z celami stowarzyszenia wyznaczonymi w Regulaminie Stowarzyszenia.

Odnosząc powyższe przepisy do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego sprawy stwierdzić należy, że skoro Stowarzyszenie zwykłe otrzymuje darowizny, które wykorzystane są na cele zgodne z celami statutowymi stowarzyszenia, które są zbieżne również z celem wskazanym w cyt. powyżej art. 17 ust. 1 pkt 4 updop, to dochód z tytułu otrzymanych darowizn korzysta ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie tego artykułu w zw. z art. 17 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W konsekwencji powyższego, Wnioskodawca nie jest zobowiązany do uiszczenia podatku dochodowego od osób prawnych.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy uznano za prawidłowe.

Jednocześnie tut. Organ pragnie zaznaczyć, że norma wynikająca z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy stanowi formę ulg podatkowych, które naruszają zasadę równości i powszechności opodatkowania. Tym samym, powinna być interpretowana ściśle. Niedopuszczalne jest stosowanie wykładni rozszerzającej. Zatem, wydatkowanie dochodu na cele inne niż statutowe wyłącza możliwość zastosowania zwolnienia z opodatkowania.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 718 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną. Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Administracji Skarbowej w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj