Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1/443-1395/11-2/MP
z 6 grudnia 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP1/443-1395/11-2/MP
Data
2011.12.06



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług


Słowa kluczowe
bonus
opodatkowanie
pośrednictwo
premia pieniężna
świadczenie usług


Istota interpretacji
Premie pieniężne, które będą wypłacane Spółce przez Agenta z tytułu przystępowania przez Spółkę do indywidualnych umów ubezpieczenia zawartych z zakładem ubezpieczeń za pośrednictwem Agenta, i których wysokość będzie uzależniona od wartości opłaconych przez Spółkę składek ubezpieczeniowych w danym okresie, nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.



Wniosek ORD-IN 565 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 09.09.2011 r. (data wpływu 16.09.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania premii pieniężnych wypłacanych Wnioskodawcy przez Agenta – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16.09. 2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania premii pieniężnych wypłacanych Wnioskodawcy przez Agenta.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Sp. z o. o. jest czynnym podatnikiem podatku VAT w związku z wykonywaną na terytorium Polski działalnością gospodarczą. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka świadczy na rzecz swoich klientów usługi leasingu. Na podstawie zawieranych z klientami umów leasingu, Spółka przekazuje do używania i pobierania pożytków środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne .

Przedmioty leasingu przekazywane przez Spółkę korzystającym przez okres trwania umowy leasingu pozostają własnością Spółki. Przedmioty leasingu są obejmowane ubezpieczeniem nabywanym przez Spółkę za pośrednictwem agenta ubezpieczeniowego w rozumieniu art. 7 ustawy z 22 maja 2003 r. o pośrednictwie ubezpieczeniowym . Funkcją agenta ubezpieczeniowego jest powiązanie Spółki oraz zakładu ubezpieczeń w celu zawarcia umowy o ochronę ubezpieczeniową oraz asysta przy zawieraniu takich umów. Agent ubezpieczeniowy wykonuje czynności pośrednictwa na podstawie umowy zawartej z zakładem ubezpieczeń, tj. działając w imieniu danego zakładu ubezpieczeń agent zawiera umowę ubezpieczenia ze Spółką (ubezpieczającym).

Zawierając umowę ubezpieczenia Wnioskodawca obejmuje ochroną ubezpieczeniową własny majątek wykorzystywany w ramach prowadzonej działalności leasingowej. Spółka zawiera zatem umowy we własnym imieniu i na własną rzecz, co oznacza iż występuje w stosunku ubezpieczenia zarówno jako ubezpieczający (podmiot zobowiązany do opłacania składek na rzecz zakładu ubezpieczeń), jak i ubezpieczony (podmiot na rzecz którego zawarto umowę ubezpieczenia, uprawniony do odszkodowania).

Z tytułu świadczenia usług pośrednictwa Agentowi przysługuje wynagrodzenie prowizyjne od zakładu ubezpieczeń. Wysokość prowizji jest ustalona bezpośrednio pomiędzy zakładem ubezpieczeń a Agentem, niezależnie od Wnioskodawcy. Z kolei Spółka nie jest zobowiązana do wypłaty na rzecz Agenta jakiegokolwiek wynagrodzenia za usługi pośrednictwa, ani też do zwrotu poniesionych przez Agenta wydatków związanych z czynnościami pośrednictwa.

W przyszłości, w związku z zawieraniem przez Wnioskodawcę za pośrednictwem Agenta indywidualnych umów ubezpieczenia przedmiotów leasingu, Spółka otrzymywać będzie od Agenta wynagrodzenie pieniężne w postaci premii. Wysokość premii pieniężnej będzie bezpośrednio uzależniona od kwoty opłacanych przez Spółkę miesięcznych składek z tytułu zawartych we własnym imieniu i na własny rachunek umów ubezpieczenia, należnych zakładowi ubezpieczeń zgodnie z harmonogramami stanowiącymi załączniki do umowy o ochronę ubezpieczeniową. W związku z wypłatą premii pieniężnej Spółka nie będzie zobowiązana do podejmowania żadnych innych czynności — premia należna będzie jedynie w związku z faktem, iż w odniesieniu do własnego majątku Spółka zawrze we własnym imieniu i na własny rachunek umowy ubezpieczenia u danego Agenta, tj. nabędzie usługi ubezpieczeniowe o danej wartości.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy premie pieniężne, które będą wypłacane na rzecz Spółki przez Agenta z tytułu przystępowania przez Spółkę do indywidualnych umów ubezpieczenia zawartych z zakładem ubezpieczeń za pośrednictwem Agenta, i których wysokość uzależniona będzie od wartości opłaconych przez Spółkę składek ubezpieczeniowych w danym okresie, będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług...

Zdaniem Wnioskodawcy, premie pieniężne, które będą wypłacane Spółce przez Agenta z tytułu przystępowania przez Spółkę do indywidualnych umów ubezpieczenia zawartych z zakładem ubezpieczeń za pośrednictwem Agenta, i których wysokość będzie uzależniona od wartości opłaconych przez Spółkę składek ubezpieczeniowych w danym okresie, nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zakres czynności podlegających opodatkowaniu VAT został określony w art. 5 ust. 1 ustawy o VAT. Na mocy wskazanego przepisu opodatkowaniu podlegają między innymi odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług.

Jak stanowi art. 7 ust. 1 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Nie ulega wątpliwości, iż w przedstawionym przez Spółkę stanie faktycznym nie dochodzi do dostawy towarów pomiędzy Spółką a Agentem.

Natomiast w myśl art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 tej ustawy, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT, w tym również:

  • przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  • zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  • świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Na mocy art. 8 ust. 2 ustawy o VAT za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:

  • użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów; oraz
  • nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

W świetle przepisów ustawy o VAT usługę stanowi więc świadczenie podatnika na rzecz kontrahenta (odbiorcy usługi), niebędące dostawą towarów. W praktyce świadczenie może przyjąć dwie formy: aktywną bądź pasywną. Forma aktywna polega na wykonaniu przez świadczącego określonej usługi. Natomiast forma pasywna polega na zobowiązaniu się przez świadczącego do powstrzymania się od dokonania określonej czynności lub wywołania określonej sytuacji.

Mimo iż pojęcie „odpłatnej usługi” jako czynności podlegającej opodatkowaniu zostało na gruncie ustawy o VAT zdefiniowane w sposób bardzo szeroki nie każda czynność wykonywana w sferze stosunków cywilnych i gospodarczych może zostać uznana za opodatkowaną VAT. Dla wystąpienia czynności podlegającej opodatkowaniu niezbędne jest bowiem zaistnienie określonych przesłanek ściśle związanych z wykonywaniem danej czynności.

W kwestii uznania danej czynności za usługę opodatkowaną podatkiem VAT wypowiadał się wielokrotnie Trybunał Sprawiedliwości UE . Dla przykładu w orzeczeniu w sprawie C-16/93 R.J.Tolsma z 3 marca 1994 r. TSUE stwierdził, iż „świadczenie usługi jest odpłatne i podlega opodatkowaniu tyko wówczas, gdy istnieje związek prawny pomiędzy usługodawcą i usługobiorcą, w wykonaniu którego następuje świadczenie wzajemne, a wynagrodzenie otrzymane przez usługodawcę stanowi wartość faktyczną za usługi świadczone na rzecz usługobiorcy”. Natomiast w orzeczeniu TSUE w sprawie 102/86 Apple arnd Pear Development Council z 8 marca 1988 r. stwierdzono, iż „koncepcja odpłatnego świadczenia usług zakłada istnienie bezpośredniego związku pomiędzy świadczoną usługą i uzyskanym wynagrodzeniem.” Oznacza to, że z danego stosunku prawnego, na podstawie którego wykonywana jest usługa, musi wynikać wyraźna, bezpośrednia korzyść na rzecz świadczącego usługę. W świetle tego orzeczenia świadczenie usług zakłada swoistą wymianę świadczeń obu stron i w konsekwencji ma miejsce jedynie wówczas, kiedy pomiędzy świadczeniem jednej a świadczeniem drugiej strony stosunku prawnego istnieje bezpośredni i ścisły związek. Z kolei w wyroku TSUE w sprawie 154/80 Associaton „Cooperatieve Aardappelenbewaarplaats GA” wyrażony został pogląd Trybunału, zgodnie z którym „konieczne jest, aby wynagrodzenie za usługę dawało się wyrazić w pieniądzu”.

Podsumowując, zgodnie z orzecznictwem TSUE dane świadczenie może podlegać opodatkowaniu wyłącznie w sytuacji kiedy:

  1. świadczącego i otrzymującego świadczenie łączy stosunek prawny,
  2. świadczenie jest wykonywane na podstawie istniejącego stosunku prawnego,
  3. relacja jest wzajemna, tj. za świadczenie uzyskiwany jest ekwiwalent w postaci wynagrodzenia,
  4. pomiędzy wynagrodzeniem a świadczeniem występuje bezpośredni związek,(v) wynagrodzenie można wyrazić w wartościach pieniężnych.

Analiza stosownych przepisów ustawy o VAT oraz orzecznictwa TSUE prowadzi do wniosku, że opodatkowaniu VAT podlegać mogą jedynie takie czynności (usługi), które spełniają powyższe warunki, w szczególności gdy istnieje bezpośredni i trwały związek pomiędzy czynnościami jednej strony a wynagrodzeniem wypłacanym przez drugą stronę. W ocenie Spółki, warunek ten nie jest spełniony w przypadku premii pieniężnych będących przedmiotem pytania zawartego w niniejszym wniosku.

Wypłacenie premii pieniężnej stanowi rodzaj działania podejmowanego w zakresie intensyfikacji sprzedaży towarów lub usług przez danego przedsiębiorcę. Wypłacanie premii pieniężnych dotyczy zwłaszcza sytuacji, kiedy sprzedawca z różnych przyczyn (np. z powodu dokonania u niego zakupów w dużych ilościach w określonym czasie), po dokonaniu dostawy towarów lub po wyświadczeniu usług wypłaca nabywcy określone kwoty pieniężne (udziela premii pieniężnej).

Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego do wypłaty premii na rzecz Spółki dochodzić będzie pod warunkiem zawarcia przez Spółkę (we własnym imieniu i na własny rachunek) za pośrednictwem Agenta umów ubezpieczenia przedmiotów leasingu należących do Spółki. Wysokość wypłacanej premii uzależniona będzie od sumy składek, jakie Spółka będzie zobowiązana zapłacić na rzecz zakładu ubezpieczeń. Z wypłatą premii nie będą wiązać się żadne inne warunki, w szczególności Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do spełnienia jakichkolwiek świadczeń czy usług na rzecz Agenta. Tym samym, wypłata premii przez Agenta na rzecz Spółki stanowić będzie świadczenie jednostronne, któremu nie będzie towarzyszyć żadnego rodzaju świadczenie wzajemne (ekwiwalentne) po stronie Spółki.Wyłączną czynnością, w związku z którą następować będzie wypłata premii pieniężnej, będzie zawarcie przez Spółkę umowy ubezpieczenia, a wiec nabycie usługi ubezpieczeniowej przez Spółkę (nie zaś wykonanie jakiejkolwiek usługi przez Spółkę).

Brak jest zatem podstaw do uznania premii pieniężnej za wynagrodzenie wypłacane przez Agenta za jakiekolwiek usługi świadczone na jego rzecz przez Spółkę. Jak wskazano powyżej, ze strony Spółki brak jest jakiegokolwiek świadczenia na rzecz Agenta, nie występuje zatem usługa, z którą można by powiązać kwoty pieniężne, które będą wypłacane przez Agenta na rzecz Spółki w postaci premii. Jedyną czynnością jaką wykonuje Spółka jest bowiem zakup usług ubezpieczenia przedmiotów leasingu będących własnością Spółki od zakładu ubezpieczeń, w którego imieniu działa Agent. Transakcja zawierana jest zatem pomiędzy Spółką a zakładem ubezpieczeń i stanowi obrót w rozumieniu ustawy o VAT po stronie zakładu ubezpieczeń, czyli podmiotu świadczącego usługi ubezpieczeniowe na rzecz Spółki.

W związku z powyższymi uwagami premie pieniężne, które będą wypłacane przez Agenta na rzecz Spółki nie będą związane z jakąkolwiek konkretną usługą, a tym bardziej nie będą związane z dostawą towarów w rozumieniu przepisów o podatku VAT. Tym samym, nie będą one podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT. Premie takie stanowią bowiem swoistą nagrodę za uzyskanie rezultatu polegającego na określonej wielkości zakupów (w tym wypadku zakupu usług ubezpieczenia przedmiotów leasingu), a nie odpłatność za świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT. W konsekwencji, wypłata premii nie kreuje odrębnej od świadczenia usługi lub dostawy towaru czynności objętej podatkiem VAT i jest na gruncie tego podatku obojętna.

Powyższe stanowisko Spółki znajduje dobitne potwierdzenie w licznych orzeczeniach sądów administracyjnych, w tym m.in.w wyrokach Naczelnego Sądu Administracyjnego z 6 lutego 2007 r. o sygn. I FSK 94/06, z 23 września 2008 r. o sygn. I FSK 998/08, 26 lutego 2009 r. o sygn. I FSK 1067/08, z 17 lutego 2010 r. o sygn. I FSK 2137/08, z 21 stycznia 2010 r. o sygn. I FSK 1806/08, z 11 maja 2010 r. o sygn. I FSK 699/09, z 11 marca 2010 r. o sygn. I FSK 191/09, z 11 czerwca 2010 r. o sygn. I FSK 968/09 oraz I FSK 972/09, z 5 sierpnia 2010 o sygn. I FSK 1318/09.

Przykładowo w orzeczeniu z 5 sierpnia 2010 r. (sygn. I FSK 1313/09) NSA zgodził się ze stanowiskiem wyrażanym we wcześniejszych orzeczeniach sądów administracyjnych, według którego „wypłacana nabywcy przez dostawcę premia pieniężna jedynie z tytułu osiągnięcia przez niego satysfakcjonującej dostawcę wielkości obrotów, nieodnosząca się do konkretnych transakcji, stanowi nagrodę za osiągnięcie tego rezultatu, a nie odpłatność (wynagrodzenie) za świadczenie usługi w rozumieniu art. 8 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).” Natomiast, w orzeczeniu z 11 czerwca 2010 r. (sygn. I FSK 972/09) NSA uznał iż „z samego tylko określenia tytułu płatności wynagrodzenia (premii) oraz sposobu jego udokumentowania nie można wywodzić, że podmiot je otrzymujący świadczy usługę na rzecz płacącego. Opodatkowaniu jako usługa podlega bowiem określone w art. 8 ust. 1 ustawy o VAT zachowanie niebędące jednocześnie dostawą, którym nie jest samo osiągnięcie przez nabywcę określonej wartości dostaw towarów od danego sprzedawcy. (..) Samo jedynie osiągnięcie przez nabywcę określonej wartości nabytych od dostawcy towarów nie stanowi przecież świadczenia przez niego usługi na rzecz podmiotu wytwarzającego ten towar.” Powyższe orzeczenie odnosi się do premii pieniężnych wypłacanych w związku z osiągnięciem określonego poziomu zakupów towarów, niemniej jednak jego konsekwencje mogą być odnoszone również do premii pieniężnych wypłacanych w związku z nabywaniem usług, jak w sytuacji Wnioskodawcy.

Stanowisko Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie także w doktrynie prawa podatkowego. Zgodnie z opinią m.in. J. Zubrzyckiego (Leksykon VAT 2010, Unimex, Wrocław 2010, s. 186), wypłacenie swojemu kontrahentowi premii (bonusu) z tytułu osiągnięcia przez niego określonego progu zakupów nie stanowi dla nabywcy wynagrodzenia za świadczone usługi. Tego rodzaju premie pieniężne są obojętne z punktu widzenia podatku VAT, stanowią jednak przychód nabywcy dla celów podatku dochodowego. Wynika to z unormowań zarówno przepisów polskich jak i unijnych, które zapobiegają temu, że transakcja gospodarcza miałaby podlegać podwójnemu opodatkowaniu, raz jako usługa główna, drugi raz jako opodatkowana premia. Podobne stanowisko zajmują inni przedstawiciele doktryny prawa podatkowego, w tym m.in. A. Bartosiewicz, R. Kubacki (Komentarz. VAT, 3. wydanie, Wolters Kluwers, Warszawa 2009, 5. 153) czy T. Michalik (VAT. 2009, Beck, Warszawa 2009, s. 146-148).

Ponadto, stanowisko Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie w interpretacjach prawa podatkowego wydawanych z upoważnienia Ministra Finansów. Na szczególną uwagę zasługuje interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 30 czerwca 2011 r. (sygn. IPPP1-443-801/11-4/IGo) wydana w stanie faktycznym bardzo zbliżonym do sytuacji opisanej przez Wnioskodawcę w niniejszym wniosku. W przedmiotowym stanie faktycznym premia wypłacana była podatnikowi zawierającemu umowy ubezpieczenia poprzez brokera ubezpieczeniowego, nie zaś za pośrednictwem agenta ubezpieczeniowego, co zasadniczo pozostaje bez znaczenia dla konsekwencji podatkowych wypłacanych premii na gruncie podatku VAT. We wskazanej Interpretacji Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wyraził następujące stanowisko: należy stwierdzić, że wypłacane przez Brokera na rzecz Wnioskodawcy premie pieniężne nie są w żaden sposób związane ze spełnieniem przez Wnioskodawcę świadczenia wzajemnego, gdyż za takie świadczenie nie można uznać zrealizowanej przez Zainteresowanego określonej wartości kwot opłacanych składek w miesięcznym okresie rozliczeniowym. Zatem należy uznać, iż w tych sytuacjach Wnioskodawca jako otrzymujący premie nie świadczy na rzecz Brokera usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, a zatem czynność ta u Wnioskodawcy nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.”

Pogląd, zgodnie z którym wypłata premii pieniężnej nie stanowi odpłatności za wykonaną usługę w rozumieniu ustawy o VAT, jest podzielany także w wielu innych interpretacjach prawa podatkowego. Takie stanowisko zaprezentowano przykładowo w interpretacji z 9 grudnia 2010 r. wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (sygn. IBPP1/443-812/10/AW), interpretacji z 10 lutego 2011 r. wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (sygn. IPPP1-443-556/08/11-7/S/JL), czy interpretacji z 31 grudnia 2010 r. wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (sygn. IPPP2/443-905/ 10-3/MM).

Spółce znane jest także stanowisko wyrażane w niektórych interpretacjach, zgodnie z którym premie pieniężne wypłacane kontrahentom stanowią rabaty zmniejszające pierwotną cenę dokonanego zakupu towarów. Spółka pragnie jednak zauważyć, że interpretacje te wydane zostały na tle odmiennego stanu faktycznego niż przedstawiony w niniejszym wniosku. Przede wszystkim, wspomniane interpretacje odnosiły się do sytuacji, gdzie pomiędzy stronami został zawarty szereg transakcji handlowych, których przedmiotem były dostawy towarów, a wypłata premii pieniężnych była uzależniona od wielkości obrotu realizowanego pomiędzy stronami. Zatem co do zasady było możliwe powiązanie wypłaconych premii pieniężnych z dostawami towarów zrealizowanymi pomiędzy stronami. Natomiast, w stanie faktycznym przedstawionym w niniejszym wniosku, wypłata premii następuje automatycznie w związku z nabyciem przez Spółkę usług od osoby trzeciej, tj. zakładu ubezpieczeń. Tym samym premie wypłacane przez Agenta nie mogą być uznane za rabaty udzielone przez Agenta na rzecz Spółki, gdyż brak jest transakcji handlowych zawartych pomiędzy Agentem a Spółką, których wartość potencjalnie mogłaby być pomniejszona o kwotę rabatu odpowiadającego kwocie premii pieniężnej (taka kwalifikacja byłaby ewentualnie możliwa w przypadku gdyby premię wypłacał zakład ubezpieczeń, wtedy bowiem możliwe byłoby stanowisko, iż premia pieniężna stanowi rabat udzielony przez zakład ubezpieczeń pomniejszający kwotę składki ubezpieczeniowej). Umowa ubezpieczenia jest zawierana pomiędzy Wnioskodawcą a zakładem ubezpieczeń. Rolą Agenta jest jedynie powiązanie obu stron transakcji w celu zawarcia tej umowy, przy czym Agent świadczy usługi pośrednictwa na rzecz zakładu ubezpieczeń, nie wykonuje natomiast usług na rzecz Spółki. Nie jest zatem możliwe uznanie premii pieniężnych wypłacanych przez Agenta Spółce za rabaty odnoszące się do jakiegokolwiek rodzaju usług wykonywanych przez Agenta na rzecz Wnioskodawcy.

W świetle powyższych uwag, Spółka stoi na stanowisku, iż premie pieniężne, które będą wypłacane jej przez Agenta z tytułu przystępowania przez Spółkę do indywidualnych umów ubezpieczenia zawartych z zakładem ubezpieczeń za pośrednictwem Agenta nie będą podlegały opodatkowaniu VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (tekst jednolity Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zakres tych czynności został zdefiniowany w art. 7 i art. 8 cyt. ustawy. Jak stanowi art. 7 ust. 1 cyt. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast w myśl art. 8 ust. 1 cyt. ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Za odpłatne świadczenie usług, w myśl art. 8 ust. 2 pkt 2, należy również rozumieć nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

Powołane regulacje wskazują, iż pojęcie świadczenia usług ma bardzo szeroki zakres, gdyż nie obejmuje wyłącznie działań podatnika, lecz również zobowiązanie do powstrzymania się od dokonywania czynności lub do tolerowania czynności bądź sytuacji. Pojęcie usługi, według ustawy, jest bowiem szersze od definicji usługi w rozumieniu klasyfikacji statystycznych. Przez świadczenie usług należy zatem rozumieć każde zachowanie się podatnika – nie będące dostawą towarów – na rzecz innego podmiotu.

Aby uznać dane świadczenie za odpłatne świadczenie usług, musi istnieć stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę a odbiorcą, a w zamian za wykonanie usługi powinno zostać wypłacone wynagrodzenie. Musi istnieć bezpośredni związek pomiędzy świadczoną usługą i przekazanym za nią wynagrodzeniem. Oznacza to, że z danego stosunku prawnego, na podstawie którego wykonywana jest usługa, musi wynikać wyraźna, bezpośrednia korzyść na rzecz świadczącego usługę.

Podatnicy podejmują różnorodne działania w zakresie intensyfikacji sprzedaży towarów, w efekcie których wypłacane są tzw. premie pieniężne nabywcom. Dotyczy to także przypadków, kiedy sprzedawca z różnych przyczyn (np. dokonania u niego zakupów w dużych ilościach w określonym czasie) po dokonaniu dostawy udziela nabywcy tzw. premii pieniężnej, polegającej na wypłacaniu określonych kwot pieniężnych.

Skutki podatkowe dotyczące wypłacania premii pieniężnych nabywcom uzależnione są od wielu czynników, m.in. od ustalenia, za co faktycznie premie pieniężne zostały wypłacone, tzn. czy dotyczą konkretnych dostaw, czy też odnoszą się do wszystkich dostaw w określonym czasie, czy ich przyznanie uwarunkowane jest wykonywaniem dodatkowych czynności itp.

Z przedstawionych okoliczności sprawy wynika, że Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy na rzecz swoich klientów usługi leasingu. Na podstawie zawieranych z klientami umów leasingu, Spółka przekazuje do używania i pobierania środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne. Przedmioty leasingu są obejmowane ubezpieczeniem nabywanym przez Spółkę za pośrednictwem Agenta ubezpieczeniowego. Agent ubezpieczeniowy wykonuje czynności pośrednictwa na podstawie umowy zawartej z zakładem ubezpieczeń, tj. działając w imieniu zakładu ubezpieczeń zawiera umowę ubezpieczenia ze Spółką.

Z tytułu świadczenia usług pośrednictwa Agentowi przysługuje wynagrodzenie prowizyjne od zakładu ubezpieczeń. Spółka nie jest zobowiązana do wypłaty na rzecz Agenta jakiegokolwiek wynagrodzenia za usługi pośrednictwa, ani też do zwrotu poniesionych przez Agenta wydatków związanych z czynnościami pośrednictwa.

Spółka , w związku z zawieraniem za pośrednictwem Agenta umów ubezpieczenia przedmiotów leasingu, otrzymywać będzie od Agenta premie pieniężne. Wysokość premii pieniężnej będzie bezpośrednio uzależniona od kwoty opłacanych przez Spółkę miesięcznych składek z tytułu zawartych we własnym imieniu i na własny rachunek umów ubezpieczenia, należnych zakładowi ubezpieczeń. W związku z wypłatą premii pieniężnej Spółka nie będzie zobowiązana do podejmowania żadnych innych czynności na rzecz Agenta. Jedyną czynnością jaką wykonuje Spółka jest zakup usług ubezpieczenia przedmiotów leasingu będących własnością Spółki od zakładu ubezpieczeń, w imieniu którego działa Agent. Transakcja zawierana jest zatem pomiędzy Spółką a zakładem ubezpieczeń i stanowi obrót w rozumieniu ustawy o VAT po stronie zakładu ubezpieczeń

Mając na uwadze powołane wyżej przepisy prawa podatkowego w kontekście przedstawionych okoliczności sprawy należy stwierdzić, że wypłacane przez Agenta na rzecz Wnioskodawcy premie pieniężne nie są w żaden sposób związane ze spełnieniem przez Wnioskodawcę świadczenia wzajemnego, gdyż za takie świadczenie nie można uznać zrealizowanej przez Zainteresowanego określonej wartości kwot opłacanych składek w miesięcznym okresie rozliczeniowym. Wnioskodawca jako otrzymujący premie nie świadczy na rzecz Agenta usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, a zatem, premie pieniężne wypłacane Wnioskodawcy przez Agenta z tytułu przystępowania przez Spółkę do indywidualnych umów ubezpieczenia zawartych z zakładem ubezpieczeń nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj