Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
2461-IBPB-2-2.4511.1045.2016.1.MMA
z 10 lutego 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 201) oraz § 5 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. poz. 643) – Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów, stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 8 listopada 2016 r. (data otrzymania 15 listopada 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z wypłatą kwot dla akcjonariuszy spółki przekształcanej, którzy nie złożyli oświadczeń o uczestnictwie w spółce przekształconej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 listopada 2016 r. otrzymano ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z wypłatą kwot dla akcjonariuszy spółki przekształcanej, którzy nie złożyli oświadczeń o uczestnictwie w spółce przekształconej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa – dalej: „Spółka”) powstał w wyniku przekształcenia Spółki Akcyjnej.

Zgodnie z art. 564 Kodeksu spółek handlowych, Spółka Akcyjna wezwała poprzez stosowne ogłoszenie opublikowane w Monitorze Sądowym i Gospodarczym wszystkich akcjonariuszy do złożenia, w terminie miesiąca od dnia powzięcia uchwały o przekształceniu, oświadczeń w przedmiocie uczestnictwa w Spółce.

Stosownie do art. 565 § 1 Kodeksu spółek handlowych, akcjonariuszom, którzy nie złożyli w przepisanym terminie oświadczenia o uczestnictwie w Spółce przysługuje roszczenie o wypłatę kwoty odpowiadającej wartości bilansowej akcji w spółce przekształcanej, zgodnie ze sprawozdaniem finansowym sporządzonym dla celów przekształcenia.

Ponieważ w przypadku Spółki Akcyjnej wartość bilansowa akcji była niższa od ich wartości rynkowej, wartość kwot przysługujących akcjonariuszom, którzy nie zdecydowali się na uczestnictwo w spółce przekształconej byłaby niższa od rynkowej wartości akcji tych akcjonariuszy w Spółce Akcyjnej. W konsekwencji, dla zachowania dobrych relacji z akcjonariuszami postanowiono, że kwota która zostanie wypłacona na rzecz akcjonariuszy, którzy nie przystąpią do Spółki, zostanie skalkulowana w oparciu o wyższą wartość akcji niż ta odpowiadająca ich wartości bilansowej zgodnie ze sprawozdaniem finansowym sporządzonym dla celów przekształcenia (dalej: „Kwota Roszczenia”).

W najbliższym czasie Spółka zamierza rozpocząć wypłacanie Kwoty Roszczenia na rzecz uprawnionych akcjonariuszy, tj. akcjonariuszy, którzy nie złożyli w terminie miesiąca od dnia powzięcia uchwały o przekształceniu, oświadczeń w przedmiocie uczestnictwa w Spółce (dalej: „Akcjonariusze”).

Akcjonariusze są podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych, mającymi miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Podlegają oni w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.

Wśród Akcjonariuszy znajdują się między innymi obecni lub byli pracownicy Spółki, którzy nabyli akcje Spółki Akcyjnej nieodpłatnie od Skarbu Państwa w związku z komercjalizacją i prywatyzacją spółki przekształconej na postawie stosownych przepisów prawa. Podkreślić przy tym należy, że Kwota Roszczenia zostanie wypłacona na rzecz Akcjonariuszy niezależnie od ich statusu.

W związku z powyższym zdarzeniem zadano następujące pytanie.

Czy Kwota Roszczenia, która zostanie wypłacona przez Spółkę na rzecz Akcjonariuszy, powinna zostać zakwalifikowana jako przychód z kapitałów pieniężnych po stronie Akcjonariuszy, stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i tym samym Spółka – jako płatnik – będzie zobowiązana pobrać zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych od wypłaty Kwoty Roszczenia na rzecz Akcjonariuszy?

Zdaniem Wnioskodawcy, Kwota Roszczenia, która zostanie wypłacona przez Spółkę na rzecz Akcjonariuszy, powinna zostać zakwalifikowana jako przychód z kapitałów pieniężnych po stronie Akcjonariuszy, stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym Spółka – jako płatnik – będzie zobowiązana pobrać zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych od przedmiotowej wypłaty.

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodów są między innymi kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy – za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału. Zgodnie z brzmieniem tego przepisu obowiązującym do końca 2014 r., za przychody z kapitałów pieniężnych uważane były dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, „których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce lub spółdzielni”. Sformułowanie takie wskazywało, że pojęcie dochodów z udziału w zyskach osób prawnych obejmuje tylko takie dochody, których podstawą są uprawnienia korporacyjne wynikające z posiadanych udziałów i akcji. Od 1 stycznia 2015 r. zmienione zostało brzmienie powołanego przepisu w taki sposób, że obecnie przepis ten odnosi się generalnie do dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskanych z tego udziału, a więc nie wiąże już uzyskiwania tego rodzaju dochodów jedynie z posiadaniem udziałów lub akcji.

Z kolei pojęcie dochodu (przychodu) z udziału w zyskach osób prawnych zostało sprecyzowane w art. 24 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tym przepisem, dochodem (przychodem) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym między innymi dochód z umorzenia udziałów (akcji), wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej, w przypadku połączenia lub podziału spółek – dopłaty w gotówce otrzymane przez udziałowców (akcjonariuszy) spółki przejmowanej, spółek łączonych lub dzielonych i inne.

Katalog dochodów (przychodów) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych zawarty w art. 24 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest katalogiem otwartym, co oznacza, że wymienione w nim przykłady nie stanowią wszystkich możliwych rodzajów dochodów (przychodów) traktowanych, jako dochody (przychody) z udziału w zyskach osób prawnych. Niewątpliwie jednak, do kategorii dochodów (przychodów) pochodzących z udziału w zyskach osoby prawnej należy zaliczyć te dochody (przychody), których podstawą są uprawnienia korporacyjne wynikające z posiadanych udziałów i akcji. Innymi słowy, nie ulega wątpliwości, że w przypadku, gdy określone przysporzenie ma swoje źródło bezpośrednio lub pośrednio w samym fakcie bycia właścicielem udziału (akcji) w osobie prawnej, a więc wynika z samego faktu posiadania udziału (akcji) danej spółki, powinno ono zostać zakwalifikowane do tej kategorii dochodu (przychodu).

Pogląd ten znajduje odzwierciedlenie m.in. w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 14 stycznia 2014 r. sygn. akt II FSK 187/12, który mimo, że został wydany na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w ocenie Spółki, pozostaje aktualny również w odniesieniu do podatników podatku dochodowego od osób fizycznych. W powoływanym wyroku Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że: „Przepis ten [tj. przepis art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – przypis Spółki] obejmuje zatem swym zakresem te przychody, które pozostają w związku z prawem do otrzymania udziału w zyskach osób prawnych (stanowią wynik partycypacji w zyskach osób prawnych). W wyroku z 22 września 1993 r., sygn. akt SA/Ka 565/93, Naczelny Sąd Administracyjny wypowiedział się, że dochód z udziału w zyskach osoby prawnej jest pojęciem zawierającym w swej treści wszelkie dochody, jakie powstają w następstwie posiadania przez podatnika prawa do udziału w zyskach innej osoby prawnej. Można zatem uznać, że wszelkie dochody podatników podatku dochodowego od osób prawnych, których podstawą jest tytuł prawny w postaci wniesionego udziału/akcji, zapewniający przysporzenie finansowane bezpośrednio lub pośrednio z zysku tych osób, stanowią przedmiot opodatkowania podatkiem dochodowym według zasad określonych dla dywidend i innych przychodów w zyskach osób prawnych.”

Natomiast Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, w wyroku z 17 maja 2011 r. sygn. akt III SA/Wa 2741/10 orzekł, że: „Ww. przepis [tj. przepis art. 24 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – przypis Spółki] stanowi, że dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także dochód przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego, a w spółdzielniach – dochód przeznaczony na podwyższenie funduszu udziałowego oraz dochód stanowiący równowartość kwot przekazanych na ten kapitał (fundusz) z innych kapitałów (funduszy) osoby prawnej. Dokonując interpretacji tego przepisu organ prawidłowo stwierdził, że w świetle jego postanowień istotne jest, by dochód podatnika miał swoje źródło w fakcie bycia właścicielem udziału/akcji w osobie prawnej.”

Biorąc pod uwagę powyższe, dla prawidłowej kwalifikacji podatkowej Kwoty Roszczenia, z perspektywy źródła przychodu na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, istotne jest, że takie przysporzenie ma swoje źródło bezpośrednio w samym fakcie bycia właścicielem akcji w Spółce Akcyjnej. Innymi słowy, przesłanką uprawniającą Akcjonariuszy do otrzymania Kwoty Roszczenia – oprócz faktu niezłożenia w terminie oświadczenia o przystąpieniu do Spółki – jest sam fakt posiadania przez Akcjonariuszy akcji w Spółce Akcyjnej.

Tym samym, w ocenie Wnioskodawcy, nie ulega wątpliwości, że Kwota Roszczenia powinna zostać zakwalifikowana jako przychód z kapitałów pieniężnych po stronie Akcjonariuszy, stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a dokładnie jako przychód z udziału w zyskach osób prawnych, o którym mowa w art. 24 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od dochodów (przychodów) uzyskanych z dywidend innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy.

Z kolei, na podstawie art. 41 ust. 4 ww. ustawy, płatnicy, o których mowa w ust. 1 tego artykułu (tj. osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej), są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29, art. 30 ust. 1 pkt 2, 4-5a, 13-16 oraz art. 30a ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 4d, 5 oraz 10 (które to zastrzeżenia nie znajdą zastosowania w zdarzeniu przyszłym będącym przedmiotem niniejszego wniosku).

W związku z powyższym, Spółka – jako płatnik – będzie zobowiązana pobrać zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych od Kwoty Roszczenia wypłaconej na rzecz Akcjonariuszy (lub postawionej do ich dyspozycji).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zasady przekształcania spółek prawa handlowego regulują przepisy ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1578 ze zm.).

Zgodnie z art. 551 § 1 Kodeksu spółek handlowych – spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą).

Stosownie do art. 552 Kodeksu spółek handlowych – spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru (dzień przekształcenia). Jednocześnie sąd rejestrowy z urzędu wykreśla spółkę przekształcaną.

W myśl art. 553 § 1 Kodeksu spółek handlowych – spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej. Wspólnicy spółki przekształcanej uczestniczący w przekształceniu stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej (art. 553 § 3 Kodeksu spółek handlowych).

Zgodnie natomiast art. 564 § 1 Kodeksu spółek handlowych – spółka wezwie wspólników, w sposób przewidziany dla ich zawiadamiania, do złożenia, w terminie miesiąca od dnia powzięcia uchwały o przekształceniu spółki, oświadczeń o uczestnictwie w spółce przekształconej. Nie dotyczy to wspólników, którzy złożyli takie oświadczenia w dniu powzięcia uchwały. Oświadczenie, o którym mowa w § 1, wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności (art. 564 § 2 Kodeksu spółek handlowych).

Z kolei stosownie do art. 565 § 1 Kodeksu spółek handlowych – wspólnikowi, który nie złożył oświadczenia o uczestnictwie w spółce przekształconej, przysługuje roszczenie o wypłatę kwoty odpowiadającej wartości jego udziałów albo akcji w spółce przekształcanej, zgodnie ze sprawozdaniem finansowym sporządzonym dla celów przekształcenia. Roszczenie to przedawnia się z upływem dwóch lat, licząc od dnia przekształcenia.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa) powstał w wyniku przekształcenia spółki akcyjnej. W związku z przekształceniem Wnioskodawca wezwał wszystkich akcjonariuszy do złożenia oświadczenia w przedmiocie uczestnictwa w spółce przekształconej. Akcjonariuszom, którzy nie złożyli oświadczenia wypłacone zostaną kwoty z tytułu roszczenia, o którym mowa w art. 565 § 1 Kodeksu spółek handlowych. Wątpliwości Wnioskodawcy sprowadzają się do obowiązków płatnika w związku z wypłatą ww. kwot.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 2032 ze zm.) – opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy – źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.

Jak wynika z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym również:

  1. dywidendy z akcji złożonych przez członków pracowniczych funduszy emerytalnych na rachunkach ilościowych,
  2. oprocentowanie udziałów członkowskich z nadwyżki bilansowej (dochodu ogólnego) w spółdzielniach,
  3. podział majątku likwidowanej osoby prawnej lub spółki,
  4. wartość dokonanych na rzecz wspólników spółek, nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, określoną według zasad wynikających z art. 11 ust. 2-2b.

W myśl art. 24 ust. 5 ww. ustawy – dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także:

  1. dochód z umorzenia udziałów (akcji);
    1a) dochód ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce, o której mowa w art. 5a pkt 28 lit. c albo d, które następuje w inny sposób niż określony w pkt 1;
    1b) dochód z wystąpienia wspólnika ze spółki, o której mowa w art. 5a pkt 28 lit. c albo d, które następuje w inny sposób niż określony w pkt 1;
  2. (uchylony);
  3. wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej lub spółki;
  4. dochód przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego, a w spółdzielniach – dochód przeznaczony na podwyższenie funduszu udziałowego oraz dochód stanowiący równowartość kwot przekazanych na ten kapitał (fundusz) z innych kapitałów (funduszy) takiej spółki albo spółdzielni;
  5. dywidendy z akcji złożonych przez członków pracowniczych funduszy emerytalnych na rachunkach ilościowych;
  6. w przypadku połączenia lub podziału spółek – dopłaty w gotówce otrzymane przez udziałowców (akcjonariuszy) spółki przejmowanej, spółek łączonych lub dzielonych;
  7. w przypadku podziału spółek, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie także majątek pozostający w spółce, nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa – ustalona na dzień podziału nadwyżka nominalnej wartości udziałów (akcji) przydzielonych w spółce przejmującej lub nowo zawiązanej nad kosztami nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w spółce dzielonej, obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38; jeżeli podział spółki następuje przez wydzielenie, kosztem uzyskania przychodów jest wartość lub kwota wydatków poniesionych przez udziałowca (akcjonariusza) na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w spółce dzielonej, ustalona w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego udziałowca wartość nominalna unicestwianych udziałów (akcji) w spółce dzielonej do wartości nominalnej udziałów (akcji) przed podziałem;
  8. wartość niepodzielonych zysków w spółce oraz wartość zysku przekazanego na inne kapitały niż kapitał zakładowy w spółce przekształcanej – w przypadku przekształcenia spółki w spółkę niebędącą osobą prawną; przychód określa się na dzień przekształcenia;
  9. odsetki od udziału kapitałowego wypłacane na rzecz wspólnika przez spółkę, o której mowa w art. 5a pkt 28 lit. c albo d.

Katalog dochodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest katalogiem otwartym, co oznacza, że wymienione w przepisie art. 24 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przykłady nie stanowią wszystkich kategorii dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Istotne jest przy tym, aby dochody takie były faktycznie uzyskane przez podatnika.

W świetle powyższych przepisów stwierdzić należy, że kwoty wypłacane akcjonariuszom, którzy nie złożyli w terminie oświadczeń w przedmiocie uczestnictwa w Spółce stanowią dochody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w art. 24 ust. 5 ww. ustawy bowiem przysporzenie to wynika z faktu bycia właścicielem akcji spółki przekształcanej (spółki akcyjnej).

Zasady opodatkowania dochodu (przychodu), o którym mowa powyżej, zostały określone w art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, że od uzyskanych dochodów (przychodów) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a.

Należy zatem stwierdzić, że na powstałej w wyniku przekształcenia spółce (Wnioskodawcy) ciążą obowiązki, o których mowa w art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tym przepisem płatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29, art. 30 ust. 1 pkt 2, 4-5a, 13-16 oraz art. 30a ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 4d, 5 oraz 10.

Natomiast zgodnie z art. 42 ust. 1 ww. ustawy płatnicy, o których mowa w art. 41, przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek oraz kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) – na rachunek urzędu skarbowego, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika wykonuje swoje zadania, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby. Jednakże w przypadku gdy podatek został pobrany zgodnie z art. 30a ust. 2a, płatnicy, o których mowa w art. 41 ust. 10, przekazują kwotę tego podatku na rachunek urzędu skarbowego, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych wykonuje swoje zadania.

W terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w art. 41, są obowiązani przesłać do urzędu skarbowego, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika wykonuje swoje zadania, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, roczne deklaracje, według ustalonego wzoru. Jednakże roczne deklaracje dotyczące podatku pobranego zgodnie z art. 30a ust. 2a płatnicy, o których mowa w art. 41 ust. 10, przesyłają do urzędu skarbowego, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych wykonuje swoje zadania. Przepis art. 38 ust. 1b stosuje się odpowiednio (art. 42 ust. 1a ww. ustawy).

Mając na uwadze opisane we wniosku zdarzenie przyszłe oraz przywołane przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stwierdzić należy, że kwoty wypłacane akcjonariuszom, którzy nie złożyli w terminie oświadczeń w przedmiocie uczestnictwa w Spółce stanowią dochody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w art. 24 ust. 5 ww. ustawy a na Wnioskodawcy jako płatniku będzie ciążył obowiązek pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszej interpretacji.

Przy wydawaniu niniejszej interpretacji tutejszy Organ dokonał wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) jest zgodny ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego organ nie przeprowadza postępowania dowodowego, lecz opiera się jedynie na stanie faktycznym (zdarzeniu przyszłym) przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku (płatniku) ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie określone skutki prawne.

Odnosząc się do przywołanych przez Wnioskodawcę wyroków wskazać należy, że dotyczą one konkretnych spraw podatników osądzonych w określonym stanie faktycznym czy zdarzeniu przyszłym i w tych sprawach rozstrzygnięcia w nich zawarte są wiążące.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 718 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie – w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Administracji Skarbowej w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj