Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
1462-IPPP3.4512.52.2017.1.IG
z 14 marca 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) oraz art. 223 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2016 r., poz. 1948) z późn. zm., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 18 stycznia 2017 r. (data wpływu 26 stycznia 2017 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania wniesienia aportem przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki cywilnej – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 26 stycznia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania wniesienia aportem przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki cywilnej.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:


Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą pod firmą X na podstawie wpisu do centralnej ewidencji i informacji o działalności gospodarczej (CEIDG). Przedmiotem działalności przedsiębiorstwa jest produkcja opakowań z tektury. Wnioskodawca jest zarejestrowanym i czynnym podatnikiem podatku VAT.


Jednocześnie, Wnioskodawca jest wspólnikiem w spółce cywilnej („Spółka”), której zakres działalności pokrywa się z przedmiotem działalności prowadzonej przez Wnioskodawcę. Drugim wspólnikiem Spółki jest żona Wnioskodawcy. Spółka jest również zarejestrowanym i czynnym podatnikiem podatku VAT.


Biorąc pod uwagę fakt, że przedmiot działalności prowadzonej przez Wnioskodawcę jak i przedmiot działalności Spółki pokrywają się, w celu uproszczenia zasad rozliczeń oraz skupieniu działalności w jednym podmiocie, Wnioskodawca zdecydował o wniesieniu aportem do Spółki zorganizowanego zespołu składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej („Przedsiębiorstwo”). Przedmiotem aportu będą wszystkie składniki wchodzące w skład Przedsiębiorstwa Wnioskodawcy, a w szczególności:

  1. udział we własności nieruchomości gruntowej stanowiącej działkę ewidencyjną nr 95 dla której Sąd Rejonowy Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą,
  2. współwłasność nieruchomości gruntowej stanowiącej działkę ewidencyjną nr 97 dla której Sąd Rejonowy Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą,
  3. prawo własności środków trwałych w postaci budynków zlokalizowanych na działkach gruntowych opisanych wyżej, placu przed budynkami (parkingu), bramy wjazdowej, ogrodzenia, prasy do pakowania kartonów, maszyny sztancującej, dwóch wózków widłowych, nacinarki do kartonów, bigownicy do tektury, tygla, kotła co, systemu monitoring, dwóch samochodów ciężarowych, prasy hydraulicznej, wiązarki mosca, samochodu osobowego, kaszerówki, zestawu komputerowego,
  4. prawo własności innych składników majątku Spółki związanych z prowadzeniem Przedsiębiorstwa, takich jak np. wyposażenie biurowe,
  5. wszelkie prawa i obowiązki wynikające z umów związanych z Przedsiębiorstwem (umowy na dostawę mediów, umowy o świadczenie usług, umowy o roboty budowlane) oraz wszelkie należności i zobowiązania z tytułu tychże umów,
  6. wszelkie prawa i obowiązki wynikające z umów rachunków bankowych wykorzystywanych w działalności Przedsiębiorstwa,
  7. dokumentacja związana z Przedsiębiorstwem,
  8. prawa majątkowe i niemajątkowe wytworzone i nabyte w toku prowadzenia działalności Przedsiębiorstwa związanej z produkcją opakowań.

Do Spółki zostaną również przeniesieni pracownicy zatrudnieni przez Wnioskodawcę.


Po otrzymaniu aportu, Spółka wykorzystując otrzymany w ramach aportu majątek w postaci Przedsiębiorstwa, będzie dalej prowadzić działalność w zakresie produkcji opakowań z tektury.


Po wniesieniu aportu do Spółki, biorąc pod uwagę, że wszystkie składniki majątku wykorzystywane przez Wnioskodawcę do prowadzenia działalności gospodarczej zostaną przeniesione na Spółkę, Wnioskodawca zamierza zlikwidować działalność.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:


Czy zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług, planowana czynność wniesienia do Spółki aportu w postaci przedsiębiorstwa jest zbyciem przedsiębiorstwa i w oparciu o treść art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, czynność ta podlega wyłączeniu z opodatkowania podatkiem VAT?


Stanowisko Wnioskodawcy:


Wniesienie przedmiotowego aportu nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2016 r., poz. 710, z późn. zm. „Ustawa VAT) opodatkowaniu podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.


Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...). Stosownie do art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę w jakiej dokonano czynności prawnej.

Aport to wkład na utworzenie lub powiększenie majątku spółki, który daje prawo do udziału w jej zyskach. Przedmiotem aportu mogą być pieniądze (aport pieniężny), rzeczy lub prawa (aport rzeczowy) oraz umiejętności, kompetencje techniczne czy zawodowe. Czynność wniesienia aportu uznawana jest za sprzedaż, ponieważ odbywa się za wynagrodzeniem (wniesienie aportu spełnia przymiot odpłatności, istnieje bowiem bezpośredni związek pomiędzy świadczeniem a otrzymanym wynagrodzeniem w formie udziałów).


Z opodatkowania podatkiem VAT wyłączono czynności określone w art. 6 Ustawy VAT - na podstawie art. 6 pkt 1 Ustawy VAT, przepisów tej ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.


Pojęcie „transakcji zbycia” należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu „dostawy towarów”, tzn. „zbycie” obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie prawa własności w formie wkładu niepieniężnego (aportu).


Zgodnie z art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 2016 r. poz. 380, ze zm. „Kodeks cywilny”), przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.


Obejmuje ono w szczególności:

  • oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa),
  • własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości,
  • prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych,
  • wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne,
  • koncesje, licencje i zezwolenia,
  • patenty i inne prawa własności przemysłowej,
  • majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne,
  • tajemnice przedsiębiorstwa,
  • księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

W myśl art. 552 ustawy Kodeks cywilny, czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.


Biorąc pod uwagę powyższe przepisy Ustawy VAT należy dojść do wniosku, że przedmiotem aportu do Spółki będzie przedsiębiorstwo. Spółka bowiem przejmie wszystkie składniki majątku wykorzystywane przez Wnioskodawcę do prowadzenia działalności gospodarczej a więc całość prowadzonego przedsiębiorstwa określonego w art. 551 Kodeksu cywilnego, a jednoosobowa działalność Wnioskodawcy, po wniesieniu aportu, zostanie zlikwidowana.

W konsekwencji biorąc pod uwagę powyższy stan faktyczny oraz przepisy Ustawy VAT aport przedsiębiorstwa Wnioskodawcy do Spółki, stosownie do art. 6 pkt 1 Ustawy VAT, będzie wyłączony spod działania Ustawy VAT, tj. nie będzie podlegał opodatkowaniu tym podatkiem i Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do wystawienia faktury VAT z tytułu przedmiotowego aportu.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Mając powyższe na uwadze, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie podatku od towarów i usług. W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj