Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
1462-IPPB1.4511.1178.2016.1.ES
z 22 lutego 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201) oraz § 5 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r, poz 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 6 grudnia 2016 r. (data wpływu 12 grudnia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w obowiązków płatnika – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 12 grudnia 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

Spółka S.A. (dalej jako: „Dom Maklerski” lub „Wnioskodawca”) jest instytucją finansową z siedzibą w Polsce, prowadzącą działalność na podstawie przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (tj. Dz.U. z 2014 r. poz. 94; dalej jako: „ustawa o obrocie instrumentami finansowymi”) posiadającą zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego na prowadzenie działalności maklerskiej.


Wnioskodawca jako firma inwestycyjna prowadzi ewidencje papierów wartościowych (głównie obligacji), o których mowa w art. 8 z dnia 15 stycznia 2015 r. ustawy o obligacjach (Dz.U. 2015 poz. 238; ze zm; dalej jako: „ustawa o obligacjach”).


Ewidencje prowadzone są na podstawie umowy z Emitentem papierów wartościowych.


Na mocy tej umowy Emitent zleca Wnioskodawcy m.in. przekazywanie obligatariuszom świadczeń z tytułu obligacji otrzymanych od Emitenta. Obligacje nie są zapisane na rachunkach papierów wartościowych poszczególnych obligatariuszy ani na rachunku zbiorczym. Wnioskodawcy nie wiąże z obligatariuszami będącymi osobami fizycznymi żadna umową.


W ramach dokonywanych inwestycji osoby fizyczne nabywają obligacje emitowane przez podmioty z siedzibą w Polsce, jak i za granicą. Papiery te są papierami dyskontowymi, czyli emitowanymi w różnych walutach z dyskontem lub kuponowymi, czyli emitowanymi z ustalonym kuponem odsetkowym, tj, gdzie cena wykupu jest równa cenie emisyjnej a obligatariusz dodatkowo otrzymuje odsetki naliczane i wypłacane zgodnie z warunkami emisji obligacji w okresie rozliczeniowym. Wśród osób fizycznych będących obligatariuszami wyróżnić można:

  • osoby nieprowadzące działalności gospodarczej,
  • osoby prowadzące działalność gospodarczą, która nie obejmuje zakupu i sprzedaży obligacji oraz czerpania dochodów z odsetek bądź dyskonta z obligacji, lub
  • osoby prowadzące działalność gospodarczą obejmującą zakup i sprzedaż obligacji oraz czerpanie dochodów z odsetek bądź dyskonta z obligacji.

Do ostatniej z powyższych grup Wnioskodawca kwalifikuje osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, której przedmiot działalności, według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) określonej we wpisie do Centralnej Ewidencji i informacji o Działalności Gospodarczej, obejmuje m.in.: PKD 64.99.Z - pozostała finansowa działalności usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszy emerytalnych. Działalność tych osób polega m.in. na zakupie i sprzedaży obligacji oraz czerpaniu dochodów z odsetek bądź dyskonta z obligacji Według orzeczenia GUS działalność polegająca na zakupie i sprzedaży akcji i obligacji mieści się w grupowaniu PKD 64.99.Z.


Osoby te składają Wnioskodawcy pisemne oświadczenia, że dochody z zakupu i sprzedaży obligacji oraz dochody z odsetek bądź dyskonta z obligacji uzyskują w ramach faktyczne prowadzonej w tym zakresie działalności gospodarczej.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


  1. Czy w opisanym stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym Wnioskodawca na podstawie art. 41 ust. 4d ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz.U. z 2012 r. poz, 361 ze zm,; dalej jako: „ustawa o PIT”) ma obowiązek pobierania zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych w sytuacji, w której nie prowadzi dla nich rachunku instrumentów rynku niepublicznego ani rachunku zbiorczego, jednakże na mocy umowy z Emitentem przekazuje tym osobom świadczenia z tytułu obligacji otrzymanych od Emitenta?
  2. Czy w opisanym stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym Wnioskodawca na podstawie art. 41 ust. 4d ustawy o PIT ma obowiązek pobierania zryczałtowanego podatku dochodowego od dochodów z odsetek bądź dyskonta z obligacji - przekazywanych osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą polegającą m.in. na zakupie i sprzedaży obligacji oraz czerpaniu dochodów z odsetek bądź dyskonta z obligacji?
  3. Czy dla niepobrania podatku zryczałtowanego od dochodów z odsetek bądź dyskonta z obligacji, przekazywanych osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą polegającą m.in. na zakupie i sprzedaży obligacji oraz czerpaniu dochodów z odsetek bądź dyskonta z obligacji wystarczy:
    • posiadanie przez Wnioskodawcę pisemnego oświadczenia tych osób, że dochody ze sprzedaży obligacji oraz dochody z Odsetek bądź dyskonta z obligacji uzyskują w ramach faktyczne prowadzonej w tym zakresie działalności gospodarczej, oraz
    • wpis do Centralnej Ewidencji i informacji o Działalności Gospodarczej Rzeczypospolitej Polskiej potwierdzający, że zakres działalności gospodarczej tych osób obejmuje m.in. działalność określoną w PKD 64.99.Z?


Odpowiedź na pytanie Nr 2 i 3 stanowi przedmiot niniejszej interpretacji. Odpowiedź na pytanie Nr 1 zostanie udzielone odrębnie.


Zdaniem Wnioskodawcy,


Stanowisko Wnioskodawcy odnośnie pytania nr 2:


Zdaniem Wnioskodawcy, w oparciu o art. 30b ustawy o PIT, a w szczególności o ustęp 4 tego artykułu, Wnioskodawca nie będzie miał obowiązku pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od dochodów z odsetek bądź dyskonta z obligacji - przekazywanych osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą polegającą m.in. na zakupie i sprzedaży obligacji oraz czerpaniu dochodów z odsetek bądź dyskonta z obligacji bowiem realizacja dochodu z odsetek, bądź dyskonta z obligacji następuje w tym przypadku w wykonywaniu działalności gospodarczej przez te osoby fizyczne.


Przychody z obligacji są zaliczaną na gruncie ustawy o PIT zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7, do źródła przychodów z tytułu kapitałów pieniężnych. Za przychody z kapitałów pieniężnych, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 3 oraz pkt 6 lit. a) ustawy o PIT uważa się m.in.:

  • odsetki (dyskonto) od papierów wartościowych,
  • przychody z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych.

Ustawa o PIT określa dwa sposoby opodatkowania przychodów z tytułu kapitałów pieniężnych, a tym samym wyróżnia dwa sposoby rozliczania podatku PIT:

  • przychód z odsetek i dyskonta od papierów wartościowych - podlega opodatkowaniu 19% zryczałtowanym podatkiem PIT, który jest rozliczany przez płatnika od uzyskanego przychodu z tytułu obligacji w postaci dyskonta bądź odsetek (art. 30a ustawy o PIT). Obligatariusz płaci wówczas zryczałtowany 19% podatek dochodowy za pośrednictwem płatnika.

Obowiązek obliczenia, poboru i wpłaty przedmiotowego podatku przez płatnika wynika bezpośrednio z art. 41 ust. 4 ustawy o PIT, który stanowi, że płatnicy, co do zasady, są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych m.in. w art. 30a ust. 1 ustawy o PIT z zastrzeżeniem m.in. ust. 4d zgodnie z którym to zastrzeżeniem zryczałtowany podatek dochodowy, o którym mowa w art. 30a ust, 1 pkt 2 i 5, pobierają, jako płatnicy, podmioty prowadzące rachunki papierów wartościowych dla podatników, jeżeli dochody (przychody) te zostały uzyskane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i wiążą się z papierami wartościowymi zapisanymi na tych rachunkach, a wypłata świadczenia na rzecz podatnika następuje za pośrednictwem tych podmiotów.

  • przychód z odpłatnego zbycia - dochody uzyskane z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych są opodatkowane 19% podatkiem PIT rozliczanym samodzielnie przez podatnika (art. 30b ustawy o PIT). Obowiązek samodzielnego rozliczenia 19% podatku przez podatnika występuje w sytuacji, gdy dokonuje on zbycia (sprzedaży) obligacji. W takim przypadku podatnik powinien ustalić dochód, zgodnie z art. 30b ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT., tj, jako różnicę pomiędzy przychodem uzyskanym z tytułu odpłatnego zbycia obligacji a kosztami uzyskania przychodów, tj. wydatkami poniesionymi ha nabycie obligacji.

Co do zasady, jeżeli przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zaliczają określony przychód do innego źródła niż pozarolnicza działalność gospodarcza, przychód ten stanowi przychód z tego źródła, a nie przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, niezależnie od tego czy zdarzenie, które powoduje powstanie tego przychodu ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, ale są wyjątki. Należy bowiem wskazać, że możliwość opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacji praw z nich wynikających w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wynika wprost z art. 30b ust. 4 ustawy o PIT w związku z art. 30b ust. 1 ustawy o PIT.

W myśl art. 30b ust. 1 ustawy o PIT, od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, w tym z realizacji praw wynikających z tych instrumentów, z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo iub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu. Jednakże zgodnie z art. 30b ust 4 ustawy o PIT przepisu ust. 1 tego artykułu nie stosuje się, jeżeli odpłatne zbycie udziałów (akcji), papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacja praw z nich wynikających następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej.


Obligacje są papierami wartościowymi. Z kolei uzyskiwane od nich odsetki lub dyskonto są bez wątpienia realizacją praw z nich wynikających (prawa do uzyskania wynagrodzenia w postaci odsetek lub dyskonta).


Z powyższego wynika, że o ile przedmiotem działalności gospodarczej osoby fizycznej jest obrót obligacjami, które jak wskazano są papierami wartościowymi, to:

  • przychód (dochód) uzyskany z odpłatnego zbycia obligacji, jako przychód ze zbycia papierów wartościowych, oraz
  • uzyskiwane od obligacji odsetki lub dyskonto, jako realizacja prawa z nich wynikających (tj. prawa do uzyskania wynagrodzenia w postaci odsetek lub dyskonta)

- będą przychodami osoby fizycznej ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT, tj. przychodami z działalności gospodarczej opodatkowanymi według zasad właściwych dla tego źródła przychodów.


W konsekwencji powyższego Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od ww. przychodów. Osoba fizyczna bowiem rozliczy przychody z odpłatnego zbycia obligacji i uzyskiwane od obligacji odsetki lub dyskonto pomniejszając je o koszty uzyskania tych przychodów, traktując je jako przychody i koszty prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej obejmującej zakup i sprzedaż obligacji oraz czerpanie dochodów z odsetek bądź dyskonta z obligacji. Znajduje to potwierdzenie w interpretacji indywidualnej z dnia 2 lutego 2015 r. wydanej z upoważnienia Ministra Finansów przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie nr IPPB1/415-1272/14-3/EC. Wobec powyższego, Wnioskodawca wnosi o potwierdzenie przedstawionego przez Wnioskodawcę stanowiska.


Stanowisko Wnioskodawcy odnośnie pytania nr 3:


Zdaniem Wnioskodawcy, dla niepobrania podatku zryczałtowanego od dochodów z obligacji w formie odsetek, albo dyskonta przekazywanych osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą polegającą m.in. na zakupie i sprzedaży obligacji oraz czerpaniu dochodów z odsetek bądź dyskonta z obligacji wystarczy:

  • otrzymanie przez Wnioskodawcę pisemnego oświadczenia tych osób, że dochody z zakupu i sprzedaży obligacji oraz dochody z odsetek bądź dyskonta z obligacji uzyskują w ramach faktyczne prowadzonej w tym zakresie działalności gospodarczej, oraz
  • stosowny wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej Rzeczypospolitej Polskiej potwierdzający, że zakres działalności gospodarczej podatnika obejmuje m.in. działalność określoną w PKD 64.99.Z.

Dla uznania, iż do przedmiotu działalności gospodarczej podatnika należy m.in, nabywanie i zbywanie obligacji oraz czerpanie dochodów z obligacji w formie odsetek, albo dyskonta (czyli dochodów z realizacji praw wynikających z posiadanych obligacji), konieczne jest łączne spełnienie dwóch warunków:

  • stosowny wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej Rzeczypospolitej Polskiej potwierdzający, że zakres działalności gospodarczej podatnika obejmuje m.in. działalność określoną w PKD 64.99.Z. oraz
  • faktyczne dokonywanie przez podatnika nabycia i zbycia obligacji oraz uzyskiwanie dochodów z obligacji w formie odsetek, albo dyskonta (związane z realizacją praw wynikających z posiadanych obligacji).


To czy w danym przypadku warunek pierwszy zostanie spełniony, Wnioskodawca jest w stanie zweryfikować ponieważ stosowne zapisy pojawią się w przedmiocie działalności podatnika w CEIDG. Natomiast informację o spełnieniu przez osobę fizyczną (obligatariusza) drugiego warunku Wnioskodawca otrzyma od niej w formie pisemnego oświadczenia. Jako, że z przepisów ustawy o PIT nie wynika obowiązek weryfikacji przez Wnioskodawcę faktycznego prowadzenia przez osobę fizyczną (obligatariusza) działalności gospodarczej w zakresie określonym w PKD 64.99.Z. należy przyjąć, że posiadanie przez Wnioskodawcę powyższych informacji będzie wystarczające dla uznania, że osoba fizyczna (obligatariusz) prowadzi działalność gospodarczą polegającą m.in. na zakupie i sprzedaży obligacji oraz czerpaniu dochodów z odsetek bądź dyskonta z obligacji a tym samym, wystarczające dla niepobrania podatku zryczałtowanego od dochodów tej osoby fizycznej (obligatariusza) z obligacji w formie odsetek, albo dyskonta.


Wobec powyższego Wnioskodawca wnosi o potwierdzenie przedstawionego stanowiska.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia przedstawionego w stanie faktycznym oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Administracji Skarbowej w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj